Surfen: alleen tegen de wind en het water 'Wildkamperen' in Zeeland neemt fors toe Stierenvechten: 'wreed vermaak' Lezers schrijven KRULLEBAKJES ONTDEK DE TIEN VERSCHILLEN KORT varia xmtiwj B Falkland-crisis Ik vind het eerlijk gezegd best wel dom om oorlog te maken. Probeer toch eens vriendje te zijn van je buurland. Het kost alleen maar mensenlevens. Marianne van Vooren. Waarom maken ze eigenlijk ru zie? De Faklandeilanden liggen toch het dichtst bij Argentinië? Ook al zeggen ze dat daar veel olie is. Waarom doen ze het dan niet sa men? Henk Versluijs en Harold Wilde man Wij vinden het dom dat Engeland en Argentinië oorlog maken. Er is toch al zoveel ruzie op de wereld Wij zijn voor Engeland. Want Ar gentinië heeft toch al genoeg olie in de grond. Petra en Mieke Als Engeland die Falklandeilan- den 150 jaar geleden gekregen heeft dan heeft Argentinië er vol gens mij geen recht op. Oorlog vind ik maar niks, vrede is toch veel fijner? De Engelsen beschieten een krui ser: honderden doden. De Argen tijnen brengen een fregat tot zin ken, tientallen doden Die eilan den zijn zoveel doden helemaal niet waard. tlona van de Kreeke, 11 jaar Wij komen voor Engeland op om dat ze ons in de tweede wereldoor log van de Duitsers hebben be vrijd Edward Jongepier en Pieter Olij- slager Die soldaten moeten niet vech ten. Ze kunnen immers doodge schoten worden. En ze vechten al leen maar omdat er olie in de grond zit. Harold de Leeuw Verliefdheid In de klas heb ik een vriendin. We zijn allebei verliefd op dezelfde jongen. We krijgen daarom veel ruzie. Ik vroeg het aan hem Toen zei hij dat hij me wel leuk vond, maai' mijn vriendin meer, Ik gun het ze best. En nu ga ik op zoek naar een andere Een waar niemand bij kan komen Jacintha de Willigen Verliefd zijn is niet gek Je moet het toch zelf weten als je een an der leuk vindt? Ik ben verliefd ge wéést. maar ik vind niet dat je Je dan raai- voelt. Cora Peene, 11 jaar Wij vinden dat verliefd zijn niet zo geheimzinnig is. Onze vriendin nen mogen best weten op wie wij het zijn Ze vinden het stom dat wij met een jongen uit de klas spe len. Ze denken meteen dat wij er op verliefd zijn. Maar dat is niet zo Misschien zijn ze jaloers Joke Rokven en Annet van Wel- sum. Wij zijn smoorverliefd op twee jongens. Op school doen we vaak kussen-tikkertje. Daarmee kun nen we de aandacht trekken. Als wij hem zijn rennen we achter de jongens aan. En als de jongens hem zijn rennen ze achter ons. Bianca en Ivonne. 11 jaar Als je verliefd bent dan is dat een raar gevoel. Net of je zweeft. En de klap komt hard aan als je ho.ort dat hij/zij dat niet op jou is. Je zou dan het liefst dood willen gaan. En je gaat hem/haar haten. Maar als je echt verliefd bent, dan kun Je hem/haar niet haten. Dan denk je: ik ben er nog goed afgekomen Petra Duvekot Van de redactie Sommige meisjes noemden de naam van de jongen op wie ze verliefd zijn, of om wie ze de ru zie hebben. Dc redaktie van de Krullebak denkt dat het niet leuk is om je naam zomaar in de krant te zien. Daarom staan ze er niet bij. Vandalisme Waarom maken ze zoveel kapot? Of maken ze het vies? We moeten het toch zelf betalen. Dus als ie mand het ziet moet die de politie maar bellen. Peter Selles plm. 9 Jaar Ik ben tegen vandalisme. Want voor het geld dat voor een jaar vandalisme wordt uitgegeven kun je veel leukere dingen beta len Zoals een speeltuin of een zwembad. Op school hebben we een project over vandalisme ge had. Ik vind dat vandalisme veel stren ger aangepakt moet worden. Leonie de Quelerij plm 9 jaar Bij ons op school staan er dingen om op te klimmen. Eerst waren ze mooi Maar nu zijn ze onder ge kliederd en kapot gemaakt. Je kunt er nou haast niet meer op spelen Ik vind dat niemand aan vanda lisme mag meedoen. Monique van der Maas, plm 9 jaar Ik baal van een vandaal. Jij ook9 Daarover hebben we op school ge werkt. En de gemeente betaalt maar Als je nou iemand ziet die iets kapot maakt moetje roepen „Niet pielen, hou op met vernie len' Etienne de Kam, plm. 9 jaar Wie over deze Krullebak iets wil schrijven kan dat doen tot 23 ju ni. Daarna maken we de krant en kan er niets meer bij. De redactie „Nog steeds vind ik het een heer lijke sport", vertelt Derk Thijs „Dat komt, denk ik. omdat het een sport is waarbij je alles echt zelf moet doen," Voor kinderen ls het ook een pri ma sport. Je moet alleen, om de plank uit het water te kunnen hij sen, niet te licht zijn. Als je ongeveer 35 kilo weegt kun je de plank op. Voor kinderen kan de plank worden aangepast. Zo zijn er kleine zeilen en lichte mas ten in de handel Gevaren Duur hoeft deze sport niet te zijn. Een plank is wel niet goedkoop, maar er zijn al heel wat tweede hands planken te krijgen. En daar komt dan nog een pak bij Wantin ons landje is het meestal te koud om in je zwembroek op de plank te staan. Maar verder zijn er geen kosten meer. En de hele familie heeft er plezier van. Surfen kan wel gevaarlijk zijn Vooral beginners krijgen de plank nog niet precies waar ze hem heb ben willen. En daardoor kunnen ongelukken gebeuren, vooral als je in de drukbevaren vaargeul te recht komt Grote en kleine boten passeren je links en rechts en daardoor dobber je hulpeloos tus sen. Het recreatieschap 'Het Veerse Meer' wil twee plaatsen in het Veerse Meer aanwijzen waar be ginners zonder gevaar kunnen oe fenen De Schotsman en de Oran jeplaat zijn daar prima geschikt voor. En surfen op zee? Niet proberen hoor! Voor Je het weet ben je ver afgedreven en moeten anderen je komen redden In de zomers is hel druk in Zeeland. Toeristen uit vele landen bren gen hier graag hun vakantie door. Zij komen vooral voor de zee, het strand cn de duinen. Ze hopen op veel zon. In het weekend komen daar nog mensen bij 'Dagjesmensen', die met klapstoelen, koelboxen, zon nebrandolie en een zwembroek het water opzoeken. Op de auto's die richting Veerse Meer rijden, ligt vaak een witte plank. Soms zelfs twee De men sen die bij die plank horen hopen niet alleen op zon. maar ook op wind. Want wind is nodig om te surfen. Het is een fraai en kleurig gezicht. Plankzeilers met blauwe, rode ol paarse zeilen scheren over het wa ter of krabbelen net weer op de plank. Want, alle begin is moeilijk Zeker het sut'fbegln, Maar ben je een maal door dat moeilijke begin heen, dan gaat het al vlug heel goed. „Iedereen kan het leren", zegt Derk Thijs, „als je maar wil Hij kan er heel wat over vertellen. Want hij leerde niet alleen heel veel mensen surfen, hij is zelf bok een prima surfer Tien jaar geleden verkocht hij een hele zomer ijs om zijn eerste plank te kunnen kopen En twee jaar la ter werd hij wereldkampioen Daarna gebeurde dat nog zes keer Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent per regel. Opgeven bij een van onze PZC-kantoren óf een formulier Invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. Gevr. bergschoenen mt. 38-39 Mar- nix Schepers Tel. 01180-13900. Te koop gevr oude Dinky Toys liefst legerauto's. Tel. 01117-1897 b.g.g. 01110-3346. Te koop kinderfietsie met steun- wieltjes, meisjesfiets voor leeftijd 6 jaar. 1 paar Adidas voetbalschoenen maat 30, Kortstr 4. Wemeldinge. Tel. 01192-1695. Te koop gevraagd tienerburo (bin nenkort) Tel. 01192-2116 (Kattendii- ke). Te koop: 9 Marklinrails (gebogen) 23 cm en 1 kruis Tel. 01192-2116. Te koop Cavia-kooi Tel 01184 60590. Te koop: speenkonijnen en bakfiets. Vrijburgstr. 46, Vlissingen. RB RH I SSP POLITIE VRIJWEL MACHTELOOS VLISSINGEN - Steeds meer toeristen in Zeeland slaan hun tenten op daar waar het verboden is om de nacht door te brengen. De politie staat vaak machteloos als ze wil optreden tegen deze overtredingen. Het voorbije Pinksterweekeinde hielden duizenden kampeerders zich niet aan de regels Sommigen deden dit omdat de campings in de buurt vol waren. Anderen had den geen zin om kampeergeld te betalen Ze sloegen daarom hun tenten op of zetten hun caravans neer in bermen, op parkeerterrei nen en zelfs in duin- en waterwin gebieden Dit 'in het wilde weg' kamperen wordt illegaal kampe ren of wildkamperen genoemd De politie had opdracht de wlld- kampeerders te verwijderen en door te sturen naar officiële kam peerplaatsen. In de nacht van zaterdag op zon dag bleek dit al snel een onmoge lijke taak. De Veerse Gatdam zag er uit als een grote lange camping Ook de Brouwersdam en het kustgebied Scharendijke-Renesse waren overspoeld met tenten, caravans, vouw- en kampeerwagens Het plan van de politie om de mensen te bekeuren en naar cam pings door te sturen bleek moei lijk uit te voeren, Waar moesten de kampeerders naar toe nu alles vol zat? Wie was al bekeurd en wie nog niet? Bovendien hadden sommigen duidelijk een borrel te veel op. Zij konden moeilijk weggestuurd worden. Opruiming In ieder geval werden de kam peerders uit de duin- en waterwin gebieden verwijderd. Deze gebie den zijn het kwetsbaarst. Voor deel was. dat het publiek zich keurig gedroeg Alle rommel werd' keurig opgeruimd Het ziet er naar uit, dat de politie het in de zomervakantie erg druk zal krijgen met het bestrijden van het wildkamperen Veel cam pings zijn nu al voor de zomer vol geboekt. Mensen die geen officiële kam peerplaats kunnen vinden komen dan in de verleiding hun tent op te- slaan in verboden gebied. Goed koop is dat echter ook niet men kan gestraft worden met een boe te van ten hoogste 200.- Een illegale kampeerder krijgt bezoek van een agent ZIERIKZEE - Een vloot boten cn bootjes zorgden voor een warm onthaal toen ze zeiler Pleun van der Lugt zaterdag 2!) mei de ha ven van Zierikzec binnen voer. Op de kade stonden nog eens dui zenden mensen om de nieuwe re cordhouder enthousiast welkom te heten. Eigenlijk was cle zeereis maandag 24 mei al ten einde Toen kwam Pleun van der Lugt met zijn schip 'De Zeeuwse Stromen' ln de mon ding van de Oosterschelde over de finish. Hij was in 286 dagen, alleen op zijn schip, de wereld rond gezeild Hij had daarmee het wereldre cord van de Engelsman Robin Knox Johnson met maar liefst zes weken verbeterd. Helemaal alleen was Pleun niet geweest, Hij had een Jong poesje mee genomen. Frits was Inmiddels een forse scheepskat geworden en keek vreemd op van al die mensen in Zierikzee. Hij had al die maanden alleen zijn kapitein gezien Die maandag, op de Oosterschel de, was Pleun ook al hartelijk ver welkomd. Vol spanning wachtte zijn verloofde, Joyce Weber, daar op zijn komst. Ook burgemeester Th H. de Meester van Zierikzee was hem, met vele anderen, tege moet gevaren. Zelfs vanuit de lucht werd Pleun verwelkomd. Twee straaljagers van de koninklijke luchtmacht begroetten hem met een paar duikvluchten. Deze begroeting was niet zo verwonderlijk, want Pleun van der Lugt was vroeger straaljagerpiloot geweest. Ruim 28000 mijl had de solozeiler achter de rug toen hij over de fi nish kwam. Die mijlen waren niet altijd even gemakkelijk geweest Het eerste deel van de reis verliep prima, maar de laatste vier maan den volgde tegenslag op tegen slag Zo was er zware storm óf windstil te. de dynamo ging kapot en daar door kon de radiozender niet meer gebruikt worden Er waren heel wat moeilijke dagen. b(j die 286. maar gelukkig is alles goed afgelopen. Stralend voer de zeezeiler al die mensen in de Nieuwe Haven van Zierikzee tegemoet Al had hij een dergelijke ontvangst niet ver wacht Want van verbazing voer hij de nieuwe aanlegsteiger in tweeën. GENÊVE - „Het stierenvechten in Spanje moet worden afge schaft. Het is een wreed cn on menselijk volksvermaak dat niet meer in deze tijd thuishoort." Dat zeggen de leden van het In ternationaal Gerechtshof voor Dierenrechten. Kortgeleden werd in Genève (Zwitserland) een proces gevoerd tegen het stierenvechten. Tijdens dat proces werd de Spaanse rege ring aangeklaagd wegens het mis handelen van dieren. Maar de Spaanse regering vindt dat van martelen geen sprake is Stierenvechten is typisch voor Spanje, zegt ze en bovendien is het kunst. De Spaanse regering maakt er ook reclame voor Op de televisie worden kinderprogramma's uit gezonden die helemaal over het stierenvechten gaan Een tegenstander van het stieren vechten uit Spanje zelf vertelde tijdens het proces hoe de stieren op hun laatste gevecht in de are na worden voorbereid. HU zei dat de dieren drie weken voor het gevecht niet meer in het daglicht komen. Ze krijgen de laatste paar dagen ook geen eten meer Wel worden ze volgespoten met bepaalde stoffen. Door dut al les worden ze extra prikkelbaar Het daglicht krijgen ze pas weer te zien, als ze de zonovergoten arena binnenrennen. Dan begint het laatste kwartier van hun le ven, want veel langer duurt het gevecht meestal niet. Een stier heeft nauweUJks een kans om van de matador te win nen (de matador ls de man die met een zwaard het dier moet pro beren te doden) De helpers van de matador hebben het dier tevo ren al zo uitgeput en verwond, dat het totaal versuft en verzwakt is De rechtbank in Genëve hoopt dat door het proces de toeristen in Spanje bij de stierengevechten weg zullen blijven. Alleen als dat gebeurt, is de kans groot dat deze 'sport' eindelUk wordt afgeschaft. Tot nu toe gaan elk jaar nog onge veer 17 miljoen mensen kUken. Daar zUn erg veel Nederlanders Verf Dieven zullen zich vast wel tivee keer bedenken, voor zij dat nieuwe fietsslot openbre ken. Doen ze dat toch, dan krijgen ze een aardige hoeveelheid stinkende verf over zich heen En met die verf over je kleren en over de fiets zal ie dereen je als dief herkennen De uitvinding van de Amster dammer Fiits Rijksbaron is door de politie enthousiast ontvangen. Het slot komt binnenkort in de handel. En zal waarschijnlijk veel ellen de voorkomen. Hovercraft Vier studenten van de hts in Vlissingen hebben een 'lucht kussenvoertuig' ontworpen. De ontwerpers demonstreer den hun vinding op het plein voor de school, ivaar het tot groot plezier van de toe schouwers, in de struiken be landde Er moeten dus nog een paar kleinigheden aan verbeterd worden De uitvinding kan van be lang zijn voor de landbouw Op natte akkers zal het niet. zoals andere machines, in de modder blijven steken. En met glijders eronder zal het voertuig ook prima ge schikt zijn als vaartuig. Voor de vier studenten is er nog een groot probleem: wie mag de uitvinding mee naar huis nemen'' Bolleboos De uit Taiwan afkomstige Jay Luo. zal deze maand in de Amerikaanse stad Boise afstuderen aan de universi teit Hij wordt dan doctorandus in de wiskunde Op zichzelf is dit misschien niet zo bijzon der Toch komt Jay met deze prestatie in het Gumness Book of Records. Want Jay wordt doctorandus op een leeftijd dat andere kinderen van de lagere school komen Hij is precies 12 jaar En dat maakt het wel heel bijzonder. cartoon cartoon Jan Willem van Aalst. 12 jaar, Vlissingen. P£ iS VIN pui2EMD^ IYII^-ÉN/ B£GI'I\JT MÉTT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 13