PRC": INGIALE ZEEUWSE COURANT Eind dit jaar mogelijk 600.000 werklozen VS EISEN TERUGTREKKING VAN TROEPEN ISRAEL UIT LIBANON Olievlek voor de kust CPB: LOONMATIGING EN BELASTINGVERLAGING vandaag Kistkalf krijgt ruimte Washington boos over Begins houding tegenover Habib Zonnig Zonnig en vrijioel overal droog. Mid- dagtemperatuur aan zee 18 graden, in fiet binnenland van 22 tot 25 graden. In de middag in de kuststreek een matige wind van zee. 225e jaargang no. 131 Dinsdag 8 juni 1982 DEN HAAG - Rijkswaterstaat heeft het oliebestrijdingsschap Smal Agt (foto) en het baggerschip Kosmos inge zet bij de bestrijding van een olievlek van vier bij vier kilometer op de Noordzee, twaalf kilometer uit de kust van Hoek van Holland. De olievlek is veroorzaakt door een on geluk met deGriekseolietankerKatina. De Katina raakte lek nadat het schip in aanvaring was gekomen met de Franse ertstanker Peneall. De Griek raakte bij de aanvaring lek en verloor een deel van de lading zware stookolie Rijkswaterstaat meldde gis teravond om tien uur dat er geen olie meer uit de tanker stroomde. Doordat de wind zwak was dreef de olievlek niet naar de kust. Voor de stranden wordt geen gevaar verwacht. Het opruimen van de olie wordt gecoördineerd door het rampenbestrijdingsteam van rijks waterstaat. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het aantal werklozen zal aan het eind van dit jaar mogelijk zijn opgelopen tot 600.000. De overheid moet verder bezuinigen en loonmatiging dient te worden gekoppeld aan belastingverlaging. Voorts zal het financieringstekort hoger worden omdat in de uitvoering van de begroting voor dit jaar tegenvallers van twee tot drie miljard zijn te verwachten. Daarnaast blijft de positie van het bedrijfsleven in het algemeen ongunstig. Uitzijn enkele kernpunten uit de bood- zijn enkele lichtpunten, die voor een Verlaagt men de registratie tot 20 uur - - - - - deel „vaag" worden genoemd. „Het is zonder meer duidelijk dat her overweging van collectieve uitgaven geboden blijft", zegt Van den BelcL Daarmee duidt hij op verdere ombui gingen. zoals de bevriezing van het peil der hoogste sociale uitkeringen, waar toe de regering per 1 juli heeft besloten. Zulke bezuinigingen kunnen volgens hem wel samengaan met stimulering van het bedrijfsleven, zoals die in de be doeling liggen. Het zal echter nog lang duren voordat de investeringen gaan aantrekken, zo wordt in het Centraal Economisch Plan gesteld. Dit jaar dalen de bedrijfsinves teringen 4 procent (tegen 14 in 1981). woningbouw niet inbegrepen. De werk loosheid kan meer toenemen als de uit voering van het woningbouwprogram ma nog meer wordt vertraagd dan tot dusver. schap van prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Plan Bu reau. in het maandag gepresenteerde Centraal Economisch Plan. Daarin wordt ook verdere koopkrachtdaling geschetst, evenals vermindering van de bestedingen en de investeringen. Het beeld van de economie voor dit jaar wordt als „beklemmend" geschetst. Er per week dan schiet het getal zeer ruim over de 600.000 heen). Daar komt nog bij dat de aanwas der beroepsbevolking in ons land hoger zal zijn dan in vergelijkbare landen. Werd tot dusver uitgegaan van een jaarlijkse stijging van het aanbod op de arbeids markt van 50.000, het CPB raamt nu dat het de eerste jaren 65.000 zal zijn. „Een echt Nederlands probleem", aldus Van den Beid, doelend op de hoge ge boortecijfer van voor 1970. 1 PAGINA 2 faillissement 1 'Sluiting van de Formido-Bouwmarkt m Goes zou het faillissement beteke- 'an de Konraad-bedrijven in Vlis- singen. Middelburg en Goes'. Drie be drijven in een concurrerende branche hebben dr. M. Troostwijk, waarnemen de voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State, ge vraagd om de gemeente Goes voor te schrijven op te treden tegen de Formi do-Bouwmarkt. Deze bouwmarkt is onderdeel van de Konraad-holding. PAGINA 3 unifil De Tweede Kamer is zeer verdeeld over de zin van verdere Nederlandse deelname aan het VN-vredesleger in Libanon (Unifil), nu het niet in staat is gebleken een Israëlische aanval te ver hinderen. kernoorlog hun nucleaire wapens inzetten, zal de stedelijke bevolking op het noordelijk halfrond binnen enkele minuten tot een derde reduceren. Hongersnood en ziekten zullen zich ook over de landen bulten het slagveld verspreiden. banen De Dienstenbond CNV wil dat de prijs compensatie wordt bestemd voor het scheppen van werkgelegenheid. De so ciale partners moeten voor de komen de vier jaar daarover een sociaal con tract of een centraal akkoord sluiten Een dergelijke operatie zou de werk loosheid met ongeveer 200.000 vermin deren. tour Gerard Veldscholten start definitief in de Tour de France. Ploegleider Peter Post zei over de prestaties van de 22- jange neo-prof in de Daupluné Libéré 'WJ heeft voldaan'. De meeste renners van de Post-equipe beëindigden de Dauphiné als wielertoeristen. Eind winnaar van deze Franse rittenwed- strijd werd de Fransman Michel Lau rent PAGINA 15 schuld Minster Van der Stee van financiën heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat.de nationale schuld in 1981 is opge lopen van 99,5 miljard tot 118,5 miljard gulden. De nationale schuld bestaat uitsluitend uit binnenlandse schuld. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 11. Radio en televisie: 13. Financiën: 15. Hoge werkloosheid Het CPB verwacht dit jaar een gemid delde werkloosheid van 525.000 (een minimumraming). Maaraan het eind van het jaar kan het officiële getal dicht tegen de 600.000 aan liggen. De werkgelegenheid zal zeker met 75.000 verminderen en daarbij is dan al reke ning gehouden met het Werkgelegen heidsplan van het vorige kabinet, evenals met het feit dat de werkgele genheid bij dc overheid weinig zal ver anderen. Het tempo van de stijging der werkloos heid kan wel teruglopen, maar de werk loosheid zal niet beneden de 10 procent der beroepsbevolking komen, zo meent Van den Beid. Eventueel kan zij vol gendjaar zelfs op 12 procent komen, als de registratie verandert. (Nu worden al leen mensen opgenomen.die een baan voor 25 uur en meer per week zoeken. Hoog tekort Het CPB verwacht weinig groei van het nationaal inkomen (dit jaar 1 procent, tegen een daling van 1,5 procent in 1981). Ten opzichte van het nationaal inkomen nemen de uitgaven van de staat en voor de sociale zekerheid toe. omdat rentelasten en werkloosheids uitkeringen extra geld vergen. De voor genomen ombuigingen leiden er bij die ontwikkeling niet toe dat het financie ringstekort van de overheid daalt. Dat tekort zou beperkt stijgen en onge veer 8.5 procent van het nationaal inko men beslaan (vorig jaar 8,3 procent). Maar bij het aannemen van die getallen is voUedige realisering van de ombui gingen verondersteld. Geen rekening is gehouden tegenvallers van twee tot drie miljard, die zich volgens Van den Beid in de uitvoering van de begroting zullen voordoen. De overheid zal dus steeds veel moeten lenen, loonmatiging heeft ook koopkrachtda ling als gevolg. Prijscompensatie Omdat loonmatiging vermindering van koopkracht betekend denkt de CPB-directeur aan belastingverlaging consumptie te beschermen. Daarnaast wordt de mogelijkheid aaneeeeven om in de komende jaren een deel van de prijscompensatie op de lonen „in te le veren" in het belang van economisch herstel. De Sociaal-Economische Raad zal binnenkort diverse varianten in een advies aan de regering aangeven. Onze uitvoer zal in omvang met 2 pro cent kunnen stijgen dit jaar (vorig jaar 0). Maar ook de invoer zal weer oplopen, rekening wordt gehouden met 1.5 pro cent (vorig jaar een daling van 7 pro cent). Het CPB handhaaft de verwach ting van een overschot op de betalings balans dit jaar van 15 miljard gulden (vorig jaar 8,7). Dat komt vooral ook doordat de investeringenblijven dalen, stimulering zal pas op lange termijn werken. Het CPB is uitgegaan van bezuinigin gen op de salarissen van het overheids personeel van twee miljard gulden en van overige ombuigingen in de rijksbe groting van twee miljard. Daar staan extra uitgaven tegenover ten bedrage van twee miljard gulden voor de werk gelegenheid in het algemeen, voor de stimulering van de woningbouw en las tenverlichting voor het bedrijfsleven. Voor de stijging van de bruto loonont- (Slot zie pagina 6 kolom 1) KLARENBEEK - Hendriks van Rossum, lid van de vaste tweede kamercom missie voor landbouw en visserij, meet de breedte van een kist voorkistkal veren'precies de voorgeschreven 60 cm. De tweede kamercommissie be zocht het kalvermestbedrijf van de heer Aalpoel in Klarenbeek. Er is een nieuw wetsontwerp in voorbereiding wat de ruimte voor het kalf moet ver groten. De nieuwe breedte wordt waarschijnlijk 70 cm. Op de foto v.l.n.r. de kamerleden Waalkens ivvdi. Braks icda). VanRossum isgp) enRie deBoois van de PvdA. AMSTERDAM (ANP) - In Nederland is een prijzenslag tussen de belangrijkste koffiebranders uitgebroken. Nadat Douwe Egberts maandagmiddag een verlaging van de koffieprijzen met 12 cent per 250 gram aankondigde voor de meeste soorten, kwamen binnen een kwartier meldingen binnen van prijs verlagingen van Van Nelle en van "De Drie Mollen" (vroeger Niemever). Met ingang van morgen, woensdag, be draagt de minimumprijs van een pak roodmerk van Douwe Egberts f3,50 (was f3,62). De goedkopere soorten kof fie zullen met zes cent in prijs verlaagd worden. Dit zfin onder meer paarsmerk van Douwe Egberts en prisma van Van Nelle. Douwe Egberts, de grootste koffiebran- der van ons land, zegt tot de prijsverla ging besloten te hebben door de veel vuldige prijsaanbiedingen met goedko pere soorten koffie van de laatste tijd. Dit zijn de eigen merken van de groot winkelbedrijven ook wel "private la bels" genoemd. Deze koffie wordt onder anderen gebrand bij De Drie mollen en bij Duitse branders. De actie van Douwe Egberts heeft niets te maken met veranderingen van de prijs van koffie op de wereldmarkt. "De wereldmarktprijzen zijn sinds tien da gen juist aan het stijgen", zo zei een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Thee pakkers "Als de wereldmarktprijzen veranderen dan wordt er meestal in ver enigingsverband besloten om de prij zen hier aan te passen", aldus de woord voerder. De door Douwe Egberts ontketende prijzenslag heeft gevolgen voor de winst, die de koffiebranders op een pak koffie behalen. "De winstmarges zullen versmallen, de een zal dit langer kun nen volhouden dan de ander", zo rea geerde men bij Van Nelle. Ook Albert Heyn maakte bekend de prijsverlaging van Douwe Egberts te volgen. (Va7i onze correspondent) JERUZALEM - Terwijl het Israëlische leger zijn opmars in Libanon voortzet, heeft de Amerikaanse regering maan dagavond de 'spiraal van geweld in Li banon' veroordeeld. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat Israël zijn troepen uit Libanon zou moeten terugtrekken. Hij verbond daaraan de voorwaarde dat de Palestijnen niet langer vanuit dit land Noord-Israël zouden beschieten. Volgens de zegs man wil Washington geen van beide partijen als schuldige aanwijzen, doch zich slechts richten op herstel van het tien maanden oude bestand en een ein de maken aan het bloed vergieten. De Amerikaanse vice-president George Bush heeft maandagavond de politieke top naar het Witte Huis geroepen voor een spoedvergadering. De Amerikaan se president. Ronald Reagan, heeft vanuit Londen telefonisch contact ge had met Bush. Ook Moskou heeft aangedrongen op te rugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon. Geprikkeld Eerder op de dag raakte Washington geprikkeld over het feit dat premier Begin maandag de Amerikaanse be middelaar Habib de hele dag heeft la ten wachten. De premier had 'geen tijd'. Eerst omdat hij 'vermoeid' was na een hele nacht de oorlogshandelingen te hebben gevolgd en vervolgens omdat hij vanuit de commandopost in Noord- Israèl van nabij zijn generaals wilde ga deslaan. Daarbij nam Begin meteen de gelegenheid te baat het pas veroverde kruisriddersfort Beaufort te bezichti gen - een voormalig Palestijnse bol werk, dat Begin nu aan de christelijke militielder Hadad heeft beloofd. De Amerikanen met de wachtende Ha- bib maakten zich intussen zorgen over de escalatie van de strijd. Ondanks Is raëlische ontkenningen bleken name lijk wel degelijk Syrische en Israëlische strijdkrachten te zijn slaags geraakt, iets wat later ook werd toegegeven. En een rechtstreekse oorlog tussen Israel en Syrië kan zeer ernstige gevolgen hebben, ook al vanwege het Russisch- Syrische vriendschapsverdrag Pas tegen de avond vond het eerste ge sprek tussen Begin en Habib plaats, waarbij Begin de Israëlische voor waarde voor een politieke oplossing heeft gesteld: garanties dat de Palestij nen niet terugkeren naar Zuid-Liba- non. Eerder zal Israel het gebied niet verlaten. Veiligheidsraad De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties nam maandag met algemene (Slot zie pagina 6 kolom 21 BEAUFORT - Begin t rechts) bracht maandag tn gezelschap van minister van defensie Sharon i midden) een b op de PLO veroverde voormalige kruisvaarderskasteel Beaufort in Zuid-Libanon. Israël als agressor D' Ie grootscheepse Israëli sche militaire operatie in Zuid-Libanon, waaraan een lange periode van bombarde ren is voorafgegaan, onder- v- streept het wankele even wicht in het Midden-Oosten. Het kleine Israël, vrijwel omgeven door vijandig gezinde Arabische staten, verbaast keer op keer de wereld door zijn agres sieve aanpak van de uit deze verhou ding met de Arabieren voortvloeiende problemen. Als de veiligheid van Israël en de burgers van dit land in gevaar dreigt te komen - althans naar het ge voel van de regering-Begin - hanteert Israël het principe van oog-om-oog, tand-om-tand. Ondanks de 'buffers' Unifil en christelijke militie van de Li banese majoor Haddad tussen Israël en de op het grondgebied van Libanon operende Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO), ligt Noord-Israël binnen bereik van het Palestijnse geschut. Her haaldelijk worden Israëlische nederzet tingen met raketten beschoten, on danks het bestand dat een jaar geleden door bemiddeling van de Amerikaanse diplomaat Habib tot stand is gekomen. Bombardementen op PLO-versterkin- gen en -kampementen vormen de ver gelding van Israëlische kant. In dit bij- na-oorlogsklimaat escaleerde de situa tie de afgelopen weken snel. De hevige Israëlische bombardementen op de Li banese hoofdstad Beiroet luidden op gruwelijke wijze de eigenlijke invasie in, die dit weekend volgde. Doel van Is raël is een gebied van veertig kilometer diep 'schoon te vegen', teneinde de Pa lestijnen de mogelijkheid te ontnemen hun raketten op Israël af te vuren. Voor Begin en zijn regering gaat het om een preventieve actie. Dat die actie de Is raëli's in vuurcontact heeft gebracht met de Syrische 'vredestroepen' in Li banon behoort tot de risico's van een dergelijke operatie. Daarmee is wél het gevaar van een oorlog tussen Israël en één of meer Arabische staten aanzien lijk toegenomen. Hoe gevaarlijk Israèls politiek ten aanzien van Libanon en de PLO is. kon vorig jaar worden vastgesteld, toen de regering-Begin vanwege het voort durend infiltreren op Libanees grond gebied bijna in oorlog raakte met Syrië. Met veel moeite wist de Amerikaanse onderhandelaar Habib een bestand te bereiken, maar hoe broos en kwetsbaar deze 'halve vrede' was bleek al na enke le maanden. Tegen de achtergrond van wat zich de laatste maanden allemaal aan Israëls noordelijke grens heeft afge speeld, mag het verbazingwekkend worden genoemd, dat dit bestand een jaar duurde. Nu heeft Israël opnieuw toegeslagen. Militair lijkt het succes van de Israëli's verzekerd: de PLO is als het er op aan komt geen partij voor de goed getrainde Israëli's en zolang Israël niet rechtstreeks in oorlog is met Syrië is er - militair gezien - van die kant niet zo veel gevaar te duchten. Politiek staat Israël volslagen geïsoleerd. De Veiligheidsraad van de VN heeft una niem een terugtrekking van de Israëli sche troepen geëist. Zelfs de Verenigde Staten hebben zich volledig achter deze eis gesteld. Zoals gebruikelijk zal Israël daar geen gevolg aan geven. Begin c.s. hebben ongetwijfeld het gehele scena rio tevoren doorgenomen. Deze VN-uit- spraak is voor Jeruzalem geen verras sing. Op niet-uitvoering staan geen sancties en over een paar maanden spreekt niemand er meer over. In dit opzicht telt voor Israël slechts het mili taire succes. Begin heeft geen bood schap aan wat diplomaten en politici zeggen. Hij heeft zo zijn eigen methoden om de zaken te regelen. Als de rest van de wereld het er moeilijk mee heeft dan is dat jammer voor de rest van de we reld- Israël blijft onveranderd zijn eigen koers varen. Premier Begin heeft er nimmer een geheim van gemaakt, dat hij slechts gelooft in de kracht van de wapenen. Die opvatting brengt het land de laat ste jaren meer dan ooit in praktijk. Pra ten met de Arabieren, zo zegt Begin met verwijzing naar de gebeurtenissen in de afgelopen dertig jaar. biedt geen enkele oplossing. Op korte termijn "blijkt de vi sie van de Israëlische premier de Israë li's in de kaart te spelen. De positie van Israël op langere termijn wordt door die opstelling echter op geen enkele wijze zeker gesteld. Integendeel. De politieke werkelijkheid is, dat Israël een eiland vormt in een tot nu toe vijandige Arabi sche wereld. Israèls bestaanszekerheid en veiligheid op lange termijn hangen mede af van de relatie, die Jeruzalem dan met zijn buren heeft opgebouwd. Israël blokkeert door zijn daden elke vorm van communicatie, die het begin moet vormen van een nieuwe relatie met zijn buren. Vrede in het Midden- Oosten, vrede tussen Israël en de Arabi sche landen, is een proces van lange adem. Dertig jaren van mislukking lig gen achter ons. Zolang Israël alles op de militaire kaart zet, is er weinig hoop op een duurzame vrede in dit gebied. Dim WEST-DUITSERS IN DDR OPGEPAKT WEGENS SPIONAGE WEST-BERLIJN - In Oost-Duilsland zijn twee als „agenten van de West- duitse inlichtingendienst" omschre ven burgers van de Bondsrepubliek opgepakt. Dit heeft het Oostduitse persbureau ADN maandag bekendge maakt. ADN meldde niet wanneer en waar de twee zijn opgepakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1