PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël vernietigt Syrische raketten Kamer verwerpt motie op peil houden woningbouw Zware Britse verliezen bij luchtaanval Fitzroy LUCHTSLAG BOVEN BEKAA- VALLEI Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Visum vrouw en zoon Kortsjnoi Initiatief Europese Unie ARGENTIJNSE LUCHTAANVAL OPSCHEPEN KRITIEK OP HANDELWIJZE MINISTER 225e jaargang no. 133 Donderdag 10 juni Droog weer Droog weer en perioden met zon. Mid- dagtemperatuur van ongeveer 16 gra den aan zee tot 22 graden in het bin nenland. Matige noordoostelijke wind. UOSKOU - De echtgenote van schaakgrootmeester Viktor Kortsj noi heeft woensdag bekendge maakt dat haar een visum is toege kend om zich bij haar man in het westen te voegen. Bella Kortsjnoi vertelde telefonisch aan het pers bureau Reuter vanuit Leningrad, dat zij en haar zoon Igor maandag opgeroepen waren door het emi gratiebureau, waar werd gezegd dat zij per 27 juni de Soiojet-Unie konden verlaten. Viktor Kortsjnoi besloot zes jaar geleden in Neder landachter te blijven. Enige tijd la ter vestigde hij zich in Zwitserland. BRUSSEL - 134 parlementariërs, universitair gevormden, diploma ten en vertegenwoordigers van economische en sociale kringen uit acht lidstaten van de Europese Gemeenschap (er zijn er geen uit Denemarken en Griekenland) wil len dat de Europese staats- en rege ringsleiders onmiddellijk de Euro pese Unie uitroepen. Dit 'Actieco mité voor de Europese Unie' zoals het zichzelf noemt wil op 11 juni in Parijs een bijeenkomst beleggen waarop de Europese staats- en re geringsleiders gevraagd zal wor den het 'project voor een Europese Unie' zoals het actiecomité dat heeft ontworpen, goed te keuren. Volgens de initiatiefnemers moet de Europese Ume de actie en ont wikkeling van de Europese Ge meenschappen bevorderen, over eenkomstig de verdragen. De Ume moet gemeenschappelijke politie- ken op het gebied van geld, tewerk stelling, inflatiebeheersing, op het terrein van energie, handel en in dustrie en van de betrekking met de derde wereld, onder zijn hoede nemen. Bij de initiatiefnemers zijn elf Ne derlanders, onder wie Piet Dan- kert, de voorzitter van het Euro pees Parlement, L. J. Brinkhorst, P. Bukman, R. F. M. Lubbers en een aantal Nederlandse Europarle mentariërs. JERUZALEM - Israël probeert Syrië met oorlogsgeweld een nieuwe regeling voor Libanon op te leggen. Terwijl de Amerikaanse bemiddelaar Habib in Damascus met de Israëlische eisen aan I Syrië op zak vergeefs wachtte op een ontmoeting met president Assad, ging Israël in de Bekaa- I rallei tot aktie over: de Syrische SAM-raketten, 19 batterijen in totaal, werden vernietigd en 20 (Syrische vliegtuigen werden neergeschoten. Daarna bombardeerde Israël ook het Syrische hoofd- wartier in de vallei. Israël ontkende woensdagavond het eerdere bericht van het Syrische lersbureau Sana dat het wijken aan de rand van Damascus had gebombardeerd. leloningssysteem De 2800 werknemers van Dow Chemi- calNederland zullen volgend jaar zelf- biimen bepaalde grenzen - kunnen be palen hoe ze een deel van him loon wil len ontvangen. Ze kunnen daarbij kie zen tussen loon, vrije tijd of vakantie en vervroegd uittreden kinderbijslag Per 1 juli gaat de kinderbijslag met tientallen guldens omlaag. Deze bezui nigingsoperatie moet dit jaar nog 150 miljoen gulden opleveren. De kinder bijslag voor één kind daalt met 12.-, voor twee kinderen met 31,- en voor drie kinderen met 50,-. PAGINA 7 sociale jungle In Terneuzen is de tweede Regionale Coördinatie Commissie (RCC) - in to taal komen er in Nederland acht - geïnstalleerd. Deze commissies moe ten orde scheppen, vooral voor de ge bruiker. in de 'sociale jungle'. Burge meester C. Ockeloen van Temeuzen stelde dat er voor moet worden ge- rnrgd dat de wereld van de sociale ver zekering voor de gebruikers weer toe gankelijk en begrijpelijk wordt. PAGINA 15 n werknemers provinciale ser Aangezien werkgevers e het nog niet eens zijn over opzet en werkwijze van een provinciale SER moet een deflnitlef besluit over een dergelijk contactorgaan voor bedrijfs leven en overheid worden uitgesteld. PAGINA 17 kampioen Bijna spelenderwijs ls de Belgische at leet Hugo van Duyse in Hulst kam pioen van Zeeland op de 10 kilometer geworden. De RKHAV-loper nam eerst zijn clubgenoot Jan van Laarho ven op sleeptouw om hem zo een twee de plaats te 'bezorgen'. Met nog onge veer 3.5 kilometer voor de boeg ging Van Duyse er alleen van door en finish te onbedreigd als eerste. PAGINA 23 rijstroken Verkeer en waterstaat heeft een defini tief plan voltooid voor de verbreding van de Van Brlenenoordbrug tot acht rijstroken. Daarin wordt het door gaande verkeer gescheiden gehouden van het plaatselijke. De kosten zijn be groot op 250 miljoen gulden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie: 4. Sport: 17. Varia: 19 en 20. Radio en televisie: 21. .Financiën: 23. Minister van defensie Sharon zei woensdagavond op een persconferentie dat het vernietigen van de SAM-raket- ten noodzakelijk was om het doel van de operatie „Vrede voor Galilea" te be reiken: heel Galilea te vrijwaren van Palestijnse raketten en artillerie. De Palestijnen genoten in de Bekaa-vallei Syrische bescherming. Israël bleef dus volgens Sharon geen keus dan die be scherming op te ruimen, waarna het mogelijk werd de Palestijnse stellingen binnen het Syrische gebied zelf aan te pakken. Volgens de militaire woordvoerder, ge neraal Gavish, heeft Israël nu drie doel stellingen in Libanon: de PLO vernieti gen. de Palestijnse infrastrcutuur ver nietigen en een nieuwe algehele rege ling voor Libanon afdwingen. Het be lang van de vernietiging van de SAM- raketten is volgens Gavish dat Syrië nu geen luchtverdediging meer heeft en Intussen is de omsingeling van Beiroet vrijwel voltooid. De strijd gaat om de hoofdweg Beiroet-Damascus. waar nog steeds het Syrische leger strategisch belangrijke punten bezet. Ten zuiden van Beiroet is het stadje Damoer, het laatste Palestijnse bolwerk, veroverd Dit is oorspronkelijk een christelijk stadje, waar de bevolking tijdens de burgeroorlog verdreven is. Israel heeft onmiddellijk bekend gemaakt dat Da- moer aan de christenen teruggeven zal worden. De Israëli's zijn kennelijk uit op het hoofkwarier van de PLO ten zuiden van Beiroet, en het is niet uitge sloten dat de Israëli's met de PLO-lei- ders af willen rekenen, inclusief Arafat. De regeling die Israël Syrië wil afdwin gen, komt erop neer dat het Syrische leger zich 40 km naar het noorden moet terugtrekken en dat de Palestijnen in Libanon geen enkele rol meer mogen spelen. Met de laatsten wülen de Israe li's geen akkoord. Ze moeten fysiek uit geschakeld worden Volgens diplomaten in Tel Aviv zijn bij de Israëlische acties van de afgelopen dagen duizenden slachtofers gevallen onder zowel Palestijnen. burgers vluchtelingen als Libanezen. Alleen in de stad Tyrus is fel Palestijns verzet ge boden. elders was het verzet veel gerin ger dan verwacht werd. De PLO spreekt van 8000 doden en ge wonden. In Israël gaat de mobilisatie van reser visten door nu een oorlog met Syrië nog steeds mogelijk is. EG-veroordeling De tien landen van de Europese Ge meenschap hebben de Israëlische in vasie in Libanon scherp veroordeeld maar ze zijn het niet eens over straf maatregelen tegen Jeruzalem. Ovei mogelijke sancties zal verder overleg worden gepleegd. Dit bleek woensdag na speciaal beraac van de Europese ministers van buiten landse zaken in Bonn. waar ze al aan wezig waren voor de NAVO-topconfe- rentie die vandaag begint. OOST-FALKLAND - Militairen van het Gurkha-regiment op Oost-Falkland camoufleren zich alvorens op patrouille te gaan Pagina 4: Problemen in belegerd Beiroet LIBANON - Een Libanese boer kijkt toe hoe een Israëlische tank zijn dorp binnen trekt. Justitie vermoedt koppelbazenfraude in Vlissingen-Oost MIDDELBURG - De Zeeuwse justitie denkt een grootscheepse fraude in de koppelbazensfeer op het spoor te zijn gekomen. Een groep van veertig poli tiemensen heeft woensdagmorgen op tien adressen op Walcheren en Zuid- Beveland huiszoekingen verricht. Daarbij is de administratie van onder meer montage- en schoonmaakbedrij ven in beslag genomen. De verdachte bedrijven zijn met name werkzaam in en rond het havengebied van Vlissin gen-Oost. Er werden (nog) geen aan houdingen verricht. Het zou vooral gaan om het niet afdra- (Slot zie pagina 9 kolom 5) (Van onze correspondent) LONDEN - Bij de Argentijnse lucht aanvallen van dinsdag op Britse sche pen in de buurt van een nieuw brugge- hoofd, bij Fitzroy, is een aanzienlijk aantal doden en gewonden gevallen, zo heeft het ministerie van defensie in Londen woensdagavond bekendge maakt. Drie schepen werden bij deze aanval len, beschadigd. Een fregat, de Ply mouth, werd geraakt, en twee landings vaartuigen, de Sir Galahad en de Sir Tristram, vlogen in brand. Latere be richten melden dat de Sir Galahad ge zonken is. Op deze twee landingsvaar tuigen is het grootste aantal slachtof fers gevallen. Volgens het Argentijnse persbureau Noticias Argentinas is de Plymouth ge zonken. De schepen werden onder vuur geno men op het moment dat zij militairen en voorraden aan land brachten bij het nieuwe Bntse bruggehoofd, dat zich 20 kilometer ten zuidwesten van Port Stanley bevindt De operaties daar wa ren bijna voltooid toen de Argentijnse straaljagers aanvielen. De landingsvaartuigen zaten vol met de laatste honderden manschappen die nog aan land moesten worden ge bracht. Onder hen is, aldus het minis terie van defensie, een veel groter aan tal slachtoffers gevallen dan aanvan kelijk was gedacht. Maar ook de Argentijnen betaalden vol gens Londen een zware tol. Zes vliegtui gen werden neergehaald en vier zo zwaar beschadigd, dat zij als verloren moeten worden beschouwd- Volgens berichten van de Falklands slaagden de Britten er door een list in Fitzroy en Bluff Cove zonder bloedver gieten te heroveren: de bevelvoerende generaal-majoor. Tony Wilson, had op goed geluk vanuit een publieke tele fooncel een nummer in Fitzroy ge draaid en van een boer, Reg Hinney, gehoord dat zich in het gebied geen Ar gentijnen ophielden. Daarop waren de Britten binnengerukt. Thatcher Premier Margaret Thatcher vergader de woensdag met haar belangrijkste ministers alvorens voor de NAVO-top naar Bonn te vertrekken. Regerings functionarissen zeiden dat zij nieuwe diplomatieke stappen voor een bestand uitsloot voordat Stanley is heroverd. Premier Thatcher verklaarde in een vraaggesprek met drie grote Ameri kaanse televisie-omroepmaatschappij- en woensdag dat Groot-Brittannië na herovering van de Falklands daar een omvangrijke militaire macht wil statio neren. Raketten Frankrijk zal de door Peru in dat land bestelde Exocet-raketten niet leveren zolang het conflict over de Falklandei- landen voortduurt. De Peruaanse mi nister van buitenlandse zaken, Javier Arias Stelle, heeft dit woensdag in Li ma bekendgemaakt. DEN HAAG - De tweede kamer heeft woensdag een PvdA-motie verworpen waarin de regering de garantie werd gevraagd dat de woningbouw volgend jaar op het huidige peil wordt gehand haafd. D'66, CDA, VVD en de kleine rechtse partijen stemden tegen. Minis ter-president Van Agt had al aangege ven dat het op peil houden van de volkshuisvesting „veel moeite" zou kosten. De nieuwe minister van volkshuisves ting Nvpels (D'66) kijkt voor de oplos sing voor zijn begrotingsproblemen naar de grote beleggers zoals het Alge meen Burgerüjk Pensioenfonds. Die zouden bereid moeten zijn tegen een la ge rente te investerin in huurwoningen. Het ABP en andere fondsen hebben in het verleden laten weten daar niet toe bereid le zijn omdat het de pensioenuit keringen in gevaar zou brengen. Nypels denkt desondanks binnen een halfjaar afspraken te kunnen maken voor het bouwprogramma 1983. De Nationale Woningraad zegt naar aanleiding van het optreden van minis ter Nypels te vrezen dat de sociale wo ningbouw volgend jaar met minstens 10.000 eenheden zal dalen. Zes punten Nypels heeft als minister in principe one maanden de tijd zijn nieuwe beleid waar te maken. In het kort komen de plannen van Nypels op zes punten neer: de sociale woningbouw moet voor een groot deel worden gefinancierd door beleggers (in plaats van door het rijk); in de stadsvernieuwing moeten al leen nog kleine onderhoudsbeurten worden uitgevoerd die dertig- tot veer tigduizend gulden mogen kosten in plaats van nu 90.000 gulden. Huurders moeten vrij zijn renovatie te weigeren. geen verplichte huurharmonisatie als woningen door een verhuizing vrij komen. een overbruggingssubsidie voor uuiöcigcuaien die door een hoge rente in financiële moeilijkheden komen; werkloosheidsgeld moet gebruikt worden om werkloze bouwvakkers aan het werk te zetten in de stadsvernieu wing; gemeenten moeten invloed krijgen op de jaarlijkse huurverhoging De tweede kamer, en in het bijzonder PvdA-woord'voerder Duinker, toonde zich woensdag overigens uiterst ver bolgen over de manier waarop minis ter Nypels met de kamer omgaat. De bewindsman werd verweten dat hij zijn ingrijpende nieuwe plannen wel aan de pers uileen heeft gezet en nog niet aan de kamer. De minister zou dat vandaag goedmaken met een brief. (Van onze redactie economie DEN HAAG - De daling die zich in april nog m de werkloosheidscij fers voordeed, is in mei weer com pleet te niet gedaan. Het aantal mensen dat bij de arbeidsbureaus als werkloos geregistreerd staat, liep met 3300 op tot 486.000. In april zakte het nog met 3400. Nog rampzaliger zien de cijfers er uit wanneer bij de becijferingen re kening wordt gehouden met de in vloeden die bij de ontwikkeling van de werkgelegenheid aan het sei zoen mogen worden toegeschre ven. Men mag er immers van uit gaan dat er in de lentemaanden be langrijk meer werk voor handen komt dan in de winter. In mei had het werkloosheidscijfer dan ook fiks moeten zakken. Dalin gen hebben zich de afgelopen maanden inderdaad enkele achter eenvolgende maanden voorge daan. Ook toen echter waren de ontwikkelingen ongunstig, omdat de dalingen, gezien de aard van het seizoen, veel groter hadden moeten zijn. Het zogenoemde 'gecorrigeer de werkloosheidscijfer' kwam dien tengevolge telkens fors hoger uit. De ontwikkeling van mei is daarom des te ernstiger, nu niet alleen het feitelijke aantal werkzoekenden toenam maar ook het gecorrigeer de cijfer opliep. Dat gecorrigeerde werkloosheidscijfer ligt nu royaal boven het half miljoen. Het minis terie van sociale zaken en werkge legenheid becijfert het (per eind mei) op 519.600; dat zijn er ruim 15.000 meer dan een maand tevo ren. In deze maanden komen weer gol ven jongelui van de scholen. Hun aantal wordt geraamd op 200.000. Bij de arbeidsbureaus staan echter nog 48.000 schoolverlaters van vo rig jaar als (nog steeds) werkloos geregistreerd. Het Centraal Plan bureau verwacht dan ook het werk loosheidscijfers eind dit jaar tot bo ven de 550.000 zal zijn opgelopen. Vertekend beeld De stijging van de feitelijke werk loosheidscijfers wordt uitsluitend veroorzaakt door het toenemen van het aantal werkloze vrouwen. Er kwamen er 4000 bij; het aantal werkloze mannen nam met 700 af. Op grond van de verwachtingen die men van de seizoensinvloed mag hebben, had er echter veel meer werk voor mannen moeten, komen. Nu dat niet gebeurde stellen de sta tistici vast dat de werkloosheid on der de mannen eigenlijk gestegen is. Het aantal banen waarvoor werk gevers via arbeidsbureaus perso neel zoeken, liep in mei iets op. Het zogenoemde aantal 'openstaande aanvragen' steeg met 700 tot 13.100. Ook hier echter een verte kend beeld. Er hadden in deze tijd van het jaar zo veel nieuwe aanvra gen bij moeten komen dat er eind mei belangrijk meer nog open had den moeten staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1