PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opmars Britse troepen op Falkland-eilanden Lubbers mogelijk op sociale zaken Max Rood en Erwin Nypels nieuwe ministers D'66 AANTAL DODEN CONTAINERSCHIP HOGER kleintjes Benzine 3 cent duurder Principe-akkoord AKZO Catsmees BINNENLANDSE ZAKEN EN VOLKSHUISVESTING CONSTERNATIE IN CD A-FRACTIE Kaping snel geëindigd Meer zon Vrijwel overal droog en in de loop van de dag geleidelijk meer zon. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Ma tige, aan de kust eerst nog af en toe vrij krachtige wind, draaiend van noord west Tiaar west. 225e jaargang no. 123 Vrijdag 28 mei 1982 m kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01 DEN HAAG - Benzine wordt dinsdag 1 juni drie cent per liter duurder, LPG wordt goedkoper. Minister Terlouw (economische zaken) heeft deze beslissing genomen op grond van de gestegen noteringen op de vrije markt. De prijzen van de overige aardolieprodukten blijven ongewijzigd. De maximumprijs voor een liter super wordt nu 178,6 cent, voor normaal 174 en voor LPG 74,2 cent (daling van 2,6 cent). Tweetakt gaat 192 cent kosten. De LPG-prijs is lang stabiel gebleven en daalt nu voor het eerst sedert december 1981. Dat houdt verband met de daling van de zogenaamde in voerwaarde van ruwe aardolie. Van kracht blijft dat men aan zelfbedie- ningspompen kortingen voor benzine krijgt van 4, 6 en 8 cent. ARNHEM (ANP) - Vakbonden en directie van AKZO Nederland hebben donderdag in principe overeenstemming bereikt over de negen cao's voor de ruim 23.000 werknemers van het concern. De nieuwe cao's zullen lopen van 1 april 1982 tot en met 31 maart 1983. Afgesproken is onder meer dat er een gezamenlijke studie komt naar de werking van het huidigige systeem van functieclassificatie bij de verschil lende Akzo-onderdelen. Overeengekomen is verder dat de leeftijd voor ver vroegd uittreden (vut) met een half jaar wordt verlaagd tot 62 jaar. De bestaande vakantietoeslagregeling bij Akzo blijft gehandhaafd. Er is een prijscompensatie overeengekomen per 1 juli aanstaande en per 1 januari 9183 met een minimum van ruim 21 gulden per procent per maand. Er komst een aparte regeling voor de viering van bevrijdingsdag. (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse troepen op de Falkl and-ei landen zijn begonnen .aan de opmars vanaf het bruggehoofd bij San Carlos. De Britse premier mevrouw Thatcher heeft dat donderdag in het Lagerhuis gezegd. De premier wilde geen verdere details over deze opmars geven, „omdat dat de vijand alleen maar zou helpen". Ook het ministerie van defensie in Londen wilde donderdag avond nog geen officiële verklaring geven over de reeds enige dagen verwachte actie. lijk had aangenomen. De eerste berich ten spraken over vier doden. Donderdag is echter duidelijk gewor den dat het om 12 man moet gaan, on der wie de kapitein van dit schip, dat is gevorderd van de rederij Cunard. Het schip blijkt na de inslag van de raketten niet gezonken te zijn. Onderzocht wordt of het kan worden gered en of de voorraden die het vervoerde, alsnog Kringen dicht bij dit ministerie hebben evenwel verklaard, dat de opmars zich langs twee wegen begeeft. Een deel van de 5000 manschappen is naar het zuiden afgezakt, naar Goose Green en Port Darwin, waar zich naar schatting 1000 Argentijnen bevinden. Een ander deel zou zijn opgetrokken in de richting van Port Stanley, de hoofd- Bij een brand in de dakconstructie van een flat in Vllsstngen is voor ongeveer 70.000 gulden schade ontstaan, De brand, die met een enorme rookont wikkeling gepaard ging, is vermoede lijk veroorzaakt bij werkzaamheden aan de dakbedekking. PAGINA 3 staking De verwachte bü ECT in Rotterdam, het grootste containerbedrijf ter wereld, is niet doorgegaan. De havenwerkgevers ver wachten dat er snel een einde zal ko men aan de al drie weken durende sta kingsacties in Rotterdam. Volgens hen groeit het aantal werkwilligen. PAGINA 7 hulpverlening De samenleving maakt een toene mend 'misbruik' van de politie voor het verlenen van (psychiatrische) hulp. De politie is voor deze taak niet opgeleid en het bureau is daarvoor niet ingericht. Korpschef C.O. Hin- driks schrijft dat in het jaarverslag van de gemeentepolitie Terneuzen. PAGINA 9 belasting Er bestaat bü de mensen een duidelij ke behoefte aan hulp bij het afhande len van belastingzaken, maar de me dewerkers van de belastingdiensten mogen met die taak niet worden be last. Prof mr A. Nooteboom vindt het onjuist om hen in een dubbelrol te ma noeuvreren: 'Dat loopt gegarandeerd fout'. De oud-staatssecretaris van fi nanciën pleit voor het aanstellen van onalhankelijke adviseurs. PAGINA 13 wapenwedloop Het 'Internationale Instituut voor Vre desonderzoek' (Sipri) signaleert in zijn jaarboek dat de internationale bewa peningswedloop in 1981 ongeremd is voortgegaan. Het instituut vreest dat de wereld binnenkort een wedloop in chemische bewapening staat te wach ten. Nieuwe technologieën maken het eenvoudiger om chemische wapens in het militaire arsenaal op te nemen. PAGINA 19 stad van de Falklandeilanden, waar 5000 tot 6000 Argentijnen zich hebben verschanst. Het wordt door defensies pecialisten niet onwaarschijnlijk geacht dat de Britten, voor het daar tot vechten komt, in de buurt van Port Stanley meer manschappen aan land zullen brengen. Op zee bevinden zich nog tenmiste 3500 militairen die kunnen worden ingezet bij acties te land. Dat zijn de troepen aan boord van de Queen Elisabeth n die, naar algemeen wordt vermoed, zich in de buurt van de Falklandeilanden ophoudt. Het dagblad The Times citeerde don derdag Argentijns officieren die zei den dat als het inderdaad tot een twee de landing komt, de Argentijnse mari ne, die zich tot dusver in de havens heeft opgehouden, de zee zal kiezen om mee te doen aan het beslissende ge vecht. Andere lezing In Argentinië werd donderdag een ge heel andere lezing gegeven over het ver loop van de acties tot nu toe op de Falk landeilanden. Volgens de Argentijnen zijn de Britse troepen bij San Carlos omsingeld, en staan de Argentijnse manschappen op het punt hen aan te vallen. De Verenigde Staten zijn inmiddels be gonnen met de toegezegde wapenhulp aan de Britse oorlogsvloot, zo is in Was hington bekend geworden. Het zou gaan munitie, bommen en raketten, met name de Sidewinder-raket die de afgelopen weken met veel succes door de piloten van de Britse straaljagers zijn gebruikt. Argentinië heeft een nieuwe voorraad ontvangen van de Exocet, zo is door een bron bij de regering in Londen tegen over het persbureau UPI verklaard. Het Britse ministerie van defensie wilde de mededeling bevestigen noch tegen spreken. Uit regeringskringen in Londen is ver nomen dat een piloot, die met een para chute uit een getroffen Argentijns Skyhwaks-vliegtuig was gesprongen, van Peruaanse nationaliteit bleek te zijn. Het ministerie van defensie wilde hierop geen commentaar geven. Woordvoerders van de luchtmacht in Peru en van de Argentijnse strijdkrach ten hebben het bericht tegengespro ken. Doden Inmiddels is donderdag bekend gewor den dat het aantal doden op de Atlan tic Conveyor, het transportschip dat dinsdag door Exocet-raketten werd ge raakt, veel hoger is dan men aanvanke- naar San Carlos kunnen worden over gebracht. De eerste Brits militairen die deel uit maakten van de oorlogsvloot, zijn don derdag weer thuisgekomen. Het gaat om de 269 man die de ramp met de on derzeebootjager Sheffield, hebben overleefd. De mannen kregen een zeer emotioneel welkom. Kapitein James Salt van de Sheffield zei, dat zijn bemanning weliswaar blij was weer met de familie verenigd te kunnen worden, maar „we zijn kwaad en gefrustreerd dat het juist wij zijn die als eersten ons werk by de vloot hebben moeten neerleggen". VN-secretaris-generaal Perez de Cuel- lar is aan een nieuwe bemiddelings missie begonnen, direct nadat de Vei ligheidsraad hem daartoe woensdag een mandaat verleende. Hij waarschuwde echter dat terugkeer naar de onderhandelingstafel uiterst moeilijk zal blijken. BRIZE NORTON - Bij de terugkomst van overlevenden van de Britse Sheffield op het vliegveld Brize Norton speelden zich emotionele taferelen af. DEN HAAG - Het vogeltje dat hier het Catshuis binnendringt is geen luister vink maar een koolmees. Het diertje heeft zich met zijn wederhelft genesteld in de brievenbus van de residentie van de premier. Onmiddellijk is daarop een verbod uitgevaardigd om de post voor Van Agt via de normale weg te bezor gen. Of hierdoor de formatie wordt op gehouden is niet bekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Zogoed als zeker zul len mr. Max Rood en drs. Erwin Ny pels de nieuwe ministers van D'66 zirn in het tussenkabinet. Forma teur Van Agt ontving beide kandida ten donderdagmiddag op het Cats huis voor een eerste onderhoud. Rood krijgt binnenlandse zaken, Ny pels volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening. Mr. M. G. Rood (55 jaar oud, geboren te Enschede, woonachtig in Amster dam) is sinds de oprichting lid van D'66. Als kandidaat voor CRM maak te hij deel uit van het „schaduwkabi net Den Uyl", waarmee PvdA, D'66 en PPR in 1972 gezamenlijk de ver kiezingen ingingen. Binnen de partij houdt hij zich voornamelijk bezig met justitie. Dat de Democraten hem op binnen landse zaken willen hebben, is omdat hij „een zwaargewicht is, die alles weet van ambtenaren". Rood is lid van het ambtenarengerecht in Haar lem, is gepromoveerd op een proef schrift over het stakingsrecht en geldt als deskundige op het gebied van medezeggenschap. Welbespraakt Bijna dertig jaar lang was mr. Rood advocaat in Amsterdam. Recht bankverslaggevers herinneren zich dat het een waar genoegen was naar zijn pleidooien te luisteren, maar dat hij ondanks zijn welbespraakt heid veel zaken verloor. Dikwijls trad hij op als vakbonds-ad vocaat in kort gedingen. Tegenwoordig is Rood hoogleraar so ciaal recht aan de universiteit van Leiden. Daarnaast is hij actief in de Sociaal-Economische Raad en in de staatscommissie die de herziening van de rechterlijke organisatie be studeert. Vroegere functies van hem zijn: voorzitter van het Humanis tisch Verbond, deken van de orde van advocaten en bestuurslid van de Nederlandse juristenvereniging. Drs. Erwin Nypels is geboren in 1933 te Bloemendaal en woont nu in Rijs wijk. Hij was een van de oprichters van D'66 en heeft sinds 1967 ervaring als lid van de Tweede Kamer (met een korte onderbreking in 19721973). Hij heeft economie gestudeerd, met name de sociologisch-economische richting. In de fractie van D'66 is hij specialist op het gebied van de volkshuisves ting. Hij is ook voorzitter van de vas te kamercommissie voor volkshuis vesting. Daarnaast houdt hij zich be zig met ambtenarenzaken en sociale zaken. Nypels is lid van het presi dium van de Tweede Kamer. open markt Japan zal zijn markt open stellen voor een aantal buitenlandse produkten. Tot de maatregelen behoren opheffing dan wel verlaging van de invoerrech ten op agrarische dan wel industrie- produkten. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Kunst en cultuur: 16. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. Jubileum van een beginpunt f-wjederland passeert van- IN daag een opvallend jubi leum: 50 jaar geleden werd het laatste gat in de Afsluit dijk gedicht. De datum '28 mei 1932' staat in steen uitgebeiteld op een monu ment bij de Vlieter, de plaats waar die middag de eerste Noordhollanders en Friezen over een paar hompen klei op elkaar af stapten om vervolgens met een handdruk te bevestigen dat de rechtstreekse verbinding door de (voor malige) Zuiderzee er lag. Het waagstuk en levenswerk van dr. ir. Cornelis Lely. waterstaatkundig pionier en bestuur der, was gereed, hoewel hij de voltooi ing ervan zelf niet meer heeft meege maakt. De bouw van een 30 kilometer lange dijk dwars door zee was voor die dagen een uitzonderlijke prestatie. Ne derland bezorgde zich met dit water staatkundig hoogstandje een naam in de wereld, die respect afdwong. Wat ve le jaren lang voor onmogelijk en onuit voerbaar was gehouden - de bouw van een dijk in een enorm groot getijdenwa- ter als de Zuiderzee - bleek werkelijk heid geworden. Nu, een halve eeuw la ter, kan worden vastgesteld dat '28 mei 1932' in de waterstaatkundige geschie denis van Nederland veel meer te boek zal staan als beginpunt dan afsluiting. In deze afdamming van de Zuiderzee was technisch en toekomstgericht een punt bereikt dat bepalend is geworden voor de fantasie, de durf en de onderne mingszin die met name in de jaren na de tweede wereldoorlog tegenover gewel dige problemen op waterstaatkundig gebied in Nederland zijn gezet. Het principe van kustverkorting als vergaande extra beveiliging van grote gebieden achter kwetsbare zee weringen is bij de aanleg van de Afsluit dijk eigenlijk voor het eerst in Neder land op grote schaal toegepast. Enkele honderden kilometers oude zeewering langs de vroegere Zuiderzee werden van de ene op de andere dag vervangen door een dijk van robuuste afmetingen. Ze kwamen buiten het bereik van eb en vloed en golden nog slechts als kering tegen een IJsselmeer. Na de inundatie van het eiland Walcheren in 1944, bij de afdamming van de Braakman in Zeeuwsch-Vlaanderen en bij het ont werp van Jiet deltaplan als reactie op de watersnoodramp van 1953 is kustver korting het uitgangspunt geworden voor de verdediging van Nederland te gen de zee. De visie van ir Lely op mo gelijkheden om de Zuiderzee af te dam men en droog te leggen (gedeeltelijk uitgevoerd door de creatie van de Noord-Oostpolder en de Flevopolders) is in Zuidwest-Nederland van de afgelo pen 25 jaar het basisgegeven geweest voor een ontwikkeling van verstrek kende betekenis. Het zal vandaag bij de herdenking van het jubileum op de Af sluitdijk ongetwijfeld aan de orde ko men. Er zijn tal van parallellen te trek ken. De beslissingen in het parlement om de Afsluitdijk te bouwen en om het Deltaplan uit te voeren zijn genomen in het vertrouwen dat het ging om ingre pen die voor het voortbestaan van Ne derland-waterland van vitaal belang waren. Maar het waren tegelijk beslis singen, waarvan de draagwijdte niet ge heel bleek te overzien. Twee voorbeel den van verander(en)de inzichten zijn in dat opzicht ook naast elkaar te noe men: de omstreden inpoldering van de Markerwaard en de herziening van de plannen om de Oosterschelde af te slui ten, oorspronkelijk een dichte dam, nu een dam in aanleg die eb en vloed voor een belangrijk deel vrij spel zal laten. Het jubileum van vandaag (50 jaar Afsluitdijk) grypt terug naar een moment dat op waterbouwkundig ter rein (en alle gebieden die daarvan in het verlengde liggen dan wel ermee verbon den zijn) inspirerend en motiverend heeft gewerkt. De afsluiting van de Zuiderzee was het beginpunt van een proces, dat misschien het best kan wor den getypeerd als 'de vormgeving van het nieuwe land'. Op de bodem van de zee ontstonden nieuwe leefgemeen schappen van mensen: steden naar mo derne snit (Emmeloord, Lelystad. Al- mere), landbouwgebieden en zoiets als eigentijdse natuurbouw. Het Deltaplan heeft in eerste aanleg het nieuwe ge zicht van Zuidwest-Nederland bepaald en in een later stadium - met een nog groter wissel op de techniek - een nieuw evenwicht tussen moderne waterbouw en milieubehoud afgedwongen. Boven dien is de afronding van het deltaplan in de bouw van de pijlerdam door de Oosterschelde begeleid door een proces van maatschappelijke bewustwording dat er nooit was gekomen als niet op 28 mei 1932, nu een halve eeuw terug de laatste hap grond in het laatste sluitgat van de Afsluitdijk was geworpen. vdM (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - CDA-fractieleider Lub bers zal mogelijk minister van sociale zaken worden in het interimkabinet van formateur Van Agt. Hij heeft don derdag het verzoek hiertoe ontvangen van de demissionaire premier. Van Agt heeft inmiddels laten weten de nieuwe ministersploeg nog voor het weekein de te willen laten beëdigen. Op verzoek van de fractie heeft Lubbers zijn besluit nog uitgesteld tot vanmid dag, kort voor het moment dat Van Agt zijn ministersploeg rond heeft. De ver wachting bestaat dat Lubbers het mi nisterschap zal aanvaarden. Binnen de CDA-fractie is grote veront rusting ontstaan over het dreigende op stappen van de fractieleider. Deze be zwaren zijn nog versterkt doordat ook vice-fractievoorzitter De Graaf in dat geval de fractie zal verlaten. Lubbers heeft hem gevraagd opnieuw op te tre den als staatssecretaris van sociale za ken. Overigens is De Graaf de voornaamste kandidaat voor het ministerschap als Lubbers besluit in de Kamer te blijven. Oud-minister van sociale zaken Albeda heeft geweigerd opnieuw deze post te bezetten. In het geval dat Lubbers ver trekt zal oud-staatssecretaris drs Durk van der Meij tot de verkiezingen het fractievoorzitterschap op zich nemen. Druk Formateur Van Agt en partijvoorzitter Bukman hebben Lubbers donderdag zwaar onder druk gezet om het belang rijke ministerie van sociale zaken over te nemen. Daardoor zou het minder heidskabinet meer politiek gewicht krijgen. Daarnaast was de overweging dat Lubbers zich er de laatste weken sterk voor heeft gemaakt dat grote de len van de Voorjaarsnota worden uit gevoerd. Volgens Van Agt is Lubbers dan ook de meest geschikte kandidaat om dit beleid te realiseren. Lubbers reageerde in eerste instantie positief op het verzoek van Van Agt, maar liet weten de fractie hierover nog te willen raadplegen. Letterlijk ant woordde Lubbers op het verzoek van Van Agt „op dit moment niet de vrij heid te hebben ontkennend te antwoor den". Maar de fractie, die donderdagavond van zeven uur tot middernacht verga derde, wees het voorstel met een over grote meerderheid van de hand. De Slot zie pagina 3 kolom 5) ROME (DPA) - Een vliegtuig van de Marokkaanse luchtvaartmaatschap pij 'Air Maroc' is donderdagmiddag ge kaapt op weg van Athene naar Casa blanca en in Tunis geland. De kaper, een grote fNoordafrikaan. gaf zich daar over, na de passagiers te heb ben vrijgelaten. Hij bleek geestelijk on evenwichtig te zijn. De piloot, tweede piloot, boordwerktuigkundige en ste ward waren de laatsten die uit het vlieg tuig kwamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1