Staking in de haven van Rotterdam uitgebreid m pzefi OCITIZEN Stierengevechten veroordeeld Wereldrecord dakzitten Zigeunerkoning beticht van afpersen verzekering WERK BIJ CONTAINERBEDRIJF ECT ROTTERDAM NEERGELEGD AT 'PETALO-SCHADE' IS EEN BEGRIP Geld bouwers houten schip ANDROPOV UIT KGB De Brauw:BMD verrijking democratie 2 UUR AFRIJDEN? STERKTE. INTERNATIONAAL TRIBUNAAL: ONMENSELIJK WEL TV-OPTREDEN LIJSTTREKKERS Geen invloed campagnes op verkiezingsuitslag binnen-bui ten land BENEDEN LEEUWEN - Paul Braam ll) uit Druten en Pim Engelaar uit Beneden Leeuwen hebben woensdag het wereldrecord dakzitten verbeterd. De 19-jarige Paul en del 8-jarige Pim brachten het record op 40 uur. Het oude record stond op 36 uur Elk uur kwamen de twee jongelui vijf minuten van hun dak. Droog en zonnig. Middagtemperatuur oplo pend van 18 tot 24 graden. Deltagebied Een tikkeltje onverwacht werd het gis teren een prachtige dag. De zon had volop kans en de temperatuur liep bij een zwakke oostenwind op tot waarden boven de 25 graden. In Zierikzee werd bijna 27 graden geregistreerd. Het mooie weer hadden wij te danken aan een hogedrukgebied dat snel kwam op- zetten, maar ook weer snel is wegge trokken naar West-Rusland. Hierdoor ziet een onweersachtige storing die gis teren nog boven West-Frankrijk lag, kans om tot onze omgeving door te drin gen. Het centrum hiervan zal over de Eoordzee naar Denemarken trekken. Het weer komt vandaag in fel contrast le staan met dat van gisteren. Vooral vanmorgen is er nog veel bewolking en er kan een bui vallen. De onweerkans is echter afgenomen. Pas in de late mid dag en avond kan de bewolking vanuit het westen gaan breken. De tempera tuur daalt aanzienlijk, daar de wind ge leidelijk draait naar richtingen tussen west en noord. De invloed van het nog koude Noordzee-water is dan goed merkbaar, want het wordt niet veel warmer dan 17 graden. Vooruitzichten voor vrijdag: Het ziet er naar uit dat het zomerse weer terug komt. Een nieuw en krachtig hogedruk gebied trekt van de Azoren in de rich ting van de Britse eilanden. Op vrijdag is er weer volop zon, maar de tempera tuur stijgt nog niet flink door de matige noordwestelijke wind. Pas op wat lan gere termijn zal een temperatuurstij ging doorzetten. Nautisch bericht gen alsmede een vuil-werk-toeslag die neerkomt op anderhalf procent van hun basisloon. Het verbondsbestuur van het Christe lijke Nationaal vakverbond heeft woensdag in een verklaring bezorgd heid uitgesproken over de situatie in de Rotterdamse haven die volgens het CNV de werkgelegenheid bedreigt. Het gemeentebestuur van Rotterdam maakt zich in toenemende mate zorgen over de stakingen, aldus een verklaring van b. en w. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kostbare verkiezings campagnes van de politieke partijen hebben geen aanwijsbaar effect op de stembusuitslag. Zo luidt de meest op merkelijke conclusie van een onder zoek naar „De strijd om de kiezers gunst" van drie Amsterdamse politico logen. Wat wèl invloed heeft is het optreden van de lijsttrekkers voor de televisie. Daarmee is geen geld gemoeid, maar worden wel de zogenoemde zwevende kiezers bereikt. Met de tien miljoen gulden die de partijen vorig jaar aan hun campagnes uitgaven, werd vooral de eigen aanhang bereikt. Het drietal (Kees Brants, Walther Kok en Philip van Praag) geeft in „De strijd om de kiezersgunst" (uitgegeven bij Kobra, Amsterdam) allereerst een overzicht van de ontwikkeling van de politieke campagnes sinds de Tweede Wereldoorlog. Daarna worden de cam pagnes van de vier grote partijen plus CPN en GPV in 1981 onder de loep ge nomen. Volgens het stadsbestuur hebben enke le Duitse hoogoven- en staalbedrijven besloten hun bevoorrading zoveel mo gelijk via Antwerpen en Emden te laten lopen, in verband met de langdurige ac ties in de Rotterdamse haven. Shell Ook bij de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de ongeveer 4000 pro- duktiemedewerkers van Shell in Pernis en op Moerdijk (raffinaderij en chemie) De grote vier krijgen bovendien een eindoordeel. De campagne van de PvdA zat volgens de onderzoekers goed in elkaar. Dat die partij toch fors verloor wijten zij aan de ongeloof waardigheid van het verkiezingspro gramma en het gebrek aan overtui gingskracht van Den Uyl op de televi- HetCDA, aldus de politicologen, straal de zelfbewustheid uit. Een duidelijk positief resultaat heeft de campagne van de WD gehad, menen de ónderzoekers. Ook bij D'66 ging het vooral om de lijsttrekker, Terlouw, en dan met name om diens televisie-optre dens. Verder stelde de campagne van de Democraten, ook al bij gebrek aan kader, weinig voor. „Mede gelet op de nog weinig trouwe kiezersaanhang is het daarom niet overdreven te stellen dat de toekomst van D'66 staat of valt met de politieke toekomst van Jan Terlouw", aldus Brants, Kok en Van Praag. ADVERTENTIE ties kan afkondigen, naar het enig be schikbare middel; informatie verschaf fen over de gruwelijkheden van het stie rengevecht. Fernando Rocco, een als getuige ge hoorde vertegenwoordiger van de Spaanse Vereniging voor de Verdedi ging van de Rechten van het Dier (AD- DA) zegt: „Men probeert de stier als een monster voor te stellen. Maar tij dens de fok graast het dier vreedzaam in de weide. Kinderen voeren het sui kerklontjes, de stier is uit zichzelf niet agressief. Het is de mens die dat doet. Drie weken voor het gevecht houdt men het dier uit het daglicht. Volgespoten met hormoonpreparaten krijgt het en kele dagen voor de strijd geen eten. zijn grote moeilijkheden ontstaan. Vol gens districtsbestuurder Piet Scheele van de industriebond FNV in Rotter dam heeft Shell woensdag de onder handelingen afgebroken, door niet te willen praten over de verlangens van de industriebond betreffende arbeidstijd verkorting en het scheppen van werk gelegenheid. Half juni zullen de leden van de industriebond FNV die bij Shell werken zich uitspreken over de vraag wat er verder moet gebeuren. Bij Shell noemt men de eisen van de industriebond FNV exorbitant hoog. DEN HAAG (ANP( - Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken heeft vierhonderdduizend gulden krediet toegezegd aan een opleidingsproject voor bouwers van houten schepen. Het project, waarvoor sociale zaken en werkgelegenheid loonkosten en leer- kosten subsidieert, is onderdeel van een actieprogramma dat de onlangs op gerichte branche-organisatie van de bouwers van houten schepen heeft op gesteld. De vier ton zijn bestemd om materialen voor twee schepen voor de financieren. Het actieprogramma - voorlichting en marketing ter popularisering van het houten schip - wordt door Van Zeil ge steund met een subsidie van 111.000 gulden MOSKOU (AFP) - Zoals verwacht is Joeri Andropov, lid van het Politburo van de communistische partij van de Sowjet-Unie, ontheven van zijn func tie als hoofd van de Sowjet-geheime dienst KGB. Andropov werd maandag gekozen tot secretaris van de partij. Het Sowjet-persbureau Tass maakte woensdag bekend dat het presidium van de opperste Sowjet besloot Andro pov te vervangen door Vitali Fedorts- joek. De verkiezing tot secretaris ver groot Andropovs kansen bij de opvol ging van partijleider Brezjnev. Van onze correspondent) JAKARTA - Prinses Juliana en prins Bernhard hebben woensdag tijdens een diner, dat ter gelegen heid van hun bezoek aan Indonesië werd aangeboden door president Soeharto, een bedrag van 300.000 Amerikaanse dollar beschikbaar ge steld voor de slachtoffers van de vul kaan Galungung. Het prinselijk paar brengt een strikt particulier bezoek aan Indonesië, dat woens dagmorgen is begonnen. Meer dan 30.000 mensen, die in de omgeving van de nog steeds actieve vulkaan wonen, moesten naar veili ger plaatsen worden geëvacueerd. De prinses en prins kwamen woens dagmiddag in de regerings-Friends- hip op het internationale vliegveld van Halim aan. Hoewel het bezoek een particulier karakter draagt, kreeg het prinselijk paar een ont vangst die alleen is weggelegd voor een staatshoofd. De rode loper was voor de hoge gasten uitgerold en langs de wegen en op de pleinen wa ren orchideeën geplaatst. Op het vliegveld waren strenge vei ligheidsmaatregelen genomen. Het prinselijk paar blijft vier dagen in Jakarta, daarna vertrekken zij naar Midden-Java, Bali, Sumatra en Noord-Celebes. waardoor het zenuwstelsel extra ge prikkeld wordt" „Pas daarna laat men de stier uit zijn donkere hok en in de zonovergoten are na. Piccadores bewerken het beest eerst met lange lansenDeze worden tot tien centimeter diep door de huid in het vlees geboord. Aan de punten zit een explosief poeder dat extra grote won den maakt. Pas wanneer de stier totaal is versuft van pijn en geheel verzwakt door bloedverlies, treedt de matador aan". Sinds enki-it- jaren propageert de Spaanse regering het stierengevecht met verve De staatssecretaris voor in formatie. Aguirre Borrell, is zelf een ma- AMSTERDAM (ANP) - „De „Petaio- schade" is een begrip in het verzeke ringswezen. Een huurauto bezoekt Pe taio's kamp en rijdt dan altijd, per on geluk of expres, achteruit tegen een ca ravan op. In die caravan staat onver anderlijk een kachel te branden, al val len de mussen van het dak, en de zaak brandt af. De wa-verzekering van de huurauto draait voor de schade op waarbij claims worden ingediend van een dubieus karakter. Komt er onenig heid over de afwikkeling dan volgen openlijke bedreigingen waarvoor me nig maatschappij door de knieën is ge gaan, dat moet ophouden". Zo besloot de Amsterdamse officier van justitie Mr, C. J. M. Goes woensdag zijn requisitoir tegen Koko Petaio. Hij eiste tegen de Amsterdamse zigeunerleider wegens bedreiging, meermalen ge pleegd, twaalf maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Petaio, zo bleek ter zitting, drijft met zijn schadeclaims al jaren lang de Ne derlandse verzekeringsmaatschappij en tot wanhoop. In 1979 schreef in dit verband reeds het Verbond van Verze keraars, een overkoepelend orgaan, een brandbrief aan de minister van justitie met het verzoek „iets aan de kwestie Petaio te doen". Volgens een getuige heeft de zigeunerkoning in de afgelopen vier jaar tenminste een miljoen gulden 'buitgemaakt' via een zestal schade claims. DEN HAAG (ANP) - Volgens jhr. mr. M. L. de Brauw zou een brede maatschap pelijke discussie zoals thans onder zijn leiding over energie wordt gevoerd, een verrijking voor de democratie kunnen zijn. Dit betoogde de voorzit ter van de stuurgroep maatschappelij ke discussie energiebeleid woensdag in Den Haag tijdens een bijeenkomst van het genootschap van hoofdredac teuren. Hij voegde eraan toe dit voorzichtig te willen stellen, aangezien zijn eigen dis cussie nog niet halverwege is. Volgens De Brauw is de sta ten-generaal, die uit eindelijk een besluit moet nemen over de te volgen koers, met in staat een eindprodukt van besluitvorming (zoals naar hij hoopt de energiediscussie op zal leveren) tot stand te brengen. Ook de politieke partijen laten het afweten. De wetenschappelijke partijbureaus hebben geen energieplan in de kast. Een brede maatschappelijke discussie kan daarin voorzien, aldus De Brauw. „Als die faalt, is het voorbij". tador. In 1976 verklaarde de minister van cultuur, Pio Cabanillas, het stieren gevecht openlijk tot „een artistiek eve nement, een schat van nationale cul- tuur".Kinderprogramma's op televisie zijn speciaal gewijd aan het stierenge vecht. Tot dusver heeft niet één parle mentslid zich tegen dit volksvermaak uitgesproken. Volgens Rocco is stieren- vechten in Spanje allang geen populai re sport meer Voetbal en zelfs basket bal zijn populairder. Zijn devit-s zodra de toeristen niet meer naar de arena komen (volgens ffi- ciële cijfers bezoeken jaarlijks nog 17 miljoen mensen de stierengevechten, onder wie vele Nederlandse toeristen). De hoogte van het door de getuigen ge noemde bedrag sprak Petaio woensdag niet tegen: „Ik heb voor mijn volk inder daad miljoenen aan schadegevallen af gewikkeld", deelde hij mee. „Maar al tijd op een goede en fatsoenlijke ma nier. Waslijst Uit de waslijst van klachten heeft de officier twee gevallen aan Petaio ten laste gelegd. Het eerste betreft een ver schil van mening met de verzekerings maatschappij UBO, die in 1979 een blikschade vergoedde aan Petaio's broer. De broer eiste echter tevens 230.000 gulden op wegens het verlies van een briljanten ring, die bij de aan rijding zou zijn verbrijzeld. Toen de maatschappij dat weigerde verscheen Petaio eerst met twee secondanten op het kantoor om aan te kondigen dat er minder prettige dingen met de directie stonden te gebeuren als de schade niet terstond werd uitgekeerd. Op 7 maart vervoegde hij zich. verge zeld van zyn vader en zijn broer inder daad bij het huis van directeur De Bruin. De directeursvrouw was door het bezoek dermate bang geworden dat zei haar man overhaalde voor de druk te zwichten. „Koko zei dat hij zelf geen voorstander was van geweld, maar dat hij zijn volk niet in de hand kon houden als er niet snel betaald werd", aldus di recteur De Bruin woensdag. „Men dreigde bij mij thuis verwoestingen aan te richten ter waarde van het geclaimde bedrag. Wij zijn toen, met de ervaringen van andere verzekeraars voor ogen, maar overstag gegaan en hebben 170.000 gulden uitgekeerd" De tweede zaak betrof een afgebrande caravan, waarvoor Delta Lloyd de fami- NYPELS (D'66) WIL GELD VAN BELEGGERS VOOR WONINGBOUW DEN HAAG - D'66 wil de sociale wo ningbouw financieren door goedkoop geld te lenen van pensioenfondsen en andere grote beleggers. De fondsen' hoeven niet gedwongen te worden. Vrijwillige afspraken met de regering zouden voldoende zijn. Het D'66-kamerlid Erwin Nypels zei dit woensdag in Den Haag. Hij wordt ge noemd als de nieuwe minister van volkshuisvesting in het eventuele nieu we minderheidskabinet van CDA en D'66. Nypels voorziet onoplosbare proble men als het rijk door blijft gaan met het huidige systeem van financiering waar bij beleggers behalve het benodigde bouwkapitaal bij nieuwbouw ook de te korten op de huren financiert. Hij denkt als minister binnen één jaar de afspra ken met de beleggers te kunnen maken pas ilu.. .ï.aui^ sport ee.« helemaal afgeschaft te worden. Uit een recente tv-enqu'te is al geble ken dat een meerderheid van het Spaanse volk er tegen is. Volgens Roc co hebben Europese reisbureau's en ho telketens hele arena's opgekocht om toeristen te trekken. „Zo wordt in Spanje een vorm van die renmishandeling aangeprezen", zegt Franz Weber, „die in andere Europese landen verboden is". De tien juryleden van het internatio nale gerechtshof voor dierenrechten spraken zich woensdag in Geneve una niem uit voor afschaffing van „dit wre de en onmenselijke volksvermaak, dat thuishoort in de Romeinse tijd". lie Petalo 185.000 uitkeerde. Driemaan den na dato claimde Petalo echter nog eens 250.000 gulden extra voor twee 'an tieke houten beeldjes' die in de brand verloren waren gegaan, alsmede 126 bankjes van duizend gulden die volgens hem ook in de caravan aanwezig waren geweest. Verder dan een vergoeding van 5.000 gulden voor de beeldjes wilde de maat schappij niet gaan. Petalo belde de di recteur van Delta Lloyd op en liet we ten dat hij het niet nam. „Hij kondigde aan dat er lijken zouden vallen", aldus directeur P. André de la Porte. Zijn volk zou overgaan tot het toepassen van gewelddadige revolutionaire me thodes, in navolging van de Baader- Mainhofgroep en de Molukkers die im mers ook alles gekregen hadden wat zij hebben wilden. De directieleden zou den afzonderlijk te pakken worden ge nomen beloofde Petalo, want hun adressen waren bekend. Uiteindelijk hebben we de zaak toen maar afge kocht met 55.000 gulden als finale kwijting", aldus de directeur. Uit spraak 9 juni. Directie. K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen* Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. 101184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzep, tel. (01150) 94457. Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Inde avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vri|dag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatseli|ke kantoren, maandag t/m vrgdag van 08.00-17.00 uur 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01184) 63533 Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 57.30; franco per post f 68,-, per maand 19,55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm, minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vz x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg. Nautisch bericht: Een draaiende wind van zuid via zuidwest tot west, maar uiteindelijk noordwest; in de ochtend nog zwakke toch matige wind 3 tot 4 Bft. In de middag iets toenemend naar ma tig tot krachtig. Windkracht: 5 tot 5 Bft. Het zicht: overwegend goed. Tempera tuur kustwater: dertien tot veertien graden. Afwijking waterstanden; geen afioijking van betekenis. Maximum golfhoogte monding Scheldes: tijdens het hoogwater in de late namiddag cir ca driekwart meter. ZON EN MAAN 28 mei Zon op 05 30 onder 21.45 Maan op 11.06 onder 02.09 Hoog water Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert, Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Vrijdag 28 me Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 18.07 210 18.32 233 19.01 145 19.16 239 19.56 172 19.56 203 20.23 174 Laag water Donderdag 27 m Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Vrijdag 28 mei Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 12.41 211 12.52 152 13,07 230 13.14 175 1.08 236 1.02 199 uur cm 13.32 192 13.50 141 13,53 210 14.11 163 14.25 186 14.28 156 Nauwkeurig. Geslaagd kado voor de vrouw zonder zenuwen. Bij de tijd als geen ander. Andere modellen Bracelet v.a. 198,-. Prinses Juliana en mevrouw Soeharto en prins Bernhard ingesprek met president Soeharto tijdens hun bezoek aan het Indonesische staatshoofd in het Merdeka-paleis. (Van onze correspondent) GENEVE - „Stierenvechten is een vorm van martelen; een slachtpartij. Het heeft niets te maken met cultuur, zoals sommige Spaanse ministers be weren. Het is niet meer dan een bar baarse praktijk". Dat zegt de Zwitser se ecoloog Franz Weber, voorzitter van een woensdag in Genève gehouden in ternationaal proces tegen stierenge vechten. Het tribunaal klaagt de Spaanse auto riteiten aan wegens dierenmishande ling. De bedoeling is om vlak voor het toeristenseizoen in Spanje begint vakantiegangers ervan te weerhouden de Spaanse arena's te bezoeken. Daar toe grijpt het tribunaal, dat geen sanc- DONDERDAG 27 MEI 1982 ROTTERDAM (APA/ANP) - De havenstakingen hebben zich woensdag verder uitgebreid. Bij de Rotterdamse containergigant ECT, met 1200 werknemers, is de nachtploeg gisteragavond niet meer aan het werk gegaan. De directie van het grootste containerbedrijf ter wereld legde het ultimatum van de Vervoersbonden FNV naast zich neer. Zij weigert de cao-onderhandelingen te heropenen. Er zijn nu ongeveer 4500 mensen betrokken bij de al drie weken durende stakingsac ties. De avondploeg van het Rotterdamse Kolenoverslagbedrijf SNV is woensdag avond niet aan het werk gegaan uit pro test tegen de huidige impasse in de cao onderhandelingen in de haven. De ver- voersbond FNV heeft de 200 mensen bij SNV geadviseerd slechts 24 uur te sta llen. Bij het containerbedrijf Unitcen ter, waar 460 man werken, hangt een staking in de lucht. In dit Rotterdamse bedrijf zal een referendum worden ge houden, waarvoor de procedure 'iets meer dan veertien dagen in beslag neemt. De vervoersbond FNV en de directie van het in het Rotterdamse havenge bied opererende graanop- en overslag bedrijf Europoort Silo (84 werknemers) zijn woensdag tot overeenstemming ge komen over een nieuwe cao voor 1982. Afgesproken is onder meer dat de werk nemers er zes roostervrije dagen bij krij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 37