PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Argentijnse troepen bij Port Stanley omsingeld Brits bezoek paus succes Eind juni begin gesprek verminderen kernwapens Romy Schneider overleden DRIEDUIZEND MAN BRITSE VERSTERKINGEN AAN LAND Zeeland beleefde enorme invasie pinkstergasten ONDANKS TEGENVALLENDE BELANGSTELLING Warm Zonnig en warm met een middagtem- peratuur van ongeveer 26 graden. In de middag aan de kust enige afkoeling bij wind van zee. Matige zuidoosten wind. '.25e jaargang no. 125 >insdag 1 juni 1982 uwrwdehm bcrco EEN HUIS VOL MODE Goes Middelburg Vlissingen Vera Lynn zingt londen )ap) - Dame Vera Lynn, de lieveling van de soldaten geduren de de tweede wereldoorlog toen zij de militairen verzekerde 'We'll meet again', heeft een nieuwe plaat opgenomen. Het lied dat zjj hierop zingt - 7 love this land' - is bestemd voor de Brit se soldaten die de Falkland-eilan- den trachten te heroveren. De op brengst van de schijf gaat naar het regeringsfonds voor familieleden van in de strijd in de Zuidatlanti- sche oceaan omgekomen militai ren. IVan onze verkeersredakteur) DEN HAAG - Argentine heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag formeel laten weten dat de luchtvaartovereenkomst tussen de twee landen zal worden opgezegd. Een soortgelijke mededeling is ge daan aan Frankrijk en West-Duitsland. De maatregel wordt beschouwd als een antwoord op de EG-boycot van Argentinië tengevolge van de Falkland-crisis. De KLM vliegt vanuit Amsterdam tweemaal per week naar Rio de Janeiro, onderweg naar Santiago de Chile, zodat Rio per week viermaal wordt aangedaan. De Ar gentijnse maatschappij, Aerolineas Argentinas, vliegt eenmaal per week naar Amsterdam, maar alleen met vracht. De KLM heeft tot dusver geen moeilijkheden ondervonden. Het opzeggen van een luchtvaartovereenkomst geldt in de diplomatie als een onvriendelijke daad. Uitzonderlij ke omstandigheden voorbehouden, dient de opzeggende partij een termijn van twee maanden in acht te nemen vooraleer het luchtverkeer van maatschappijen uit de betrokken landen wordt gestaakt. Deze „sluimertijd" is bedoeld om door overleg alsnog tot een vergelijk te ko men. Lukt dat niet. dan blijft de overeenkomst zelf nog tien maanden van kracht. (Van onze correspondent iONDEN - Britse troepen zijn aan de omsingeling van de Argentijnse troepenmacht bij Port tanley begonnen, en bevinden zich op nog maar enkele kilometersafstand van de naar schatting 900 Argentijnen die zich daar hebben ingegraven. iroot-Brittanniê heeft nog eens drieduizend soldaten aan land gebracht op de Falkland-Eilanden, o heeft de correspondent van het Britse persbureau 'Press Association' gemeld. De correspondent preekt van een 'nieuw bruggehoofd'. De drieduizend zijn afkomstig van het gevorderde schip 3ueen Elizabeth 2'. Argentijnen zouden zijn verdreven van postities op heuvels rondom Port itanley. zuidelijke route genaderd, na de strate gisch gezien belangrijke nederzettin gen Port Darwin en Goose Green op de Argentijnen te hebben veroverd. anuit hun bruggehoofd bij San Carlos jn de Britten langs twee routes opge- okken. Een groep van 600 manschap en is dit weekeinde Port Stanley via de navo-lid Spanje is sinds zendag het zestiende l lid v*n de NAVO. Het officiële protocol I werd in een totaal verlaten ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton overhandigd door de Spaanse han delsattaché van de Spaanse ambassa de in Washington. Noch de Spaanse minister van buitenlandse zaken, noch de Spaanse ambassadeur in Washing ton waren bij de plechtigheid aanwe zig. PAGINA 13 De tweede groep is via de noordelijke route nu in de buurt van Port Stanley aangekomen. De Britten die via deze route optrokken, hebben dit weekeinde Douglas en Teal Inlet ingenomen. Zij hebben daar, naar verluidt, weinig te genstand ontmoet. Dat was anders bij de strijd om Port Darwin en Goose Green. Bij de gevechten om deze plaatsjes zijn 17 doden aan Britse kant gevallen onder wie de commandant van een bataljon. Herbert Jones. Aan Ar gentijnse kant is een nog onbekend aantal doden gevallen. De strijd om deze plaatsen, die vrijwel de gehele vrijdag in beslag heeft geno men. resulteerde uiteindelijk in een klinkende Britse overwinning. De 600 man van het tweede bataljon van het parachutistenregiment bleken, tot hun eigen verrassing, zaterdag 1400 Argen tijnen krijgsgevangen te hebben ge maakt. Volgens Britse militairen is de Argen- Wervelstormen die het afgelopen weekeinde het midden van de Verenig de Staten teisterden, hebben aan zeker 15 mensen het leven gekost. Vooral de stad Marion in de staat Illinois werd zwaar getroffen. Hier vielen 10 doden en 136 gewonden. tljnse versterking te wijten aan de Brit se media, die al dagen van tevoren uit gebreid hebben gespeculeerd over een aantal op Goose Green en Port Darwin. Met name de BBC werd verweten. Ar gentinië zo ongeveer het scénario van de aanval te hebben verklapt. De val van Port Darwin en Goose Green wordt door de Britten van groot strate gisch belang geacht. Het is de Argentij nen nu onmogelijk gemaakt Britse troepen in de rag aan te vallen, als die aan de beslissende slag om Port Stan ley beginnen. Gevangenen Het onverwacht grote aantal krijgsge vangenen heeft de Britse troepen voor enige organisatorische problemen ge steld. De krijgsgevangenen zijn dit weekeinde overgebracht naar San Carlos, waar ze aan boord van schepen van de oorlogsvloot zijn gebracht. Vol gens Britse verslaggevers in San Car los bestaat het merendeel van de Ar gentijnse soldaten uit jonge dienst-i plichtigen, die opgelucht zijn dat ze niet meer behoeven te vechten. Het merendeel van de gevangenen bleek slecht bewapend te zijn, en soms met niet meer dan een pistool te zijn wereldtitel De Nederlander Rtnl van Bracht is in Ecuador wereldkampioen driebanden geworden. In de llnale versloeg hij de Japanner Yoshihara. Van Bracht neemt de titel over van de Belg Ludo Dielis, die evenals zijn landgenoot Raymond Ceulemans niet aan het toernooi deelnam. PAGINA 14 fel gevecht Tijdens de wegrace* op het circuit in Borssele hebben de Temeuzenaar Johnny Willemsen en de Goesenaar Mark van der Endt een fel gevecht ge leverd om de tweede plaats. De Ter- neuzenaar nam ln de laatste cicane een kleine voorsprong en besliste daarmee de strijd ln zijn voordeel, De zege ging naar Rob Beute uit Veghel. PAGINA 15 record Luc van Laere heeft tijdens de open provinciale kampioenschappen atle tiek ln Middelburg een nieuw Zeeuws record hoogspringen gevesttgd De Scheldesport-atleet die met het pedac- dlploma op zak ontspannen acteerde, wipte vrijwel moeiteloos over 2.05 me ter. PAGINA 17 wraak Amemuiden-tralner Jaap van Maris is er niet in geslaagd sportieve wraak te nemen op de 'supporters' die via een misplaatste grap zijn vertrek eisten. De vissersploeg verloor op de slotdag van de competitie in Bruinisse met 3-2 tegen Bruse Boys. De overwinning kwam overigens vla een strafschap tot stand. PAGINA 20 PARIJS (AP) - De internationale be kende filmster Romy Schneider is za terdagochtend dood in een woning in Parijs aangetroffen. De dood van de filmster Romy Schneider is volgens medische specialisten aan een natuur lijke oorzaak tc wijten. De 43-jarige ac trice is naar alle waarschijnlijkheid aan de gevolgen van een hartaanval overleden. De berichten van de medici ontkrach ten eerder gedane uitspraken van de politie over een mogelijke zelfmoord. De aetriee zou recente privégebeurte- nissen niet hebben kunnen verwerken, aldus de politie. Vooral de dood van haar 14-jarige zoon David heeft haar diep aangegrepen. Een woordvoerder van het openbaar ministerie verklaarde dat Romy Schneider in de vroege ochtenduren on wel was geworden tijdens het schrijven van een brief. Romy Schneider - haar echte naam was Rosemarie Albach Retty - zou op 23 september 44 jaar zijn geworden. Zij werd als dochter van twee toneelspelers geboren in Wenen en had, ondanks de scheiding van haar ou ders, een kalme en gelukkige jeugd. Met de opkomst van de nazi's vertrok zij uit de Oostenrijkse hoofdstad en vestigde zich in het dorpje Berchtlagden. Na een kostschool in Salzburg te hebben door lopen. werd zij op 15-jarige leeftijd op een modevakschool in Keulen inge schreven. Het was haar moeder die in 1973 Romy's filmdebuut in 'Blanke Le lies' verzorgde. Het waren de 'Sissi- films' die haar naam als actrice interna tionaal vestigden. De eerste Sissi-film werd in 1955 uitgebracht. Romy Schei der was toen 17 jaar. Haar eerste echt genoot, de Duitse acteur Harry Meyen. pleegde in 1979 zelfmoord en hun zoon tje David kwam vorig jaar op tragische wijze om het leven, nadat hij in een van de spijlen van het hek rond hun huis in Parijs was gevallen. In 1975 huwde zij haar secretaris Daniel Basini. Uit deze verbintenis werd een dochter, Sarah Magdalena geboren. Romy Schneider maakte meer dan 50 films. In 1976 ontving zij de Franse on derscheiding de 'Cesar' voor de beste actrice voor haar rol in de film Tlmpor- tance c'est d'aimer'. Voor 'Une histoire simple' van Claude Sautet kreeg zij in 1979 de onderscheiding opneiuw uitge reikt. Haar laatsie rolprent kwam uit in april - 'La passante du Sans Soucis' van Jacques Rouffio, waarin haar tegenspe ler Michel Piccolo is. uitgerust. Bovendien was. aldus de ver slaggevers. een aanzienlijk deel van de jonge Argentijnenen ondervoed. Een van de krijgsgevangenen vertelde in twee dagen slechts één kommetje rijst te hebben gegeten. De Britse doden van de acties bij Port Darwin en Goose Green zijn maandag begraven. Dat heeft reacties uigelokt bij de familieleden van deze militairen, die graag zouden zien dat de lijken van de slachtoffers naar Engeland zouden worden overgebracht, om daar begra ven te worden. Volgens het ministerie van defensie in Londen is het om prakti sche redenen niet mogelijk. Het minis terie heeft bovendien erop gewezen dat begraven van militairen bij het slagveld waar ze zijn omgekomen traditioneel is. Invincible Het ministerie heeft maandag verder nadrukkelijk Argentijnse beweringen tegengesproken, volgens welke het (Slot zie pagina 4 kolom 1 Offensief tegen guerrillastrijders in Mozambique LISSABON (DPA) - Eenheden van het leger van Mozambique zijn vorige week een offensief begonnen tegen ba ses van ongeveer 2.000 pro-Westerse guerrillastrijders van het 'nationale Mozambikaanse verzet' in de provin cie Manica. Dit heeft het Portugese persbureau ANOP zondag meegedeeld. Naar verluidde zouden troepen van de buurlanden Tanzania en Zimbabwe aan Mozambikaanse zijde meevechten. Pinksterdrukle op de Schotsmanplaal aan het Veerse Meer vanuit de lucht gezien. Luchtfoto Lex de Meester) DEN HAAG/VLISSINGEN - Zeeland heeft tijdens het zeer zomerse Pink- sterweekeinde een enorme invasie van binnen- en buitenlandse toeristen be leefd. Dat leidde - zoals overal in het land - tot forse files. De uittocht kwam - door het aanhoudend fraaie weer - maandagavond laat op gang. Ook op de Zeeuwse wateren was het erg druk. Met name onervaren plankzeilers stel den de rijkspolitie te water voor de no dige problemen. Te land had de politie handen vol werk aan illegale kampeer ders. Het recreatieve gebeuren eiste ook twee slachtoffers: bij Ooslkapelle verdronk maandagmiddag een 63-jari ge Belgische badgast in zee; qp de Gre- velingen overleed een 45-jarige inwo ner van Gouda zondag toen hij aan het plankzeilen was. Overigens heeft de omvang van het bui tenlands bezoek aan Nederland tot een verschil van inzicht geleid tussen het Nationaal Bureau voor Toerisme en tour-operators die zich toeleggen op in komend toerisme. Volgens het NBT kwamen er 720.000 buitenlanders, ruim 120.000 meer dan vorig jaar. Maar vol gens de tour-operators - die zich op tele fonische steekproeven baseren - zijn het er niet meer dan 470.000 geweest. De golf buitenlanders bestond voorna melijk uit Duitsers, Fransen. Engelsen en Amerikanen. Grote trekpleisters wa ren - behalve de kuststrook waar hotels, campings en vakantiehuisjes nagenoeq volledig bezet waren - attracties als de Floriade in Amsterdam (130.000 bezoe kers l en het ponypark Slagharen (55.000 bezoekers), Na zeven uur maandagavond begonnen echter de stranden leeg te lopen en te gen half tien waren er 20 files met een gezamenlijke lengte van 106 kilometer. Voor wat Zeeland betreft leverden zo wel de intocht zaterdagochtend als de uittocht maandagavond forse files op rijksweg 18 tussen Oude Tonge en Zie- rikzee. Beide keren ontstonden er files van ruim twintig kilometer. Maandag avond bleef het daar erg druk tot tegen middernacht. (voor nog meer 'drukte' zie pagina 2) GELIJKTIJDIGE BEKENDMAKING RUSLAND EN VS Van onze correspondent) WASHINGTON-De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie beginnen op 29 juni in Genève onderhandelingen over de beperking en vermindering van strate gische kernwapens. In Moskou en Was hington werd dit terzelfdertijd bekend gemaakt in een gezamenlijke verkla- ring. die ook zegt dat de beide landen aan de onderhandelingen groot belang hechten. De Amerikaanse president Ronald Reagan gebruikte een redevoering op de nationale erebegraafplaats Arling ton, met zijn duizenden witte kruisen, voor de bekendmaking op Amerika's 'Memorial Day', de nationale gedenk dag. Het begin van de formele onder handelingen, waarover al maanden werd beraadslaagd, vormt nauwelijks meer een verrassing, zo mm als het feit dat de VS zich. zo lang de Russen dat ook doen, zullen houden aan de bepa lingen van eerdere verdragen. Het eer- Slot zie pagina 4 kolom 2) vrij spel Leo van Vliet heeft de ronde van Kloosterzande gewonnen. Van Vliet, die van kopman Jan Raas vrij spel had gekregen, klopte zün medevluchters Adrie van Houwellngen en Jack van Meer ln de eindspurt. De Belgische ve detten Fons de Wolf en Freddie Maer- tens verschenen niet aan de start en pleegden daarmee contractbreuk. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 9. Sport: 13, 14, 15, 16, 17, 19 en 20. (Van onze correspondent) LONDEN - De Britten hebben paus Jo hannes Paulus II in hun hart gesloten. De eerste vier dagen van zijn bezoek zijn een groot succes geworden, nau welijks gestoord door de „harde ac ties" die extreme protestantse groepe ringen in het vooruitzicht hadden ge steld. In het Schotse Edinburgh kwam het zondagavond tot een demonstratie van protestantse extremisten, onder wie de Noordierse dominee Ian Paisley. Een honderdtal demonstranten wierp pa- pierollen en pamfletten naar de auto van de paus. Veel van de demonstran ten kwamen uit Noord-Ierland. Volgens de politie werden tien mensen gearres teerd. Ook in Liverpool hield Paisley eerder een demonstratie, die overigens door de politie van de route werd weggehouden maar toch door de paus werd opge merkt. De reactie van de paus was even karak teristiek als voorspelbaar: met enkele hand- en armbewegingen zegende hij de mannen. Honderdduizenden Britten hebben in middels de paus gezien. De meeste be langstellenden waren aanwezig in Li verpool. waar naar schatting een mil joen mensen langs de route stonden Dat grote aantal kan worden verklaard uit het feit dat in Liverpool honderddui zenden Ieren wonen, die merendeels hun roomskatholieke geloof behouden hebben. Elders viel het bezoekersaantal tegen zoals het vliegveld van Coventry en in Manchester Zaterdag in het Wembley-stadion was het een zelfde beeld. De organisatoren hadden erop gerekend dat honderddui zend mensen, het waren er maar vijfdui zend Verkopers van souvenirs in het hele land klagen steen en been over de tegenvallende afzet. Zoals het gezaghebbende dagblad The Times maandag in zijn hoofdartikel schreef: „De Engelsen zijn niet hyste risch geworden voor paus Johannes Paulus II. Ze hebben over het alge meen de goede smaak gehad, deze ge beurtenis niet als een wereldcup of het koninklijk huwelijk te behandelen". En verder: „De reactie op het bezoekis ernstig geweest, nooit lawaaierig, maar wel van een overweldigende warmte De paus heeft zeer veel sympathie we ten te wekken Velen zijn diep onder de indruk geraakt van de nadrukkelijke, bijna dwingende wijze waarop hij de af gelopen dagen zijn boodschap heeft ge bracht. Die boodschap heeft zich tot dusver op twee zaken geconcentreerd: de kerke lijke eenheid, en de vrede. Vanaf het moment dat hij op het Londense vlieg veld Gatwick landde, heeft de paus steeds met grote klem aangedrongen op het beëindigen van de vijandelijk heden in, zoals hij steeds zegt, „de zuidelijke Atlantische Oceaan". Canterbury Wat de kerkelijke eenheid betreft, deze stond nadrukkelijk centraal bij het „pelgrimsbezoek" dat de paus zaterdag bracht aan de kathedraal van Canter bury. het spirituele centrum van de Anglicaanse kerk. Samen met aartsbisschop Runcie. de leider van de Anglicaanse kerk die zich in de 16e eeuw van de rooms-katholieke kerk afscheidde, leidde de paus daar een mis. een gebeurtenis die zelfs tien jaar geleden nog voor onmogelijk zou zijn gehouden. Het was een emotionele bijeenkomst, waarin de roep om eenheid tussen Ang licanen en rooms-katholieken sterker klonk dan ooit tevoren, oor de paus werd opgemerkt. Gezamenlijk maakten de paus en de primaat bekend dat een nieuwe theolo gische commissie zal worden benoemd die de noodzakelijke slappen moet voorbereiden, wanneer een geloofs- eenheid is bereikt, die hereniging mo gelijk maakt. Vandaag is de paus in Schotland, woensdag reist hij naar Wales, en 's avonds keert hij terug naar Rome. LELYSTAD - Op de NVAV-vliegshow in Lelystad kwamen negentig ama- tuervliegtuigboinoers bijeen. Cor Dijkman Dulkes uit Beverwijk ontving zaterdagavond als eerste in Nederland een officieel Bewijs van Luchtvaar- digheid voor zijn zelfontworpen en zelfgebouwde vliegtuig, dePH-COR Dijk- hastar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1