Rendement in detailhandel onder nog zwaardere druk Vooral boeren in Noord-Zeeland kijken nu hoopvol naar de lucht <Palthenette Waterschap De Bevelanden krijgt 1,7 miljoen terug enquete midden- en noord-zeeland Slaapkamer-voondeel! deken nu 9.95 dekbed nu 34.95 slaapzak nu 9.95 VrMk Stomerij Vergunning voor overslag munitie in Terneuzen Bijdrage Europese commissie voor Zeeuwse visserij Meer terrasruimte Goese Markt NS voelen niet voor heropening van het station Eindewege WISSELEND BEELD IN ZEEUWSE LANDBOUW WOENSDAG 9 JUNI 1982 PZC/provincie VLISSINGEN - Ongeveer een derde van de detailhandelsvestigingen in Midden- en Noord-Zee- hadden voornamelijk betrekking op laid verwacht dit jaar af te stuiten met een netto-bedrijfsresultaat dat lager ligt dan in '81. De De™"kge?egenheid is in de voedlngs rendementen van de bedrijven komen daarmee onder een nog sterkere druk te staan. In '81 heeft sector met twee procent toegenomen, slechts de helft een rendabele bedrijfsvoering kunnen realiseren. Ook zullen de investeringen een f„^e no^foodïec^or6 mCt procent verdere teruggang te zien geven. Slechts één op de vier ondernemingen heeft investeringsplan- Bij zo n drie procent van de onderne- IADVERTENTIE) Van woensdag 9 t/m dinsdag 15 juni extra lage prijzen voor het piekfijn reinigen van uw beddegoed. afgeleverd in een stofvrije hoes. Deze aanbieding geldt ook in de Palthe-filialen. ZEEVALKING KOMT OVER DE BRUG nen. Een en ander blijkt uit de enquête 'Re- ponale Bedrijfsontwikkeling', die in september en oktober '81 is gehouden door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord-Zee land. In diezelfde periode hebben vrij- vei alle Kamers van Koophandel in Ne derland een dergelijk onderzoek gehou den. Uit de enquête in Midden- en Noord- Zeeland blijkt dat de regionale ontwik kelingen in '81 nog gunstig afsteken vergeleken met de landelijke resulta ten In het gebied van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord- Zeeland heeft zich een geringe nomina le stijging van de geldomzet voorge daan. Landelijk gezien is er sprake van Voltigeteam Middelburg succesvol in Dongen MIDDELBURG - Het voltigeteam ■Middelburg', onder leiding van Annet Baas, heeft tijdens zondag in het Bra bantse Dongen gehouden internatio nale voltigewedstrijden de derde plaats behaald. De Middelburgers kwamen uit in de categorie Cn klasse teamvoltigeren. Voor de tweedaagse wedstrijden had den zich deelnemers uit de VS. Bonds republiek. Frankrijk. Oostenrijk, Zwit serland en Nederland ingeschreven. Dor het resultaat in dit veld van deelne mers zijn de Middelburgers ook uitge nodigd om deel te nemen aan de in het najaar te houden open Westduitse kam pioenschappen. Winnaar bij het team voltigeren werd de ploeg van Zilvia's Hoeve uit Houten. De organisatie was ln handen van het voltigeteam van 'De Bouberg' in Dongen. Vlissinger (17) nam goederen uit 'eigen' winkel VLISSINGEN - De 17-jarige Vlissinger B heeft als filiaalchef van een winkel in elektronische artikelen kans gezien in drie maanden tijd voor ongeveer 1OO0O gulden aan goederen te verduis teren uit de winkel De gemeentepolitie van Vlissingen heeft B maandag in zijn woning aangehouden Daar werden ook de gestolen goederen teruggevon den De jongeman was op 1 februari als fi- llaalchef in dienst getreden van de win tel in de Vlissingse Walstraat. Hij was echter weer ontslagen met ingang van 1 mei. De jongen bleek vooral elektroni sche onderdelen, ondermeer voor ra dio's, te hebben meegenomen. Hij wordt een dezer dagen voorgeleid voor de officier van justitie. Commissie Vlissingen wijst schadeclaim van bewoners in Kievitsprenk af VLISSINGEN - De vijf bewoners van de Kievitsprenk in Vlissingen hebben teen recht op de gevraagde schadever goeding in verband met waardedaling van hun woning. Dat is de conclusie van de Vlissingse commissie voor de ruimtelijke ordening, die zich hiermee dinsdagavond achter het standpunt opstelde van het college van b en w van Vlissingen. De bewoners menen zoals bekend dat de waarde van hun woning is gedaald, omdat in de omgeving an dere huizen zijn gebouwd dan in de vrije sector en ook meer dan aanvanke lijk de bedoeling was. B en w van Vlissingen stellen echter, dat dit alleen een gevolg is geweest van het instorten van de bouwmarkt, waar door oorspronkelijke plannen geen doorgang meer konden vinden. Juridi sche fouten zijn er volgens het college niet gemaakt, zodat de verantwoorde lijkheid ook niet kan worden gelegd bjj de gemeente. De vjjf bewoners waren naar de verga dering van de adviescommissie in het stadhuis gekomen om hun standpunt toe te lichten. Zij stelden verkeerd te rijn voorgelicht door de gemeente, toen rij kwamen informeren alvorens tot aankoop van de bouwgrond te beslui ten. Daardoor zijn volgens de Vlissin- gers bepaalde verwachtingen gewekt, die de gemeente niet heeft kunnen waarmaken. Wethouder F. G. Smit (PvdA-PPR) van openbare werken en volkshuisvesting stelde echter, dat de voorlichting gebaseerd is geweest op het toen ook bij de gemeente bestaande verwachtingspatroon. „Bij ons bestond toen ook de verwachting, dat er alleen vrijstaande woningen zouden komen. Dat is echter niet uitgekomen, omdat de behoefte verdween", meende hij. -Wij dreigen ook in de financiële probie- tornen, omdat in een ander ge- oied grond is gekocht voor woningen, yanuit een bepaald verwachtingspa troon. Daarna is de bouwmarkt inge stort en blijken die woningen niet meer te realiseren", zei het raadslid W. Wisse (PvdA-PPR) tot de bewoners. Banden lekgestoken TERNEUZEN - Onbekenden hebben dinsdagmorgen de vier banden van de bestelwagen van A. K. uit Terneuzen 'ekgestoken. Het voertuig stond op dat moment in de Pijnboomstraat. een daling. De detailhandel in de voe dingssector heeft zelfs het Inflatieper centage goedgemaakt, waardoor een gelijkblijvende omzet bereikt kon wor den. 'Non-food' In de 'non-food' sector is een daling van één procent te zien. GOES - De Zeeuwse landbouw biedt momenteel een wisselend beeld. In streken die al geruime tijd van regen verstoken zijn geweest, begint zo lang zamerhand schade te ontstaan aan de nog jonge gewassen. In andere gebie den. waar af en toe nog wel een buitje is gevallen, valt van schade tol nu toe niet veel te bespeuren. De situatie op sommige aardappelvelden en op per celen die voor de teelt van grove tuin- bouwprodukten, zoals witlof en knol selderij, worden gebruikt, begint door de droogte zorgwekkend te worden. Goed staat het er evenwel voor met gewassen die prima gedijen onder wat hogere temperaturen en die bovendien enige tijd zonder regen kunnen. Sui kerbieten. snijmais en bruine bonen maken bijvoorbeeld een goede ontwik keling door. Vooral in het noorden van Zeeland is het de laatste tijd erg droog geweest. En daar kijken de boeren nu juist extra hoopvol naar de lucht Op Schouwen- Duiveland en Tholen zijn de afgelopen jaren nogal wat boeren die betrekkelijk weinig grond hebben, overgeschakeld op intensievere teelten, zoals witlof, knolselderij, bloemenzaak, bloembol len, bloemkool en plantuien. En daar is nogal wat water voor nodig. Volgens In het verslagjaar zat één op de zes de tailhandelsondernemingen in de rode cijfers. Deze cijfers verhouden zich nog gunstig ten aanzien van de landelijke ontwikkelingen. Door slechts één op de drie bedrijven zijn in 1981 investe ringsactiviteiten ontplooid. Daar naast is de investeringssom met een kwart afgenomen. De investeringen voorlichter J. Markusse van de Zuidelij ke Landbouw Maatschappij gaat het goed met de witlof op plaatsen waar voldoende water kan worden bijgege ven. Anders is het in streken waar dat niet kan Daar komen de witlofplantjes niet op. En op lichtere gronden gaan ze vervolgens dood. De knolselderijtelers mogen zich gelukkig prijzen dat de jon ge plantjes die ze hebben uitgezet dit jaar vrij stevig zijn Maar toch is inmid dels veertig tot vijftig procent ervan dood gegaan. Markusse ..Ik wil me niet in de discussie begeven of de Grevelin- gen nu wel of niet zoet moet worden Maar de feiten laten duidelijk zien dat iemand die kan beschikken over zoet water om te beregenen een allemachtig eind voorligt op anderen die dat met kunnen". De ZLM-voorlichter toont dat aan met een voorbeeld. Nieuwe aardappelen een produkt dat ook tot de grove tuin- bouwprodukten gerekend wordt, bren gen momenteel 2.60 a 2.80 op Maan dag zijn twee Thoolse boeren met hun oogst nieuwe aardappelen naar de vei ling gegaan. De een kon beregenen, zijn buurman niet. De opbrengst per hecta re in guldens bleek bij de boer die zoet water kon gebruiken 20 000 gulden ho ger te liggen dan bij de ander hadden voornamelijk betrekking op vervanging. De werkgelegenheid is in de voedings sector met twee procent toegenomen, tegenover een afname met één procent in de non-food sector. Bij zo'n drie procent van de onderne mingen bestond ten tijde van de enquê te vraag naar personeel. Als gewenst opleidingsniveau werd in overwegen de mate middelbaar beroepsonderwijs opgegeven. Rekenmachine en drie autoradio's gestolen uit garage VLISSINGEN - Bij een inbraak in een garage aan de Gerbrandystraat in Vlis singen is in de nacht van maandag op dinsdag een elektrische rekenmachine gestolen uit het kantoor. Uit de show room zijn drie auto-radio's gestolen, met een waarde van 500 gulden per stuk. De inbrekers zijn het gebouw ingeko men door een ruit te vernielen. In het kantoor is alles doorzocht. De waarde van de rekenmachine was niet bekend bij de politie. Naar de indruk van Markusse - hij heeft daarvoor contact gehad met de voorzitters van de verschillende ZLM- kringen - staat de tarwe er over het algemeen goed voor. Alleen op droogte gevoelige grond (maar de oppervlakte daarvan is gering in Zeeland) is door het uitblijven van regen onherstelbare schade aangericht. Datzelfde is het geval met het graszaad De ontwikkeling van dit gewas geeft van streek tot streek grote verschillen te zien Voor het gras is momenteel de bloeiperiode aangebroken en daar is het eigenlijk te warm voor Sommige percelen blijven daardoor kort en aan de lichte kant. De gerst geeft een goede stand te zien. De vroeg gezaaide erwten staan nu in bloei en die kunnen besteen buitje gebruiken. Bloei valt ook waar te nemen bij de latere zaaisels. Maar dat is een nood bloei door gebrek aan vocht en dat is. zo legt Markusse uit. niet zo best Als het deze week nog flink regent kun nen ook die late erwten zich nog herstel len De bruine bonen staan er volgens Mar kusse prima bij. Maar dat is dan ook een plant die veel warmte nodig heeft. Op de lichtere gronden geven de aardappe len een goede ontwikkeling te zien. Slechter is de situatie op de zwaardere (Van ome Haagse redacteuri DEN HAAG - Minister Zeevalking heeft, nadat z'n departement daar vele jaren mee had gewacht, uiteindelijk besloten een oude schuld van 1,7 mil joen aan bet waterschap Noord- en Zuid-Beveland tc voldoen. Het water schap heeft die toezegging gekregen na jarenlang te hebben moeten knokken, zoals dijkgraaf De Jager dat zegt, en na twee reeksen van schriftelijke vragen van het CDA-Tweede-Kamerlid drs H. Eversdijk. Het bedrag - een vergoe ding voor dijkverhogingen in 't kader van de Deltawet - is inmiddels uitge groeid tot ruim 2 miljoen, aangezien Zeevalking ook rente moet vergoeden. Dijkgraaf De Jager is in principe ver- GOES - E inde wege. het gehucht bi j het dorp 's-Heer Arendskerke aan de spoorlijn Goes-Middelburg, krijgt geen station. Daarvoor wonen er in de omgeving veel te weinig mensen. Dit heeft de NV Nederlandse Spoorwegen het dagelijks bestuur van de gemeente Goes laten weten. De suggestie om het station weer te openen is gedaan in een studie van Technische Hogeschool student R. de Haas over 's-Heer Arendskerke. De Haas vond opening van een halte plaats Eindewege een voor de hand lig gende gedachte m het kader van het streven het autogebruik terug te drin gen en het openbaar vervoer te bevor deren. Hij stelde voor de stoptreinen ook in Eindewege te laten stoppen. Dit station zou naar zijn mening kunnen rekenen op een achterland, dat wordt begrensd door de Borselse dorpen Le- wedorp. Borsse^e en Nisse De Haas wees erop dat de eenvoudige perrons in Eindewege nog aanwezig zijn. zodat de NS met plaatsing van een spoorkaartenautomaat kan volstaan. Het dagelijks bestuur van de gemeente Goes heeft het idee voorgelegd aan de Nederlandse Spoorwegen. grond Markusse ..Op sommige perce len zijn de poot-aardappelen nog met eens nat geweest. De plantjes moeten al hun vocht uit de poot-aardappel halen. Je kunt het zien: op het midden van de dag laten ze hun blaadjes slap hangen. Als het niet snel gaat regenen, ziet het er beroerd uit. Want binnen nu en veer tien dagen moet de knolzetting plaats vinden" De suikerbietenvelden, voor zover die door de boeren goed bewerkt zijn, staan al flink vol Droog weer in deze tijd van het jaar is goed voor suikerbieten, want dan ontwikkelen de planten een lange wortel. En dat is veelbelovend. Ook hij de zaaiuien staan de vroege zaaisels er een stuk beter bij dan de latere. De stand op de weinige vlasper- cclcn in het Zeeuwse landbouwareaal is redelijk tot goed. De op tijd gezaaide snijmais doet het als gevolg van de warmte zeer goed. Goed te spreken zijn ook de veehouders die gras hebben ge hooid of ingekuild. Door het tamelijk koude voorjaar is de opbrengst tot nu toe wel slechts ongeveer zeventig pro cent van normaal geweest, maar daar staat tegenover dat de kwaliteit uitste kend is. Door de droogte kon het gras onder heugd dat de zaak met Zeevalkings toe zegging de wereld uit is, maar acht de gang van zaken weinig verheffend. Hij spreekt van een onbehoorlijke manier van optreden door het departement: „Zo gaat een overheid niet met z'n on derdanen, en zeker niet met een lagere overheid om". Het geschil dateert zeker al uit '74, toen het waterschap met deze zaak als on derwerp bij de Kroon in beroep ging. In de tussenliggende jaren zijn verschil lende gesprekken gevoerd en gingen er tot voor kort onbeantwoorde brieven en een telex richting Den Haag. Evers- dijk stelde in december vorig jaar vra gen over het geschil, maar kreeg maan den later een ontwijkend antwoord. In een reactie heeft ir C J A. Korpers- hoek van de afdeling planologie van de NS meegedeeld dat bij de vraag of er gens een nieuwe halte kan worden ge opend allereerst wordt gekeken hoe veel mensen binnen korte afstand (op loopafstand) van de nieuwe halteplaats wonen. In het algemeen moet op zijn minst sprake zijn van 10 15.000 inwo ners binnen een straal van 1500 meter om een nieuwe halte in overweging te kunnen nemen. In 's-Heer Arendskerke wonen momenteel slechts ongeveer 1600 inwoners. Dat aantal zal volgens het streekplan Midden-Zeeland nauwe lijks toenemen. Op meer dan twee kilo meter afstand van de spoorlijn ligt Heinkenszand met ongeveer 4000 inwo ners. Deze aantallen, zo stelt de NS-me- dewerker in een brief aan het dagelijks bestuur vast, zijn niet groot genoeg voor een nieuwe halte. Het geringe aan tal te verwachten reizigers zal niet vol doende zijn om de balans van kosten en baten in evenwicht te brengen. Overi gens zou het daarnaast nog de vraag zijn of een nieuwe halte zonder grote problemen in de bestaande treindienst kan worden opgenomen ideale omstandigheden worden inge kuild of gehooid. De hergroei is tot nu toe echter minimaal. Maar daar valt met kunstmest en een paar bultjes re gen wel wat aan te doen. In de fruitteelt hebben vooral pas ge plante boompjes momenteel dringend water nodig. In de omgeving van Kapel- Ie rijden fruittelers al af en aan met wa ter om hun jonge aanplant in leven te houden Door de droogte is op menig akker- bouwperceel de onkruidbestrijding goeddeels mislukt De onkruidbestrij dingsmiddelen werken alleen als de bo dem vochtig genoeg is. Vooral in de aardappelen en de uien levert dat pro blemen op Markusse stelt, de landbouwsituatie overziend, vast dat het overdreven zou zijn om op dit moment van een rampza lige droogte te spreken. Dat is mede te danken aan de over het algemeen goede structuur van de grond een resultaat van wat vorst en een droog voorjaar. „We zouden natuurlijk best een buitje kunnen gebruiken Laten we zeggen dertig millimeter verdeeld over 24 uur en daarna weer droog", aldus de ZLM- voorlichter. „Maar ik zeg altijd maarzo: we kunnen beter droogte hebben dan nattigheid". TERNEUZEN' - Benw ran Terneuzen willen Aug. de Meijer vergunning ge ven voor de op- en overslag van muni tie. Het gaat om vergunningen voor het lossen, laden en overladen van munitie in de Zuidelijke Kanaalhaven en in de Zevenaarhaven. De Meijer moet maat regelen treffen teneinde te voorkomen dat de omgeving gevaar loopt of hin der en schade van de overslag onder vindt. De hoeveelheid moet beperkt blijven tot 6000 kilo explosieve stof van geva- renklasse 1.1 en tot maximaal 7500 kilo explosieve stof als de lading voor min der dan de helft bestaat uit munitie van die gevarenklasse. De vergunningaanvragen en het ont- werp-besluit van b en w om er positief op te beschikken liggen tot 25 juni ter inzage op het stadhuis. Overigens wordt er al geruime tijd mu nitie gelost bij Aug. de Meijer in Terneu zen Het gaat daarbij om de aanvoer van conventionele munitie voor het Britse leger in West-Duitsland. De acti viteiten werden echter niet gedekt door de geldende vergunningen. Daarom vroeg Aug. de Meijer in september om aanpassing. Een week geleden stelde hij een nieuwe reeks. Tijd Uiteindelijk gaf Zeevalking toch toe in een brief aan het waterschap, na „na dere overweging", zoals de bewind man het schrijft. Dat werd, aldus de Jager, tijd ook. Immers, met ex-minis- ter Tui jnman had hij destijds - dat was in 1980 - overeenstemming bereikt over het uitbetalen van de 1,7 miljoen. De Jager: „Blijkbaar heeft ook de mi nister niet voor 100 procent invloed op z'n ambtenaren, want 't werd niet uit betaald. Ze verdomden het gewoon". De dijkgraaf is er tevreden mee dat het geschil nu is opgelost, ook al heeft het waterschap geen materiele schade gele den. De Jager heeft Zeevalking een „oei briefje" teruggestuurd waarin hij zegt het geld binnen een maand te verwach ten. Zo gauw het bedrag binnen is, zal het waterschap het al aangehaalde Kroonberoep intrekken. Daarop heeft Zeevalking in z'n brief ook aangedron gen. 'Veerse Avond' op vrijdag 11 juni in de Grote Kerk VEERE - De Stichting Delta-Cultureel houdt vrijdag 11 juni een Veerse Avond in de Grote Kerk in Veere. Het evenement begint om 19.30. De Veerse Avond toont wat er op cultureel gebied geboden wordt in Gapinge, Seroosker- ke. Vrouwenpolder en Veere. De tentoonstellingen zijn: 'dier en kleur', honderd jaar Zeeuwse Water staat'. 'Zeeuwse klederdrachten', 'au thentieke boerenwagens' en foto's van onder anderen bewoners van het be jaardenhuis Sandenburgh. De avond wordt opgeluisterd door kinderkoor 'Van knop tot bloem', sportvereniging Serooskerke, het Sandenburghs be jaardenkoor. de volwassenen groep van de folkloristische dansgroep 'Walacra', zangvereniging 'Een in geest en stre ven' uit Serooskerke en de fanfarekorp sen 'Eendracht maakt macht' en 'Vee- res Genoegen' uit Veere. Ds C. B. Bavinck in Bussum viert 50-jarig jubileum VLISSINGEN - Ds. C. B Bavinck, gere formeerd emeritus predikant te Bus sum. zal op 26 juni 50 jaar predikant zijn. Ds. Bavinck werd in 1932 predi kant te Hoek en ging in 1934 naar Oost en West-Souburg, waar hij tot 1939 pre dikant was. Organisten van NOV en GOV bijeen in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - De Nederlandse organistenvereniging (NOV) district Zeeland houdt zaterdag 19 juni samen met de gereformeerde organistenver eniging (GOV), kring Zeeland een ver gadering in de Nicolaaskerk te Brou wershaven. Gerard Dekker geeft tij dens de vergadering een uiteenzetting over de gebruikte stemmingen op het klavecimbel Daarna geeft Dekker een demonstratie van verschillende werken in de diverse stemmingen. Bevelandse CPJ besluit seizoen GOES - De Bevelandse afdeling van de Christelijke Plattelands Jongeren 'CPJ i beëindigt zaterdag het seizoen. Op het programma staan een bezoek aan een kaasmakerij in Veere. een kijk je op de Banjaard bij Kamperland, een maaltijd in een Chinees restaurant en tenslotte een dansavond in Baarland. Geslaagd 'S HEER ARENDSKERKE - Aan de sportacademie in Arnhem slaagde de heer A. Hannewijk uit 's Heer Arends kerke voor het examen leraar lichame lijke opvoeding. VLISSINGEN - Voor Zeeuwse projecten met betrekking tot de kustvisserij heeft de Europese Commissie een bedrag van 950.000,- beschikbaar gesteld. De Euro pese Commissie heeft besloten om dit jaar voor ruim 2,5 miljoen gulden bij te dragen in de modernisering en bouw van schepen en installaties voor de Neder landse kustvisserij. Met de betrokken projecten is in totaal tien miljoen gulden gemoeid. Van de 2,5 miljoen gulden steun gaat ruim één miljoen gulden naar reders in de kop van Noord-Holland, 950.000 naar Zeeuwse projecten en de rest naar de regio IJmond, Noord-Overijssel en Groningen. GOES - Het heeft nogal een tijdje geduurd voordat de dorstige zon-aanbidders in Goes op meer dan tien ter rasstoelen terecht konden. AI met al zijn er twee zomers verstreken voordat de gemeente het verzoek van ver schillende uitbaters aan de Goese Grote Markt heeft ingewilligd. De klanten lijken die achterstand de laat ste twee zonnige weken ruimschoots te hebben inge haald. De nu ongeveer vier meter diepe terrassen bij de café's bleken regelmatig 'vol' te zitten. En zo heeft Goes ook een attractie die onder de noemer 'zomerdrukte' valt. De uitbaters hebben oog gehad voor de wensen van het publiek. Als beloning stroomt niet alleen hun terrasje vol: het andere oog van de exploitanten was destijds duidelijk gericht op de mogelijke omzetverho- ging- „Vanaf de bestaande, kleine, terrasruimte mogen we tweeèneenhalve meter de straat op. Eigenlijk nog veel te klem om iedereen die daaraan behoefte heeft tijdens een zomerse dag een plaatsje te geven", laat één van de uit baters weten Wat hem betreft mag vanaf morgen nog een paar meter bij. Burgemeester en wethouders van de gemeente Goes denken daar echter anders over. Het college wil ruim baan houden voor het autoverkeer. Een aantal winkels moeten voor bevoorrading goed bereikbaar zijn, rede neert het dagelijks bestuur Tot een nieuwe aanvraag van de uitbaters aan de Grote Markt is het echter nog niet gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7