PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britten beginnen aanval Coalitie lijdt nederlaag in verkiezingen Hamburg Succes Industriebond in Rotterdamse haven Vliegend tapijt landt onzacht Kubist UNIFIL NIET IN STRIJD GEMENGD Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? Twee kinderen verdronken ARGENTIJNEN PORT STANLEY INGESLOTEN Minder warm Half- tot zwaar bewoIkT en plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtem- peratuur van 18 graden in de kustge bieden tot 25 graden in Limburg. Eerst jceinig wind. in de middag matige jioordenwind. 225e jaargang no. 130 Maandag 7 juni 1982 BOEDAPEST iRTRi - Een zestien jarige in de VS wonende Vietname se vluchteling heeft zaterdag het eerste wereldkampioenschap op. de Rubik-kubus gewonnen. Met zijn tijd van 22.95 seconden versloeg Minh Tai de Nederlander Guus Schultz 24.32 seconden) en de Hongaar Zoltan Labas (24.49 se conden). Het kampioenschap was georganiseerd door het Hongaarse ministerie van handel. De uitvin der van de kubus is de Hongaar Erno Rubik. De eerste prijs was een gouden kubus. Er deden 18 kandi daten aan het kampioenschap Israëliërs stoten door in Libanon Van onze correspondenten) JERUZALEM, BEIROET, PARIJS, DEN HAAG - Het Israëlische leger rukt in Zuid-Libanon langs vier routes op naar het noorden, onder meer door Unifil gebied. De Unifil-soldaten zouden zich niet in de strijd hebben gemengd. In een brief aan de Amerikaanse president Reagan schrijft de Israëlische premier Begin dat het leger de opdracht heeft gekregen „de terroristen 40 kilometer naar het noorden te verdrijven om onze burgers van Galilea te bevrijden van de voortdurende bedreiging van hun leven". voerd. Bij de rivier de Zaharani, in de oostelijke sector, zijn gisteravond ook Israëlische en Syrische strijdkrachten met elkaar in contact gekomen, zo is officieel in Damascus bekendgemaakt. Er zou gisteravond een hevig artillerie duel zijn uitgevochten. Daarmee kan een zeer kritieke situatie ontstaac, want een dergelijk treffen kan gemak kelijk escaleren tot een algehele oorlog tussen Israël en Syrië. j de opmars worden de grondstrijd krachten bijgestaan door parachutis ten die met helikopters worden aange- gerd. Volgens berichten van Unifil bie den de Palestijnen geen hevig verzet. De afdeling Zeeland van de Neder landse Vereniging van Blinden en Slechtzienden heeft plannen om in Wemeldinge aangepaste zelfstandige huisvesting voor haar leden te bou wen. huisvesting steun ven deelnemers aan de economi sche topconferentie in Verailles heb ben zondag bij monde van president Mitterrand van Frankrijk hun solidari teit betuigd aan Engeland in het Falk land-conflict, hinault De eerste horde naar de 'double" heeft Bernard Hinault met succes genomen. Hij won zondag de 65-editie van de ron de van Itallé, voor de Zweed Prim en deltaliaan Contini. PAGINA 10 succes Adrie de Maesschalck moest bijna an derhalfjaar wachten op een succes bij de amateurs. Zaterdag won hij einde lijk in Vogelwaarde, waar hij de rapste an het peloton Aan het westelijk front, de kustweg, hebben de Israëliërs de stad Tyrus om singeld. Er worden onder meer door de marine troepen en tanks aan land ge zet. Tyrus is een van de belangrijkste Palestijnse bolwerken. Daar is onder meer de Palestijnse kastel-divisie gele- Een ander doel van Israël is de stad Na- batye, meer naar het oosten. De grond strijdkrachten, bijgestaan door para chutisten, benaderen Nabatye van twee kanten. Ook in Nabatye zijn grote Palestijnse concentraties, terwijl ook het Syrische leger in de buurt is. De Is raëlische luchtmacht bombardeert bij voortduring de Palestijnse aanvoerrou- tes uit het noorden, teneinde te voorko men dat de Palestijnen versterkingen sturen. Met name de bruggen over de nvier de Litani zyn doelwitten De Israëlische invasie begon gisteren morgen om 11 uur, nadat de regering de avond tevoren het besluit het genomen ROOSTER VRIJE DAGEN ROTTERDAM (ANP) - Dc navenwerkers in Rotterdam hebben zaterdag hun ongelijk moeten bekennen nadat de vervoersbond FNV met een kort geding had gedreigd over de uitleg van de overeenkomst voor met name de kolen- en ertso verslagbedrijven. De mening van de vervoersbond FNV dat de personeelsleden in de dagdienst ook recht hebben op twee roostervrije dagen per jaar is daarmee bevestigd. talent Patrick Tolhoek is onmiskenbaar een groot talent die zorgvuldig wordt be geleid doorzijn vader, die behoedzaam ajn wedstrijden kiest. Zaterdag was het weer zover, opnieuw won hij, nu in Vogelwaarde. nacompetitie De ene na de andere verrassing valt te noteren in de nacompetitie, Excelsior met één been al bijna in de eredivisie verloor nu kansloos van VW. Heere veen klopte het uitgeschakelde Tel- Har waardoor de spanning weer terug Vrijdag ontstond weer onrust bij de ma chinale overslagbedrijven van Frans Swarttouw en EMO toen de directie van beide bedrijven dit recht van de dagdienstmensen, ongeveer 230 in to- taal. betwistten. Bij beide bedrijven legde vrijdag het merendeel van het personeel het werk voor enige tijd neer. De uitleg van de vervoersbond is nu door beide partijen geaccepteerd. Door de havenwerkgevers in de SVZ Scheep vaart Vereniging Zuid) is hier zaterdag langdurig over vergaderd. Werkgevers- onderhandelaar G. Zeebregts van de SVZ gaf na afloop van dit 'juristenover- leg' toe dat de werkgevers voor de rech ter weinig kans hadden gehad met hun standpunt. De arbeidstijdverkorting van twee da gen geldt nu dan ook definitief voor alle personeel bij de massagoedbedrijven en de graanbedrijven, die onder de cao vallen, dus ook voor het personeel in de dagdienst. Een paritaire commissie van werkgevers en werknemers zal voor 1 oktober volgend jaar adviseren over nieuwe werkschema's bij de bedrijven. Districtbestuurder Ger Ros van de ver voersbond FNV oordeelt dat door het toegeven van de havenwerkgevers de rust in de haven is weergekeerd en hij is bovendien dankbaar voor dit 'door de werkgevers gegunde succesje'. Het overleg over de cao van ertsover slagbedrijf Europoort CV heeft zondag middag tot resultaat gehad, dat partij en akkoord zijn gegaan met de instel ling van een partiaire commissie, die de invoering van gewijzigde arbeidstijden systemen gaan bestuderen. ECV is nog het enige bedrijf in de Rotterdamse ha ven waar gestaakt wordt. Ongeveer 240 man doen aan die staking mee. De ver voersbond FNV zal het resultaat van daag aan de leden ter goedkeuring voorleggen. De ECV-directie is de vak bonden zondag kennelijk iets tegemoet gekomen. Libanon binnen te vallen. Dat besluit werd gistermiddag door de regeringsse cretaris bekendgemaakt. De operatie „vrede voor Galilea" heeft tot doel Gali lea voor eens en altijd van de Palestijn se raketbeschietingen te bevrijden. De Palestijnse beschietingen gaan sinds vrijdagavond voort nadat Israël heftige bombardementen op Beiroet uitvoer de. Tijdens de Israëlische bombardemen ten, die de inleiding waren tot de inva sie, heeft Israël gevechtsvliegtuigen verloren van het type Skyhawk. Dat werd door Palestijns afweergeschut neergeschoten bij een bombardement op het Palestijnse bolwerk Beafort, niet ver van de Israëlische grens. De piloot is in Palestijnse krijgsgevan genschap. Eerder werd ook een aan valshelikopter neergeschoten. De twee piloten zijn naar alle waarschijnlijk heid omgekomen. Israël heeft over ver dere verliezen nog niets bekendge maakt. In Libanon heeft men de Israëlische in vasie zien aankomen: de belangrijkste aanwijzing was toen Israël zondagoch tend vroeg een oproep tot een staakt het vuren door de Veiligheidsraad in de wind sloeg, en voor de derde, achtereen volgende dag z'n luchtmacht los liet bo ven Zuid-Libanon Deze Israëlische bombardementen de laatste dagen (met als gevolg tot zaterdag geteld: 233 doden en 412 gewonden) waren volgens Libanese woordvoerders niet als vergel ding voor de aanslag op de Israëlische ambassadeur in Londen bedoeld, maar kennelijk als militaire voorbereiding van de invasie in Zuid-Libanon die nu begonnen is. Versailles De Israëlische inval in Libanon verras te de zeven leiders van de „rijke indus trielanden" die in Versailles dit week einde voor hun jaarlijkse topconferen tie bijeen waren. De presidenten, res pectievelijk eerste ministers van dc Verenigde Staten, Groot-Brittanniè, Frankrijk, de Bondsrepubliek, Italië, Canada en Japan gaven in de vroege middag van zondag een verklaring uit waarin ze stelden „geschokt" te zijn door het Israëlisch initiatief. Ook de Nederlandse regering heeft aan de Israëlische ambassadeur haar grote bezorgdheid over de escalatie van de vijandelijkheden overgebracht. Pre mier en minister van buitenlandse za ken Van Agt heelt zondag de Israëli sche ambassadeur in ons land voor maandagmiddag op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden. Een der gelijke stap wordt alleen in dringende gevallen op zondag ondernomen, zo verluidt in Den Haag. Een Libanese militair brengt rennend kinderen in veiligheid tijdens een Israëli sche aanval op een wijk van Beiroet. DEVENTER (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag heeft zich op de kermis in Deventer een ongeval voor gedaan met een attractie. Ongeveer dertig mensen liepen blauwe plekken en schrammen op. Twee van hen moes ten voor een korte behandeling naar het ziekenhuis. Zij allen zaten in een voor Nederland nieuwe kermisattrac tie: 'Het vliegende tapijt'. Het gaat mer om een grote bak - waarin maximaal zeventig mensen kunnen - die met een grote snelheid tot op een hoogte van vierentwintig meter draait. De bak moet hierbij steeds horizontaal blijven hangen, maar in de nacht van zaterdag op zondag raakte de bak op ongeveer vier meter van de begane grond uit balans en kwam met een forse klap op de punt neer. Zondag ls de at tractie, die 1,5 miljoen gulden kostte, afgebroken en naar de fabriek overge bracht die het geheel heeft gecon strueerd. Daar zal de arbeidsinspectie nagaan hoe het ongeval kon gebeuren. De attractie is volgens de Deventer po litie in Duitsland volgens zeer strenge normen gekeurd en heeft vierentwintig uur proefgedraaid alvorens de intro ductie ervan in Deventer plaatsvond. CDU NU GROTER DAN SPD (Van onze correspondent) BONN - Bij de verkiezingen in de Wcst- duitse deelstaat Hamburg is dc CDU de grootste partij geworden. Dat komt neer op een politieke aardbeving, want tot nu toe regeerde de SPD in Hamburg met absolute meerderheid. Omdat beide partijen niet in staat zijn een regering te vormen die op een meerderheid in het parlement berust, is het vrijwel zeker dat over niet al te lange tijd nieuwe verkiezingen in Hamburg moeten worden gehouden. In Bonn is het resultaat van de verkie zingen in Hamburg door de SPD en FDP met ontsteltenis ter kennis geno men. De CDU won bijna zes procent en be- VLISSINGEN - Dit weekeinde zijn ten minste vier mensen door verdrinking om het leven gekomen. Vrijdagavond Iaat werd het stoffelijk overschot van de 5-jarige Marcel Nouwens uit Geffen (N.-B.) uit de Geffense Plas opgedregd. Het jongetje werd sedert vrijdagmid dag half vijf vermist. De 9-jarige Zemina Polat uit Amster dam is zaterdag door verdrinking om het leven gekomen. Het stoffelijk over schot van het meisje werd door een me dewerker van het Jan van Galen bad ontdekt nadat hij door een vriendje van het slachtoffer was gewaarschuwd. De oorzaak van het ongeval is volgens de politie nog onbekend De 31-jarige M. Nahumury uit Vught is zaterdag verdronken in de recreatie- plas de IJzeren Man in Vught. Volgens de politie stond de man bekend als een goed zwemmer. Hij is waarschijnlijk door de warmte onwel geraakt. De 16- jarige Sou Airan Bel Hassan uit Rotter dam is zaterdag in het water van de Nieuwe Maas verdronken. Twee vrien den kwamen te laat om de jongen nog te kunnen helpen reikte een totaal van 43,2 procent wat neerkomt op 56 van de 120 zetels. De SPD leed een dramtisch verlies van 8,7 procent en beschikt met 42,8 procent nog maar over 55 zetels. Evenals vier jaar geleden slaagde de liberale FDP er niet in de kiesdrempel van vijf procent te overbruggen. Zij kreeg 4,8 procent, ruim 1000 stemmen te weinig om door te dringen tot het stadsparlement. De Groene Alternatieve Lijst boekte het uitstekende resultaat van 7,7 pro cent en trekt daardoor met negen af gevaardigden glorieus het stadsparle ment binnen. Maar de Groenen weige ren om zowel met SPD als CDU te coa- leren waardoor in Hamburg een dusda nig compliceerde situatie is ontstaan dat. als gezegd, nieuwe verkiezingen noodzakelijk zijn. oostkapelle De "beste' club van Zeeland won zater dagavond voor de derde achtereenvol gende keer het WK. Vllssingen werd met een 3-1 nederlaag naar huis ge stuurd. kampioen Het Zeeuws afdelingsteam won op nieuw de officieuze nationale titel. De selectie van Ben Pauwels won in de finale van Den Haag en was veruit het sterkste team van het toernooi. Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10,11,12,13 en 14. LONDEN (DPA/UPI/AFP/GPD) - De Engelse troepen op de Falkland-eilanden zouden vol gens een Engelse televisiever slaggever begonnen zijn met hun aanval op de Argentijnse troepen die in Port Stanley zijn ingesloten. Volgens ITN-correspondent Michael Nicholson zijn de Britse troepen bij Port Stanley „in een buitengewoon ge waagde operatie" verwikkeld, waar over hij geen bijzonderheden mag ge ven. De correspondent had zijn verslag al zaterdagavond doorgestuurd. Het ministerie van defensie gaf het zondag vrij. Volgens de correspondent hebben de mannen van de vijfde infanteriebri gade hun landing op de eilanden suc cesvol afgerond en zijn ze begonnen op te rukken naar Port Stanley Deze bri gade en de derde commando-eenheid trekken op naar de hoofdstad in een tangbeweging Port Stanley is door bei de leger-eenheden volkomen geïsoleerd en de Argentijnen kunnen geen kant meer op. aldus de correspondent Om zich heen hebben zij de Britse troe pen. op zee bevindt zich de oorlogsvloot van schout-bij-nacht Woodward en de Argentijnen kunnen ook niet rekenen op versterkingen en nieuwe voorraden via de lucht, omdat Britse straaljagers daar patrouilleren. Vanuit vliegtuigen zijn weer pamflet ten uitgeworpen waarin de Argentij nen een eervolle overgave wordt aan geboden. De Engelse militairen wach ten nu op antwoord van de Argentijnse garnizoensbevelhebber. De vijfde brigade is op zee van de 'Queen Elisabeth II' op kleine schepen overgezet, omdat het te gevaarlijk was het voor troepentransport omgebouw de passagiersschip in de wateren rond San Carlos te laten varen De Britten hebben nu meer dan 80UU manscnappen op de Falkland-eilan den. die bijna allemaal rond Port Stan ley gelegerd zijn. De Argentijnen heb ben in deze hoofdstad van de Falkland- eilanden een garnizoen van naar schat ting 6000 man In Argentinië werd zondag een com muniqué uitgegeven, waarin alle ope raties lot 17.00 uur iNederlandse lijd) werden opgesomd. Volgens dit com munique hebben Argentijnse grond troepen het vuur geopend op Engelse posities en heeft de infanterie zijn posi ties rond Port Stanley versterkt. Aan Engelse zijde bleef alles bij hetzelfde, aldus dit communiqué. De zeven politieke leiders van de belangrijkste industrielanden tijdens de economische topconferentie in Versailles: v.l.n.r.iZenko Suzuki, de Ja panse premierde Britse premier Margaret Thatcher, de Amerikaanse president Ronald Reagan, de Franse president Francois Mitterrand, en de Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt: Pierre-Elliot Trudeau, de Ca nadese minister-president; Giovanni Spadolini. de Italiaanse minister-pre sident Ook Gaston Thorn, voorzitter van de Europese commissie en Wil- fried Marlens, voorzitter van de Europese ministerraad woonden de top conferentie bij (Zie pagina 3).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1