middelburg verwacht duizenden bezoekers KINDERBOERDERIJ bok en geit zij aan zij Middelburg speelstad de stad zo goed mogelijk presenteren WOENSDAG 16 JUNI 1982 PZC/ braderie 19 Braderie '82 Als het weer een beetje meewerkt, schuivelen vanaf morgen weer vele duizenden bezoekers door de winkelstraten in het Middelburgse stadscentrum. De braderie trekt, zo luidt de verwachting, evenals voorgaande jaren van heinde en verre grote aantallen belangstellenden naar de Zeeuwse hoofdstad. De leden van de organiserende braderiecommissie zullen,zodra de Reuzen' het evenement morgenochtend (donderdag) om elf uur hebben geopend, een iwarelast van hun schouders voelen vallen. Wim Papendorp maakt dat spektakel echter niet mee. Na tien maanden voorbereiding en or- komen. In dezelfde tijd speelde de heer zen voor 'kinderspelen'. Weer een ander ganisatie moet hij verstek laten gaan. Zijn vakantie, hem opgelegd door zijn te', valt ongelukkigerwijs samen met het festijn, waar hij zoveel tijd en moeite in heeft gestoken. Toch blijft de vraag: 'Wat beweegt iemand om zich buiten z'n normale werktijden zo bui tenspong in te zetten voor een dergelijk grootschalig project?' In de riante di- Ktiekamer van het C en A-gebouw aan Lange Delft in Middelburg probeert hpendorp die vraag te beantwoorden, bedrijfsleider van het kledingcon- n blijkt een rap en enthousiast pra ter te zijn, die zijn betoog alleen laat mderbreken door de frequent rinkelen de telefoon. De stropdas om zijn hals toont het wapen van de gemeente Mid delburg. Niet verwonderlijk, wanneer hij zijn filosofie uiteenzet: „De midden- i tenders moeten de handen ineen slaan an onze stad zo goed mogelijk te pre senteren We moeten van Middelburg publiekstrekker van formaat ma- Daar is niet alleen de stad bij ge- Mat, maar daar plukken ook de bednj- rade vruchten van. Daarom is het van essentieel belang in te zien datje elkaar nodlghebt. Aileen bereik je niks; samen teje sterk". Door dat te zeggen lijkt Papendorp zijn eigen rol en inbreng na- Èukkelijk buiten beschouwing te wil len laten. Slechts terloops deelt hij mee in Vlaardingen voorzitter is ge weest van de overkoepelende winke liersvereniging. Verder blijft hij hame ien op het collectief. samen sterk 'Alleen bereik je niks, maar samen sta je sterk'. Papendorp kan dat nu wel mooi zeggen, maar het heeft lang ge duurd voor alle winkeliers op één lijn uien. In het begin van de voorberei dingen van de braderie van dit jaar heeft het er zelfs naar uitgezien dat de winkeliersvereniging Geere-Lange I fiele-Vlasmarkt-Kromire Weele met «n eigen braderietje voor de dag zou Schuitema, middenstander in de Lange Delft, eveneens met de gedachte om een dergelijk project op te zetten met de winkeliers van Lange en Korte Delft en de Segeersstraat. Op een gege ven moment hoorden zij van eikaars voornemen, waarna de koppen bij el kaar werden gestoken. Vanaf dat ogen blik (half januari) is de zaak eigenlijk gaan rollen. „Als de trein maar een maal rijdt, dan krijg je plotseling aan meldingen genoeg. Dan zijn er ineens mensen die ook mee willen doen", blikt Papendorp terug. Toch bleef de tijd dringen. „Niet te gelo ven, wat we in die korte tijd toch nog drietal regelde de publiciteit en recla me en ook de andere werkgroepjes wer den op zo'n manier aan het werk gezet. Over het voorlopige resultaat zijn de or ganisatoren zeer tevreden, maar zoals Papendorp het uitdrukt, „Het is de eer ste keer dat wij zoiets doen, dus we zul len beslist wel fouten maken en ons ach ter de oren moeten krabben". nieuwe commissie Een nieuwe braderiecommissie dus. En daarmee zijn we in het gesprek met een bij een nogal heikel punt aange land: De ploeg mensen die de zeven voorgaande braderieën voor hun reke- voor elkaar hebben gekregen", mom pelt het braderiecommissiehd. in zijn archiefmap bladerend op zoek naar ver gaderschema's en besluitenlijstjes. Na alle aanloopmoeilijkheden werd een manier van werken opgesteld, die na dien zeer direct en effectief bleek te zijn. Toen de zes Middelburgse winkeliers verenigingen eenmaal bij de organisa tie waren betrokken, vaardigde elke vereniging twee vertegenwoordigers af naai' de braderiecommissie, die kort daarna de status van stichting kreeg. Deze twaalf vertegenwoordigers vorm den een aantal werkgroepjes, die elk één vastomlijnde taak meekregen. Zo nam één groep de organisatie van de muziek en het kermisgebeuren voor haar rekening, terwijl een ander groepje zorgde voor het uitwerken van het the ma. Voor dit jaar is. zoals gemeld, geko- ning hebben genomen en het daarna overbodig vonden om hun opvolgers in het zadel te helpen. „Toch staan wij niet negatief tegenover de oude com missie, want zij zijn degenen geweest die de Middelburgse braderie een zeer goede reputatie hebben gegeven. Zij zijn zeven jaar geleden met zeer veel inspanning begonnen en ik kan me goed voorstellen dat je na zo'n lange tijd zegt dat er eens een ander moet komen". Het antwoord op de vraag of hij nu al tekent voor de organisatie van de vol gende braderie laat Papendorp open. De factor 'tijd' speelt hierbij een ge duchte rol. „Maar ja, dat is overal het zelfde: ook bij verenigingen zie je steeds dezelfde figuren die 'in' zijn voor be paalde activiteiten. De organisatori sche akkevietjes slokken echter een hoop tijd op: met name vrije tijd. Bo vendien: Als het altijd dezelfden zijn die zizich voor bepaalde klussen lenen, gaan de anderen er te snel van uit dat zij opnieuw een beroep op die kleine club mensen kunnen doen. Maar ook onze tijd is begrensd", zegt Papendorp nadat hij heeft verteld welke nevenfuncties hij zoal bij de kledinggigant vervult. Nadat de heer Papendorp ruim een uur fris van de lever heeft verteld, neemt zijn gezicht aan het eind van het ge sprek toch een paar sombere trekken aan. Hij kan er niet omheen en wil ook iets van de negatieve ervaringen kwijt. Zo heeft hij geen goed woord over voor de handelswijze van de een paar sport verenigingen aan wie een centrale rol was toebedacht in verband met het op luisteren van het thema kinderspelen. „We vroegen hen om twee spelen te be geleiden waarvoor ze in ruil op de Markt reclame konden maken voor hun eigen club. Slechts vijf sportverenigingen na men in eerste instantie de moeite om een woordvoerder naar de vergadering te sturen, die we hierover hadden uitge schreven. Twee van hen reageerden trouwens negatief. Slechts na veelvul dig persoonlijk contact kregen we enke le verenigingen dan toch door de bocht. Maar wanneer je met een puur Middel burgs gebeuren bezig bent, en je hoort dan van een Middelburgse club 'neem maar contact op met ons landelijk bondsbureau', dan vraag je je op zo'n moment toch wel af waar je aan begon nen bent..." In een groter verband zegt Papendorp verder: „Per slot van rekening is een braderie niet alleen bedoeld voor het bedrijfsleven, maar voor Middelburg in z'n geheel. Goed, een braderie mag dan voor sommigen een afgezaagd ge geven zijn, maar als je zoveel mensen naar de stad kunt trekken, dan zou je wel gek zijn om zoiets over boord te zetten. De braderie laten doodbloe den? Dat zou doodzonde zijn". De Middelburgse braderiecommissie. Achterste rijA. de Jonge, L. G. Zwart- senburg, H Gerritsen, R Nijsen en J. M. Slinger. Voorste rijW. A. Goudswaard, J. van de Sloot, J. P. Verschuure, J. A Minet, W. S G. Papendorp en A. Rie- mens. r tisch getint carnavalsliedje van enkele jaren geleden. Tijdens de Mid delburgse braderie wordt die strijd minder scherp gestreden. Bok en geit staan zij aan zij op het gedeelte van de Markt dat vrijdag en zaterdag voor de Middelburgse kinderboerderij De Klepperhoeve is gereserveerd. In het kader van het thema 'kinder spelen', dat dit driedaags gebeuren dit jaar heeft meegekregen, worden deze viervoeters vergezeld door een aantal andere 'kindervriendelijke' bewoners van de boerderij, zoals ko nijnen. kippen, cavia's en een Shet land pony.Dieren waar de kinderen inderdaad mee kunnen spelen. Ze kunnen ze voeren, aaien, verschonen en optillen", zegt Jeanette van Pa- melen. Zij vormt samen met haar man het beheerdersechtpaar van de boerderij, die aan het Meiveldpad in de Middelburgse Magistraatwijk ligt. Tijdens de braderie kunnen de kinde ren niet alleen met de dieren spelen, ze kunnen er ook nog iets meer over te weten komen. De kinderboerderij beschikt namelijk over lesbrieven, die naast wat algemene informatie over het beestenspul vragen en op drachten bevatten. En zo snijdt het mes aan twee kanten. De kinderen spelen met de dieren en de kinder boerderij hoopt via de deelname aan de braderie een aantal donateurs te kunnen winnen Fiancièle bijdragen zjjn namelijk zeer welkom Op die manier hoopt het echtpaar Van Pamelen namelijk enkele lang gekoesterde wensen in vervulling te laten gaan, Zo is er op de eerste plaats het sierduivenhok. waar De Klepperhoeve al lang om zit te springen Op dit moment zijn die dieren op verschillende ver uit elkaar gelegen plaatsen op de boerderij on dergebracht, waardoor ze er wat ver loren bijfladderen. Op de tweede plaats op het verlanglijstje van het beheerdersechtpaar prijkt een ruim te waar de geiten kunnen worden ge molken. En wanneer de boerderij dan ook nog eens de beschikking zou kunnen krijgen over een onderko men waar die geitemelk op steriele wijze kan worden omgezet in kaas. valt er bijna niets meer te wensen. De kinderboerderij heeft in zijn ruim zesjarig bestaan nauwelijks aan de weg getimmerd. Dat bleek ook niet nodig, want jaarlijks wordt de boer derij door zo'n 65.000 mensen -en niet alleen kinderen- bezocht. In dit cijfer is geen rekening gehouden met het georganiseerde bezoek van scholen, verenigingen en gezelschappen. De toegang tot De Klepperhoeve is gratis. De boerderi draait voorname lijk op een subsidie van de gemeente Middelburg die, naast met een be drag voor de noodzakelijke onkos ten, jaarlijks over de brug komt met een 'beloning' voor het beheerder sechtpaar, die gelyk staat met het minimumloon voor één persoon In de personele sfeer kunnen de heer en mevrouw Van Pamelen rekenen op de bijdragen van een groot aantal vrijwilligers. Zij helpen bij de verzor ging van de dieren, waarvan hel aan tal op 450 wordt geschat. Het pluim vee neemt daarvan een niet onaan zienlijk deel voor zijn rekening. Zo zijn er fazanten, kalkoenen, parel hoenders. pauwen, kippen en eenden m vele uiteenlopende rassen en een groot aantal parkietachtigen. Verder beschikt De Klepperhoeve over melk- en dwerggeiten, zeer uiteenlo pende konijnen, een pitrainvarken. hangbuikzwijnen. twee shetland-po- nies (waarvan er één drachtig is), wa terschildpadden, koeien en kalveren, hamsters en cavia's, wandelende takken en verschillende schapen in diverse rassen. entreegeld Regelmatig gaan in de Middelburg se gemeenteraad stemmen op om de kinderboerderij voortaan te ver plichten om entreegeld te vragen. Daardoor zou de gemeente kunnen volstaan met een kleinere subsidie. Dat plan heeft het nog steeds niet gehaald. „En dal is maar goed ook", vindt mevrouw Van Pamelen. Ze wijst daarbij op de sociale rol die De Klepperhoeve in haar ogen speelt. „Sommige kinderen komen hier el ke dag. Ze hechten zich aan de die ren. Al hun problemen kunnen de kinderen aan die dieren kwijt. Zo'n konijntje luistert wel— Van ouderen kan je dat niet altijd zeggen. We heb ben het hier zelfs wel eens meege maakt dat zo'n knulletje naast een varken in het hok lag te slapen!" Ze zou het niet in de haak vinden om zo'n ventje een of twee kwartjes te laten betalen, want „aan de andere kant lokt ook dat ijsje van 25 cent. De kinderen moeten dan kiezen waardoor ze misschien minder vaak wij 'hun dieren' kunnen komen", vindt de beheerster. „Bovendien, als wij zo nodig entree moeten gaan hef fen. dan zal de gemeente toch echt zelf een mannetje bij het hek moeten zetten, want wij hebben daar geen tijd voor..." Mevrouw Van Pamelen sprak al even over haar verlanglijstje voor de kin derboerderij, waar een drietal mate riele wensen op prijken. Zonder geld zou nog een vierde wens kunnen ver vuld. Mevrouw Van Pamelen hoopt dat er eens een onderwijzer opstaat, die bereid is om de kinderen die in georganiseerd verband de boerderij bezoeken, het een en ander over de dieren te vertellen „Oudere kinde ren moetje nu eenmaal anders bege leiden dan kleine kleuters", zo vindt ze Kinderspelen, kinderen, kinder boerderij, alles lijkt ook bij De Klep perhoeve om het kind te draalen. „Fout", zegt mevrouw Van Pamelen, „Onze boerderij is er het zo goed voor ouderen als voor Jongeren. Daarom ben ik helemaal niet zo gelukkig met het woord 'kinderboerderij'. Maar verzin maar eens iets anders." Hoe de boerderij dan wel genoemd moet worden, is haar nog met duidelijk. De suggesties 'stads- of volksboeaerij' wijst ze hoofdschuddend van de hand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 19