PZC/varia CASSETTES g^pAgrimarkt Uéffhij elkaar goedkoper gHANDL49 BftwgB ff computer verzekert het beste resultaat WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN \eocs DINSDAG 25 MEI 1982 ;t.h NSI 16 (Door Hugo van der Heem Cassetterecorders zijn makkelijk. Even zo'n handig doosje erin en je hebt een uur muziek. Maar wil je echt naar een mooi stuk muziek luisteren, zonder afgeleid te worden door al lerlei storende bijgeluiden, dan valt menige opname door de mand. Ruis, soms nogal wat vervorming, zijn hoorbaar wanneer je de bandjes luider afdraait dan als achtergrondmuziek. Wil men toch een aanvaardbaar geluid, dan moeten er allerlei kunst grepen worden uitgehaald om toch een behoorlijke geluidskwa liteit te krijgen. De laatste tijd ontstaat er dank zij de micro-elektronica en allerlei computer kennis toch een nieuw ras hoogwaardi ge cassetterecorders, die wel een hoge kwaliteit geluid blijken te kunnen ge ven. Maar dan ook alleen als men zeer zorgvuldig alle factoren die het opna meproces beïnvloeden, meet en in de hand houdt. Helaas zijn die nieuwe recorders noodzakelijkerwijs tamelijk duur. Hoewel er meer merken bezig zijn met de verbetering van de cassetterecor ders, zijn er op dit moment twee die wel heel fundamenteel anders zijn. Dat zijn de Japanse fabrikant Nakamichi en de Europese industrie Bang en Olufsen. Van de laatste is het opmerkelijk, dat hij zich kan meten met de Japanse on derzoekers op dit gebied. De toch be trekkelijk kleine producent van elek tronische apparatuur mikt op een bo venlaag van kwaliteitsbewuste consu menten, die bereid zijn voor een mooi, maar ook technisch hoogstaand pro- dukt (veel) meer te betalen. beperkingen Wie het onderste uit de kan wil bij cas- setterecording, moet zich bewust zijn van de beperkingen van het systeem. De smalle band in een cassette meet maar 3,8 mm. De helft van een tape recorderband. Ook de snelheid waar mee de band langs de koppen loopt, is met 4,75 cm-sec. de helft van wat veel bandrecorddrs lopen en een achtste van wat een studiorecorder aan band per seconde gebruikt. Al met al moet de cassetterecorder het met acht keer lager bandverbruik stellen als de ge middelde spoelenrecorder en is het ge- luisspoor in verhouding tot een studio- recorder zelfs 32 keer zo kritisch. En dat nog allemaal afgezien van de dikte van de magnetische laag, die ook ge ringer is bij cassettes. In plaats van goedkoper dan een spoe lenrecorder zou een even goed klinken de cassetterecorder eigenlijk duurder moeten zijn. Omdat de consument dat in het algemeen niet accepteert, kan men meestal geen rekening houden met die enrom krappe toleranties. Meest voor de hand liggende advies voor gebruikers van cassetterecorders is dan ook: zorg tenminste vooreen goe de bandsoort, want op een slap bandje van 2.50 kan zelfs een monstercasset terecorder van 10.000 (en die bestaan) geen redelijke toonladder vastleggen. rigoureus De nieuwe B en O Beocord-9000 is daar ook erg rigoureus in. Het apparaat meet de waarde van de gebruikte band voor hij gaat opnemen. Is de band slecht, dan weigert hij eenvoudig dienst. De machine zoekt ook uit met wat voor bandsoort hij te maken heeft. Is het een ferroband, chroom- of verge lijkbare categorie Japanse band of me- tal-band? De recorder doet dat om een optimaal resultaat te krijgen. Ook individuele verschillen tussen bandjes van gelijk merk of klasse kun nen onderling worden gemeten en zono dig gecorrigeerd. De metingen gaan on der andere uit van de gestnadaardiseer- de gaten aan de achterzijde van de cas sette die aangeven of men te doen heeft met metal, ferro of chrrom. Wijkt bij voorbeeld een chroomband kwalitatief sterk af van zijn klasse, dan zal de cas setterecorder hem na enig meten toch als een ferroband indelen. Wat de cassetterecorder allemaal meet, grenst aan het ongelooflijke en zou menig laboratorium op geluisge- bied jaloers maken. Eerst stelt de ma chine de voormagnetisatie in. Elke bandsoort vereist namelijk een speci fieke instelling van de zogenaamde bias, zoals voormagnetisatie ook wel genoemd wordt. Is die te gering, dan is de vervorming groot. Bij een te sterke voormagnetisatie treedt bijvoorbeeld een sterk hogetonenverlies op. Daar om bekijkt de machine het frequentie- gebied tussen 333 en 6000 Hertz. Stap voor stap corrigeert en met het appa raat in een schaal van maximaal 48 stappen. De meetmethode is zo verfijnd, dat het niveau voor het linker en het rechter kanaal nog iets kan verschillen. Het rechrer kanaal, dat wat meer naar het midden van de band ligt, kan namelijk iets beter zijn. Vervolgens meet de Beo- cord de gevoeligheid van de band voor de zeer hoge frequentie van 17.000 Hertz. Dat gaat via de opname- en weer- gavekop, die in een huis zijn onderge bracht en nauwkeurig sporen. In 16 stapjes kan de weergave van hoogst hoorbare tonen op niveau worden ge bracht. Dan meet de machine inwendig de gevoeligheid van de band. Ook hier weer 16 stappen om precies evenveel signaal van de band te krijgen als erop wordt opgenomen. Omdat vervorming voor een belangrijk deel het luistergenot bepaalt, meet het apparaat de specifieke vervorming van de ingelegde band daarna. Is de vervor ming gering, dan zal de machine later een veel hogere uitsturing van de band toelaten, dan wanneer de band snel ver vormt. Een goede band zal zo direct al een betere signaal-ruisafstand leveren. Dit hele meetproces wordt gestuurd door een microcomputer. Hoewel het tests zijn die normaal in een laborato rium plaatsvinden en daar veel tijd vergen, heeft de Beocord er maar 9 se conden maximaal voor nodig. Daarna wordt de band automatisch terugge spoeld en staat klaar voor opname. Het gedeelte waar de band wordt getest lig op een minuut van het begin. Niet on middellijk na de aanloopband, omdat de band daar vaak minder is. Alle meetgegevens worden vastgehou den zolang de band in gebruik is. Ze zijn zelfs op te roepen, zodat men niet hoeft af te gaan op de slogans van de banden fabrieken. Men weet of een bandje werkelijk goed is en 'hoge cijfers' haalt. Wordt de band middels de eject-knop naar buiten gehaald dan 'vergeet' het apparaat de tapesoort. Tenzij men (bij voorbeeld als het om een veel gebruikte bandsoort met weinig onderlijke ver schillen gaat) de gegevens wil bewaren. Zij worden dan in een 'geheugentje' vastgelegd, zodat men de volgende keer bij een bekende band niet weer hoeft te testen. Ook op andere wijze heeft men getracht het onderste uit de kan te halen. De recorder is uitgerust met traagheidslo- ze meters waarmee men exact kan zien hoe hard het geluid is. Verder is de nieu we ruisonderdrukker Dolby-C inge bouwd, die erg effectief is. Aan boord van de machine is voorts een timer die in samenwerking met een tuner of radio automatisch opnamen kan maken bij afwezigheid. Zeer fraai is ook een band teller die reële minuten en seconden aanwijst en tenslotte ook nog een sys teem, HX-professional, waarmee men de uitsturingsgrens nog heeft weten te verleggen of wel nog meer ruis heeft we ten weg te werken. Het B en O-produkt kost dan ook wel 3895. Een andere top-of-the-bill-fabrikant is de Japanse Nakamichi. Ook daar een prijs die rond de 4000 ligt. Het gaat om een machine die 1000 ZXL heet en ook zowat alles kan. Gelukkig maakt de fabrikant - B en O doet dat niet - ook een aantal machines die betaal baar zijn en desondanks uitstekende kwaliteit leveren, maar wat meer op inzicht van de gebruiker mikken. Bij de 1000 ZXL heeft men duidelijk alle technische hoogstandjes willen uitha len- De Nakamichi kent een controlesys teem dat A.B.L.E. heet De A staat voor Azimuth, B. voor Bias, L. voor Level en E voor Equalisation. Ook daarmee wordt elke cassette getest. Azimuth is een systeem waarbij de opname- en weergavekop precies in een lijn worden gebracht. Vervolfens doet de machine hetzelfde als de Deense 9000, hij test de voormagnetisatie die voor een bepaald type band is gewenst. Daarna test hij de gevoeligheid van de band en stelt zich daarop in. De Nakamichi controleert tenslotte het frequentiegebied, dus de doorgifte van hoge en lage tonen. De fabriek claimt een spectrum van 10 tot 25.000 Hz binnen 6 dB op een gewoon bandje en zegt dat op een kwaliteits band de weergave van 20-20.000 Hz bin nen 1 dB te bereiken is. muziekgeheugen Het testen duurt 15 seconden. Ook hier kunnen de gegevens van een aantal meest gebruikte tapes worden opge slagen in een geheugen, zodat dan de testafse kan worden overgeslagen. Hetzelfde soort geheugen kan ook die nen om de vastgelegde muziekstukken terug te vinden. Elke pauze van meer dan twee seconden wordt geregi streerd en genummerd. Op die manier kan men 15 afzonderlijke nummers te rugvinden op een zijde van de band. Er zijn vier motoren aan boord van het Japanse vlaggeschip. De band wordt gespannen tussen twee draaiende as sen, ook wel capstans genoemd. De mo toren zorgen voor het loopwerk, het in brengen van de cassette en het zorgvul dig nastellen van de koppen. Natuurlijk zijn er prachtige meters en knoppen en dat mag natuurlijk ook wel voor die prijs. Ook ingebouwd het Dolby-C-rul- sonderdrukkingssysteem. Niemand zal van de gemiddelde consu ment verlangen dat hij zoveel uitgeeft voor een cassette deck. Voor die prijs kan men immers een rijk uitgeruste Hi-Fi-toren kopen met werkelijk alles erop en eraan. Wel geeft het een indruk wat ermogelijk is met serieuze casset te-recorders. Als men dan beslist geen kapitalen wil uitgeven voor een cassetterecorder en toch jaren lang plezier wil hebben van een behoorlijk deck of cassettespeler is 500 toch eigenlijk wel het minimum en voor een kwaliteits cassetterecorder toch zeker wel een 1000. Het is vaak zo dat een fabrikant die meer apparaten maakt tot in de hoog ste regionen in elk geval veel ervaring heeft en ook de eenvoudiger decks veel know-how meegeeft. Hoewel, er zijn natuurlijk ook weer uitzonderingen. Dat bewijst de Beocord 9000, waar u hierboven over las, wel weer. De Beocord 9000 ziet er door zijn strak gestileerde uiterlijk niet uit als een compu terdeck. MALS Braadhuiken 900qram adviesprijs. STUKS ZIE OOK ONZE EXTCA ADVERTENTIE. Het inwendige van Beocord bewijst hoe ingewikkeld topklasse is. &5O Cl. BETUWE MINI FRITES TWEE DRANK WPPE TJONGE VENEI/B? ■i5PS- LITERFLES ALLE SMAKEN BOURBON pcgaeR-rasf oiv. Smaken 1?OOMBOTER KOEK Ai CA 2SOGRAM advieSP FLES3E 200CC. M ®cocoS'-"'AQQ MACSONBUAW -T ~,rr —<n_ ^es-79 560ML.F(?ENZEL Öl/RKEN CHIPSS-1 IWEERLOKB IUITSE huukwasen UDVOftMT KILO A 1SS4 Onze openingstij van Doomestraat 2 - Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 42