Madrid wil zwaardere itraf tegen militairen 0Êf wTjé W Schip Greenpeace uit Leningrad gesleept Massagraf bij fort Fransen in Algerije DAG TAS kleintjes 1EROEP TEGEN VONNIS TRIBUNAAL Britten roepen Argentijnen op een bloedbad te vermijden TERLOUW WIL MILJARD VOOR BEDRIJFSLEVEN Argentinië boycot KLM (Van onze correspondent DRID - De Spaanse regering heeft donderdag verklaard dat in beroep zal gegaan tegen de straffen die zijn uitgesproken tegen de 32 officieren die porig jaar de leiding hadden over de mislukte staatsgreep. Tegenover de nationale radio iet de Spaanse premier Calvo fSotelo duidelijk blijken ontre- weden te zijn met de uitspra- eD ;en van het militair tribunaal, aHet lijkt alsof alle verantwoor- ielijkheid is geconcentreerd in" Het. recherchewerk van de rijkspolitie le water dreigt ernstig in de verdruk king te komen. De criminaliteit stijgt onrustbarend. Binnen vijf jaar is het aantal aangiften in Zuid-West-Neder land met ruim veertig procent toege nomen. PAGINA 4 De leiders van de zeven rijkse indus trielanden komen vandaag, vrijdag, tot en met zondag in Versailles bijeen. De Franse president ontvangt voor de- Ze achtste ontmoeting de 'clubleden' op het bordes van het 'Grand Trianon'. Het Franse staatshoofd gaf zijn visie vooraf aan enige in het Elysée verza melde journalisten en hij zei: „Zelden hebben de leiders van de samenwer kende industrielanden zich zo weinig van eikaars lot aangetrokken als nu". PAGINA 9 tarieven Wie in Amsterdam woont betaalt voor dezelfde hoeveelheid verbruikte elek triciteit al gauw honderden guldens méér dan iemand in Noord-Brabant. Dat is de conclusie uit een onderzoek van de Consumentenbond, De PZEM, werd niet in het onderzoek betrokken. PAGINA 13 werklozenleger Staatssecretatis Van Houwelingen (defensie) wil voorkomen dat de Ne derlandse krijgsmacht een leger van werklozen wordt Met ingang van sep tember neemt hij maatregelen tegen soldaten die bij gebrek aan werk in dienst blijven hangen. In sommige ka zernes slapen zelfs soldaten op badka mers en op gangen. PAGINA 16 wereldomroep Maak van thuisblijvers geen spoorzoe kers, is een actie die de ANWB al jaren voert. Toch moet de ANWB in de zo mermaanden dagelijks een waslijst alarm-omroepen voorlezen, ondanks dat steeds meer Nederlanders een kor tegolf ontvanger bij zich hebben. PAGINA 19 de twee meest verantwoordelij ke personen", aldus Calvo Sote- lo. „Ik moet zeggen, dat het me moeilijk lijkt officieren vrij te spreken, die ons zeventien uur lang in gijzeling hebben gehouden in het parlement. Als hoofd van de regering vertrouw ik erop, dat een diepgaande bestudering van de vonnissen ons ertoe zal brengen be roep aan te laten tekenen", zo zei hij verder. Na intern beraad van acht dagen (de maximale termijn die de Spaanse wet toestaat) veroordeelde de Hoge Raad voor Militaire Justitie in Madrid de twee hoofdverdachten, overste Tejero Molina (verantwoordelijk voor de over val op het parlement en de gijzeling van regering en parlementariërs) en luite nant-generaal Milans del Bosch, die op de 23 februari vorigjaar in Valencia de staat van beleg had uitgeroepen in een poging om ook de rest van het Spaanse leger mee te krijgen, tot de maximale straf van dertig jaar, net zo hoog als door het openbaar ministerie was geëist. De overige 33 beklaagden kwamen er echter met aanzienlijk lagere straffen af dan de openbare aanklager in zijn herziene aanklacht had geëist. Gene raal Armada Comyn, tegen wie even eens dertig jaar was geëist wegens zijn (mislukte) poging om het bezette parle ment een kabinet onder zijn premier schap op te dringen, kreeg slechts zes jaar opgelegd. Het feitelijke brein ach ter de hele operatie, kolonel San Mar tin, verbonden aan de inlichtingen- W PARIJS (AP) - Naast een voormalige Franse gevangenis in het noordwes ten van Algerije is een massagraf ontdekt, waarin de geraamten van 936 mannen, vrouwen en kinderen zijn aangetroffen, aldus donderdag het Franse dagblad Liberation. Een groot aantal skeletten droeg sporen van folteringen en sommige leken in tweeën te zijn gehakt alvo rens ongeveer een meter diep te zijn begraven. Volgens een Algerijnse arts dateren de geraamten van 20 tot 25 jaar geleden, toen Frankrijk zijn Noordafrikaanse kolonie met geweld probeerde te behouden Volgens Liberation liggen in het graf nog meer slachtoffers, maar hebben de Algerijnse autoriteiten de opgraving abrupt gestaakt. Al- gci.jc «ciivici'I m 1962 de onafhan kelijkheid na een bloedige oorlog die acht jaar duurde en waarin bei de partijen gruwelijkheden begin gen. De Algerijnse ambassade in Parijs heeft het bestaan van het massa graf in Khenchela, in de bergen bij de Tunesische grens, 400 km ten zuidoosten van Algiers bevestigd. Volgens de ambassade hebben de Algerijnse autoriteiten de vondst van het graf in maart bekendge maakt. dienst van de pantserdivisie Brunete, werd tot slechts drie jaar en één dag veroordeeld. Elf van de 33 verdachten werden zelfs geheel vrijgesproken. Onder hen be vindt zich majoor Cortina van de mili taire inlichtingendienst CESID, wiens rol in de coup tijdens het ruim drie maanden durende proces nooit hele maal opgehelderd is. De rest van de be klaagden die vrijgesproken werden, zijn luitenants van de Guardia Civil, die onder leiding van overste Tejero het parlement bezetten en regering en par lementariërs 18 uur gijzelden. Als argument voor hun vrijspraak voer de het militaire tribunaal aan dat de lagere officieren van de Guardia Civil slechts bevelen van hun superieur op- /olgden. Of het tribunaal zich bij die vrijspraak tevens heeft laten leiden door de overeenkomst tussen Tejero en Armada, als voorwaarde voor de over gave van Tejero, dat de lagere officieren gevrijwaard zouden blijven van vervol ging, komt in het vonnis nergens tot uitdrukking, al neemt men aan dat dat pact wel degelijk een beslissende rol heeft gespeeld bij de vrijspraak. De eerste reacties van politici en poli tieke partijen op de vonnissen zijn over het algemeen teleurstelling en verontwaardiging. De Spaanse socia listen kondigden in een communiqué aan, binnenkort een voorstel bij het parlement te zullen indienen waarbij de wetgeving zodanig gewijzigd wordt dat gevallen als militaire rebellie, staatsgrepen en schending van de grondwet komen te vallen onder de be voegdheid van een burgerlijke recht bank in plaats van onder een militair tribunaal zoals nu het geval is. Dat voorstel valt uit te leggen als een ver kapte motie van wantrouwen tegen de objectiviteit van de militaire justitie in dit geval. Vraagteken op dit moment is de reactie op de uitspraak binnen de Spaanse strijdkrachten. De algemene verwach ting in welingelichte politieke kringen is, dat de vonnissen binnen het Spaanse leger de komende weken zullen leiden tot toenemende spanningen. Vooral de hoge straf voor luitenant-ge neraal Milans del Bosch valt voor het merendeel van de Spaanse officieren moeilijk te verwerken, vanwege het militaire prestige en de staat van dienst binnen de strijdkrachten van de rebelse generaal. GOOSE GREEN, FALKLANDEILANDEN - Bewaakt door een enkele Brit verlaat een lange rij Argentijnse soldaten hier het gebied van Goose Green, waar zij krijgsgevangen werden gemaakt. (Van onze correspondent) LONDEN - Britse straaljagers hebben duizenden pamfletten uit gestrooid boven de Argentijnse stellingen rond Port Stanley, in een poging de Argentijnse soldaten ertoe te bewegen hun wa pens neer te leggen en zich over te geven. Deze actie moet als de allerlaatste po ging worden gezien een gewapend en ongetwijfeld zeer bloedig gevecht om de hoofdstad van de Falkland-eilanden te vermijden. Woensdagavond zei pre mier mevrouw Thatcher ook al, de Ar gentijnen nog één kans te willen geven, voor de order wordt gegeven om op te rukken. Ze richtte zich toen via de tv indirect tot de Argentijnse president Galtieri en zei, dat Argentinië nu nog verder bloedvergieten kan vermijden door de troepen terug te trekken. Rege ringswoordvoerders zeiden donderdag dat er geen reactie op dit aanbod is ge komen. Niemand in Londen verwacht ook se rieus dat de Argentijnen alsnog op het allerlaatste moment bakzeil zullen ha len. Ook, in Buenos Aires is de stem ming zodanig, dat het gevecht om Port Stanley niet kan uitblijven. Defensie-experts in Londen verwach ten dat de Britse troepen, waarvan er, inclusief de 3000 infanteristen die aan boord waren van de Queen Elizabeth H, nu 8000 rond Port Stanley zijn verza meld, dit weekeinde met hun aanval zullen beginnen. De Britten beheersen de hoge gronden rond Port Stanley. Het ministerie van defensie in Londen heeft donderdag geen mededelingen over militaire ac ties gegeven, maar Argentijnse rappor ten spreken van geisoleerde schermut selingen in de buurt van Port Stanley. De Argentijnen hebben zich in, zoals militairen dat noemen, een klassieke hoefijzer-formatie ingegraven rond Port Stanley. Ook al op grond hiervan zeggen deze militairen dat het gevecht om het stadje onvermijdelijk met zeer veel bloedvergieten gepaard zal gaan Pamfletten COE VORDEN (ANP) - Het derde kabinet-Van Agt zal voor dit jaar en het komen de jaar aan de tweede kamer maatregelen voorstellen die lastenverlichting van een miljard gulden voor het Nederlandse bedrijfsleven opleveren. Dit zei minister Terlouw van economische zaken donderdagavond tijdens een spreekbeurt voor de industriële vereniging in Coevorden. De lastenverlichting moet volgens Terlouw worden gerealiseerd door een verhoging van de renteaftrek voor door ondernemingen geleend geld. De bewindsman zei verder zich in de toekomst te zullen blijven houden aan de 'herenafspraak' met Shell en Esso. Over hét financieringstekort wilde de bewindsman nog geen cijfers noemen, maar hij was somber gestemd en sprak van grote tegenvallers. De aangekondigde 170 ontslagen of de algemene instelling voor maat schappelijke dienstverlening Groene Kruis in Amersfoort, zijn voorlopig van de baan. Volgens de directeur van de instelling, H. Fokkens, is er met het mi nisterie van erm een regeling getroffen waardoor gedwongen ontslagen niet nodig zijn. swiebertje ffij is er weer onze Swleb, vanavond komt de eerste aflevering op de televi sie van een serie van zeven. Beelden van bijna 20 jaar geleden, in zwart-wit, want kleur was er toen nog niet. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Kunst en cultuur: 18. Radio en televisie: 19. Financiën, economie: 21 Varia: 16 en 17. HELSINKI/LENINGRAD (UPI)-Russische functionarissen in Leningrad hebben donderdag tegengesproken dat de 'Si- rius', een actieschip van de milieu-organisatie Greenpeace, met geweld buiten de haven is gebracht. Zij gaven te ken nen dat de opvarenden wellicht hadden besloten de haven van Leningrad te verlaten, omdat zij het havengeld niet konden betalen. Het schip was daarop woensdagavond door twee sleepboten naar zee gebracht, omdat het vaartuig lichte machineschade had. Een woordvoerder van de Greenpeace-activisten die inmid dels met hun schip in de haven van Helsinki waren aangeko men, vertelde echter een ander verhaal. Volgens hem was de 'Sirius' met geweld van zijn ligplaats verwijderd en naar buiten gesleept, nadat de opvarenden 2.000 ballonnen met, de Russische tekst 'Sowjet-burgers. stopt de kernproeven' hadden opgelaten. De 'Sirius' was naar Leningrad gekomen om erbij de leiders van de Sowjet-Unie op aan te dringen, eenzijdig alle kern proeven en de opstelling van kernwapens te staken Kort na hun onaangekondigde komst hadden opvarenden een ge sprek met het Russische vredescomité, een door de regering gesteunde organisatie die de voorstellen van president Leo nid Brezjnev voor internationale wapenbeheersing steunt. Voorts probeerden enkele leden van Greenpeace in de stra ten van Leningrad pamfletten uitte delen waarin Russische burgers worden opgeroepen, bij hun regering aan te dringen op staking van alle kernproeven. Agenten van de geheime politie KGB kwamen echter snel tussenbeide en brachten de activisten terug naar hun schip, dat enkele uren later naar zee werd gesleept, aldus een woordvoerder van de beman ning. Kennelijk probeerden de opvarenden nog het gedwongen vertrek te vertragen door te zeggen dat er een machinede fect was. Volgens een officiële woordvoerder in Leningrad kwam een Russische monteur echter tot de conclusie dat het om een gering mankement ging. Opvarenden van de 'Sirius' verklaarden donderdag dat het vaartuig vandaag naar Amsterdam vertrekt. Vele duizenden jongeren die de laatste weken examen hebben gedaan ho ren deze week of zij zijn geslaagd of dat zij het een jaar moeten overdoen. Uit deze woning hingen vandaag de vlaggen met oude schooltassen al buiten als blijk van het goede nieuws. De Britse Harrier-straal jagers hebben donderdag twee verschillende soorten pamfletten boven de Argentijnse troe pen uitgestrooid. Boven het ene staat zowel in het Engels als in het Spaans „Vrijgeleide". De tekst op dit pamflet meldt de Argentijnen verder hoe ze zich moeten overgeven: door de 'vrij geleide' op te spelden, de wapens neer te gooien, en zich te melden bij de eer ste de beste Britse militair. Aan de andere kant van dit pamflet staat de tekst van een brief van de En gelse schout-bij-nacht Woodward aan de Argentijnse commandant Menen- dez. In die brief staat onder meer: „De zaken staan er nu zo voor, dat u moet overwegen of het nog wel zin heeft u te verzetten, gezien de nadelige positie waarin u verkeert". Op het tweede pamflet staat een foto afgedrukt, waarop de Argentijnse over gave op Zuid-Georgia te zien is, met na me het moment waarop commandant Astiz de akte van overgave tekent. De tekst op dit pamflet is rechtstreeks tot de Argentijnse soldaten gericht. Die tekst luidt: „We willen niet nog meer bloed vergieten, maar als het niet anders kan, zullen wij niet aarzelen" Het pamflet eindigt met. „Denk aan het gevaar waarin u zich bevindt. U heeft problemen met de bevoorrading van wege onze blokkade. Denk aan degenen van wie u houdt, en aan het huis dat op uw terugkomst wacht". Een Britse 'Vulcan'-bommenwerper (Slot zie pagina 8 kolom 7) BUENOS AIRES (AFP) - Argentinië zet per 30 juni alle lijnvluchten van KLM, Air France en Lufthansa van en naar Buenos Aires stop als reactie op de economische sancties van Neder land, Frankrijk en West-Duitsland om Engeland in het Falkland-conflict te steunen. Dit is donderdag officieel bekendge maakt in het Argentijnse regeringsbe sluit nummer 1074. Al eerder was be kend, dat de Argentijnse luchtvaart maatschappij, Aerolinas Argentina's ook per 30 juni niet meer naar en van Nederland, Frankrijk en de Bondsrepu bliek mag vliegen. Vliegen van Britse maatschappijen op Argentinië is al vanaf het begin van het Falkland-con flict stopgezet. Zoals gemeld werd eer der deze week al over deze maatregel gesproken Noch bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, noch bij de KLM was donderdagavond iets bekend van het Argentijnse besluit. De Argentijnse luchtvaartmaatschap pij, Aerolinas Argentina's vliegt nor maal ook niet op Schiphol

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1