PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Argentinië geeft de strijd niet op Aanhouding in enorme koppelbazen-affaire CDA EN PVDA: IEDEREEN MOET FORS INLEVEREN GROOT Inkomens boven f 50.000 per 1 juli netto achteruit BRITSE TROEPEN MOETEN WEG Kabinet: op Nederlandse vloot meer Nederlanders FRA UDE VAN TACHTIG MILJOEN Automobielbedrijf Perioden met zon perioden met zon, maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige zuidwesten wind. 225e jaargang no. 141 Zaterdag 19 juni 1982 Anf*4(«Otru« 5-7 4«40 AC Go«S Taltfoon 01100-IM10 dan het modale loon (ongeveer f34.000,-). Dat is het gevolg van de diverse belas ting- en premiemaatregelen die op 1 juli van kracht worden. Op die datum IVan onze parlementaire redactie BEN HAAG - Werknemers die meer verdienen dan f 50.000,- bruto per jaar zaan er op 1 juli netto op achteruit. Ambtenaren zullen zelfs netto minder bijgen wanneer hun inkomen hoger is wordt de solidariteitsheffing ingevoerd, worden WW- en WAO-premies ver hoogd en gaat de kinderbijslag met 4 procent omlaag. Overigens moet de Kamer zijn fiat nog geven aan deze voorstellen, die volgen de week bij de behandeling van de Voorjaarsnota. Minister De Graaf (sociale zaken) geeft deze cijfers in zijn schriftelijk antwoord op de vragen uit de Tweede Kamer over ciale uitkeringen (alle uitkeringen bo ven f 139,- per dag) te bevriezen. Een gehuwde werknemer met twee kin deren levert op 1 juli tussen 1,7 procent (minimumloon) en 3,2 procent (vier huwde of kinderloze werknemers is de koopkrachtdaling iets minder, omdat deze geen last hebben van de verlaagde kinderbijslag. Dat ambtenaren al vanaf het modale zijn voorstel om alle bovenmodale so- maal modaal, f135.000,-) in. Voor onge- (Slot Zie pagina 6 fcolom 4) BUENOS AIRES LONDEN - Argentinië heeft de Verenigde Naties vrijdagavond meegedeeld, dat het de vijandelijkheden met Engeland om de Falkland-eilanden niet zal beëindigen tot dat Engeland zijn troepen terugtrekt. Dit werd bekendgemaakt door het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken in Bue nos Aires. Inde verklaring, gericht aan de Veilig heidsraad van de VN, zegt Argentinië rolgens zijn ministerie van buitenland- jezaken, dat Argentinië van oordeel is, cat „alleen onderhandelingen binnen he! kader van de VN en in overeenstem- Eng met de resoluties terzake van de Veiligheidsraad die het altijd heeft na- teleefd tot vrede kunnen leiden" de voornaamste van deze resoluties, 502 van 3 april eiste de Veiligheidsraad TTJDn 7Qb tenalve onmiddeltijk stopzetting van 111 UUCli ilICt L,i1IV devijandelijkbeden en zoeken naar een diplomatieke oplossing expliciet „on middellijke terugtrekking van alle Ar gentijnse troepen van de Falkland-ei landen". In de verklaring roept het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken op tot terugtrekking van de Britse troepen van de Falkland-eilanden, beëindiging van de Britse zee- en luchtblokkade van de eilanden en beëindiging van de eco- Jongens voetbalden zwaar landbouwgif libanon Volgens het Rode Kruis is de toestand in Libanon alarmerend, in de zieken huizen is een gebrek aan verbandmid delen, antibiotica, medicamenten en hulpgoederen. Volgens berichten zou den sinds de invasie van Israel 10.000 mensen zi)n omgekomen en 16.000 ge wond. UDEN (ANP) - De gemeentepolitie van Uden heeft een doos met daarin een plastic zak landbouwgif in beslag ge nomen. Donderdagavond waren jon gens daarmee aan het voetballen, met als gevolg dat een groot terrein met wit poeder bedekt werd. Volgens de politie ging het om het landbouwgif Aldrin, dat al enige jaren niet meer mag worden gemaakt. In overleg met de fabrikant is vrijdag 20 vierkante meter van deze grond afge graven en is de omgeving door de brandweer direct schoongespoten. De ouders van de voetballers kregen de op dracht hun kinderen'onmiddellijk on der de douche te stoppen en hun kle ding apart te wassen nomische sancties tegen Argentinië. „Het (beperkte) bestand, dat Argenti nië in acht neehit zal snel in gevaar kun nen komen zolang Engeland op zijn standpunt blijft staan, zoals dit blijkt uit zijn militaire bezetting, de blokkade en de economische agressie", zo ver klaarde het ministerie in de boodschap aan de VN. Deze boodschap kwam slechts enige uren nadat president Galtieri was ver vangen als bevelhebber van de land strijdkrachten zowel als lid van de jun ta door generaal Cristino Nicolaides, maar. zoals minister van binnenlandse zaken, generaal Saint Jean, na afloop van de overdracht verklaarde, zijn ont slag als president nog niet had aange boden. De vervanging van Galtieri door Nico laides vond plaats tijdens een officiële ceremonie in Buenos Aires. Saint Jean, zal naar verwacht na het eventueel af treden van Galtieri fungeren als inte rim-president. Opvolger ontslagen De directie van Schokbeton in Koude- teke aan de Rijn wil de produktle ünk gaan inkrimpen. Daardoor ko men 225 banen op de tocht te staan. Ook b(j Philips vervallen weer arbeids plaatsen Philips wil de hoofdindus- triegroep ELA reorganiseren. Verder is in Den Bosch voor de 280 werknemers van de failliete delen van de Algemene Installatie Compagnie Holding (AIC) ontslag aangevraagd. PAGINA 23 en 25 uk voetbal Argentinië is weer volledig terug in de race naar de wereldtitel voetbal. In Al t-can te werd gisteravond Hongarije volledig overklast door de Zuidameri kanen Daardoor is de strijd in groep 1 weer helemaal open. De Hongaren, die eerder deze week met de opzienbaren de score van 10-1 van El Salvador had den gewonnen. moesten nu zelf capitu leren met duidelijke cijfers: 4-1. DEN HAAG (ANP) - Er komt een wettelijke regeling, waarbij de Ne derlandse koopvaardij wordt voorgeschreven meer arbeids plaatsen op de vloot te bestemmen voor Nederlanders. De ministerraad heeft vrijdag inge stemd met een dergelijke regeling, neergelegd in de wet arbeidsvoor ziening zeevaart De nieuwe wette lijke regeling is noodzakelijk om dat een regeling op basis van vrij willigheid 'niet op alle punten even bevredigend heeft gewerkt', zo is of ficieel meegedeeld. Er zal een vergunningenstelsel wor den ingevoerd om zoveel mogelijk arbeidsplaatsen in de Nederlandse zeescheepvaart voor Nederlanders te reserveren of voor vreemdelin gen die eerder legaal aan boord van Nederlandse schepen hebben ge werkt. Het wetsontwerp is afkom stig van de ministers De Graaf (so ciale zaken en werkgelegenheid) en van Zeevalking (verkeer). Als favoriet voor de opvolging van Gal tieri geldt in Argentinië luchtmacht chef brigadegeneraal Basilio Lami Do- zo. die na de successen van de lucht macht in het Falkland-conflict hoog in de publieke gunst is komen te staan. Samen met de opvolger van Galtieri. Nicolaides, als bevelhebber van het le ger, en vlootchef, admiraal Jorge Isaac Anaya. moet hij niet alleen bepalen wie de nieuwe president wordt, maar ook de verdere politieke lijn die de junta wil volgen. Of het jongste besluit van de Argentijn se regering gevolgen zou hebben voor de repatriëring van ongeveer 5.000 krijgsgevangenen, die al in de Britse schepen 'Canberra' en 'Norland' op weg zijn naar de Argentijnse haven Puerto Madryn, was niet direct bekend. Op het ministerie van buitenlandse za ken in Londen zei men desgevraagd nog geen enkele officiële informatie uit Buenos Aires over de jongste ver klaring te hebben. De Britse regering, die de repatriëring eerst van officiële beëindiging van alle vijandelijkheden in het zuiden van de Atlantische Oce aan afhankelijk had willen maken, heeft volgens welingelichte kringen garanties voor een vrijgeleide voor de twee schepen gekregen. De gemeentesecretaris vanBruinisseB.de Groot toont de pre-historische onderkaak van een mammoet, die binnenkort in het nieuwe visserijmuseum tentoongesteld wordt BRUINISSE - Het nieuwe visserijmuseum in Bruinisse - dat binnenkort open gaat-weet zich in elk geval verze kerd van tenminste één bijzondere attractie. De beman ning van de mosselkotter Bru-241 schipper Kees Hooger- heide bezorgde onlangs een tienduizenden jaren oude onderkaak van een mammoet. Het fossiel was tijdens het zaadvissen in de Waddenzee in de netten van de kotter terechtgekomen. De Bru-24 was op het moment van de vondst aan het zaadvissen op de Doove Balg, tussen Kornwernerzand en de Breezanddijk. Aanvankelijk dacht de bemanning van de mosselkotter dat er een boomstronk in het net verzeild was geraakt; nadere inspectie toonde aan dat het om een onderdeel van een dierenskelet ging. Zo'n 30 tot 40.000 jaar geleden was er tussen de Doove Balg en het Stompe een bos. Naar wordt aangenomen, trokken door het gebied toen fikse kudden mammoets, wolharige neushoorns en rendieren. De vondst van de mammoet- kaak is mede bijzonder, omdat het een erg gaaf exem plaar (de kiezen van het dier zijn nog aanwezig) betreft. Generaal Saint Jean ROTTERDAM (ANP) - De Zwitserse politie heeft op verzoek van de officie ren van justitie Van Brammen en Den Doelder in Rotterdam, in het kanton Sankt Gallen de 42-jarige Nederlander Jan B. aangehouden in verband met een enorme koppelbazen-fraude die zich de afgelopen jaren heeft afge speeld in het Rijnmondgebied. Volgens officier van justitie Van Bram men staat vrijwel vast, dat als gevolg van de activiteiten van B. en nog twee niet gearresteerde hoofdrolspelers de staat en het gemeenschappelijk admi nistratiekantoor GAK zijn benadeeld voor meer dan tachtig miljoen gulden. Aanvankelijk dacht men dat het om 'slechts' veertien miljoen gulden ging. Het gaat zoals gebruikelijk in koppel bazen-affaires om niet-afgedragen loon belasting en sociale premies. Volgens Van Brammen is binnenkort de arres tatie van een tweede hoofdverdachte in deze zaak te verwachten. Die verdachte is de ook naar Zwitserland uitgeweken 42-jarige J. van der S., evenals B. afkom stig uit een plaatsje bij Rotterdam. Toen de Zwitserse politie Van der S. af gelopen woensdag in zijn huis wilde ar resteren bleek hij spoorloos. Zijn aan houding wordt desondanks spoedig verwacht. Op verzoek van de Rotter- Rotterdamse musea dag dicht ROTTERDAM - De Rotterdamse musea zullen per 1 juli 's maandags gesloten blijven, zo heeft een meer derheid van de commissie kunstza ken van de Rotterdamse gemeente raad donderdag besloten. De com missie ging er bovendien mee ak koord dat bezoekers van de Rotter damse musea ingaande 1 januari 1983 een kaartje zullen moeten ko pen. damse officieren van justitie hebben de Zwitserse autoriteiten de bankrekenin gen van B. en Van der S. geblokkeerd. De arrestatie van een derde hoofdver dachte zal. zo verwacht mr. Van Bram men, wat meer voeten in de aarde heb ben. Deze verdachte verblijft in Sri Lan ka, een land waarmee Nederland geen uitleveringsverdrag heeft. Vorig jaar werden elf verdachten in de ze zaak aangehouden, nadat het frau deteam 'Coba' de administraties in be slag had genomen van dertien metaal bedrijven in het Waterweggebied. Uit de verhoren bleek dat de drie hoofd verdachten jarenlang 200 tot 600 'zwartwerkende' metaalwerknemers 'in dienst' had. °P de foto juicht de Argentijn Mario Kempes nadat de bal is teruggespron- Sb uit het Hongaarse doel. waarmee de stand op 4-0 is gekomen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 9 en 11 Binnen- en buitenland: 3 en 13 WK nieuws en sport: 23,24 en 25 Radio en televisie: 26 en 27 Financiën: 15 Zaterdagbij lage: 17. 19. 20 en 21 Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Alle inkomens, zowel van werknemers als van uitkerings trekkers. zullen de komende jaren fors moeten inleveren. Daarnaast valt aan flinke bezuinigingen op de overheids uitgaven niet te ontkomen. Dat stellen CDA en PvdA in hun vrijdag versche nen ontwerp-verkiezingsprogram- ma's. Er worden geen cijfers genoemd voor de inkomensmatiging, maar zowel CDA- fractieleider Lubbers als PvdA-leider Den Uyl zeiden vrijdag dat de inkomen sachteruitgang gemiddeld 2 procent zal zijn. CDA en PvdA zien geen van beide veel ruimte voor verdere nivellering van in komens. met name voor de inkomens tot anderhalf maal het modale loon, cir ca 50.000 gulden. Beide zijn ook voor stander van het vervangen van de prijs compensatie door een belastingverla ging. Het gaat hierbij om aanpassingen van de verkiezingsprogramma's van vorig jaar. CDA en PvdA hebben zich daarbij vrijwel uitsluitend beperkt tot de so ciaal-economische paragrafen Behalve de opvallende overeenkom sten tussen CDA en PvdA zijn er ook verschillen. Zo ziet het CDA slechts be perkte mogelijkheden om hogere inko mens forser te laten inleveren, terwijl de PvdA een neuo-maximuminkomen wil dat driemaal het netto-minimumloon bedraagt, dus ongeveer 4500 gulden. De PvdA houdt daarnaast vast aan een koopkrachtoffer van maximaal 1 pro cent voor de minima, tegen 4 procent voor de hoogste inkomens. Het CDA zegt slechts dat de „echte minima" spe ciaal moeten worden beschermd; de PvdA spreekt slechts over „de mini- Beide partijen zijn voor handhaving van de koppeling tussen netto-mini mumloon en netto-minimumuitkering. Verschil zit er tussen de opvattingen over de arbeidstijdverkorting en deel tijdarbeid. Het CDA kiest voor vrijwil- ugneia. terwijl de PvdA het desnoods verplicht wil opleggen. Een fors meningsverschil blijft over eind op het punt van de kernwapens. De PvdA wijst de kruisraketten fali- kant af. terwijl het CDA eerst de onder handelingen tussen Russen en Ameri kanen wil afwachten. CDA noch PvdA kiezen al voor een re geringspartner voor na de verkiezin gen van 8 september. Beide partijen houden hun handen vrij, al doet de PvdA een dringend beroep op D'66 te verhinderen dal er na de verkiezngen een rechtse meerderheid van CDA en VVD komt. tZie ook pagina 3>. Britse feministen krijgen zin niet over troonsopvolging LONDEN <UPI>-Britse feministen heb ben van de week tevergeefs geprobeerd de Engelse successiewet zodanig gewij zigd te krijgen dat als het eerste kind van prins Charles en prinses Diana van Wales een meisje is, zij het eerste recht van opvolging heeft. Defeministen willen omverwerping van de duizend jaar oude zede dat alleen zoons de troon kunnen erven. Dit bete kent dat de eerste zoon van Charles en Diana opvolger wordt, ongeacht eerder geboren meisjes. De vrouwen hadden aangevoerd dat de zede stamde uit de tijd dat de koning een man moest zijn omdat hij in de strijd zijn mannen zelf aanvoerde Dit ts niet meer zo en bovendien, aldus de fe ministen, een van de grootste vorsten van Engeland was Elizabeth Tudor, die in 1588 op de Engelse kust de Britse vloot zo inspirerend toesprak dat zij de Spaanse armada versloeg. Eerstgeborenen kinderen op de troon vindt Engeland goed voor de 'democra tische' monarchieën in onder andere Scandinavië, die zo ontdaan zijn van mystiek dal ooit zal uitkomen wat ko ning Faroek van Egypte eens zei: er zul len op den duur nog maar vijf koningen zijn - die uit het kaartspel en de koning van Engeland. Arbeidsmarkt en schoolverlaters fx rele duizenden namen van V geslaagden voor eindexa mens in de krant kondigen in deze weken vlak voor de zo mervakantie aan dat een nieuw leger in aantocht is naar de Nederlandse arbeidsmarkt: dat van de schoolverlaters Doorgaans zijn de laatste maanden en weken op school een periode van zwoegen en ploeteren geweest, vermengd met examenkoorts en zenuwachtigheid in het zicht van de uitslag. Ambitie, doorzettingsvermo gen en een stuk motivatie vormen de investeringen om het diploma te kun nen halen. Stuk voor stuk eigenschap pen die de geslaagden hard nodig zullen hebben bij de overstap van school naar werk. Het is alleen zeer de vraag of zij op redelijke termijn met hun afgeronde op leiding en werklust uit de voeten kun nen. Voor velen ligt namelijk tussen het examenbericht in de krant en de aan- stellingsbrief van een eerste werkgever een lange periode van wachten als werkzoekende. Het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid slaat hard en onge nadig toe. De bezorgdheid erover groeit. Maar het is net alsof er een soort van verlamming heerst wanneer het gaat om het zoeken naar werkelijk doel matige oplossingen voor dit probleem. Afgelopen week is in een vergadering van de Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt inzicht gegeven in de om vang van de jeugdwerkloosheid in dit gewest. Drs Uffen, regionaal consulent van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening, rekende voor dat per eind mei 19% (190 in getal) van de jon gens die vorig jaar mèt diploma de school verlieten nog steeds als werkzoe kende bij arbeidsbureaus in Zeeland staan ingeschreven. Bij de meisjes ging het om 21% (270 in getal) van de gedi plomeerden. En daarbij moeten dan nog 90 jongens en 100 meisjes zónder diploma worden opgeteld. De gebruike lijke enquête onder scholieren van la ger beroepsonderwijs (lbo), mavo. het algemeen voortgezet onderwijs en de hogere beroepsopleidingen heeft vol gens informatie van dezelfde drs Uffen opgeleverd dat in de komende maand 3260 nieuwe schoolverlaters in Zeeland als werkzoekende voor de arbeids markt beschikbaar komen (1860 jon gens. vorig jaar 1300. en 1400 meisjes, vorig jaar 1320). Cijfers om ernstig be zorgd over te zijn. Zeker als men ziet dat twee vitale gegevens ver uiteen begin nen te lopen: er is sprake van een sterke toename van het aantal schoolverlaters in Zeeland en het aanbod van werk loopt nog steeds beduidend terug. Zonder twijfel worden 1982 en komen de jaren de periode van de grote uit daging in de bestrijding van de jeugd werkloosheid. Het gaat hier om een van de schrijnendste verschijnselen van de huidige economische neergang in de wereld. De toekomst van de mensen die de samenleving van straks vorm en in houd moeten geven staat op het spel. Met alle gevaarlijke kanten daaraan Juist schoolverlaters, die toch al te kampen hebben met allerlei vormen van gewenning bij de overstap uit de beschermde omgeving van het onder wijs naar de maatschappij waarin zij zichzelf een plaats moeten bevechten, komen in het luchtledige. Er is sprake van een valse start, soms helemaal geen shirt. Dat alles knaagt aan de instelling van de jeugd. Het bepaalt hun kijk op allerlei maatschappelijke problemen. Bovendien is ook heel duidelijk het ge vaar aanwezig dat de beleving van op leiding en vorming met het oog op een arbeidsplaats in de samenleving wordt aangetast door gebrek aan perspectief. De effecten van de jeugdwerkloosheid reiken veel verder dan op het ogenblik vaak wordt beseft. In de verhouding (om maar een voorbeeld te noemen i tussen onderwijs "en arbeidsmarkt is veel dat uit elkaar spoort. Zeker omdat - zoals komende weken weer zal blijken - het gegeven dat duizenden schoolver laters nu al weten dat ze waarschijnlijk voorlopig nergens aan de bak kunnen geraken, in dat gat tussen onderwijs en arbeidsmarkt teveel in het midden wordt gelaten. Gisteren hebben twee politieke par tijen - het CDA en de PvdA - hun verkiezingsprogramma voor de stem bus van 8 september a.s. gepresenteerd. In beide staat het vraagstuk van de werkloosheidsbestrijding (uiteraard) centraal. Er worden in die programma's aanzetten voor oplossingen aangedra gen, zoals verkorting van de arbeidstijd en bevordering van deeltijdwerk tegen evenwaardige inlevering van inkomen. Langzaam beginnen bepaalde denk beelden over een gerichte aanpak ge meengoed te worden, in de politiek, in de vakbeweging en bij de werkgevers. Zoveel is de afgelopen paar jaar wel dui delijk geworden dat Nederland zich niet veel langer vrachteloos bekvech ten over maatregelen die vervolgens uitblijven kan veroorloven. Een pro bleem als dat van de jeugdwerkloos heid verdraagt dat eenvoudigweg niet meer. Er is haast bij. Als alle betrokke nen het daarover bij en na de komende kamerverkiezingen eens zouden kun nen worden, zou er in ieder geval wat gewonnen zijn. vdM BRUSSEL (ANP) - De werkloosheid in België is van eind mei tot 15 juni iets teruggelopen. Het land heeft officieel 443.594 mensen zonder baan en dat zijn er 932 minder dan eind mei. De terugloop van de icerkloosheid heeft zich uitsluitend in Vlaanderen afge speeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1