PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rentedaling verwacht na aanpassing wisselkoersen Bestand Israël-PLO na dag al ingestort Britse troepen staan in buitenwijken Port Stanley Saoedische koning Chaled overleden YAN DER STEE GEEN GEVOLGEN VOOR EXPORT Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? VERRASSINGSAANVAL OP ARGENTIJNEN Minder buien Wsselend bewolkt en nog een enkele hut Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige noordwestelijke wind. 225e jaargang no. 136 Maandag 14 juni qjKDUIN - Een kilometerslange olie- jljert, waarschijnlijk afkomstig van de vorige week lek geraakte Griekse luker Katinka, heeft gisteren de jtranden langs de kust van Zuid-Hol- lindvervuild. Vanafhet zujderhaven- boofd van Scheveningen tot Ouddorp op Goerce waren de stranden bedekt met olievlekken, variërend van 5 tot 8 meter breed. Grote delen strand moes ten voor het publiek worden afgeslo ten. Vandaag zal begonnen worden met het opruimen van de in hoofdzaak zware plakken olie. Rijkswaterstaat twijfelt nog over de herkomst van de zware stookolie. Mo gelijk is een deel van de uit de tanker gelopen olie gaan koeken, waardoor het onder het wateroppervlak onopge merkt is gebleven voor de veegschepen van Rijkswaterstaat. De betrokken gemeenten hebben gis termiddag in het Provinciehuis in Den Haag een coördinatiecentrum inge richt. Olievervuiling op zee is een zaak voor rijkswaterstaat; bereikt de olie echter de stranden, dan zijn de betref fende gemeenten verantwoordelijk voor de opruiming ervan. De Katinka kwam vorige week maan dag voor de kust van Hoek van Holland in aanvaring met de ankerketting van een Franse ertscarrier. Een van de rui men raakte lek, waardoor een partij zware stookolie van 6,5 ton met een op pervlakte van 16 vierkante kilometer langzaam in de richting van de Zuidhol landse kust dreef. Met drie veegsche pen zette Rijkswaterstaat de strijd in tegen de olievlek. Woensdag leek het gevaar dat de olie de Zuidhollandse stranden zou bereiken, bezworen. Rijkswaterstaat heeft gistermiddag monsters genomen van de aangespoel de olie om duidelijkheid te krijgen over de herkomst ervan. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De rente in Nederland zal verder dalen, zo verwacht minister Van der Stee van financiën, door de aanpassing van de wisselkoersen in het Europese Monetaire Stelsel (EMS), waartoe zaterdag in Brussel werd besloten. De ministers van financiën van de landen in het EMS (Frankrijk, Duitsland, Italië, Ierland, Denemarken, België, Nederland en Luxemburg) waren op Frans verzoek in spoedberaad bijeen gekomen om de Franse franc van de ondergang te redden. Na een zes uur durend beraad werden Üj het eens over een waardeverminde ring van de Franse franc met 5,75 pro cent, van de Italiaanse lire met 2,75 pro cent en een waardevermeerdering van de Duitse mark alsmede de Nederland se gulden met 4,25 procent. Dat bete kent dat de Duitse mark en de Neder landse gulden ten opzichte van de Franse franc tien procent meer waard zijn geworden, ten opzichte van de lire 7 procent en ten opzichte van de reste rende munten 4,25 procent. Voor Nederlanders die naar die landen op vakantie gaan, is dat gunstig: ze krij gen meer buitenlands geld voor hun gulden. Voor de Nederlandse export kan de duurdere gulden echter proble men geven, omdat het buitenland meer voor Nederlandse produkten moet be talen Minister Van der Stee meent ech ter dat dit nadeel, geschat op zo'n 2.6 procent gemiddeld, binnen enkele maanden weggewerkt is. Inflatie De landen waarvan de munt nu in waarde is gedaald, zullen met hogere inflatie te maken krijgen, daardoor worden hun produkten weer duurder en verdwijnt het verschil met de Ne derlandse duurdere gulden binnen korte tijd, zo verwacht minister Van der Stee. Hij benadrukte overigens dat het belangrijkste deel van de Neder- (Slot zie pagina 4 kolom 7) BEIROET - Yasser Arafat (l.) leider van de PLO zondag op weg naar zijn hoofd kwartier in Beiroet. Naast Arafat zijn medewerkers Abu Walid im.) en Abu Zaim Achter Arafat zijn lijfwacht. Dit was de eerste maal sinds de Israëlische inval in Libanon, dat Arafat in het openbaar verscheen lift-stop Burgemeester drs G.C.G. van den Heuvel van Borsele heeft zaterdag middag het officiële startsein gegeven voor het 'lift-stop-project' in zijn ge meente Het ontbreken van openbaar vervoer tussen verschillende Borselse dorpen en het beperkte aantal dien sten naar andere dorpen vormden de aanleiding voor het opzetten van dit voor Nederland unieke project. PAGINA 3 demonstratie Naar schatting een half mihoen men sen heeft zaterdag deelgenomen aan de anU-kemwapendemonstratie m New York. De betogers eisten een di recte beëindiging van de wapenwed loop. Op de ontwapeningsconferenUe In New York signaleerde de Oosten rijkse minister Pahr de mogelijkheid van een 'elektronisch fort' tegen kern- aanvallen. PAGINA 10 geprolongeerd Het Nederlands hockeyteam heeft de vierde editie van de strijd om de Champions Trophy in Amstelveen ge wonnen. De vorig jaar In Karachi ver overde trofee blijft dus in de Oranje- prijzenkast. De Nederlanders brach ten wereldkampioen Pakistan de grootste nederlaag uit zijn geschiede nis toe: 7-2 PAGINA 1? verrassing Dirk Nauta heeft toch nog gezorgd voor een verrassende afloop van de Tran8at-200 zeilrace Rotterdam-New York. Na drie weken stilte ging hU zon dagmorgen over de finishlijn en pakte meteen de eerste plaats, met een paar uur speling op Sjoerd Nauta's Stad Rotterdam. PAGINA 13 sprinttoekomst De Zeeuwse ploeg heeft de atletiek wedstrijd tegen Rotterdam en de ■Kempen' gewonnen In Velthoven bleek dat het met het damessprinten ln Zeeland goed zit, ook op de lange termijn. Want hoewei zowel Els Vader nis Marjan Olyslager ontbrak, toch ging de sprintwinst naar de 'blauwe garde' uit deze provincie. PAGINA 14 wanprestatie Het Zeeuws elftal bakte er in de wed strijd tegen WHS in Sint-Annaiand vooral na rust (maar ook al ln de eerste helft) weinig van. Uiteindelijk bereikte de provinciale selectie maar net met de hakken over de sloot een even nipte benauwde overwinning. 3-4. Inte rim-coach Jaap van Maris: 'Op deze prestatie hoeven we in ieder geval niet •rots te zjjn'. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7 Sport,: 9,10,11,12,13 en 14 BARCELONA - Zelfs superstar Diego Maradona kon gisteravond in de openingswedstrijd van het wereld kampioenschap voetbal in Barcelona niet voorkomen dat Argentinië werd ontluisterd. De wereldkampioen verloor met 1-0. De Belgen werden vrijwel kansloos geacht tegen de regerende wereldkampioen uit Zuid- Amerika, maar vaak was deformatie van trainer Guy Thijs veel gevaarlijker. Deze foto is min of meer illustra tief voor de wedstrijd: superstar Maradona zit weer eens op de grond, nadat hij zich opnieuw wat al te gemakke lijk heeft laten vallen. „Wat hebben we nu weer gedaan", lijkt Ludo Coeck (10) aan de Tsjechische scheidsrechter Christov te vragen. Af en toe gaf de arbiter wal al te vlot een vrije trap aan de peperdure Argentijnse ster De Belgische verdedigers Gerets (2) en Millecamps kijken toe. Overigens ontluisterden de Argentijnen zich zelf. Met uitzondering van de beginfase speelden zij voetbal zonder durf en variatie, terwijl ook het tempo vaak volle dig zoek was. Daardoor konden de Belgen enkele malen uiterst gevaarlijk terugslaan. Het mocht zelfs nog een wonder heten dat de Belgische zege tot één doelpunt beperkt bleef. Met die Belgische zege begon het wk-toer- nooi in ieder geval uiterst sensationeel. BEIROET VREEST AANVAL OP STAD JERUZALEM/BEIROET - Het zater dag gesloten bestand tussen Israel en de Palestijnen is zondagavond geheel ingestort. De Israëlische troepen heb ben de Palestijnen in Beiroet nu vrij wel geheel ingesloten, nadat ze gister avond een belangrijk kruispunt ver overden bij Halde, in de buurt van het vliegveld. Daarmee hebben ze de laat ste uitvalsweg van Beiroet naar Da mascus in handen. Politiek is het voor Israel belangrijk om de Palestijnen geheel te isoleren en vooral van Syrië af te sluiten. Israel hoopt daarmee de eis kracht bij te kun nen zetten dat bij onderhandelingen over de toekomst van Libanon de PLO geen rol zal spelen. Voor het voeren van de onderhandelin gen met Syrië via de Amerikaanse be middelaar Habib heeft Israel een aantal richtlijnen vastgesteld, die als basis moeten dienen voor de onderhande lingscommissie. waar onder meer de ministers Begin, Shamir en Sharon deel van uitmaken." In het kader van een regeling dienen alle vreemde troepen Libanon te verla ten, ook Syrische troepen. De infra structuur van de PLO mag niet her bouwd worden, en er moet een bufferzo ne komen van 40 kilometer langs de Is raëlische grens, het liefst bemand door een internationale vredesmacht. Die vredesmacht kan net als de MFO in de Sinai gevormd worden buiten de Ver enigde Naties om de Russen buitenspel te houden. Iedereen in Israel is het intussen er over eens: het aantal gesneuvelden is veel te hoog in verhouding tot het doel van de operatie. Tot dusver 150 doden en meer dan 700 gewonden, terwijl het einde niet in zicht is, ondanks een zaterdag avond ingegaan bestand tussen Israel en de PLO Radio en televisie geven be moedigende verslagen over het verloop van de strijd, al spreekt er tussendoor een enkele soldaat hier en daar wel eens zijn twijfel uit. En de militaire leiders zijn opgetogen: de luchtmacht heeft het perfect gedaan, boven iedere verwach ting. Twijfels kennelijk ook binnen de rege ring. als we de Jerusalem Post mogen geloven. Die heeft van een aantal minis ters gehoord dat Sharon ze bij de neus genomen heeft. Van dag tot dag vroeg hij toestemming voor nieuwe militaire operaties. Een weg hier en een weg daar. Om mensenlevens te redden - van eigen soldaten dan - om de positie te verbeteren, zonder dat hij zijn uiteinde lijke doel prijs gaf. Pas als je in het kabi net vragen stelde werd Sharon kwaad en Begin geïrriteerd. Totdat ze tot de conclusie kwamen dat het mooi genoeg Het feit dat de Israëlische invasietroe pen aan de poorten van Beiroet keer op keer het staakt-het-vuren zelf breken, wordt in het belegerde West-Beiroet als een duidelijke aanwijzing gezien dat Is rael toch nog van plan is West-Beiroet met grondtroepen binnen te vallen. Dit met het doel de fysieke vernietiging van de politieke leiding van de PLO, de „eindoplossing van het Palestijnse pro bleem" te bewerkstelligen. De Palestijnen, de PLO - daar is geen twijfel over - is door de Israëlische in- vasieoorlog in Libanon militair zeer zwaar aangeslagen. PLO-woordvoer- ders hier in Beiroet vergoeilijken dit met de stelling dat de PLO een militaire guerrilla voert, niet een oorlog in de klassieke zin des woords. Maar van nog groter belang is volgens alle diploma tieke en andere waarnemers in Beiroet - dat de politieke leiding van de PLO nog geheel in tact is, met andere woor den: de niet-militaire infrastructuur van de PLO (politieke bureaus, voor lichting, financiën, ziekenhuizen, eigen sociale diensten, lichte industrieën, on derwijs enz. gewoon blijft doorfunctao- De Vewrenigde Staten eisen niet dat Israel zich onmiddellijk terugtrekt uit Libanon. Dat heeft minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig zon dag voor de Amerikaanse televisie ge zegd. Israel moet zich „op de dunr" tel rugtrekken, maar iedere terugtrek king moet „het geheel van buitenland se elementen" behelzen. KROONPRINS FACHD OPVOLGER RIAD (AFP/UPI) - Koning Chaled van Saoedi-Arabiè is zondag op 69-jarige leeftijd plotseling aan een hartaanval overleden. Kroonprins Fachd is tot nieuwe monarch uitgeroepen, diens broer prins Abdallah is nu kroonprins. Chaled had in 1975 de troon bestegen na de moord op koning Feisal, maar sedert enkele jaren leed hij aan een hartkwaal en oefende zijn broer prins Fachd de dagelijkse macht uit. Kort voor zonsondergang is koning Khaled zondag volgens de sobere riten van de Puriteinse Wahabi sekte van de Islam begraven op de koninklijke be graafplaats buiten Riad. De bevolking van Saoedi-Arabiè heeft het bericht van het overlijden van hun koning zon der opwinding ontvangen. Rouw is ver boden in de Wahabitische traditie. In verscheidene andere Arabische landen is daarentegen wel een periode van na tionale rouw afgekondingd, zoals in Egypte en Syrië. Koning Chaled ontving als prins onder leiding van zijn vader, koning Saoed Ben Abdel Aziz, een algemene Islamiti sche opvoeding. Hij nam deel aan de militaire campagnes die leidden tot de eenwording en de geboorte van het Sa oedische koninkrijk. Hij nam een, krachtig standpunt in tegen bijvoor beeld Egypte, waarmee de diplomatie ke betrekkingen verbroken werden na dat Sadat vrede sloot met Israël in 1979. De nieuwe koning, Fachd, werd in 1922 geboren. Hij studeerde in oost en west alvorens in 1955 het ministerie van on derwijs op te richten. In 1962 werd hij minister van binnenlandse zaken. Hij voerde belangrijke missies naar het buitenland uit en spande zich in voor het bereiken van regelingen van con flicten in het Midden-Oosten. Tegen over de Sowjetrinvloed in de Hoom van Afrika hielp hij Somalië. Hij geldt als een vriend van het westen, is een voor stander van een gematigde olie-prijspo litiek en staat krachtig achter de PLO. (Van onze correspondent LONDEN - Britse troepen zijn dit weekeinde doorgedrongen tot de bui tenwijken van Port Stanley. Bij de ge vechten om de hoofdstad van de Falk- land-eilanden zijn de eerste slachtof fers onder de burgerbevolking geval len, zo is zondag in Londen bekend ge worden. Na hevige gevechten vrijdagnacht en zaterdag slaagden de Britten erin de Argentijnse verdedigingslinie rond Port Stanley te doorbreken, en drie strategisch belangrijke heuvels in te ne men. Bij die actie werden 400 Argentij nen krijgsgevangen gemaakt, aldus mi nister Nott (defensie) zondagavond Volgens Nott zijn de verliezen onder de Britse infanterie 'enkele doden en ge wonden'. De gecombineerde land-, zee- en lucht actie kwam als een volslagen verras sing voor de Argentijnen De meeste Ar gentijnen sliepen en merkten pas iets van de aanval toen de Britten al in hun linies waren, aldus Nott. De Argentijnse troepen hebben steeds gedacht dat hun luchtaanvallen van dinsdag op het Britse bruggehoofd bij Fitzroy veel meer slachtoffers hebben geëist dan in werkelijkheid het geval was. Daardoor rekenden zij niet op een snel le aanval bij Port Stanley, aldus Nott. Hij zei dat de 'operationele redenen' wa ren vervallen om de verliescijfers ge heim te houden 43 infanteristen, kwamen om en er zijn 46 gewonden gevallen Bovendien kwa men acht bemanningsleden van de lan dingsvaartuigen Sir Galagad en Sir Tristram om het leven, aldus Nott. Hij zei dat bü de actie van dit weekein- (Slot zie pagina 4 kolom 5) De overleden Saoedische monarch Chaled 'rechtsen zijn opvolger Fachd 'links i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1