internationale schakelklas in Soes 'volwaardige' voorziening UDUT ZIET! Toeristische sector zet zich schrap voor Pinksterdrukte Belangen bedrijfsleven centraal stellen in kwestie sluis Oesterdam9 NORME VERSCHILLEN IN NIVEA U EN CUL TUUR PZC/ provincie Politie Goes loste reeks inbraken op Zaterdag in Veere weer schaapscheerders/eest Transport voor Polen vertrekt vrijdag uit Westkapelle Lievertje's traualsntoüte I ELF OVERLOOPTERREINEN ACHTER DE HAND ,9 jNDERDAG 27 MEI 1982 iOES - De internationale schakelklas in Goes is uitgegroeid tot een volwaardige onderwijsvoor- iening. Ondanks de acht verschillende culturen binnen de groep van achttien leerlingen spreken e docenten van 'een hechte klas'. In de twee jaar tijd dat de klas er nu is, hebben de docenten rvaring opgedaan in het lesgeven aan buitenlandse kinderen, lesmateriaal verzameld en ontwik- eld en daarmee tientallen buitenlandse kinderen uit de Goese regio geholpen hun weg te vinden ide Nederlandse maatschappij. De schakelklas fungeert als een eerste opvang in het Nederland- onderwijs. De leerlingen - die vaak rechtstreeks uit het buitenland komen - kunnen niet bij het ewoon onderwijs terecht omdat ze of een te hoge leeftijd hebben of het Nederlands nog niet oldoende beheersen. i klas kenmerkt zich door de enorme erschillen tussen de leerlingen. Niet al en verschillen in cultuur, maar ook in veau en leeftijd. Natuurlijk speelt de ial daarbij een belangrijke rol. Een jste leraar en twee part-time docenten ouden zich met de klas bezig. De kin- ïren krijgen daarnaast de gelegenheid lessen binnen de lager beroepson- erwijs-klassen te volgen, zoals koken, pmnastiek en auto- en elektro-tech- iek. Hun leraren hebben een vrij zware sak. Zo moeten zij dit jaar een klas «geleiden met kinderen uit Vietnam, Una, Thailand, Indonesië, Engeland, panje. Turkije en Marokko. 'itrite Middelburg erwacht inkrimping lersoneelsbestand HDDELBURG - De directie van de Vi- rite Fabriek in Middelburg verwacht it jaar de inkrimping van het perso- eelsbestand te moeten voortzetten, lat is een gevolg van de verminderde (zet die ook in 1981 tot terugdringing an het personeelsbestand leidde. lat blijkt uit een personeelsjaarverslag an 1981 van de Vitrite Fabriek in Mid- elburg. De directie verwacht dat de ersoneelsbezetting dit jaar, evenals in 981, met dertig mensen zal moeten orden teruggedraaid. Dat moet ge- euren door het niet volledig opvangen ran het natuurlijk verloop in het be- irijf. Ondanks de verminderde afeet en iroduktie is het nog niet nodig geble- en dat Vitrite tot werktijdverkorting ou overgaan. Vitrite heeft het afgelo- jaar 200 miljoen lampvoeten min- ler afgezet dan in 1981. De plannen zijn lat dit jaar een zelfde afeetniveau ge- landhaafd blijft. Naast de algemene conomische recessie, zijn volgens de lirectie de slapte in de bouw en auto- ïdustrie de belangrijkste oorzaken an de verminderde afzet. Toen de afeet ichterbleef, met name in de tweede lelft van het verslagjaar, werd ook de iroduktie afgeremd. De lage afeet en leringe bezetting in de fabriek hadden hun weerslag op de resultaten van de iroduktie. Die resultaten waren vol gens de directie onbevredigend door de hoge reparatie- en onderhoudskosten aan de nieuwe machines die Vitrite in stalleerde. Een andere oorzaak was het ziekteverzuim dat, in tegenstelling tot de landelijk tendens, iets steeg. Wan neer de omzet dit jaar niet toeneemt, zal Vitrite de produktie verder terugdraai- sn omdat de voorraad eindprodukten haar maximum heeft bereikt. Vitrite plaatste in 1981 vier nieuwe machines die de geluidshinder moesten terug dringen. Dat aantal wordt dit jaar met vier machines aangevuld. De installatie van de apparaten maakt onderdeel uit het lawaaibestrijdingsplan van Vi trite. GOES - De recherche van de Goese ge meentepolitie heeft de afgelopen da gen enkele reeksen inbraken opgelost die sinds eind april in Goes zijn ge- ileegd. Zondag zijn drie jongens (S. B. 4 jaar, R. W. 16 jaar en W. A. van D. 17 jaar - allen uit Goes) aangehouden die voornamelijk in de wijk Goese Polder op tien plaatsen hebben ingebroken. Uit scholen, sinkels en het wijkcen trum stalen ze geld (in totaal ruim 5000 ulden), cheques (waarmee ze via een lankrekening geld probeerden op te nemen) alsmede stereo stereo- en vi- deo-apparatuur met een waarde van verscheidene duizenden guldens. Naar aanleiding van hun verklaringen is maandag de 18-jarige Goesenaar K. van de D. aangehouden, die bij vier in braken betrokken was geweest. En woensdag heeft de Delftse politie op erzoek van de Goese recherche de 25- arige M. N. aangehouden. Hij had deel genomen aan twee inbraken. Van D. en ff. worden vandaag (donderdag) voor geleid aan de officier van justitie, B. en Van de D. mochten woensdag naar N. zit voorlopig nog vast in het politiebureau. Afgelopen zaterdag zijn in Hardenberg twee Hongaren aangehouden die in een lij garage Van Strien in Goes gestolen auto reden. Ze hebben inmiddels be kend in de nacht van 20 op 21 mei drie inbraken in Goes te hebben gepleegd. worden er ook van verdacht eind april de daders te zijn van vier inbraken garagebedrijven op het industrieter rein De Poel in Goes. Daar zijn waar schijnlijk nog anderen bij betrokken. Het onderzoek in deze zaken duurt nog 'voort. InTerneuzen is vorige week vrijdag de Duitser M. P. aangehouden. P., die in het verleden al eens als ongewenst vreemdeling het land uit is gezet, had goederen in zijn bezit die afkomstig zijn Van minstens twee inbraken die in Goe se winkels zijn gepleegd. In de nacht dat een van deze twee diefstallen met braak plaatsgreep, is nog op twee ande re plaatsen ingebroken. P. weigerde tot dusver een verklaring af te leggen. Het onderzoek duurt voort. De duur dat de leerlingen in de klas blij ven loopt uiteen van vier maanden tot twee jaar, de maximum tijd dat ze de schakelklas mogen bezoeken. „Door de verschillende niveaus verschilt die ver blijfstijd zo", zegt de vaste docent F. Vingerhoets. „Sommige leerlingen zijn geschikt voor het gymnasium en een andere keer hebben we kinderen in de klas die nauwelijks kunnen schrijven". Part-time docente A_ Christochowitz vult aan: „Op de lagere school leren de buitenlandse kinderen makkelijker. Daar spelen ze met Nederlandse kinde ren. Zo leren ze van elkaar". De begelei ders proberen eerst de basis van het Ne derlands te leggen. Daarna wordt de kennis van de leerlingen verder opge bouwd. Sommige van hen komen te recht in het gewone onderwijs. Ande ren, vaak de wat ouderen, gaan werken, De cultuurverschillen brengen ook de nodige problemen met zich mee. Hoe wel de kinderen volgens de leerplicht wet de school moeten bezoeken, wor den ze vaak thuis gehouden door de ouders. „We hadden hier een Marok kaanse van veertien jaar die uit de klas werd gehaald omdat ze uitgehuwelijkt was aan een jongen uit Bergen op Zoom", vertelt Vingerhoets. „Dat de meisjes uit Turkse en Marokkaanse ge zinnen achtergesteld worden heeft voor een groot deel te maken met de islamitische godsdienst. In hun bijbel - de koran - staat dat meisjes vanaf hun eerste menstruatie thuis moeten blijven". De leerlingen komen van het bestaan van de school te weten door de gemeen te. maatschappelijk werkers of via be kenden. Hoeveel leerlingen na de vakantie de school gaan bezoeken blijft altijd een vraag omdat dit moeilijk te overzien is. Binnen de Jan Lighart-school-waar de kinderen les hebben - worden de kinde ren volgens de docenten zonder meer geaccepteerd. Om de kinderen te sti muleren om actief Nederlands te pra ten, houdt de schakelklas 18 juni samen met, de lagere school Jan Lighart een project over cultuurverschillen. De Ne derlandse kinderen kunnen dan vragen stellen. De buitenlandse kinderen wor den op deze manier gedwongen om hun kennis van het Nederlands te gebrui ken. „De geschillen zijn voor een groot deel weg te nemen door de kinderen met el kaar bekend te maken", verklaart Vin gerhoets. „Ze leren elkaar te begrij pen". FOLKLORE EN VEEL WOL VEERE - De Stichting Evenementen Zeeland houdt dit jaar op Pinksterza terdag voor de vijfde maal het Schaap- scheerdersen Zeeuws folklorefeest op het terrein van De Schapekop aan de Bieweg in Veere. Het festijn wordt om tien uur 's morgens geopend door een onlangs ontdekte Neanderthaler, de twee meter lange Jurgen Pedersen, die werd gevonden in het Nollebos te Vlis- singen. Een van de onmisbare elementen is ui teraard het schaapscheren. De scheer ders Moerdijk uit Borsele en Bolle uit Wolphaartsdijk zullen zo'n veertig schapen uit hun wollen jas helpen. Dat gebeurt zowel elektrisch als met de hand. In totaal werken bijna vierhon derd mensen mee aan het 'volksver maak' op 29 mei. Er worden diverse oude ambachten ge toond, zoals het ploegen, eggen, maaien en schudden met een twee-, drie- of vier span Zeeuwse werkpaarden. In de mid daguren wordt het Zeeuwse kampioen schap boomstamgooien gehouden, waarvoor volgense de organisatoren al leen 'sterke boerenzoons in aanmer king komen'. Op het terrein zijn de gehele dag de prestaties te volgen van de krulbollers uit Zeeuws-Vlaanderen, en de boog schutters op de liggende wip. Er zijn tal van typisch Zeeuwse ambachten te be wonderen zoals bijvoorbeeld het snij den van het zogenaamde paeremes, het zeelen (een soort korendorsen) en wind- molendraaien (met de hand). Ook ont breken het babbelaars bakken, garna len pellen, vlaszwingelen, disselen, touwdraaien. het maken van kleder drachtpoppen en de klederdrachten show van mevrouw De Jager (om vier uur) niet. Troubadours Muzikaal wordt het gebeuren opge luisterd door een groep troubadours uit Tilburg die de hele dag over het terrein zullen trekken. Er wordt ook volop gedanst: 's morgens door de Veerse dansgroep Walacra, daarna de bejaardendansgroep 'De Klompendan sers' en in de middag de kinderdans groep 'De Babbelaars'. Verder is er een dwerggeitenkeuring en 's middags een demonstratie van hon- dendressuur. Voor de vijfde maal loopt ook dorpsomroeper Cees Blaeke over het terrein. Hij kondigt niet alleen di verse evenementen aan maar zorgt er ook voor dat zoekgeraakte kinderen weer bij hun ouders terecht komen. Het terrein aan de Bieweg is vanaf negen uur toegankelijk voor het publiek en de festiviteiten duren tot een uur of vijf. WESTKAPELLE - Vanuit de Noord straat in Westkapelle vertrekt vrijdag middag om vijf uur een transport van voedsel, kleding en schoeisel naar Po len. De spullen zijn bestemd voor men sen in de stad Swiebodzin op ongeveer 70 kilometer van de grens met de DDR. In totaal gaat het om elf ton die met twee vrachtwagens (beschikbaar ge steld door de Westkapelse bedrijven Westrate en De Witte) naar de plaats van bestemming worden gebracht. De spullen zijn bij elkaar gebracht in een actie die zich voornamelijk afspeelde in Westkapelle. Ook in Sint-Laurens en op de Beatrixschool in Oost-Souburg is er aan de actie meegewerkt. De actie werd op touw gezet met mede werking van leraren van het Delta Col lege in Middelburg waarvandaan eer der al een transport naar Swiebodzin is vertrokken. In Westkapelle zijn huis aan huis folders verspreid om kant en klare pakketten voedsel en kleding bij een tekrijgen. Dat had een flinke res pons tot gevolg terwijl er ook geld bin nenkwam waarbij alle kerken van Westkapelle hun steentje bijdroegen. Een bliksemactie in Sint-Laurens lever de duizend gulden en de nodige goede ren op. Tenslotte kwamen er levens middelen en kleding van deeerder ge noemde Beatrixschool uit Oost-Sou burg. Aan geld is er op het ogenblik in totaal meer dan vijfduizend gulden bin nen zodat ook de financiering van het transport geen problemen meer ople vert. Willem Vogel (Sint-Laurens), Bram We strate, Bo Gabriëlse en jan de Witte (al len uit Westkapelle) gaan als chauffeurs mee. Lyda Caljouw reist mee als tolk, hetgeen ze ook deed bij het eerdere transport vanuit het Delta College. Ver wacht wordt dat het transport volgen de week in de nacht van maandag op dinsdag weer terug is in Westkapelle. Muziekgroep Savage Isle treed op MIDDELBURG - De Middelburgse mu ziekgroep Savage Isle treed vrijdag 28 mei op in bar de Loods in Kortgene. Het optreden begint om 21.00 uur. De groep geeft zaterdag 29 mei vanaf 16.15 uur een concert in café de Poort in Middel burg. Het repertoire van de groep Sava ge Isle, die zich eerst de Savage Island band noemde, varieert van ballades tot hard rockmuziek. (ADVERTENTIE) I Met grote regelmaat komen er I >q nieuwe dingen binnen, pjrfpn Yd - ymu T dus '5het zaak ?m vl^vii i steeds even te komen THOQp II kijken. Welkom. Waals Mode heeft Lïcvertje in de kol- lektie. En dat betekent eigen Lievertje's mode, met steeds I nieuwe artikelen. AP/ I Lange Delft 14-16 Middelburg Telefoon 01180-12036 KAMER VAN KOOPHANDEL: GOES - Het Westbrabantse bedrijfsle ven, verenigd in de kamer voor koop handel en fabrieken in westelijk Noord-Brabant, is niet erg te spreken over het advies dat de raad van de wa terstaat naar minister mr. H. J. Zeeval- king (verkeer en waterstaat) heeft ge stuurd over de sluis in de Oesterdam. Dat advies komt er kortweg op neer dat de aanvankelijk geplande liftsluis moet worden gebouwd als schade claims in verband met het achterwege laten van deze sluis ongeveer gelijk zijn aan de besparingen. De kamer van koophandel vindt, dit 'een hoogst ongelukkige korte-termijn- visie' van de raad van de waterstaat. De directe schade die bedrijven in Bergen op Zoom zal lijden, maakt slechts een onderdeel uit van de argumenten die vanuit West-Brabant naar voren ziin gebracht om toch een liftsluis te bou wen. Argumenten die betrekking heb ben op het vestigingsklimaat van de re gio zijn echter niet simpelweg in cijfers uit te drukken, zo betoogt de kamer van koophandel in een brief aan minister Zeevalking. Het economisch-technologisch insti tuut voor Noord-Brabant heeft nage gaan wat de economische gevolgen zijn van het schrappen van een voldoende grote sluis in de Oesterdam. De conclu sie van dit onderzoek is dat het al door de kamer van koophandel genoemde schadebedrag in totaal 30 miljoen gul den iprijsbasis 1986) zal belopen. Daar komt dan nog indirecte schade bij door de te verwachten teruggang van de eco nomische activiteiten in de regio Ber gen op Zoom en de waardedaling van de industrieterreinen. De kamer van koop handel wil hiermee aangeven dat uc slissing over het al dan niet aanleggen van de liftsluis niet alleen afhankelijk mag zijn van de toevallige omstandig heid dat de directe schadeclaims enke le miljoenen meer ot minder bedragen. De kamer meent dat het vestigingskli maat in de regio en de rechtszekerheid van het bedrijfsleven in de afweging centraal dienen te staan. De brief aan de minister is een voor proefje op het gesprek dat vertegen woordigers van de gemeente Bergen op Zoom, de provincie Noord-Brabant en het Westbrabantse bedrijfsleven woensdag met de minister zullen heb ben over de sluis in de Oesterdam. De zelfde dag praat de minister ook met het dagelijks bestuur van de gemeente Goes over de vervanging van de sluis in het Goese Sas. De Zeeuwse toeristische sector zet zich in deze dagen schrap voor de te verwachten Pinksterdrukte. Met name de kampeerterreinen kunnen een enorme toeloop verwach ten. Was het tijdens het lange Hemelvaartsdag-weekend de Nederlander die in duizendkoppige sterkte de gelegenheid benutte om de caravan weer eens te benutten of de tent voor het eerst van het seizoen op te zetten, in het Pinksterweek- Hoge Verwachtingen end zijn het vooral de West-Duitsers, die de overhand zullen hebben in het Zeeuwse vakantieland. een geldboete van ten hoogste f200 of drie maanden hechtenis. Als extra service-verlening aan die overdag aangetroffen 'verkeerd ge parkeerde' vakantievierders wordt er op het formulier op een kaartje aangegeven waar men nog wel legaal terecht kan in Zeeland. Al dagen lang moeten er op de cam pings honderden telefonische aan vragen voor een staanplaatsje met de mededeling 'we zijn vol tijdens de feestdagen' worden beantwoord. „Dit wordt een knalweekend", voor spelt secretaris Coppoolse van de RECRON. de afdeling Zeeland van de organisatie van recreatie-onder nemers. Vooral de kop van Schouwen en Wal cheren zijn erg in voor een kampeer- plekje. Elders in Zeeland en met na me in Zeeuwsch-Vlaanderen is er nog wel wat ruimte. Veel vakantiegan gers blijken de Westerschelde nog als een onoverkomelijke barrière te zien. Provinciale vw en de Recron hebben in samenwerking met de politie-in- stanties een regeling getroffen om de op de bonnefooi naar Zeeland ko mende vrijetijdsvierders zo goed mo gelijk te begeleiden. „Wij hebben ons ingedekt waar mogelijk is", zegt mej. Hovestadt adjunct-directrice van óe VW-Zeeland. Langs de invalsweg via Brabant wordt - op het parkeerterrein 'De V lie te' nabij Krabbendijke opnieuw een info post ingericht, waar de vakantiegangers die nog niet ergens hebben gereserveerd, zich op de hoogte kunnen stellen van de moge lijkheden om nog ergens onderdak te komen. De info-post die nu voor het derde jaar draait- nu onder techni sche verantwoordelijkheid van de streek-vvv Zuid-Beveland- heeft vooral vorig jaar met Pinksteren uit stekend kunnen functioneren. Zo kon onder meer een aantal kampeer ders en caravanners een reis richting Walcheren, waar alles vol zat, worden bespaard door verwijzing via de veer- dienstlijn Kruiningen-Perkpolder naar een bestemming in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De Recron heeft binnen de eigen or ganisatie verder afgesproken dat aan de ingangen van kampeerterreinen die niemand meer kunnen plaatsen, niet wordt volstaan met het bordje 'vol', maar dat ook aangegeven wordt waar nog wel een plekje is te vinden. Proef Bij wijze van proef wordt met het Pinksterweekeinde voor het eerst de mogelijkheid achter de hand gehou den, dat in het uiterste geval kan worden uitgeweken naar zogenaam de overloopterreinen. Verspreid over de hele provincie zijn er elf van die terreinen aangewezen om voor de opvang van kampeerders te zor gen als bestaande terreinen de stroom niet meer kunnen verwer ken. De regeling is tot stand gekomen na besprekingen met gedeputeerde sta ten en gemeentebesturen van recrea tiekernen. De terreinen zijn met zorg gekozen. Het zijn gebieden, die veelal aansluiten op bestaande campings, terreinen ook die al voor een belang rijk deel zijn ingericht om in de toe- momst een recreatiebestemming te krijgen. De sanitaire voorzieningen van de aanpalende bestaande cam pings hebben een overcapaciteit, zo dat een plotselinge toeloop van meer gebruikers geen grote problemen hoeft op te leveren. In het nadere overleg tussen Recron, provinciale en plaatselijke overheid is bepaald dat de overloopterreinen eerst dan in gebruik mogen worden genomen als alle officiële kampeer terreinen in de gemeente en regio op een afstand van tien km vol zijn. Het moment van de ingebruikne ming van die overloopterreinen wordt bepaald na overleg met de kampeerbezettingsinformatiedienst in de regio of de infopost van Recron en Provinciale vw. Zodra er weer plaats vrijkomt op de officiële kam peerterreinen mogen er op het over loopterrein geen nieuwe kampeer ders meer worden opgenomen. Vrijetijdsvierders die worden verwe zen naar zo'n overloopterrein worden van die tijdelijke oplossing op de hoogte gebracht, omdat de maxima le verblijfsduur op zo'n terrein drie x 24 uur bedraagt.. Op de overloopter reinen zijn de normaal geldende kampgeldtarieven van toepassing. Vrijwel alle deelnemende gemeenten in de nieuwe opvangregeling hebben zich kunnen vinden in deze tijdelijk oplossing. Mariekerke en Valkenisse op Walcheren hebben de minicam- pings als overloopterrein aangewe zen. Daar bestaat de mogelijkheid om, wanneer er in de omgeving geen ruimte meer is op de officiële cam pings, meer kampeerders toe te laten dan eigenlijk is toegestaan. Illegaal kamperen Met deze maatregelen hoopt men het publiek ervan te kunnen weerhou den zo maar in het wilde weg te gaan kamperen. Aantrekkelijke plaatsen om illegaal te bevakkeren bleken in vorige jaren stroken te zijn langs het Veerse Meer bij de Grevelingen- dam en op natuurterreinen overal in de provincie. De politie-instanties houden deze 'wildgroei' het komend Pinksterweekend scherp in het oog. Middels een in drie talen gestelde waarschuwingsfolder worden kam peerders die met hun tent, caravan, vouw- of kampeerwagen staan op een plaats waar dat van zonsondergang tot zonsopgang verboden is, er over dag op geattendeerd dat het in Zee land uitsluitend is toegestaan op offi ciële campings te kamperen. Over tredingen worden, aldus het waar schuwingsformulier. bestraft met Het systeem van het benutten van overloopterreinen bij een massale toeloop, zal ook deze zomer op pie- kweekends worden benut. De ver wachtingen voor het komend seizoen zijn hooggespannen. Nu al is een aan tal campings deze zomer voor weken volgeboekt. Zeeland blijkt als kam- peerland meer aan te slaan dan ooit tevoren. De economische neergang heeft die situatie mede doen ont staan. Veel Nederlanders gaan niet over de landsgrens op vakantie. Veel vrijetijdsvierders beginnen ook terug te schrikken van de hoge prijzen voor de huur van een bungalow. Die prij zen zitten al gauw op een hoogte tus sen de f800 en f1100 per week. Een vakantie van drie weken - je moet ook nog eten in die periode- wordt op die manier voor velen onbetaalbaar. Een caravanvakantie of een vakantie met de tent valt beduidend goedko per uit. Verkeersmaatregelen De rijkspolitie heeft geen bijzondere verkeersmaatregelen getroffen. Wel laat men 'alle hens aan dek' komen om de toeristenstroom te begeleiden. Vrijdag en maandag wordt op rijks weg 58 rekening gehouden met file vorming, ontstaan door concentra ties van verkeersstromen uit ver schillende richtingen bij de Vlake- tunnel. Ook de werken bij de Kree- krakbrug kunnen het verkeer wat op houden. Als vanouds in de zomer is het tijdens in- en uittochten met vakantie- of weekendgangers ook flink druk op de route Zienkzee-Ou- de Tonge,zodat nu met Pinksteren zeker filevorming val te verwachten. Na afloop van het eerste zomerse weekeinde liep op Walcheren het ver trekkend verkeer vast ter hoogte van de reconstructiewerken bij de Poe- lendaelebrug. De auto's stonden hierna al snel bumper aan bumper tot Koudekerke. Ook het van de rich ting St. Laurens komende verkeer voegde zich in die lange autosliert. Volgens de Middelburgse gemeente politie hadden de stremmingen voor een belangrijk deel te maken met het feit, dat een plotselinge weersveran dering de mensen massaal de biezen deed pakken op de stranden. Wan neer het weer echter standvastig blijft en men meer individueel op thuisreis gaat zal het verkeersaan bod redelijk goed kunnen worden verwerkt, zo verwacht de gemeente politie in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9