PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van Agt belast met vormen tussenkabinet ZWARE SCHADE AAN BRITS OORLOGSSCHIP TOEGEBRACHT Pausmobiel Paus naar Engeland en wellicht naar Argentinië VOORWAARDELIJKE GEDOOGSTEUN VVD autn adria Israël meldt neerschieten van twee Syrische Migs GEEN OFFICIËLE ONTMOETINGEN Falkland-conflict Thatcher wil niet onderhandelen Irak en Iran Iets warmer Droog en zonnige perioden. Middag- temperatuur ongeveer 22 graden. Ma tige zuidelijke wind. 225e jaargang no. 121 Woensdag 26 mei 1982 fpMMMJUUMQ: dom ure westhavendljk 150 4463 AE goes 01100 20440 CASERTA (RTR)- De in de gevange nis zittende filmster Sophia Loren slaapt niet, eet niet en is in een zeer depressieve toestand. Dit hebben ge vangenisfunctionarissen dinsdag meegedeeld. „Ik maak mij grote zorgen over naar psychische toestand. Zij maakt een vreselijke tijd door", aldus gevange nisdirecteur Liliana di Cristofaro te gen journalisten. Gevangenisarts Rosa Caduto voegde eraan toe: „wij spreken over een zeer depressieve toestand. Zij lijdt aan slapeloosheid en aan gebrek aan eetlust, en z zeer opgewonden. Ik heb kalmerende middelen voorgeschreven om haar een beetje tot rust te brengen" La Loren zit een straf uit van 30 dagen, wegens belastingontduiking na haar terugkeer uit Zwitserland naar Italië op 19 mei. TEL AVIV (RTR) - Israëlische jachtvliegtuigen hebben dinsdag in een kort gevecht boven de Libanese hoofdstad Beiroet twee Syrische Migs neergescho ten, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder bekendgemaakt. Hij zei dat de Israëlische toestellen werden onderschept toen zij een routine verkenningsvlucht boven Libanon maakten Premier Menachem Begin heeft, in een nieuw tot de Verenigde Staten gericht ultimatum, dinsdag niet alleen geëist dat er ook in Jeruzalem overleg over Pale stijnse autonomie wordt gevoerd Hij wil bovendien dat dit (te hervatteni overleg in Jeruzalem begint. Frankrijk heeft een bataljon van 600 gevechtstroepen naar Zuid-Libanon ge stuurd om de vredesmacht van de Verenigde Naties (Unifil) te versterken. Er zijn nu al 723 Fransen in de VN-macht. Ook andere landen versterken hun contingent, maar Nederland is niet gevraagd om meer militairen. (Vare onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft dinsdagavond de demissionaire premier Van Agt gevraagd zo snel mogelijk een interimkabinet te vormen. Van Agt heeft de koningin laten weten dat de eerste taak van het kabinet het uitschrijven van nieuwe verkiezingen en het.ontbinden van de Tweede Kamer zal zijn. In de opdracht van de koningin worden geen verdere beperkingen genoemd aan de wijze waarop Van Agt te werk wil gaan. Van Agt heeft, zoals gebruikelijk, de op- zullen gedogen. Als „harde eis" stelde fractieleider Nijpels daarbij de voor waarde dat nieuwe verkiezingen gehou den worden op 8 september. De PvdA heeft geweigerd om het kabinet te gedo gen. Door de uitspraak van de VVD is het duidelijk dat een meerderheid in de Tweede Kamer er voorstander van is dat de verkiezingen al op 8 september gehouden worden. Ook de PvdA en de kleine linkse partijen hebben zich uit gesproken voor deze datum. CDA dracht in beraad gehouden. Eerder op de avond had informateur Piet Steen kamp zijn eindverslag aan de koningin uitgebracht. Hij deelde daarin mee dat het tussenkabinet als eerste taak moet krijgen om verkiezingen uit te schrij ven. Deze zouden in september gehou den moeten worden. CDA en D'66 heb ben al laten weten dat Van Agt premier moet worden van het beoogde kabinet. De vorming van het tussenkabinet is mogelijk geworden doordat de WD- fractie dinsdag toezegde het kabinet te streefd werd naar een interimkabinet. Het demissionair laten doorregeren van het kabinet-Van Agt II stuitte op bezwaren van CDA en (wat later) ook van D'66. Ook PvdA-fractieleider Meij er heeft dat in zijn brief aan Steen kamp toegegeven. D'66 voelen het meest voor een datum kort na Prinsjesdag, zodat de door het Steenkamp deelde verder mee dat hij de verdere totstandkoming van het ka binet beschouwt als een taak voor for mateur Van Agt. Deze moet onderzoe ken welke taken het kabinet zal moeten uitvoeren en wie er deel van gaan uit maken. Hij zal ook nader moeten bepa- ziekenhuizen Het dagelijks bestuur van de RAVOZ (Provinciale Raad voor de Volksge zondheid Zeeland) wil dat met de bouw van het Kanaalziekenhuis in Terneuzen en van het Streekzieken huis Walcheren eerder moet worden begonnen dan het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne aangeeft op de prioriteitenlijst nieuw- bouwactiviteiten. Het RAVOZ-be- stuur vindt dat voor het Kanaalzone ziekenhuis 1983 als startdatum voor de bouw moet worden gehanteerd De bouw van het Streekziekenhuis Wal cheren moet in 1985 van start gaan. PAGINA 3 dreigement De stakingsacties in de Rotterdamse haven zullen zich uitbreiden als de werkgevers blijven weigeren om ver der te onderhandelen over de eisen van de werknemers. FNV-voorzitter Wim Kok uitte dit dreigement tijdens een bijeenkomst in Rotterdam. Vol gens Kok is de actiebereldheid erg groot. 'De FNV staat moreel en finan cieel achter de stakers'. PAGINA 7 energie De Zeeuwse Jeugdraad wil de jonge ren in het voortgezet onderwijs in Zee land betrekken bij de discussies over- met name - de kernenergie. De werk groep Joker (Jongeren over Kernener gie) van de Zeeuwse Jeugdraad heeft hiervoor twee brochures uitgebracht over de energieproblematiek. PAGINA 13 avondwinkels Staatssecretaris Van Zeil wil het mo gelijk maken dat er veel meer avond winkels komen die in principe alles mogen verkopen. De avondwinkels gaan pas om 19.00 uur open en mogen net als de gewone winkels 52 uur per week 'draaien'. Van Zeil wil via een aanpassing van de winkelsluitingswet de gemeenten de bevoegdheid geven om de openstelling van meer avond winkels zelf te regelen. PAGINA 15 meerdere Oranje heeft de vriendschappelijke voetbalinterland tegen Engeland in Londen met 2-0 verloren. Engeland trad aan zonder een aantal bekende spelers die nog bij verschillende Cup- finales zijn betrokken. Toch toonde het team van Ron Greenwood zich in alle opzichten de meerdere van het Ne derlands elftal. Kort na rust kwam die meerderheid via treffers van Tony Woodcock en Paul Mariner ook in de score tot uiting. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 14, 15 en 16. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. nieuwe kabinet op te stellen begroting ,en op wej}ce ^ag in september de ver- knn wnrripn vnn rip verb'ezin^n gehouden moeten worden. Van Agt moet voorts beoordelen op welke wijze de wens van de WD om invloed op het beleid te krijgen te com bineren valt met de weigering van D'6" inzet kan worden van de verkiezingen. Eindverslag eindverslag stelt Steenkamp vast dat uit zijn gesprekken met de fractieleiders van de vier grote parrti j- en al snel bleek dat een kabinet alleen snel tot stand kon komen, indien ge- om dit toe te staan. „Ik heb er mijn op lossingen al voor gevonden", aldus Steenkamp. Hij is bereid, indien Van LONDEN - British Leyland maakte twee speciale 'pausmobielen' voor het bezoek van de paus aan Engeland, dat begint op 28 mei a.s. De wagens zijn uitgerust met kogelvrij glas en veel veïligheidssnvfjes. Na afloop van het bezoek zullen de pausmobielen te koop worden aangeboden. Agt daarom vraagt, deze suggesties door te geven. De tegenstellingen tussen WD en D'66 vormen volgens Steenkamp geen be lemmering om over te gaan tot de vor ming van het interimkabinet van CDA en D'66. Wel is hij van mening dat Van Agt opnieuw zal moeten onderzoeken dat het kabinet niet bij zijn eerste op treden in de Kamer naar huis zal wor den gestuurd. Maar in de opdracht aan de demissionaire premier wordt hier niet overgesproken. VVD In zijn brief aan kabinetsinformateur Piet Steenkamp heeft WD-fractielei- der Nijpels het besluit van zijn fractie om voorwaardelijke gedoogsteun te verlenen, nader toegelicht. Hij vindt het „essentieel" dat de formateur zich ervan vergewist dat het beoogde kabi net niet bij zijn eerste optreden zal worden afgewezen. Daarbij gaat het niet alleen om de verkiezingsdatum, maar ook om de samenstelling. Nijpels stelt zich voor met de komende formateur te overleggen over de te ver vullen vacatures. Zo acht hij het niet nodig dat alle openvallende staatsse cretariaten vervuld worden. De WD zal voorts proberen met de formateur tot duidelijke afspraken te komen over het beleid van de komende drie maan den. Nijpels zal daartoe bij zijn eerste (Slot zie pagina 8 kolom 4) DEN HAAG - Informateur Steenkamp tijdens de persconferentie dinsdagavond in Den Haag nadat hij zijn eindrapport had uitgebracht aan de koningin. §Tn het nu alweer negen we- i.ken durende Falkland-con flict heeft het geweld gezege vierd over de diplomatie, zijn de emoties de baas gebleven over het nuchtere verstand. Ondanks hardnekkige pogingen van eerst de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig en daarna de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, De Cuellar, om de partijen in het conflict rond de confe rentietafel te krijgen, zijn Argentinië en Groot-Brittannië onverdroten voortge gaan zich sterk te maken voor een mili taire confrontatie. Aan beide kanten is alles ondergeschikt gemaakt aan pres tige. De Britten, daarin voorgegaan door premier Margaret Thatcher, heb ben het er maar steeds over gehad, dat 'agressie niet beloond mag en kan wor den' en de junta in Buenos Aires meen de op voor haar acceptabele gronden, dat nu eindelijk de tijd was aangebro ken om de Falkland-eilanden bij Argen tinië in te lijven. Immers, geografisch behoren deze 14.000 km van Engeland gelegen eilanden tot Argentinië. De mo gelijkheid van honderden doden aan beide zijden kon noch Londen noch Buenos Aires tot rede brengen. Het re sultaat na vijf dagen van daadwerkelij ke oorlogvoering; inderdaad honder den doden en voor vele honderden mil joenen guldens verlies aan uitrusting, al gaat het bij dit laatste om verderfe lijk oorlogstuig. De balans is louter ne gatief. Het is triest te moeten constate ren, dat anno 1982 twee verstandige, met elkaar bevriende naties, op een der gelijke wijze met elkaar in conflict kun nen komen. Groot-Brittannië heeft de afgelopen weken geacteerd alsof het nog steeds een wereldrijk moet verdedigen. De dagen van Nelson en Laurence of Arabia lijken teruggekeerd. England rules the waves en dat moet altijd zo blijven... Groot-Briltanniè offert nu zijn goed en bloed voor een paar kale, rots achtige eilanden ergens diep weg in de zuidelijke Atlantische Oceaan, waar - en dat is voorlopig Engelands sterkste punt - achttienhonderd afstammelin gen van Britten wonen, die er niets voor voelen onder gezag van Argentinië te komen. Daar pleit héél veel voor, maar Margaret Thatcher en haar oorlogska binet hebben nagelaten wegen te zoe ken, die tot een vreedzame oplossing van het conflict zouden kunnen leiden. Engelands eerste, impulsieve reactie, op de actie van de Argentijnen de ver overing van de Falkland-eilanden) was het zenden van een sterke vloot. Intus sen is er wel gepraat, maar de stand punten waren zo onwrikbaar, dat geen enkele vredesapostel er eer aan kon be halen. Op dit moment blijft de Veilig heidsraad van de VN koortsachtig zoe ken naar oplossingen, om te beginnen een staakt-hetrvuren voor 72 uur, maar zo langzamerhand is wel duidelijk ge worden, dat Engeland pas wil praten als de Union Jack vanaf elk huis en ie dere schaapskooi wappert in de Falk- lands. Macht en kracht is het enige dat telt. Engeland en Argentinië leggen zich in dit opzicht geen enkele beper king op. De woorden van de Engelse premier, dat agressie niet mag worden beloond, krijgen op die manier wel een heel sinistere klank. (Van onze correspondent) ROME - Het bezoek van de paus aan Engeland gaat door. Ondanks de oor logstoestand rondom de Falklands maakte het Vaticaan dinsdagmorgen het reisprogramma van paus Johannes Paulus II bekend. Behalve een bezoek aan koningin Elizabeth op de dag van aankomst, 28 mei, is er geen enkele offi ciële ontmoeting voorzien. De paus en de Britse regering zullen el kaar officieel negeren. Dit om te onder strepen dat het niet gaat om een bezoek van het staatshoofd van Vaticaanstad aan de Britse natie, maar om een her derlijke ontmoeting van het hoofd van de katholieke kerk met zijn onderda nen in Engeland. Schotland en Wales. Ook is er een oecumenische plechtig heid in de Anglicaanse kathedraal van Canterbury voorzien. Argentinië De paus zal op 10 juni Argentinië bezoe ken, zo heeft een kring uit de omgeving van de regering in Buenos Aires dins dag te kennen gegeven. President Galtieri en de apostolisch nuntius, Ubaldo Calabressi, hebben dinsdag in Buenos Aires drie kwartier gesproken over het bezoek van de paus en over het verloop van het conflict, zo werd nog gezegd. (Van onze correspondent LONDEN - De Argentijnse luchtmacht heeft dinsdag opnieuw een massale aanval uitgevoerd op de Britse vloot rond de Falkland-eilanden. Daarbij is een Brits schip zwaar beschadigd. Dat is dinsdagavond bekend gemaakt door de Britse minister van defensie John Nott. Nott wilde niet zeggen om welk schip het is gegaan, maar in ieder geval niet een van beide vliegdekschepen. Evenmin kon hij berichten geven over eventuele slachtoffers. Hij had ook nog geen gegevens over eventuele Argen tijnse verliezen. Als het Britse schip onherstelbaar be schadigd is, dan betekent dat dat de oorlogsvloot zijn vierde schip verloren heeft. De bewindsman zei echter dat de afgelopen 48 uur voldoende schepen zich bij de Britse vloot in Zuidatlanti- sche wateren hadden gevoegd om deze verliezen te compenseren. Nott zei dat een aanval verwacht werd, omdat de Argentijnen dinsdag hun nationale feestdag hadden. Eerder maakte het ministerie van de fensie bekend dat Britse schepen en vliegtuigen opnieuw luchtaanvallen van Argentijnse straaljagers hebben af geslagen. Daarbij werden drie straalja gers neergeschoten, aldus het ministe rie. Twee van de Argentijnse Skyhawk jachtbommenwerpers werden neerge- Van onze correspondent) LONDEN - Kapitein Alfredo Astiz (29), commandant van het door de Britten gevangen genomen Argentijnse garni zoen op South-Georgia, wordt naar En geland overgebracht. Hij wordt ervan verdacht de leider te zijn geweest van een moordcommando. Frankrijk en Zweden hebben Engeland al gevraagd of zij Astiz mogen verhoren. Volgens de Fransen heeft hij zich in 1977 schuldig gemaakt aan het folteren schoten terwijl zij aanvallen uitvoerden op Britse schepen in de zeeengte tussen West- en Oost-Falkland De derde Skyhawk werd geraakt, toen hij door Britse straaljagers werd gesig naleerd terwijl zij bezig waren met aan vallen op militaire doelen bij Port Stan ley. Volgens het ministerie werden bij en vermoorden van twee Franse non nen en volgens Zweden heeft hij vijfjaar geleden Dagmar Hagelin, een meisje met zowel de Argentijnse als Zweedse nationaliteit, omgebracht. Verschillende getuigen in West-Europa hebben Astiz positief herkend als de man, die in de jaren 1977 tot 1979 een groep militairen leidde, die zich bezig hielden met het martelen en vermoor den van politieke tegenstanders van de junta. Naar schatting 15.000 mensen deze actie geen Britse schepen of vlieg tuigen beschadigd. Veto Premier mevrouw Thatcher verklaar de dinsdag in het Lagerhuis dat Enge land niet over onderhandelingen of een staakt-het-vuren wil denken zo- zijn in die jaren verdwenen. De groep van Astiz moet zich volgens verscheide ne bronnen hebben schuldig gemaakt aan het ontvoeren, martelen en laten verdwijnen van zeker enige honderden mensen Daarbij zijn volgens Frankrijk ook de twee nonnen Alice Domon en Leonie Duquet die zich in Argentinië zouden hebben bezig gehouden met het helpen van mensen die naar hun „verdwenen familieleden op zoek waren. Eerder op de dag werd van Argentijnse diplomatieke zijde in Vaticaanstad ver nomen dat de paus wellicht in de eerste helft van juni naar Argentinië zou gaan. Aartsbisschop Silvestrini. secretaris van de raad voor openbare zaken van de kerk, zou dinsdag nog naar Buenos Aires vertrekken met een persoonlijke boodschap van de paus aan president Galtieri. Op eigen verzoek zal prins Charles za terdag de gezamenlijke gebedsdienst van paus Johannes Paulus en de Angli caanse aartsbisschop, Robert Runcie, in de Anglicaanse kathedraal van Can terbury bijwonen. lang er nog Argentijnse troepen op de Falkland-eilanden zijn. Iedere poging in de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties om tot een bestand te komen, zal dan ook op een Brits veto stuklo pen, aldus de premier. In een harde verklaring herhaalde zij, dat haar regering alle concessies waar toe zij de afgelopen weken voor de Brit se inval bij San Carlos nog bereid was, als ingetrokken beschouwt. Eerst moeten de Argentijnen weg, en daarna zullen de eilanders mogen be slissen over hun toekomst, aldus de pre mier, die daaraan toevoegde te denken dat de Falklanders nu wel helemaal niet meer met de Argentijnen te maken zullen willen hebben Defensieminster Nott zei dinsdagmid dag in het Lagerhuis dat bij de Argen tijnse luchtaanvallen van maandag twee Britse schepen geraakt zijn Vol gens de minister ging het echter niet om (Slot zie pagina 8 kolom 4) Kort na de inval van Irak in Iran, op een moment, dat de Irakezen grote stukken land hadden veroverd en een sterke positie innamen, toonde de Iraakse president Saddam Hoesein zich bereid vredesonderhandelingen aan te knopen met zijn tegenstanders in Teheran, Zijn bereidheid kon worden beschouwd als een diplomatiek-tacti- söhe zet; als gebaar in de richting van al degenen, die zich zorgen maakten over het conflict tussen Irak en Iran, bleef zijn boodschap niet zonder indruk én praten vanuit een militair sterke posi tie geeft veelal niet te onderschatten voordelen aan de conferentietafel. Hoe- sein stuitte echter op een onverzettelijk veto van Iraans opperste leider, ayatol lah Khomeiny, die nauwelijks was be gonnen met de opbouw van de Islamiti sche Republiek Iran. Khomeiny liet zijn tegenstander weten, dat hij geen rust zou kennen voordat de goddeloze machthebbers in Bagdad op de mest vaalt van de geschiedenis zouden zijn terechtgekomen. Khomeiny's voor spelling begint aardig uit te komen. De afgelopen maanden hebben de Iraanse militairen en 'revolutionaire wachters' de Irakezen letterlijk het land uitge jaagd. Weliswaar ten koste van tiendui zenden doden, maar déar tilt men in het Iran van de islamfundamentalisten niet aan. De Irakezen, die in september 1980 een openlijke oorlog begonnen te gen het toen politiek en diplomatiek volkomen geïsoleerde Iranstaan nu op het punt de oorlog te verliezen en tege lijkertijd moet Irak voorlopig elke am bitie opgeven om zijn hegemonie in het gebied rond de Golf te vestigen. Een ontwikkeling, die met name door de ge matigde Arabische landen rondom de Golf met lede ogen wordt bezien en die menig westers staatsman met zorgen vervult. Khomeiny zal niet snel zijn plannen laten varen om de islamitische revolutie naar andere landen te expor teren. Met de overwinning op Irak bin nen handbereik is het te verwachten, dat de spanningen in het Midden-Oos ten en met name rondom de Perzische Golf zullen toenemen. Het Iran van de godsdienstfanaat Khomeiny vormt een gevaar voor de vrede in dit deel van de wereld. Met de val van Chorramsjahr is de politieke kaart van dit gebied van de ene dag op de andere veranderd. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1