ia PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koningin beëdigt vandaag vijf nieuwe ministers Akkoord CA O NV Haven Vlissingen een doorbraak Britse troepen heroveren Port Darwin Paus pleit voor vrede bij aankomst in Londen KABINET - ZONDER LUBBERS - ROND tamse bv sinds 1881 ARGENTINIË DREIGT MET INZETTEN VLOOT God zegene uw zoon Brand in file Oudenrijn Zweefvlieger verongelukt KWARTIER PER DAG KORTER WERKEN Noordzee- olie weer duurder De kiezer op een voetstuk D» Zonnig Middagtemperatuur ongeveer 20 gra den, maar vlak aan zee omstreeks 16 graden. Matige zuidwestenwind. 225e jaargang no. 124 Zaterdag 29 mei 1982 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 (Van onze correspondenteni daar naar schatting duizend Argentij- LONDEN BUENOS AIRES - De Britse nen gelegerd. troepen op de Falkland-eilanden heb- Het nieuws werd vrijdagavond bekend- ben vrijdag een belangrijke overwin- gemaakt door woordvoerder IanMcDo- ning behaald met de herovering van nald van het ministerie van defensie. Port Darwin en Goose Greene, in het De mededeling betekende een eind aan midden van Oost-Falkland. Er waren het stilzwijgen over de operaties van de Britse troepenmacht, dat bijna twee dagen geduurd heeft. Het is de Argentijnen nu onmogelijk ge maakt de Britten in de rug aan te val len, als zij aan het beslissende gevecht om de hoofdstad van de Falkland-eilan den, Port Stanley, beginnen. Daar heb ben naar schatting 5000 tot 6000 Argen tijnen zich ingegraven. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie van defensie heeft de aanval op Port Darwin en Goose Green slechts een geringe tol aan Britse doden en ge wonden geëist. De woordvoerder maak te verder bekend dat er bij de aanval gevangenen zijn gemaakt. De aanval op de twee dicht bij elkaar geleden plaatsen, in de buurt waarvan zich een inmiddels vele malen gebom- (Slot zie pagina 10 kolom 4) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De vijf nieuwe ministers van het tussenkabinet Van Agt III zullen vandaag door koningin Beatrix worden beëdigd. Het kabinet zal bestaan uit negen CDA'ers en vijf D'66-ers. Premier Van Agt wordt tevens minister van buitenlandse zaken, terwijl CDA-fractieleider Lub bers zijn huidige positie behoudt. In zijn plaats zal oud-staatssecretaris De Graaf het departement van sociale zaken en werkgelegenheid beheren. De formatie van Van Agt kwam pas vrijdagavond gereed, doordat Lubbers langdurig beraad nodig had over het verzoek van Van Agt om toe te treden tot het kabinet. Deze vertraging leidde ertoe dat het kabinet niet, zoals gepland, vrijdagavond al beëdigd kon worden. In plaats daarvan vindt het constituerende beraad vanochtend om 10 uur plaats, een uur later gevolgd door de indiening van het eindverslag door Van Agt. Koningin Beatrix zal de vijf nieuwe mi- ken en buitenlandse zaken), Terlouw lijk Antilliaanse zaken), De Koning nisters om twaalf uur beëdigen. Het ka- (vice-premier en economische zaken), (landbouw en visserij), Van Dijk (ont- binet zal dan bestaan uit de 'oude' mi- Van der Stee (financiën en waarschijn- wikkelingsamenwerking). mevrouw nisters Van Agt (premier, algemene za- MWHWW|nii mi—in Gardeniers (volksgezondheid cn mi lieuhygiëne) en De Ruiter (binnenland se zaken), allen CDA. Van D'66: Van Mierlo (defensie) en Zeevalking (ver keer en waterstaat). schapen De dertien schaapskudden in Neder land zullen in de toekomst wellicht te maken krijgen met de bezuinigings drift van de verschillende overheden. De nadruk van de schaapskudden moet daarom nog meer komen te lig gen op het terreinbeheer. Voorts moe ten de kudden een maximale omvang krijgen om zelf zoveel mogelijk uit de kosten te kunnen komen. PAGINA 3 kernbewapening President Reagan zal maandag voor stellen dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zich houden aan de be perkingen die in de SALT-verdragen aan de kernbewapening zijn gesteld. Reagan wil daarmee voorkomen dat tijdens het nieuwe beraad - vermoede lijke startdatum eind juni - de oude bepalingen worden ontdoken. PAGINA 7 communicatie In Breda is het zesde en tevens laatste 'Adviescentrum voor Bedrijfstelecom municatie' van de PTT geopend. In het centrum kan de klant kennisma ken met allerhande uiterst moderne telecommunicatie-apparatuur, die door de 'bemanning' kan worden gede monstreerd. PAGINA 11 lijk te zijn van 'personele problemen', met name de invulling van sociale za ken. Daarnaast moest de WD-fractie nog formeel instemmen met het ver zoek van de formateur om het nieuwe kabinet niet onmiddellijk naar huis te sturen. Pas tegen zes uur werd duidelijk dat beide resterende hobbels waren opge lost. Centraal daarbij stond het afwij zende besluit van fractieleider Lubbers, die daarover een groot deel van de dag sprak met de partijtop en later nog eens op het Catshuis met Van Agt. Doorslag gevend was daarbij het afwijzende oor deel van de fractie van donderdag avond. Lubbers, die in een eerder stadium door Van Agt al gevraagd was om de post van buitenlandse zaken over te nemen, was het met de fractie eens dat zijn ver trek zou leiden tot de „ontheemding" van de fractie. Zijn kandidatuur werd echter pas gesteld nadat oud-minister Albeda had laten weten niets voor een nieuw ministerschap te voelen. Voor Lubbers was verder belangrijk dat een aantal eventuele kandidaat-fractie leiders hem verzocht aan te blijven. Hij had eventueel de fractie nog wel op één lijn kunnen krijgen, maar „als het om je eigen persoon gaat, dan wil je niet alle registers opentrekken". Gedoogsteun De VVD-fractie besloot tijdens een an derhalf uur durend spoedberaad in te stemmen met het verzoek van Van Agt om gedoogsteun te verlenen. Uit de brief van de formateur maakte de frac tie op dat deze akkoord ging met de eis van de WD om de Kamer te laten be slissen over de verkiezingsdatum. Een (Slot zie pagina 3 kolom 5 LONDEN - Paus Johannes Paulus de tweede is vrijdagmiddag op Buckingham Palace geweest voor eer. tegenbezoek aan koningin Eli zabeth die op 10 oktober 1980 het Vaticaan bezocht. Bij zijn vertrek na een half uur zei de Paus „God zegene uw zoon", daarbij zinspe lend op prins Andrew, de tweede zoon van de koningin, die helikop terpiloot is aan boord van het Brit se vliegdekschip 'Invincible' in het gebied van de Falkland-eilanden. Als 'nieuwe* ministers zijn aangetrok ken uit het CDA De Boer (erm), Deet- man (onderwijs en wetenschappen), De Graaf (sociale zaken en werkgelegen heid), Rood (binnenlandse zaken) en Nypels (volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening) van D'66. Mogelijk zal in de komende week alsnog besloten wor den een staatssecretaris voor sociale zaken aan te trekken. Dat zal dan naar alle waarschijnlijkheid ee CDA'er, ex- KVP. worden. DEN HAAG - De fractieleider van hei In de loop van de vrijdag bleek de tot- CDA, R. Lubbers standkoming van het kabinet afhanke- jeeps Defensie zoekt naar een oplossing om 156 gloednieuwe jeeps geschikt te ma ken voor het doel waarvoor ze eigenlijk zijn aangekocht. De Britse Landrovers kunnen de zware kabelrollen niet naar behoren door het vaak hobbelige ter rein slepen. Met de aankoop was een bedrag van ruim vier miljoen gulden gemoeid. PAGINA 13 advertentie Amemuiden-trainer Jaap van Maris voelt zich 'zeer gekrenkt' door een ad vertentie in de PZC van gisteren waar in om een nieuwe trainer voor de ploeg uit het vissersdorp wordt gevraagd, De advertentie is vermoedelijk opgege ven door enkele supporters van Arne- muiden die boos zijn over de slechte resultaten van him club. PAGINA 15 onderzoek Een speciale commissie zal een onder zoek instellen naar het Ogem-debacle. De commissie zal met name de rol van financieel-directeur Koopmans moe ten uitzoeken. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Radio en televisie: 24 en 25. Financiën: 15. Zaterdagkrant: 17, 18. 19, 21 en 23. UTRECHT (ANP) - Op het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht zijn vrijdag in dc vooravond drie auto's uitgebrand bij een botsing die ontstond door plotselinge filevorming. Bij het ongeluk liep een van de inzittenden van de auto's ernstige brandwonden op. Hij is met spoed naar het brandwondencentrum in Beverwijk gebracht. Enkele andere inzittenden liepen lichte brandwonden op. Door de vuurzee van de drie auto's werd het wegdek zodanig beschadigd dat herstelwerkzaamheden nodig waren. Het ongeluk zorgde daarom voor een forse file die 's avonds laat nog niet was opgelost. De pinksterdrukte veroorzaakte gisteren files met een totale lengte van meer dan 100 km op 25 plaatsen in het land. (Van onze correspondent) LONDEN - Paus Johannes Paulus II heeft op de eerste dag van zijn bezoek aan het Verenigd Koninkrijk hart stochtelijke pleidooien gehouden voor een vreedzame oplossing van het ge schil dat Engeland met Argentinië heeft over de Falkland-eilanden. „Ik vraag u met mij gedurende mijn be zoek te bidden voor een vreedzame re geling, en ervoor te bidden dat de God van de vrede de mensen ertoe brengt de wapens neer te leggen, en zich op het pad van de broederlijke dialoog te bege ven". aldus de paus. SCHIPHOL (ANP) - Rond zeve uur vrijdagavond heeft zich bij Lochem in Gelderland een ongeval met een zweef vliegtuig voorgedaan. Daarbij is de vlieger om het leven gekomen. De omgekomen vlieger is de 57-jarige H L. G. van der Salm uit Enschede. Hij deed mee aan de nationale zweefVlieg- kampioenschappen, die momenteel op het nationale zweefVliegcentrum Teriet bij Arnhem plaatsvinden. Van daar was hij ook gestart. Getuigen hebben ver klaard het toestei op lage hoogte te heb ben zien vliegen en daarna de grond in zien duiken. Het toestel is in een maïs veld terecht gekomen. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel NCBOheeft zijn tweede voorzitter, A. C de Jong, voorgedragen als voorzitter van de CFO. In de CFO werken drie christelij ke ambtenarenbonden samen. Per 1 ja nuari 1983 zullen zij volledig fuseren. Hij zei dit vrijdagochtend tijdens een mis in de Westminster-kathedraal in Londen, de eerste van de vele missen die hij gedurende de zes dagen van zijn bezoek aan Engeland, Schotland en Wales zal celebreren. Paus Johannes Paulus n was zichtbaar geroerd toen hij de kathedraal binnen kwam. In zijn eerste woorden herinner de hij de meer dan 3500 mensen in de kerk eraan, dat nooit eerder een paus een bezoek aan Engeland heeft afge legd. Het historische bezoek begon op het Londense vliegveld Gatwick, waar hij vrijdagochtend om acht uur aankwam. Direct nadat hij het vliegtuig had verla ten, kuste de paus de Britse grond. Daarna werd hij begroet door kerkelij ke leiders, en door de hertog van Nor folk, die hem namens de koninklijke fa milie verwelkomde. Pastoraal Regeringsvertegenwoordigers, mili tairen en bands waren nadrukkelijk afwezig bij deze begroeting. De paus ziet zijn bezoek als pastoraal en wil niet dat zijn verblijf aan een land in oorlog politiek kan worden uitgelegd. Zijn welkomstwoord concentreerde de paus op de drie zaken die voor hem cen traal staan tijdens dit bezoek: de kerke lijke sacramenten, de oecumene en de vrede, met name die op de Falkland- eilanden. Al direct op het vliegveld sprak de paus over het conflict in de zuidelijke Atlan tische Oceaan. Hij zei zeer bezorgd hier over te zijn. „Het conflict heeft talloze levens gevraagd en dreigt zelfs uit te groeien tot nog verschrikkelijker pro porties", aldus de paus. Hij toonde het Britse publiek met het zelfde gemak in enthousiasme te kun- VLISSINGEN - De onderhandelingsde legatie van de Vervoersbond FNV en de directie van het Vlissingse stuk- goed- en containerbedrijf nv Haven van Vlissingen (370 werknemers) zijn het vrijdag eens geworden over, een nieuwe CAO voor 1982. Met het oog op de havenstaking in Rotterdam spreekt de vervoersbond over een 'doorbraak' en noemde een woordvoerder de over eenkomst 'het begin van een victorie'. Het akkoord voorziet in een arbeids tijdverkorting van een kwartier per dag en een verlaging van de VUT-ge- rechtigde leeftijd van 62 naar 61 jaar. Het principe-akkoord geldt ook voor het Vlissingse stukgoedbednjf 'Wester- schelde'. dat met 30 personeelsleden de CAO van de Haven van Vlissingen volgt. Het akkoord moet nog worden goedgekeurd door de leden en zal daar na op 1 augustus van dit jaar ingaan. De arbeidstijdverkorting levert in totaal ongeveer een week extra vrije tijd per jaar op. „Het is precies dezelfde eis, die wij over- Slot zie pagina 3 kolom 4) LONDEN (RTR) - Engeland en Noorwegen verhogen hun prijzen van olie uit reserves in de Noord zee aanstaande dinsdag met 2,50 dollar per vat van 159 liter, zo heb ben de nationale oliemaatschap pijen van de twee landen vrijdag bekendgemaakt. British National Oil vraagt vanaf dinsdag gemiddeld 33,50 dollar per vat; de prijzen van Statoil komen tussen 33.60 en 34 dollar te liggen De basisprijs van olie uit de OPEC (Organisatie van Olie Exporteren de Landen) bedraagt 34 dollar per vat. Engeland noch Noorwegen is lid van de OPEC. Uit de prijsverhoging maken des kundigen op het gebied van de olie handel op dat het met het over schot op de wereldmarkt voor ruwe olie nu toch wel echt gedaan is. Op de vrije markt stijgen de prijzen al enige tijd en de OPEC heeft dan ook op haar jongste ministerscon ferentie geen aanleiding gezien om haar basisprijs verder te verlagen. Wel werd besloten de produktiebe- perking te handhaven De produk- tie van de dertien OPEC-leden wordt op zestien miljoen vaten per dag geraamd vergeleken met ruim dertig miljoen in de hoogtijdagen van de organisatie. nen brengen als de mensen in zovele andere landen die hij de afgelopen jaren heeft bezocht. Herhaaldelijk week hij af van het programma om enkelen van de duizenden langs de route persoonlijk te kunnen groeten. De emotionele en historische dienst in de Westminster-kathedraal was het on miskenbare hoogtepunt van de eerste dag van het pauselijke bezoek. Duizen den juichten hem toe, toen hij na afloop van de mis op het balkon van de kathe draal verscheen. Velen hadden de nacht op het plein doorgebracht, om de bisschop van Rome van nabij te kun nen zien. s' Middags bracht de paus een bezoek aan koningin Elizabeth, die het hoofd is van de Anglicaanse kerk. Bezoeken die waren gepland aan premier That cher en andere regeringsleiders wer den enkele dagen geleden geschrapt omdat deze bezoeken als een politieke daad zouden kunnen worden uitge legd. kiezer staat dit jaar 'weer op een hoog voet- IrijtVfvi stuk in politiek Nederland. Hij moet het zeggen. Drie pagSJ maal achter elkaar. Nog geen twee maanden geleden werd hij naar de stembus gehaald voor de samenstelling van provinciale staten. Dit Pinksterweekeinde woedt de laat ste storm van de verkiezingscampagne voor de gemeenteraden. En op 8 sep tember aanstaande gaan de stembu reaus voor de derde keer open voor een nieuwe bezetting van de tweede kamer Verpakt in allerlei fraai proza, dat de politieke partijen in ware lawines over hem uitstorten, wordt de kiezer op zijn plicht (hoewel officieel afgeschaft) ge wezen dat hij zijn bijdrage heeft te leve ren aan het functioneren van de demo cratie. Dat gebeurt met de geijkte mid delen: propagandamateriaal, verkie zingsprogramma's, vergaderingen, ver gaderingen en nog eens vergaderingen, discussies op radio en televisie, in zalen en zaaltjes, een weergave van dat alles in de kranten, het gebruikelijke rand werk van stuntjes en nog veel meer. De doorsnee-kiezer wordt daar allemaal erg moe van. Hij kent de hele vertoning door en door en probeert er tussendoor over te gaan tot de orde van de dag. Politici maken zich diepe zorgen over het gebrek aan betrokkenheid van de kiezer bij de politiek en dus het open baar bestuur. In dat opzicht is hij in middels tot een probleemgeval verhe ven, de kiezer. Er moet onderzocht wor den hoe het allemaal zo komt, met zijn afnemende interesse. De grondfout in het steeds terugke rende verkiezingsspektakel dat zo weinig applaus oogst, is dat politici de kiezer eigenlijk toch niet helemaal voor vol aanziet. Ze zetten hem tegelijkertijd op een voetstuk en behandelen hem als een kind. Ze wijzen hem op zijn verant woordelijkheid. maar ze dansen intus sen naar zijn gunsten. Wat ze verzuimen te doen is: gewoon naast die kiezer gaan staan. Temidden van alle problemen die zich in een tijd van neergaande eco nomie, grote werkloosheid en ingewik kelde maatschappelijke verhoudingen voordoen is de kiezer niet geïnteres seerd in de rim-ram van een verkie zingscampagne. Het enige wat hij wil is duidelijkheid. Hij zit met klemmende vragen en wil daar vierkante antwoor den op. Die krijgt hij niet. Ook niet als hij er heel nadrukkelijk naar vraagt in de verkiezingstijd. Zelfs niet als hij die duidelijkheid met de vuist op tafel op eist. De politici zijn namelijk meesters in verhullingen. Waar het achterste van hun tong zit hebben ze eigenlijk nog nooit nagegaan. Natuurlijk, ze predi ken duidelijkheid. Sommigen gaan zelfs zover dat ze zichzelf rekenen tot 'de partij van de duidelijkheid'. Alleen hebben ze het waarschijnlijk nog nooit aangedurfd om in de dikke Van Dale de omschrijving van dat begrip op te zoe ken. Aldus doende schuiven de politici de problemen waar ze zelf niet uitko men door naar de kiezer, die de plicht heeft om te vertellen hoe het moet zon der dat hij een goed gebruik kan maken van zijn recht om te weten waarover het De gang van zaken de laatste weken in Den Haag - een opperste vorm van vertroebeling die dwars door de aanloop naar de stembus voor gemeen teraden trekt - is er weer een school voorbeeld van hoe de kiezer op afstand wordt gehouden als dat zo uitkomt en hoe hij mag opdraven als politici hem nodig denken te hebben. Na de val van het kabinet-Van Agt II komt de hele machinerie van informatie en formatie op gang om het land vervolgens te eta leren wat de bijzaken zijn en de hoofd zaken achter de deur te houden. De aandacht wordt gericht op de twijfe laars op de stoep van een interim-kabi net en op de datum van nieuwe verkie zingen. Alsof dat de belangrijkste vraagstukken zijn waarmee de Neder landse samenleving worstelt. Intussen wordt in dit hele voorspel rondom een tussenkabinet met geen woord gerept over de beslissingen, waar het in de paar maanden van zijn bestaan voor komt staan. Impopulaire maatregelen per 1 juli aanstaande: belastingverho gingen en stijging van een aantal pre mies voor het sociale zekerheidsstelsel. Iedere Nederlander zal dat danig mer ken in de huishoudportemonnee De kiezer zou een stuk wijzer worden als de politici druk bezig met formeren, eens wilden vertellen wat ze op dit stuk van zaken van plan zijn. Een ander nog nau welijks uit te leggen voorbeeld van poli tiek kruiswoordraadsel-werk is, dichter bij huis. de kwestie van de vorming van het nieuwe college van gedeputeerde staten van Zeeland geweest. Eén ding leek belangrijk: hoe worden de zetels verdeeld De rest werd voor de buiten staander als bijzaak beschouwd. De afgelopen maanden hebben het voor de zoveelste keer aangetoond en het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn beter weer op til is: de politici verschuilen zich keer op keer achter de kiezers. Het wordt tijd dat ze tot het besef komen dat ze niet einde loos kunnen doorgaan met dit soort mistige spelletjes. De opkomstcijfers bij de stembus kunnen wat dat betreft als waarschuwing gelden. Het is vooral aan de politici om ervoor te zorgen dat er weer een echte vertrouwensrelatie tussen de burger en zijn bestuur ont staat. Die is namelijk gevaarlijk aan het wegebben. De politieke partijen moe ten de kiezer uitleggen wat er werkelijk te kiezen is. Als hen dat eens via de stembus van volgende week aan het verstand zou kunnen worden ge bracht... vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1