i schotten vol bravour schmidt nu belgen en de les van mexico NEDERLANDER NAM INITIATIEF chaos bij engeland frankrijk verwacht schotse supporters enorme inzet noordieren /VOENSDAG 9 JUNI 1982 PZC/wk-spanje Last van een minderwaardigheidscomplex hebben ze niet, de Schotse voetballers en -suppor- jock stein btg man'. ters. Voor de vijfde keer gaan ze welgemoed op weg naar de eindronde van het wereldkam pioenschap. En hoewel ze nimmer de eerste ronde hebben overleefd, zijn hun prognoses opnieuw met bravoure doorspekt: „Schotland gaat het in Spanje maken. Met 'big man' Jock Stein aan het roer worden de beloftes na vele jaren ingevuld." Kenny Dalglish Voor de gemiddelde Schotse voetbal supporter telt de wk niet zo zwaar. Het Britse kampioenschap, de slag met En geland. Wales en Ierland, daar draait het jaarlijks om. Vooral de prestige- strijd met aartsrivaal Engeland, daar over kan een Schot uren praten. In het bijzonder over de overwinning in 1967 op Wembley. Schotland slaagde er toen als eerste land in Engeland, dat negen maanden daarvoor het wereldkam pioenschap had gewonnen door een overwinning op West-Duitsland in de verlenging (met die befaamde treffer van Hursti. te verslaan. Voor vele sup porters gold die zege als een wereld kampioenschap en sindsdien voegt de opportunistische Schot aan de WK-ti- tel van Engeland van 1966 onmiddellijk toe. dat Schotland in 1967 wereldkam pioen was. De realiteit leert, dat Schotland op het WK zelden een been aan de grond heeft gehad. Vanaf het debuut in 1954, ge volgd door deelname in '58. '74 en '78. werd het constant in de eerste ronde uitgeschakeld. In 1974 in West-Duits- land verloor de ploeg geen duel, maar gingen Brazilië en Joegoslavië op doel saldo door. In '78 elimineerde het in de eerste ronde bijna Nederland. Het doel punt van Rep. waardoor Nederland met 3-2 verloor en in doelsaldo voor bleef, maakte een einde aan de Schotse illu sies. In dat toernooi werd de reputatie van Schotland stevig bevuild, omdat Willie Johnstone positief reageerde op het dopingonderzoek en naar huis werd gestuurd roer om Na de afgang in Argentinië heeft de Schotse voetbalbond het roer omge gooid. Ally McLeod werd de laan uitge stuurd ten gunste van Jock Stein, die bij Celtic zijn sporen had verdiend, Stein, wiens bijnaam 'the big man' luidt, voerde een ijzeren discipline in, duldde geen sterallures en bouwde aan het elftal, dat vrij simpel de horde naar Spanje nam. In de laatste voorronde wedstrijd tegen Portugal mocht zelfs verloren worden, dan nog was plaat sing zeker. Het probleem voor Stein ligt in de aan val. De 59-jarige coach zoekt naarstig naar een scherpschutter. De trefzeker heid van de voorste linie is armzalig. In de laatste 17 interlands slaagden de Schotten er alleen tegen voetbaldwerg Israël in meer dan twee doelpunten te produceren. Ook de opstelling van stormram Joe Jordan, die zijn derde WK tegemoet gaat. en Kenny Dalglish. die alleen by zijn club Liverpool aan de lopende band scoort, geeft Stein niet de zekerheid van één of meer doelpunten per wedstrijd. Als Argentinië en België op 13 juni 1982 de openingswedstrijd van de twaalfde editie van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal spelen, zullen naar schatting een miljard mensen ooggetuige van deze happening zijn. Een vierde van de totale wereldbevolking. Dat heeft de initiatiefnemer van het wereldkampioenschap, de toenmalige vice-voorzitter van de KNVB, C. A. W. Hirschman, in zijn stoutste dromen niet kunnen denken. Tijdens de eerste editie van het WK voetbal, die in 1930 in Uruguay plaatsvond, lagen de zaken heel anders. Toen op 30 juli 1930 de wereldbeker aan de eerste officiële wereldkampioen Uruguay werd overhandigd, lazen de Europese voetbal fans pas weken later wie wereldkampioen was geworden. De historie van het WK voetbal is precies 54 jaar en twintig dagen oudwanneer de openingswedstrijd van het WK'82 op 13 juni in het Nou-Campstadion in Barcelona plaatsvindt. De FIFA, de wereldvoetbalfederatie, gaf op 25 mei 1928 zijn fiat een het voorstel voor het eerst een wereldkampioenschap te organiseren. Het initiatief hiertoe werd al twintig jaar eerder genomen door Hirschmann. die als secretaris deel uit maakte van het FIFA-bestuur. De historische beslissing om een dergelijk kampioenschap te organiseren, werd in Amsterdam genomen, met 28 stemmen voor, vijf tegen bij twee onthoudingen. Uruguay was op voetbalgebied in die jaren het toonaangevende land. De balkun stenaars uit dat land waren onverslaanbaar. Zowel in 1924 in Parijs, als in 1928 in Amsterdam werd het land Olympisch kampioen. De toonaangevende Europese voetbalbonden, zoals Duitsland. Italië. Oostenrijk. Hongarije en Tsjechoslowakije namen niet deel aan dit eerste wereldkampioen schap. Europa werd vertegenwoordigd door 'tweede-keus' voetbalnaties. Frank rijk, België, Joegoslavië en Roemenië maakten de overtocht naar Latijns-Amerika wel, met het oceaanschip 'Conté Verde'. De reis duurde ruim vier weken. De berichtgeving over dit wereldkampioenschap in Europa was schaars en verscheen pas weken later in de kranten. Andere sportevenementen, als de Tour de France en het wereldkampioenschap boksen genoten de voorkeur in de Euro pese dagbladen maar zeker ook in de sportbladen. Wat er in de kranten over dit eerste WK verscheen waren vaak niet meer dan de uitslagen van de wedstrijden. Het Westduitse Der Kicker toen al toonaangevend, gebruikte de Belgische scheidsrechter John Langenus als speciale verslaggever Zijn laatste verhaal over de finale die hy zelf had gefloten, werd gepubliceerd op 26 augustus 1930. De eindstrijd tussen Uruguay en Argentinië had plaatsgevonden op 30 juli. Meer dan 100 interlands van het Oostenrijkse elftal volgde Georg Schmidt aan de hand van vier verschillende bondscoaches. Ambities om ooit te promoveren koesterde hij niet, evenmin voelde hij zich aangetrokken tot het spannings veld dat competitievoetbal met zich meebrengt. De leraar Duits en lichamelijke opvoeding, al jarenlang in dienst van de Oostenrijkse voetbalbond, prefereerde de pedagogiek boven de harde praktijk. Als trainer-docent, in welke functie hij de trainersopleiding grondig re noveerde. en als assistent van de bondscoaches Stastny, Eisner, Sene- kowitsch en Stotz, doorstond Georg Schmidt (55) ook glansrijk het 'ter reurbewind' van bondsvoorzitter dr. Karl Sekanina. Waar Karl Stotz, die als opvolger van Helmuth Seneko- witseh de tickets voor Spaiye veilig stelde, voortdurend botste met de ge slepen politicus, hield Schmidt zich stnkt afzijdig van het rumoer rond de functie van bondscoach. Ook toen Karl Stotz in november vo rig jaar uit dank voor bewezen dien sten door Sekanina op een zijspoor werd gezet, bleef het Fadrhonc-type bescheiden op de achtergrond. Daar in kwam pas verandering toen de Westduitse voetbalbond direct na de WK-loting medio januari het veto uitsprak over Ernst Happel. Sekani na daarop een vergeefs pleidooi hield voor Senekowitsch en ten einde raad met de Duitse globetrotter Dettmar Cramer op de proppen kwam. Georg Schmidt achtte toen de tijd rijp om zichzelf als interim-bonds- coach naar voren te schuiven. Zijn verklaring daarvoor: „Naar mijn idee is het Oostenrijkse voetbal niet" gediend met een buitenlander op de stoel van bondscoach". Onder voor waarde dat zijn aanstelling van tij delijke aard zou zijn en Schmidt vrij zou worden gelaten in de keuze van een veldtrainer (Felix Latzke van Admira Wien) ging de inmiddels als bondsvoorzitter afgetreden Sekani na schoorvoetend akkoord met deze WK-oplossing. De scepsis waarmee vooral in het buitenland spelende internationals aanvankelijk reageerden op dit voor Europese begrippen unieke trainers duo smolt echter als sneeuw voor de zon. En dat is dan vooral de verdien ste van de koele rekenaar en als spij kerhard te boek staande Felix Latz ke, bij wie gelouterde vedetten als Hans Krankl. Herbert Prohaska of Bruno Pezzey niet hoeven te rekenen op een voorkeursbehandeling. bijna on-Oostenrijks aan. „Voor mij bestaat er geen verschil tassen zoge heten ster-voetballers en waterdra gers. Iedereen is voor mij gelijk". Met de zwaarbevochten overwinning (3-2) van vier jaar geleden in het pres- tigeduel met de Westduitsers nog al tijd vers in het geheugen, denkt Oos tenrijk ook andermaal te kunnen doordringen tot de tweede finaleron de. „Maar dan hooguit als tweede uit de groep", meent Herbert Prohaska, wiens positie bij Inter Milan duide lijk op de tocht staat door de komst van Hansi Muller. „De Duitsers zijn voor ons duidelijk een nummer te groot. De twee verloren kwaificatie- wedstrijden hebben dat nog eens dui delijk aangetoond". Een herhaling van die destijds in Cordoba behaalde en door het thuis front luid bejubelde triomf, waarop weliswaar de afgang (1-5) tegen Ne derland volgde, heeft het Oosten rijkse voetbal ook hard nodig. De de plorabele toestand waarin het be taalde voetbal in dit land verkeert, lijkt een rechtstreeks gevolg van de uittocht van vedetten. Bij de 22 voor Spanje geselecteerden bevinden zich dan ook niet minder dan zeven 'bnitenl anders'. on-oostenrijks De net 40-jarige clubtrainer is ook in alle opzichten de tegenpool van de zachtaardige Georg Schmidt, die weliswaar verantwoordelijk is voor de totale gang van zaken, maar de training en de opstelling heeft toe vertrouwd aan Felix Latzke. Zijn hele manier van werken doet echter KRANKL: geen spatjes Negen gespeeld, één gewonnen, één gelijk, zeven verloren, dat is de trieste score door het nationale voet balteam van België bijeengevoetbald in vier wereldkampioenschappen. In 1930. 1934, 1954 en 1970 sloofden onze zuiderburen zich uit op het gala der allerbesten en slechts één overwin ning was daarvan het resultaat. Een 3-1-zege op voetbaldreumes El Salva dor tijdens het toernooi van Mexico, in een jaar dat de verwachtingen even hoog opgelopen waren als tijdens deze editie van het wereldkampioenschap. De vedetten van toen. Pol van Himst, Wilfried van Moer. Raoul Lambert, Christian Piot. George Heylens en Wil fried Puis, de sterren van nu Erwin Van- denberg. Jan Ceulemans, Walter Meeuws en nog eens Wilfried van Moer. De nu 37-jarige middenvelder was er twaalf jaar terug bij toen de Rode Dui vels zich verslikten in de simpele opga ve. Rusland. Mexico en El Salvador, dat mocht in een poule waarin nummer een en twee naar de volgende ronde gingen toch geen probleem zijn. Maar zie. Bel- giè verloor van het organiserende land, had geen kans tegen de Russen en kon met enkel een triomf tegen het nietige El Salvador afreizen. Waarom die terugblik naar de WK van '70, niet omdat de verwachtingen weer groot zijn, niet omdat El Salvador op nieuw tot de opponenten behoort, maar wel omdat de voorbereiding van de Belgen precies tegenovergesteld is aan de manier waarop destijds in Mid- den-Amerika naar het wereldkam pioenschap toegeleefd werd. Drie weken voor de bal aan het rollen werd gebracht, waren de Belgen onder leiding van Raymond Goethals al neei - WILFR1ED VAN MOER twaalf jaar ge leden er ook al bij. gestreken in Mexico, nu blijven de man nen van Guy Thijs tot het laatste mo ment in het gezin De Argentijnen za gen hun ploeg tijdens het wereldkam pioenschap in West-Duitsland ten on der gaan aan drank en vrouwen en con cludeerden dat alleen een langdurig en streng bewaakt trainingskamp goed was voor de voetballers uit dat land. En zo leerde de WK in Mexico dat je een Belg zijn pint niet moet afpakken en dat eenzame opsluiting gelijk staat met moord. eddy merekx Vooraf had de Belgische voetbalbond een dokter naar het hooggelegen Mexi co gestuurd. Hij kwam terug met de mededeling dat een acclimatiserings periode van drie weken noodzakelijk was. Van het voetballen op grote hoog te werd verder geen studie gemaakt en vooral vedette Pol van Himst heeft dan ook meerdere malen zijn verbazing uitgesproken. „Als ik hoor wat Edd.v Merekx allemaal gedaan heeft voor hij in Mexico het werelduurrecord ging verbeteren. In zijn garage was hij we ken van tevoren bezig met allerlei proefnemingen met zuurstof. Hadden ze ons ook maar eens voor een test op de universiteit uitgenodigd". De eerste week in Midden-Amerika mochten de Belgen vakantie houden: winkelen, zwemmen, uitstapjes maken Enige verschil tussen voetballer en toe rist men diende om acht uur binnen te zyn De avondklok werd bij de eerste gelegenheid overschreden Gevolg geen tripjes, een verbod om te zonneba den. geen duik meer in het zwembad, het vertier beperkte zich tot kaarten en bezoeken aan de hotelbar De droogleg ging kon niet uitblijven met als gevolg dat de Belgen als kwajongens op zoek gingen naar hun vertier, de twee flesjes bier die men bij het eten kreeg werden door de niet-drinkers doorgeschoven naar de liefhebbers en de regenpijp werd vele malen benut om de vrijheid te veroveren. officials Bondscoach Raymond Goethals be sloot eerder dan gepland met zijn man nen te gaan trainen, louter om verve ling tegen te gaan. In eerste instantie* had hij daar geen spijt van, de spelers vlogen over de mat. Een golf van opti misme was het gevolg. Des te groter de kater want toen de wedstrijden begon nen was de Belgische kaars opge brand. de formatie was niet vooruit te branden en de enigen die met plezier terug keken op het voortijdig beëin digde voetbalgebeuren waren de offi cials die tot grote woede van de spelers tot diep in de nacht in de bar rondhin gen en op de dag verkoeling zochten in het voor de voetballers verboden zwembassin. Dit nooit meer, spraken de gekooide Duivels en de opvolger van Raymond Goethals, de zonder trainersdiploma werkende Guy Thijs, heeft daarnaar ge handeld. Hij is zelf een te groot liefheb ber van een goede sigaar en een stevig glas om politieagent te spelen. De Europese kampioenschappen twee jaar terug in Italië gaven hem gelijk. Ontspannen voetbalden Meeuws en de zijnen zich in de finale. Het gebeurde in een perfect sfeertje, waarbij luieren in het zwembad en het nuttigen van een frisse pils niet verboden was. De spe lers beseften tot hoever je als voetbal ler kunt gaan. Na het bereiken van de eindstrijd zakte het hele gezelschap door. aan de prestaties enkele dagen later in de finale tegen de Duitsers was dat niet te merken. Geen reden dus voor Thijs om zijn werkwijze te veranderen. Geen verve lend trianingskamp, geen vermoeiende toernee. „Mocht het ïn Spanje misluk ken dan ga ik in geen geval aan de klaagmuur staan", zegt de coach die op zondag 13 juni met zijn ploeg de ope ningswedstrijd tegen Argentinië speelt. twee uitersten Een confrontatie tussen twee- uiter sten, de wereldkampioen sinds 14 fe bruari onttrokken aan het gezin, de tweede van Europa tot het laatste mo ment in huiselijke kring. „Een Argen tijn is geen Europeaan", meent verde diger Tarantini. „Zo'n trainingskamp is voor ons een bittere noodzaak". Niet voor een Belg, een maand lang zijn ze naar het Brusselse Heizel-stadion ge komen dat eenzelfde legendarische klank krijgt als de Haagse VUC-tent waar Karei Lotsy in de jaren dertig Oranje optrommelde. Trainen, verzor ging, gezamenlijke maaltijd en terug naar moeder de vrouw. Thijs heeft van de Mexicaanse les ook geleerd dat je niet een dokter vooruit moet sturen maar datje zelf op verken ning moet. Onmiddellijk nadat de Bel gen zich kwalificeerden voor de WK reisde hij naar het zuiden af. bekeek in alle speelplaatsen hotel- en tralnlngs- accommodaties en wist op welke deur hij moest kloppen toen de Belgen met Argentiniè, Hongarije en El Salvador in de poule in Elche werden ingedeeld. Vervolgens reisde hij de hele wereld door en bekeek de concurrentie. „Ik sta borg voor mijn elftal, het wijkt voor niemand, behalve voor het superieure Duitsland, het artistieke Brazilië en misschien Argentinië". Een uitspraak die hetzelfde vertrouwen uitstraalt als in 1970, maar toen stonden elf uitge bluste Duivels aan de start en dit keer een selectie barstend van het zelfver trouwen. Het verschil zal de komende weken merkbaar zijn. mH( Terry Armstrong is niet het s«« voetballer waarvoor een manq» een blanko cheque zal trekken.!-; is zelfs niet zeker van een bas plaats in het elftal van Watfor, dat kortgeleden naar de Engel* eerste divisie promoveerde. Mtii zijn beperkingen is Armstrott echter één van de geliefdste v» bailers van Noord-Icrland. Overal waar hij verschijnt, watk hem een warm welkom. De gas, vrijheid verdiende hij metzijndce punt in de kwalificatiewedstrijd!! ld tC gen Israél in november van het r. rige jaar. Het was de belangrijk treffer uit zijn interlandcarrière.ii ieil' 34 wedstrijden telt. Door zijnd* p spe punt behoren de Noordieren t* het eerst na 24 j aar weer tot de ds nemers aan de WK-eindioaj en S] Armstong, die bij Tottenham Ho spur tot de tweede keus behoob 10 en prompt overstapte naar wt- den ford. belichaamt de spirit van a pe Noordierse elftal. Een elftal dat zwaar leunt op spïaar;1 Iers, die het in de Engelse voeiia ,ftir wereld net niet gemaakt hebbens een balletje meetrappen by twe& Ee en derde divisieclubs. Maar wats 'reserves', zoals de Noordierse s temationals in het eilandenrijk»: eens geringschattend worden e noemd, aan echte klasse ontbera ict compenseren zij met hun ongew fe01: naarde strijdlust als inzet. Op D0011 basis haalden zij de eindronde dw 'freer achter Schotland als tweede te en ld T' digen voor gerenommeerde lande 'e1^ als Zweden en Portugal. Billy Bingham is de verantwoordt lijke coach, die de tomeloze strijd lust in geregelde banen heeft gt leid. Hij bracht de juiste harmosi !UV\ aan in een el tal. De lokale autoriteiten van Bilb» zitten met hun handen in het hm °e, over de te verwachten chaos bijd wedstrijd Engeland-FrankriJ die op 16 juni in Bilbao wordt vb speeld. Men verwacht duizendti Franse supporters, die per anli vanuit Bordeaux, Toulouse (f Bayonne even zullen overwippa om hun nationale team aan tem» digen. En het centrum van Bilbn gelegen tussen de Basklscheh» veis, kan het eigen verkeer ampe aan. De grootste problemen gaat ech2 t, Fr het luchtverkeer opleveren. Here brek aan hotelruimte en de exon tante prijzen hebben diverse R se en Engelse reisbureaus doen if sluiten dagtripjes per vliegtuig: organiseren Vanuit Londen wi den 18 chartervluchten verwacï IJ vanuit Parijs 12. En dat alles a grote vliegtuigen als Jumbo) DC's-10 en Airbussen. Het prots ciale vliegveldje Sondica is echï op zo'n massaal vliegverkeerinais de charters uit Engeland en Frail ryk staan er ook nog eens der? reguliere vluchten gepland) in ter" geheel niet berekend. Er ontbrela zelfs looptrappen die hoog gi zijn dat ze tot de uitgang van Jumbo's reiken. Het merendeel van de grote to len zal overdag naar andere luel havens moeten uitwijken, omd het platform van Sondica niettól reikend is om zoveel gote k parkeerruimte te bieden, r overmaat van ramp is het vlieg? van Bilbao internationaal b omdat het vaak onbereikbaar)! vanwege het slechte weer of! mist. Malaga, met Sevilla zetel voofl| wedstrijden in groep zes, u Brazilië, de Sovjet-Unie, f Zeeland en Schotland zijn ii dceld, ziet met angst en vreïeil Schotse aanhang aan de Costaif Sol neerstrijken. Naar verw ting zullen ongeveer 20.000 Si se supporters naar Spanje kon* die niet bepaald als de m« vreedzame aanhang te boekslan Zeker niet als de drank goedMj is en dicht in de buurt de bode{|| van de grote sherry-firma's ff gen zijn. De Britse autoriteiten hebben ij tussen al de nodige voorzorg regelen genomen met het oogl eventuele incidenten. Het Bör consulaat heeft een speciaal tt toortje aangevraagd in het lii bureau van politie in Malaga.)* functionarissen van de EngelsesJ bassade in Madrid zullen tl" het WK continue in het kanta in Malaga gestationeerd bljjven^ hand en spandiensten te verf voor het geval dat de SchotseS porters voor problemen gaan Sfan h gen. Regeren is vooruitzien..- altijc purs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 18