PROVINCEALE ZEEUWSE COURANT Britse Falkland-vloot verliest twee schepen Formatie is nu vrijwel rond VETERANEN ZIEKTE IN TWEE ZIEKENHUIZEN kleintjes Stikker vestigt hoop op Portugese orders Schelde ONDERZEEBOOTJAGER EN CONTAINERSCHIP vandaag Bacterie in warm water Resolutie op Haager treffen VAN AGT WIL OOK NAAR BUITENLANDSE ZAKEN Fransman in Sojoez om de aarde Koeler Wisselende bewoling en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur van 15 graden aan zee tot 20 graden in het binnenland. Vrij krachtige wind, eerst veranderlijk, later noordwest. 225e jaargang no. 122 Donderdag 27 mei 1982 de Atlantic Conveyor, hier op de Wester schelde, voer regelmatig op Antwerpen. Het schip is in het strijdgebied rond de Falkland eilanden na een luchtaanval door de' bemanning verlaten. (Van onze correspondent) LONDEN - Twee Britse schepen, de onderzeebootjager Coventry en het als trans portschip ingezette koopvaardijschip Atlantic Surveyor, zijn bij de massale Ar gentijnse luchtaanvallen van dinsdag verloren gegaan. Daarbij zijn 24 mensen omgekomen en raakten 20 gewond, zo heeft het ministerie van defensie in Londen woensdag bekendgemaakt. Daarmee was dinsdag de zwartste dag boycot Het Terneuzense overslagbedrijf Ovet zal schepen die door de havenstakers in Rotterdam besmet zijn verklaard, weer boycotten. De Ovet-werknemers wijzigden hun houding na een bezoek van collega's uit Rotterdam. PAGINA 3 slachtpartij 'Stierenvechten is een vorm van mis handelen, een slachtpartij. Het heeft niets te maken met cultuur, zoals som mige Spaanse ministers beweren'. Franz Weber. voorzitter van een inter nationaal proces tegen stierengevech ten, betoogde dat woensdag in Genè- ve. volwaardig De internationale schakelklas in Goes - acht verschillende culturen, achttien leerlingen - is uitgegroeid tot een vol waardige onderwijsvoorziening De schakelklas fungeert als een eerste op vang in het Nederlandse onderwijs. De leerlingen mogen de klas vier maan den tot twee jaar bezoeken. PAGINA 15 bevriezing Een bevriezing van alle lonen en inko mens gedurende vier jaar en tegelij kertijd een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Met die maatre gelen denkt D'66 dat de Nederlandse economie uit hel slop kan worden ge haald en ongeveer 150.000 banen kun nen worden gecreëerd. Werknemers en werkgevers zouden volgens D'66 een sociaal contract moeten sluiten. PAGINA 17 beker Aston Villa heeft de Europese beker in het toernooi bij de landskampioenen veroverd. De Engelse club won de fina le in Rotterdam met 1-0 tegen Bayem München. PAGINA 21 tot nu toe voor de Britse vloot bij de Falkland-eilanden, die inmiddels vijf schepen is kwijtgeraakt. De Britse pre mier, mevrouw Thatcher, zei woens dagmiddag: „Deze ernstige verliezen hebben onze vastberadenheid en ons zelfvertrouwen niet aangetast". Defensieminister Nott probeerde woensdag van zijn kant een somber La gerhuis nieuwe moed in te spreken. Hij zei dat de afgelopen twee dagen tien onderzeebootjagers en fregatten zich bij de oorlogsvloot hebben gevoegd, ruim voldoende om de geleden verlie zen weer goed te maken. De totale oorlogsvloot bestaat uit meer dan honderd schepen en 25.000 man schappen, aldus Nott, die liet doorsche meren dat de aanval op Port Stanley, de hoofdstad van de Falkland-eilanden waar 6000 Argentijnen zich hebben in gegraven, niet lang meer zal duren. Het meeste zware materieel dat de bij het bruggehoofd San Carlos gelegen Britse troepen nodig hebben, is inmid dels aan land gebracht. Bovendien kan nu ieder moment Queen Elizabeth 2, met 3000 man aan boord, in het oorlogs gebied aankomen, aldus de bewinds man. Hard aangekomen Ondanks deze bemoedigende woorden is m Engeland het verlies van de twee schepen zeer hard aangekomen. De Coventry werd door een aantal bom men geraakt, terwijl het schip als radar post fungeerde in de zee ten noorden van de Falkland-eilanden. Er brak brand uit, die niet meer onder controle te brengen was. Twintig marinemensen kwamen als gevolg van de bominslagen Twee Exocet-raketten raakten woens dag het als bevoorradingsschip gevor derde Atlantic Conveyor, terwijl het in de zeeéngte tussen Oost- en West-Falk- land was Daarbij vielen vier doden. De Atlantic Conveyor was op weg naar het bruggehoofd bij San Carlos, om er nieuwe voorraden voor de Britse troe pen daar aan land te brengen. Even voor het schip werd geraakt, waren de Harrier-straaljagers die zich aan boord van het schip bevonden, naar elders overgevlogen. De Atlantic Conveyor was gevorderd van de maatschappij Cunard. en is het eerste koopvaardijschip dat in de oor log om de Falkland-eilanden is vernie tigd. Argentinië heeft nu bijna geen Exocet- raketten meer en schuimt de interna tionale wapenmarkt af om nieuwe te kopen. Maar de erg dure projectielen zijn niet gemakkelijk te vinden. Brazilië heeft al geweigerd haar zeven Exocet- raketten aan Buenos Aires te verkopen. In zowel Buenos Aires als Pretoria is ontkend dat Zuid-Afrika met de Exocet te vergelijken Israëlische Gabriël-ra- ketten heeft geleverd. Het Peruaanse marine-transportschip Ilo is donderdag uit de Franse haven Le Havre vertrok ken zonder dat het. zoals het plan was, acht Exocetrraketten mee heeft gekre gen. Dit is woensdag vernomen in goed ingelichte kringen. Veiligheidsraad De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft woensdag unaniem een re solutie aangenomen waarin de secreta ris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, wordt opgedragen zijn vorige week vastgelopen bemiddelingspogin gen m het Falklandconflict te hervat ten. Argentinië en Groot-Brittanniê werden opgeroepen mee te werken aan een wapenstilstand. Perez de Cuellar moet binnen zeven da gen over zijn pogingen verslag uitbren gen aan de Veiligheidsraad. Hij is ge machtigd waarnemers van de VN te sturen die moeten toezien op naleving van een eventueel bestand Groot-Brittannië had eerder laten we ten zijn veto uit te spreken tegen een resolutie waarin een bestand werd ge vraagd voordat de Argentijnen de Falk- lands hebben verlaten. 'Van onze Haagse redacteur) VLISSINGEN - De Koninklijke Maatschappij de Schelde in Vlissin- gen - onderdeel van het Rijn-Schel- de-Verolme concern - heeft drin gend behoefte aan nieuwe marine- opdrachten. Voorzitter ir. A. Stikker van de raad van bestuur van RSV zei dit woensdag bij de presentatie van het jaarverslag over 1981 in Rotter dam. „In de loop van dit jaar zal uit zicht op nieuwe opdrachten nodig zijn. Opdrachten uit Portugal zou den daarin een heel belangrijk ele ment kunnen zijn, en Nederland maakt nog steeds een heel goede kans", zo zei de heer Stikker. De Zeeuwse KMS-groep heeft een be langrijk beter resultaat geboekt in vergelijking met 1980. De winst steeg met 18 miljoen tot 23,4 miljoen, on danks hogere verliezen in de scheeps- machinebouw. De winst komt vooral op rekening van de mannebouw, de scheepsreparatie en de apparaten bouw. RSV noemt 1981 voor de KMS een „redelijk goed jaar". De marinetak is het afgelopen jaar winstgevend geweest. De oorzaak is simpel: de afrekening van een fregat wordt geboekt in het jaar dat het schip wordt afgeleverd. Om die reden biedt de marinesector een beeld van „ups and downs", aldus Stikker, pa rallel aan de aflevering van de ge noemde fregatten. Duidelijk is wel dat de toekomst van de KMS onzeker is. Stikker zei in dat verband dat hij geen definitieve garanties kon geven dat het werk voorlopig verzekerd is. Van essen tieel belang is dat er dit jaar nieuwe opdrachten voor de marine-sector binnenkomen, nu de levering van de standaardfregatten aan de Konink lijke Marine én Griekenland haar voltooiing nadert. Stikker hoopt - en vindt dat ook nodig - dat er wat dat betreft dit jaar nieuwe orders uit Por tugal komen. Van groot belang is ook dat de mari ne niet al te lang wacht met de bestel ling van de geplande „Multi-purpo- se"-fregatten. Stikker is echter niet optimistisch, gezien de „druk waar onder de defensiebegroting staat". De toekomst van de centrale ketel- bouw is, ook voor bestuurslid Jan sen, in nevelen gehuld. Hij had ken nisgenomen van de problemen die de SEP heeft met de ombouw van de conventionele centrale in Borssele op kolen, waarvoor de Schelde de order zou krijgen. Jansen wilde zich niet over de kansen op de order en de gevolgen van het eventueel niet doorgaan ervan uitlaten. Wel stelde hij dat de innovatieve activiteiten op energiegebied doorgaan - met minister Terlouw worden gesprek ken over ontwikkelingskredieten gevoerd. Gesprekken over de sa menwerking tussen de KMS en de nieuwe centrale ketelbouwer MESK in Hengelo over het zogenaamde „convenant" moeten binnen 6 a 8 weken zijn voltooid. RSV is teleurgesteld over de resulta ten van de afdeling machinebouw, die vooral negatief bemvloed werden door de orders voor dieselmotoren. De seheepsreparatiesector maakte daarentegen een goed jaar mee. net als de afdeling Scheldebouw. RSV Montage had te lijden van de slechte markt in deze sector en de tegenval lende orderresultaten. Voor de RSV Gieterij in Middelburg wordt de ko mende tijd een rendabele exploitatie verwacht. Volgens het jaarverslag is er in '81 wat meer geinvesteerd in de Zeeuwse groep dan in de afgelopen jaren. Zie ook pagina 11: RSV gokt dit jaar op een kleine winst. Paus UTRECHT (ANP) - In twee Nederland se ziekenhuizen, het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam en het Academisch Ziekenhuis in Leiden, hebben zich enige maanden geleden enkele gevallen voorgedaan van de zo genaamde 'veteranenziekte', een vorm van longontsteking, die wordt veroor zaakt door de bacterie 'legionella pneumophila'. In het AMC in Amsterdam is de bacte rie gevonden bij de sectie op zes overle den patiënten. Of zij aan de veteranen- ziekte zijn overleden staat echter vol gens het AMC en volgens de Leidse in ternist P. L. Meenhorst, die in Neder land als de deskundige op dit gebied wordt beschouwd, niet vast. Hun ziekte (vijf van hen hadden kanker) was al in zo'n vergevorderd stadium dat ze bijna niet meer te behandelen waren. Er valt dan ook niet met zekerheid te zeggen of de veteranenziekte van ondergeschikt belang was of bij wijze van spreken de druppel die de emmer deed overlopen. Drie patiënten in het Academisch Zie kenhuis in Leiden bij wie de veteranen ziekte is geconstateerd, zijn weer gene zen. Bacterie Paus Johannes Paulus de tweede zal in de loop van de maand juni een bezoek van 'enkele dagen' aan Argentinië bren gen. Dit heeft mgr. Silvestrini, secreta ris van de raad voor openbare zaken van de r.k.-kerk, bij aankomst in Bue nos Aires meegedeeld. Mgr. Silvestrini, speciaal afgezant van de Paus, heeft een boodschap van de Paus „aan de zonen en dochters van Argentinië" bij zich, waarin de Paus zijn voornemen bekendmaakt direct na zijn reis naar Groot-Brittannië naar Argentinië te gaan. In Buenos Aires is woensdag officieel bekendgemaakt dat de paus op 11 en 12 juni Argentinië zal bezoeken. SCHEVENINGEN - Schrijvers uit Oost- en West-Europa hebben zich woensdag in het Scheveningse Kur- haus uitgesproken tegen nieuwe kern wapens in Europa, zowel van Russi sche als van Amerikaanse makelij. Ook het gelijktijdig slechten van de beide machtsblokken is na ruim twee dagen discussie tijdens dit „Haager Treffen" op het verlanglijstje van de ruim zestig schrijvers en dichters te rechtgekomen. nci vuutstel van de Westduitser Gun- ter Grass om, naast een betuiging van solidariteit met gevangen Turkse colle ga's, ook een aantal Polen met naam en toenaam te noemen, dreigde woensdag op het laatste moment de eensgezind heid drastisch te verstoren Voorzitters Harry Mulisch en Bemt Engelmann wisten met een afleidingsmanoeuvre in ieder geval de literaire vrede tussen Oost en West te bewaren. Geen land geen schrijver wordt genoemd in de slotresolutie. palm Op het internationale filmfestival van Cannes is de onderscheiding voor de beste film, de Gouden Palm, toege kend aan twee films- de Amerikaanse inzending 'Missing' van de Griekse re gisseur Costa Ga vras en de Turkse rol prent Yol' van Yilmaz Guney. Turkije heeft enkele uren na de bekendmaking van de uitslag om de uitlevering van Guney gevraagd. Guney. die in Tur kije werd veroordeeld wegens moord ontsnapte vorig jaar uit de gevange- Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Sport: 16 en 17. Varia: 19 en 20. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. De bacterie komt voor in het opper vlaktewater, de bodem en bijvoor beeld in het water van koelinstalla ties. Besmetting met de veteranenziek te gebeurt „via de lucht" en niet via rechtstreeks contact met een zieke of iemand die al besmet is. In de twee zie kenhuizen is de bacterie in de warm waterleidingen gevonden. Ze is ver dwenen door verhitting van het water tot boven de 65 graden. De ziekte ontleent haar naam aan een epidemie van longontsteking (met een toen nog onbekende oorzaak) onder oud-strijders die in 1976 in Philadelphia (VS) op een reünie waren geweest Er stierven toen 29 deelnemers Uit hun longweefsel werd een bacterie ge kweekt die „Legionella Pneumophila" werd genoemd. De ziekte kan goed worden behandeld met bepaalde antibiotica. Veel hangt daar overigens af van de conditie waar in mensen die worden besmet zich be- 'vinden. Maar behandeling is lang niet altijd nodig en ook met iedereen die met de bacterie in aanraking komt wordt ziek en dan met name niet als het eigen 'afweersysteem' goed werkt. De ziekte komt vooral voor bij patiënten die niet veel weerstand (meer) hebben. Eind 1980 waren er in Nederland 4(1 in dividuele gevallen van veteranenziek te vastgesteld. Dat aantal is volgens Meenhorst inmiddels opgelopen tot 60. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kabinetsformatie van demissionair premier Van Agt is vrij wel rond. In de loop van vanmiddag zal hij de fractievoorzitters en de kandi daat-ministers op het Catshuis ont vangen. In Den Haag bestaat nu de ver wachting dat Van Agt nog voor het weekeinde zijn formatiepoging kan af ronden. In kleine kring heeft Van Agt inmiddels de wens kenbaar gemaakt zelf het liefst de ministerspost van bui tenlandse zaken erbij te willen nemen. De regeringsverklaring van het derde kabinet-Van Agt wordt nu op 8 juni ver wacht. Het belangrijke debat over de Voorjaarsnota kan dan een week later gehouden worden. Het ziet ernaar uit dat de beslissing over de datum van de verkiezingen aan de Tweede Kamer zal worden overgelaten. Een kamermeer derheid is voorstander van verkiezin gen vóór Prinsjesdag, waarbij woens dag 8 september het meest waarschijn lijk is. Formateur Van Agt is woensdag in in formele gesprekken met de fractievoor zitters van de vier grote partijen zijn formatie begonnen. Nieuwe afspraken voor nadere gesprekken zijn daarbij niet gemaakt. Wel kondigde de woord voerder van Van Agt aan dat deze van daag met „voor de formatie relevante personen" zal gaan praten. De spoed waarmee Van Agt te werk is gegaan, blijkt ook uit een mededeling van D'66-fractieleider Brinkhorst. Na diens twee uur durend gesprek met de formateur zei Brinkhorst dat de forma tie binnen enkele dagen kan slagen. Te vens is gebleken dat Van Agt nauwe lijks bedenkingen heeft tegen de door D'66 voorgedragen ministerskandida- ten. Dat zijn de Leidse hoogleraar mr M. G. Rood (binnenlandse zaken) en het ka merlid Erwin Nypels (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Mr Rood is sinds 1978 hoogleraar sociaal recht. Ook was hij jarenlang voorzitter van het Humanistisch Verbond. Een andere mogelijke kandidaat voor deze post, mr J. J. Vis (nu Eerste-Kamerlid). wil zich alleen in noodgevallen beschikbaar stellen. Ondertussen is ook binnen het CDA de selectieprocedure op gang gekomen. Als meest waarschijnlijke kandidaten gelden daarbij de huidige staatssecre taris op CRM, Hans de Boer, als minis ter op dit departement, en staatssecre taris Deelman als minister op. onder wijs en wetenschappen. Nog enigszins onduidelijk is wie sociale zaken en buitenlandse zaken gaan doen. Voornaamste kandidaat voor het ministerie van de demissionaire minis ter Den Uyl is de oud-staatssecretaris De Graaf. Maar ook de namen van oud- minister Albeda en NCW-secretaris Herman Wijffels worden genoemd. Behalve de naam van Van Agt als mi nister van buitenlandse zaken a.i. wor den ook als kandidaten genoemd de huidige staatssecretaris Van den Broek en (mogelijk) iemand van buiten de po litiek. Niet uitgesloten is dat het CDA besluit tot een doorschuif-procedure, waarbij minister De Koning (nu land bouw) buitenlandse zaken gaat doen. Oud-minister Braks van landbouw zou dan weer uit de Kamer gehaald kunnen worden voor zijn oude departement. DEN HAAG - De komende en de gaande man bij formateur van Agt op het Cats- Gedogen woensdag huis. P.v d.A-fractieleider Meijer bij het verlaten van het Catshuis in gesprek met - zijn opvolger Ed Nijpels van de VVD istaand In zijn gesprekken herhaalde premier Van Agt de vraag inzake de bereidheid tot gedogen, die maandag ook door in formateur Piet Steenkamp aan de frac tieleiders was meegegeven. Zowel van Meijer (PvdA) als Nijpels (WD) kreeg hij de te verwachten antwoorden. Meij er weigerde opnieuw om de steun van zijn fractie toe te zeggen, terwijl Nijpels bij zijn „harde eis" inzake de verkie zingsdatum (8 september) bleef. Lubbers besprak met Van Agt de vraag op welke wijze de verhouding tussen kabinet en parlement geregeld moet worden. Daarnaast bleef de CDA-ffac- tieleider bij zijn opvatting dat de ver kiezingen kort na Prinsjesdag gehou den moeten worden. Meijer liet weten niet op voorhand te kunnen toezeggen dat zijn fractie een motie van wantrou wen niet zal steunen. Maar overleeft het kabinet een dergelijke eerste stem ming. dan zal de fractie het beleid ver der zakelijk beoordelen. Daarbij zal vooral gekeken worden naar de samen hang tussen ombuigingen en maatrege len die de werkgelegenheid moeten be vorderen. De fractie zal overigens niet zonder meer instemmen met voorstellen uit het akkoord van Goede Vrijdag, waar de ministers wel mee hebben inge stemd. De fractie geeft daar een eigen oordeel over, zei Meijer. Hij accepteert overigens dat het kabinet zal proberen met afwisselend de steun van PvdA of VVD het pakket maatregelen uit de Voorjaarsnota aanvaard te krijgen. MOSKOU (UPD- Sowjetrussische ruimtevaartfunctionarissen heb ben woensdag meegedeeld dat op 24 juni met een Sojoez-ruimte- vaartug een Fransman en twee Sowjetrussische ruimtevaarders in een baan om de aarde zullen worden gebracht. De Fransman in Lean-Loup Chre tien, een luitenand-kolonel van de luchtmacht. Hij wordt tweede pi loot van de Sojoez. De Russische gezagvoerder is Wladimir D^jani- bekov, de derde man is Alexander Ivansjenkov. Franse woordvoerders zeiden ver rast te zijn voor de vroegtijdige be kendmaking van de lanceerdatum. Normaal worden in de Sowjet-Unie alle bemande ruimtevluchten ge heim gehouden totdat de ruimte vaarders veilig in een baan zijn. De Frans-Sowjetrussische bemanning zal de Sojoez koppelen aan het ruimtestation Saljoet-7, dat in een baan op 325 km hoogte rond de aar de draait.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1