PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet op zoek naar alternatief Israëli's in Libanon slaags met Syriërs Verkiezingen op 8 september Den Uyl: wel lijsttrekker, geen minister meer Bouw tweede sluis in Hansweert later SOLIDARITEITSHEFFING pta gaas vandaag GEVECHTEN TIEN KILOMETER VAN BEIROET Vissersschip gezonken Zonnig Droog en zonnig en middagtempera tuur van 18 graden op de Waddenei landen tot rond 23 graden in het bin nenland. Matige noordenwind. 225e jaargang no. 132 Woensdag 9 juni 1982 cudffA ue^iopen: dcm m. weslhavendijk 1*8 <463 AE goes 01100 20620 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Drs. Joop den Uyl blijft lijsttrekker van de Partij van de Ar beid. Daartoe heeft hij besloten, omdat niet tijdig voor de verkiezingen van 8 september een opvolger is te vinden die aanvaardbaar is voor de hele par tij. Den Uyl is niet van plan in hel vol gende kabinet minister te worden (ten zij premier). Hij zal fractieleider zijn in de Tweede Kamer. Vermoedelijk maakt hij binnen de komende kamer periode plaats voor een opvolger. Sterke druk heeft Den Uyl uitgeoefend op de vijf andere PvdA-ministers die uit het vorige kabinet zijn gestapt, om zich ook voor de Tweede Kamer kandidaat te stellen. Van Thijn en Van Dam had den zich al bereid verklaard. Nu is ook Van Kemenade (ex-munster van onder wijs), die eerder zei niet in de Kamer terug te willen, voor de druk van Den Uyl bezweken Of ook Van der Louw tex CRM), die openlijk aarzelde, zich kandi daat stelt moet nog blijken als hij van vakantie terug is. Van der Stoel r buiten landse zaken) beraadt zich nog. Den Uyl maakte zijn beslissing om voor de zesde keer lijsttrekkjer te zijn, waar het partijbestuur inmiddels achter staat, gisteravond in Amsterdam be kend De 62-jarige politicus heeft de laatste weken ernstig overwogen een punt achter zijn looppbaan te" zetten, omdat hij zich bij de verkiezingen vorig jaar had voorgenomen niet nog eens als lijsttrekker op te treden. Dat het nu toch gebeurt, komt door de razendsnel le val van het tweede kabinet-Van Agt Opstappen zou alleen verantwoord zijn, als zijn opvolging geregeld was. vond Den Uyl. Daarover was de hele partijtopp het eens. „Maar ik heb moe ten concluderen dat mijn opvolging op zo korte termijn niet te realiseren was", aldus Den Uyl. Over de kandidaten in de kring van oud-bewindslieden be stond geen eensgezindheid. ..De een vond diè wat meer geschikt, de ander deze". WimKok Den Uyl erkende ook FNV-voorzittcr Wim Kok voor het lijsttrekkerschap te hebben benaderd. Deze weigerde ech ter om vóór 1984 de vakcentrale te ver laten, omdat hij voor die periode heeft getekend. „Daarna is hij wel bereid naar de actieve politiek over te stap pen, en dat is iets waarover ik me zeer verheug", zei Den Uyl. De periode na de komende verkiezin gen zal Den Uyl hoogstwaarschijnlijk optreden als fractievoorzitter, ook als de PvdA deel zou gaan uitmaken van een nieuwe coalitie. Tenzij hij premier kan worden - wat hij zelf zeer onwaar- (Slot zie pagina 4 kolom 7) onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet zal noodgedwongen de eenmalige verhoging van loon- en inkomstenbelasting (solidariteitshef- fing) doorzetten, omdat een alternatief nog niet gevonden is. Premier Van Agt zei dit dinsdagavond in de Tweede Kamer bij het debat over de regeringsverklaring. „Zolang het kabinet nog niet heeft kunnen besluiten het project solidariteitsheffing te stoppen, gaat zij daarmee door", aldus Van Agt. De premier sloot echter niet uit dal het kabinet zal besluiten om - eventueel la ter in het jaar - de maatregel door een andere te vervangen. Hü herhaalde zijn opmerking, daarin bijgevallen door mi- meevaller Het tekort van de Stichting Verpleeg en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) over 1981 bedraagt 282.000 gulden, zo blijkt uitdejaarrekeningen. In de zomer van vorig jaar werd nog rekening gehou den met een tekort van twee miljoen gulden. Volgens algmeen directeur M.L. Almekinders is het resultaat gun stig beïnvloed door de vorig naar inge- geen blokkade Volgens PvdA-fractieleider Wim Meij er is door de opstelling van CDA en D'66 voor zijn partij geen reden meer om voorde komende verkiezingen be paalde partijen uit te sluiten van sa menwerking üit de blokkade tegen de WD kon tot nog toe een zekere voor keur voor regeren met het CDA wor den afgeleid, 'maar voor zo'n voor keursbehandeling is geen reden meer nu de verschillen van inticht zo groot zijn gebleken'. PAGINA 7 regen In streken die al geruime tijd van re gen verstoken zijn geweest begint zo langzamerhand schade te ontstaan aan de nog jonge gewassen. Vooral in het noorden van Zeeland is het de laat ste tijd erg droog geweest en kijken de boeren hoopvol naar de lucht PAGINA 11 belastingopbrengst De totale belastingopbrengst in het cerate kwartaal van dit jaar is met 13.6 miljard gulden een half miljard achter gebleven bij de ontvangsten in dezelf deperiode van vorig jaar Een belang rijke oorzaak hiervan ligt bij de omzet belasting, waarvan de opbrengst bijna 400 miljoen gulden lager is dan vorig jaar. Ook bü de inkomstenbelasting is sprake van achterblijvende ontvang- PAGINA 15 teleurstellend De Perscombinatie (De Volkskrant, Trouw. Het Parool) heeft over 1981 een teleurstellend resultaat behaald. De omat liep met 8.5 miljoen gulden te- mg tot 229 miljoen gulden wk-spanje Vandaag uitgebreid aandacht voor het komende wk-voetbal in Spanje Prog noses. voorstelling en verwachtingen ?an spelers en coaches van de deeine- mendeianden. wedstrijdschema en tv- gids op de pagina's 17.18.19. 20.21. 23. 24 en 25. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4. Sport: 27. Radio en televisie: 10. Financiën: 15. ruster Van der Stee (financiën), fraaiere methoden te kennen om het overheids tekort terug te brengen. Een groot deel van de Kamer staat af wijzend tegenover de plannen van het kabinet. Alleen de PvdA-fractie en ook D'66 steunen het voorstel, dat nog af komstig is van ex-minister Den Uyl. Het CDA wijst het voorstel op inhoude lijke gronden van de hand. maar heeft laten weten rekening te willen houden met de gevolgen voor de overheid van het niet doorgaan van de heffing. Van Agt zei begrip te hebben voor de opvatting van minister Van der Stee, die de opbrengst (geschat op f 500 mil joen) voor de schatkist niet wil missen. Zolang er niets anders gevonden is, is het begrijpelijk dat.de minister van fi nanciën liever wil vasthouden aan de ene vogel in de hand en niet aan de tien in de lucht, zei de minister-president. Steun kamer Tijdens het debat werd overigens snel duidelijk dat het minderheidskabinet van CDA en D'66 de eerste confrontatie met de Kamer zal overleven. Welis waar dienden zowel PvdA als CPN mo ties van afwijzing in, maar deze zullen de steun van de WD niet ontvangen. Daarmee lijkt Van Agt bij de stemmin gen vanmiddag te kunnen rekenen op de steun van een Kamermeerderheid voor zijn plannen. De motie van de communist Bakker ging het verst. Hij noemde het optreden van het kabinet-Van Agt m politiek on verantwoord. De PvdA zei in haar mo tie dat de uitvoering van het meerder heidsbesluit over de Voorjaarsnota door dit minderheidskabinet „onge wenst" is. De PSP'er Van der Spek kwam met een motie waarin hij vroeg de laagste inkomens te beschermen te gen koopkrachtverlies Zelfstandigen Premier Van Agt kondigde de bereid- (Slot zie pagina 4 kolom 5 DEN HAAG - Fractieleider Nijpels van de VVD (links) in gesprek met PvcLA- fractieleider Meijer (rechts) tijdens het debat inde kamer over de regeringsverkla ring REGELING BELGIE-NEDERLAND VOOR KANAAL GENTTERNEUZEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De tweede sluis die bij Hansweert zal worden gebouwd, wordt drie jaar later - in 1980 - vol tooid dan aanvankelijk de bedoeling was. Directe aanleiding om dit deel van de Deltawerken te temporiseren is de financiële problematiek rond de Oosterschelde. Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft een en ander dinsdagmiddag onthuld in een gesprek met de Belgische ministers Olivier van openbare werken en De Croo van verkeerswezen. De drie bewindslieden hebben samen eveneens besloten om het Kanaal van Gent naar Terneuzen voor grotere schepen toegankelijk te maken en ob stakels uit de weg te ruimen. De Belgen betalen de schade die autoschepen bij voorbeeld in hel recente verleden heb ben veroorzaakt, voor zover die niet te verhalen is. Zeevalking heeft dinsdag een tipje op gelicht van de sluier die nu nog over de financiële problemen rond de Ooster- scheldewerken hangt. Door mee te de len dat de tweede sluis bij Hansweert drie jaar later gereed zal zijn dan de be doeling ls. loopt hij vooruit op het elfde Voortgangsrapport voor wat de Ooster- scheldewerken betreft, dat waarschijn lijk volgende week zal verschijnen. Zee- (Slot zie pagina 9 kolom 1) Israëlische tanks rollen door Naqoura, het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Het Israëlische leger heeft in Libanon de ge vechtshandelingen uitgebreid tot gebieden die onder Syrische controle staan en is daarbij slaags geraakt met het Syrische leger. Bij luchtgevechten boven Beiroet en noordelijk Galilea werden zes Syrische vliegtuigen neergeschoten. In Damascus is het verlies van twee toestellen toegegeven en werd gezegd dat boven Bieroet een Israëlisch toestel van het type 'Skyhawk' is neergehaald. Premier Begin verklaarde dinsdag in de Knesset dat Israël het Syrische leger in Libanon niet zal aanvallen, tenzij de Is raëlische troepen zelf worden aangeval- DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse vissersschip 'Lucia Hendrika' uit Lau- wersoog is dinsdagavond op de Noord zee gezonken. De vierkoppige beman ning is gered. Het vissersschip bevond zich op 120 mijl ten noord-noordwesten van Den Helder toen het noodsignalen uitzond. De machinekamer stond onder water. Een Britse marine-helikopter pikte de bemanningsleden, die inmiddels in een reddingsbootje waren gestapt, uit zee op. De directeur van het huis van bewa ring in Groningen had geen toestem ming moeten geven aan een studenten vereniging om op 26 april een feestelij ke maaltijd' te houden in een isoleercel. Dit antwoord heeft staatssecretaris Scheltema justitiegegeven op schrif telijke vragen van het tweede-kamerlid Lankhorst (PPR). len Het lijkt erop dat de verklaringen achterlopen bij de gebeurtenissen. De Israëli's zijn door Syrië gecontroleerd gebied binnengetrokken in het zuidelijk deel van de berg Libanon tot bij de hoofdweg Beiroet-Damascus. Dit gebied wordt voornamelijk bewoond door Druzen en christenen. De gevechten bij de hoofdweg vinden plaats op ongeveer 10 km ten zuidoos ten van Beiroet. Dit lijkt te wijzen op een Israëlische poging de Libanese hoofdstad van de buitenwereld af te sluiten - door de falangisten vanuit het noorden en de Israëli's vanuit het oos ten en zuiden Gevechten in die streek wijzen er op dat Israël ook van plan is een corridor te leggen tussen de christelijke falan gisten in Noord-Libanon en het gebied iu het zuiden dat door Israël bezet wordt. Die corridor moet lopen over het gebied dat nu door Syrië wordt ge controleerd. Ook vonden gisteren gevechten plaats met het Syrische leger om het strate gisch belangrijke plaatsje Jezzin in de centrale sector meer naar het oosten in de Bekaa-vallei, waar de hoofdmacht van het Syrische leger in Libanon is. In het zuiden van deze vallei liggen de Sy riërs op siechts tien kilometer van Is raels noordelijke grens. Van onder deze Syrische paraplu hebben de Palestij- nen ook gisteren weer raketbeschietin gen uitgevoerd op noordelijk Galilea. Israël eist van Syrië dat het de Palestij- nen niet langer zal toestaan om Israë lisch grondgebied te beschieten. Zo niet dan grijpt het Israëlische leger in. Habib De grote vraag is nu of de escalatie tot een volledige oorlog zal leiden tussen Israël en Syrië. Het is de taak van de Amerikaanse bemiddelaar Habib dat m de eerste plaats te voorkomen. Habib sprak dinsdag tweemaal met premier Begin en vertrekt vandaag (Slot zie pagina 4 kolom 5) MOSKOU (AFP) - Als gevolg van een totale weersomslag in de Sowjet-Unie vriest het in Leningrad en Estland. De koudegolf strekt zich uit tot de Oekraïne Moldavië en de Kaukasus. In Moskou daalde de temperatuur in 24 uur van 28 tot acht graden Celsius, met hevige regenval, een koude wind en, volgens de voorspelling, mogelijke sneeuwbuien. i Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Het nieuwe kabinet van CDA en D'66 zal Tweede-Kamerverkie zingen uitschrijven voor woensdag 8 september. Met deze toezegging legde premier Van Agt zich dinsdagavond neer bij de wens van de meerderheid van de Kamer. Van Agt zei dat het kabinet voorkeur geeft aan een latere verkiezingsdatum, na Prinsjesdag, maar dat de mening van de meerderheid (bestaande uit PvdA, VVD, CPN. PPR en PSP) voor het kabinet de doorslag had gegeven. van ngb eivasi uit t<r gaal! Oal Ue nieuw-gekozen Tweede Kamer al op Prinsjesdag i21 septemberi beedigd is. De kandidaatstelling voor de verkiezin gen van 8 september sluit op 27 juli. Het na de verkiezingen te vormen kabinet zal nu tot in de zomer van 1986 kunnen blijven zitten, wanneer het de normale termijn uitzit. De fractieleiders Meijer (PvdAi en Nij pels (VVD) dreigden dinsdagmiddag met een motie, wanneer de regering niet zelf met een toezegging over de ver kiezingsdatum zou komen. Die motie bleef nu uit. mteyci uat net kabmet-Van Agt III. nu het zichzelf als hoofdtaak het uit schrijven van verkiezingen heeft opge legd, „in wezen nu al demissionair is". Nu de nieuwe verkiezingen al op 8 sep tember worden gehouden kan het kabi net niet veel meer doen. meende hij. Door de bereidheid van CDA en D'66 om de wens van de kamermeerderheid te volgen is volgens Meijer de grond voor het optreden van dit minderheids kabinet meteen weggevallen. Lubbers (CDA) en Brinkhorst (D'66> spraken opnieuw hun voorkeur uit voor verkiezingen na Prinsjesdag. „Het CDA wil dat het meerderheidsbesluitover de Voorjaarsnota wordt uitgevoerd, ook wat 1983 betreft. Dat betekent geen car te blanche, maar wel dat het kabinet tijd genoeg moet hebben om dat uit te voeren", aldus Lubbers. Brinkhorst vond dat aan de kwestie van de verkiezingsdatum „onevenredig veel aandacht is besteed". Hij betoog de. evenals CDA-leider Lubbers, nog eens dat het beter ware wanneer het CDA-D'66-kabinet ook de kans krijgt op Prinsjesdag een volwaardige Miljoe nennota voor 1983 op te stellen en in te dienen. Een kabinet van 'schipperaars' i \lti/ Tn de luwte tussen twee ver- YoW Akiezingsdata heeft het ka- RWSW binet-Van Agt in zich giste- fcgggj ren met een korte, sobere re- piniH geringsverklaring aan de eer- ste ontmoeting met de twee de kamer gewaagd. Een tussen-kabinet van twee na de crisis overgebleven coa litie-partners (CDA en D'66). dat zich In de komende zomermaanden op de been moet zien te houden met een meerder heid van het toeval. De politieke werkelijkheid van de dag is dat het twee oppositiepartijen van zeer afwijkende kleur tegenover zich vindt (PvdA en WD). De eerste zal het beleid van de nieuwe ministersploeg bestrijden. De tweede heeft ln het kamerdebat van gis teren zoveel laten blijken, dat zij het kabinet met gedoogsteun mild wil be naderen. Al moet er meteen worden bij- verteld dat zowel premier Van Agt als WD-leider Nijpels iedere rechtstreekse binding of invloed uitsloten. Waarmee dan tegelijk de beleidsruimte voor de nieuwe ploeg in het Catshuis is gemar keerd: er kan alleen maar geschipperd worden. In vage termen werd namelijk ook de vraag in het midden gelaten in hoever de ministers van CDA en D'66 zich wel en niet gebonden voelen aan het regeerakkoord dat zij vorig jaar met de PvdA sloten. De kamer moest duide lijkheid putten uit de 'uitsmijter' van de regeringsverklaring: een oproep tot een soort van nationaal saamhorigheidsge voel. te vergelijken met de sfeer waarin Nederland in de eerste na-oorlogse ja ren de wederopbouw aanpakte. Alles bijeen een wat onwezenlijke vertoning, het aantreden van dit 'vakantie-kabinet-Van Agt'. Het moet Nederland in de roes van Tour de France en Wereldkampioenschap voet bal zachtkens voorbereiden op een nieuwe stembus per 8 september aan staande. En doet het voorkomen alsof en passant een pakket van maatregelen in het belang van het 'önancieel-econo- misch welzijn van ons land' kan worden uitgepakt, waarover in lange vooraf gaande maanden niet eens een eerste aanzet van overeenstemming mogelijk bleek. Het had er gisteren in de tweede kamer veel van weg dat de politieke partijen stuk voor stuk geen raad wis ten met dit kabinet. En het kabinet ei genlijk ook niet met zichzelf. De ont moeting met de ministersploeg was veel meer een positiebepaling van de vier grote partijen (CDA, PvdA, WD en D'66) tegenover elkaar. Daarbij viel het op dat ieder voor zich zijn best deed om de handen voor de komende tijd zoveel mogelijk vrij te houden. De les van blokkades en uitsluitingen (D'66 wil niet samen met CDA en WD, om maar even het grootste struikelblok van de vorige kamerverkiezingen te noemen) is in ieder geval geleerd. In plaats van een kamerdebat over nieuw beleid wordt deze behandeling van de regeringsverklaring van het ka binet-Van Agt in veel meer de start van de volgende verkiezingscampagne. De crisis van nu ongeveer een maand gele den werd nog eens uitvoerig nage speeld, de zwarte Pieten gingen weer flitsend over de tafel en de stellingen voor straks werden al stevig betrokken. Niet toevallig maakte juist gisteren oud-minister van sociale zaken en werkgelegenheid Den Uyl in de pauze van het kamerdebat bekend dat hij op nieuw beschikbaar is om als lijsttrek ker de PvdA aan te voeren. CDA-frac- tieleider Lubbers bediende zich gister middag van een rake typering, toen hij poogde de sfeer van het moment aan het Haagse Binnenhof te omschrijven. „We moeten tegen onszelf vechten". Het CDA heeft dat het afgelopen jaar ervaren in de vruchteloze poging om het onmogelijke van de CDA-PvdA- D'66-samenwerking mogelijk te maken en ziet het de komende maanden op zich af komen bij de gebonden handen in het minderheidskabinet. De PvdA staat voor de krachtproef om in eigen huis schoonmaak te houden en een koers uit te zetten naar de toekomst, waaruit de kiezersaanhang (die vorige week bereid bleek de partij aan een licht herstel te helpen) opnieuw ver trouwen kan pullen. D'66 is na 'de klap van 2 juni' meer dan ooit op zichzelf teruggeworpen in het proces om zich nu echt los te maken van de PvdA en zich tegelijk niet te 'verkopen' aan de WD. En voor die WD geldt dat ze zich met een kakelverse leider en twee stembus successen achter de rug op weg naar de verkiezingen van 8 september moet ge dragen als een partij met regeringsve rantwoordelijkheid terwijl die er in de praktijk niet is. Nederland mag hopen dat het nu aangetreden 'kabinet van korte le vensduur' - zoals het zichzelf in de rege ringsverklaring van gisteren heeft ge noemd - inderdaad weet te voorkomen dat 1982 en 1983 compleet verloren ja ren worden. In het niemandsland van regeerbaarheid, waardoor periodes van minderheidskabinetten, demissionaire kabinetten, verkiezingcampagnes en formaties steeds worden gekenmerkt een hele opgaaf. Zeker als wordt be dacht dat er sinds de kamerverkiezin gen van vorig jaar mei maar erg weinig wapenfeiten in de strijd tegen de so ciaal-economische afbraak van Neder land te noteren zijn geweest. vdM ASSEN (ANP) - De commissaris der koningin in Drenthe, mevrouw mr A P. Schilthuis, heeft dinsdag de voorzitters van de slatenfracties in Drenthe en het personeel van de provinciale griffie in gelicht dat ze de provincie zal verlaten Per 1 oktober zat ze worden benoemd tot lid van de raad van state.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1