PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet doet alleen haalbare voorstellen Honderden Argentijnen gesneuveld kleintjes Nederland verdrinkingsland DINSDAG REGERINGSVERKLARING Demonstraties tijdens bezoek paus Glasgow vandaag VOETBALLER: 14 MILJOEN OMSINGELING PORT STANLEY ZOU EEN FEIT ZIJN gj Opnieuw warm ;on Zonnig en warm, met een middagtem- ïell peratuur van ongeveer 26 gradenaan de kust bij wind van zee enkele graden lager. Weinig wind. jaargang no. 126 2 juni 1982 kunt u telefonisch opgeven. I VlisslriRen 0II84-I5I44 I Tel AMSTERDAM (ANP) - In ons land verdrinken per jaar gemiddeld 150 ran wie er 90 kinderen onder de 15 jaar zijn. Veel van deze verdrinkingen vinden plaats in het weekeinde of op vakanties. Dan wordt er vaak gezwommen in een jrreemde omgeving en wordt er niet gelet op zaken die in het vertrouwde zwem- iad rustig vergeten kunnen worden: een spontane duik in onbekend en mis schien ondiep water. Dit schrijft het veiligheidsinstituut in Amsterdam in een folder 'Nederland ver drinkingsland' dat speciaal met het oog op het watersportseizoen is uitgegeven. Het merendeel van de verdrinkingsgevallen, 89 procent, vindt plaats in open water: sloot, gracht, vijver, rivier, meer, zee of afgravingen. Naast het gevaar de zwemkunst niet machtig te zijn waarschuwt het instituut voor het te veel risico's nemen in een onbekende omgeving door geoefende zwemmers. Zij kunnen hun eigen zwemvaardigheid overschatten of in koud water door spierkramp getroffen worden. Daarom wijst het veiligheidsinstituut op drijf- en reddingsmiddelen die ook voor geoefende zwemmers van belang zijn en aan boord van schepen aanwezig dienen te zijn, zeker op tochten op het IJsselmeer. de Waddenzee en de Zeeuwse wateren, aldus het veiligheidsinstituut. ~n DEN HAAG - Het kabinet van CDA en D'66 zal niet met voorstellen komen waarvan nagenoeg zeker is dat ze het in de kamer niet zullen halen. Dit zei minister-president Van Agt dinsdag tijdens .'r^ijn eerste persconferentie als premier van het interimkabinet van CDA en D'66. Jet nieuwe kabinet zal volgende week dinsdag zijn regeringsverklaring afleg- gen in de Tweede Kamer Liever had het kabinet komende don derdag al in de Kamer willen verschij nen. „Dat zou een fraai getuigenis van dadelijke besluitvaardigheid zijn ge weest", aldus Van Agt. Dat lukt echter niet, omdat hij het als minister van bui tenlandse zaken deze week druk heeft met een bezoek van president Moegabe van Zimbabwe. Premier Van Agt zal in zijn hoedanig- heid van minister van buitenlandse za ken ook de speciale zitting van de alge- raene vergadering van de Verenigde der brug De Kanaalbrug by Sas van Gent ligt weer op zijn plaats Maandag werd het brugdeel. dat begin mei door het auto schip Aida was geramd, teruggescho ven. Op 14 juni kan het verkeer weer mondjesmaat gebruik maken van de dan gedeeltelijk gerepareerde brug. Het duurt nog ongeveer 4 maanden voordat de brug helemaal is gerepa reerd. tekort Indien het kabinet mocht besluiten de solidariteitsheffïng niet door te laten gaan, dan zal daardoor een gat van ƒ1,5 miljard geslagen worden in de overheidsfinanciën. Dit zei oud-staats secretaris Kombrink dinsdagmiddag op een persconferentie in Den Haag. Hij reageerde daarmee op een opmer king van premier Van Agt. die eerder had laten weten weinig te voelen voor de belastingverhoging. miljarden Wat kost die oorlog ons eigenlijk? Die vraag wordt in Engeland steeds meer gehoord nu de Britse troepen op de Falkland Eilanden op een overwin ning HJken af te stevenen, en een voor lopig0) einde aan de schermutselingen in zicht komt. Afgezien van het feit dat het noemen van enkele angstaanja gend hoge bedragen thans niet in het belang is van het ministerie, kunnen er echt geen precieze bedragen worden genoemd. PAGINA 11 wegenbelasting De invaliditeitsvrijstelling ln de mo torrijtuigenbelasting zal gaan verdwij nen. Er zal een gedeeltelijke compen satie via de algemene arbeidsonge schiktheidswet worden verleend. In validen met een inkomen boven de AAW-inkomensgrens krijgen geen compensatie PAGINA 13 winst en verlies Waar de Jonge, onervaren leider René Koppert al tijdens de eerste etappe van de Dauphiné Liberé sneuvelde, sloeg zijn ploegmaat Ad Wijnands gis teren onverbiddelijk toe. De 23-jarige Maastrichtenaar, vorig jaar in de Tour de France de revelatie in de Raleigh- ploeg van Peter Post, was in Tournon de snelste van een kopgroep van 29 renners. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland'. 3,9 en 11 Sport: 13 Radio en televisie: 15 Financiën: 17 Opinie en achtergrond: 4 Naties over ontwapening bijwonen die deze maand in New York wordt gehou den. Verwacht wordt dat de premier tegen het einde van de maand naar New York zal vertrekken. Over het al dan niet doorgaan van andere, al door minister Van der Stoel gemaakte afspraken voor bezoeken is nog niet beslist. De kortstondige levensduur van het tussenkabinet is de reden waarom Van Agt de portefeuille van buitenlandse zaken erbij neemt. „Het leek raadzaam om voor zo korte tijd geen nieuw ge zicht te plaatsen op het internationale toneel. Iemand heeft een halfjaar nodig zijn naam te vestigen op de internatio nale markt", aldus Van Agt. Van Agt verklaarde dat hij als forma teur geen enkele afspraak over het ka binetsbeleid heeft gemaakt met WD- ffactieleider Nijpels om diens gedoog- steun te verwerven. In zijn eindverslag aan de koningin schreef hij, dat WD- opvattingen voor verwezenlijking in aanmering komen, voor zover ze over eenstemmen met de denkbeelden van CDA en D'66. Het kabinet zal echter terdege reke ning moeten houden met de WD-frac- tie in de Tweede Kamer. „Bij het for muleren van onze voorstellen zijn we immers verplicht de haalbaarheid in het parlement in ogenschouw te ne men", zei Van Agt. De nieuwe ministersploeg heeft nog met beslist of ze vasthoudt aan de om streden solidariteitsheffïng. Van Agt stelde wel vast. dat de VVD daar tegen is, evenals andere partijen in de Kamer. „Ik ken fraaiere methoden voor de be teugeling van het financieringstekort", antwoordde hij op de vraag hoe hij zelf over de solidariteitsheffïng denkt. De Voorjaarsnota, waarover het tweede (Slot zie pagina 9 kolom 1) DEN HAAG-Dinsdagmiddag pakte ex-minister van social ivas de nieuwe minister De Graaf een geduldig toeschouu DEN HAAG iANPi - Voor de verkiezingen van de gemeente raden vandaag, tv oensdag. hebben in de afgelopen weken 0 823 273 Nederlanders een oproep gekregen Dit aantal kiesgerechtigden was voor de verkiezingen voor de provin ciale staten in maart dit jaar 9.577 982 ln mei 1981 kregen voor de tweede-kamerverkiezingen nog 10 085.200 mensen een oproepkaart in de bus. Het aantal kiesgerechtigden wordt voor iedere verkiezing bepaald op de dag van de kan didaatstelling die steeds 42 dagen voor de verkiezingsdag is. In die 452 dagen komen evenwel tot het laatste moment wijzi- Het lange wachten onder een hete zon op de komst van paus Johannes Paulus II in het Schotse Glasgow was voor kardinaal Hune can Westmin ster gisteren kennelijk een zware dobber. Het was dinsdag dan ook wel erg warm in Schotland. EDINBURGH (ANP.'AP) - Paus Johannes Paulus II heeft dinsdagmorgen in Edin burgh de voorzitter van de Presbyteriaanse kerk van Schotland, prof. John Mclntyre, en de leiders van de andere geloofsgemeenschappen in Schotland ontmoet. Daarbij sprak hij zijn waardering uit over de 'vruchtbare dialoog' die de rooms-katholieke kerk in Schotland met de Schotse kerken voert. n Den Uylzijn 'koffers'. Op het ministerie van socialezaken Dinsdag bezocht de paus ook Glasgow waar hij vanaf een heuvel in Schotland een mis opdroeg waarin hij voor vrede en verzoening pleitte en hij de Schotse protestanten en rooms-katholieken verzocht „hand in hand door het leven te gaan." In het Bellahouston Park van Glasgow gaven meer dan 250.000 mensen de paus het meest enthousiaste welkom sinds hij zijn zesdaagse reis door Groot- Brittanniè was begonnen. Buiten het park betoogden groepen van in totaal ongeveer 200 mensen - aanhangers van de militante dominee Ian Paisley en diens bondgenoot domi nee Jack Glass - tegen het bezoek van de paus. Zij droegen spandoeken waar op stond „de oecumenische dialoog heeft geen zin" en „de paus staat achter de 'Argies'." Met de laatste leuze werd gedoeld op het katholieke Argentinië. De paus is van plan 11 en 12 juni een bezoek aan dit land te brengen. Na het vertrek van Johannes Paulus II naar Edinburgh, hielden meer dan 1.000 protestanten een demonstratie m het centrum van Glasgow Toen de politie de menigte trachtte te verspreiden bra ken ongeregeldheden uit waarbij 32 ar restaties werden verricht. gingen door onder meer overlijden van stemgerechtigden De 9 823 273 mensen die vandaag de gang naar de stembus mogen maken hebben de keus uit totaal 59 560 kandidaten Zij dingen naar de 11 364 in het land te verdelen raadszetels De verkiezingen zijn dit jaar in 754 gemeenten In twintig gemeenten in Zuid-Limburg zijn vandaag geen raadsverkie zingen nodig. Daar hebben de kiezers vorig jaar november hun stem al uitgebracht in verband met de gemeentelijke herindeling. BUENOS AIRES (ANP) - De overgang van de Argentijnse voetballer Diego Maradona naar FC Barcelona is rond. De voorzitter van de Argentijnse club Argenlinos Juniors, Domingo Tessone, maakte dinsdag in Buenos Aires be kend. dat zijn club voor de transfer 5,9 miljoen dollar zal ontvangen (bijna veertien miljoen gulden. Daarvan zal twee miljoen dollar con tant worden betaald en het restant in termijnen, die lopen tot 30 januari 1986. (Slot zie pagina 9 kolom 1) LONDEN - Bij de slag om Goose Green en Port Darwin zijn 250 Argentijnse militairen gedood, zo heeft het minis terie van defensie in Londen dinsdag meegedeeld. Eerder was al bekend ge maakt dat de actie 17 Britse levens heeft geëist. De 600 Britse paratroop ers die de aanval op de strategisch be langrijke plaatsjes in het midden van Oost-Falkland uitvoerden, namen bo vendien meer dan 1400 Argentijnen krijgsgevangen. Het grote aantal Argentijnse militairen heeft de Britse militaire top verrast. Volgens verslaggevers op de Falkland- eilanden heeft de Argentijnse comman dant. generaal Menendez, op het laat ste moment besloten een kleine dui zend manschappen extra van Port Stanley naar Goose Green over te bren gen, toen hem duidelijk werd dat deze nederzetting zou worden aangevallen, De grote vraag is nu, hoeveel man schappen Menendez nog bij Port Stan ley gelegerd heeft, over welke kwalitei ten deze militairen beschikken, en hoe ze bewapend zijn. De Britse troepen hebben dit garnizoen inmiddels zo goed als omsingeld. Paratroopers zijn. na de slag om Goose Green en Port Darwln, vanuit het zuiden de hoofdstad van de Falkland- eilanden genaderd. Een tweede contin gent Britse militairen is vanuit het noorden naar Port Stanley opgetrok ken Volgens onbevestigde berichten heeft een derde groep Britten, de 3000 infan teristen die aan boord waren van de iVan onze correspondent i LONDEN - Britse militauen op de Falkland-eilanden heb ben bij het heroverde plaatsje Goose Green 40.000 titer van de levensgevaarlijke vloeistof napalm aangetroffen, zo is dinsdagavond bekend geworden. De vondst heefl in Britse defensiekringen een schok veroorzaakt. Napalm hecht zich aan het lichaam van degenen die ermee bestookt worden, en veroorzaakt dan ongeneeslijke verbrandingen. Bij de aanval op Goose Green hebben de Argentijnse troepen tweemaal geprobeerd een napalmbom tegen de Britten te t/eo. a>ici. maar beide keren miste het projectiel doelaldus verslaggevers op de Falkland-eilanden. De grote vraag is nu. of het Argentijnse garnizoen rond Port Stanley ook de beschikking heefl over napalm. Ais de Argen tijnen daar bovendien nog over vliegtuigen kunnen beschik ken. dan zouden die met napalmbommen grote schade kun nen aanrichten onder de Britse aanvallers. Het gebruik van napalm is de afgelopen jaren internationaal sterk veroordeeld, nadat de oorlog in Vietnam duidelijk maakte welke verwoestende uitwerking deze vloeistof kan hebben. Queen Elizabeth II, een bruggenhoofd gevormd ten noorden van Port Stan ley. Als deze berichten waar zijn, heb ben dc Britten nu zeker 8000 man schappen op de Falkland-eilanden. Zij krijgen te maken met naar schatting 6000 Argentijnen, die alle tijd hebben gehad zich rond Port Stanley terdege in te graven. De verwachting is. dat de Britten hen zullen aanvallen zodra zij de overtuiging hebben voldoende zwaar materieel te hebben opgesteld. Als Port Stanley inderdaad omsingeld is door de Britten, betekent dit dat het Argentijnse garnizoen ingesloten is op een landtong dat nu ook van landzijde beschoten kan worden door Britse artil lerie van 105 mm. Van de zeekant wordt het. al dagelijks bestookt door schepen van de Britse vloot. De Britse troepen zouden dinsdag avond de top van de berg. Mount Kent (Slot zie pagina 9 kolom 2) De 'magere jaren' voor de provincie roor de provincie Zeeland gaat vandaag (2 juni) een nieuwe 'regeerperiode' van vier jaar in. Provinciale sta ten kiezen uit hun midden (formeel) het gedeputeerden-college, de portefeuilles worden verdeeld en ver volgens kan het gezelschap aan de slag. Zo n startvergadering als vanmorgen zal worden gehouden is niet veel meer dan een verplicht nummer. Immers, de kaarten zijn de afgelopen elf weken ge schud. En dit keer niet zonder duchtig rumoer over de bezetting van de gs-ze- tels. Verrassingen zitten er wat dat be treft niet meer in. Maar mèt die nogal opzienbarende touwtrekkerij rondom de gs-verkiezing is naar buiten de in druk gewekt dat het daarbij ging om het enig belangrijke. Het beleidspro gramma voor de komende vier jaar. de periode 1982-1986, lijkt tussen neus en lippen door te zijn samengesteld. In te genstelling tot het geharrewar over - wat tegenwoordig in het politieke jar gon zo beeldend heet - 'de mannetjes en de vrouwtjes op de stoelen' - werden de fracties het razendsnel eens over de hoofdpunten van beleid voor de nieuwe zittingsperiode. Een opvallende gang van zaken die op zijn minst vragen op roept Ligt er weinig conflictstof? Wordt de komende statenperiode een rustig kabbelende voortzetting van de nu ver streken? Of is het beleidspunten-pro gramma 1982-1986 een automatisme geworden in de vorm van een vrijblij vende opsomming van beleidsdoelstel lingen, waaruit de partijpolitieke an gels stuk voor stuk zijn verwijderd? Zoals op wereldschaal en nationaal de economische teruggang heel dui delijk de beleidsruimte van de overheid bepaalt, zo gaat ook de provincie een periode van 'magere jaren' tegemoet. De fracties in nieuwe samenstelling van de Zeeuwse staten, die het 'regeerpro gramma' hebben onderschreven, besef fen hun beperkingen in dat opzicht als ze vaststellen dat 'de hoofdlijnen meer zijn gericht op behoud, verbetering en verdieping van het bestaande, dan op uitbreiding daarvan'. Terughoudend heid wordt het trefwoord van de nieuwe provinciebestuurders, zo zeggen ze. Zonder nader aan te geven, waarin dat bij de beleidsvorming tot uiting zal ko men. Al eerder is bij de aanbieding van provincie-begrotingen aangekondigd dat er zal moeten worden gesnoeid en gekort, dat de stofkam door het voorzie ningenpakket en de taakafbakening van het provinciebestuur moet. Overi gens heeft een dergelijke constatering er nog niet toe geleid dat er meer op tafel is gekomen dan een vorm van ge wenning aan 'schaarste en kalmer aan doen' Een vertaling in deze zin is vol strekt onvoldoende. De hoofdlijnen van beleid, zoals ze nu op papier zijn gezet, maken - op enkele uitzonderingen na - een ontwijkende, aarzelende indruk. Het klinkt allemaal zo afstandelijk, zo van 'we zullen wel zien...' Toch zullen er in de komende jaren in Zeeland tal van knelpunten zijn. blijven en zich aandienen, waarop het provinciebestuur met inspiratie en doorzettingsvermogen zal moeten in spelen. Op een aantal punten zullen dat bestaande waagstukken zijn, op een aantal ook volstrekt nieuwe. Maar zo veel staat wel vast dat het in omvang en moeilijkheidsgraad zeker groeiende problemen zullen zyn. Het programma geeft al aan dat er een globaal econo misch beleidsplan zal moeten komen, waarin de bestrijding van de werkloos heid de hoogste voorrang moet krijgen. In zeer algemene termen wordt vervol gens op schrift gesteld in welke richting daarbij moet worden gedacht. Veel houvast geeft een dergelijke invulling overigens nog niet. Hetzelfde geldt voor kwesties als het energiebeleid (de kern energie), de ontwikkeling van de recrea tie in een periode dat 'vakantie in eigen land' sterk wordt gepropageerd), de mi lieuverzorging en -bewaking, de functie van de Westerschelde als zeehaventoe gang, de verbindingen te land en te wa ter. het welzijns- en cultuurbeleid, de bevordering van onderwijsvoorzienin gen. Het beleidsprogramma is (zeker te genover de kiezer die er op 24 maart jL zijn stem voor uitbracht) eerder bespie gelend dan dat het duidelijk een koers uitzet. Het vandaag aantredende college van gedeputeerde staten van Zee land staat voor de zware opgaaf om handen en voeten te geven aan een stuk beleid, waarvan in het 'regeerprogram ma' nog niet meer zichtbaar is dan vage contouren. Het wordt een periode met veel onzekerheden en afnemende mo gelijkheden, Vier jaar terug zijn bij de opstelling van het beleidspuntenpro gramma stevige onderhandelingen tus sen de in Zeelands staten vertegen woordigende partijen gevoerd met een vrij inzichtelijk resultaat. Het lijkt dat dit keer het overleg over het program ma naar de tweede plaats is geschoven. Welke wissel dat nog zal trekken op de grotendeels vemiewde ploeg achter de gs-tafel in de statenzaal zal moeten blij ken. vdM Bij een vliegtuigongeluk in de buurt van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel zijn dinsdag 49 parachutisten en 4 be manningsleden om het leven gekomen, berichtte het ministerie van defensie van Zuid-Korea. Het toestel, een C-123 van de Zuidkore aanse luchtmacht, stortte tijdens een oevenvlucht voor parachutisten neer bij Soengnam. een slaapstad ten zuid oosten van Seoel. Niemand aan boord bracht er het leven af. De militaire overheid heeft meegedeeld dat het ongeluk gebeurde toen het toe stel terechtkwam in een storingszone

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1