Boycot schepen Terneuzen en Gent maandag opgeheven Viertal uit Hulst onder indruk van levensomstandigheden Polen Ruim vijf ton voor onderzoek bodem in 14 Zeeuwse gemeenten Solozeiler Pleurt van der Lugt terug in de Oosterschelde FNV O VER WEEGT STAPPEN TEGEN LEDEN ZEEUWSE almanak IN TOTAAL 21 MILJOEN 'ALLEEN KOMKOMMERTJES EN MEELBALLEN' DINSDAG 25 MEI 1982 PZC/provincie TERNEUZEN/GENT - In de haven van Gent is de boycot van schepen, die in verband met de staking in de Rotterdamse haven 'besmet' zijn verklaard, maandagmiddag opgeheven. De Belgi sche vakbond BTB nam dat besluit, nadat het Terneuzense overslagbedrijf Ovet de besmette Griekse bulkcarrier 'Virginia', geladen met ruim 30.000 ton soja voor Rotterdam, gistermorgen toch loste. Het schip was enkele dagen geleden in de haven van Antwerpen geweigerd. De BTB in Antwerpen neemt vandaag (dinsdag) een beslissing om ook daar de boycot op te heffen. Volgens de vervoersbond FNV heeft het besluit van 'Gent' geen gevolgen voor de stakingsacties in Rotter dam. BTB-bestuurders In Antwerpen voel den er gisteren niets voor direct een be sluit over al dan niet opheffing van de boycot te nemen, omdat er op dat mo ment geen enkel besmet schip op de nominatie voor de Antwerpse haven stond. In Gent evenwel werd direct na dat de beslissing was gevallen (de lijst met besmet verklaarde schepen ver dween bij de BTB in de prullemand), een schip met 40.000 ton sojaschroot ge lost. De helft van die lading is bestemd voor Rotterdam. De Vervoersbond FNV heeft maandag morgen alle moeite gedaan om te voor komen dat het personeel van Ovet in Terneuzen de 'Virginia" zou lossen. Rond vier uur in de morgen werd in de Massagoedhaven begonnen met de overslag van de lading soja in binnen vaartschepen. Een kleine twee uur later riep districtsbestuurder Nico Sannes, inderhaast vanuit Rotterdam naar Ter neuzen afgereisd, de drie kraanmachi nisten op het werk neer te leggen. Dat werd echter geweigerd. Verdere acties in het overslagbedrijfle- verden ook nauwelijks resultaat op. Van de ruim tachtig personeelsleden bij Ovet legden er slechts zes het werk neer. Zij gingen, nadat een gesprek tus sen Sannes en de directie van Ovet ook niets had opgeleverd, rond half elf maar weer aan het werk. In het onderhoud met Sannes liet de Ovet-top het aan het personeel over de 'Virginia' al dan niet te lossen. „Wij erkennen het recht op staken, maar evenzeer het recht op werk", aldus de directie. Sannes ver trok daarna terug naar Rotterdam, waar hij ook bij de stakingsacties is be trokken. Weinig publiek op eerste kijkdag Diepvries Breskens BRESKENS - De eerste kijkdag bij 'Diepvries Breskens' heeft minder be langstelling getrokken dan verwacht. Onder de enkele tientallen nieuwsgie rigen waren maar enkele serieuze ko pers aanwezig. Vandaag, dinsdag, verwachten de vei lingmeesters, Troostwijk uit Rotter dam, wat meer bekijks. Eventuele ko pers zullen namelijk overnachten in Breskens om woensdag de veiling in het gebouw van de vismijn bij de haven te kunnen bijwonen. Die begint 's mor gens om tien uur met de openbare ver koop van de 580 stukken. De belang rijkste nummers zijn de twee vrijwel geautomatiseerde lnpaklijnen van het failliete visverwerkingsbedrijf. Veel machinerièn worden eerst apart ge veild. en vervolgens nog in combinaties bij afslag verkocht. Ook de gebouwen van het bedrijf gaan woensdag onder de hamer. INBRAKEN IN TERNEUZEN EN ZAAMSLAG TERNEUZEN - Uit de oude lts aan de Axelsestraat in Terneuzen zijn vier voetballen en een muziekinstrument gestolen. Uit de auto van H. H., gepar keerd aan de Newtonstraat in Terneu zen, werden een autoradio en een ge luidsbox ontvreemd. Het zwembad in Zaamslag mist na een inbraak 14 abon nementen en wat kleingeld. Strandhokjes opengebroken VRÓUWENPOLDER - In de nacht van zondag op maandag zijn 21 strandhok jes op het strand van Vrouwenpolder ter hoogte van Breezand opengebro ken. De rijkspolitie groep Veere heeft de zaak in onderzoek. Er is nog geen con tact geweest met de gebruikers van de hokjes, zodat nog niet bekend is of er iets wordt vermist Verkering ,JJag meneer, u spreekt met een vriendin van Annelies", zei een meisje zondag met een lief stem metje door de telefoon. Een voordat we konden zeggen, dat we eigenlijk geen Annelies kennen, ging ze ver der: „Wilt u aan Ronnie vragen of hij verkering wil nemen met Anne lies"? Tot onze spijt moesten we meede len. dat ook Ronnie niet tot de kring van onze bekenden hoort. We had den dat graag anders gezien, want wat is er nou aardiger om tegen Ronnie te zeggen, dat Annelies hem bemint. En ofie maar verkering met haar wil nemen. .Jiet is jammer - je hebt een ver keerd nummer gebeld", zeiden we tegen de vriendin van Annelies. Ze giechelde lang voordat ze de hoorn op de haak legde. Na het mislukken van zijn missie maandagmorgen sprak de FNV-be- sluurder ai zijn vrees uit voor eventue le internationale gevolgen. Zowel de Duitse vakbond OTV als de Belgische BTB had zich met de stakers in Rotter dam solidair verklaard door besmette schepen in Bremen, Hamburg, Gent en Antwerpen te boycotten. Juist de 'Vir ginia' was eind vorige week tot drie maal toe door Belgische havenwerkers geweigerd. Sannes: „Dat het schip nu bij Ovet toch is gelost is zeer teleur stellend voor ons. Maar we hebben ge woon niet méér kunnen doen, en dan heeft het geen zin om door te gaan met zes mensen. Dat heeft dan geen nut. Hier kunnen overigens best wel eens internationale gevolgen uit voortko men". Die gevolgen bleven dan ook niet uit De BTB-Gent besloot maandag nog de boycot op te heffen, nadat bestuurder Districtsbestuurder Nico Sannes van de Vervoersbon d FNV (l) in overleg met de zes stakers bij Ovet: Het heeft geen zin om door te gaan". Van der Linde in Terneuzen polshoogte was komen nemen. De bond kon haar leden niet meer overtuigen de stakende collega's in Rotterdam te blijven steu nen. De al in Gent afgemeerde 'Temse'. geladen met schroot werd gelost. Van die lading is de helft bestemd voor Rot terdam. Royement De Vervoersbond FNV overweegt in middels om maatregelen te nemen te gen haar leden b(j het Overslagbedrijf Ovet. Tachtig procent van het perso neel daar is georganiseerd. -Tot die maatregelen behoort ook royement. Overigens reageerde districtsbestuur der Sannes gisteravond niet aangesla gen op het besluit van 'Gent'. „Kijk, het is natuurlijk geen manier van doen de boycot al na één schip op te heffen. Toch zal dat zeker geen invloed hebben op de stakingsacties in de Rotterdamse haven. Wij gaan gewoon door". Enkele weken geleden weigerde het personeel bij Ovet overigens wel de Ma rokkaanse bulkcarrier 'Sidi Douai' te lossen. Dat schip was ook als gevolg van de acties in Rotterdam naar Ter neuzen uitgeweken. De avondploeg bij het Amsterdamse overslagbedrijf OBA (200 werknemers) is maandag een selectieve staking be gonnen. De werknemers zullen het erts- vervoer per trein naar de Westduitse staalgigant Hoesch vla OBA boycot ten. Deze actie is volgens de woordvoer der een antwoord op de problemen die maandag zijn ontstaan bij het overslag bedrijf Ovet in Terneuzen, waar de Griekse bulkcarrier 'Virginia' toch werd gelost. De Amsterdamse werkne mers willen volgens de woordvoerder op deze wijze hun solidariteit betuigen met de stakende collega's bij de Rotter damse overslagbedrijven. Het lossen van de 'Virginia' in Terneuzen VLISSINGEN - Staatssecretaris Lam- bers-Hacquebard van milieu heeft be kend gemaakt dat een bedrag van 21 miljoen gulden zal worden bestemd voor onderzoek en sanering van ver vuilde bodemdelen in 42 gemeenten in Nederland. Voor Zeeland wordt daar van een bedrag van 514.000 gulden be schikbaar gesteld, waarmee onderzoe ken op plaatsen in 14 gemeenten kun nen worden uitgevoerd. In Hulst moet op het voormalige fa brieksterrein van De Schrijver een oriënterend onderzoek worden gedaan. Daarvoor is 15.000 gulden beschikbaar. Middelburg krijgt datzelfde bedrag voor een perceel aan de Zuidsingel en nog eens 15.000 gulden voor De Molen berg. Westkapelle krijgt 14.500 gulden voor oriënterend onderzoek plus 19.000 gulden voor sanering. Het terrein van Maxalloys aan de Oost-Souburgseweg in Vlissingen wordt voor 5000 gulden oriënterend onderzocht. Voorts is er een voorlopige toezegging van 45.000 gulden voor nader onderzoek. De terreinen van de voormalige gasfa brieken in Axel, Hulst, Krabbendijke, Kruiningen, Middelburg, Oostburg, Yerseke en Zierikzee worden elk voor 13.000 gulden oriënterend onderzocht. De stortplaats Quaak in Axel krijgt 15.000 gulden voor oriënterend onder zoek evenals de puinstortplaats 's Hee- renhoek. de stortplaats in Hulst, die in Middelburg en die in Vlissingen. De stortplaats Westerschouwen wordt voor 3500 gulden onderzocht, die in Tholen voor 10.000 gulen en de stort plaatsen Nieuwdorp en Koegorspolder in Sluiskil krijgen voor 15.000 gulden een beurt. Een bedrag van 10.000 gul den gaat het onderzoek in Groede kos ten. Voorts krijgen nog een aantal gemeen ten een voorlopige toezegging voor na der onderzoek. Zo mag Hulst 36.000 gul den ophalen om het terrein van de voor malige gasfabriek te ondér zoeken. Rei- merswaal krijgt, ook voor de gasfabrie ken 36.000 gulden en Zierikzee kan ook op een dergelijk bedrag rekenen. Ten slotte kan Sas van Gent vrijwel zeker zijn van een bedrag van 45.000 gulden om het terrein van Van Splunder en de Bock nader te onderzoeken. Vanaf zijn jacht 'De Zeeuwse Stromen' neemt Van der Lugt het eerbetoon van twee ex-collega's in ontvangst, die hem een oorverdovend welkom heetten, toen hij maandagmiddag de Zeeuwse wateren binnenvoer. WERKEILAND NEELTJE JANS - Pleun van der Lugt heeft zijn non stop solo-zeiltocht rond de wereld volbracht. Maandag om 13.00 uur 'fi nishte' hij na 286 dagen in de mon ding van de Oosterschelde: in de Roompot, de stroomgeul tussen het werkciland Neeltje Jans en Noord- Beveland. Bij de voleinding van zijn soloreis met 'De Zeeuwse Stromen' kreeg de oceaanzeiler, met op de zeer nabije achtergrond het reusachtige ver dichtingsschip 'Mytilus' (mossel) een voorproefje te verwerken van de on getwijfeld grootse ontvangst, die hem zaterdag nog te wachten staat in en om de thuishaven Zierikzee. Van der Lugt heeft er intussen voor geko zen om de dagen in afwachting van dit feestelijke gebeuren in afzonde ring door te brengen. Dat wil zeggen: „Ergens in het land" en samen met zijn vriendin Joyce Weber. Want deze verzekerde na de behouden terug keer van Pleun 'hem de eerste tijd zeker niet meer alleen te zullen la ten'. Overigens verheelde Joyce niet er van overtuigd te zijn dat Van der Lugt zich verheugt op de feestelijk heden en officiële ontvangst in het oude Oosterscheldestadje. „Het zou trouwens ook wel erg ondankbaar van hem zijn als hij daar niet blij mee was. Tenslotte hebben ontzettend veel mensen zich ingespannen om dit allemaal voor Pleun mogelijk te ma ken. En hij is er bepaald niet de man naar om zich nu bij zijn thuiskomst aan zijn verplichtingen te onttrek ken". Ondanks de verklaarbare afwezig heid van de duizenden, die gemeen te, watersportvereniging en thuis front alsnog zaterdag rond de offi ciële aankomst van 'De Zeeuwse Stromen' in Zierikzee verwachten, was de eerste verwelkoming van de solo-oceaanzeiler in de Oosterschel- demonding er niet minder enthou siast onder. Een bijzonder moment voltrok zich vooral toen twee straal jagers van de koninklijke lucht macht ruim een kwartier lang keer na keer in duikvlucht ter begroeting over 'De Zeeuwse Stromen' scheer den. Een denderend onthaal: in dui delijk relatie met Van der Lugt's vroegere jaren als straaljagerpiloot. Verder verzamelden zich bij gelegen heid van de aankomst van de oceaan zeiler enige werkschepen van de Del- tavloot, met aan boord van met na me de Zeehond van Dosbouw onder meer Zierikzees burgemeester T. H. de Meester en sponsor Maarten Breekweg. En dat gebeurde dan na bij de imposante Mytilus, die een na drukkelijk partijtje meeblies in het geloei van de scheepssirene's. Intus sen passeerde De Zeeuwse Stromen rustig de corridor tussen de Neeltje Jans en Noord-Beveland met in zijn kielzog de Olle-P van Hans van Hes (watersportvereniging Zierikzee), die Van der Lugt de laatste dagen van zijn wereldomzeiling begeleidde van af Landsend naar Zeeuws vaarwater. Buiten bereik Bij de feitelijke beëindiging van zijn non-stop soloreis rond de wereld bleef de 30-jarige oceaanzeiler giste ren op gezag van zijn sponsor Breek weg overigens ver buiten bereik van de regionale persvertegenwoordi gers aan boord van dc Zeehond. Daarentegen waren wel uitgebreide faciliteiten voor radio en televisie. Want uitsluitend ten behoeve van dit gezelschap bleek nog een 'tweede persboot' achter de hand te zijn ge houden: voor het maken van filmop namen en een interview met de zei ler voor het NOS-journaal. En in een radio-uitzending van een ook al 'ex clusief in het ontvangstgebcuren meespelende omroeporganisatie noemde de oceaanzei Ier het maan dagavond een vreemde ervaring om na negen maanden van volstrekte eenzaamheid 'in de watten gelegd te worden'. „Daar ben ik echt wel een beetje van in de war geraakt", aldus Pleun. Maar hij ontkende een we reldrecord te hebben nagejaagd. „Want de bedoeling was een sportie ve prestatie te leveren". Ondanks de blijkbaar zorgvuldig vooraf geprogrammeerde publiciteit hield sponsor Breekweg staande dat pas zaterdag 'ln een persconferentie in Zierikzee zal blijken hoe Van der Lugt ruim negen maanden van afzien en eenzaamheid heeft doorstaan'. Wat overigens niet verhinderde dat de oceaanzeiler vanaf De Zeeuwse Stromen, zij het op afstand, opge wekt zwaaiend aangaf in een zeer montere stemming te verkeren. En wellicht toch ook wel om te on derstrepen dat hij in het Guiness Book of Records komt. Want Pleun omzeilde de wereld in zijn eentje in, zoals gezegd, 286 dagen. Terwijl de Brit Robin Knox Johnson daar vol gens Guiness in 1968 nog 312 dagen voor nodig had. HULST - De Hulster Polengangers zijn weer terug. Maandagmiddag kwamen de vier mannen aan in Hulst. In Kad- lub en Lipowa, in de zuidelijke mijn streek van Polen, werd de inhoud van twee personenauto's met aanhangers afgeleverd. Medicamenten, infusen, babyvoedsel, kleding en speelgoed. „De chirurg in het ziekenhuis in Strzel- ce Opolskie keek z'n ogen uit, toen de chirugische gummihandschoenen uit de dozen kwamen. Allemaal Ameri kaans spul. zei hij. Een luxe voor hem. Dat hebben ze daar niet". Walter Biesbroeck. Jo Wentzler, Bennie Heve en Leon Polfliet hebben veel te vertellen. Zelfs Polfliet. die in december nog met een transport in Polen was. heeft er weer zijn ogen uitgekeken. Vooral van de toestand ln Lipowa is hij geschrokken. „Daar hebben ze weer voor het eerst in vijfjaar een sinaasap pel gezien", zei Polfliet. Het is de Polengangers allemaal opge vallen: veel controle door militairen en grote troepenbewegingen, tot en met gecamoufleerde tanks bij de rijkswegen toe. Volgens Polfliet zijn de controles aanzienlijk verscherpt sinds december. Bennie Neve: „De mensen daar zeggen dat de militairen doodsbenauwd zijn". Op de vraag waarom, zegt Jo Wenzler: „Denk je dat daar binnen halfjaar niets uitbreekt? De Polen laten zich niet on derdrukken". „We gaan nog een keer terug naar Lipo wa. Daar hebben de mensen hulp hard nodig. Dat hebben we gezien. Vergele ken met die plaats is Kadlub rijk", zegt Leon Polfliet Hij leverde daar kleding, schoenen en levensmiddelen af. De dis tributie verliep via de brandweer, even als dat het geval was in Kadlub. waar 120 blikken babyvoedsel werden afgele verd. In het ziekenhuis werden 325 infu sen, medicamenten, verbandmiddelen en 50 dozen vitamines A en D achterge laten. Bennie Neve: „Het was ongeloof lijk. In die voorraadkamer stonden nog maar een paar doosjes. En het was een groot ziekenhuis. Alles was op. Ze wa ren er erg blij mee. maar door. Plotseling houden ze je dan aan. Ze pakken overigens alleen maar buitenlanders. We konden de boete in Pools geld niet betalen en dollars en marken wilde die politieman niet aan nemen. Eten wel. Het eerste wat die toen uit onze voorraad wegpakte was de koffie en de sigaretten. Ze zijn ook zo corrupt als de pest", zegt Neve. Hii kan er nog niet over uit. „Het is on- Corruptie Jo Wenzler en Bennie Neve zijn verder Polen in geweest. Zij hebben nog wat spullen gebracht naar familieleden van Hulstenaren in Wieniec. Neve ver haalt van bedelende mensen. „Ze hou den je aan op de wegen om om eten te vragen". Ook kreeg het tweetal een keer een bekeuring voor te snel rijden. Je ziet dan plotseling een bord '20' en verder is er niks te zien dus je denkt rij voorstelbaar hoe ze daar nu leven. Weet je wat ze daar eten? Alleen maar kleine komkommertjes en meelballen. Alles is daar op de bon". Leon Polfliet was weer verbaasd. „Vorige keer dacht ik dat de wegen zo slecht waren van de sneeuw. Maar dat bleek helemaal niet waar. Nu de sneeuw weg is zag ik het goed. Beton, kinderkopjes en zand met enorme ga ten en kuilen Dat zijn de hoofdwegen in Polen en daar rij je dan over". De goederen die dit keer naar Polen werden gebracht waren geschonken door het Rode Kruis en het Sint-Li- duinaziekenhuis in Hulst. Ook had de brandweer nog zevenhonderd gulden over van de vorige actie. Dat geld werd omgezet in levensmiddelen, kleding en babyvoedsel. In Sint-Jansteen werd in de kerk nog wat speelgoed ingezameld. Ook dat is goed terecht gekomen en aan de jonge 'vader* van Kadlub gege ven om onder de kinderen van zijn paro chianen te verdelen. Getooid met brandweerhelmen en een pet, een souventer van de korpsen van Kadlub en Lopowa, arriveerde het vier tal in Hulst na een reis van bijna een week. Van links naar rechts: Walter Biesbroeck, Leon Polfliet, Bennie Neve, en Jo Wentzler (met pet). J. B. Ventevogel nieuwe kandidaat CDA voor gs-zetel MIDDELBURG - Dc heer J. B. Vente vogel uit Vlissingen is de nieuwe kan didaat van het CDA voor hel lidmaat schap van het dagelijks bestuur van de provincie. De CDA-fractie wees hem maandagavond voor die post aan op advies van het CDA-partijbestuur en van het bestuur van de fractie in dt staten. De heer Ventevogel komt in de plaaü van CDA'er G. J. de Jager, die zich vori ge week terugtrok als kandidaat-gede puteerde. toen bleek dat de invulling van de portefeuille van verkeer en wa terstaat niet in overeenstemming kon worden gebracht met zijn wensen De heer Ventevogel is 38 jaar HU is af komstig uit de CHU-bloedgroep van het CDA Hij is sinds ach t jaar lid van de provinciale staten van Zeeland en hij is vier jaar lid geweest van de Vlissuigse gemeenteraad. Van beroep ls de heer Ventevogel makelaar in assurantiën. De CDA-fractie sprak zich maandag avond in grote meerderheid uit voorde kandidatuur van de heer Ventevogel Er waren geen duidelijk andere kandi daten. die een aanzienlijk aantal stenv

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2