PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ziekenfondsen: premie moet naar 10 procent Argentinië: voorwaarde soevereiniteit onderhandelen 'Kleintjes' op WK verrassen Voor onderhoud van huizen 120 miljoen kleintjes Geen eerste paal... Ziekenfondsen willen dienstverband specialisten TEKORTEN NAAR 1,3 MILJARD vandaag Melk duurder HONDERDEN GEVANGENEN IN LEVENSGEVAAR Perioden met zon Perioden met zon en tegen de avond vanuit het zuidwesten regen. Middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Ma tige zuidoosten wind. 225e jaargang no. 139 Donderdag 17 juni 1982 lVan ome redactie volksgezondheid) ZEIST - De ziekenfondsen gaan stre ven naar dienstverband voor de medi sche specialisten in de ziekenhuizen en naar verandering van de financiering de gezondheidszorginstellingen. Zij willen dat het systeem van 'good- will-betalingen' bij overdracht van artsenpraktijken wordt atgeschaft en vervangen door behoorlijke pensioen voorzieningen. Dit zijn enkele punten die nadrukkelijk zijn omschreven in het 'Beleidsplan '85', dat de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) woensdag heeft vastgesteld. In de afgelopen maanden heeft men zich in ziekenfondskringen uitvoerig op doel en werkwijze van de fondsen be zonnen. In het beleidsplan is nu vastge legd hoe men vanaf 1985 wil werken. Veel aandacht zal worden besteed aan controle op de besteding van de ver strekte gelden op doelmatigheid. Daar over moet regionaal en plaatselijk over leg worden gevoerd, maar ook samen spraak met inspecties der volksgezond heid. De VNZ wil ook dat in plaats van een tariefstelsel voor de ziekenhuizen en andere instellingen een zogenaamde (Slot zie pag. 10, kolom 7) (Van onze redactie volksgezondheid) ZEIST - De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering zal op 1 januari 1983 zeker 10 procent moeten zijn, willen de tekorten niet nog veel grotere vormen aannemen dan nu ai het geval is. Per 1 juli a.s. zal, zo wordt verwacht, het kabinet een verhoging van 0,3 procent invoeren, zodat de premie dan naar 9,4 procent gaat. Een en ander viel woensdag in ziekenfondskringen te vernemen. Op de algemene ledenvergadering van de Vereniging Nederlandse Zieken fondsen had voorzitter H. J. Anbeek vermeld dat de financiële positie van de verplichte ziekenfondsverzekering ern stig is aangetast. Aan het eind van dit jaar zal een tekort van 1,3 miljard zijn bereikt. Reserves zijn er niet meer, er is ingeteerd als gevolg van het optreden van achtereenvolgende regeringen die de premie lager vaststelden dan de Zie kenfondsraad heeft geadviseerd. werkloosheid De werkloosheid in Zeeland is in mei gelilk gebleven. Die ontwikkeling steekt gunstig af bij het landelijke beeld, waar sprake was van een stij ging met 0,7 procent. Het aantal men sen zonder werk in Zeeland eind mei was 9.085, hetzelfde aantal als april. personeelsgebrek De ziekenhuizen in Zeeland kampen in toenemende mate met personeelspro blemen. Dit vooral met betrekking tot de A-verpleegkundigen. Gediplomeer den stromen niet zo snel door als voor heen. Daardoor is er voor verpleegkun digen die gediplomeerd worden vaak geen werk meer in het ziekenhuis waar ze opgeleid zijn. tv-reclame Er komt geen uitbreiding van de ether reclame op televisie vóór 1 januari 1984. Vanaf dat tijdstip zal jaarlijks nauwkeurig worden bekeken welk be drag aan extra STER-inkomsten no dig is. Middelen om de uitbreiding van de televisie-reclame steeds zo beperkt mogelijk te houden, zijn verhoging van de omroepbijdragen en een minder omvangrijke toename van de totale te levisie-zendtijd. oosterbosch Na zijn overwinning in de prologg van Pafljs-Nice heeft wielrenner Bert Oos terbosch gisteren ook de proloog van de Ronde van Zwitserland op zijn naam geschreven. PAGINA 18 flitsje Ex-Luv'-zangeres José boert goed met haar nieuwste single 'I will follow him'. De plaat vertoeft hoog ui de top-tien en men ziet haar weer geregeld op de Wevtsie. zo ook vanavond in TopPop. ziektekosten De nieuwe stelsels in ziektekostenver zekeringen, waarin de premie afhanke lijk is van de leeftijd van de verzekerde en het eigen risico toeneemt naarmate men ouder wordt, zijn geen goede ank. Z(j zijn een aantasting van de traditionele solidariteitsgedachte •Jong betaalt voor oud en gezond voor ziek), aldus de Onderlinge Waarborg maatschappij Ohra in haar jaarver- Nieuws uit Zeeland: 2,4,5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en U WK nieuws en sport: 13 en 15 Radio en televisie: 18 Financiën: 19 teil De VNZ-voorzitter zei nog eens nadruk kelijk dat de ziekenfondsen geen ver antwoordelijkheid voor die besluitvor ming dragen. De tekorten van de fond sen stijgen nog meer nu de ziektewet- voorstellen niet zijn doorgegaan. De 0,3 procent-verhoging, die in de vandaag verschijnende Voorjaarsnota van het interimkabinet wordt aangekondigd, helpt niet veel. Het is wel precies het verschil tussen het advies dat de Zie kenfondsraad vorig jaar gaf voor de pre mie van dit jaar en de premie die het vorige kabinet vaststelde. AWBZ Alleen een forse verhoging per 1 januari 1983 kan volgens Anbeek helpen om de tekorten wat in te lopen. Men moet daarbij zeker denken aan 10 procent, zodat werknemers en werkgevers ieder 5 procent moeten betalen. Ook de pre mie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), die ten laste van de werkgevers komt (nu 3,3 pet van heb premie-plichtig loon), moet flink stijgen vanwege een verwacht tekort van ruim een kwart miljard. De Ziekenfondsraad bespreekt volgen de week de rampzalige ontwikkeling van de verzekeringskassen, waarin vroeger altijd flinke reserves zaten. De raad zal geen advies geven over de pre mie, maar wel waarschuwen dat het zo niet verder kan. Ook de zogenaamde loongrens (maximaal bedrag waarover premie wordt geheven) zal sterk om hoog moeten. Die grens ligt nu op 43.450 gulden. Ziekenfondsen en vakbeweging hebben vorig jaar in de Ziekenfonds raad al gepleit voor optrekking tot ruim 47.000 gulden, maar kregen geen meer derheid achter zich. Over deze zaken zal het volgende kabinet moeten beslissen. De Ziekenfondsraad zal volgende week ook een advies bepsreken over een aanmerkelijke verhoging van de eigen bijdrage voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, dit in het ka der van de in de gezondsheidszorg ge wenste bezuinigingen. Verder komt er een voorstel aan de orde om een ver plichte lijst van voor ziekenfondsver zekerden voor te schrijven medicijnen in te voeren. Geneesmiddelen die niet op deze lijst staan, zullen dan niet wor den vergoed. Hierbij gaat het mede om een ombuigingsmaatregel. ARNEMUIDEN - Wat voor de Ta feltennisvereniging Arnemuiden een feestelijke gebeurtenis moest worden, is uitgelopen op een ont goocheling. Het bedrijf, dat woensdagmiddag de eerste paal zou slaan voor de tafeltennishal aan de Korenbloemlaan in het vis sersdorp, kwam niet opdagen. De ongeveer zestig genodigden, onder wie sportwethouder J. van Belzen, waren dan ook voor niets naar de bouwplaats gekomen. De tafelten nisvereniging is woedend, en vindt dat het bedrijf nu op zater dagochtend zijn fout moet goed maken. Bestuurslid L. Goormach- tig: „Velen van ons hebben een snipperdag moeten opnemen; dat doet het bedrijf nu ook maar". Hetheibedrijf in kwestie is Van Bie zen Heipalen BV uit Sassenheim. Dit bedrijf, waarvan woensdag nie mand te bereiken was voor com mentaar, was een onderaannemer van het bedrijf dat de bouwop- (Slot pagina 7 kolom 1) RIJSWIJK (ANP) - Uiterlijk op dins dag 29 juni, maar mogelijk al eerder gaan de minimumprijzen van melk omhoog. De prijs van een liter volle melk stijgt met drie cent naar één gul den en vijfentwintig cent; een liter halfvolle melk gaat minstens één gul den en vier cent kosten (dat is nu één gulden). Het produktschap voor zuivel heeft dit woensdag in Rijswijk bekendgemaakt De prijsstijgingen houden verband met gestegen kosten in de detailhandel (melkboer en supermarkt), hogere kos ten bij de melkfabrieken en de hogere prijs die de boer sinds kort voor zijn 'ruwe' melk mag berekenen. De ingangsdatum van de prijsverhogin gen hangt af van de terugkeer van mi nister Terlouw van economische zaken uit de Verenigde Staten. Hij moet zijn handtekening zetten onder het besluit van het produktschap. Met ingang van het nieuwe schooljaar (1 augustus) zal een liter melk zowel voor het basis- als het voortgezet onder wijs 8 cent per liter meer gaan kosten. Een kartonnetje van een kwart liter komt in het basisonderwijs op 30 cent en op de scholen voor voortgezet onder wijs op 35 cent. Dit verschil in prijs vindt zijn oorzaak in het gegeven dat op basisscholen de onderwijzers de melk uitdelen en op middelbare scholen de conciërges. Die conciërges verdienen een stuiver per kartonnetje, GIJON - Onderontwikkelde voet balnaties beginnen zo langzamer hand een nachtmerrie te vormen voor West-Duitsland. Dit keer was Algerije de 'angstgegner'. De Afri kaanse ploeg zorgde in Gijon voor een regelrechte sensatie door de gedoodverfde favoriet met 2-1 af te troeven, (zie pagina 13). Honduras zorgde in Valencia even eens voor een levensgrote verras sing. De tegenhanger van El Salva dor hield gastland Spanje op 1-1. Lange tijd leidden de Midden-Ame rikanen. een strafschop redde Spanje van de totale afgang, (pag 15). Halverwege de tweede helft van de ontmoeting Engeland-Frankrijk (3-1) zorgden Engelse supporters ervoor dat er toch nog een traditie in stand gehouden werd, Na een op stand achter één van de beide doe len maakte de Spaanse ME aan- stalte om in te grijpen. Dat echter veroorzaakte nog meer chaos door dat veel supporters naar een ander tribunevak vluchtten. Enkele jeug dige toeschouwers werden onder de voet gelopen. De politie behoef de nadien met meer in actie te ko- Op de foto: de Duitser Horst Hru- besch kwam niet in het verhaal voor tegen A IgerijeHier verlaat hij leeggestreden het veld. UIT LOONMA TIGING AMBTENAREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft beslo ten f 120 miljoen beschikbaar te stellen voor het verrichten van groot onder houd aan woningen. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de eis van mi- Van onze correspondenten) BUENOS AIRES/LONDEN - Argenti nië hield woensdag bij monde van pre sident Galtieri vast aan zijn eis van onderhandelingen met Engeland over de soevereiniteit over de Falkland-ei- landen als voorwaarde voor duurzame vrede in het gebied. Londen sloot deze mogelijkheid dinsdag al uit via pre mier Thatcher en wachtte woensdag nog steeds op de door haar verlangde Argentijnse bevestiging van totale beëindiging van de vijandelijkheden in het hele zuidelijke deel van de At lantische Oceaan. Het Britse opperbevel is intussen be zorgd over de gezondheid van de Argen tijnse krijgsgevangenen op de Falk- land-eilanden. De commandant van de Britse vloot, schout-bij-nacht Wood ward, heeft gezegd dat honderden Ar gentijnen de kans lopen te sterven, als zij niet snel naar Argentinië kunnen worden overgebracht. Velen van hen zouden lijden aan ondervoeding, ziek ten of onderkoelingsverschijnselen. In tegenstelling tot wat schout-bij nacht Woodward heeft gezegd over het aantal krijgsgevangenen, circa 15.000. heeft de commandant van de Britse strijdkrachten op de Falklands. gene raal Moore woensdag meegedeeld dat het 'slechts' zou gaan om 8000 tot 9000 krijgsgevangenen President Galtieri had dinsdagavond voor de Argentijnse televisie het einde van de strijd om Port Stanley bekend gemaakt, maar gebruikte het woord 'overgave' niet en zei, dat het aan Enge land was om te beslissen of het met Argentinië onderhandelt of het con stant bedreigd wil worden in het ge bied. Buiten zijn paleis vocht intussen de politie met een menigte van duizen den, die het 'einde van de militaire di- catuur' eisten. Galtieri zag er vanaf om op het balcon te verschijnen en er wer den talrijke arrestaties verricht. Woensdagochtend vroeg werd uit be trouwbare bronnen vernomen dat en kele ministers, onder wie Costa Mendez van buitenlandse zaken en Frugoli van defensie, hun ontslag hadden inge diend. President Galtieri zou dat echter niet hebben aanvaard. Voor Galtieri is het momenteel erg be langrijk dat er gedaan wordt alsof er niets aan de hand is, hetgeen bepaald niet gemakkelijk is. Woensdag barstte er een storm van reacties los op het ge welddadig ingrijpen van de politie op de Plaza de Mayo Zonder uitzondering (Slot zie pag. 10, kolom 7) BUENOS AIRES - Argentijnse politie, bewapend met traangas, in gevecht met een demonstrant dinsdag op het Plaza de Mayo in Buenos AiresHet protest van de demonstranten was gericht te gen de junta, die zich achter de overga ve van de Falkland-eilanden had ge steld. nister Nypels (volkshuisvesting). Het geld vormt een deel van de opbrengst van de 1 procent salarisverlaging voor ambtenaren. Dit zou blijken uit de Voorjaarsnota, die vandaag gepubli ceerd wordt. De ambtenaren moeten per 1 juli 1 pro cent extra inleveren ten behoeve van „werkgelegenheid en investeringen". Minister Nyper heeft de afgelopen jaren als kamerlid regelmatig geprobeerd zijn voorstel van de grond te krijgen. Achtereenvolgende kabinetten voel den echter weinig voor zijn plan. Uit een onofficiële berekening blijkt dat voor dit bedrag 3000 woningen extra onder houden kunnen worden. De woningver betering betreft momenteel 30.000 wo ningen. Dit aantal zal dus met 10 pro cent kunnen stijgen. Besloten is om het geld zoveel mogelijk te besteden in het noorden, Zuid-Lim burg en Noord-Brabant. Daarmee wordt tevens geprobeerd de werkloos- 'heid in deze economische probleemge bieden terug te dringen. Momenteel zijn er al ongeveer 100.000 bouwvakkers werkloos Naast de besteding in de volkshuisves ting zal ook minister Rood (binnen landse zaken) de beschikking krijgen over een deel van de opbrengst van de salarisverlaging voor de ambtenaren. Hij heeft van het kabinet f 135 miljoen gekregen voor het onderhandelings pakket met de ambtenarenbonden. De bonden hebben geëist dat de volle dige opbrengst van de loonmatiging ge bruikt wordt voor nieuwe banen bij de overheid. Ook oud-minister Van Thijn heeft een dergelijke eis bij het kabinet op tafel gelegd, kort voordat de coalitie van PvdA, CDA en D'66 half mei uiteen viel. Door de afspraken binnen de mi nisterraad staat vast dat in ieder geval een deel van de matiging voor dit jaar beschikbaar komt voor het scheppen van banen. Het resterende bedrag van f 75 miljoen uit de loonmatiging van de ambtena ren zal verdeeld worden over de ver schillende departementen. In totaal wil het kabinet f2100 miljoen bespa ren op de verschillende begrotingen, waarbij f200 miljoen beschikbaar wordt gesteld voor werkgelegenheid. In 1983 bedraagt de bezuiniging in to taal ruim f8 miljard. Israël, PLO en Libanon f "rn Israël is de grootscheepse jmnji -Lmiiitaire operatie 'Vrede voor Galilea' in buurland Li- feSöaj banon vergeleken met de ge- E8***! durfde raid van Israëlische commando's op het vliegveld van het Oegandese Entebbe, zes jaar geleden. Ver van huis, in een voor hen vreemd land, voerden de Israëli's in 1976 een onverwachte en succesvolle aanval uit op een door terroristen ge kaapt Israëlisch vliegtuig. In beide ge vallen, zo zeggen de Israëliërs, betreft het een strijd tegen terroristen. In de ogen van de meeste Israëli's is de Pale stijnse bevrijdingsbeweging PLO niets anders dan een terreurorganisatie, die slechts één doel nastreeft: de vernieti ging van de staat Israël. De Israëli 's ma ken zich echter aan geschiedvervalsing schuldig als zij Entebbe en Libanon op één lijn stellen. In Entebbe waren de tegenstanders een handjevol interna tionale terroristen, die vrijwel geïso leerd stonden in de wereld. Voor de Is raëlische actie - er is zelfs een film over gemaakt - bestond allerwege waarde ring. In Libanon gaat het thans om de uitschakeling van vele duizenden PLO- strijders, waarbij honderdduizenden onschuldige burgers het slachtoffer zijn geworden. De strijd in Libanon heeft in tussen al het leven gekost aan meer dan tienduizend mensen. Het aantal gewon den is een veelvoud daarvan en meer dan zeshonderdduizend burgers zijn op drift geraakt. De operatie 'Vrede voor Galilea' is een ware nachtmerrie voor het verdeelde volk van Libanon. 'Vrede voor Galilea' betekent een bloedige oorlog voor Libanon. Aanvankelijk heette het. dat Israël een strook van veertig kilometer diep op Libanees grondgebied van Palestijnse guerrilla strijders wilde zuiveren. Deze zuivering is uitgelopen tot een verwoestende oor log. De Israëlische premier Menachim Begin spreekt van 'recht op zelfverdedi ging', maar intussen rollen de tanks als maar verder Libanon binnen en vallen de slachtoffers bij duizenden. Entebbe was een glorieus moment in de geschie denis van de staat Israël in zijn strijd tegen het terrorisme; Libanon juni 1982 is een zwarte bladzijde. Israël heeft toegeslagen op een mo ment, dat de eenheid in het Arabi sche kamp ver is te zoeken. De kansen om de PLO als militaire machtsfactor uit te schakelen beschietingen door de PLO van nederzettingen in Noord-Is- raël vormde voor de regering-Begin het wettige motief Libanon binnen te val len. Jeruzalem kan echter niet langer volhouden, dat het om een beperkte - defensieve - actie gaat. Het doel van Israël is duidelijk: de PLO als militaire machtsfactor vernietigen en de verhou dingen in Libanon ten gunste van Israel wijzigen, Een vorm van veiligheid, waaraan de regering van premier Begin grote waarde hecht. De PLO is voorlo pig jaren teruggezet als militaire machtsfactor in deze regio. Als politie ke macht verdwijnt de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie echter geenszins uit het beeld. Door het gehele Midden- Oosten wonen honderdduizenden Pa- lestijnen. die de stichting van een eigen Palestijnse staat als hoogste ideaal zien. Uit hun midden moet straks de nieuwe militaire arm van de PLO ko men. De vraag is alleen welk Arabisch land hen daartoe in de gelegenheid zal stellen. Geen enkele Arabische rege ring voelt er veel voor vergaande mili taire faciliteiten te verlenen aan de Pa- lestijnen. Jordanië heeft zeven jaar ge leden een bloedige strijd moeten leve ren om zich de Palestijnen van het lijf te houden en de gebeurtenissen van de af gelopen jaren in Libanon hebben aan getoond, dat je met de Palestijnen de moeilijkheden in huis haalt. Israël heeft met zijn militaire actie orde op Libane se zaken gesteld en daardoor de politie ke kaart van het'Midden-Oosten dras tisch bijgekleurd. Er is de laatste weken ernstige kritiek geleverd aan het adres van Israël. De Oostenrijkse kanselier Kreisky - een man van Joodse afkomst - is zelfs zover gegaan, dat hij de Israëlische re gering heeft verweten 'semi-fascistisch' te zijn. Een beschuldiging, die er niet om liegt. Zo langzamerhand begint ook bij Begin c.s. de boodschap door te drin gen, dat de wereld vol afschuw kennis neemt van wat zich in Libanon afspeelt. Die houding bij met name vele Wester se landen is tekenend voor het isole ment. waarin Israël zich bevindt sinds Begin aan de macht is gekomen. De Is raëlische premier is nu voor dringende zaken naar de VS vertrokken, waar hij met gemengde gevoelens zal worden ontvangen. Enerzijds is de Amerikaan se regering niet ongelukkig met het Is raëlische initiatiefin Libanon, maar an derzijds vreest Amerika de terugslag vanwege het grote aantal doden en de enorme verwoestingen in Libanon. Toch zullen de VS er goed aan doen om op matiging aan te dringen bij hun bondgenoot in het Midden-Oosten. De strijdbare Begin - eens een terrorist, die voor Israëls onafhankelijkheid vocht - schaadt de belangen van Israël als hij meent het Palestijnse probleem met de wapens te kunnen oplossen. Uiteinde lijk zal er toch gepraat moeten worden Israël kan zijn veiligheid niet blijvend verzekeren door het territoir van ande re landen te bezetten en daar als een woesteling te keer te gaan. Dim •/n Zwitserland is een Turk aangehou den die ervan ivordt verdacht dat hij de man die op 13 mei 1981 een aanslag op paus Johannes Paulus II pleegde, diens vuurwapen heeft verschaft. Dit is woeiisdag. zonder nadere gegevens meegedeeld door het ministerie van jus titie en politie in Bern.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1