PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan vraagt geen uitstel Britse actie Israel richt bloedbad aan Weinig vakantiebaantjes GROOT BERAAD VOORAF AAN 'VERSAILLES' Super Maggie ZOTTEN-FESTIVAL Automobielbedrijf leer warm Zonnig en zeer warm en een kleine kans op onweer en een middagtempe- ratuur van ongeveer 30 graden, 's Mid- dags matige zeewind. I 225e jaargang no. 129 Zaterdag 5 juni 1982 <xés ftfcckcta-c/eaé&i Anieligrstraat 5-7 4460 AC GoeS Telefoon 01100-16810 HAARLEM - In Haarlem is onlangs een 15-jarige cocainekoerier uit Colombia aangehouden. De knaap had in totaal 240 op olijven lijkende bolletjes met cocaine in zijn maag. De totale waarde bedraagt 200.000 gulden. Elke twee gram cocaine mos in zilverpapier en plastic verpakt. ■De verdachte heeft de Haarlemse politie verteld, dat hij voor vakantie naar Beierland ging en dat hem bij een tussenlanding in Madrid was gevraagd de cocaine mee te nemen. In Haarlem zou dan iemand het spul in ontvangst nemen. Daar kwam echter niemand opdagen. De jongeman werd opgepakt in de Generaal Cronjéstraat, waar hij zijn ontlasting liet lopen. Toen de knaap op het politiebureau gelegenheid kreeg een douche te nemen, kwamen nog meer bolletjes met cocaine te voorschijn. Omdat de Colombiaan ook drie „olijven" had stukgebeten werd hij naar een ziekenhuis overgebracht waar zijn maag is leeggepompt. Dit gebeurde al op 24 mei, maar in verband met het onderzoek - de politie wachtte de contactman op - konden niet eerder mededelingen worden gedaan. Van onze verslaggevers) VERSAILLES - De Amerikaanse president Reagan heeft de Britse premier Thatcher niet onder druk gezet om de beslissende fase in de strijd op de Falkland-eilanden, de aanval op Port Stanley, uit te stellen. Reagan heeft vrijdagmiddag in Parijs, aan de vooravond van de politieke en economische wereld-topconferentie, dit weekeinde in Versailles, langdurig met mevrouw That- 2 cher over de Falkland-crisis overlegd. In tegenstelling tot de verwachtingen, heeft hij daarbij geen beroep op That cher gedaan om de aanval te verdagen. „Wij hebben geen pauze in de gevech ten gesuggereerd", zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig na afloop. Volgens Haig zijn „de com mandanten in het veld het best in staat de militaire situatie te beoordelen". De Britse minister van buitenlandse za ken, Pym, benadrukte in Versailles dat er door de Britten geen tijdslimiet is ^gesteld voor de Argentijnse beslissing zich terug te trekken. Als ze morgen die beslissing niet nemen, dan kan dat overmorgen, aldus Pym. Hij wees er wel op, dat op een gegeven moment de mili taire voorbereidingen voor de aanval afgerond zullen zijn. „Dan hebben de militairen het voor het zeggen", aldus Pym. Ook in het geval de aanval al is ingezet, sluit Pym echter geen onderbreking van de gevechten uit indien de Argen tijnen tot terugtrekking besluiten. „We willen de Argentijnen niet verne deren, we willen alleen onze eilanden terug". Volgens Pym hebben zowel pre sident Reagan als de Franse president Mitterrand weer volledige steun voor het Britse beleid in de crisis uitgespro ken. De wereldtop, waaraan de Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland, En geland. Italië, Canada en Japan en Bel gië (als fungerend voorzitter van de Eu ropese Gemeenschap) deelnemen, be gon vrijdag in Parijs officieus met een serie onderlinge geprekken van de aan wezige staatshoofden, regeringsleiders, ministers van buitenlandse zaken en van financiën. President Reagan sprak droogte Tal van Schouwse en Duivelandse landbouwbedrijven dreigen dit jaar in de problemen te komen door de grote droogte van de afgelopen maanden. De achterstand in de groei in vergelij king met andere jaren doet het ergste vrezen. boeren Boeren stellen zich terughoudend op ten aanzien van geautomatiseerde sys temen, Er bestaat weinig behoefte om het beroep 'boer' in te ruilen voor het beroep 'operator'. Het ligt wel in de verwachting dat veel boeren een eigen huiscomputer zullen aanschaffen voor eenvoudige administratieve handelin- port Stanley De Britse troepen rond Port Stanley hebben hun posities versterkt en de commando's voerden speldeprikac- ties uit. Militaire deskundigen menen dat de beslissende slag mogelijk dit weekend zal beginnen. PAGINA 11 milieu De al maar toenemende mestover schotten en het overvloedig gebruik van mest op landbouwgronden, nopen tot het luiden van de alarmbel. Er moe ten snel maatregelen worden geno men, aldus prof. F. de Haan. PAGINA 13 transatrace Het wedstrijdcomité van de race naar New York heeft de eerste tussenstand berekend van de deelnemende jachten. Aan kop ligt de Stad Rotter dam van Sjoerd Nauta gevolgd door Nico Wensveen D'Oranjeboom. PAGINA 15 Met een optreden van Jango Edwards Friends op het Leidseplein is vrijdag in Amsterdam het Festival of Fools begonnen. zo ook met de Japanse premier Suzuki. Minister Haig zei na afloop van dat ge sprek, dat de Verenigde Staten zeer ver heugd zijn over de Japanse beslissing de defensie-uitgaven met 8 procent te verhogen. Vrijdagavond, aan het diner in Versail les, hebben de deelnemers aan de top een eerste gespreksronde gehouden over de betrekkingen tussen Oost en West, de vooruitzichten voor wapenbe perking en de problemen in het Mid den-Oosten. In hel gebied van het Baikalmeer is een beeldje gevonden van een beer dat volgens Russische geleerden tussen de 25.000 en de 35.000 jaar oud moet zijn. Naar het persbureau Nowosti vrijdag berichtte, getuigt het beeldje dat uit een rinocerosbot is vervaardigd, van een grote vaardigheid van de maker. Deze prehistorische vondst werd gedaan bij opgravingen op de plaats van een ne derzetting uit de oude steentijd bij Tol- baga in het centraal-Aziatische deel van de Sowjet-Unie BUONOS AIRES - Het Argentijnse tijdschrift Tal Cual, dal al enige malen de Britse premier Margaret Thatcher uitbeeldde op de voorpagina als pi raat, duivel, Hitier en vampier, publiceerde Thatcher vrijdag als super vrouw, een populaire figuur uit stripboeken en tv-films. De vette letters naast de foto betekenen: 'Thatcher is gek. Ze denkt dat ze Super-Vrouw is'. Het Amerikaanse KNMI meldde vrijdagavond, dat de Falkland-eilanden vrijdag door een dikke gordel van wolken werden bedekt, waaruit waar schijnlijk een koude regen viel. Het scheen volgens de dienst onwaarschijn lijk, dat in die situatie in de volgende periode van 24 uur belangrijke veran dering zou komen. Dit zou betekenen dat de gevechtshandelingen vertraagd kunnen worden, (zie ook pagina 3). (Van ome redactie economie DEN HAAG - Enkele tienduizenden scholieren zullen het dit jaar zonder een vakantiebaantje moeten doen. Steeds meer bedrijven en bedrijfstakken bezuini gen op het vakantiewerk. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft overigens de indruk dat het met aanbod van vakantiewerk in het westen van het land nogal meevalt. Door de zeer warme dagen de afgelopen weken is er vooral vakantiewerk voldoende in het bollengebied en de tuinbouwgebieden. Het is het Koninklijk Nederlands On- weer 'boeken' bij dezelfde werkgever. dernemers Verbond uit een steekproef gebleken dat het vakantiewerk in som mige sectoren wel met de helft is terug gelopen. De industriële bedrijven heb ben naar verhouding nog het meeste vakantiewerk. De opkomst van deel tijdarbeid heeft echter over de gehele linie van het bedrijfsleven het vakantie werk doen teruglopen. Steeds meer jongelui nemen kontakt op met een uitzendbureau om te probe ren op die manier hun vakantiegeld bij een te krijgen. De uitzendbureaus ver wachten dit jaar zo'n 80.000 scholieren aan tijdelijk werk te helpen. Uit het onderzoek van het KNOV blijkt tevens dat veel jongelui die vorig jaar een vakantiebaantje hadden direct Zowel de scholier als de werkgever we ten wat ze aan elkaar hebben gehad en gaan in zeer veel gevallen voor het vol gend vakantieseizoen met elkaar in zee. Sommige bedrijven werden al in het begin van het jaar geconfronteerd met De Griekse (socilaistische) regering is begonnen met de sluiting van indus triële bedrijven teneinde de grote lucht vervuiling boven Athene een halt toe te roepen. De minister van industrie, Anastasios Peponis, maakte vrijdag be kend dat een gasfabriek in de hoofd stad, die als een van de belangrijkste vervuilers en aantasters van de bouw werken uit de oudheid wordt be schouwd, uiterlijk eind 1983 dicht moet. koffie Uit onderzoekingen is gebleken dat de Nederlander vorig jaar gemiddeld ruim vijf koppen koffie per dag heeft gedronken tegen 4.6 in 1980. Dit bete kent dat een Nederlander in 1981 ge middeld 200 liter koffie heeft gedron ken. Nieuws uit Zeeland: 2,4,5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Financiën, economie: 15. Radio en televisie: 24 en 25. Zaterdagkrant: 17, 18, 19. 21 en 23. Van onze correspondenten) BEIROET - Tientallen burgers zijn gisteren in de Libanese hoofdstad Beiroet gedood door Israëlische bombardementen. Volgens de Libanese televisie zijn bij het bombardement 60 do den en 170 gewonden gevallen. Een woordvoerder van premier Begin van Israël verklaarde gisteravond dat het bestand tussen Israël en de PLO niet langer van kracht is. Directe aanleiding voor de Israëlische Israeliscne suaajjageia bestookten en- bombardementen was de aanslag op de kele uren lang doelen in en rond Bei ambassadeur in Londen, Shlomo Argov roet. Vooral het Palestijnse bolwerk (55), die donderdagavond laat werd vlak bij Yasser Arafats PLO-hoofd- neergeschoten voor een hotel in het- kwartier moest het ontgelden; hierop centrum van Londen. De Israëlische ambassadeur, die een kogel in zijn hoofd kreeg, verkeerde vrijdagavond nog in levensgevaar. Intussen zijn vier man aangehouden, die allen in het bezit zijn van Arabische paspoorten. Twee van de verdachten zijn waar schijnlijk Jordanièrs en verder gaat het, zo vermoedt de politie, om een Irakees en een Syriër. De aanslag op Argov was de eerste op een Israëliër in Londen sinds 1978. Het is de tweede aanslag op een Israëlische diplomaat dit jaar. Argoc is ook ambassadeur in Neder land geweest. De PLO-vertegenwoordiger in Londen heeft de aanslag op de Israëlische am bassadeur veroordeeld, en gezegd dat de PLO niet verantwoordelijk is. Niet temin verklaarde een woordvoerder werden riiet minder dan twaalf lucht aanvallen gedaan. Steeds weer stegen enorm grote grijs-rode paddestoelen van rook. stof en puin boven Beiroet uit. Gigantische branden waren het gevolg, die gisteravond nog niet geblust waren. De Palestijnen trachtten - zoals ge woonlijk tevergeefs - met hun verou derd luchtdoelgeschut de hypermoder ne Israëlische bommenwerpers te ver jagen Wel hebben de Palestijnen terug geslagen: nog geen uur na de Israëli sche bombardementen vrijdagmiddag op Beiroet, en later ook op Zuid-Liba- non. bestookte de PLO nederzettingen in het noorden van Israël met Katjoes- ha-raketten. Daarbij zouden één dode en vier gewonden gevallen zijn. Het Israëlische bombardement op Bei roet en Zuid-Libanon en de Palestijnse van premier Begin in Jeruzalem dat het reacties daarop zullen een nadelig ef- van schijnheiligheid getuigt, nog langer van een bestand te spreken. (Slot zie pagina 6 kolom 5) Van Agt krijgt Belgische Tijl Uilenspiegelprijs BRUSSEL (BELGA) - De jonge renorganisatie van de Belgische christelijke volkspartij (CVP) heeft haar jaarlijkse prijs, ge noemd naar de legendarische held Tijl Uilenspiegel, ditmaal toege kend aan premier Dries van Agt. Dit heeft het bestuur onder leiding van Eric van Rompuy vrijdag be kend gemaakt. De Uilenspiegelprijs is bestemd voor een persoon of groep die blijk heeft gegeven van politieke moed en een daad heeft gesteld van stoutmoedig karakter. Van Agt krijgt de onderscheiding omdat hij 'een toonbeeld is van wat een crhis- ten-democratisch leider moet zijn in crisistijd'. Reagan in Europa Dn de vraag naar vakantiewerk. Volgens de Raad voor het Filiaal en Grootwin kelbedrijf was de schooljeugd er dit jaar al vroeg bij. Een klacht onder de vakantiewerk zoekende schooljeugd maar zeker ook van de schoolverlaters die dit jaar voor het eerst op de ar beidsmarkt komen, is dat werkgevers wel jongeren in dienst willen nemen, maar voor de vaak meest eenvoudige baan enkele jaren ervaring vragen. „Juist hierdoor dreigen veel jongeren tussen de wal en het schip terecht te komen", aldus het ministerie. .e Amerikaanse president 'Ronald Reagan kon zijn inmiddels begonnen bezoek aan West-Europa op geen be- Pag*a") ter tijdstip hebben gekozen: hij is nu bijna anderhalf jaar fn functie en in die periode hebben de Westeuropeanen een goede indruk ge kregen van de man, die als staatshoofd van de machtigste natie ter wereld, de vrije wereld aanvoert. Het Westeuro pees oordeel over president Reagan is niet bepaald gunstig. De retoriek, waar mee de Amerikaanse president gedu rende het eerste jaar van zijn ambtspe riode met name de Sowjet-Unie te lijf ging, bracht gevoelens van onzekerheid en onveiligheid over geheel Europa. Op tal van punten botsten de meningen van de landen van West-Europa met die van de Verenigde Staten, met name waar de Oost-West relatie in het geding was. De agressieve en starre benade ring van de VS bracht de Westeuropese partners binnen het Atlantisch bondge nootschap steeds meer tot de overtui ging. dat deze vorm van machtspolitiek geen enkele bijdrage leverde aan de door iedereen gewenste ontspanning tussen Oost en West. De laatste maan den blijkt Reagan zich wat genuanceer der op te stellea Van de 'cowboy' met het pistool losjes in de holster, heeft hij zich de laatste tijd steeds meer ontpopt tot een voorzichtig opererend en ver antwoordelijk leider, die tot de ontdek king is gekomen, dat alleen geweld geen oplossing biedt. De 'nieuwe Rea gan' heeft zich, om enkele voorbeelden te noemen achter bondgenoot Enge land gesteld in het conflict met Argenti nië, zijn jongste voorstellen over wa pencontrole getuigen van realiteitszin en zijn opvattingen over de expansio nistische politiek van Iran in het gebied van de Perzische Golf komen in grote lijnen overeen met die van de Europese landen. Het is om al deze redenen, dat Reagans Europa-reis op zo'n gunstig moment komt. De Amerikaanse presi dent kan op de economische top van de zeven rijke industrielanden, dit week end in Versailles en tijdens de Navo-top van volgende week woensdag en don derdag in Bonn het beeld dat wij hier van hem hebben "bijstellen'. Reagan moet nu duidelijk maken, dat hij geen avonturier is, maar een serieus staats man, die begrip heeft voor de positie van zijn Europese bondgenoten en van uit die optiek handelt. Reagans bezoek bestrijkt twee be langrijke terreinen: de economie en de defensie, Tijdens de bijeenkomst in Versailles staan de zeven rijke indus trielanden zeker niet als vrienden naast elkaar. De economische politiek van de Verenigde Staten ontmoet grote be zwaren bij de vier rijke industrielanden van West-Europa: Engeland, West Duitsland, Frankrijk en Italië. De Ame rikanen hebben nog geen enkel signaal laten doorklinken, dat zij eventueel be reid zouden zijn hun hoge rentevoet - het meest omstreden punt - bij te stel len. Dat, zo vinden de Europese landen, is essentieel om de bestrijding van de huidige recessie effectief te kunnen aanpakken. Ter andere zijde zijn de VS het volstrekt oneens met de Russische gasleveranties aan West-Europa, die, zo zeggen de Amerikanen, de de landen van West-Europa op een belangrijk ter rein van de economie van de USSR af hankelijk maakt. Het Siberische gas kan in de Amerikaanse denkwijze in tij den van oplopende spanning als poli tiek drukmiddel worden gehanteerd. Dat, zo zeggen Reagan en de zijnen, moet worden voorkomen door simpel weg geen gas van de Russen af te ne men. De starheid van deze beide visies zal, zo moet worden gevreesd, in Ver sailles niet worden doorbroken. Op zijn best zal Reagan op ondergeschikte punten zijn bondgenoten wat tegemoet komen, maar over vele omstreden za ken tussen de bondgenoten, zal over eenstemming ver te zoeken zijn. Rea gans bezoek aan Europa krijgt daar door meer het karakter van een oriënta tiereis dan van een reeks ontmoetin gen, waarop zaken worden gedaan. Op de Navo-top in Bonn zal min of meer een zelfde gedragslijn worden gevolgd: Amerika, dat zijn visie op het wereldge beuren wil overdragen op zijn Europese partners, die zo hun eigen ideeën heb ben. Vooralsnog lijkt de balans van dit bezoek negatief uit te vallen. Althans als achteraf zal worden gekeken naar de concrete resultaten. Toch is een zeker optimisme op zijn plaats. Het feit dat Reagan tien dagen Europa 'doet' zal hem hoe dan ook beïnvloeden. Reagans zwart-wit-opstelling ten aanzien van vrijwel alle grote wereldproblemen, zal in Parijs, Bonn,Rome en Londen onge twijfeld onderhevig zijn aan erosie. Een Reagan, zoals die de laatste maanden optrad, zal met een in Europa verbrede denk-horizon mogelijk wat voorzichti ger optreden. Minder de toneel spelen de politicus en meer de staatsman met verantwoordelijkheidsgevoel. Dat al leen al zou als de winst van Reagans Europa-trip kunnen worden be schouwd. Dim Burgemeester Polak van Amster dam en wethouder Spoelstra van open bare werken hebben vrijdagmiddag het contract voor de bouw van het stad huis/muziektheater op het Waterloop- lein ondertekend. De bouw is gegund aan de bouwcombinatie Stamuco (stadhuis!muziektheater combinatie Deze kwam bij de inschrijving met een aanneemsom van 144,5 miljoen gulden als laagste uit de bus Volgens de gemeente Amsterdam gaat nog deze maand de eerste paal in de grond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1