PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Galtieri in de junta vervangen Overheidstekort is bijna 10 procent SEAN: eerst orders naar Hengelo De Graaf: geen verhoging uitkeringen per 1 juli POSITIE ONHOUDBAAR Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Tram op hol KABINET BLIJFT BIJ LASTENVERZWARING Voorjaarsnota schokt regerings partijen STICHTING HANDHAAFT STANDPUNT OVER KETELBOUW Regen of onweer Half tot zwaar bewolkt en enkele re nen- of onweersbuien. Middagtempe- raluur omstreeks 22 graden. Matige wind, draaiend van zuidoost naar 225e jaargang no. 140 Vrijdag 18 juni 1982 Van onze correspondenten) BUENOS AIRES/LONDEN - De Argentijnse presi dent Leopoldo Galtieri is gisteren afgetreden. Hij deed dit na overleg te hebben gepleegd met verschil lende Argentijnse militaire leiders. Galtieri trok zich daarna terug naar het hoofdkwartier van het leger, het zogenaamde Campo de Mayo, even buiten Buenos Aires. Galtieri wordt vandaag in de junta opgevolgd door-generaal Cristino Nicolaides, commandant van het eerste legerkorps. i Galtieri is afgetreden als commandant van het leger én als president. Gister ochtend werd het al verwacht, en het klimaat in de hoofdstad was dan ook gespannen. Op straat wemelde het van ivaar bewapende politieagenten en in de nabijheid van het regeringspaleis, bet Casa Rosada, wachtten ongeveer 500 goed getrainde elitetroepen op een order om het paleis indien nodig te ver dedigen. jDepaleiscoup, want zo kan het toch wel vorden genoemd, is het werk geweest nnde leiding van de Argentijnse strijd krachten, van de generaals, de oude garde. Door Galtieri's aftreden te eisen, vilden zij voorkomen dat de ontevre den jonge officieren tot actie zouden overgaan. Volgens goed ingelichte bronnen zou de militaire junta het hoogste orgaan blij ven. Deze zou blijven bestaan uit com mandanten van de drie legeronderde len: generaal Nicolaides van de land macht, luchtmacht-generaal Lami Do- Gal tieris positie werd onhoudbaar toen 12 van de 14 generaals besloten, dat de strijd om de Falkland-eilanden alleen met diplomatieke middelen moet wor den voortgezet. Galtieri noemde het verlies van de eilanden een „gedeeltelij ke nederlaag" en zei woensdag dat de strijd moest worden voortgezet. Hij noemde de commandant van de troe pen op de Falkland-eilanden, generaal Menendez, die zich aan de Britten over gaf een „verrader". De twaalf generaals eisten van Galtieri, dat hij een volledig bestand zou accepteren. Galtieri was president sinds december 1981 toen hij na een paleisrevolutie de opvolger werd van generaal Viola. Generaal Nicolai des leidde in het midden van de jaren zeventig de anti-guerrillacampagne in Het kasboek van de tegenvallers admiraal Anaya. commandant het industrlegebled van Cordoba. Hij van de marine. De laatste twee maak ten al deel uit van de junta. Het onaf hankelijke persbureau 'Noticias Argen- tinas' meldde, dat de militaire leiders nog moeten beslissen of het president schap zal worden vervuld door een bur ger of dat de drie juntaleden de functie afwisselend zullen bekleden. (Slot zie pagina 4 kolom 4) Voor de derde maal dit jaar is er brand uitgebroken in een leegstaand pand in de Vlissingse wijk Het Fort. Volgens de politie is er sprake van brandstichting en zijn er ook pogingen gedaan om een aider pand in brand te steken. Rond dezelfde tijd brak er nog een brand uit In een ander pand in Vlissingen. ongevallen Veilig Verkeer Nederland en de ANWB verwachten, dat er zich de komende zomermaanden meer ongevallen met luto's zullen voordoen. Dit vindt zijn oorzaak dat uit oogpunt van bezuini gingen meer dan voorheen voor de vakantie voor de eigen auto zal wor den gekozen. PAGINA 9 AMSTERDAM IANP) - Een op hol geslagen tram, die geheel op eigen kracht aan de rol ging, heeft don derdagmiddag voor enige op schudding gezorgd in Amsterdam- Zuid. De tram, die een reparatiebeurt on derging in de remise Havenstraat, begon plotseling te rijden, schamp te een andere tram, verbrijzelde de garagedeuren en koerste met grote snelheid richting Haarlemmer- meercircuit. En passant ramde het openbaar vervoermiddel ook nog een viertal geparkeerde auto's, die aanzienlijke schade opliepen. Een doortastende employee van het vervoersbedrijf wierp zich ten slotte met een snoekduik door de geopende deuren naar binnen en bracht de tram tot stilstand. Hij moest met lichte verwondingen naar het ziekenhuis worden ge bracht. Minister Van der Stee zei tijdens de persconferentie over de Voorjaarsnota dat 'het automatische, vanzelfsprekende groeidenken in de collectieve sector, het denken in termen van onaantastbare verkregen rechten, opzij gezet moet worden'. „Dat zal heel moeilijk zijn, maar is wel absoluut nodig." i Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het overheidstekort komt dit jaar uit op een re cordbedrag van f30 miljard. Dat is bijna 10 procent van het nationaal inkomen. Dit blijkt uit de Voorjaarsnota, die minister Van der Stee (financiën) donderdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Door nieuwe tegenvallers van f 12 miljard is het tekort sinds 1 januari met ruim f 5 miljard toegenomen. De twee Nederlanders die woensdag op het Londense vliegveld Heathrow zijn aangehouden op verdenking van smokkel van 33 kilo heroine met een waarde van naar schatting 22 miljoen gulden, zijn de 34-jarige G. W. W. P. en de 29-jarige C. J. B., beiden uit Amster dam. Dit heeft de Amsterdamse politie donderdag bekendgemaakt. In de Voorjaarsnota schetst het kabinet jaarlijks de stand van zaken rond de uitvoering van de begroting. Dat is dit jaar al eens op 17 maart gebeurd, waar bij het kabinet tevens een pakket om buigingen bekend maakte. Bij die gele genheid werd besloten tot aanvullende bezuinigingsmaatregelen van totaal f4,7 miljard Sindsdien zijn nog eens tegenvallers van f7,4 miljard opgetreden, waarvoor het kabinet maar ten dele dekking heeft kunnen aangeven. Als gevolg daarvan wordt het tekort, vergeleken met 17 maart, opnieuw twee procent hoger geschat. Hiermee is de verslechtering van het financieringstekort nog niet ten einde. Minister Van der Stee zei gistermorgen dat nog dit jaar - los van de tegenval lers uit de Voorjaarsnota - nieuwe te genvallers ter grootte van minstens één miljard gulden worden verwacht. Dat miljard werkt volgend jaar voor meer dan twee miljard gulden door. Dat, gevoegd bij de doorwerking van de bestaande tegenvallers, betekent dat nu al vaststaat dat de regering in de Miljoenennota voor 1983 nog eens 3 tot 4 miljard extra zal moeten bezuinigen. Lukt dat niet dan stijgt het financie ringstekort eind dit jaar zelfs tot boven de 10 procent. Het begrotingsbeeld valt vooral tegen als gevolg van de verder teruglopende economie. Zo gToeien de uitgaven in verband met de werkloosheid met f 1,5 miljard. De belastingopbrengsten lo pen met 1,4 miljard verder terug, net als de aardgasopbrengsten. De rentelasten stijgen verder met f 0,2 miljard, omdat de overheid meer zal (Slot zie pagina 3 kolom 2\ Pagina 4: Departementen leveren in. bloedbank De Zeeuwse afdeling van het Neder landse Rode Kruis krt] gt een eigen sta tion van de bloedbank Zuid West Ne derland. Deze dependance van het hoofdgebouw in Dordrecht komt in Goes. PAGINA 13 koeweit Het WK in Spanje staat in het teken van de nivellering in het internationa le voetbal. Gisteren was Koeweit de ploeg van de dag. Het team uit de oliestaat hield Tsjechoslowakije op 1-1 en had zelfs nog uitzichten op de zege. Joegoslavië en Noord-Ierland leverden een wanprestatie: 0-0. chili Speciaal voor het wereldkampioen schap werden in de Chileense hoofd stad Santiago de velden af en toe door drenkt om de Chileense selectie aan ■natte' omstandigheden te laten wen nen. In het regenachtige Oviedo bleek dié voorbereiding tijdens het duel met Oostenrijk van weinig waarde: 0-1 must kim De KLM heeft in het boekjaar 1981- 1982 een winst geboekt van 32 miljoen fegen 11 miljoen in het voorgaande laar. Over de winst is geen belasting verschuldigd wegens fiscale compen- ttüemogelijkheden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 WK nieuws en sport: 13 en 15 Radio en televisie: 16 Financiën: 17 Opinie en achtergrond: 4 iVan onze redactie economiei DEN HAAG - In een brief, die minis ter Louw de Graaf van sociale zaken donderdagmiddag liet bezorgen bij de Sociale Verzekerings Raad in Zoetermeer, vraagt hij de bedrijfs verenigingen te verzoeken op 1 juli geen enkele verhoging van de socia le uitkeringen te betalen. Letterlijk vraagt de minister in zijn brief de bedrijfsverenigingen „met spoed onder de aandacht te brengen dat de sociale uitkeringen van juli op dezelfde hoogte gehouden moeten worden als die van juni". Volgens de sociale partners gaat de minister hier zijn boekje te buiten. Volgens de wet moeten het mini mumloon en de sociale uitkeringen op 1 juli met 4.3 procent stijgen. In het parlement ligt een wetsvoorstel om de uitkeringen vanaf het modale inkomen te bevriezen en de kinder bijslag te verlagen met 1.7 procent. Hierover is echter nog geen beslis sing genomen. De sociale verzekeringsraad zal dan ook geen gehoor geven aan het ver zoek van minister De Graaf. De SVR besloot donderdag in zijn vergade ring het verzoek van de bewinds man naast zich neer te leggen, waar bij de belangrijkste overweging van de raad is dat niet vooruit kan wor den gelopen op besluiten die door het parlement nog moeten worden goedgekeurd. DEN HAAG - De beide regeringspartij en CDA en D'66 zijn geschokt door de verslechtering van de staatsfinanciën, die uit de donderdag gepresenteerde Voorjaarsnota zijn gebleken. Volgens dc twee partijen moet de overheid al les op alles zetten om het tekort snel te verminderen. In hun eerste reacties trekken CDA en D'66 uit de nota voorts de conclusie dat de PvdA ten onrechte op 12 mei uit het kabinet is getreden. De regeringspartijen geloven dat de gToei van het tekort tot 30 miljard (of bijna 10 procent van het nationaal inko men) in 1982 een bevestiging vormt voor het standpunt van de CDA- en D'66-ministers, die de afgelopen maan den de nadruk hebben gelegd op de noodzaak van verdergaande bezuini gingen. Tevens concluderen zij dat het beleid van het vorige kabinet om tot herstel van de economie en de werkge legenheid te komen, mislukt is. Het CDA zegt dat uit de nota een „be klemmend beeld blijkt van de hollende achteruitgang van de staatsfinanciën". Maar tegelijkertijd zegt deze partij dat (Slot zie pagina 3 kolom 5) Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Stichting Energie Ap paratuur Nederland (SEAN) volhardt Iin haar standpunt dat de ketelbouw bij de MESK in Hengelo geconcentreerd moet worden, ten koste van de ketel- bouw bij de KMS in Vlissingen. Dat staat, niet letterlijk overigens, in de vertrouwelijke 'letter-of-intcnt' van de SEAN, waarin de uitgangspunten voor het convenant tussen beide be drijven worden geformuleerd, maar de strekking houdt impliciet in dat dc SEAN éérst ketelbouworders aan de MESK wil toekennen en pas als de MESK volledig is bezet, ook de KMS opdrachten wil gunnen. Dat is in feite in strijd met de uitspraken die de Tweede Kamer destijds tijdens de ke- telbouwdebatten heeft gedaan, j; De 'letter-of-tntent', gedateerd 18 mei '82 en gericht aan ir. Th. A. Jansen, lid van de raad van bestuur van RSV en drs. G. van den Brink van VMF - van welk concern de MESK wordt losge weekt - is in Vlissingen met grote woe de ontvangen. Men vermoedt een nieu we poging van de SEAN om haar oude adviezen toch. ondanks een andere op stelling van politiek Den Haag, te effec tueren en de grote ketelbouw impliciet in Hengelo te concentreren Inmiddels is, zeker nu het SE AN-stand- punt in al zijn consequenties bekend is, duidelijk dat de 'letter-of-intent' de aanleiding is geweest voor met name de Vlissingse ketel-lobby richting Den Haag. en dat het feit dat de ombouw van de Borsselse PZEM-centrale met die essentiële rol in dit stadium heeft vervuld en juist op dit moment van minder belang is. Or-lid David de Leeuw zei donderdagavond desge vraagd dat het SEAN-advies het cen trale punt is voor hem. Opvallend is dat de betrokken bedrij ven wel overeenstemming hebben be reikt over een convenant op een voor beide partijen aanvaardbare manier. Uit het feit dat de KMS onder dat stuk haar handtekening wil zetten, mag vol gens KMS-öirecteur Van Loosen wor den afgeleid dat de werkverdeling daar in op een essentiële andere wijze is gere geld dan de SEAN in haar omstreden stuk wil en dat de overeenkomst tussen de bedrijven voorziet in een regeling die precies zo is als de kamer destijds tij dens de debatten over de ketelbouw- problemen formuleerde. De SEAN heeft haar streven als volgt verwoord in de 'letter-of-intent': dat in het te sluiten convenant ervan zal worden uitgegaan, dat bij de uitvoering van de orders eerst volledig tot haar normbezetting aan de MESK werk zaamheden zullen worden toegewezen omdat onderbezetting bij de MESK vermeden dient te worden; daarbij aan vaardt de MESK de verplichting om haar personeelssterkte in de overgang speriode terug te brengen van ca. 1300 tot ca. 1100 arbeidsplaaten Dat voorspelt niet veel goeds voor de Schelde, zeker gezien het feit dat de orders voor grote ketels, die eind vorig jaar zeker leken, voor een deel op losse schroeven zijn komen te staan nu de ombouw van de conventionele centra le in Borssele op grote financiële moei lijkheden lijkt te stuiten en voor wat de MESK betreft de Duitse VFW-order waarschijnlijk niet doorgaat en het Hengelose bedrijf bij de Dordrecht- centrale slechts als onderaannemer van Siemens zal kunnen fungeren, zo als het er nu naar uit ziet. In die optie komt het erop neer dat het wegvallen van werk voor de MESK sim pelweg betekent dat dat weer goed ge maakt zal worden ten koste van orders voor Vlissingen. Slechts als er 'krui mels' resten, komt de KMS aan de beurt. Dat blijkt uit deze passage van de 'let ter-of-intent': dat voor zover de normbezetting van de MESK wordt overschreden, de overflow' aan KMS zal toevallen, waarbij - in verband met de door de SEP in de naaste toekomst in het uitzicht gestelde opdrachten voor nieuwbouw en ombouw van elec- Slot zie pagina 2 kolom 5) Het m [et rijks-kasboek 1982 van minister Van der Stee (fi nanciën) is tot nu toe een kas- boek van zware tegenvallers. Egggj Gisteren gaf de bewindsman de tweede kamer inzicht in de stand van de overheidsfinanciën over dit jaar door indiening van de sterk ver late Voorjaarsnota. En de inhoud daar van biedt een allerbelabberdst beeld Het financieringstekort (het verschil tussen de uitgaven en de inkomsten van de overheid) heeft een hoogte van bijna lOprocentvan hetnationaal inko men of om en nabij 30 miljard bereikt Het is dus alles bijeen drie procent of een derde deel groter geworden dan CDA. PvdA en D'66 afspraken dat het mocht, toen ze vorig jaar zomer het ka binet-Van Agt n vormden. Bood die overeenkomst althans op papier nog enig uitzicht op mogelijkheden voor een beleid dat enigszins gericht de schrikbarend hoge werkloosheid zou kunnen bestrijden. - nu is het eerst en vooral een kwestie van gaten stoppen geworden. En dat gaat dan - als het par lement ermee instemt -) gebeuren door loonmatiging over de hele linie, verho ging van sociale premies en belastingen (hoewel juist was afgesproken dat die er niet zouden komen), verlaging van be paalde sociale uitkeringen en drasti sche bezuinigingen op de rijksuitgaven bij de diverse departementen. In wezen is deze Voorjaarsnota-1982. over de uitvoering waarvan het dne- partijen-kabinet vorige maand strui kelde. één lange klaagzang over wat er allemaal is misgegaan en niet bereikt. Veel nieuws heeft het stuk, dat nu onder verantwoordelijkheid van het tussen- kabinet van CDA en D766 wordt uitge bracht. niet meer opgeleverd. Neder land is de laatste acht maanden over stroomd met onheilstijdingen vanuit Den Haag en de onmacht van de rege ringscombinatie tegenover de gerezen problemen. Tussen nu en de verkie zingsdatum 8 september moet de re- geerploeg die er zit proberen om met een aantal noodmaatregelen te redden wat er nog te redden valt. Zonder moei te zal dat niet gaan. Want ook nu al, meteen na verschijning van de Voor jaarsnota, klinken de bedenkingen op tegen wat het kabinet wil. Slik t de twee de kamer een deel van dit noodrem-be- leid niet dan vallen er opnieuw grote gaten in het miljardenverhaal van Van der Stee. En dan wordt de volgende klus van het kabinet-Van Agt ni. de voorbereiding van de rijksbegroting- 1983. nog weer moeilijker dan ze nu al is. Zelden is de kunst om het rijks-kasboek een beetje kloppend te krijgen zo'n op gaaf geweest als juist deze keer. Ziekenfondsen op zw art zaad De ziekenfondsen hebben deze week de alarmschei in werking gezet. Te lage premies voor de verplichte zieken fondsverzekering hebben een financiële ramp veroorzaakt. De tekorten zijn gie rend uit de hand gelopen, de reserves zijn op en de kassen leeg. Wanneer er eind dit jaar niet een forse premieverho ging wordt doorgevoerd zien de be stuurders van de fondsen grote onge lukken gebeuren. Op de jaarvergade ring van de Vereniging van Nederland se Ziekenfondsen (VNZ) is zelfs de vrees uitgesproken dat de fondsen nog nau welijks op tijd aan him verplichtingen kunnen voldoen. Zonder pardon leggen de ziekenfondsen de verantwoordelijk heid voor het debacle bij de opeenvol gende kabinetten, die hebben verzuimd om tijdig maatregelen te nemen De premies werden tegen beter weten in kunstmatig laag gehouden Met het ge volg dat moest worden betaald met wat met was. Intussen zijn de fondsen on verantwoord diep in het rood gedoken. Nu er werkelijk geen houden meer aan is blijft alleen de bittere constatering over: „We hebben er steeds opnieuw voor gewaarschuwd maar er werd steeds niet naar ons geluisterd". Uit deze betreurenswaardige gang van zaken bij de verplichte zieken fondsverzekering blijkt nu ook dat de wildgroei in de kostenontwikkeling van de gezondheidszorg in dit land zich da nig begint te wreken. Jaren van onver mogen om tot bezuinigingen te komen hebben een financiële kwaal opgele verd die niet langer met pijnstillers is te bedwingen De ziekenfondsen hebben nu een beleidsplan op tafel gelegd dat uitgaat van gezonde gedachten: baten en kosten moeten met elkaar in over eenstemming worden gebracht, doel matigheid zal het uitgangspunt moeten zijn bij de besteding van de verstrekte gelden en zuinigheid zal moeten wor den afgedwongen waar met vrijwillig heid weinig te bereiken valt. De fondsen moeten er op kunnen rekenen dat ze met hun alarm niet in de kou blijven staan. Anders wordt een vitaal onder deel van de Nederlandse verzorgings staat - verantwoorde gezondheidszorg voor iedereen - duchtig ondermijnd. vdM De vastgelopen onderhandelingen over de omroep-cao worden vanavond, vrijdag, hervat. De omroepwerkgevers hébben donderdag besloten in te gaan op de eis van de bonden om het cao- overleg te hervatten. Een NOS-uoord- voerder kon niet zeggen of dit betekent dal de tegenstellingen tussen de cao partijen over het belangrijkste conflict- punt, de kortere werkweek, wat minder zijn geworden. Het nieuwe overleg volgt op de - deels mislukte - omroepstaking van dinsdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1