Geen diplomatieke actie na dood van IKON-team ABN Bank FNV tegen bevriezen bovenmodale uitkering VS eisen terugtrekking van troepen Israël uit Libanon Zuidnederlandse beeldhouwers in Antwerps park Middelheim KABINET BLIJFT VERZET STEUNEN Eind dit jaar mogelijk 600.000 werklozen Vrouw gedood door messteken Protest tegen nieuwe aanval op de kunsten PZC/i Ook de kleinere ondernemer zou eens wat aan export moeten doen. Het gemak waar mee velen hiertoe aansporen, doet je welhaast denken dat exporteren zoiets is als een school reisje maken. Het zoeken naar nieuwe afzetmarkten is echter geen simpele onderneming. De onder nemer die dat beseft, waagt zich niet te ver over de grens voor hij advies heeft gekregen^Fv van experts. De ABN is de bank die in dat geval het meest in aanmerking komt Er is geen bank in Neder land met zoveel expertise ten aanzien van 'het buitenlandse avontuur'. Niet uitsluitend omdat de ABN van oudsher een echte handelsbank is, maar vooral ook om dat we onze ervaring ondersteund weten door een wijd vertakt kantorennet, 's Lands wijs, 's lands eer en niet te vergeten 's lands mogelijkheden ervaren we dagelijks in 42 verschillende landen. DINSDAG 8 JUNI 1982 DEN HAAG - De Nederlandse regering voelt er niets voor de betrekkingen met El Salvador te verbreken op basis van wat het onderzoek naar de dood van de vier Ikon-journalisten in maart van dit jaar boven tafel heeft gebracht. Volgens minister Van Agt (buitenlandse zaken) mag in het voortzetten van diplomatieke betrekkingen echter „geen waardering of morele erkenning" van het regime worden gezien, maar het voorzetten van een louter „formele" relatie. of inhoud" en zal dat ook zo blijven. Daarnaast hebben achtereenvolgende kabinetten altijd sterk stelling geno men tegen de schending van de men senrechten in El Salvador, aldus Van Agt De fracties van CDA en D'66 sloten zich min of meer aan bij de visie van de minister. De nieuwe minister wilde in zyn eerste ontmoeting van de vaste kamercom missie voor buitenlandse zaken geen verdere politieke consequenties verbin den aan „het gerichte vuur van het Sal vadoraanse leger", waardoor de Neder landers 17 maart j.l. werden gedood. Ondanks druk van de linkse partijen op de minister om de betrekkingen te ver breken, dan wel terug te brengen tot een lager niveau, zag Van Agt hier geen aanleiding toe. Alle partyen hadden lof voor het amb telijke Nederlandse team dat ter plekke de doodsoorzaken heeft onderzocht. In het rapport dat ex-minister Van der Stoel vlak voor zyn aftreden aan de ka mer zond. wordt geconcludeerd dat de Nederlanders door gericht vuur van de Salvadoraanse soldaten zyn omgeko- Staatssecretaris wil glas inzamelen verplicht stellen HATTEM - Het brengen van gebruikt glas naar glasbakken wordt mogelijk verplicht gesteld. Staatssecretaris Lambers-Hacquebard zei dat gisteren bij de opening van de Kringloopbeurs in Hattem. In de speciale glasbakken die de laatste jaren in steeds meer gemeenten zyn ge plaatst wordt dertig tot veertig procent van al het afvalglas door de consument gegooid om opnieuw gebruikt te wor den door de industrie. Dat aanbod van de consument moet op korte termyn méér worden, vindt de staatssecretaris, eventueel via een verplichting. Een wettelijk verbod komt er mogelijk ook op het verbranden of storten van autobanden. Oude banden moeten of van een nieuw loopvlak worden voor zien of in de rubberindustrie verwerkt worden. Mevrouw Lambers wil op korte termijn een statiegeldregeling voor bat terijen van kwikoxyde en nikkelcad- mium. Deze batterijen vormen slechts een klein deel van het totale huishoude lijke afval maar veroorzaken door de giftige stoffen een naar verhouding gro te belasting vanhetmilieu. Destaatsse- cretaris wil tevens bevorderen dat per gemeente inzamelingspunten voor oud textiel komen. Met 61 jaar VUT in baggerbedrijf (Van onze redactie economie) DEN HAAG - In het baggerbedrijf kun nen werknemers van 61 jaar en ouder met ingang van 1 januari 1983 met VUT. Tot dusver was dat 62 jaar. De 61-jarigen kunnen in de maand dat ze 61 jaar worden straks variabel uittre den, dus niet bijvoorbeeld eenmaal per jaar. Dit is een van de onderhandelingsresul taten die de bonden mt de werkgevers hebben bereikt voor de cao die zal lopen van 1 april 1982 tot 1 april 1983. De re sultaten zullen door de bonden de ko mende weken ter goedkeuring aan de leden worden voorgelegd. Rond de arbeidstijd hebben de bonden en de werkgevers zich verplicht om op korte termijn indringend met de over heid overleg te gaan voeren. De over heid is de grootste opdrachtgever van baggerwerken in Nederland. Het over leg met de overheid zal zich toespitsen op de m ons land veel voorkomende si tuatie dat onder druk van diezelfde overheid-opdraehtgever de hand wordt gelicht met bestaande cao-bepalingen omtrent de werktijd. (Slot van pagina 1) wikkeling wordt de „loonruimte" van 6.5 procent, die het vorige kabinet aan gaf. aangehouden. Daarmee is dan by- na geen ruimte voor netto-loonsverho ging. De modale werknemer (bruto 35 000 gulden per jaar) gaat er 2 procent in inkomen op achteruit, de minima 1,5 tot 2 en de hoogste inkomensgroepen 3 procent Deze dalingen worden veroorzaakt door sterk stijgende sociale lasten, tij delijke belastingverhoging (de zoge naamde solidariteitsheffingi en maat regelen op kinderbijslaggebied. De prijsstijging van de gezinsconsumptie wordt op 5.5 tot 6 procent geraamd i vo rig jaar tussen de 6,5 en de 7) Dat komt door de hardheid van de gulden en da ling van de invoerprijzen men Geen sluitend bewys kon echter worden gevonden voor hetzy de lezing van het leger dat er sprake was van een toevallig treffen, hetzy de overtuiging van het Salvadoraanse verzet dat de groep guerrillastrijders en journalisten in een hinderlaag is gelokt. Waltmans (PPR) en Parijn (PvdA) pro beerden in het mondelinge overleg de kersverse minister tevergeefs te over tuigen van het feit dat de Nederlandse strafrechtspraak weliswaar onder scheid maakt tussen moord (met voor bedachten rade) en doodslag, maar dat het doden van (vermeende) tegenstan ders een integraal onderdeel vormt van het Salvadoraanse regime Schreuders (CPN) voegde daar nog aan toe dat het verbreken van diplomatieke betrekkin gen een politieke keuze is. „maar het met-verbreken eveneens". De conclusies van het rapport kunnen volgens Van Agt hiertoe echter niet dwingen. Volgens de minister was de relatie al „louter formeel, zonder lading de hulp terechtkomt by de mensen die het nodig hebben" Een ander politiek signaal aan liet adres van het regime in El Salvador, bet openen van een diplomatieke ver tegenwoordiging in Nicaragua, werd vervolgens opnieuw bepleit door de linkse partijen en het CDA. Gezien de financiële problemen kon Van Agt hier, evenals eerder zijn voorganger Van der Stoel, geen beloften doen. Hij toonde zich echter niet onwelwillend om te onderzoeken of er wellicht toch mogelijkheden waren voor deze ka merbrede wens. Erkenning verzet In de houding ten opzichte van het ver zet (FDR) in El Salvador zal volgens Van Agt onder het meuwe kabmet geen wijziging komen in het belied van Van der Stoel. In afwijking van vele landen in onze buurt heeft Van der Stoel poli tiek gewicht gegeven aan het FDR en dat neem ik over, aldus Van Agt. Het verlenen van humanitaire hulp aan vluchtelingen in de door de verzetsbe weging gecontroleerde gebieden wordt momenteel onderzocht door minister van ontwikkelingssamenwerking Van Dyk: „Het belangrijkste daarbij is dat KOK: ZEER SCHERPE AANVARING AMSTERDAM - Als de voorgenomen bevriezing van bovenmodale uitkerin gen per 1 juli doorgaat, zal dat tot een zeer scherpe aanvaring met de Federa tie Nederlandse Vakbeweging leiden. FNV-voorzitter W. Kok zei dit maan dagavond in Amsterdam na afloop van een vergadering van de federatieraad van de FNV. Kok noemde zo'n maatregel - gezien de fïnanciéle positie van het arbeidsonge schiktheidsfonds - overbodig, maar vooral ook oneerlijk omdat ze in strijd is met het beginsel van gelijke behande ling van werkenden en met-werkenden. De FNV heeft berekend, dat de betrok ken uitkeringsgerechtigden er vergele ken by modale werknemers, die ook al koopkracht verliezen, netto nog eens één tot twee procent op achteruit zou den gaan. Op de persconferentie bleek ook dat de FNV weinig fiducie heeft in de rege ringsverklaring die het derde kabinet- Van Agt vandaag zal afleggen. Ze vreest een 'lijstje van bezuinigingen' waarvan de effecten op werkgelegenheid, sociale zekerheid en inkomensontwikkeling nog steeds niet zyn berekend. Kok noemde het in dit verband "opvaucwU en schrijnend', dat ook bij de presenta tie van het centraal economisch plan. maandag, geen afzonderlijke bereke ningen zijn verstrekt van de negatieve effecten op produktie en werkgelegen heid van het meerderheidsbesluit van het vorige kabinet over de voorjaarsno ta. De FNV zal een dringend beroep doen op de kamer het kabmet ervan te weer houden ook voor 1983 een bezuinigmgs- koers te kiezen, zoals neergelegd in het meerderheidsbesluit van 11 mei. Voordat de politieke partyen hun ver kiezingsprogramma's opstellen voor de kamer verkiezingen in september wil de FNV daarom die partijen een eigen 'ac tieprogramma' voorleggen, dat onder meer is gebaseerd op de FNV-nota 'Aan de slag'. Als het kabinet voor 1983 alleen met een 'technische bezuinigingsmaatre gel' komt. zonder mededelingen over zaken als werkgelegenheidsbeleid en inkomenspolitiek, hoeft het niet te re kenen op een veelomvattend overleg met de FNV. Kok zei dat snel duidely k- heid nodig is over het karakter van de beleidsvoorbereiding voor 1983, DEN HAAG - FNV-voorzitter Kok (rechts i en vice-voorzitter Herman Bode bij de vergadering van de F NV-federatieraad. Mozambikaanse chef veiligheidsdienst vraagt asiel in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (ANP)- De chef van de Mozambikaanse veiligheidsdienst heeft maandag politiek asiel in Zuid- Afrika gevraagd, zo heeft de Zuidafri- kaanse politie meegedeeld. De 30-jari ge George Costa vroeg om asiel op de nationale luchthaven Jan Smuts in Jo hannesburg toen hij op het punt stond terug te keren naar Maputo, de Mozam bikaanse hoofdstad. Hij had met drie collega's een bezoek gebracht aan Zuid-Afrika, aldus de Zuidafrikaanse tv-maatschappij SABC. Volgens SABC gaf Costa als belangrijk ste reden voor zijn asielverzoek de slechte economische toestand van zijn land op. De politie weigerde te zeggen of het verzoek van Costa is ingewilligd. Nadere byzonderheden werden niet verstrekt. Het hoofd van de Zuidafri kaanse veiligheidspolitie, generaal Jo- han Coetzee, verklaarde dat Costa uit „eigen vrije wil" in Zuid-Afrika is ach tergebleven en dat hij niet is 'beïn vloed' Coetzee zei dat de Mozambi kaanse delegatie voor routine-werk zaamheden betreffende drugsmokkel en grenscontrole in Zuid-Afrika was De 'desertie' van Costa is des te opval lender omdat de betrekkingen tussen Zuid-Afrika en Mozambique zeer ge spannen zijn. ROTTERDAM (ANP) - In een woning aan de Grote Visserijstraat in Rotter dam-West is maandag het lijk aange troffen van de 21-jarige Floretta van der Steen. Zij is, volgens de politie, met messteken om het leven gebracht. De politie is op het spoor van de dode vrouw gekomen, nadat een 23-jarige kennis by de politie had gemeld dat hy de vrouw levenloos op bed had aange troffen. De man wordt op dit moment gehoord, over een eventuele betrokken heid wil de politie op dit moment geen mededelingen doen, aldus een woord voerder. (Van onze correspondent) DEN HAAG - De Federatie van Kun stenaarsverenigingen tekent ernstig protest aan tegen nieuwe extra bezui nigingen op scheppende en experimen tele kunst, die een bedrag van 8 ton zouden belopen. Daarmee is het totaal bedrag, waarmee op de kunstenbegro- ting-1982 gekort zal worden, gestegen tot 3.2 miljoen gulden. Dit heeft de fe deratie geschreven in een brief aan mi nister Hans de Boer van CRM. De federatie herinnert eraan dat eerder door regering en parlement gepleit is voor behoud van met name het niet- geinstitutionaliseerde kunstaanbod, waardoor de ruimte voor experimenten in de kunst niet wordt aangetast. Er wordt door de federatie van uitge gaan dat de beloften niet zo maar zyn gedaan Enig herstel? Misschien is er voor de bedry ven sprake van enig herstel van het - zeer lage- winstinkomen, zo veronderstelt het CPB. De kans bestaat namelijk dat het aandeel van het inkomen der bedrijven dat aan lonen moet worden betaald enigszins daalt. Het CPB constateert „met enige eento nigheid" dat de nationale bestedingen in omvang teruglopen. De particuliere consumptie loopt 2 procent terug (vo rig jaar 2,5), de bedrijfsinvesteringen 4 (vorig jaar 14), de woningbouw 3 pro cent (vorig jaar 9), de bestedingen van de overheid 1,5 procent (vorig jaar 2). .(Slot van pagina 1) stemmen een Ierse resolutie aan waarin wordt geëist dat Israel onmiddellijk en onvoorwaardelijk al zijn strijdkrachten terugtrekt tot de internationaal erken de grenzen van Libanon Zij vraagt ook alle partijen de zaterdag door de raad uitgevaardigde resolutie in acht te nemen die oproept tot een bestand in Libanon en een einde van de aanvallen over de Libanees-Israelische grens. De raad vraagt tevens alle partyen bin nen 24 uur hun aanvaarding van de nieuwe resolutie aan de secretar s -ge neraal zal laten weten De raad besloot voorts 'zich met de kwestie te zullen blyven bezig houden Geen haast Israel heeft op het diplomatieke vlak geen haast voordat het militair zijn doel bereikt heeft. Volgens opperbevelheb ber Eitan gaat het goed met de strijd de Israëlische troepen hebben met hun Operatie Vrede voor Galilea in ëen dag bereikt waar men 2 dagen voor had uit getrokken. De steden Tyrus, Sidon en Hatsbaya zijn veroverd, Nabatye is om singeld en het uitkammen van het ver overde gebied gaat door Intussen rukken de troepen verder op naar het noorden in de richting van Da- moer. een van de laatste Palestynse steunpunten Wanneer ook deze stad wordt veroverd, is het hele gebied dat de Palestynen in Libanon tot hun be schikking hadden door Israël bezet. Voor de aanvallen op Tyrus en Sidon lieten Israëlische vliegtuigen boven de ze steden, tot voor kort bolwerken van de Palestynen. pamfletten neerdwarre- len Daann werd de bevolking aangera den de stad te verlaten, omdat de Israe li's de stad zouden gaan beschieten. Zo zijn honderdduizenden inwoners ge vlucht alvorens de Israeli's Tyrus bin nentrokken. Maandagavond werden ook de bom bardementen op Beiroet hervat. Zy wa ren gericht tegen Palestijnse hoofd kwartieren. onder andere de bunker van Arafat. Een Syrisch vliegtuig dat de Israeli's stoorde, werd neergeschoten. Bevolking Nog steeds weet de Israëlische bevol king niet wat er precies aan de hand is Het Israëlische opperbevel is zeer spaarzaam met communique's Radio en televisie citeren voortdurend Liba nese en VN-bronnen. Volgens een Israëlische militaire zegs man zyn de verliezen aan Israëlische kant gering Otlicieie cylers zyn er niet Zonder dat er sprake is van enthousias me voor deze oorlog, heeft de regering toch wel de steun van de bevolking. Het opheffen van de Palestijnse dreiging in het noorden - zoals de zaak wordt ge presenteerd - is een zaak waar de bevol king zich in kan vinden, als de prijs niet te hoog is De oppositie wil in meren deel de~politieke discussie uitstellen tot na de oorlog. De vraag blijft echter of de Palestijnse beschietingen nu inderdaad voorgoed afgelopen zijn als de Palestijnen 40 ki lometer terug worden gedrongen. Op perbevelhebber Eitan heeft daar ge deeltelijk zelf antwoord op gegeven toen hij zei dat mogelijk ook in de toe komst in het uiterste noorden van Ga lilea nog raketten kunnen vallen. Om de Palestijnen ook daar 40 kilometer te doen opschuiven, zou Israel in conflict brengen met het daar aanwezige Syri sche leger. En dat is vooralsnog de be doeling niet. Een hoge Iraanse delegatie onder lei ding van de minister van defensie. Mo hammad Salimi. is maandag naar Da mascus vertrokken om met de Syrische regering mogelijke Iraanse steun te be spreken aan de Palestijnen in Zuid-Li- banon, zo heeft Radio-Teheran meege deeld &- binnen-buiten land ADVERTENTIE BANK VOOR ONDERNEMEND NEDERLAND ANTWERPEN - Vanaf zaterdag is in het Antwerpse park Middelheim beeldhouwwerk te zien van 34 kun stenaars uit de drie zuidelijke pro vincies van Nederland. Vrijdag wordt de tentoonstelling officieel geopend, maandag was er een pre sentatie aan de pers, verzorgd door het stadsbestuur van Antwerpen en de Stichting Zuid-Nederlandse Ont moetingen, die de tentoonstelling organiseert. Wat getoond wordt is werk, dat in de afgelopen vijf jaar tot stand kwam.De Zeeuwse kunste naars, die in park Middelheim werk exposeren zijn Jan van Leeuwen, William Verstraeten, Willem Buijs, Wies de Bles en N. A. van den Boe zem. De beeldhouwwerken, die in de ko mende zomer in Middelheim staan, werden geselecteerd door dr. H. W.J. A. Vredegoor. directeur van de Stich ting Zuid-Nederlandse ontmoetin gen, de heer L M. Alberigs. directeur van de culturele dienst van Venlo, de heer J. Bremer, voormalig conserva tor van het Van Abbemuseum in Eindhoven en de heer H. W. A. Koch, directeur van de Zeeuwse culturele raad. Zij hebben zich verdiept in do cumentatiemateriaal van 225 beeld houwers uit Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland en ze hebben ten slotte werk gekozen van 34 kunste- De tentoonstelling in Middelheim is onderverdeeld in vier categorieën. De eerste, waarin vooral de Limbur gers vertegenwoordigd zijn heeft als titel gekregen: „Toevoegen aan een traditie". De beeldhouwers, die hier zijn ondergebracht horen niet thuis bij één van de recente stromingen in de beeldende kunst, maar ze verto nen affiniteit met oudere, soms zeer oude tradities. De enige Zeeuwse kunstenaar, die in de groep „Toeveo- gen aan een traditie" is onderge bracht, is Jan van Leeuwen uit Mid delburg. Van hem staat in park Mid delheim een aantal fragmenten van mennelijke torso's. De tweede categorie waarin de vier andere Zeeuwse kunstenaars zyn on dergebracht. is die van de conceptual art, waarbij de gedachte boven de materie gaat.In de categorie van de 'ideeenkunst' is in Middelheim van Willem Buijs een ..Verbale weg" uit gezet voor wandelaars, die - door het park heen - twaalf marmerblokken aantreffen met woorden als Rela tion'. 'Art'en 'Time' Wies de Bles ex poseert werk. dat ze de naam.Liefde dood en savoyekool" heeft gegeven, een aantal tafels, uitgevoerd in po lyester, waarop ze speelt met de eeu wigheidswaarde van begrippen, zo als die gelden in de Westerse cultuur. N. A. van den Boezem heeft, ver spreid over park Middelheim, een aantal koeiehuiden gespannen: tot staan gebracht leven. Willem Ver straeten heeft een project gemaakt, dat als essentie bestaat uit een alu minium kegel, verdeeld overeen aan tal sokkels. De derde categorie van de tentoon stelling heeft als totel gekregen: „Het verbond van materiaal en vorm". In deze groep zitten in hoofdzaak Bra bantse kunstenaars. Zij nemen als vertrekpunt de materie waaruit hun werk ontstaat: 'materiaal als drager van de vorm en vorm als expressie van het materiaal'. De vierde groep, „Dankzij de verbeel ding", wordt gevormd door kunste naars voor wier werk materiaal en vorm van belang zyn, maar waarby die elementen met de betekenis van het kunstwerk omsluiten De sculp turen verwijzen naar menselijke waarden, doordat er rechtstreeks ele mentaire ervaringen en verbonden heden mee worden opgeroepen. Bij de presentatie van de tentoon stelling in park Middelheim hield schepen voor cultuur en leefmilieu van de stad Antwerpen, Leona Detie- ge. een korte inleiding, waarin ze aan duidde hoe de expositie tot stand ge komen is en uit welke elementen die is opgebouwd. Ze stelde, dat de sa menstelling van de tentoonstelling organisatorisch een volwaardige cul turele samenwerking inhield. De xpositie is in de komende den elke dag toegankelijk: in juni en juli van 10 uur tot 9 uur 's avonds.in augustus van 10 uur tot 8 uur avonds en in september van 10 tot uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 28