PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bestand tussen Israël en Syrië in Libanon Moreel Argentijnen Port Stanley laag STRIJD TEGEN PLO DUURT VOORT 1 Onderhandelingen met nog één minister Wisselvallig Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk omet onweer. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Zuidwestenwind in het binnenland matigaan de kust en op het IJssel- meer nu en dan vrij krachtig. 225e jaargang no. 135 Zaterdag 12 juni tamse bv sinds 1881 UW SANITAIR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740. BUENOS AIRES (RTR/.AFP) - Op de eerste dag van zijn 30 uren durende be zoek aan Argentinië heeft paus Johan nes Paulus vrijdag een bewogen op roep tot vrede gedaan. Tot een grote menigte in de kathedraal van Buenos Aires zei hij te zijn gekomen voor een herderlijk bezoek. Over het Falkland-conflict zei de paus: „Ik ben gekomen om te bidden voor de genen die hun leven hebben verloren, voor de slachtoffers aan weerskanten. De paus in gesprek met Galtieri. Ik ben gekomen om te bidden voor vre de, voor een rechtvaardige en eerzame oplossing voor het gewapend conflict". Later op de dag ontmoette de paus de drie leden van de militaire junta. Over dit gesprek, dat een half uur duurde, is niets meegedeeld. Behalve over het Falkland-conflict sprak de paus ook over de oorlog tussen Iran en Irak. m Libanon en 8elders' De paus werd in Buenos Aires toegejuicht door grote mensenmenigten, die zwaaiden met de geelwitte vlaggen van het Vaticaan en met de Argentijnse vlag. Tijdens de mis in de kathedraal op de Plazo de Mayo stelde de paus zich ach ter de herhaalde oproep van de Argen tijnse bisschoppen aan de regering om de economische crisis in het land te be zweren en om inlichtingen te verschaf fen over de duizenden Argentijnen, die de laatste jaren spoorloos zijn verdwe nen De paus vertrok later op de dag per trein naar Lujan, een bedevaartsoord 60 kilometer ten westen van Buenos Ai res. waar hij de mis zou opdragen. Vol gens de politie hadden zich daar al 250.000 mensen verzameld. n ome correspondent) JERUZALEM - Sinds vrijdag twaalf uur is in Libanon een staakt het vuren van kracht. Zowel Syrié als Israël hebben zich onderling tot dusver aan het bestand gehouden, maar in zuidelijk Beiroet is het gistermiddag weer tot gevechten gekomen tussen de Palestijnen en de Israëli's. 'Volgens een Israëlische legerwoordvoerder openden de Palestijnen raket- en artillerievuur in de buurt van het vliegveld van Beiroet op Israëlische troepen. Israël heeft in ieder geval met hevige artillerie- en luchtbombardenten het vuur beantwoord. Zowel de PLO als Israel hebben gezegd dat de overeenkomst uitsluitend geldt tussen Israel en Syrië. De Israëlische minister van defensie alleen geldt met Syrië en niet met de Sharon heeft op een persconferentie ook duidelijk gemaakt dat het bestand De ondernemers in de Zeeuwse bouw nijverheid moeten nauwer samenwer ken om de huidige problemen in de bouwsector beter te kunnen opvan gen. De samenwerking zou gestalte kunnen krijgen middels de oprichting van een gemeenschappelijke mate- neel-ofarbeidspooL Vla een dergelijke j' pool kunnen de deelnemende bouwon dernemers - tegen kostprijs - mate- neel of personeel met elkaar uitwisse- groots welkom President Reagan viel bij zijn terug keer uit Europa in de Verenigde Sta ten een welkom ten deel, dat hem als de grote triomfator onthaalde. Het Witte Huls heeft in de afgelopen dagen 50.000 kaartjes uitgedeeld en rege ringsambtenaren van memo's voor zien, om er voor te zorgen dat 'Iedereen die voor de president werkt er blijk van geeft hem welkom te willen heten'. PAGINA 7 verpleeghuisplan Minister Gardeniers van volksgezond heid heeft de provincie Zeeland ge vraagd een verpleeghulsplan op te stellen. Dat plan. waarin provinciale staten aangeven waar z\) in de provin cie verpleeghuizen willen zien en in welke vorm. moet binnen achttien maanden op papier staan en de staten hebben i PAGINA 11 tempo De Belgische bondscoach Guy Thijs heeft gekozen voor een aanvallende opstelling van zijn team In het wk-ope- ningsduel tegen Argentinië Thijs wil met zijn verjongde ploeg (Van Moer blijft aan de kant) de Argentijnen ver slaan op tempo. PAGINA 25 staking De voor aanstaande dinsdag aange kondigde staking van omroepmede werkers gaat, na het mislukken van een gesprek tussen onderhandelaars van werkgevers en werknemers, vrij wel zeker door. De televisie en de radio zullen die dag tussen 12.00 uur 's mid dags en middernacht alleen op Neder land 2 en Hilversum 1 de voor deze zen ders normale nieuwsprogramma's uit zenden. Nieuws uit Zeeland: 2.5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 11. Radio en televisie: 24 en 25. Financiën: 13. Zaterdagkrant: 17, 18, 19. 21 en 23. Palestijnen. Maar een hoge regerings functionaris vulde dit aan met de mede deling dat het eenzijdige besluit van Is raël om het vuren te staken op alle fron ten in Libanon geldt. „Israël zal op alle fronten een staakt het vuren in acht ne men". Op de vraag of het om Palestij nen of Syriërs gaat zei de woordvoerder: Israël zal pas dan op Palestijnen schie ten als zij het vuur openen". De terugtrekking van de Syrische strijdkrachten uit Libanon is een voor waarde voor het behoud van het staakt- het-vuren, zo heeft de chef van de gene rale staf van het Israëlische leger, gene raal Raphael Eytan vrijdag voor de Is raëlische televisie verklaard. Volgens Eytan hebben de Syriërs de afgelopen 24 uur geen nieuwe batterijen raketten opgesteld in de Bekaa-vallei. Hij zei ver der dat een groot aantal Palestijnen ge vangen is genomen. Doelen bereikt Sharon legde verder uit dat de „Opera tie vrede voor Galilea" volledig ge slaagd is en dat Israël alle gestelde doelen bereikt heeft. In de eerste plaats zijn nu alle Israëlische nederzet tingen meer dan 40 kilometer van de Palestijnse en Syrische kanonnen ver wijderd. In de tweede plaats is de Pale stijnse infrastructuur vernietigd, of in ieder geval zwaar beschadigd. En als derde doel gaf Sharon aan dat Israël nu militaire posities inneemt die het bij politieke onderhandelingen kan uitspelen Daarom was het volgens Sharon nodig geweest om op te rukken tot de weg Beiroet-Damascus om op die manier het Syrische leger in de flank te bedreigen. In Israël wordt nu de vraag gesteld of het mogelijk zal zijn de militaire winst politiek uit te buiten. Wat dat betreft heeft Israël slechte ervaringen in het verleden. In 1956 en 1973 hielden de gro te mogendheden Israël er van af om de politieke vruchten te plukken van de militaire overwinning. Maar nu heeft Israël heel goede kaar ten. zo wordt geredeneerd: heel Zuid- Libanon is bezet Het Syrische leger is teruggeslagen, zijn luchtmacht zwaar verminkt, Beiroet is omsingeld en de Palestijnse infrastructuur zwaar aange tast, zonder dat Amerika en Rusland Israël onder zware druk hebben gezet. Het kabinet heeft besloten het insti tuut Nijenrode in Breukelen gelijk te stellen aan hogescholen voor wat be treft doctoraten en getuigschriften van een met goed gevolg afgelegd doctoraal examen in de bedrijfskunde. Een wets- ontioerp hierover is naar de Raad van State gezonden voor advies. Het gaat er nu om een regeling in Liba non te treffen waarbij - zoals een minis ter het zei - Israels minimum-eisen is een buffer van 40 kilometer en de maxi mum-eis een bewind in Beiroet dat zon der inmenging van Syrië en de PLO be reid is vrede met Israël te sluiten. Daar bij wordt in de eerste plaats aan de christelijke falangisten gedacht. Commissie Er is nu een kabinetscomissie van ze ven ministers gevormd, waar Begin, Sharon en Shamir zitting in hebben, die vanaf komende zondag de Israëlische eisen gaat formuleren, teneinde via de Amerikaanse bemiddelaar Habib on derhandelingen te voeren tussen Syrië. Israël en Amerika over de toekomst van Libanon, zonder de PLO. De oorlog heeft Israël meer dan 100 do den gekost, onder wie een generaal, en meer dan 600 gewonden - in Libanon vielen tientallen malen meer slachtof fers. In Israel komt nu de discussie op gang of met name de oorlog tegen Syrië op deze schaal wel nodig was. Daar zul len Begin en Sharon de komnde dagen antwoord op moeten geven Hulp verboden Israël heeft de vredesmacht van de ver enigde naties (TJnifil) verboden voedsel te geven en medische hulp te verlenen aan Libanese burgers, die het slachtof fer zijn van de gevechten in het kustge bied van Libanon. Dit heeft een woord voerder van Unifil vrijdag meegedeeld. Volgens de woordvoerder heeft Israël eerder deze week duidelijk gemaakt dat zijn leger verantwoordelijk is voor de burgers in de gebieden die door de Is raëliërs worden gecontroleerd. In de streek rond Tyrus en in twee Palestijn se vluchtelingenkampen in dezelfde buurt verblijven tussen de 5.000 en 7.000 personen, aldus de Unifil-zegs- man. Velen van hen verloren hun huis toen de stad werd aangevallen door de Israëliërs. Zij hebben grote behoefte aan onderdak en voedsel. Dinsdag zond Unifïl voedsel, water en medicijnen naar Tyrus en bracht ge wonden over naar het Uniffl-zieken- huis in Nakura. vlak over de Israëli sche grens. De dag daarna keurde het Israëlische leger een aanbod om hulp te bieden af, aldus de woordvoerder. Irak is vrijdagavond officieel akkoord gegaan met de Iraanse eis legereenhe den doortocht naar Libanon en Syrië te verlenen over zijn grondgebied. Dit heeft het officiële Iraakse persbureau INA bekendgemaakt in een boodschap die in Parijs werd ontvangen. Hulpprogramma De kleine linkse partijen-CPN, PPR en DEN HAAG (ANP) - De voorjaars nota van het kabinet is bijna ge reed. Minister Van der Stee (finan ciën) heeft overeenstemming be reikt over bezuinigingen met alle ministers, op één na. Na afloop van het wekelijks kabinetsberaad wil de minister-president Van Agt niet zeggen welke bewindsman dat is. Maar. zo verklaarde hij, het is de verwachting dat Van der Stee ook met deze ene minister zonder al te veel problemen zaken zal kunnen doen Daarom is e kwestie van de voorraarsnota vrijdag in het kabi net in het geheel met besproken, aldus Van Agt. De nota zal de tweede kamer in de loop van de volgende week, zoals toegezegd bereiken. Van Agt ver wacht niet dat vertraging nog kan optreden. de PSP - alsmede het Nederlands Pale stina Komitee, hebben inmiddels in een gezamenlijke verklaring een beroep op de Nederlandse regering gedaan de on verholen Israëlische agressie in Liba non te veroordelen. Zij dringen aan op het nemen van daadwerkelijke maatre gelen als gezamenlijke diplomatieke sancties in EG-verband en de afkondi ging van een wapenembargo tegen Is rael. De vier organisaties zeggen dat de af schuwelijke gevolgen in termen van doden, gewonden, nieuwe stromen vluchtelingen en verwoesting van hui zen en bestaansmiddelen vragen om een onmiddellijk hulpprogramma waarbij ook Nederlandse steun aan de Palestijnse Rode Halve Maan moet worden overwogen. TEL AVIV - Bij de gevechten in Libanon is de Israëlische generaal majoor Yeku- tiel Adam gesneuveld. Hij was plaats vervangend chef-staf van de strijd krachten. Zijn dood werd vrijdag door het Israëlische opperbevel bekendge maakt. Adam was de hoogste Israëli sche militair die ooit in actie werd ge dood. Van Agt: terug op buitenland niet ondenkbaar DEN HAAG - Het is „zeker niet on denkbaar", dat minister-president Van Agt in een volgend kabinet niet als premier maar als minister van buitenlandse zaken terug keert. „Het is een leuke functie",, zei premier Van Agt vrijdagavond voor de KRO-televisie. In het interim-kabinet van CDA en D'66 is Van Agt zowel premier als minister van buitenlandse zaken. Van Agt zei in dezelfde uitzending het jammer te vinden „datde PvdA ten slotte heeft besloten aan te sjouwen achter een communisti sche motie van afkeuring tegen dit kabinet" m het debat over de rege ringsverklaring van deze week. De PvdA-Tweede-kamerfractie steun de woensdag een CPN-motie. waar in het optreden van het interim-ka- binet-Van Agt „niet verantwoord" werd genoemd. Het CDA-partij bestuur zal premier Van Agt vragen het CDA-lijsttrek- kerschap b>j de komende tweede kamerverkiezingen op 8 september op zich te nemen. Het partijbestuur heeft dit vrijdagavond in Utrecht besloten. Een definitieve beslissing over het CDA-lijsttrekkerschap zal op 3 juli genomen worden op de CDA-partijraad te Rotterdam. EMOTIONELE TAFERELEN IN SOUTHAMPTON LONDEN - Met het moreel van de Ar gentijnse manschappen die Port Stan ley verdedigen, is het droevig gesteld. De commandant van deze troepen, ge neraal Menendez, heeft dat gezegd in een telefoongesprek met zijn superieu ren op het Argentijnse vaste land. Het telefoongesprek werd opgevangen door specialisten in de Zuidchileense havenstad Punta Arenas. Volgens deze specialisten, die hun informatie heb ben doorgespeeld aan Britse verslag gevers ter plaatse, nam Menendez niet eens de moeite zijn gesprek tegen af luisteren te beveiligen. Menendez heeft, aldus de Chilenen. on der meer geklaagd over het tekort aan voorraden dat zijn garnizoen heeft De Britse blokkade heeft er bovendien voor gezorgd dat manschappen, die be loofd was dat ze zouden worden afge lost. nu al tien weken in Port Stanley gelegerd zijn. Dieptepunt Door de blokkade krijgen ze geen post. er kan geen nieuwe munitie doorkomen en dit alles, gevoegd bij het steeds slechter wordende weer. heeft ervoor gezorgd dat de stemming onder de sol daten op een dieptepunt is terechtge komen, aldus Menendez. De Argentijnse commandant zei verder dat, als de situatie zo blijft als nu, hij een snelle ineenstorting van de discipli ne onder zijn manschappen voorzag. Dat blijkt bevestigd te worden door de ervaringen die een groepje Britse com mando's heeft opgedaan. De commando's slaagden er in de nacht van donderöag op vrijdag in, op nog geen 200 meter van Argentijnse stellin gen rond Port Stanley te komen, zonder te worden ontdekt. De commando s trokken zich terug zonder dat het tot gevechten kwam. Het ministerie van defensie in Londen heeft vrijdag bekendgemaakt dat bij schermutselingen in de buurt van Port Stanley woensdag vijf Argentijnen om het leven zijn gekomen. In Argentinië werd vandaag van deze gevechten ook melding gemaakt, maar daar werd slechts gezegd dat de Britten vlucht ten. De Argentijnse luchtaanvallen op de Britse landingsvaartuigen hebben eer der deze week ongeveer 60 Britse mili tairen het leven gekost, zo is vrijdag uit regeringskringen in Londen vernomen. Er zijn ongeveer 120 gewonden, waar van een deel er slecht aan toe is. Tot dusver heeft het Britse ministerie van defensie, zich beroepend op 'veilig heidsredenen'. geweigerd om officiële mededelingen te doen over de verlie zen. Volgens het ministerie in Londfen heb ben de 8000 Britse manschappen die rond Port Stanley gelegerd zijn, vrijdag hun posities geconsolideerd, en is vanaf zee het Argentijnse garnizoen ander maal gebombardeerd Censuur De Britse premier mevrouw Thatcher heeft in antwoord op schriftelijke vra gen van Lagerhuisleden gezegd, dat er geen onafhankelijk onderzoek zal wor den gehouden naar de manier waarop het ministerie van defensie zijn infor matie wereldkundig maakt. Het ministerie staat bloot aan een stroom van toenemende kritiek. Ver slaggevers op de Falkland-eilanden klagen over overbodige censuur, en veel informatie wordt doelbewust ach tergehouden of pas met ernstige vertra gingen bekendgemaakt. Emotionele taferelen speelden zich vrij dag aan het eind van de ochtend af in Southampton, waar de Queen Eliza beth n aanmeerde, met aan boord de 700 overlevenden van drie door Argen tijnse aanvallen gezonken Britse oor logsbodems. de fregatten Ardent en An telope, en de onderzeebootjager Coven try. Duizenden familieleden en andere be langstellenden gaven de mannen een hartelijk en grootscheeps welkom toen zij aan land gingen. Sommige van de manschappen hadden lidtekens als ge volg van brandwonden aan gezicht en ledematen, en met brancards werden militairen aan land gebracht die onvol doende hersteld waren om eigener be weging het schip te verlaten. Tientallen schepen en scheepjes waren de Queen Elizabeth II, het vlaggeschip van de Britse commerciële vloot, tege moet gevaren toen zij de laatste kilo meters van de haven Southampton verwijderd was. Bij die schepen was ook het koninklijk jacht de Brittannia, met aan boord de koningin moeder. SOUTHAMPTON - De Britse koningin-moeder zwaait vanaf het koninklijk jacht Britannia de opvarenden van ae Queen Elizabeth 2 toe. Het passagiersschip arriveerde vrijdag met overlevenden van de bij de Falkland Eilanden verloren gegane marineschepen in Southampton. Kwartet-spel om de 'top-veertig' fTTet nationale kwartet-spel Xiom de top-veertig in poli tiek en bestuurlijk Nederland is de afgelopen weken in aller lei achterkamertjes weer drif tig op gang gekomen. Wie ruilt wie tegen wie, als het gaat om de hoogste posten in de politieke partijen, om een toekomstig kabinet (na de stembus op 8 september), om commis sariaten der koningin in provincies, om belangrijke burgemeestersplaatsen? Officieel bestaat dit kwartetspel niet. Maar dat zegt niets over de graagte en het fanatisme waarmee het wordt beoe fend De kaarten gaan van hand tot hand. Wie let op de gezichten van deel nemers rond de tafel ziet stemmingen wisselen naarmate troeven worden uit gespeeld. Buiten de deur staan de man netjes en de vrouwtjes van wie de na men op de kaarten voorkomen. En zij vragen zich voortdurend af hoe te rea geren, telkens wanneer de kansen ver springen. Volgens de geschreven regels waarlangs benoemingen in openbare (top(functies en verkiezingen van par- tijleid(st)ers tot stand komen moeten nauwkeurige procedures en afwegings processen worden gevolgd. Dat gebeurt ook, per slot van rekening. Maar daar aan vooraf voltrekt zich een oncontro leerbaar en vaak ook onbeheersbaar ge beuren van touwtrekken, loven en bie den, verdelen en heersen, waarin al heel veel wordt geregeld. Tot de feitelijkheden van vandaag en morgen behoort onder meer het vol gende. Binnen de Partij van de Arbeid is nu heel duidelijk de opvolgingskwes tie aanhangig. Den Uyl heeft zich voor de komende kamerverkiezingen alsnog als lijsttrekker aangemeld, onder het voorbehoud overigens dat hij daarna uitsluitend beschikbaar is voor minis ter-president in een nieuw te vormen kabinet en in het andere geval (fractie voorzitter in de tweede kamer) niet zijn volledige termijn van vier jaar zal vol maken. In de provincie Drenthe komt de post van commissaris der koningin vrij. nu mevrouw mr. T. Schilthuis heeft aangekondigd dat zij Assen gaat verla ten om lid van de Raad van State te worden. Tot de posten die op termijn vacant komen behoren het commissa risschap in de provincies Zuid-Holland (nu mr. Vrolijk) en Gelderland (nu mr. Geertsema), een eventueel commissa risschap in een nieuwe provincie Rijn mond en het burgemeesterschap van Amsterdam (nu Polak). Bij de grootste vakcentrale in ons land, de FNV, heeft de huidige voorzitter Wim Kok te ken nen gegeven dat hij over twee jaar de overstap wil maken naar de politiek. En ook de huidige fractievoorzitter van het CDA in de tweede kamer. Lubbers, heeft al laten blijken dat hij meer 'in' is voor een ministerschap dan voor het vak van parlementariër. Uitsluitend op sterke aandrang van dezelfde CDA- fractie is hij in ieder geval tot de komen de stembus van 8 september op zijn post gebleven- Met deze vacatures aan de orde en in het vooruitzicht, met de formatie van een nieuw kabinet binnen enkele maanden op handen gonst het in Den Haag van de speculaties. Elke politieke partij heeft een eigen scenario en een aantal kandidaten in de wachtkamer. De uitslag van de verkiezingen zal moe ten duidelijk maken welke regerings combinatie tot de mogelijkheden be hoort. Pas op dat moment begint het grote kwartet-spel serieus te worden voor de bezetting van de ministerspos ten en de staatssecretariaten. Het kan niet anders of die zelfde verkiezingsuit komst zal ook van invloed zijn op de politieke kleur van een aantal commis sariaten in provincies en belangrijke burgemeestersposten in het land. Bij de benoeming, enige maanden geleden, van WD-leider Wiegel tot commissaris der koningin in Friesland, is de discus sie daarover weer in volle hevigheid ontbrand. Ambities, voorkeuren, 'verplichtin gen en nog veel meer: het speelt allemaal een rol bij de bemanning van de top-veertig in politiek en bestuurlijk Nederland. Soms, zoals na de 'kater" van een kabinetscrisis, lijkt het alsof er niets belangrijkere is dan de dans om de stoelen op hoog niveau. De een bekijkt dit gedoe in Den Haag geamuseerd en gokt mee, de ander ergert zich groen en geel en vraagt zich bezorgd af of de poli tieke circuits eigenlijk niets beters te doen hebben dan zich bezighouden met dit soort grove speculaties. In beide ge vallen is er de uitwijk dat het hierboven aangehaalde nationale kwartetspel of ficieel gewoon niet bestaat. Benoemin gen en verkiezingen, als in al deze geval len aan de orde, komen immers langs totaal andere wegen tot stand. Alleen is het zo jammer voor die officiële werkelijkheid dat bijna niemand meer dit laatste nog echt gelooft. vdM AANSLAG OP HUIS VAN WIESENTHAL WENEN (ANP) - Onbekenden hebben vrijdagavond met explosieven een aanslag gepleegd op het huis van Si mon Wiesenthal, hoofd van het joods documentatiecentrum in Wenen. Volgens het Oostenrijkse perebureau werd hierbij niemand gewond. De ma teriële schade zou aanzienlijk zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1