PLO zal Beiroet tot uiterste verdedigen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT South Sandwich Eilanden weer onder Brits bestuur Fondsen: wao-premie moet omhoog ISRAEL VERLENGT BESTAND kleintjes Duitsers weer in de race Grafschennis Eén derde bedrijven pessimistisch Irak trekt zich terug uit Iran Meer zon perioden met zon en droog weer. UiddagtemperatuuT ongeveer 21 graden. Weinig vrind, maar in de middag aan de kust mogelijk wind van zee. 225e jaargang no. 142 Maandag 21 juni 1982 kunt u telefonisch opgeven. Hel Vlissingen 01184-15144 I TVmeu: Middelburg 01180 27651 Hulst LONDEN (DAP) - Prins Andrew, de zoon van de Britse koningin die diende in de armada in het zuiden van de At lantische Oceaan, is volgens zijn eigen zeggen lokaas geweest voor de dodelij ke exocet-raket die op het strijdtoneel Prins Andrew, die op het vliegdekschip Invincible dienst doet als hefschroefpi- loot, houdt tijdens een wandeling door het veroverde Port Stanley de handen voor zijn oren wegens het lawaai van een onvervliegende helicopter. is gebruikt. De 21-jarige prins deed als hefschroefpi loot dienst op het vlieg dekschip 'Invincible'. Aan journalisten in Port Stanley vertel de Andrew hoe de Britse vloot probeer de de laag vliegende Exocets „om de tuin te leiden" om zo te voorkomen dat nog meer Britse oorlogsbodems erdoor getroffen zouden worden. „De helikopter moest dicht bij het ach terschip van het vliegdekschip hangen om de radar van de raket een groot doelgebied te geven. De exocet vliegt laag boven het wateroppervlak en mag de negen meter hoogte niet overschrij den. Wanneer de raket op je afkomt moet je snel aan hoogte winnen en vliegt zij - althans theoretisch - zonder kwaad aan te richten voorbij", aldus de prins. In de praktijk is het echter anders toe gegaan voegde hij er aan toe, want bij het tot zinken brengen van de onderzee bootjager 'Sheffield', werd een raket ge zien die op veel groter hoogte over de mast van het schip vloot. De meeste angst had prins Andrew er voor bij vergissing getroffen te worden door de eigen. Britse Seawolfraket die tegen Argentijnse vliegtuigen werd ge bruikt. „Daarvan rijzen je de haren ten berge. Het is echt niet leuk door een raket van zo'n soort als doelwit uitge zocht te worden", aldus de prins Prins Andrew maakt met zijn camera in de aanslag een wandeling door het ver overde Port Stanley. Het vliegdekschip Invincible, waarop de prins als hef- schroefpiloot dienst doet. ligt momen teel voor Port Stanley. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Israël heeft zich bereid verklaard het bestand in Beiroet, dat zaterdag om 12 uur afliep, te verlengen. Maar minister van defensie Sharon heeft tijdens een kabinetsvergadering al jewaarschuwd, dat de tijd niet in Israëls voordeel werkt. In Beiroet heeft de Amerikaanse bemiddelaar, Habib, eindelijk dan toch bereikt dat het Comité voor Nationale Redding, dat president Sarkis heeft opgericht, bijeen kon komen, zonder dat er overigens veel hoop bestaat op snelle concrete resultaten. Ia dat comité zitten vertegenwoordi- prs van alle Libanese partijen die el- laar de afgelopen jaren hebben bestre- zoals Besheir Gemayel van de christelijke falangisten. de linkse dru- anlelder, Walid Jumblat, en de sji'iti- brand sche Amal-leiderBere. Het is de bedoe ling een kabinet van nationale eenheid te vormen, onder leiding van de vete raan Saib Slaam, een soennitisch mos lim-politicus van de oude stempel, die in de jaren 70 al premier was. Er zijn echter geen tekenen dat de „vreemde troepen" die in Libanon zijn gestationeerd aanstalten maken te ver dwijnen; noch de Israëliërs, noch de Sy- riërs. Er zijn tegenstrijdige berichten over de bereidheid van de PLO de wa pens neer te leggen en voortaan alleen nog maar politiek te bedrijven. Libane se en Egyptische bronnen bevestigen dat PLO-leider Arafat een dergelijk plan van Habib overweegt, maar er is geen enkele PLO-bron die dat beves tigt. PLO-woordvoerders ontkennen zelfs pertinent dat de PLO de gewapende strijd zal opgeven. De sfeer bij de PLO in West-Beiroet is ondanks het beleg uitstekend - dat bevestigen buiten landse correspondenten - en de PLO dreigt in geval van een Israëlische aan val op Beiroet de stad tot een „tweede Stalingrad" te maken. De Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, verklaarde zondagavond Een met zeer veel rookontwikkeling gepaard gaande brand heeft zaterdag avond een zonnebankcentrum in de binnenstad van Middelburg zeer zwaar beschadigd. De brand is ver moedelijk ontstaan door oververhit ttag van een ventilator in één van de op de bovenverdieping gelegen kamer- (jes waar een zonnebank en -hemel stonden. lijsttrekker De partijraad van de Partij van de Ar beid staat volledig achter het her nieuwde lijsttrekkerschap van Joop den Uyl. zo bleek zaterdag in Amster dam, Den Uyl noemde de komende verkiezingen een proef zonder weerga. bloedtransfusie Om dreigende chaos te voorkomen moet het hele bloedtransfuslegebeu- ren ln Nederland geregeld worden dooréén enkele stichting: de Stichting Nederlandse Rode Kruis Bloedban en Dat is het centrale element in een advies dat dr. L. Ginjaar aan het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft uitgebracht. tv op vakantie Met de vakantie in het vooruitzicht is het goed om even na te denken of het *el zin heeft om de portabel-tv mee op reis te nemen. De kleuren-portabel ian bet thuis namelijk nog zo goed doen. in sommige vakantielanden vacht de tv-kijker met het meege brachte toestel een teleurstelling. Dat komt door de manier waarop men het beeld overbrengt. De 'normen' daar voor, wat betreft geluid, beeld en kleu ren, liggen verschillend binnen Euro- volleybalbeker De dames van Morres Hulst hebben «h zaterdag via een 3-0 overwinning op het Rotterdamse RVC geplaats voor de vierde ronde om de nationale volleybalbeker pagina 13 vorm Het zelfvertrouwen van de Nederland- re wielerprofs ln de ronde van Zwitser land ls dit weekeinde enigszins opge steld Met name Peter Winnen en Jo- han van der Velde bewezen dat de vorm groeiende ls met de ronde van frankrijk in het zicht Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 WK nieuws en sport: 9, 10, U, 12,13, 15 en 16 Radio en televisie: 7 in een interview met radio Jeruzalem, dat de operatie van Israël in Libanon niet zal eindigen tot Beiroet niet langer het politieke en militaire hoofdkwartier van de PLO is. Het doel van de invasie is „niet bereikt zolang het terroristencen trum in Beiroet bestaat", zo zei hij Het heeft er alle schijn van dat de christelijke falangisten de Israëlische aanwezigheid ten volle uit willen bui ten. en met name een Israëlische ver overing van West-Beiroet zeer zouden toejuichen. Vandaar berichten op de fa- langistische radio dat Syrië zijn troe penmacht in Oostelij k-Libanon ver sterkt en dat het bij de Sanin-bergen ook de faiangistische posities bedreigt. Ook zou de PLO in de buurt van het dorpje Aley, ten oosten van Beiroet zijn posities versterken. Er is gedurende het weekeinde spora disch gevochten en geschoten in Bei roet. Enkele artilleriebombardementen over en weer. waar Israël en de Palestij- nen elkaar de schuld van geven. Maar zo'n voortdurende uitputtingsslag kan Israël zich niet erg lang veroorloven, ze ker niet als er elke dag één of twee do den gemeld worden zoals nu het geval is. Vandaar dat Sharon van mening is dat de tijd niet in Israëls voordeel is en dat de huidige situatie niet eeuwig kan voortdurend. Hetgeen erop kan wijzen dat er nog een oorlogsronde voor de deur staat. Aanvankelijk nerveus, maar later weer zelfbewust heeft West-Duitsland in het wereldkampioenschap voetbal de weg naar het herstel weer gevon den. Vooral dankzij sterspeler Karl- Heinz Rummenigge, die driemaal scoorde, werd Chili met 4-1 opgerold. De Duitsers zijn daarmee volledig in de race naar de titel gebleven. Span je ging tegen Joegoslavië bij tijd en wijle langs de rand van de afgrond, maar won tenslotte toch en behield daardoor alle kansen. Engeland is al vrijwel zeker een ronde verder door de 2-0-zege op de Tsjechen, die met veel geluk behaald werd. Op de foto een beeld van de Duitse vreugde: Uitbundig vieren de West duitsers de bevrijdende openings treffer van Rummenigge (tweede van links nog gedeeltelijk zichtbaar). De anderen zijn Karl-Heinz Förster 14), Wolfgang Dremmler (6), Horst Hru- besch (9) en Hansi Muller (14). WESTZ A AN (ANP) - Onbekenden heb ben in de nacht van zaterdag op zondag 27 graven op de begraafplaats West- zaan in het gelijknamige dorp (gem. Zaanstad) beschadigd. In de meeste gevallen werden de graf stenen omgegooid en vernield. Volgens de politie van Zaanstad hebben de da ders uit een van de graven beenderen meegenomen. De politie heeft op de be graafplaats sporen van autobanden, alsmede enige lege bierflesjes ontdekt. Om die reden gelooft- de politie niet met een gerichte, maar met toevallige actie te maken te hebben. (Van onze correspondent) LONDEN - Ook het laatste stukje Brits bezit in de Zuidelijke Atlantische Oce aan is weer onder Brits bestuur ge bracht. Engelse legereenheden zijn za terdag geland op de South Sandwich Eilanden en hebben daar een groepje illegaal verblijvende Argentijnen ge vangen genomen. De naar schatting tien Argentijnen vormden de bemanning van een weten schappelijke post, waar meteorologi sche waarnemingen werden gedaan. Die post werd in 1976 gesticht op de Thule-eilanden, die deel uitmaken van de South Sandwich-archipel, een eilan dengroep even ten noorden van de Zuidpool-cirkel. Argentinië heeft echter nooit toestem ming gevraagd voor het stichten van dit weerstation. Volgens de Argentijnen is de aanwezig heid van de wetenschappelijke post le gitiem nadat Engeland en Argentinië hierover in 1977 een overeenkomst had den gesloten. Dit werd zondagavond echter door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen ontkend. De eerste berichten uit Londen meld den dat de herovering van de South Sandwich Eilanden zonder geweld ver lopen. Argentinië heeft echter bericht dat helicopters hebben geschoten op de wetenschappers, en dat hun post door het Britse marineschip "Endurance" is beschoten. In Londen wordt gevreesd dat Argenti nië een herovering van de South Sand wich Eilanden zal aanwenden om de oorlog tegen de Britten in een of andere vorm voort te zetten. Als de Argentijnse junta niet bereid zou blijken een formeel staakt het vuren af te kondigen, dan betekent dat dat En geland ongeveer 1000 Argentijnse offi cieren. gevangen genomen bij de opera ties op de Falklandeilanden. niet naar hun vaderland zal laten terugkeren. Volgens de zondagskrant The Sunday Times is er nog een tweede reden waar om Engeland niet direct alle krijgsge vangenen naar hun vaderland wil laten terugkeren. Zij zouden moeten worden geruild tegen zeven Britse commando's die al meer dan een maand in Argenti nië gevangen zouden zitten. Volgens de krant hebben zowel Argentinië als En geland geheim gehouden, dat half mei zeven Britse commando's, deel uitma kend van de elitetroepen SAS, gevan gen zijn genomen bij Rio Gallegos, een militaire basis in het zuidelijk deel van Argentinië. Die manen zouden onderdeel uitmaken van een aanzienlijk grotere groep SAS- commando's die de opdracht hadden bij Rio Gallegos informatie te verzame len en sabotagedaden te plegen. Zij zou den onder meer zijn uitgerust met een draagbare radar-installatie. Twee oudere Libanese mannen brengen de schamele bezittingen, die ze konden redden uit hun verwoeste huizen, naar een verblijfplaats in het vluchtelingen kamp in Zuid-Libanon DEN HAAG - Van de industriële bedrijven in ons land verwacht 19 procent dit jaar een beter bedrijfsresultaat te halen dan vorig jaar; 45 procent verwacht een gelijk resu I taat en 34 procent houdt rekening met een slechter resultaat dan in het afgelopen jaar. Deze verwachtin gen wijken weinig af van de situatie in 1981, toen de onzekerheid over de te verwachten resultaten wat gro ter was. Betere bedrijfsresultaten worden vooral verwacht in voedingsmiddelenindustrie; 41 procent verwacht een beter en 34 procent een gelijkblijvend resultaat, De sterkste achteruitgang wordt verwacht door bedrijven in de bouw. metaal i beide 42 procent) en transport (41 procent). L/ai zjjn enkele uitkomsten van een onderzoek naar de investeringsplannen van industriële bedrijven voor dit en volgend jaar. Het onderzoek, in opdracht van het Economisch Dagblad, werd verricht bij 613 bedrijven. De branches waar voor 1982-'83 de meeste investeringen zijn gepland, zijn elektronica en voedingsmiddelenin dustrie, direct gevolgd door metaal, overige industrieën, chemie en transport. De rij wordt gesloten door textiel en de bouw. Bij de grotere industriële bedrijven en in de bouw is een personeelsoverschot van ruim 19.000 werknemers: 12.500 produktiemedewerkers, ongeveer 4000 admini stratieve medewerkers en meer dan 2500 manage- mentsmedewerkers. Een tekort aan personeel werd ge constateerd in de sectoren elektronica en textiel. ZOETERMEER (ANP) - De door werk gevers en werknemers samen op te brengen wao-premie zal per 1 januari 1,75 k 2 procent moeten stijgen, terwijl de aaw-premie gelijk kan blijven of iets dalen. Het is daarnaast niet on denkbaar dat de premie voor de werk loosheidswet (ww) voor 1983 kan wor den gesteld op 3,5 procent, het niveau van 1 januari 1982 waar per 1 juli een procent bovenop komt. Dat is de verwachting van de betreffen de sociale fondsen, die woensdag over deze ramingen vergaderen. Eind '83 zal het totaal arbeidsonge schikten rond 715.000 (982; 694 000) be dragen, van wie 43 procent een gecom bineerde aaw'wao-uitkering ontvangt. Ongeveer 527.000 arbeidsongeschikten zullen een wao-uitkering ontvangen (1982. 514.000) Daarbij gaat het ar beidsongeschiktheidsfonds (aof). dat de wao-gelden beheert, uit van 72.500 nieuwe wao-toekenningen als pessimis tische en 67.000 als optimistische va riant, evenals van 60.000 beëindigingen. Dit leidt tot een premie van ongeveer 18,75 procent voor werkgevers en werk nemers samen (nu 17 procent). Bij ongewijzigd beleid zal er eind dit jaar een dekkingstekort optreden van 450 miljoen gulden. Werkt dat men in vier jaar geleidelijk weg dan moet de wao-premie volgend jaar op 19 procent worden gezet, wil men dit tekort in 1983 geheel wegwerken op 19.7 procent Het algemeen arbeidsongeschikt heidsfonds (aaf), dat de aaw-gelden be heert, verwacht dat eind dit jaar 453.000 arbeidsongeschikten een aaw- uitkering ontvangen. Tot nu toe werd van een aantal van 477.000 uitgegaan. Deze meevallende ontwikkeling die ook het jaar er voor optrad, leidt eind 1982 tot een dekkingsoverschot van 670 miljoen. Volgens het aaf is er volgend jaar eigen lijk een aaw-premie nodig van 5.37 pro cent (nu 5.3 procent). Deze komt geheel voor rekening van de werkgever. Ge bruikt men het overschot gedurende vier jaar om de premie te verlagen dan kan deze volgend jaar op het huidige niveau blijven. Gaat men van een iets optimistischer berekening van het aan tal aaw-uitkeringen uit dan kan de pre mie tot 5,2 procent worden verlaagd. Voor volgend jaar gaat het werkloos heidsfonds (awf), dat zorgt voor het be heer van de werkloosheidsgelden, uit van 600.000 werklozen. Verondersteld is daarbij dat de interna tionale conjunctuur zich volgend jaar aarzelend zal herstellen, waardoor de werkgelegenheidssituatie in ae bedrij- vensector niet verder zal verslechteren. Het awf voorziet dat voor '83 het uitke ringsvolume in volledige mensjaren op 90.000 uitkomt. Volgens het secreta riaat van het fonds kan dit worden ver werkt met een ww-premie van 3,5 pro cent. EG heft sancties tegen Argentinië op LUXEMBURG - De Europese econo mische sancties tegen Argentinië wor den opgeheven. De ministers van bui tenlandse zaken van de tien landen van de Europese Gemeenschap hebben daartoe gisteren besloten. Groot-Brit- tannië maakte aanvankelijk veel be zwaar tegen opheffing van de sancties omdat Argentinië nog steeds steeds niet formeel wil verklaren dat de vij andelijkheden worden beëindigd. De andere EG-lidstaten meenden ech ter dat met het einde van de oorlog de sancties lang genoeg hadden geduurd- Vooral Duitsland en Frankrijk drongen er op aan om met deze boycotmaatrege len op te houden. Ook Nederland, in Luxemburg vertegenwoordigd door premier Van Agt. stelde zich op dit standpunt. De sancties zullen opnieuw worden uit geroepen indien Argentinië zou over gaan tot het hervatten van de vijande lijkheden. BEIROET (AFP/DPA/Reuter) - Presi dent Saddam Hoessein van Irak heeft zondag bekendgemaakt, dat zijn troe pen begonnen zijn zich terug te trek ken uit het bezette Iraanse gebied. Vol gens hem zal de ontruiming binnen tien dagen zijn voltooid, aldus een be richt van het Iraakse persbureau INA. In een rede tot ..het Iraakse volk en de Arabische natie" verklaarde hetstaats- hoofd dat de Iraakse troepen zich op de 'internationale grenzen' zullen terug trekken. Irak zou met de bemiddelaars ln het 21 maanden geleden begonnen gewapende conflict samenwerken om een „rechtvaardige en duurzame oplos sing van het conflict te vinden"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1