PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israëlische eisen voor Syrië onaanvaardbaar Radio en tv dinsdag twaalf uur plat is somber over centrale Borssele Terlouw ombouw VS EISEN TERUGTREKKING UIT LIBANON Paus naar Argentinië Miljoenenschade door brand in Heerlen GISTERAVOND AL F RIK ACTIE VAN HALF UUR FINANCIEEL NIET AANTREKKELIJK Zomertijd voor drie jaar vastgelegd Regisseur Fassbinder dood gevonden Dochter Zweedse koningin Hoogovens wil 1300 man laten afvloeien Regen of onweersbuien Wisselend bewolkt en in de loop van de middag en avond enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur on geveer 22 graden Matige wind. in hoofdzaak oostelijk. 225e jaargang no. 134 Vrijdag 11 juni DE JAGER-TOLHOEK rrtoriKe KEUKENS Houlkade 7. lel.01100-212S0* 1001 bouwmaterialen onder één dak! uan onze redactie economie DEN HAAG - Benzine wordt volgende «tk woensdag vier cent tot een stui perliter duurder. Hoewel de minis- van economische zaken de nieuwe iniaxiniumjprijzen maandag nog moet vaststellen, gaat de benzinehandel er van uit, dat het op een stijging van die amvang zal uitdraaien. Het zal waarschijnlijk de laatste keer pjn dat de minister de prijs vaststelt. Het Is de bedoeling dat de benzineprijs van 1 juli af vrij zal zijn. Dan maakt de benzinehandel zelf uit wat men ervoor te betalen krijgt. Op grond van noteringen op de vrije markt en de ontwikkelingen van de dol larkoers zou de prijs van een liter benzi ne nog verder kunnen stijgen. Het is echter niet uitgesloten dat het vrij laten van de prijzen ook kan leiden tot een prijzenslag Pomphouder Het loslaten van de maximum-pri jzen- beschikking voor benzine en andere aardolieprodukten zal leiden tot een enorme sanering onder de benzine pomphouders in ons land, als gevolg Deze vrees uitte donderdag de voorzit ter van de Nederlandse vereniging van groothandelaren in aardolieprodukten NVGA, de heer P van Brummelen. in Utrecht op het jubileumcongres van de zusterorganisatie NOVOK (Nederland se Organisatie van Olie- en Kolenhan delaren). Van Brummelen zei dat het naar zijn oordeel van politieke moed zou getuigen als minister Terlouw van economische zaken het nieuwe systeem van 'vrije' benzineprijzen zou terugne men en het oude maximumprijzensys teem zou handhaven. Doet Terlouw dat niet, dan zal de nieu we situatie leiden tot een monopolie positie van de oliemaatschappijen op de benzinemarkt en tot een wat Van Brummelen noemde onverantwoorde prijsvorming. De oliemaatschappijen zijn van plan om in de loop van het jaar de kleurstof rood uit de superbenzine te halen. Sinds het toevoegen van lood aan de benzine, waarmee enkele tientallen ja ren geleden het verschil tot stand kwam tussen normale en superbenzine. kreeg super een rood kleurtje mee en normaal een geel. De oliemaatschappij en zijn. aldus een woordvoerder van Shell, pas nu tot de ontdekking geko men dat het volkomen overbodig is om beide soorten benzine te kleuren. Het toevoegen van een kleurstof aan éen benzinesoort is voldoende. De maatregel heeft volgens de Shell- woordvoerder niets te maken met het bestrijden van fraude of juist het voor komen daarvan, zoals geruchten wil len. De prijs van superbenzine zal door het verwijderen van de kleurstof niet of nauwelijks omlaag gaan. JERUZALEM - Israël stelt voor Syrië onaanvaardbare eisen voor een bestand. Israël eist dat het Syrische leger zich 40 kilometer van de Israëlische grens terugtrekt en dat het bestand alleen ten opzichte van Syrië geldt. Israël is niet bereid tot enig bestand met de Palestijen, en wil zich het recht voorbehouden ook na een staakt-het-vuren de strijd tegen de PLO voort te zetten. De Syrische president Assad heeft deze Israëlische eisen afgewezen. Hij heeft de Amerikaanse bemid delaar Habib echter duidelijk gemaakt dat Syrië geen totale oorlog met Israël wil. Het ziet er daarom niet naar uit dat er snel een bestand komt, ondanks de twee brieven die president Reagan gis teren aan premier Begin stuurde. In de oesters Verschillende Zeeuwse visserij-organi saties en de gemeenten Reimerswaal enBrulnisse hebben tijdens een hoor zitting van de visserij-commissie in Oen Haag gepleit voor de uitgifte van nieuwe oesterpercelen in de O os ter- schelde. PAGINA 3 aardgas eerste brief eiste Reagan een onmiddel lijk staakt-het-vuren. In de tweede brief voegde hij daaraan toe dat Israël zijn troepen uit Libanon terug moet trek ken. Aangezien Syrië en Israël niet be reid zijn op deze voorwaarden het vuren te staken heeft minister van buiten landse zaken Haig van zijn eerdere plan om vandaag naar Jeruzalem te komen afgezien. Habib heeft intussen gister avond voor de derde maal met presi dent Assad gesproken. Hoewel het aantal slachtoffers volgens de Libanese Rode Halve Maan (het Ro de Kruis) al 8.000 bedraagt en volgens de PLO 10.000. is de diplomatieke situa tie zeer onduidelijk. Amerika aarzelt kennelijk hoe het zich moet opstellen. De brieven van Reagan waren beslist van loon, maar niet dreigend of ultima tief. Er wordt gesproken over brute Russische dreigementen, maar alles bijeen houdt ook Rusland zich zeer op de vlakte, hetgeen vooralsnog de Israè- ROME (RTR) - Paus Johannes Paul us de tweede is donderdagavond naar Ar gentinië vertrokken voor een vredes missie waarbij hij dezelfde boodschap van verzoening wil prediken die hij on langs in Groot-Brittannié heeft uitge sproken. li's in staat stelt hun invasie voort te zetten. Oorlog Op het slagveld wordt in Israël nu steeds meer gesproken over een oorlog met Syrië. Er woeden gisteren hevige artillerie- en tankduels tussen Israëli sche en Syrische troepen in de buurt van het Karmeh-meer in Zuidoost-Li- banon, bij de Bekaa-vallei. Er werden gisteren 23 Syrische gevechtsvliegtui gen in dat gebied neergeschoten, en 2 aanvalshelikopters, zonder dat de Is raëli's verliezen leden. Syrië heeft tot dusver meer dan 50 vliegtuigen verlo ren, ongeveer een kwart van de Syri sche jagers, en wat waarschijnlijk nog belangrijker is, veel ervaren piloten. Verder vernietigden de Israëli's op nieuw SAM-raketten in de Bekaa-val lei. Die waren daar de afgelopen nacht naartoe gebracht nadat Israël woens dag alle SAM-raketten had vernietigd. Volgens de christelijk falangistische ra dio heeft de Israëlische luchtmacht ook het Syrische opperbevel in de Bekaa- vallei bij Shtura geheel buiten werking gesteld. Ook werden zware beschietingen op het zuidelijk deel van Beiroet en de vluch telingenkampen waar zich de Palestijn se hoofdkwartieren bevinden uitge voerd. Beiroet wordt in toenemende mate omsingeld. Van het zuiden en zuidoosten hebben de Israëli's nu de stad ingesloten. Een brug over de weg Beiroet-Damascus is volgens de falan gistische radio vernield, zodat de weg niet meer begaanbaar is. Voor niet-Libanezen blijft een van de weinige mogelijkheden Beiroet te ver laten over zee. De Amerikaanse marine is druk doende een amphibie-vloot ten westen van Beiriet te groeperen om de aanwezige ongeveer 4.000 Amerikanen van het strand te evacueren. Volgens (Slot zie pagina 8 kolom 4) HEERLEN (ANP) - In Heerlen brak donderdagavond even na acht uur brand uit in een meubelzaak in het centrum van de stad. Het vuur. dat zich razendsnel uitbreidde werd met groot materieel bestreden door de brand weer van Heerlen en Kerkrade. Rond half tien donderdagavond had het vuur zich uitgebreid over de vijf aangrenzende panden. Een brandweerman raakte gewond en werd overgebracht naar het Hcer- lense ziekenhuis. De schade loop in de miljoenen. De opbrengsten voor de Nederlandse schatkist uit het aardgas zullen rond de eeuwwisseling zijn gehalveerd, als gevolg van de snelle afhouw van de verkopen aan het buitenland. Momen teel bedragen de netto-aardgasbaten voor de overheid rond 20 miljard gul den per jaar. PAGINA 9 Het besproeien van een perceel tuin iers met paralhion heelt tot gevolg ge had dat een Imker In Zuidzande met enige duizenden dode bijen zit. De to tale schade wordt geraamd op tussen duizend en drieduizend gulden PAGINA 11 overstap FNV-vooratter Wim Kok wil over twee laar zijn voorzitterschap van de Fede ratie Nederlandse Vakbeweging FNV) beëindigen en de overstap maken naar de politiek Wal betreft zijn motieven zegt Kok In de Vakbondskrant de poli lick een belangrijke rol toe te kennen bij het verdedigen van de belangen van de werknemers en mensen met een uitkering. Zijn opvolging bij de FNV is nog niet geregeld. PAGINA 13 meester Het Nederlandse hockeyteam heeft in Amstelveen India met 5-2 verlslagen. Oranje veegde, zonder zelf tot een top prestatie te komen, de Aziaten van het bmst gr as. De Nederlanders werden °«uwlijks op de proef gesteld en kwa den geen seconde in moeilijkheden. PAGINA 19 trein Sinds 1977 is het passagiersvervoer van de Nederlandse Spoorwegen ge stegen met 15 procent, de opbrengsten met 38 procent Uit het jaarverslag blijkt dat de vervoersprestatie van de NS ui 1981 uitkwam op 9.2 miljard pas- saglerskllometers Volgens de NS wrdtdematerieelposltie volgend iaar ?rer nijpend. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4. Sport: 13. Varia: 14 en 15. Kunst en cultuur: 17. Radio en televisie: 16. ^Financiën: 19. HILVERSUM (ANP) - Volgende week dinsdag gaan radio en televisie van 12.00 uur 's middags tot middernacht plat. De omroepbonden willen met de ze actie bereiken dat de werkgevers in stemmen met hun wensen aangaande arbeidstijdverkorting. Hel voorstel van de bonden om tot staking over te gaan werd donderdagavond door de le denvergadering aangenomen. Slechts enkelen van de 120 aanwezigen stem den tegen. Gisteravond werd reeds een prikactie gehouden: van half negen tot negen uur werden op beide netten de tv-programma's onderbroken. De bonden willen via de acties een door braak forceren in het cao-overleg, dat muurvast zit op de arbeidstijdverkor ting De bonden, die hun oorspronkelij ke eis om de werktijd in de omroep te rug te brengen van 39 naar 36,5 uur al hadden laten schieten, willen een werk week van 38 uur. Maar de omroepwerk- gevers bleven op het standpunt staan dat ook daarvoor geen geld is Onder de omroep-cao vallen circa vijfduizend werknemers, Bestuurder Gottmer van de Diensten bonden FNV zei dat er een staking voor onbepaalde tijd dreigt als de werkge vers ook na de stakingsactie dinsdag voet bij stuk blijven houden. Lange termijn Drs. C. Spaan, voorzitter van de werk- geversdelegatie bij de omroep, zei don derdagavond de ontstane situatie te be treuren. Dit ook omdat hieruit volgens hem blijkt dat de vakbonden onvol doende begrip hebben voor het lange termijnbeleid van de omroep zoals dit is neergelegd in het meerjarenplan Dat, plan is onder meer gericht op zendtijd uitbreiding in de toekomst en dus ook op uitbreiding van de werkgelegenheid, aldus drs. Spaan. Een woordvoerder van de NOS noemde de prikactie van donderdagavond ..zeer teleurstellend'' Vandaag houdt het NOS-bestuur zijn reguliere vergade ring ..De werkgevers kunnen niet ver dergaan dan ze in de onderhandelingen al hebben gedaan, tenzij ze vandaag tot een ander inzicht komen", aldus de woordvoerder Volgens bestuurder Frans Gottmer van de Dienstenbond FNV ligt het in de be- doeline dat de nieuwuitzendingen van het NOS-journaal en van de radio nieuwsdienst dinsdag wel op één net en op één zender doorgaan Met de werk gevers moet nog overleg over de nieuw suitzendingen volgen maar Gottmer verwacht dat die besprekingen wel tot een akkoord zullen leiden De directie van hel Algemeen Neder lands Persbureau vindt dat de nieuws bulletins op alle vier de Nederlandse zenders moeten worden uitgezonden. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Terlouw van economische zaken toont zich bijzon der pessimistisch over de kansen dat de conventionele PZEM-centrale bij Borssele tot een kolencentrale zal wor den omgebouwd. Hij noemde 'Borsse le' de belangrijkste onzekere factor in het totale kolen-ombouwprogramma, waarover hij-en de Tweede Kamer eind '81 overeenstemming bereikten tijdens de debatten over de concentra tie van de zware ketelbouw. De ombouw van Borssele zou een uiter mate wezenlijk onderdeel vormen van LUXEMBURG (ANH - Volgend jaar. het jaar daarop en in 1985 zal de zomer tijd in de Europese Gemeenschap in gaan in de nacht van de laatste zondag van maart op de daarop volgende maandag. Dat is donderdag in Luxem burg afgesproken door de Europese ministers van verkeer. De datum waarop de zomertijd zal eindigen zal in die jaren echter niet voor alle EEG- landen gelijk zijn. In de continentale landen van de EG eindigt de zomertijd in 1983 op 25 sep tember het jaar daarop op 30 september en in 1985 op 29 september. In Groot- Brittannië en Ierland duurt de zomer tijd volgend jaar tot 23 oktober, in 1984 tot 28 oktober en in 1985 tot 27 oktober. de opdrachten waarmee RSV-dochter De Schelde in Vlissingen haar centrale ketelbouw-sector de eerste vijf jaar op de been moet houden. Terlouw toonde z'n pessimisme donderdagmiddag in een mondeling overleg met de vaste ka mercommissie voor economische za ken, onder meer aan de problematiek in de ketelbouw-sector gewijd. De bewindsman verwees gisteren naar het standpunt dat de in de SEP samen werkende energieproducenten inne men. Die stellen simpelweg dat om bouw van de Borsselse centrale te duur is. Ex-minister Van Aardenne. nu WD- kamerlid, citeerde het laconieke stand punt van de SEP ..De bestuurders in de SEP zeggen gewoon: Borssele gaat niet door". Het SEP-standpunt is in enkele woor den samen te vatten: ombouw is finan cieel gezien niet aantrekkelijk. Ter louw lichtte de kamercommissie de cijfers toe: aanvankelijk zou ombouw per geproduceerd kilowatt-uur ruim 1700 gulden gaan kosten, na een nieu we bijstelling kwam men uit op 1400 a 1500 gulden. Borssele is dan echter nog te duur, vergeleken bij de 1200 gulden De 33-jarige G Truyens uit Deil ge meente Geldermalseni is woensdag in Wildenstein in de Franse vogezen om het leven gekomen, omdat hij door de bliksem werd getroffen. Twee anderen leden van het gezelschap waarvan hij deel uitmaakte liepen als gevolg van de (Zie ook pag. 15 blikseminslag lichte brandwonden op. MÜNCHEN (AFP/UPD— De Westduitse filmregiseur en scenarioschrijver Rai- ner Werner Fassbinder is donderdag ochtend dood in zijn woning gevonden, zo heeft de politie bekendgemaakt. Over de doodsoorzaak van de 36-jarige Fassbinder, wiens films hem een inter nationale reputatie bezorgden, is nog niets bekend. STOCKHOLM (AP) - De Zweedse koningin Silvia heeft donderdagavond het leven geschonken aan een dochter. Dit is door het Zweedse koninklijke hof bekendgemaakt. De baby werd geboren om 19.05 uur plaatselijke tijd 119.05 uur ned. tijdi op het Drottnmgholm kasteel, de residentie van het koninklijke paar even buiten Stockholm, aldus een koninklijk communiqué. ..Zowel moeder als kind maken het goed", aldus de verklaring. De uits Duitsland afkomstige Silvia trad injuni 1976inhethuwelijkmetkoningCarlXVI Gustaf. Het paar heeft al twee kinderen, kroonprinses Victoria (5i en prins Carl Philip (3). die de ombouw van de Maasvlakte centrale per kilowatt-uur zou kosten. De minister verwees naar het ontbre ken van een 'koleninffastructuur' rond Vlissingen. Dat maakt aanvoer van ko len duur en dus onaantrekkelijk Terlouw sloot ook uit dat de rijksover heid met financiële steun komt om de ombouwplannen wat aanlokkelijker te maken, iets dat de SEP wel graag zou zien, redenerend dat de regering die ombouw op kolen zo graag gerealiseerd ziet. Terlouw: „Daar voel ik bitter wei nig voor". Kamer en minister gingen overigens niet diep in op de betekenis die het weg vallen van de order in negatieve zin kan (Slot pagina 7 kolom 2) IJMUIDEN (ANP-GPD) - Het perso neelsbestand van Hoogovens in IJmui- den dat nu op 19.300 man ligt, moet zonder gedwongen ontslagen met 1300 man worden teruggebracht tot 18.000 in 1985. Dit heeft de raad van bestuur van Estel-Hoogovens de vakbonden en dc ondernemingsraad laten weten. De plannen van de raad van bestuur voorzien onder meer in de bouw van een tweede continu-gietmachine in IJmui- den: kosten 250 miljoen gulden. Ook zal er fors worden geïnvesteerd in diverse energie- en milieuprojecten. Tegenover de investeringen staat echter ook een aantal flinke bezuinigingen. Tot en met 1985 moeten de bedrijfskosten jaarlijks met 275 miljoen gulden omlaag In dat kader moet ook de afneming van het personeelsbestand worden gezien. Het vertrek van 1300 werknemers kan, zo hoopt de raad van bestuur, echter grotendeels door middel van het uit breiden van de VUT-regeling geschie den. Daarbij zou de leeftijd waarop werknemers het bedrijf mogen verlaten eenmalig op 57,5 jaar moeten worden gesteldOok wordt gedacht aan een wij ziging van het ploegendienstsysteem en het stimuleren van deeltijdarbeid. In een eerste reactie op de toekomst plannen van Hoogovens zegt de indus triebond FNV het onaanvaardbaar te vinden als er bij het staalconcern in to taal 1300 arbeidsplaatsen zouden ver dwijnen. De industriebond vindt dat er hoe dan ook geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Daarnaast moeten zo veel mogelijk banen behouden blijven via afspraken over arbeidstijdverkor ting. 'Zie ook pagina 191

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1