Industriebond FNV Borsele wil slagvaardiger beleid gemeente Pastoor Bastiaensen: katholieke geloof altijd hetzelfde gebleven Wellicht dit jaar aanvang bouw nieuw politiebureau Serooskerke 'Bloemrijk'besluit van Vlissingse avondvierdaagse VERWIJTEN VAN NIEUWE VOORZITTER Nieuwe richtlijnen voor toetsen gemeentegarantie PEUTERSPEELZAAL IN OUDE BUREA U Penalty's op Van Eenennaam VEERTIGJARIG PRIESTERJUBILEUM IN GOES Wedstrijddag Westkapelle recreatieponyruiters WESTKAPELLE - Dinsdag 1 juni wordt in mange 'De Zandboei' te West kapelle een wedstrijddag voor recrea tieponyruiters gehouden. Aan het pro gramma dat om 9.30 uur begint, kan iedere ponyruiter meedoen. Het be staat uit dressuur, springen en spel letjes. Omstreeks 12.00uurzal een gezamenlij ke lunch worden gebruikt. Het pro gramma wordt om 17.00 uur besloten met de prijsuitreiking. Voor iedere deel nemer is erheen herinnerings vaantje. 's Avonds wordt er voor de oudere ruiters een spelavond gehouden. V oetbalvereniging Vogelwaarde houdt Aan het eind van de Vlissingse avondvierdaagse zwaait de jongste deelnemer (rechtsonder op defotoFerdinand Meliefste enthousiast, niet zijn bloemen. VRIJDAG 28 MEI 1982 PZC/ streek FNV verwijt het CDA in de een bijna bewust negeren van de problematiek van de kleine kernen in de gemeenten. „Ze weten wat er speelt, praten erover, maar nemen steeds weer beslissingen die de groei van Heinkenszand en 's- Gravenpolder bevorderen. De andere dertien kernen van Borsele komen dan wel in een moeilijk parket te zitten. Luitenant Leger des Heils Vlissingen vertrekt VLISSINGEN - Op zondag 13 juni om 16.30 uur wordt in het gebouw van het Leger des Heils in Vlissingen een af- scheidsdienst gehouden in verband met het vertrek van luitenant A. van de Venis en zijn vrouw uit Vlissingen. De heer Van de Venis was driejaar in Vlis singen actief voor het Leger des Heils. Met ingang van 15 juni zal het echtpaar een nog onbekende nieuwe aanstelling aanvaarden. Na afloop van de dienst is er gelegenheid tot afscheid nemen van de heer Van de Venis en zijn vrouw. Middelburgse werkgroep opgericht voor uitkeringsgerechtigden MIDDELBURG - In Middelburg Is een werkgroep 'gezamelijke belangenbe hartiging voor uitkeringsgerechtigden' opgericht. De doelstelling van de werk groep is te komen tot financiële en maatschappelijke verbetering van groepen en personen op Walcheren, die zijn aangewezen op een uitkering. De werkgroep functioneert vanuit het VJV-gebouw aan de Latijnse School straat. doordat het CDA nu eenmaal de meer derheid in de gemeenteraad heeft", ver zucht de voorzitter. De heer Moerdijk is in de gemeente Bor- seele lid van de commissie midden- en kleinbedrijf. Hij vindt dat wel goed is samen te werken met de Centrale On- dernmemers Borsele (COB). „Toch moeten we vaak zelf met initiatieven komen om de leefbaarheid en werkgele genheid in de gemeente te stimuleren. Vanuit de gemeente komt weinig naar voren", stelt Moerdijk. Wethouder A. M. Jansen (CDA) voorzitter van deze com missie. Contigent De afdeling van de Industriebond meent ook dat deze wethouder verant woordelijk is voorhet achterwege blij ven van bouw-activiteiten in de kleine dorpen. „Omdat er grond beschikbaar was ging een extra contingent wonin gen aan de neus van de gemeente voor bij. Dat betekent onder meer dat werk loze jongeren niet aan de slag kunnen gaan, de leefbaarheid van die dorpen verder in gevaar komt en de uitbouw van de twee grootste kernen weer ge staag door kan gaan", meent Moerdi jk. Ook de heer Moison, wijst op enkele za ken die het college, en met name de ver antwoordelijke CD A-wethouder, heeft laten liggen. „De aanpak van het zwart- geld-circuit kwam pas op gang nadat de FNV en het CNV dit bij de gemeente hadden aangekaart, ook de inzet van werklozen uit de gemeente bij een nieuw off-shore bedrijf moest vanuit de vakbeweging worden gestimuleerd, evenals de verhoging van de bouwacti viteiten in de gemeente", legty Moison uit. Volgens de twee FNV-bestuurders 5-HEERENHOEK - Het bestuur van de afdeling Borsele van de industriebond van de Federatie pan Nederlandse Vakbewegingen (FNV) vindt dat b. en w. van Borsele in de toekomst met méér Initiatieven voor de dag moeten komen. De nieuwe voorzitter van de industriebond in Borsele, de ïeer J. Moerdijk uit Nieuwdorp, verwijt het college en enkele partijen in de Borselse gemeente raad een te afwachtende houding. „Het is te hopen dat in een volgend college de juiste mensen op de juiste plaats komen. Vooral in deze tijd met een economische teruggang is er behoefte aan een slagvaardig beleid", aldus de heer Moerdijk. De nieuwe voorzitter volgde begin deze week de heer M. Moison uit 's-Heerenhoek in deze functie op. De voorlztter van de Borselse industrie bond heeft zo zijn bedenkingen tegen bet functioneren van het dagelijks be stuur van de gemeente. „Evenals de FNV moet dit bestuur werken voor het welzijn van de inwoners van de gemeen te. Dat betekent onder meer het zorgen voor bouwrijpe grond, het behoud van de kleine scholen en maatregelen die de werkgelegenheid in stand houden of be vorderen. Dergelijke Initiatieven wor den echter nauwelijks of na veel aan dringen pas genomen", verklaart de beer Moerdijk. De voorzitter van de industriebond RCS toernooi [n Souburg SOUBURG - De Souburgse voetbal club RCS houdt maand ag 31 mei een jeugdtoernooi voor de A, B en C junio ren op de velden van Souburg. Deelne mende verenigingen zijn Amemui den, HW uit Hulst, Steen uit Sint Jansteen, Middelburg, NOAD uit Tilburg en RCS uit Souburg. De Hulster HW komt de wis seltrofee verdedigen. De wedstrij den beginnen om 10.00 uur en de prijs uitreiking is om 17.30 uur. Burgerlijke stand VLISSINGEN Geboren: Remy J. N. van Keulen; Sjoerd A. J. de Blauw; Jasper T. Hart- hoom; Adriana G. Denaijere; Kazimier F. Wannee; Moestaf Aflcir; Eric V. Mo- reau; Maaike Hamelink; Kim Louwer- se; Clara G. Ponse; Johannes P. B. Streng; Sofia M. van der Linden; Leonie J, Sierts; Chanderdath Bhoewar; Ra mon Witvoet; Arendina C. Grims; Mei vin P. Louwerse; Ido Kasse; Pieter S. Geldof: Danny Dijke; Franciscus M. Borremans; Annemiek van den Dries; Monica van der Voorde. Getrouwd: R. N. J. Hoogedoorn, 23 jr. enM. B. Schot, 19 jr.; J. B. Weijland, 25 jr. en J. I. Nieuwenhuijze, 21 jr.; M. C. de Nooijer, 23 jr. en L. A. Klap, 24 jr.; C. J. van Hemert, 20 jr. en M. I. Smits, 20 jr.; W. H. Schuuring, 26 jr. en H. M. Ris- seeuw, 27 jr.; J. M. Koppejan, 28 jr. en J. A. A. Smet, 26 jr.; N. A. Pique, 24 jr. enH. M- Sno, 20 jr.C. L. M. Mazairac, 31 jr. en J. S. Y. Kruijsse. 28 jr.; J. A. Rijnberg, 42 Jr. en J. P. Wattel, 27 jr.; R. B. de Jonge 22 jr. en R. A. Verduijn 20 jr.; P. Ooste- iom 23 jr. en C. D. Florusse 19 jr.; N. B. Boschma 20 jr en M. L. van Loenhout 19 jr.; J. G. de Pagter 22 jr. en R. van Zwe den 20 jr.; J. Holm 22 jr enM. P. de Jonge 21 jr. Overleden: E. Buschman 21 jr; J. Traas 93 jr.; O. C. Wagenaar 79 jr.; J. vn Sluijs geb. Van Gemert 66 jr.; A. ten Bruggen- cate geb. Leeuwenburg 76 jr.; J. J. vab Rosevelt 73 jr.; J. J. den Toonder 39 jr.; J. B. Corveleijn 49 jr.; D. L. van Reek 73 Jr.; A. J. Feij 67 jr.; F. Kasander 60 jr.; A. M. van den Berg geb. Koens 55 jr.; W. de Haan geb, Van den Brink 73 jr.; H. C. de Bruijne 75 jr. Burgerlijke stand MIDDELBURG Geboren: Bastiana E. dv J. Matthijsse en B. M. van Wingen; Bart, zv J. W. F. van Waarde en M. P. Maijee; Linda P. F dv A. H. F. Reulings en S. T. H. de Boer; Mark Pzv A. P. Contant en M. J. M. Eiff; Sonja, dv L. de Bruijne en P. Rooze; Lizzy, dv J. P. van de Graaf en M. H. J. Stans; Vahap, zv Z. Ogütlüoglu en E, Gök; Adriaan J. zv A. C. J. Flipse en S. J. Dees; Froukje K. dv N. R. Landsman en A. M. de Jong; Maria W. dv C. van Bel zen en P. C. Jacobse; Robin, zv H. M. Verbrugge en T. W. Maas; Eva M. C. dv P. C. H. Floresse en P. A. van Oorschot; Marloes, dv A. Damman en Y. Schrij ver, Marcel, zv P. J. Appels en E. A. de Vlres; Thomas, zv P. Poppe en A. A. Vermeulen; Esther M. dv W. L. Wisse en J. Elzinga; Els D. dv L. Palupessy en C. Pietersz; Richard, zv J. C. Priester en P. van Belzen; Ronald, zv J. C. Priester en P. van Belzen; Sherree A. dv S. J. Walmsley en P. A. Mead; Alex M. zv C. de Putter en P. T. Gort; Geraldine G. J. dv J. M. Siereveld en K. J. Maljers; Mar line M. E. M. dv J. W. Eckhardt en D. M. M. Koene; Wouter, zv H. Meijer en G. Vermeulen; Arend, zv W. M. van Wijk en M. Klapwijk; Mesach J. A. zv D. J. La- walata en J. L. T. Lekawaël; Daniëlle, dv P. van Rooljen en J. Bakker; Teun W. zv D. F. Meijer en C. J. W. M. Weel. Ondertrouwd: L. Corbijn, 22 jr. en M. J. Commelin, 21 jr.; E. E. Brand, 35 jr. en P. Acda, 37 jr.; H. A. de Pree, 28 jr. en J. J. de Bree, 21 jr.; Th. J. Knippers, 24 jr. en E.Merison, 21 jr.; A. M. A. Anthoni, 34 jr. en I. van Westen, 24 jr.; F. Sauer, 41 jr. en S. C. Adriaanse, 49 jr. Getrouwd: G. J. Zijderveld, 29 jr. en M. J. Duine, 39 jr.; W. D. van de Kaa, 24 jr. en L. Ploeg, 24 jr.; E. L. M. Mes, 27 jr. en G. C. Beers, 26 jr.; P. Vos, 22 jr. en A. Dees, 22 jr.; J. J. van den Bosch, 49 jr. en Th. A. de Kaper, 26 jr.; J. Vogel, 21 jr. en S. M. van Baaien, 21 jr.; J. Witte, 25 jr. en J, J. S. van Luijk, 23 jr.; A. J. J. Sloot- mans, 38 jr. en M. Maas, 26 jr.; C. P. Kats, 34 jr. en J. M. van Rijswijk, 32 jr. H. H. Kerkhof, 26 jr. en C, C. Vinke, 23 Jr., D. Mual, 27 jr. en M. M. de Jong, 23 jr.; J. H. B. W. Elgershuizen, 32 jr. en J. G. J. Wagenvoort, 27 jr.; B. P. Wondergem, 48 Jr. en N. M. E. Beugelink, 42 jr.; R. D. F. van den Ende, 23 jr. en A. N. Goedhart, 21 jr.; F. S. Heusdens, 21 jr. en P. J. Rie- mer, 24 jr.; L. J. Berwald, 21 jr. en J. P. Sinke, 20 jr. Overleden: P. H. Wigard, 66 jr. ev M. M. Step; R. Berrelkamp, 65 jr. wv H. M. P. Minneboo; A. Laven, 62 jr.; Chr. Vos, 68 jr. wv A, Gast; M. S. Willemsen, 74 jr. ev A. de Jager; T. van Luijk, 58 jr.; S.J. de Rijke, 62 jr. ev P. Pleijte; P. G. Landré, 63 jr. ev C. J. v.d. Velde; G. W. Ickler 93 jr.; M. de Bree, 86 jr. wv P. S. Lenselink. NIEUWERKERK - Het college van burgemeester en wethouders van Dui- veland werkt aan nieuwe richtlijnen voor het toetsen van aanvragen voor gemeentegarantie voor hypothecaire geldleningen bij aankoop of bouw van een eigen woning. De nieuwe toet singsnormen worden afgestemd op het advies terzake van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De bedoeling van de nadere 'plaatselij ke' uitwerking van dit advies is te trach ten bij garantieverleningen een wat vei liger situatie voor de gemeente te be werkstelligen, aldus burgemeester J. van Bommel. Hij bracht een en ander, desgevraagd door het WD-fractielid E. P. Kuin, don derdagavond naar voren in de raads vergadering te Nieuwerkerk. Intussen besloot de raad drie gemeentelijke garanties te verlenen voor een totaal van ruim 190.000 gulden, namelijk ten kenburgplein werd gezamenlijk afge- deelnemers aan de afstanden 10 en 15 legd. De wandelaars op de 10 en 15 kilo- kilometer via de sluizen, het eiland en meter waren voor deze massale in- de boulevard naar het Stadhuisplein, tocht eerder aan hun tocht begonnen. De 5 kilometerlopers liepen een gedeel- Vier muziekkorpsen met majoretten te van die route. De Vlissingse avond- begeleidden de deelnemers tijdens de vierdaagse heeft alle dagen goed weer bloemrijke intocht. De deelnemende gehad en ook de laatste avond-het defi- korpsen waren de drumband VTV, het lé was al driejaar achtereen verregend showkorps Oranje-Nassau, de Show- was redelijk: koud maar droog. De Vlis- groep Vlissingen en de drumband van singse EHBO-afdeling, die de wande- MTV uit Middelburg. In totaal namen laars alle avonden begeleidde, heeft 2650 wandelaars aan de Vlissingse weinig werk gehad, avondvierdaagse deel. De organisato- De Vrolijke Tippelaars zien nu weer ren, de wandelsportvereniging De Vro- uit naar het volgende wandelevene- lijke Tippelaars en de KNBVLO, waren ment, de nachtwandeling Bergen op bijzonder tevreden met dit grote aan- Zoom (75 kilometer) en Hansweert (45 tal. Het merendeel liep in de 34 deelne- kilometer) - Missingen, op zaterdag 12 mende groepen mee, voorts waren er en zondag 13 juni. Om middernacht 520 individuelen. wordt in Bergen op Zoom gestart en De laatste avond liep de route voor de om 06.00 uur in Hansweert. IN GEMEENTE DUIVELAND behoeve van aankoop door particulie ren van twee woningen in Nieuwerkerk en één in Oosterland. De burgemeester meldde de raad mi nisteriële goedkeuring tot verbouw van de bijzondere school te Nieuwerkerk. De verbowuing staat op stapel in ver band met de integratie lager en kleuter onderwijs. In de laatste raadsvergadering Duive- land voor de verkiezingen signaleerde WD-fractielïd mevrouw A. S. van de Zande een teruglopende belangstelling van bestuurders voor de vergaderingen van gemeenschappelijke regelingen. Dit vertraagt de besluitvorming en on dermijnt de bestuurskracht van met name de kleinere gemeenten, stelde mevrouw Van de Zande. De raad Duiveland werkte zich in nog geen drie kwartier heen door een agen da met een tiental onderwerpen. De meeste punten gingen onder de hamer door onder meer wijzigingen van alge mene politieverordening en de leges verordening. In verband met de grote groei van de duiksport in de omgeving van Ouwer- kerk vroeg SGP-ffacielid L. Meerman naar regels voor het politietoezicht. Burgemeester Van Bommel antwoorde dat hierin mede nog wordt voorzien in een algehele herziening van de algeme ne politieverordening. Vlissings buurthuis Mc wijk in' voor rommelmarkt/fancy fair VLISSINGEN - Zaterdag 29 mei gaan medewerkers van club- en buurthuis 'Het Buut' in Vlissingen 'de wijk in' om huis-aan-huis spullen op te halen die te gebruiken zijn voor een rommelmarkt die wordt gehouden op zaterdag 5 juni in het buurthuis. De opbrengst van de ze rommelmarkt/fancy fair zal worden besteed aan de organisatie van activi teiten die gehouden worden in verband met het 15-jarig bestaan van 'HetBuut' in december van dit jaar. Allerlei mate rialen zoals gebruiksvoorwerpen, boe ken, kleding en speelgoed zijn welkom. Mensen die spullen hebben, maar de 29e niet thuis zijn of niet in de wijk wo nen kunnenspullen zelf komen brengen naar het buurthuis of even bellen zodag het alsnog kanworden opgehaald. Het adres is; club- en buurthuis 'Het Buut', Beatrixlaan 2, Vlissingen. De bedoeling is dat de ophaaldienst langskomt in de straten tussen de Bloemenlaan, Paul Krugerstraat. verlengde Van Dishoeck- straat en Pres. Rooseveltlaan. Wijkcomitë Paauwenburg in Vlissingen vergadert VLISSINGEN - Het "wijkkomitee Paau- wenburg' in Vlissingen houdt donder dag 3 juni om 20.00 uur een vergadering In het club-en buurthuis De Paraplu. Er wordt onder meer gesproken over de vorderingen met de 'speel-o-theek' en over het gesprek met wethouder Smit over de plaatsing van bloembakken in de wijk. (Moison vervult nog steeds een functie in het afdelingsbestuur) heeft het CNV nu duidelijk partij gekozen voor de grootste politieke groepering in de Bor selse gemeenteraad. Moerdijk leidt dit af uit de positie die de CNV-districtsbe- stuurder L. Phernambucq op de verkie zing van het CDA- inneemt. Moerdijk daarover: „Dat is jammer omdat we na melijk altijd goed in deze gemeente met het CNV hebben kunnen samenwer ken". Moerdijk duidt ook op de tegen stand die de FNV ondervindt bij de CDA-gemeentebestuurders wanneer ideeën naar voren worden gebracht. „Wellicht staat de kleurt van onze orga- nistatle ze niet aan", suggereert de nieuwe voorzitter. jaarlijkse sportdag VOGELWAARD - De jaarlijkse sport dag vppr de junior-leden van de voet balvereniging Vogelwaarde wordt ge houden op zondag 6 juni 1982. Op dez dag wordt er een tienkamp afgewerkt voor de jeugdspelers, met als inzet de titel sportman van het seizoen 1982. Daarnaast is er een hindernis-trim- tocht voor alle leden met hun gezin. De sportdag wordt besloten met een twee tal voetbalwedstrijden. SEROOSKERKE - Als alles meezit wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van een nieuw politiebureau voor de rijkspolitie groep Veere, die zetelt in Serooskerke. Deze week heb ben burgemeester en wethouders van Veere de bouwvergunning verleend aan de Rijksgebouwendienst die het onderkomen neer zet in opdracht van het Ministerie van Justitie. Het nieuwe bureau wordt gebouwd op een terrein aan de Burgemeester Dregmansstraat, op de plek waar vroeger een openbare lagere school stond, die inmiddels is gesloopt. Anderhalfjaar geleden al kocht het mi nisterie de grond van de gemeente Vee re, maar het wachten was onder meer op een verklaring van geen bezwaar van gedeputeerde staten. De verantwoor delijke wethouder in de gemeente Vee re. B. Huijbrecht, vertelde donderdag desgevraagd dat het zeer waarschijn lijk is dat in het huidige politiebureau aan de Torenstraat in Serooskerke, de peuterspeelzaal uit die kern wordt ge huisvest. Het politiebureau in Serooskerke. VLISSINGEN - De Missingse avond vierdaagse werd donderdagavond be sloten met een défilé van alle deelne mers, die hiervoor waren 'verzameld' op het Stadhuisplein in Vlissingen. Het merendeel van de wandelaars was op deze laatste avond door hun familie en vrienden in de bloemetjes gezet. Het laatste stuk vanaf het Stadhuisplein naar het startbureau in het clubge bouw van Zeeland Sport aan het Bas- NCVB Domburg DOMBURG - De afdeling Domburg van de NCVB hield haar maandelijkse vergadering in 'Het Schuttershof in Domburg onder leiding van de presi dente mevrouw L. de Visser. Ds H.S. Buunk uit Goes hield een lezing over het bijbelboek Jeremia. De NCVB houdt 9 juni haar laatste huishoudelij ke vergadering voor de vakantie. Bijeenkomst nazorggroep borstamputatie MIDDELBURG - De nazorggroep voor borstamputatiepatiënten houdt dins dag 1 juni een bijeenkomst in het wijk gezondheidscentrum Dauwendaele aan de Roozenburglaan in Middelburg. Tijdens de bijeenkomst, die om 10 uur begint, spreekt diëtiste Gerda Belfroid over gezonde voeding. OOST-SOUBURG - NAC-doelman Tonnie van Eenennaam zal zaterdag op het schoolplein van de J. H. van Dale- school in Souburg penalty's stoppen van de plaatselijke jeugd. De activiteit is georganiseerd in het kader van het 25-jarig bestaan van de school. De uit Vlissingen afkomstige ere-divisie kee per zal tussen half twee en drie uur ac tief zijn. De peuterspeelzaal is gevestigd in een bouwvallig houten gebouwtje op het parkeerterrein bij de Lulcksberglaan. Huijbrecht: „Het politiebureau zal dan natuurlijk moeten worden aangepast voor de peuters, er is ruimte genoeg, maar de conditie van het gebouw laat te wensen over. Ik denk dat een opknap beurt ongeveer net zoveel zal gaan kos ten als nieuwbouw, maar op deze ma nier krijgt het pand aan de Torenstraat weer een functie. Het huidige onderko men van de peuterspeelzaal zal in ieder geval, bij leegstand, worden Zucht De 'bewoners' van bet pand aan de To renstraat hopen dat zo snel mogelijk met de nieuwbouw van het ongeveer negen ton kostende politiebureau zal worden begonnen. Groepscomman dant G. Brasser: „Bouwtechnisch is ons onderkomen helemaal op. We zit ten hier sinds 1966 en dat zou tijdelijk zijn. Maar het gebouw lekt nu als een zeef. Als je op het toilet zit en je zucht hard, dan komt het halve plafond naar beneden. De achterdeur hebben we maar dichtgespijkerd omdat ie anders naar binnen valt en op diverse plaat sen kijk je zo tegen de dakpannen aan". Het huidige gebouw waarin de rijkspo litie zetelt, bestaat volgend jaar een eeuw. Het was vroeger, voor de herinde ling van Walcheren, het gemeentehuis van Serooskerke. Het korps Veere om vat achttien man rijkspolitie, die het 'toezicht' houden in Veere, Arnemuiden en Domburg. Brasser: Onze mensen in Amemulden en Domburg opereren nu vanuit hun woning, omdat ze zelf nog geen bureau hebben en in ons gebouw aan de Toren straat kunnen we ze niet allemaal her bergen Op de vraag of Brasser 'en de zijnen' ook inspraak hebben gehad bij het ont werp van het nieuwe gebouw, zegt de groepscommandant: „Inspraak? Nee dat is bedroevend en een lachertje. Het ministerie houdt daar geen rekening mee want ze hebben zelf een vastom lijnd plan waarvan niet wordt afgewe ken. Zelfs niet als je met een kostenbe sparend idee komt...". GOES „Ik heb het idee dat mensen over grote veranderingen praten bin nen de katholieke kerk, maar die zijn volgens mij niet zo groot. Een aantal organisatievormen is veranderd. Het katholieke geloof en zijn waarden, het wezenlijke, zijn altijd hetzelfde geble ven. Het is als met de vlinder en de rups. Zij zijn hetzelfde al lijken ze to taal niet op elkaar". Pastoor F. W. J. Bastiaensen gelooft niet in aanpassen aan deze tijd: „Aanpassen is het ver schrikkelijkste wat je kunt doen. Vroe ger paste de kerk zich aan het kapita lisme aan. Daardoor zijn hele bevol kingsdelen van de kerk vervreemd, in hoofdzaak veel arbeiders". Bastiaensen viert zondag 30 mei zijn 40- jarig jubileum als priester. Dat gebeurt in de Maria Magdalena kerk in Goes om 10.00 uur tijdens de hoogmis. Bastiaensen werd in 1942 tot priester gewijd. Hij is de eerste tijd zo met de oorlog gezig geweest, dat zijn tweede studierichting, geschiedenis, enigszins in het slop raakte. „Je deed mee waar Je kon", vertelt hij. „Af en toe hielp ik wat over de grens of bezocht ik onderdui kers. Ik heb geen echte heldendaden verricht, maar heb op bescheiden schaal illegaal werk gedaan". Het meest boeide hem de intense sa menwerking met mensen van allerlei aard. Zowel kerkelijke als i iet-kerkelij ke mensen. Dat was in Sas van Gent, waar hij tot het einde van de oorlog ge bleven is. „We vochten samen voor een betere tijd en dat kan bijzonder inspire ren. Er zijn nu ook mensen die zoeken naar oplossingen, een betere maat schappij, maar de samenwerking ont- lukkig zijn met een stickie, alleen vind ik ze beklagenswaardig". De katholieken zijn in de omgeving van de parochie van Bastiaensen sterk in de minderheid. Vijf- tot zesduizend op een bevolking van vijftigduizend. Bastiaen sen ziet veel in de oecumene, de samen werking tussen de verschillende christelijke kerken. „Als er iets is dat me tegenstaat is dat onverdraagzaam heid", verklaart hij. „Ik geloof datje je beginselen kunt vasthouden en elkaar toch kunt accepteren. Kerkelijke men sen kunnen elkaar zeer hinderlijk we zen, dat maakt me uiterst verdrietig. Laten we in godsnaam in vrede en vriendschap leven met iedereen". De Goese pastoor vertrouwt op een zo danig kerkelijk leven dat het het geloof verdiept van de betrokkene, dat 'het hart verwarmt': „Het meditatieve van de kerk moeten we kunnen behouden. Dat is iets als luisteren naar een mooi stuk muziek". Bastiaensen hoopt dat hij zich in de toe komst mag blijven inzetten voor de mensen, „Op zo'n manier datje zegt: je kunt wat goeds voor ze doen, Want, jubi lea gaan voorbij, woorden vervliegen, maar dat is iets wat je leven gelukkig maakt. En", voegt her eraan toe. „als ik wat heb kunnen doen, is het dankzij mijn medewerkers op kerkelijk vlak. Zonder die mensen begin ik niets". Vrijdag wordt in het gebouw van de Zeeuwse koorschool een receptie ge houden om 17.00 uur. Zaterdag geeft de Zeeuwse koorschool en het rooms-ka- tholieke mannenkoor een concert ter ere van de pastoor. Dat gebeurt in de Maria Magdalenakerk om 14.30 uur. breekt. Dat komt omdat we niet samen meer tegen iets zijn". Na de oorlog verhuisde hij naar Stop peldijk, dat hem nog steeds als een har telijk dorp in zijn herinnering bijblijft. Hij kreeg in 1947 een aanstelling als godsdienstleraar aan het Onze Lieve Vrouwe Lyceum in Breda. Dat gaf hem tevens de gelegenheid om zijn geschie deniskennis wat op te vijzelen. „Daar heb ik ongelooflijk veel mensen gezien, jongelui zien opgroeien. Sommige van hen zijn nog steeds vrienden. Een boeiend bedrijf waar ik met veel plezier heb gewerkt". Door het vele praten tij dens de dertig lessen per week, moest Bastiaensen een stembandenoperatie ondergaan. Dat deed hem besluiten achter zijn leraarschap een punt te zet ten. „Bovendien liep ik tegen de vijftig en dan gaat toch al je prestatie-curve ten opzichte van jongelui dalen", legt hij uit. „Daar komt nog bij datje soms in het leven nieuwe taken moet opne men". Daarop kwam Bastiaensen in 1967 als pastoor en deken in Steenbergen te recht. waar hij tot in 1972 bleef. „Het viel niet mee daar afscheid te nemen", vervolgt hij. „Ik had daar ook een on menselijk grote pastorie, die bijzonder fraai was. En ik hou van mooie dingen". In 1972 kreeg Bastiaensen bericht dat de bisschop hem in Goes wilde plaat sen: „Er werd een uitdrukkelijk beroep op me gedaan. Goes trok me ook van meet af aan. Niet alleen als verblijf plaats. de leefgemeenschap vond ik erg plezierig. Zeeland, de eilanden hebben mij even goed getrokken". Pastoor Bastiaensen in 'zijn' kerk. Ontreddering De jubilaris gelooft dat er momenteel in Nederland sprake is van een vrij grote ontreddering bij veel mensen. „Iedereen is op zoek naar een nieuwe maatschappij. Dat vind ik niet slecht, alleen geloof ik dat het soms tegenvalt. Je ziet dat heel duidelijk in de sekten- wereld, de wereld der agogie. Telkens staan er weer nieuwe messiassen op. Ik kan echter alleen maar mijn algemene indruk geven. Er zijn mensen die ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7