Beginnende plankzeilers op twee plaatsen concentreren ■335 L20B0 Waterafzet WMZ opnieuw gedaald Hervormd verenigingsgebouw in Kloetinge ondergaat verbouwing Verkiezingen in Hulst weer met groot aantal 'eigen lijsten' BESTUUR VEERSE MEER BESLUIT: Verschillende visies op aanpak jeugdwerkloosheid lONDERDAG 27 MEI 1982 PZC/ provincie 7 wat doe je eraan"', zei hij. „Je krijgt'ter niet door bij economische zaken als je van eenentwintig naar dertig gulden wil gaan. Dan moet jewel met heel goe de argumenten komen". KORTGENE - Het recreatieschap 'Het Veerse Meer' wil de plankzeilsport op twee plaatsen ioncentreren: bij de Schotsman aan de Noordbevelandse oever en bij de Oranjeplaat aan de luidelijke kant van het Veerse Meer. Daarbij heeft het schap vooral de beginnende plankzeiler op liet oog. „Over de geoefende surfers maak ik me geen zorgen. Die mogen wat mij betreft overal hun png gaan", zei voorzitter A. L. van Geesbergen woensdag tijdens een vergadering van het Oveniüchtetl jlgemeen bestuur van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam ter behartiging van de recrea- tiebelangen op en aan het Veerse Meer. „Het zijn de vallertjes waarmee problemen kunnen (uitstaan. Die beginners willen we graag binnen deze twee gebieden houden". Dat wil het bestuur van 'Het Veerse Keer' overigens niet doen door delen ian het meer tot verboden gebied te [erklaren voor watersporters die nog aaar wankel op hun zeilplank staan. Set is de bedoeling de surfers naar de Schotsman en de Oranjeplaat te lokken ioor de aanleg van voor de plankzel- iport geschikte oevers en door de stich- jng van windsurfaccommodaties. Jet algemeen bestuur van het recrea- jeschap stelde woensdag het beleids- >0 beheersplan voor het Veerse Meer last. Volgens dat plan moet worden op gepast met een verdere uitbreiding van liet aantal ligplaatsen aan het meer. Het basisplan voor de inrichting van jet Veerse Meer uit 1967 voorzag welis waar in 4500 ligplaatsen (thans zijn er ongeveer 3200), maar sindsdien is wel het een en ander veranderd. Zo heeft de gemeenteraad van Wissenkerke beslo ten de aanleg van een tweede jachtha ven bij Kamperland meteen afmeermo- gelijkheid voor 400 jachten voorlopig in de yskast te zetten. Leegstand Van Geesbergen meende dat uit de (ADVERTENTIE) Waterschap moet op zoek naar een nieuwe dijkgraaf TERNEUZEN - Het waterschap 'De Drie Ambachten' in Terneuzen moet op zoek naar een opvolger voor dijkgraaf dis R. C. E. Barbé. Barbé wordt volgende week be noemd tot lid van gedeputeerde staten en die functie is onverenig baar met het dijkgraafschap. Bar bé was overigens sinds de officiële samenvoeging van de waterschap 'De Verenigde Braakmanpolders' en 'Axeler Ambacht' waarnemend dijkgraaf. Pas in juni zou hij defi nitief als dijkgraaf zijn gaan ope reren. Woensdagochtend kwam de Alge mene Vergadering van het water schap bijeen om een aantal formele zaken af te handelen. Zo moesten de geloofsbrieven van de nieuwe hoofdingelanden worden bestu deerd. Tijdens de rondvraag wees gezworene P. van Hoeve, de oud dijkgraaf van het 'Axeler Am bacht', op de op handen zijnde ver anderingen. Hij meldde dat het wa terschap op 1 juni afscheid neemt van de dijkgraaf, een aantal hoofd ingelanden en gezorenen. De nieuwe Algemene Vergadering gaat op 16 juni aan de slag. Volgen de maand moet ook de aanbeveling worden opgemaakt voor een nieu we dijkgraaf. Tot die tijd neemt ge zworene Van Hoeve de functie waar. Van Hoeve hield woensdag, na afloop van de vergadering, reke ning met de mogelijkheid dat hy op het lijstje van kandidaten zal voor komen. De 60-jarige oud-dijkgraaf: „Ik ben in ieder geval beschik- leegstand in sommige havens niet mag worden afgeleid dat er geen behoefte meer is aan ligplaatsen. „Die behoefte is er wel degelijk, maar dan wel aan be taalbare ligplaatsen", zei hij. „Een be- Voorzitter Van Geesbergen sprak er zijn teleurstelling over uit dat de ge meenteraad van Kortgene - inmiddels bijgevallen door die van Veere - wil dat tussen zonsondergang en zonsopgang geen jachten mogen worden afgemeerd aan openbare steigers in het Veerse Meer. Kortgene vindt dat waterspor ters die de nacht op hun schip willen 'Het Veerse Meer' uidde voorzitter tan Geesbergen uit KORTGENE - Het algemeen bestuur ran het recreatieschap 'Het Veerse Meer' heeft woensdag A. L. van Gees bergen uitgeluid als voorzitter van het schap. Hij legt deze functie neer in ver band met de beëindiging van zijn loop baan als recreatiegedeputeerde. Hoe wel Van Geesbergen de voorzittersha mer niet meer zal hanteren, blijft hij nauw betrokken bij het recreatie schap: hij wordt de nieuwe directeur. Ondervoorzitter mr J. P. Boersma stel de vast dat Van Geesbergen van begin af aan een spilfunctie heeft vervuld in bet recreatieschap. Sinds 1 juli 1966 maakt hij deel uit van het bestuur van af 1972 als voorzitter. Al die jaren heeft Van Geesbergen ook de technische ad viescommissie geleid. Boersma zei dat de zeer grote kennis van zaken van de afscheid nemende voorzitter en diens grote betrokkenheid bij het Veerse Meer voor een belangrijk deel de aanlei ding zijn geweest hem als directeur te benoemen. Hij noemde een reeks ver diensten van Van Geesbergen op en concludeerde dat het bestuur zeer hoge verwachtingen heeft van de manier ■waarop de nieuwe directeur inhoud aan z(Jn functie zal geven. Van Geesbergen zei in zijn afscheids woord het een plezierige zaak te vinden dat het recreatieschap ondanks zijn ge ringe bevoegdheden heel wat heeft kun- en doen. Hij meende dat dit te danken aan de bereidheid van alle betrokke- an om er samen wat van te maken. Hij stelde dat het Veerse Meer thans een recreatiegebied is dat met elk ander ge bied in het land kan concurreren. langs het meer mogen immers ook geen tenten en caravans blijven staan tij dens de nachtelijke uren. In het Veerse Meer geldt nu de regel dat waterspor ters 24 uur aan een openbare steiger mogen blijven liggen. Het dagelijks be stuur van het schap wil daar ondanks het standpunt van Kortgene en Veere aan vast blijven houden. meter is vrij fors". Daar was Wissenker- kes burgemeester P. Wisse het mee eens. Hij vertelde dat het gemeentebe stuur de mensen die op de wachtlijst staan voor een ligplaats in de bestaan de jachthaven van Kamperland heeft aangeschreven om hun belangstelling te peilen voor de eventuele aanleg van een nieuwe. Het liggeld voor deze twee de Kamperlandse haven was becijferd op ruim vijftig gulden per strekkende meter. En dat vonden de meeste gega digden voor een ligplaats teveel. De voorkeur ging uit naar dertig a veertig gulden. Burgemeester J. L. D. van der Linde van Kortgene vond dat vaak wel erg gemakkelijk wordt gezegd dat ligplaat sen te duur zijn. Hij wees erop dat ook voor een seizoenplaats op een kampeer terrein vaak heel wat moet worden be taald. Hij stelde ook vast dat 'een bizar groot gat' is ontstaan tussen de tarie ven van de oudere jachthavens en de nieuwere. Dat beaamde Wisse. „Maar TOCH EEN BA TIG SALDO GOES - Het waterverbruik in het ver zorgingsgebied van de watermaat schappij Zuid-Wcst-Nederland (WMZ) blijft afnemen. Vorig jaar lag de afzet 3,6 procent lager dan in 1980. Toen was al 4 procent minder water afgeleverd dan in 1979. De totale hoevelheid water die de WMZ vorig jaar heeft afgezet bedroeg 39,5 miljoen kubieke meter. In 1980 was dat nog 41 miljoen kuub. Deze daling is veroorzaakt door de sterk verminderde waterbehoefte van de grootverbruikers. Deze vermindering is door de toename van het kleinver bruik onvoldoende gecompenseerd. Om het produktïe-overschot van de wa- terfab'riek in Terneuzen te verminderen heeft de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij vorig jaar november de produktie tot 80 procent verminderd. Verder is in overleg met de waterlei dingmaatschappij Noord-West-Bra- bant de levering vanuit Schijf verlaagd. Overigens is het waterverbruik vorig jaar in het hele land verminderd. De landelijke daling bedroeg 0,8 procent tegenover een stijging van 0,75 procent in 1980. Ondanks de afzetdaling nam het totaal bedrag aan exploitatie- en overige ba ten in 1981 toe met ruim 2 miljoen gul den tot 75,8 miljoen. De tariefverhoging per 1 januari 1982 is daarop van invloed geweest. Toen de WMZ aan het begin van 1981 enkele tegenvallers te verwer ken kreeg, was de verwachting dat het jaar met een verlies van ongeveer 0,5 miljoen gulden zou moeten worden af gesloten. Door minder personeelskos ten, minder kosten voor waterinkoop en meer werkzaamheden voor anderen dan was geraamd, kon 1981 toch nog met een positief resultaat worden afge sloten. Het batige saldo bedroeg 248,000 gulden tegenover 316.000 gul den in 1980. Dit voordelige saldo gaat naar de egalisatiereserve. Tarieven De watermaatschappij houdt ook voor de komende jaren rekening met een verdere daling van de afzet. Voor dit jaar wordt die daling op 0,4 miljoen kubieke meter geraamd. De mindere inkomsten die het resultaat zijn van het steeds verder dichtdraaien van de kranen kan de WMZ op drie manieren bestrijden: minder investeringen en onderhoud, beperking en verhoging van de tarieven. De watermaatschappij is zich ervan be wust dat het middel van tariefverho ging onder de huidige economische om standigheden slechts in beperkte mate zal kunnen worden gehanteerd. De in vesteringen zijn al sterk gedaald de af gelopen jaren: 27 miljoen gulden in 1978,17,2 miljoen in 1979, 8,7 miljoen in 1980 en 10 miljoen in 1981. Bij dit laatste bedrag hoort de aankoop van 42 ha grond voor spaarbekken De Wranghe nabij 's-Gravenpolder voor de som van 1,8 miljoen gulden. Bij elke vacature wordt verder kritisch bekeken of ver vulling wel noodzakelijk is. Eerder al heeft de WMZ becijferd dat jaarlijks een verhoging van de tarieven met 8 pro cent noodzakelijk zal zijn. Het jaarverslag van de WMZ komt vrij dag 4 juni aan de orde tijdens een alge mene aandeelhoudersvergadering in het kantoor van de WMZ te Goes. Deze vergadering begint om 15.15 uur. Zangavond in Meliskerke MELISKERKE - In de gereformeerde kerk in Meliskerke wordt woensdag 2 juni een zangavond gehouden. Aan vang: 20.00 uur. Boete van ƒ1500 voor vestiging zonder vergunning in hoger beroep DEN HAAG-Met vernietiting van het vouuis van de politierechter te Middel burg, maar op andere gronden heeft het Haagse gerechtshof het vonnis be vestigd van de 36-jarige koopman S. D. te Middelburg, die wegens overtreding van de vestigingswet was veroordeeld tot 1.500 gulden boete. Zonder daarvoor de noodzakelijke ver gunningen te bezitten, begon verdach te een winkel in bloemen en planten en vogels. Met het politierechtervonnis kwam ver dachte in hoger beroep, waarna de pro cureur-generaal bij het Haagse hof wij ziging van het vonnis voorstelde en een boete van 750 gulden, waarmee het hof zich niet kon verenigen. Vrijspraak in hoger beroep wegens gebrek aan bewijs voor diefstal benzine DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft in hoger beroep de 35-jarige P. B. uit Goes vrijgesproken van aan hem verweten diefstal van benzine. Hij was door de politierechter te Mid delburg veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De procureur-generaal vond de opge legde straf te licht en eiste drie weken gevangenisstraf. Verdachte was met nog met twee vrienden per auto naar het bedrijf van de Zeeuwse Pijpleiding Maatschappij gereden, waar de benzine werd gestolen. Verdachte ontkende aan de diefstal te hebben deelngenomen, die zou zijn ge pleegd door de twee hem onbekende lie den. Mede rekening houdend met voor gaande veroordelingen, vond de procu reur-generaal strafverzwaring gewenst. Het hof het bewijs onvoldoende en sprak verdachte vrij. NAAR VERWACHTING EIND JUNI GEREED Beste West Highland terrier Nederland woont in Goes GOES - De hond van de heer J. P. van Anrooy uit Goes, een West Highland Terrier die luistert naar de naam Funny Lady of the White Rocks, heeft de club match voor dit ras in Apeldoorn gewon nen. Funny Lady kwam uit de bus als de beste teef en tevens als de beste hond van de match. De clubmatch in Aplel- doorn is de grootste van het continent. De terriersoort is in Europa, behalve Engeland, zeer zeldzaam. Aan de match in Apeldoorn deden 46 honden mee. KLOETINGE - De kerkvoogdij van de hervormde gemeente in Kloetinge ver wacht dat de verbouwing van het ver enigingsgebouw aan de Jachthuis straat in de tweede helft van juni klaar is. Daarna moet het gebouw echter nog gemeubileerd en gestoffeerd worden. Het bouwbedrijf is begin maart met de werkzaamheden begonnen. De totale kosten bedragen 210.000 gulden. Van uit het kerkelijk verenigingsleven zijn verschillende activiteiten gehouden om bij te dragen in de kosten, waaron der een orgelconcert, een grote rom melmarkt en een dia-show. De beslissing om het gebouw te laten verbouwen nam de kerkvoogdij al in 1979. Het gebouw wordt nu drastisch gereno veerd. Dit betekent dat de toiletgroe pen en de keuken uitgebreid en ver nieuwd worden, Nieuw daarbij zijn de gescheiden toiletten voor dames en he ren. Voorts is de entree ruimer bemeten en komt er een garderobe. De zaal krijgt eveneens een geheel nieuw aangezicht. Het podium en de bar zijn weggehaald. Dat brengt de totale oppervlakte van 80 naar 60 vierkante meter. In de zaal wordt een nieuw plafond aangebracht, nieuwe verlichting geïnstalleerd en worden de wanden bekleed met isola tiemateriaal en plaatwerk. Een ventila- tie-systeem zorgt in de toekomst voor de toevoer van frisse lucht. Tevens krijgt de vloer een nieuwe bedekking. De oude oliestookverwarmingsinstalla- tie wordt vervangen door een centrale verwarming. Ter hoogte van het vroe gere podium komt een scheidingsvouw wand. Het is de bedoeling dat kleinere vergaderingen dan gehouden worden in een kleinere ruimte achter de wand. Zo wel de binnen- als de buitenzijde van het gebouw krijgen een nieuwe verflaag. Ook de voorgevel van het gebouw wordt aangepakt. Een nieuwe muur gaat de gevel vervangen. Dit omdat de oude gevel een tiental brede scheuren vertoonde. De nieuwe gevel loopt tot de goot en krijgt daarna een schuinoplo- pend pannendak. Aanleiding voor de verbouwing waren weigeringen van de gemeente Goes om vergunningen te verlenen voor de ex ploitatie van het gebouw De voor naamste kritiek was dat het plafond brandgevaarlijk was en dat de keuken en de sanitaire voorzieningen onvol doende waren. AGENDA Wethouder B. de Keijzer (Hulst): uit de actieve politiek. P. Everaert Hontenissewethou der-af KRUININGEN - Dorpshuis. 20.00 uur: politiek forum; VLISSINGEN - Bachten Komme. 20.00 uur: forumdiscussie over ge meentepolitiek 1982-1986 met D. Bruinooge (PvdA), A. Hoefkens (CDA). J Lust (WD). A. van der Maas (RCPU), mevrouw R. Suwijn (Progressief Vlissingen) en H. Schaap (D'66) onder leiding van C. van der Maas; Strandhotel, 20.00 uur: WD bijeen komst, sprekers de heren J. de Voogd en J. Verkerk; AXEL - De Halle, 20.00 uur: forum avond met J. van Schaik (PvdA), P, Dierick (CDA), P. Apers (WD), G. Rietstra (D'66) en J. de Putter (GPV); 'S-GRAVENPOLDER - Dorpshuis. 20.00 uur: CDA-bijeenkomst, spre kers de heren Peeters over algemene zaken en ir J. Hultermans over ener gie; POLITIEKE PARTIJEN TELEURGESTELD HULST - Bijna 160 kandidaten, ver deeld over dertien lijsten. Dat is veel, rijkelijk veel, vinden dan ook Hulster politieke partijen als WD, CDA en PvdA. Als hoofdschuldigen voor deze 'versnippering' van de raad worden de persoonslijsten, een zeldzaam verschijnsel in Nederland inmiddels, aangewezen. Vier jaar geleden toen voor het eerst de poli tieke partijen in de raad stapten had de VVD al gehoopt dat met de komst van die partijen het aantal fracties zou teruglopen en er zo wat meer lijn en duidelijkheid in de raad zou ko men. Dat is echter niet gebeurd. Drie politieke partijen, CDA, WD en PvdA, maakten hun entree. Maar daarnaast ook zeven naamslijsten, alle met één of twee zetels, zodat er toch nog tien fracties in de Hulster raad zitting namen. En ook dit keer lijkt het niet te lukken, want weer zit Hulst opgescheept met dertien lij sten, waarvan acht niet-politieke partijen. De nieuwkomers zijn nu D'66 en de jpsp. van de nu zittende naamslij sten, zeven stuks, doen er bij deze verkiezingen vijf mee. Wethouder B. de Keijzer heeft besloten om uit de actieve politiek te stappen, evenals mevrouw F. van Gemert-Koch, een 'eenvrouwsffactie', die vier jaar gele den met de vrouwenlijst met de hak ken over de sloot in de gemeenteraad belandde. Met het vertrek van De Keijzer, een Clingse lijst, is een gat in de markt ontstaan, waarop maar liefst twee lijsten zijn ingesprongen: de Eerste Clingse Lijst, met H. Neefs als aanvoerder en Clingebelangen, waarvan de Hulstenaar J. J. van Dorsselaar de lijsttrekker is. Bij de eerste lijst hebben zowel De Keijzer als zijn fractiegenoot F. Plasschaert onderdak gevonden, hoewel de wet houder niet op een verkiesbare plaats staat. Plasschaert staat op die lijst echter tweede. De andere nieuwkomer is de popgroepenlijst met twee kandida ten. Zij maken geen schijn van kans, want halen ze een zetel dan zal de lijsttrekker L. Sponselee geen zitting in de raad kunnen nemen omdat hij nog geen 23 jaar is. De politieke partijen hebben zich de afgelopen maanden verschillende keren laatdunkend uitgelaten over de persoonslijsten. De lijsten zijn zeer gericht op plaatselijke belan gen en kunnen nauwelijks of niet een oordeel vellen over zaken die el- CDA positief over multifunctioneel Arsenaal Vlissingen VLISSINGEN - „Het CDA wil zich positief opstellen ten opzichte van het ontwikkelen van een multifunc tionele ruimte in het Arsenaal in Vlissingen". Deze uitlating deed raadskandidaat mevrouw J. Maque- lin-Kruizinga woensdag tijdens een bijeenkomst van het CDA in wijk centrum Aldegonde in Vlissingen. Behalve mevrouw Maquelin hiel den de heren M. Dekker en A. Hoef kens een inleiding, respectievelijk over de financiën en het CDA-min- derhedenbeleid. Mevrouw Maquelin noemde de on- wikkeling van een multifunctionele ruimte een belangrijke bijdrage voor de bevordering van de deelname van de bevolking aan theater- en muziek evenementen. „Het Arsenaal past heel goed in dat kader, mits de plan nen financieel haalbaar blijken". Wat betreft de bezuinigingen op het cul turele vlak („Op dit terrein wordt je het eerst teruggefloten naar af') zei mevrouw Maquelin te streven naar een evenwichtige keuze by het stel- len van prioriteiten Ook bij de gemeentelijke bestedin gen moeten prioriteiten worden ge steld, zo zei de heer Dekker. „Daar waar een keuze gemaakt moet wor den zal het CDA opkomen voor de zwakkeren in de samenleving". Hij pleitte voor terughoudendheid bij verhoging van gemeentelijke belas tingen. De heer Hoefkens ging in zijn toe spraak in op het minderhedenbeleid van het CDA. „Dit onderwerp vormt één van de hoofdpunten uit ons be leid. Wij willen een klimaat waarin alle. mensen zich kunnen ontplooi en". Als belangrijkste punten noem de hij in dat verband passend onder wijs voor minderheden, opvangmo gelijkheden voor kinderen, voldoen de volwassenen-onderwijs en specia le arbeidsbemiddeling en scholing van werklozen onder de minder heidsgroeperingen. „Wij willen ghet- tovorming voorkomen. Daartoe zal de gemeentelijke overheid een beleid van gebundelde spreiding op basis van vrijwilligheid en overleg met be trokkenen moeten voeren". ders in de gemeente spelen, is een veel gehoorde opmerking. Ze heb ben niet genoeg kennis van zaken om een verantwoord besluit te ne men over zaken van algemeen be lang als financiën, is een andere op merking, die uit de hoek van de VVD komt. Het verweer van Rob Eeman (eigen lijst) hierop is dan ook dat plaatselij ke lijsten niet gebonden zijn aan lan delijke programma's en in de raad daarom 'vrijer' en ongebondener kunnen functioneren, Ook de Eerste Clingse Lijst wijdt in haar program ma enkele regels aan de aanvaiien van politieke partijen op plaatselijke groeperingen. Wie kunnen nu beter plaatselijke belangen behartigen dan plaatselijke groeperingen?, zo vraagt deze lijst zich af. En: de poli tieke partijen beweren nu wel dat zij zelf zo'n goed kernenbeleid voeren, maar daar hebben wy grote twijfels over. Elke partij en groepering is er inmid dels van overtuigd geraakt dat er de komende tijd weinig - het slijk der aarde, waar tenslotte vrijwel alles om draait - te verdelen valt. De verkie zingsfolders lopen dit keer dan ook niet over van allerlei beloftes. Leggen we de verkiezingslijsten van vier jaar geleden naast die van van daag dan valt op dat er weinig nieuws onder de zon is. Spectaculaire ver schuivingen hoeven dan ook niet te worden verwacht. Traden in Hulst vier jaar geleden Lijsttrekker RPCU Vlissingen vreest grote tekorten VLISSINGEN - „Als we op deze ma nier doorgaan met uitgeven komt de gemeente Vlissingen voor grote te korten te staan en bestaat de moge lijkheid dat Vlissingen onder finan cieel toezicht van de rijksoverheid komt te staan. In die situatie moeten de gemeentelijke belastingen maxi maal verhoogd worden". Dat zei lijsttrekker C. J. van der Weele van de RPCU tijdens een verkiezingsbij eenkomst in West-Souburg. Vlissingen kan zich niet veroorloven luxe zaken als een golfslagbad en een multifunctioneel centrum aan te schaffen, stelde hij. „Dat geld kan be ter in een werkgelegenheidsfonds worden gestopt, zodat de werkloos heid daadwerkelijk kan worden be streden". De héér Van der Weele pleitte voorts voor een doorbraak van de Wilhelmi- nastraat, via het Scheldeterrein, naar de Scheldestraat, zodat de win kelgebieden in de Walstraat en de Scheldestraat een versterkende wer king op elkaar hebben. Verder ver weet hij in zijn toespraak het ge meentebestuur twee ton op de begro ting voor de politie te hebben ge schrapt, ondanks de 'onrustbarende stijging van de criminaliteit'. nog drie politieke partijen in het strijdperk in de gemeente Hontenis se bestaat de raad nog van voor tot achter uit persoonslijsten. Daarin gaat wellicht verandering komen, want deze keer doet het CDA mee aan de vierjaarlijkse 'stoelendans'. Ten behoeve van deze lijst is lijst Algemeen Belang, dat met vier ze tels in de raad is vertegenwoordigd, opgedoekt. Wethouder P. Everaert doet niet meer mee; B. Pauwels is dan lijst trekker geworden van het CDA, met E. van Goethem op de tweede plaats en G. Peersman heeft dan onderdak gevonden bij de lijst L. Mangnus. E. Compiet, derde op de CDA-lijst is af komstig van de üjst P. Mangnus. De ze drie zijn de enige raadsleden die op de lijst van het CDA staan. Een vreemde zaak als men weet dat vrij wel alle raadsleden lid van het CDA zijn. De raadsleden die dit keer weer met een eigen lijst uitkomen, konden toch met gestrikt worden voor een plaatsje op de CDA-lijst. Een rege ling tussen de oud-leden van Alge meen Belang en de nieuwe CDA-af- deling, waar de overige fracties bui ten zijn gehouden, vinden zij. Kort om: onvrede. Pauwels wijst die kri tiek van de hand door te zeggen dat de andere raadsleden, die nu eerste of tweede op een lijst staan, bang zijn de boot te missen doordat zij op een CDA-lijst als vierde, vijfde, zesde of zevende geplaatst zullen worden. Een misvatting, vindt Pauwels, want met een grote CDA-lijst en het ver dwijnen van de persoonslijsten zou er in de Hontenisser raad weieens één grote CDA-fractie kunnen ontstaan, waarin alle nu zittende raadsleden best een plekje hadden kunnen vin den. Wat de kiezer in Hontenisse gaat doen is nagenoeg niet te voorzien. Daarvoor zijn de veranderingen te groot; het vertrek van wethouder P. Everaert. het verdwijnen van de lijst Algemeen Belang en de komst van een nieuwe lijst, het CDA. FORUMAVOND VLISSINGEN: VLISSINGEN - 'Wat kan op gemeen telijk niveau gedaan worden ter be strijding van de werkloosheid in het algemeen en de jeugdwerkloosheid in het bijzonder'. Deze vraag stond centraal tijdens de forumdiscussie in het VOC in de Hellebardierstraat in Vlissingen. Deelnemers aan het forum waren de heren M. Bode (CDA), J. Adema (D'66), J. Kodde (RPCU), D. Lilipaly (Progressief Vlissingen), J. Verkerk (VVD) en D. J. P. Bruinooge (PvdA). De discussie stond onder leiding van de heer N. van Munster. Tijdens de discussie bleek dat de po litieke partijen zeker niet op één lijn zitten wat betreft de maatregelen die genomen moeten worden ter bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. Zo wel de D'66- als de PvdA-vertegen- woordiger toonden zich voorstander van het scheppen van deeltijdbanen. De heer Bruinooge voegde daar wel aan toe dat die oplossing geen struc turele verbetering inhoudt. „In de ogen van de PvdA is arbeidstijdver korting een oplossing". De forumle den van VVD en CDA zeiden echter geen oplossing te zien in een kortere arbeidstijd. „Er wordt daarbij niet gesproken over de financiële conse quenties. Toepassen van die maatre gel betekent zes tot acht procent in leveren van loon door werkenden", aldus de heer Bode. Een ander punt dat tijdens de discus sie vanuit de zaal naar voren kwam was de houding van de gemeentelijke overheid ten opzichte van de werklo zen. „Ik verwacht geen oplossing voor het probleem van de werkloos heid", aldus de vraagsteller. „Maar mogen mensen die in de WW zitten zelf bepalen of ze willen werken of niet?" Ook hierover bleken de me ningen verdeeld. Van verschillende kanten werd benadrukt dat de solli- catieplicht voor werklozen nu een maal bestaat en dat de gemeenten geen wegen openstaan om dat te ver anderen omdat het om een beslissing gaat van de rijksoverheid. De heren Kodde en Verkerk bleken voorstan der van de sollicitatieplicht, want. 'de mens moet arbeiden' (Kodde) en 'men moet blijven zoeken naar een baan om niet in defaitisme te verval len' (Verkerk). Het merendeel van de forumleden vond da t de gemeente zo actief moge lijk moet zijn bij het creëren van ba nen. „Dat kan door een actieve ac quisitie. meer is voor de gemeente niet mogelijk", aldus de heer Brui nooge, „Hoge gemeentelijke investe ringen dragen bij tot het scheppen van werk". Ook de heer Koddezagde oplossing in het scheppen van meer banen, maar wil dat bereiken door goedkoper te produceren, waardoor meer vraag en dus meer werk ont staat. De heer Lilipaly benadrukte dat zijn partij voorstander is van de stichting van een gemeentelijk werk gelegenheidsfonds. dat gefinancierd zou moeten worden uit bezuinigin gen in het overige uitgavenpakket.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7