Kamer zet vraagtekens bij nut van Unifil in Libanon Falkland-crisis schaduw bezoek van Reagan aan over Londen PZCfi BRITTEN SLUITEN RING ROND PORT STANLEY Val N'Djamena tegenslag het weer voor Franse diplomatie KUIKENBOUT EN SLA 798 KRITIEK OP ISRAËLISCHE INVAL Speurtocht naar giftige asperges Benzine Italië bij ANWB in bonnenpakket Heuvelrug veroverd HISSEN HABRE NEEMT HOOFDSTAD TSJAAD IN 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. NIET ALLEEN PUBLICITEITSSTUNT dinsdag 8 juni 1982 PZC/binnen-buitenland (Van ome parlementaire redactie) den HAAG - De Tweede Kamer is zeer verdeeld over de zin van verdere Nederlandse deelname aan het VN-vredesleger in Libanon (Unifil), nu het niet in staat is gebleken een Israëlische aanval te verhinderen. PvdA, PPR en CPN neigden maandagavond in een gesprek met minister van buitenlandse zaken Van Agt naar beëindiging van Unifil. VVD en CDA zoeken het meer in aanpas sing van taken en bevoegdheden van het korps. Minister Van Agt noemde het legitiem om het bestaansrecht van Unifil aan de orde te stellen, maar achtte het te vroeg voor verregaande conclusies. Hij dacht dat het in zuidelijk Libanon al veel eer der tot een treffen zou zijn gekomen, als Unifil niet had bestaan. Bovendien zou Libanon zich door een vertrek van de W-macht wel eens helemaal in de steek gelaten kunnen voelen, aldus Van Agt De minister wees op een boodschap van de Egyptische regering aan de tien Eu ropese landen, waarin juist wordt aan gedrongen op uitbreiding en verster king van Unifil, omdat dit VN-korps an ders zijn vredebewarende taak in Liba non niet aan kan. De landen die solda ten aan Unifil leveren (naast Nederland zijn dat Noorwegen, Ierland, Fiji en Ghana), hebben inviddels in New York de koppen bij elkaar gestoken om tot een gezamenlijke opstelling te komen, EG-verklaring Voorts wil Nederland dat de tien lan den van de Europese Gemeenschap in een gezamenlijke verklaring de Israë lische aanval op Libanon veroordelen en oproepen de troepen terug te trek ken. aldus Van Agt. Hij ontving maan- Bij hevige regenval in de staat Con necticut aan de Amerikaanse oostkust zijn zeker zes mensen omgekomen. De gouverneur van de staat, William O'N eill, kondigde in de nacht van zondag op maandag de noodtoestand af. dag de Israëlische ambassadeur om de ze de verontrusting van de Nederland se regering over te brengen en aan te dringen op onverwijlde terugtrekking. Unifil heeft opdracht in het zuiden van Libanon alleen door aanwezig te zijn de vrede te bewaren en niet om die gewa penderhand op te leggen. Daarom ook heeft het VN-legertje zich niet verzet te gen de Israëlische opmars dwars door het Unifil-gebied naar Palestijnse „haarden" in Libanon. De Israëlische chef-staf heeft Unifil vantevoren van de aanval op de hoogte gesteld, waarna de VN-commandant opdracht gaf de schuilkelders in te gaan en alleen te kij ken wat er gebeuren zou. De Israëlische actie heeft het vertrou wen van de in Unifil deelnemende lan den op medewerking van de bij het con flict betrokken partijen danig ge schaad, zei staatssecretaris Van Hou- welingen (defensie). Aannemende dat de partijen de VN-macht zouden res pecteren, is het risico voor de Neder landse soldaten steeds beperkt geacht. Nu dat anders blijkt te liggen, moet de kwestie in de Veiligheidsraad van de VN aan de orde komen, aldus Van Hou- welingen. Rustig Intussen is de toestand in het Neder landse gedeelte van het Unifil-gebied in het algemeen rustig, zo meldt defensie. Alleen in het uiterste noorden, de zoge naamde IJzeren Driehoek, wordt met Palestijnen gevochten. De Nederlandse manschappen hebben de kleine, ver- GRUBBENVORST- De politie van het Noordlimburgse Grubbenvorst heeft nog geen enkele koper van vergiftigde asperges uit een gestolen partij van 500 kilo kunnen achterhalen. De asperges zijn vlak voor het weekeinde gestolen, vlak nadat ze met vergif tegen de ge vreesde aspergevlieg waren bespoten. Drie mensen uit Uden, die asperges hebben gegeten die met hetzelfde gif waren bespoten, zijn dit weekeind in een ziekenhuis terecht gekomen met vergiftigingsverschijnselen. Een van hen, die er ernstig aan toe was, is over gebracht naar het Academisch Zieken huis in Utrecht. Groentehandelaren en consumenten zijn ernstig verontrust geraakt over de berichten van de vergiftigde asperges. De politie van Grubbenvorst probeert dan ook de kopers van de vergiftigde partij te achterhalen. spreide posten verlaten en houden zich schuil in bunkers. Slechts op beperkte schaal wordt nog gepatrouilleerd, en dan alleen in gepantserde wagens. Voorlopig is er voor een week eten en drinken in voorraad. In het algemeen veroordeelden de frac ties in de Tweede Kamer de Israëlische aanval op Libanon gisteren scherp. Ze vonden de militaire actie in geen enkele verhouding staan tot wat de directe aanleiding was: de aanslag op de Israë lische ambassadeur in Londen. Met na me het „op grove wijze negeren van de aanwezigheid van een VN-vredes- macht" (Schaper. D'66) kreeg veel kri tiek. Ter Beek (PvdA) vond het tijd worden het bestaansrecht van Unifil en de Ne derlandse deelname daaraan aan de or de te stellen. Hij vroeg voorts om een krachtige Europese veroordeling van Israël, heft gepaard aan concrete pres sie-maatregelen. Waltmans (PPR) vroeg regelrecht om terugtrekking van het Nederlandse detachement. Schreu- ders (CPN) vond dat een VN-zaak, maar zei dat Nederland zich wel opnieuw moet bezinnen op voortzetting van on ze deelname aan de vredesmacht in de Sinai, „nu Israels betrouwbaarheid ver der in diskrediet is geraakt". Frinking (CDA) vond dat de omvang van het Unifil-gebied en de inhoud van het mandaat opnieuw moeten worden bezien en mogelijk aangepast. Hij twij felde niet aan het nut van Unifil, dat nu juist „meer dan ooit nodig" zou zijn. Ermee stoppen zou alleen in VN-ver- band mogen en zeker niet als eenzijdi ge Nederlandse beslissing. Ook de VVD'er Blaauw dacht aan aanpassing van taak en omvang van het vredes- korps. Hij brak een lans voor vergro ting van het Unifil-gebied. BRIZE NORTON - Overlevenden van de Atlantic Conveyor die bij de Falk land Eilanden door Argentijns vuur werd vernield, worden bij terugkeer in Engeland door familie begroet. Twaalf opvarenden van het schip kwamen bij de aanval om het leven. AMSTERDAM (ANP) - Vanaf 10 juni zullen bij de grenswisselkantoren, de ANWB. de Amro-bank en de ABN, Ita liaanse benzinebonnen voor toeris tisch gebruik worden verkocht. Het gaat om twee pakketten die slechts een maal per jaar kunnen worden aange kocht, aldus het Italiaanse verkeers bureau. Het eerste pakket bestaat uit 15 bon nen a 10 liter superbenzine op basis van 810 lire (ca 1,62) per liter. De officiële benzineprijs in Italië bedraagt 960 lire. Daarnaast zitten er in het pakket nog vijf gratis waardebonnen van 2000 lire elk, voor gebruik op de autostrada's. Dit pakket kan volgens het verkeersbu reau in heel Italië gebruikt worden. Het tweede pakket dat in combinatie met het eerste kan worden aangekocht is bestemd voor Zuid-Italié en bestaat uit 1 bon van 200 liter en acht gratis waardebonnen van 2000 lire elk. De bon van 200 liter kan op op het pakket aan gegeven adressen omgewisseld worden in bonnen van 20 liter. Beide pakketten geven recht op gratis wegenwachthulp Volgens de ANWB worden de pakket ten verkocht op vertoon van deel twee van het kentekenbewijs, maar zijn zij niet aan het kenteken verbonden. De maatregel is alleen bedoeld na te gaan of iemand al eens een pakket heeft aan gekocht. De geldigheidsduur van de benzinebonnen is volgens het Italiaan se verkeersbureau in principe onbe perkt. Weersvooruitzichten van het KNMI voor raensdag tot en met zaterdag Eerst droog en zonnig, later mogelijk regen, ïddagtemperaluur ongeveer 22 graden. (Van onze correspondent) PARIJS - De Franse diplomatie in Afrika kreeg gisteren een tegenslag te verwerken met de verovering van N'Djamena, de hoofdstad van Tsjaad, door de eeuwig rebellerende Toubou- leider Hissen Habré. Het pinkster- weekeinde waren vier TransAll-vlieg- Deltagebied [en hogedrukgebied boven Engeland breidt zich de komende dagen in ome richting uit en zorgt voor aanhoudend droog en rustig zomerweer boven Zee land. Onder invloed van de noordelijke wmd blijft het koeler dan de afgelopen op de Noordzee is er veel mist aan lig en dit kan af en toe de kustgebie den bereiken. Vandaag blijft het droog en er komen zonnige perioden voor. Uistbanken zullen in het binnenland snel verdwijnen, maar aan de kust blij- ze af en toe binnendrijven. Er waait een zwakke tot matige noordelijke irmd, de maximum temperatuur wordt ongeveer 22 graden, maar aan de kust enkele graden lager Vooruitzichten mor woensdag: droog en zonnig, meest iwakke tot matige noordivest tot noor den wind, maximum temperatuur 22 Qraden Celsius. Nautisch bericht mnd: noordelijk 3-4 Bft; zicht: slecht, met vooral in de ochtend mistbanken; temperatuur kustwater: 18 graden Cel sius; oostelijke Oosterschelde 21 gra den Celsius; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis: maxima le golflioogte monding Scheldes: bij hoog water vanmiddag iets boven de jialve meter. Hissene Habré tuigen naar Kameroen gevlogen om de 150 koppen tellende Franse kolonie in geval van nood te evacueren. Toen al zag het ernaar uit dat de opmars van Hissen Habré niet te stuiten was. Maandag veroverde hij N'Djamena. Een nieuw hoofdstuk in de zich herha lende historie van Tsjaad was begon nen. President Goukouni Oueddi is ge vlucht en spoorloos. Goukouni was ooit Hissen Habré's rechterhand, maar werd al gauw zyn aartsvijand. Toen de Lybische kolonel Gaddafi in '80 meteen leger van vele naties Tsjaad binnenviel joeg hij Habré op de vlucht, Goukouni werd staatschef van een „nationale overgangsregering". Habré likte zijn wonden en zon op wraak. Kidnapper Habré werd vooral berucht als de kid napper van onder andere de etnologe Francoise Claustre, die hij van '74 tot '77 in de woestijn gevangen hield en vele malen met de dood bedreigde. De rebellenleider kon de Franse regering toen niet meer vernederen dan door een van zijn onderhandelaars neer te schieten er tenslotte met een voor schot op het losgeld van 10 miljoen francs vandoor te gaan. De lange en broodmagere president Goukouni heeft de laatste maanden al les in het werk gesteld N'Djamena uit handen van Habré te houden Nergens vond hij echter meer steun Een deel van zijn leger hep naar Habré over. De Afrikaanse „vredesmacht", bestaande uit eenheden uit Zaire, Nigeria en Sene gal, heeft er ook al de brui aan gegeven. Geëist was dat Goukouni voor 10 juni een staakt het vuren zou hebben afge kondigd en onderhandelingen begon nen zou zijn. Hij weigerde echter hiertoe over te gaan. Vooral president Moboetoe van Zaire wil zijn duizend man uit Tsjaad wegha len omdat ze hem daar eenvoudig te duur worden. Nigeria heeft al een betal- jon teruggeroepen, al wil het als enige van de drie een vinger in de pap houden in N'Djamena. De Senegalese troepen in Tsjaad worden volledig door Frank rijk betaald. Alleen de Algerijnen hadden - met Franse zegen - instructeurs aan Gou kouni uitgeleend. In Lybiè heeft minis ter van buitenlandse zaken Cheysson te horen gekregen dat Gaddafi geen hulp aan Goukouni zal bieden Ook de Fran sen zelf verklaarden maandag dat ze in Tsjaad na de val van N'Djamena met zullen ingrijpen. Massamoorden De eindeloze reeks oorlogen in Tsjaad heeft nu overigens al tienduizende slachtoffers geëist, voor een groot deel als gevolg van massamoorden. 'Van onze correspondent) LONDEN (GPD, ANP) - Tenminste zes tig Argentijnse soldaten zijn de afgelo pen vijf dagen bij botsingen met Britse patrouilles in de buurt van Port Stan ley om het leven gekomen, zo is maan dagavond door defensiekringen in Londen bekendgemaakt. Over verlie zen aan Britse zijde werd niet gerept. Mariniers hebben maandag een heuvel rug ten noorden van Port Stanley be stormd en daarmee de ring rond het Ar gentijnse garnizoen definitief gesloten. Met de verovering van de heuvelrug is de Britse artillerie nu in staat het vlieg veld van Port Stanley, dat op een land tong even buiten deze hoofdstad van de Falkland-eilanden ligt, te bereiken. Daarmee kan worden voorkomen dat de Argentijnen via de lucht bevoorraad worden. Het weer op en rond de Falkland-eilan den is de afgelopen dagen steeds slech ter geworden. Een harde wind en ijs koude regens maken het leven, ook voor de geharde Britse commando's, zeer zwaar, aldus de Britse verslagge vers. Het ministerie van defensie in Londen heeft maandagavond bekend gemaakt dat vier Britse militairen zaterdag zijn omgekomen toen de helikopter waarin zij zaten, neerstortte. Volgens het mi- nisterie ging het hierbij om een onge luk. Volgens woordvoerder McDonald heb ben Argentijnse Canberra-gevechts- vliegtuigen in de afgelopen 24 uur Brit se eenheden gebombardeerd. Van een aanval op een breed front kan niet wor den gesproken, aldus het ministerie in een van de eerste officiële'mededelin gen in dagen over het verloop van de (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Sla, per krop Kuikenbout, 500 gram -5r25 4.48 strijd. Volgens regeringsbronnen in Londen zal het bezoek van de Ameri kaanse president Reagan aan Enge land geen beletsel vormen voor het eventuele slotoffensief. Het Argentijnse opperbevel maakte maandag bekend dat Britse troepen zich hebben teruggetrokken na een treffen met Argentijnse grondpa- trouilles en dat zij hun uitrusting had den achtergelaten. Volgens hetzelfde communique hebben de twee partijen zondag elkaar met artillerievuur be schoten maar hebben onder de Argen tijnse troepen geen slachtoffers voor gedaan. De PvdA-fractie in de tweede kamer vindt dat de ministers Rood (binnen landse zakenen De Graaf sociale za ken en werkgelegenheid) de gemeente Smallingerland op de vingers moeten tikken in verband met het voornemen van deze gemeente om de totale ar beidsduur van echtparen of samenwo nenden die bij de gemeente in dienst zijn te beperken tot vijftig uur per week. De twee socialistische kamerleden Ter Veld en Van Nieuwenhoven zijn van mening dat het voornemen van Smal lingerland in strijd is met de Neder landse wetgeving inzake de gelijke be handeling in het arbeidsproces van mannen en vrouwen. kilo ASfr ZON EN MAAN 9 juni zon op maan op 05.21 24.20 onder 21.58 onder 07.29 Hoog Maler Dinsdag 8 juni Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemcldinge Kreekrak Brulnisse Woensdag 9 juni Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wtmeldinge Kreekrak 3.53 218 4 18 242 5.29 161 5.00 253 5.35 191 5.30 227 6.07 195 uur cm 4.27 219 4.56 243 6.00 164 5.36 254 6.09 192 6.05 228 642 197 Laag M aler Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert W'eraeldinge Kreekrak Brulnisse Woensdag 9 juni Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert W'emeldinge Kreekrak Brulnisse 10.4* 203 10.56 148 11.08 223 11.17 169 11.33 195 11.32 165 uur cm 10.45 186 11.17 198 11.31 141 11.42 218 11.51 162 12.07 187 12.07 160 16.11 211 16.38 236 17.22 152 17.15 247 17.51 179 17.48 212 18.25 188 uur cm 16.43 205 17.10 230 17.50 148 17.49 242 18.26 175 18.24 208 1858 180 22 42 212 23 15 224 23.19 173 23 36 244 23.39 196 23.55 224 23.52 191 23.16 207 23.50 220 23.55 171 00.12 239 00.13 193 00.28 221 00.27 187 (Van onze correspondent) LONDEN - De Amerikaanse president Reagan is maandagavond in Engeland aangekomen voor een officieel bezoek dat twee dagen zal duren. Reagan werd, direct na aankomst op het Lou- dense vliegveld Heathrow, per heli kopter naar Windsor Castle gebracht, het kasteel van de koningin. De president en zijn vrouw overnachten op Windsor Castle. Het is de eerste keer sinds 1919. toen Woodrow Wilson de gast was van koning George V. dat een Amerikaanse president deze eer te beurt valt. Het bezoek van Reagan aan een aantal Europese hoofdsteden is in de eerste plaats bedoeld om zijn image bij de NA VO in Europa, maar vooral ook in zijn eigen land, op te poetsen. Het gedeelte van zijn bezoek dat zich in Engeland afspeelt, is bij uitstek ondergeschikt ge maakt aan deze wens. Want niet alleen zal hij langdurig in het gezelschap van de in de Verenigde Sta ten hoog in aanzien staande Britse ko ningin zijn (er is zelfs een rij tochtje door Windsor Park georganiseerd), hij zal ook Lager- en Hogerhuis tezamen toe spreken. ook al een eer die hoogst zel den wordt verleend. Falkland-crisis Toch zijn er ernstige zaken die maken dat het bezoek van Reagan met alleen een publiciteitsstunt kan zijn, zoals de meningsverschillen inzake de Falk land-crisis. De afgelopen dagen is duidelijk gewor den dat de Verenigde Staten zeker niet van plan zyn Engeland te volgen In de wens van de Falkland-eilanden een on- alhankelijke staat te maken, waarvan de veiligheid zou moeten worden gega randeerd door een aantal landen, waar onder de VS. Geluiden uit Washington duiden erop. dat de Verenigde Staten uiteindelijk een oplossing voor de felbevochten rotsklompen voor de kust van Argenti nië willen, waarbij ook de Argentijnen zelf betrokken worden. Dit standpunt heeft alles te maken met de Amerikaan se vrees zijn invloed en populariteit te verliezen in Latijns-Amerika. Veiligheidsraad De manier waarop de Verenigde Staten vrijdag tijdens de zitting van de Veilig heidsraad stemde toen de motie om tot een staakt-het-vuren op de Falkland- eilanden te komen op tafel kwam, heeft bij heel wat conservatieve parlements leden in Engeland vragen opgeroepen Hardop wordt gespeculeerd dat de VS uiteindelijk naar een situatie toe wil waarbij de soevereiniteit over de Falk land-eilanden op den duur toch in Ar gentijnse handen komt te rusten. Er zal hierover ongetwijfeld ernstig van gedachten worden gewisseld bij de twee bijeenkomsten die Reagan en Thatcher vandaag en woensdag heb ben, En Reagan moet erop rekenen dat het wantrouwen zo ongeveer voelbaar zal zijn, als hü vandaag de 1800 Britse par lementsleden (zoveel zitten er in Lager- en Hogerhuis sameni toespreekt. Paus De Falkland-crisis kwam ook ter spra ke tijdens het bezoek van Reagan aan de Paus De Amerikaanse president was maandag even in Rome, waar hij verder sprak met Italiaanse autoritei ten Paus Johannes Paulus 2 zei tegen presi dent Reagan dat zijn grootste zorg die voor de vrede is en dat de crisis in Liba non immense consequenties kan heb ben voor de wereld. Reagan zei zijn be zoek aan de Paus te willen zien als een pelgrimage voor de vrede. WINDSOR - President Reagan en zijn echtgenote maakten in gezelschap van het Britse koninklijk paar een wande- ling door de tuin van Windsor Castte Vlnr. Koningin Elizabeth, president Reagan, Nancy Reagan en prins Philip Directie: K. Scherphuis, W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen. Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (011401 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533 Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 57,30; franco per post 68,-. per maand 19.55, losse nummers f 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet btw). Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Ad vertentieta neven. 117 cent per mm, minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 19