UDDiT ZIET! Akkoord over een sociaal plan voor werknemers van Desseaux Meubelfabriek Oisterwijk driekwart eeuw 'klaar voor onder water' DINGENA MOCHT ER OOK WEZEN NATUUR PAKT UIT Afmeerponton Buitenhaven Vlissingen naar de sloop PZC/provincie zilte groente zeekraal stuk goedkoper J DINSDAG 25 MEI 1982 Nog iets te melden? Bel dan 01184-15144 toestel 40 Vakantie vierend in het Zeeuwse kan de bezoeker, per auto, fiets of met de bene wagen toeristische routes volgend, vele plezierige ontdekkingstochten maken. Daar is nu een geheel nieuwe dimensie gekomen, nu Apart Hotel 'De Wielingen' in Cadzand een arrangement heeft ontworpen dat voorziet in een ontdekking van de eigen kunstenaarsziel. Bij palet linksaf, zou je dus bijna kunnen zeggen. Voor 455,- bent u het heertje, of het dametje natuurlijk. En daarvoor krijgt u vier dagen volledig pension terwijl u tijdens de cursusuren ook niet op een droogje hoeft te zitten. Gids op die ontdekkingsreis naar de kunstenaar in uzelf is niemand min der, maar ook niemand meer dan de wat doe jij hier In 'Profiel', het maandblad voor de me dewerkers van verkeer en waterstaat, houden ze een beetje bij wat er zoal aan vindingrijke opschrift,en op deu ren en wanden van waterstaatsbure len valt te registreren. Zoals deze opmerking: 'Wat doe jij hier? Je kon toch zo goed leren?' En wat denkt u van deze: Het 'dienst belang' is vaak het eigen belang van een chef. Nog zo'n mooie: 'Zie mij niet als baas doch als vriend die altijd gelijk heeft'. Om tenslotte af te sluiten met deze ambtelijke wens: 'De hoop van afdeling Bis om ooit af deling BI te worden'. West Zeeuwsvlaamse kunstenaar Krijn Doolaard. Een nieuw gat in de markt? zien we straks in de contreien van Cadzand buurmannen Belg en Oosterbuur druk aquarellerend in de berm? Dat zal de toekomst duidelijk maken. De wervende folderteksten moeten al vast wat sluimerende talenten wakker maken. Even citeren: Iedereen kent dat overweldigende ge voel dat bezit van je neemt bij het zien van: een fonkelende sterrenhemel, terwijl de wereld om je heen lijkt te slapen een weiland vol zonnig gele paarde bloemen onder een zorglijk bewolkte hemel het vermoeid gelukkige gezicht van een moeder die haar pasgeboren kind tegen zich aanvoelt. Zulke gevoelens lijken vaak groter dan we zelf zijn. Ze vormen een brok in je keel en komen soms in een lach- of huilbui naar buiten. Jammer dat we aan die gevoelens geen andere vorm kunnen geven. Daarmee laten we een aantal creatieve momenten in ons le ven gewoon voorbij gaan". De onderzeedienst van de Konink lijke Marine kan bij de vieri van het 75-jarig bestaan aanstaande vrij dag in Den Helder ook een aantal Zeeuwen verwachten. De bouw van onderzeeboten op de werf van de ko ninklijke maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen maakte destijds de be langstelling wakker voor toetreding tot de onderzeebootdienst. Er werd in Vlissingen een reeks onderzeeboten gebouwd, zoals de eerste van Neder land. Ook de eerste onderzeeboot voor Nederlands Indië, de 'K 1' werd door de Vlissingse werf afgeleverd. De reünie in Den Helder krijgt een bij zonder programmapunt in de vorm van de aanbieding van het stuurwiel van de K XVII. een onderzeeboot die in december 1941 vlak na het begin v de oorlog met Japan in de Zuidchinese Zee is tenonder gegaan. Het stuurwiel kwam boven water na een expeditie, die de heer K.C. Besangon uit Ijmui- den heeft gemaakt naar de plaats, waar de onderzeeboot destijds na op een mijn te zijn gelopen, zonk. Een kleine twintig mijl ten noorden van de Tiomaneilanden trof een ploeg dui kers het wrak aan. Door aangroei op de scheepshuid bleek het boegnummer niet meer afleesbaar. Een gedeeltelijk uitgewiste registratie op een spaak van het stuurwiel biedt echter vol doende houvast om met grote stellig heid aan te nemen, dat het gevonden wrak dat van de K XVII is. De plaats van het wrak van de 'O 16' een onder zeeboot, die.in de buurt van de K XVII gezonken zou moeten zijn kon niet meer worden gelokaliseerd. De heer Besancon is zoon van de com mandant van de ten onder gegane K XVII. Tijdens de bijeenkomst in Den Helder zal een van de reünisten, een van de veertien die vanuit Australië zijn over gekomen, de vlag van de 0-24 aanbie den. Deze boot werd in 1954 uit dienst gesteld en de reünist had bij die gele genheid de vlag 'veilig gesteld' en wenst nu afstand te doen van zijn be zit. De jubileumdag zal vooral worden be nut om oude tot zeer oude vriend schapsbanden - de oudste reünist is 94- aan te halen. trouwen of de consument dat zomaar wil aannemen. „Je kunt het de mensen toch niet wijsmaken" zegt een plukker uitKrabbendijke. Ik haal trouwens al tijd al de zeekraal uit de Oosterschël- de. Ik heb zelf altijd gevaren dus ik weet wel wat voor water het is, de kant van Antwerpen uit. Voor de lamsoor geldt hetzelfde. Al leen kwamen de berichten over te hoge cadmiumconcentraties op een mo ment dat de verkoop van lamsoor al een eind was afgesloten. Alle hoop bij de handel is nu gevestigd op de komst van gretige afnemers on der de toeristen, die zich nog niet ge remd voelen door de berichten. Intus sen is de prijs van de uitstekend eetba re Oosterschelde-zeekraal al twee gul den per kg gezakt. Waar de een klap pen krijgt, kan de ander dus zijn voor deel doen. 'De Wielingen' voor de periode van 2 tot en met 6 juni. 22 tot en met 26 sep tember, 20 tot en met 24 oktober en 17 tot en met 21 november. Nog geen afgestudeerde Rembrandt na de stoomcursus van vier dagen? Geen nood: „Het restmateriaal inclu sief penselen en palet neemt u gewoon mee naar huis, om daar verder te gaan", zo meldt de brochure bemoedi gend. Een fietstocht langs de binnenwegen vormt in deze dagen een welkome attractie voor wie zich kan verheugen in het uitzicht op eenfeestelijke bermversienng van welig tierend fluitekruid. En als zich dan tussen die fris ogende schermbloemige beplanting nog zo'n schone plukster valt waar te nemen als de fotograaf mocht ervaren, is het klimaat rijp om opgewekt dat overbekende oude lied aan te heffen: 'Komt mee naar buiten,allemaal..." In de krant van maandag bladerend mocht u dan wel oog in oog zijn ko men te staan met de Limburgse schoonheid Brigitte Dierckx, winna res van de Miss Holland-verkiezing, we zijn ook weer wel zo chauvinis tisch dat we graag willen weten hoe de Zeeuwse deelneemster het er vanaf heeft gebracht. Dus even snel contact gezocht met het waterschap 'De Drie Ambachten' in Axel, waar kandidate Dingena An- driessen behalve mooi zit te wezen ook administratief doende is. „Ik ben derde geworden", zo laat de 21-jarige Temeuzense weten. „En dat is nog niet zo slecht want er waren achttien deelneemsters". Een negenkoppige jury, waartoe ook Harm Wiersma- laat die maar schui ven- behoorde, nam het damesdefilé af. Er werd eerst in avondkleding ge showd, daarna in sportkleding, waar bij Dingena koos voor een balletpakje en vervolgens vermoeiden de juryle den zich de ogen in de aanblik van de kandidates in badkleding. Bij de selec tie namen twee niet in voorronden aangetreden Limburgse meisjes de kop, waarna Dingena Andriessen de derde plaats bezette. de De Temeuzense kandidate kan zich wel vinden in de keuze van de jury voor de Limburgse Brigitte. „Maar nummer twee was een beetje klein al had ze best een leuk snuifje", zo becommenta rieert Dingena. brandhout Naar haar indruk zat er ook 'een hoop brandhout' tussen de kandidates. Meisjes die veel te dik waren of niet fotogeniek. En weer andere hadden wel een redelijk figuur maar weer geen leuk gezichtje. „Je staat er toch van te kijken wat er door die voorselectie is gekomen", zegt Dingena. Het miss-avontuur is met deze uitslag nog niet afgelopen. De kans bestaat dat Dingena naar een buitenlandse verkiezing wordt afgevaardigd. De als eerste vijf geindigde deelneemsters komen daarvoor in aanmerking. Maar ook als het niet zover komt is het voor Dingena toch een ervaring geweest, die ze niet had willen missen. Vooral het circus rondom de hele gebeurtenis heeft wel enige indruk gemaakt. „We werden bewaakt door bodygards met honden", vertelt de Temeuzense. Vriend en manager Herman toont zich zeer ingenomen met het in Amster dam bereikte resultaat. „Ze stonden er van te kijken dat er uit die verre uit- hoek in het land nog zoiets moois kon komen", merkt hij trots op. De consument kan in deze dagen profiteren van een voordeliger aanbieding van de smakelijke Zeeuw se groente zeekraal. Na de berichten over giftige zeekraal als gevolg van een te hoge cadmiumconcentratie in dit op de schorren groeiende plantje, is de groente zeekraal een beetje in ongenade gevallen. Hoewel de hoge cadmiumconcentratie alleen is geconstateerd op de schorren en planten in het Westerscheldegebied en niet in het Oosterscheldegebied hebben de berichten toch menige trou we afnemer aan het schrikken ge maakt. De verkoop is aanzienlijk ge daald. De groentehandel, die de ver-» koop van zeekraal als extraatje be schouwt, klaagt steen en been. „Ik ver koop 100 tot 150 procent minder", meldt een handelaar, die zijn kisten zeekraal nu uitvent met een kaartje waarop nadrukkelijk staat vermeld, dat de aangeboden zeekraal uit de Oosterschelde komt. Maar het is nu een kwestie van ver- JAC0UES CATS NCVB Aagtekerke AAGTEKERKE - De afdeling Aagte kerke van de NCVB hield onder leiding van mevrouw Nonnekes-De Putter de laatste vergadering van dit seizoen. Me vrouw A. Witkamp-Schalkwijk besprak ket boek 'De danseres zonder benen' van Clara Asscher-Pinkhof. Het nieuwe seizoen wordt op 21 september geopend met een creatieve avond. Koffiecontact inArnemuiden ARNEMUIDEN De vrouwencontact groep Arnemuiüen houdt morgen, woensdag, de maandelijkse koffiecon- tactmorgen in gebouw De Arne. Burge meester M. Markusse zal vanaf tien uur vragep over gemeentepolitiek beant woorden. De ochtend begint om kwart over negen. Brandje in schuur VLISSINGEN - Het verslepen van de 104 meter lange afmeerponton 'Haml- na' van het voormalige bunkerstation uit de Vlissingse Buitenhaven naar de binnenhaven heeft maandag enige pro blemen opgeleverd. Bij het binnensle pen van het gevaarte in de zeesluis kwam een aan de ponton bevestigde kabel tussen de buitendeur en de sluis- drempel vast te zitten. De deuren moesten toen opnieuw worden ge opend en het hele transport moest ach- Streekvergadering NCVB in Koudekerke KOUDEKERKE - De NCVB afdeling Koudekerke hield samen met de afde lingen Vlissingen, Souburg en Lamme- renburg de streekvergadering. Spreekster was de schrijfster Jos van Manen-Pieters over haar eigen werk, Het NCVB koor uit Vlissingen zorgde voor de muzikale omlijsting. Organist Onze Lieve Vrouwekerk Vlissingen viert 50-jarig jubileum VLISSINGEN - De organist van de On ze Lieve Vrouwekerk in Vlissingen, W. H. G. Timmermans viert op eerste pinksterdag, zondag 30 mei zijn vijftig jarig jubileum als organist. Ter gele genheid hiervan wordt op die dag een feestelijke herdenking gehouden in de Onze Lieve Vrouwekerk die om 9.30 uur begint. Dan wordt tevens het feit herdacht dat de heer Timmermans meer dan tien jaar verbonden is aan het parochiaal dameskoor in Vlissin gen als dirigent-organist. De heer Timmermans werd op 6 april 1924 geboren en woont In Goes. terste voren de sluis uit om de kabel weer los te trekken. Bij het springtij van maandagnacht werden de sluisdeuren opengezet om een verhoogde waterstand in de bin nenhaven te creren, waardoor het ge vaarte in het voormalige dok In de bin nenhaven gevaren kon worden. Daar zal het vaartult worden gesloopt door het Vlissingse metaalverwerkende be drijf 'Nimeta'. Het verwijderen van de 'Hamina' houdt verband met de bouw van een nieuwe steiger, waarmee begin juni aan de oostzijde van de Buitenha ven wordt begonnen. Op 1 november zal deze afmeergelegenheid in gebruik moeten komen, De komende maand zullen ook twee nieuwe opslagtanks van de nv Haven van Vlissingen aan de Buitenhaven worden opgeleverd. Hier mee wordt een extra opslag-capaciteit van 17.500 kubieke meter gerealiseerd. Met het in gebruik nemen van de nieu we steiger in november verdwijnt ook het uit 1917 daterende tankschip 'Hav- vlis' uit het havenbeeld van de Vlis singse Buitenhaven. VTV Vlissingen houdt jeugddag VLISSINGEN - Zaterdag 5 juni houdt het VTV jeugdbestuur in Vlissingen een jeugddag voor de kinderen van 4 tot en met 14 jaar. Verzamelplaats is op het parkeerterrein naast de kano vijver in het Nollebos. Het begint om tien uur. Bij slecht weer wordt het in het club huis van VTV gehouden, achter Bas- kensburg sportveld. KAPELLEBRUG-Vijfhonderd gulden Ineens plus honderd gulden per dienst en een aanvulling op de ww-uitke- ring. Dat is in grote lijnen de inhoud ran het sociaal plan dat de tapijtfa- briek Desseaux in Kapellebrug met de vakbonden voor de werknemers heeft opgesteld. Zoals gemeld gaat de fa briek binnenkort sluiten. Daarbij ko men in totaal veertig mensen op straat Ie staan. Aan elf van de werknemers is een nieuwe baan aangeboden bij de fa briek van Desseaux in Dendermonde. Deze werknemers hebben nog niet alle maal beslist of zij het aanbod zullen accepteren. Een punt van overleg is voor hen de afstand naar Dendermonde, de reiskos ten en de 'koersafwijking' van de Belgi sche frank. Voor degenen die niet naar Dendermonde willen en ook de 29 werk nemers die op straat komen te staan is er een uitkering van 500 gulden ineens 1100 gulden per dienstjaar, Verder krijgen zij een aanvulling op de ww-uit- kering tot 100 procent. Dat bedrag staat vast en of de ww-ultkering nu om hoog of omlaag zal gaan. dat zal niet van invloed zijn op de uitkering van Dessaux. Zodra de werknemers in de WWV belanden zullen de uitkeringen Dessaux dan ook niet omhoog gaan. Deze aanvullingen op de ww zul len afhankelijk van het aantal dienstja ren en de leeftijd van de werknemer worden uitgekeerd van minimaal zes maanden tot maximaal 30 maanden. Ongeveer de helft van de werknemers van de tapijtfabriek in Kapellebrug be staat uit Belgen. Ook zij krijgen een 'aanvulling'. In hun geval is uitgegaan van een fictieve ww-uitkering (een uit kering die zij gekregen zouden hebben als zij Nederlander geweest zouden zijn) en Dessaux vult deze 'uitkering' even eens aan tot het salaris dat zij verdien- een bedrag dat zij gekregen zouden den. hebben over driejaar als zij hun 25-jarig Enkele mensen die al vanaf de start van dienstjubileum bij Dessaux zouden de fabriek in 1960 in dienst zijn krijgen hebben gevierd, ook hun jubileumuitkering uitbetaald, De sluiting van het bedrijf gebeurt in De weverij van de Desseaux-fabriek in Kapellebrug twee fasen. De werknemers in de spoe- lerij zijn over het algemeen degenen die het kortstbi j het bedrijf zijn en hun opzegtermijn loopt dan ook het eerst af. Voor hen zal er na half juli geen werk meer zijn. Het gaat hier om onge veer de helft van het personeelsbe stand. Deze mensen krijgen na 12 juli vrijaf en gaan officieel per 30 juli weg bij het bedrijf. Bedrijfsleider A. W. van Moorsel van Desseaux Kapellebrug verwacht dat omstreeks half septem ber de overige werknemers zullen ver trekken. Dan sluit namelijk de weve rij. Hiermee zal de algehele sluiting van het bedrijf een feit zijn. Districtsbestuurder Bram Oudenaar den van de FNV toonde zich tevreden over het behaalde resultaat. Volgens Oudenaarden heeft de FNV er voor de vakbondsleden binnen het bedrijf nog- eens 10.000 gulden totaal uit weten te slepen. Dat geld, overigens eenmalig, zal aan de hand van het aantal jaren lidmaatschap onder de werknemers worden verdeeld. Met de sluiting van het bedrijf heeft Desseaux een begeleidingscommissie ingesteld. Daar kunnen de werknemers terecht met hun rpoblemen en vragen met betrekking tot de sluiting van het bedrijf. (ADVERTENTIE) MIDDELBURG - De Middelburgse brandweer heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een brandje geblust, dat was ontstaan in een schuur achter wo ningen aan de Zusterstraat in Middel burg. De brandweer kreeg de brandmel ding omstreeks kwart voor vier. De in houd van de schuur, volgens een woord voerder van de brandweer stonden er voornamelijk tuinmeubelen, is verloren gegaan. De schade is nog niet bekend, de oorzaak evenmin. Zomerkamp Arnemuiden ARNEMUIDEN - De stichting zomer kamp Arnemuiden is onlangs weer be gonnen met de voorbereidingen van het zomerkamp 1982. Dit jaar zal het gehele gebeuren draaien om het thema 'visse rij'. Ouders en vrijwilligers participeren nu reeds volledig mee bij het opstellen van het programma en de activiteiten. Het ligt in de bedoeling het kamp te houden in de week van 2 tot en met 6 augustus. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindseweg 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5. Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantlaan 28. Kanaleneiland. Valkenburg (L): Reinaldstraat 9. Zuidlaren: Verlengde Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65. tel. 04242-19012. De "Hamina'in de Vlissingse zeesluis tijdens de poging, de vastgeraakte kabel los te trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9