'LAATSTE KANS' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Licht herstel PvdA - D'66 is winst kwijt Reagan naar Europa kleintjes Margaret Thatcher VVD en SGP winnen in Zeeland 1ZEER MATIGE OPKOMST GERULAITIS TOCH NAAR WIMBLEDON PAGINA 27 fokker Fokker heeft nog geen besluit geno men over een mogelijke beperking van de produktie van de vliegtuigen F-27 en de F-28. De werkvoorraad voor deze vliegtuigen is de eerste maanden van dit jaar teruggelopen. Een mogelijke produktiebeperking zou negatieve ge volgen hebben voor de werkgelegen heid. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 21. Radio en televisie: 25. Financiën, economie: 27. Varia: 23. verkiezingen 13, 14, 15, 17, 18 en 19. (Van onze parlementaire redactie k DEN HAAG - D'66 is de grote verliezer van de gemeenteraads verkiezingen van gisteren. Zij verspeelde vrijwel de gehele winst die ze bij de kamerverkiezingen vorig jaar boekte. De PvdA herstelde zich enigszins van het verlies dat de kiezers haar bij de statenverkiezingen toebrachten. Het CDA leed licht ver lies, en de WD wist haar winst van de statenverkiezingen onge veer te handhaven. De opkomst was, zoals verwacht, niet stelde dat de liberalen nu ook buiten de erg hoog: 67,7 procent van het aantal Randstad vooruitgang boeken. .Wl«« Na telling van 90 procent van de sten.. tien miljoen). Bij de statenverkiezingen kwam 67,6 pet op, bij de raadsverkiezin gen van vier jaar geleden nog 71,4 pet. Bij PvdA heerste grote vreugde. Den üyl stelde vast dat „de PvdA weer terug is in de wedstrijd". Fractieleider Brink- horst van D'66 zei dat zijn partij „is ge straft voor de machteloosheid van het vorige kabinet". Ook CDA-fractieleider Lubbers weet de teruggang van zijn >artij gedeeltelijk aan „onplezierige ka- nnetsbeslissingen". Tevreden was WD-voorzitter Kamminga, die vast- men in de 162 gemeenten die gezamen lijk een landelijke vergelijking moge lijk maken, lagen de verhoudingen gis teravond Iaat als volgt (tussen haakjes de resultaten die in diezelfde gemeen- PAGINA 2 behoud f Het visverwerkingsbedrijf 'Diepvries I Breskens'blijft zeer waarschijnlijk be- I houden, maar dan onder een andere naam: 'Diepvries Oosterbaan'. Er wordt naar een exploitant gezocht die het hleerbedrijf wil huren van dc rwe eigenaar. Die kocht vorige week bij de veiling de gebouwen en een groot deel van de machines van het failliete bedrijf. PAGINA 3 staking Stembureau uitgebrand DRECHTERLAND (ANP) - Een- stembureau van de gemeente Drechterland in café De Linde boom is woensdagavond om onge veer half zeven uitgebrand. De mensen die aanwezig waren kon den het vege lijf redden en zijn met de stemmaterialen naar buiten ver huisd. Burgemeester B. J. Kalb: „Dat had men nou juist niet moeten doen. Men heeft buiten tot zeven uur gelegenheid tot stemmen gege ven en dat is volgens de voorschrif ten niet juist. Ik denk dat er nu in Drechterland helemaal moet wor den overgestemd. Beter was het ge weest indien men het stembureau had gesloten om half zeven en don derdag de mensen gelegenheid had geboden alsnog te stemmen." Er zijn geen stemmen verloren ge gaan. De oorzaak van de brand is niet bekend. Warmpjes Zonnig, in de namiddag en avond mo gelijk een onweersbui. Middagtempe- ratuur ongeveer 27 graden, aan zee minder warm. Weinig wind. 225e jaargang no. 127 ^Donderdag 3 juni 1982 kunt u telefonisch opgeven. Hel De stembus van de thuisblijvers teeds opnieuw om de vier Öjaar is de landelijke poli tieke leiders verweten dat ze met de uitslag van gemeente raadsverkiezingen teveel mooi weer speelden voor ei gen gebruik. De stembus van gisteren heeft laten zien dat zo'n verwijt nog nauwelijks opgaat: wat er de afgelopen maanden in Den Haag is gebeurd heeft onmiskenbaar bij veel kiezers bepaald hoe het plaatselijk bestuur er voor de komende periode gaat uitzien. Niet zo'n plezierige ervaring voor alles en ieder een die zich uitslooft om de democratie- dicht-bij-huis duidelijk tot gelding te brengen. Wel een werkelijkheid om in de toekomst meer en meer rekening mee te houden. De kabinetscrisis van vorige maand is de gemeenteraden heel duidelijk 'opgebroken': voor de PvdA betekende dat een onverwacht herstel na het gevoelige verlies bij de Staten verkiezingen van onlangs, D'66 staat er (net alsof er in de afgelopen vier jaar met deze partij niets is gebeurd) in de gemeenteraden weer even magertjes voor als in 1978, het CDA is over de gro te sprong voorwaarts heen en de WD gaat het in de gemeenteraden nu hele maal 'maken'. Onthullend in dit ver band was de conclusie uit een onder zoek van het bureau Intomart: een der de deel van de kjezers zag in de breuk van het CDA-PvdA-D'66-kabinet Van Agt n een reden om de gang naar de stembus te maken. Nog onthullender overigens was dit keer het opkomst-percentage: nog geen 68 procent van de tien miljoen kiesgerechtigden in dit land, in 754 ge meenten in de gelegenheid om bij el kaar opgeteld 11.364 raadsleden te kie zen, had er de gang naar het stemlokaal voor over. Minder dan op 24 maart bij de Statenverkiezingen, minder dan bij de raadsverkiezingen in 1978. Het komt er dus op neer dat de thuisblijvers (meer dan een derde van het totaal) samen de grootste partij vormden. Voor de topfi guren van de landelijke politieke partij en was dit trieste gegeven gisteravond aanleiding om op televisie een discussie op te zetten over de vraag of het in Ne derland echt zover is gekomen dat de kiezer zijn onverschilligheid tegenover het politieke bedrijf niet langer onder stoelen of banken steekt. Alleen komt bij een dergelijke praatje rond de tafel niet uit de verf wat de politieke partijen er zelf aan zouden kunnen doen om die kiezers-motivatie weer een stuk op te vijzelen. Voor 8 september staat de vol gende stembus al weer klaar. Ook gis teravond al meteen werd druk gegokt op de afloop daarvan die een nieuwe kabinetsformatie mogelijk zal moeten maken. Het zal er vooral op aankomen of de politieke partijen in de komende maanden in staat rijn een verloren stuk vertrouwen bij de kiezer terug te win nen. Ze kunnen dat doen door duidelijk te maken wat ze bedoelen als ze iets zeggen of doen. Het 'opstappen' van de PvdA uit de moeizaam voortsukkelen de regeringscombinatie is gisteren in ie der geval bij de kiezer als een herken baar signaal ervaren. Natuurlijk was dat bij de wankelmoedige en weinig doortastende houding van D'66 ook het geval. Zeeland heeft bij raadsverkiezingen altijd te maken met - watje zou kun nen noemen - de 'wet van de vertraagde effecten'. En daarbij valt dan telkens op dat de vier grootste steden (Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen) het landelijk beeld vrij nauwkeurig volgen, terwijl het 'platteland' over het alge meen nogal afwijkt. Het opkomstper centage hier lag. over het algemeen ge nomen, beduidend hoger dan het lande lijke. De WD rukt de Zeeuwse gemeen teraden binnen. Opvallend is ook de groei van SGP en in haar kielzog de combinatie GPV/RPF. Veranderingen die niet zonder belang rijn Straks tre den nieuwe gemeenteraden aan in for maties, die nog wel eens tot grote span ningen aanleiding kunnen geven. Hoe hoog die kunnen oplopen is de afgelo pen maanden gebleken, toen het erom ging op basis van de uitslag van de Sta tenverkiezingen een nieuw college van gs in de Middelburgse Abdij op de kus sens te hijsen. Ook in de gemeentera den hebben de afgelopen jaren vrij duurzame, langzamerhand traditionele combinaties van partijen het beeld van de samenstelling van de colleges van b en w bepaald. Voor experimenten met meerderheids-colleges is geen plaats meer. In Rotterdam bijvoorbeeld is daaraan gisteren ook iedere grond ont vallen. Als de wijziging in de krachts verhoudingen niet nu al meteen op de vorming van de dagelijkse besturen van de gemeenten van invloed is (goed denkbaar bijvoorbeeld in Middelburg, Vlissingen en Goes), dan toch zal de bandbreedte waarop die colleges de ko mende vier jaar moeten opereren be paald smaller worden. Voor de gemeen ten gaat het in de komende vier jaar namelijk om een beleid in rie richting van de burger dat vooral zal worden ge kenmerkt door een verdeling van min- der-meer. Dat brengt de problemen vlak voor de huisdeur. En maakt ze er aldus niet eenvoudiger op. Daarom blijft het jammer dat de landelijke poli tiek bij een stembus voor gemeentera den zo nadrukkelijk op afstand dicteert wat in de democratie-dicht-bij-huis vaak heel anders kan liggen. vdM Vetennaire functionarissen hebben iooensdag, vier weken na het 22e en laatste geval van de gevreesde ziekte. Denemarken vrij verklaard van mond en klauwzeer !t PLISSINGEN - De VVD en de SGP zijn .jl ij de gemeenteraadsverkiezingen in Zeeland duidelijk de winnaars gewor- jen. Een vooruitgang werd ook gc- i loekt door de SGP en D'66 als een ver- m [eli jking wordt gemaakt met de raads verkiezingen van vier jaar geleden. Verlies leden het CDA en de PvdA. Het CDA had een minder verkiezingsresul taat dan bij de vorige raadsverkiezin gen en ook dan bij de statenverkiezin gen van enkele maanden geleden. De PvdA ging wel achteruit ten opzichte van de raadsverkiezingen van 1978 maar herstelde zich licht als een verge lijking wordt gemaakt met de staten- (Slot zie pagina 13 kolom 1) De staking bij het containerbedrijl ECT is voorbij. Gisteravond sprak het overgrote deel van de leden van de ver- voersbond FNV. Bij Swarttouw en EMO werd gistermorgen het werk weer hervat. De werknemers van het ertsoverslagbedrijf EECV beslissen vandaag of zij hun staking zullen beëindigen. plankzeilen De rijkspolitie te water maakt zich niet druk over de sterke ontwikkeling van de plankzeilsport in de Zeeuwse wateren. Ervaren surfers veroorzaken bijna geen problemen, alleen de begin ners hebben nogal eens moeite met de plank. kolenvergasser De oliemaatschappij Shell heeft defi nitief afgezien van de bouw van een kolenvergassingsinstallatie op het in dustriegebied Moerdijk. Het project zou een investering vragen van vijf honderd miljoen, en honderd perso neelsleden werk bieden. johan van de velde ten bij de statenverkiezingen werden behaald): CDA 27,3 procent (27,8), VVD 22,6 (23,0), PvdA 25,8 (23,7), D'66 5,3 (8,8), CPN 2,7 (2,7), PPR 1,5 (1,3), PSP 1,8 (1,8), CPN-PPR-PSP 3,7 (3,7), SGP 1,3 (1,2), RPF 0,5 (0,4), GPV 2,7 (2,7), SGP-RPF- GPV 2,7 (2,7). De uitslag van gisteren werpt D'66 te rug tot beneden het peil van de gemeen teraadsverkiezingen in 1978. De forse teruggang die al bleek bij de statenver kiezingen in maart (landelijk van 11,1 naar 8,3 procent) heeft zich sterk voort gezet. D'66-leider Jan Terlouw zei dat rijn partij voor de vervroegde kamer verkiezingen in september zal trachten zich terug te vechten naar het niveau van vorig jaar. „Ik krijg er weer echt zin in", zei hij. In vrijwel alle gemeenten heeft D'66 raadszetels moeten inleveren. Demo cratische lijsttrekkers in een aantal grote gemeenten weten de teruggang voornamelijk aan de opstelling van hun partij in de kabinetscrisis. Met na me kiezers die het tussenkabinet van CDA en D'66 niet zien zitten, zouden de partij in de steek hebben gelaten. Den Uyl stelde vast, dat er voor het eerst sinds tijden voor de PvdA weer wat te lachen valt. Hij noemde het her stel voor rijn partij onverwacht, omdat de PvdA bij gemeenteraadsverkiezin gen meestal niet best uit de bus komt. Vooral gezien de lage opkomst was hij zeer tevreden met de winst van 2 tot 2,5 procent voor zijn partij. WD-voorzitter Kamminga consta teerde tevreden dat zijn partij in de Randstad haar winst van de statenver kiezingen in maart heeft weten vast te houden, terwijl de aanhang nu ook in de provincie groeiende is Hij ver klaarde het herstel van de PvdA uit het gedrag van D'66, „dat gelonkt heeft naar links, maar een CDA-beleid voert". Ook fractieleider Ed Nijpels zag het herstel van de PvdA als een (Slot zie pagina 19 kolom 4) Peter Post heeft alle reden om bezorgd te zijn. Over een maand begint de Tour en zijn Raleigh-ploeg mist een kop man. In een niet al te lastige bergetap pe ging de 25-jarige Johan van de Vel de hopeloos onderuit. Tweemaal Heinkenszand, tweemaal stemmen. De geklede en de FALKLAND EILANDEN Een Britse luchtmachtofficier onderzoekt bommen, die door Argentijnse troepen bij de landings strip Goose Green bij een Jiapalmfabriek werden achtergelaten. De foto werd woensdag door het Britse ministerie van defensie vrijgegeven. wat luchtiger uitvoering. Van onze correspondent PARIJS - De Amerikaanse president Reagan arriveerde woensdagavond laat in Parijs, voor het begin van de eerste Europese reis sinds zijn ambts aanvaarding. Reagan neemt deel aan de conferentie van de zeven 'rijke in dustrielanden', die dit weekeinde in het paleis van Versailles wordt gehou den. Voor de conferentie begint, heeft dc Amerikaanse president twee ont moetingen met de Franse president Mitterrand. Na Parijs brengt Reagan maandag een bezoek aan Rome. waar hij ook door de paus ontvangen wordt. Maandag avond, dinsdag en woensdagochtend is hij in Londen, woensdagmiddag en donderdag in Bonn, waar hij deelneemt aan de NAVO-'top'. Voor zijn terugkeer naar Washington brengt de Ameri kaanse president vrijdag een bezoek aan West-Berlijn. Voor de Franse president Mitterrand is het de vijfde keer sinds rijn verkiezing op 10 mei 1980, dat hij de Amerikaanse president Reagan ontmoet Reagan verklaarde bij zijn vertrek uit Washington dat hij de waarde van de vrijheid zou benadrukken en streven naar grotere economische samenwer king met de bondgenoten. „Een van de grootste plichten die aan dit ambt verbonden zijn is het nastre ven van vrede en voorspoed voor al len", zei Reagan tegen de staf van het Witte Huis voor zijn vertrek naar Pa rijs. President Reagan zal in de economi sche topconferentie van zeven belang- ven ais belangrijke operaties helemaal achter de rag rijn. Wel is bekend gemaakt, dat twee Har- rier-straaljagers zijn neergestort na acties in de buurt van Port Stanley. De oorlogsvloot heeft daarmee in totaal acht van zijn straaljagers verloren. Nieuwe Harriers zijn echter woensdag bij de oorlogsvloot aangekomen. Volgens Britse verslaggevers rijn een aantal Argentijnse krijgsgevangenen gedood en enige Britten gewond ge raakt, toen een opslagplaats van muni tie bij Goose Green ontplofte. De op slagplaats zou door de Argentijnen zelf eerder van boobytraps zijn voorzien. Volgens berichten uit de Verenigde Sta ten hebben de Amerikanen de Britse troepen de afgelopen dagen van Hawk- luchtdoelraketten voorzien. Die raket ten zijn bedoeld ter beveiliging van de Britse stellingen op de Falkland-eilan- den, en hebben als voordeel dat zij een groter bereik hebben dan de Rapier-ra ketten die de Britten nu gebruiken. Drie schepen van de oorlogsvloot, waaronder naar verluidt de onderzee bootjager Glasgow, zijn onderweg naar Engeland om er te worden gerepareerd. De oorlogsbodems hebben zware scha de opgelopen door Argentijnse lucht aanvallen in het verleden. rijke industrielanden die vrijdag in Ver sailles begint voorstellen de kredietver lening aan en de handel met de Sowjet- Unie en andere Oosteuropese landen te beperken, Volgens de Amerikaanse president heeft de Sowjet-Urue van een periode van ontspanning in de internationale betrekkingen misbruik gemaakt door het sterkste militaire apparaat uit de geschiedenis op te bouwen Overigens verklaarde hij zich te verheugen op de komende ontmoeting met president Brezjnev. De ontmoeting kan alleen nog worden afgelast als de Sowjet-Unie iets zou uithalen als een militaire bezetting van Polen, aldus Reagan in een televi sie-interview dat ook naar West-Euro pa wer uitgezonden. President Reagan en echtgenote bij hun vertrek van het Witte Huis. (Van onze correspondenten LONDEN-BUENOS AIRES - De Britse premier mevrouw Thatcher wil Argenti nië een laatste kans geven een bloedige slag om Port Stanley te vermijden. Als de Argentijnen hun troepen van de eilanden willen weghalen, kan zo'n gevecht worden vermeden, zo zei zij woensdag. De premier zei voor de tv dat het „nog niet te laat is verder bloedvergieten te vermijden". Maar ze voegde eraan toe weinig optimistisch te rijn over de kans dat president Galtieri rijn troepen als nog opdracht geeft riaar Argentinië te rug te keren. Volgens welingelichte kringen is het aan de Amerikaanse president Reagan te danken, dat Engeland nu bereid is nog even te wachten alvorens de order wordt geedietverleninggeven Port Stanley, waar zich naar schatting 6000 man Argentijnse troepen bevinden, te bestormen. De Amerikanen hopen dat binnen de Argentijnse junta het besef doorbreekt dat hun troepen geen kans op een overwinning hebben, zeker niet na de vernietigende nederlaag die een numerieke overmacht aan Argentijnse soldaten tegen Britse paratroopers bij Goose Green hebben geleden- Voor de Britse commandant op de Falkland-eilanden, generaal Moore, is een uitstel van de laatste slag eerder een voordeel dan een belasting. Hij heeft nu de tijd zijn naar schatting 8000 manschappen in de juiste positie voor de aanval te brengen, en zijn geschut in stelling te brengen. Port Stanley is nu geheel omsingeld door de Britten, die langs drie verschil lende routes de hoofdstad van de Falk land-eilanden rijn genaderd. Het is nog steeds niet zeker of de 3000 infanteris ten die aan boord van de Queen Eliza beth H waren, al zijn geland, hoewel mi litaire deskundigen dat wel aannemen. De Britten hebben zich de afgelopen twee dagen vooral geconcentreerd op de verovering van twee heuvels. Mount Kent en Two Sisters. Die zijn nu allebei in him handen, en de Britse troepen kunnen vanaf deze hoogten een groot deel van Port Stanley overzien. Het ministerie van defensie in Londen bewaart voor het overige het stilzwij gen over de bewegingen van de troepen. Het ministerie heeft het zich tot een ge woonte gemaakt, pas informatie te ge- PARIJS - Vitas Gerulaitis zal toch van de partij zijn op Wimbledon. De New- Yorker vocht met succes drie boetes van elk 750 dollar aan, waardoor zijn totale geldboete onder de 5000 dollar, de limiet die een automatische schor sing van drie weken inhoudt, zakte. Gerulaitis was na afloop van het duel tijdens de open Franse kampioen schappen tegen de Zwitser Heinz Guen- thardt veroordeeld tot drie maal 750 dollar boete wegens het maken van ob scene gebaren. De Amerikaan ging te gen de geldstraf in beroep en zijn appel werd na het bekijken van video-opna mes door de commissie van beroep van de Tennis-Council ontvankelijk ver klaard. Een protest van Gerulaitis te gen de boete van 1500 dollar wegens luidkeelse protesten tegen arbitrale be slissingen haalde niets uit. Door de vrijspraak werd het totale boe tebedrag van Gerulaitis teruggebracht tot 4650 dollar. Daardoor kan hij toch deelnemen aan het toernooi op Wimble don, mits hij rich in de voorbereidende toernooien in Engeland koest houdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1