2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oorlog om Falklands lijkt nu gestreden ISRAEL SLUIT DE STAD BEIROET AF 'Politieke actie' voor ketelbouw? Hilversum staakt vandaag 1 Bedrijven WAPENSTILSTAND EEN FEIT Leiders PLO in de val' Hollandse Nieuwe uit Denemarken JONG GELEERD Italiaanse overvallers aangehouden EG leent Libanon 100 miljoen Zonnig Zonnige perioden en bijna overal droog Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Weinig wind 225e jaargang no. 137 Dinsdag 15 juni 1982 zie pagina 16 DEN HAAG (ANP) - Vanaf donderdag 17 juni is er weer Hollandse nieuwe' te Deense. Noorse en Zweedse haringvissers zijn er zondag voor het eerst weer op koop, zo meldt hetproduktschap voor vis en visprodukten maandag. De prijs van uitgetrokken in het Skagerrak. Zij mogen daar gezamenlijk maximaal 30 000 ton een haring zal in verband met de geringe aanvoer in het begin tussen de drie haring ophalen. gulden en drie gulden vijftig liggen. De Hollandse nieuwe komt uit Denemarken, Volgens het produktschap in Den Haag is de kwaliteit van de Scandinavische omdat de Nederlandse vissers op het ogenblik niet op haring mogen vissen haring gelijk aan die van de haring in de Noordzee. De eerste haring is overigens maandagochtend aangevoerd in Noord-Jutland. (Zie ook pagina 3). Van onze correspondenten) LONDEN, BUENOS AIRES - Aan de gevechten op de Falk- land-eilanden is gisteravond een eind gekomen. Er is een wapenstilstand afgekondigd en onderhandelingen over de overgave van het Argentijnse garnizoen in Port Stanley zijn begonnen. De Britse premier mevrouw Thatcher heeft dat gisteravond laat voor een opgetogen Lager huis bekend gemaakt. De pre mier zei dat na de opmars van de Britse troepen tot in de bui tenwijken van Port Stanley „Argentijnse soldaten in groten getale hun wapens weggooiden en naar de stad vluchtten. Wit te vlaggen zijn in Port Stanley gezien en onze soldaten hebben opdracht gekregen niet op de Argentijnen te schieten". Verder zei mevrouw Thatcher dat maandagavond besprekingen zijn be gonnen tussen de commandant van de Argentijnse troepen op de Fakl and-ei- landen. generaal Menendez, en de Brit se brigade-generaal Waters over de overgave van de Argentijnen. Het Lagerhuis stond op zijn kop nadat ze deze laatste woorden had uitgespro ken. Labour-leider Michael Foot, SPD- voorman Owen en de liberale leider Da vid Steel haastten zich naar de micro foon om de regering met de wapenstil stand en de nu zeer waarschijnlijke overgave te feliciteren. rsv Ir Stikker is vrij optimistisch over de toekomst van het concern. Hij ver wacht dat RSV nog dit j aar uit de rode cijfers zal komen. In 1980 leed RSV nog een verlies van biina 29 miljoen. Het vorig jaar bleef dat beperkt tot 8.4 mil- hollandse nieuwe DeNederlandse visserij zal ook dit jaar echte Hollandse nieuwe' mogen ;ea Dit blijkt uit de voorstellen de verdeling van de visvangsten die de Europese commissie maandag beltend maakte. Opnieuw dus weer geen 'echte' nieuwe op het menu. files Het verschijnsel file kost de Neder landse automobilist in het zakeüjke- en woon-werkverkeer jaarlijks ruim 550 miljoen gulden. In totaal Is er spra ke van 28 miljoen uur tijdsverlies. vooral de woensdag is de file-dag bij uitstek. winst brazilië In het subtropische Se villa heeft Bra- zfllé veel tijd nodig gehad om warm te draalen in het duel met de Russen Toen het eenmaal zover was - diep in de tweede helft - maakten achtereen volgens Socrates en Edcr dc Russische voorsprong ongedaan. Winst voor Bra zilië. 2-1. PAGINA 13 0-0 Italië en Polen maakten er gisteren maar een potje van. de start was veel belovend. maar uiteindelijk ging de wedstrijd uit als een kaars. Polen beeg nog de beste kansen De 'oude' rotLato was een van de betere spelers. PAGINA 17 wkantievoordeel De devaluatie van de Franse franc le vende Nederlandse toerist in Frank- hjkeen nletonaardig voordeel op. Niet alleen ontvangt men meer voor een Pilden, maar doordat de prijzen in Frankrijk nl 4 maanden 'bevroren' |ln' klln dat voordeel nauwelijks te gen! Worden eedaan door Prijsstijgin- Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Opinie en achtergrond: 4. WK nieuws en sport: 11,12 en 131 Radio en televisie: 16 Financiën: 17. PENSACOLA (Florida): de acht maanden oude Parks Bonifay uit Pensaco- la in Florida voelt zich uitstekend thuis op zijn ivaterskies. De kleine Parks stond voor het eerst op de latten toen hij zes maanden oud was. Een presta tie die dan ook opgenomen zal ivorden in het Guinness boek van wereldre cords Na het overleg met de Britse comman dant op de Falkland-eilanden is de Ar gentijnse generaal Menendez vertrok ken naar Buenos Aires om met presi dent Galtieri de voorwaarden bespre ken van een Argentijnse capitulatie, die nu erg dichtbij is. De Britten zullen echter, aldus regeringskringen in Lon den, geen Argentijnse voorwaarden meer accepteren en een onvoorwaar delijke overgave eisen. De wapenstilstand werd om vier uur 's middags plaatselijke tijd afgekondigd nadat de Britse legertop rond Port Stanley contact had opgenomen met Menendez. Tijdens dit gesprek werd hem voorgesteld een staakt-het-vuren in acht te nemen en met onderhandelin gen over een overgave te beginnen. Na Buenos Aires geraadpleegd te hebben, ging Menendez hiermee akkoord. Het Britse voorstel kwam op een mo ment dat de Argentijnse positie hopelo zer was geworden dan ooit. De Britten veroverden eerder maandag na felle ge vechten opnieuw dne strategisch be langrijke heuvels en waren nog maar vier kilometer van Port Stanley verwij derd Uit de eerste berichten die uit Port Stanley zijn gekomen, blijkt dat de Ar gentijnen na deze verwoestende aan vallen - die naar verluidt zeer veel Ar gentijnse levens hebben gevraagd - in paniek zijn geraakt en in een ordeloze vlucht de bescherming van de straten van Port Stanley hebben gezocht. Het enige dat de Argentijnse junta nu nog kan verlangen, is een zo eervol mo gelijke overgave. Mogelijk zal men be dingen dat de troepen met behoud van hun wapens Port Stanley mogen verla- (Slot zie pagina 8 kolom 5 JERUZALEM - De Israëlische eerste minister Menaehem Begin buigt zich voorover tijdens het gesprek met een gewonde Israëlische soldaat in het Haddasah-ziekenhuis in Jeruzalem. Van onze correspondent) JERUZALEM - De Libanese hoofdstad Beiroet is door Israëlische troepen van de buitenwereld afgesloten, nu de stad omsingeld is en ook het vliegveld in handen is van de Israëliërs President Sarkis van Libanon kan zijn kabinet alleen nog maar met goedvinden van de Israëlische militairen bijeenroepen. De Israëliërs zijn in Baabde. waar het het begin van de Israëlische invasie on- presidentiele paleis staat, door een jui chende christelijke bevolking ontvan gen, blij dat de burgeroorlog van zes jaar zijn einde nadert, zo melden de Is raëlische verslaggevers van het front. Een woordvoerder van de PLO heeft maandag in Parijs meegedeeld dat de gehele leiding van de organisatie zich in Beiroet bevindt. Yasser Arafat, leider van de PLO, heeft maandagmiddag de posities van de gemeenschappelijke Palestijnse en progressieve troepen in West-Beiroet en de zuidelijke voorste den geïnspecteerd, aldus het Palestijn se persbureau WAFA. Arafat zei dat in de steden Tyrus en Sidon „nog gevoch ten wordt" De woordvoerder zei voorts dat sinds ONRUST BIJ 'DE SCHELDE' VLISSINGEN - De ondernemingsraad van de koninklijke maatschappij 'De Schelde' te Vlissingen heeft maandag bij zowel de provincie als de gemeente Vlissingen opnieuw aangedrongen op steun voor het voorlopige behoud van de ketelbouw in Vlissingen. Bij „De Schelde" is men er zeer beducht voor, dat door ingrijpen van de SEAN alsnog een situatie ontstaat, waarbij een snelle concen tratie van de ketelbouw in Hengelo (Stork/.MESK) tot stand komt. In de Zeeuwse ketelbouw werken zo'n 600 mensen. Woordvoerder D. de Leeuw van de ondernemingsraad bepleitte maandag in de vergadering van de sta tencommissie voor economiscche za ken en in een gesprek met b en w en de Vlissingse fractievoorzitters gemeente lijke en provinciale steun voor de uit voering van de afspraken, die in decem ber tijdens het kamerdebat over de ke telbouw zijn gemaakt. Die komen er op neer, dat van de vier eventueel te bouwen kolenketels er twee naar Hengelo (die voor Velzen en Dordrecht) gaan en twee (Maasvlakte en eventueel Borssele) naar „De Schel de" en dat er studie wordt verricht over de positie van de ketelbouw in Vlissingen als na 1985 het zwaartepunt van deze activteit naar Hengelo wordt verlegd. In de statencommissie voor economi sche zaken liet gedeputeerde R Barbé weten de zaak vandaag - dinsdag - in gs aan de orde te stellen; hi) dacht aan het zenden van een „brandbrief' naar mi nister Terlouw, waarin wordt aange drongen op uitvoering van de afspra ken. zoals die in december zijn ge maakt; na een suggestie uit de commis sie sloot hij ook de mogelijkheid van een interventie van gs bij de minister niet nit B en w van Vlissingen bespre ken het probleem ook vandaag, om zo snel mogelijk contact op te kunnen ne- tSlot zie pagina 2 kolom 4i geveer 15 000 Libanese burgers zijn ge dood of gewond. Meer dan 600.000 men sen hebben, volgens hem. als gevolg van de Israèlische acties hun woning moeten verlaten of zijn geheel dakloos geworden. Het Libanese leger, dat onder meer be last is met de beveiliging van het paleis, werkt met de Israëliërs samen, en geza menlijk wordt de weg vrijgehouden voor de ministers en andere hoogwaar digheidsbekleders die bij Sarkis op be zoek komen. De Amerikaanse speciale onderhande laar voor het Midden-Oosten, Philips Habib, is vanuit Damascus in Beiroet aangekomen. Hij kwam over de weg vanuit de Syrische hoofdstad en begon meteen een bespreking met president Sarkis. Over het overleg met de Syri sche leiders is nog niets meegedeeld. De Israëliërs zouden de hoofdkwartie ren van de PLO zonder veel moeite kun nen innemen. Maar de Israëlische staf chef. generaal Eytan. verklaarde maan dagavond dat het lot van de PLO nu in handen is van de-Libanezen. Dit alles leidt tot de specualtie dat de Libanese regering-Sarkis met de Israëliërs sa menwerkt. ALKMAAR (ANP) - De politie heeft maandag op verschillende plaatsen in Noord-Holland negen in hoofdzaak Ita liaans sprekende mannen en vrouwen <25-35 jaar) aangehouden op verden king van een serie gewapende overval len en diefstallen. De arrestaties volgden op een overval op de Grosmarkt aan de Wendelaar- straat in Alkmaar. Vier mannen slaag den er weliswaar in deze zaak met een buit van één ton te verlaten, maar hun vluchtauto werd dichtbij door een poli- tie-auto klemgereden. Beide wagens werden vernield. Een van de overvallers loste voor zijn aanhouding nog een schot In de vluchtauto werden een pi stool-mitrailleur. een revolver en een pi stool gevonden. Wat president Sarkis al die jaren niet heeft gedaan, of heeft kunnen doen. is maandag gebeurd: er is een comité van nationale verzoening gevormd, waann alle belangrijke Libanese leiders zitting moeten hebben. Dat geldt ook voor Besheri Jemayel van de falangisten en de Druzenleider Walid Jumblat. Het co mité is nog niet bijeengekomen, want er wordt nog druk onderhandeld over de voorwaarden. Met name Jumblat, on der huisarrest in het door Israël bezette gebied, weigert mee te doen. De eerste zitting van de raad werd maandagavond dan ook uitgesteld. Tekenend voor de situatie is dat - met Israëlische toestemming - tot twee keer toe een boodschapper een brief bi j Jumblat heeft afgeleverd van presi dent Sarkis. Wat de Israëliërs ook tot voldoening stemt, is de leuze van Sar kis: „Libanon voor de Libanezen, ver trek van alle buitenlandse troepen uit Libanon: Palestijncn. Israëliërs en Sy- riërs". De Israëliërs zijn bijzonder gelukkig met de laatste ontwikkkelingen: Israël heeft een territoriale strook in handen van de grens tot Beiroet, een stroop die doorloopt tot de christelijke falangis ten ten noorden van Beiroet. Voor een commissie van deKnesset zei premier Begin maandag dat Israel „niet de minste bedoeling" heeft Bei roet te veroveren of de vorming van een soevereine Libanese regering te beïn vloeden. Militaire deskundigen menen dat de Israëliërs terughoudend zijn de Libanese hoofdstad in te nemen vanwe ge de zware verliezen die zij onvermijde lijk m gevechten van straat tot straat en van Palestijns kamp naar kamp zou den leiden. Maar zij zeiden ook dat de Israëliërs de Palestijnse leiding waarschijnlijk niet intact willen laten en de guerrillastrij ders van de PLO niet op hun posities willen laten. (Van onze rtv-redactiei HILVERSUM - De organisaties van omroepmedewerkers zijn optimis tisch over de bereidheid van hun leden om deel te nemen aan de 12-uurssta- king van vandaag. Een woordvoerder van de bonden liet dit maandag aan het eind van de middag weten. De eer ste deelnemers hadden zich op dat mo ment laten registreren als staker. Na vraag bij de diverse omroeporganisa ties leerde echter dat de stakingsbe reidheid over het algemeen zeker niet groot te noemen is. De enige omroep waar men met zeker heid kon zeggen dat niemand er zal sta ken, was de Evangelische Omroep. Daar heeft de ondernemingsraad een protestbrief verstuurd naar de bonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het onmogelijk maken van de uitzending van vanavond De EO ziet af van ge rechtelijke stappen tegen de NOS of de bonden, maar probeert wel op korte ter mijn compensatie te krijgen voor de zendtijd van vanavond Andere omroepen waar men de sta kingsbereidheid laag inschat, zijn de TROS. Veronica en de KRO. maar har de gegevens hierover waren niet be schikbaar Bij de NCRV viel ook. na een informa tieve personeelsbij eenkomst. vooralsnog geen stakingsbereidheid waar te nemen, zoals een woordvoerder het noemde. Een onderzoek bij de AVRO leerde dat driekwart van het personeel niet wil meewerken aan de staking. Bij de VPRO waren de meningen ver deeld. Bij de redactie van de gids en de radiomedewerkers is de stakingsbe reidheid groot, bij de televisie aanmer kelijk kleiner, aldus een woordvoer der. De VARA wilde geen mededeling doen over de stakingsbereidheid van haar medewerkers, omdat men vindt dat dat een zaak van de bonden is. Bij de Wereldomroep bestond nog geen ze kerheid over het doorgaan van de uit zendingen. De meeste redactieleden zijn solidair met dc actie, maar dc tech nici willen overwegend gewoon aan het werk. Bij de NOS"ten slotte was ook niet erg duidelijk hoe groot de sta kingsbereidheid is. Hoe groot de wil van de omroepmede werkers is om actie te voeren, is in dit geval van belang, omdat net niet in de bedoeling van de bonden iigt met een klein aantal mensen op centrale posi ties de uitzendingen onmogelijk te ma ken. Alle medewerkers zijn opgeroepen om te staken, maai' in principe Is het mogelijk dat werkwilligen toch een ge plande uitzending door laten gaan. TV piraten die gebruik zouden willen maken van „het gat in de markt" dat vanavond ontstaat omdat Nederland 1 en 2 als gevolg van de omroepslaking niet uitzenden, (op de NOS-journaals op Nederland 1 na) krijgen daar geen kans voor. Volgens de PTT zullen dc kabelnetten, de kanalen die normaal Nederland 1 en 2 doorgeven, uitschake len als piraten zouden proberen „in te breken" om de leemte te vullen die ont staat door het wegvallen van program ma's als EO's Landdag en Dallas en dc Wie-kent-kwis van de Avro. (Zie ook pagina 16) LUXEMBURG - De Europese mi nisters van financiën hebben op verzoek van Groot-Brittanië de goedkeuring van een financieel sa menwerkingsverdrag tussen Is raël en de Europese Gemeenschap uitgesteld. Dit in verband met de ontwikkelingen in Libanon. De ministers vinden dat er eerst verder beraad over de politieke ontwikkelingen in Libanon nood zakelijk is. Wel heeft de Europese Gemeenschap maandag besloten aan de Libanese regering een bij zondere lening ter beschikking te stellen van ruim 100 miljoen gulden voor de wederopbouw van het land. Nederland heeft een half miljoen gulden beschikbaar gesteld, via het ministerie van ontwikkelings samenwerking. bestemd voor hu manitaire hulp aan de Libanese bevolking. Deze gelden zullen waarschijnlijk via het Rode Kruis ter beschikking worden gesteld. Dit heeft premier en minister van buitenlandse zaken Van Agt maan dagmiddag op Schiphol meege deeld voor zijn vertrek naar New York.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1