Minderheden eisen verbod pamfletten Centrumpartij PZCfi Londen GEHAKT EN SLA Aanslag Beiroet: 12 doden dankbaar voor verlenging boycot Staking EMO gaat door LICHTE VOORUITGANG BIJ DEBAT BRITSE BIJDRAGE Argentinië raketten Zuid-Afrika levert het weer ADVOCAAT: 'PARTIJ ZET AAN TOT DISCRIMINATIE' 1 fp7Ö^3HT3ZZW 1 Rogers bepleit tweede brigade in Duitsland 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DINSDAG 25 MEI 1982 AMSTERDAM - „Een wolf in schaapskleren, die de kleren nog niet van het lijf zijn gescheurd". Met die woorden omschreef maandag advocaat mr. F. W. Grosheid de Centrumpartij tijdens een kort geding dat voor de arrondissementsrechtbank van Amsterdam diende. Mr. Grosheide vroeg hierin namens een viertal personen en drie organisaties om een verbod van liet verspreiden van pamfletten met uitlatingen die volgens hen grievend en onjuist zijn ten aanzien van minderheden in ons land. Namens de organisaties die de belangen van culturele minderheden behartigen in Amsterdam en Utrecht, vroeg mr. Grosheide bovendien een rectifica tie van een stelling die de Centrumpartij verkondigt over de grote misdadigheid die onder deze minderheden zou heersen. Onder grote publieke belangstelling verklaarde mr. Grosheide hoe de Cen trumpartij, die op 11 mei 1980 in Am sterdam is opgericht, links noch rechts staat en blijkens de uitlatingen over het milieu ogenschijnlijk veel overeen komst vertoont met de Grunen in West- Duitsland. „Wie niet beter weet, zal denken te maken te hebben met een respectabele nieuwkomer", aldus Gros heide. „Ware het niet dat in elk pamflet JnuL/binrien-buiten enland li ROTTERDAM (ANP) - Een overgrote meerderheid van de werknemers van het Rotterdamse overslagbedrijf EMO heeft maandag op een ledenvergadering van de vervoersbond FNV in Hoogvliet besloten hun staking voort te zetten. Zij vinden het onderhandelingsresul taat van de cao-besprekingen op afgelopen vrijdag te mager. Bij EMO (Europese Massagoed Overslag) wordt sinds 4 mei gestaakt. Afgelopen vrijdag kwamen werkgevers en werknemers opnieuw om de tafel nadat eerder op de dag tijdens een stakersvergadering de directeur van het be drijf J. van Brakel toezeggingen had gedaan om mogelijk buiten het tot dan geldende cao-aanbod extra aanbie dingen te doen. Tijdens de onderhandelingen op vrijdag is daar volgens de vervoersbond niets van gebleken De onderhandelingen met de EMO-directie waren vol gens FNV-districtsbestuurder Frank Kloosterman 'de primerend'. Zij rechtvaardigden ook niet de door de bond gehoopte aparte cao voor het overslagbedrijf. De havenwerkgevers hadden deze uitslag van de leden vergadering bij EMO verwacht. Ook binnen deze krin gen wordt van een patstelling gesproken die zeker niet door een bemiddelaar kan worden opgeheven. Volgens loononderhandelaar G. Zeebregts van de SVZ zou een eventuele tussenkomst van regeringskant misschien uitkomst hebben geboden. Foto: de stemming over voortzetten van de staking Van der Stoel: Britten flexibeler Ontvoerder Dozier doodgeschoten PISA (ANP) - Een voortvluchtige ont- voerder van de Amerikaanse NAVO- generaal James Lee Dozier is maandag bij een schietpartij met de politie ge dood. De 32-jarige Umberto Catabiani. die bij verstek tot 26 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, werd door politieagenten in Viareggio herkend. Na een korte schietpartij wist hij te ontkomen. De politie zette onmiddellijk een groot scheepse speuractie in en zij wist enkele uren later de terrorist te achterhalen. Bij een nieuwe schotenwisseling werd Catabiani dodelijk getroffen. ratuur rond 19 graden. Deltagebied Boven de Atlantische Oceaan, de Britse eilanden en onze omgeving handhaaft zich een brede westelijke stroming van tamelijk vochtige oceanische lucht. Een zwakke storing bereikte gisteren Ierland en de Britse eilanden met be wolking en een neerslaggebied en zet verder koers in de richting van ons land. Alhoewel dit storingsgebied de neiging heeft verder af te zwakken, moet vandaag toch op een bewolkte dag in de regio worden gerekend. In de ochtenduren zal er af en toe wat lichte regen of motregen vallen, maar de hoe veelheden zullen gering zijn. De wind waait uit het zuidwesten en neemt gelei delijk toe tot vrij krachtig in de middag, en in het temperatuurverloop komt nauwelijks verandering. Het kwik blijft vanmiddag evenals gisteren bij krap 16 graden steken. Vooruitzichten voor woensdag: een hogedrukgordel boven Zuid-Europa zal zich geleidelijk naar het noorden uitbreiden. Naast enkele wolkenvelden komen op den duur ook enkele opklaringen voor. De kans op neerslag is gering en de temperatuur stijgt iets. Nautisch bericht Wind: zuidwestelijk, eerst nog 4, la,ter op de dag overheersend 5 Bft; zicht: overwegend matig, vooral in de och tend; temperatuur kustwater rond 13 graden; afwijking waterstanden, geen afwijking van betekenis; maximum golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoog water iets meer dan een halve me ter zeegang. ZON EN MAAN 26 mei Zon op 05.32 onder 2143 Maan op 08.36 onder 00.32 Hoog Mater Dinsdag 25 mei NAP wa cm Vlissingen 4.00 259 16.30 243 Terneuzen 4.29 281 16,53 266 Zlerikzee 5.41 183 17.36 165 Hansweert 5.18 287 17.42 272 Wemeldinge 5.54 218 18.22 199 Kreekrak 5.49 255 18.18 234 Bruinisse 6.22 221 18.49 202 Woensdag 26 mi NAP Vllssingen 447 249 17.18 229 Temeuzen 5.14 271 17 43 251 Zierikzee 6.30 178 18.14 155 Hansweert 6.02 278 18.30 256 Wemeldinge 6.43 211 19.10 186 Kreekrak 6.40 247 19.07 220 Bruinisse 7.09 216 19.37 189 Laag Mater Dinsdag 25 mei Vlissingen 10.39 Temeuzen 11.10 Zierlkzee 11,09 Hansweert 11.36 Wemeldinge 1142 Kreekrak 11.57 Bruimsse 11.50 Woensdag 26 mei Vlissingen 11-22 Terneuzen 11.50 Zlerikzee 11 57 Hansweert 1220 Wemeldinge 12 24 Kreekrak 12.39 Bruinisse 12,35 de zin voorkomt: eerlijk opkomen voor alle Nederlanders". In de pamfletten wordt gesteld dat jaar lijks honderdduizenden buitenlanders naar ons land komen en hier voorrang krijgen bij huisvesting, werk en onder wijs. Volgens mr. Grosheide roept de partij medestanders op voor een beleid dat de nu nog verbale discriminatie om zet in daden. „Zij zet aan tot discrimina tie, haat en geweld. Het is duidelijk dat hier propaganda wordt gemaakt voor een ongelijke behandeling van in Ne derland wonende mensen, waarbij de culturele minderheden tot tweede rangsburgers worden gedegradeerd". Het Amsterdamse initiatief tegen fas cisme. racisme en antisemitisme heeft naar aanleiding van eerder verspreide papieren aan de Amsterdamse officier van justitie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de strafbaarheid van de inhoud van het informatiemateriaal. De officier van justitie heeft meege- (Slot van pagina 1) ting van Britse deskundigen in totaal een kwart van de Argentijnse operatio- nale gevechtsvliegtuigen vernietigd Argentinië moet ook een fors deel van zijn meest ervaren piloten zijn kwijtge raakt. Fregat De Britten verloren maandag defini tief het fregat „Antilope", dat zondag na een luchtaanval in brand was gevlo gen. Het schip moest worden opgege ven nadat een niet-ontplofte bom als nog explodeerde, toen Britse man schappen hem probeerde onschadelijk te maken. Daarbij vielen doden, en waren zeven gewonden te betreuren, aldus het mi nisterie van defensie. Verder werd de piloot van een Hamer-straaljager ge dood toen zijn vliegtuig verongelukte deeld dat hij inderdaad een dergelijk onderzoek is begonnen. Namens de Centrumpartij meende ad vocaat mr. L. van Heijningen dat over deze politieke kwestie openlijk gede batteerd moet kunnen worden. De Cen trumpartij propageert een strikter toe latingsbeleid Dat is haar democratisch recht", aldus de advocaat. Mr Van Heijningen legde een groot aantal knipsels en teksten over, varië rend van de Troonrede 1981 tot en met een kleurenbijlage van Vrij Nederland om aan te tonen dat er problemen zijn in verband met minderheden in ons land. De advocaat van de Centrumpar tij vestigde er de aandacht op dat het gewraakte pamflet volgens minister De Ruiter van justitie niet strijdig is met de wettelijke bepalingen aangaande ras sendiscriminatie en daarom geen straf rechtelijk onderzoek wilde instellen. Over het feit dat de Centrumpartij aan geeft, dat 52 procent van de misdrijven Hierbij was geen sprake van ge vechtsacties, zo verklaarde een woord voerder van het ministerie maandag De ingegraven troepen bij San Carlos zullen zo snel als dat verantwoord is op rukken naar Argentijnse stellingen op Oost-Falkland. Militaire specialisten nemen aan dat hun eerste doelwit zal zijn de door enkele honderden Argentij nen verdedigde stellingen bij Goose Green, in het midden van het eiland. Bij Goose Green is een landingsbaan die mogelijk zou kunnen worden ge bruikt door Pucara-gevechtsvliegtui- gen Als de landingsbaan bezet is. bete kent dat een belangrijk tactisch voor deel voor de Britten als zy beginnen aan de mars naar Port Stanley, waar naar schatting 6.000 Argentijnen zich heb ben ingegraven. Minister John Nott (defensiei zei maan dag in hei Lagerhuis dat de dagen van het Argentijnse garnizoen eeteld zijn in ons land door de mensen van de etni sche minderheden wordt gepleegd, zei de advocaat dat dit een citaat is uit het maandblad Bewust, dat zich beroept op de Belgische krant De Standaard, en deze krant zou gebruik hebben ge maakt van statistische cijfers uit Ne derland, De advocaat van de eisers in dit kort geding noemt dit percentage uit de lucht gegrepen De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Asscher, zal in verband met het spoedeisende karakter van de ze zaak vandaag al. nauwelijks 24 uur later, uitspraak doen. Kraampjes Het Amsterdams gemeentebestuur heeft zowel voor de Centrumpartij als voor de mantelorganisatie van de Ne derlandse Volksunie, die in Amsterdam als de lijst Vermeulen aan de gemeente raadsverkiezingen meedoet, kraampjes gereserveerd op de verkiezingsmarkt, die op 28 mei op het Amsterdamse Beursplein wordt gehouden. Dit tot grote verontwaardiging van het Am sterdams initiatief tegen fascisme, ra cisme en antl-semitisme dat in een brief het college van burgemeester en wet houders met Idem tegen deze beslissing h°eft geprotesteerd, DEN HAAG - Een tweede Nederlandse brigade in West-Duilsland zou de con ventionele afschrikkingskracht van de NAVO aanzienlijk versterken. De op perbevelhebber van het bondgenoot schap in Europa, generaal Bernard Ro gers, onderstreepte deze oude NAVO- wens nadrukkelijk toen hij maandag avond in Den Haag een gezelschap re serve-officieren toesprak. Vooral wanneer de wapenbeheersings- onderhandelingen in Geneve ertoe zou den leiden dat er in Europa geen nieuwe raketten voor de middellange afstand komen, is versterking van de niet-nu- cleaire kracht geboden, aldus Rogers. „Er komt dan een hogere premie te staan op het vertrouwen in de conven tionele afschrikking" Behalve een tweede brigade in de Bondsrepubliek, door Nederland steeds afgehouden omdat het te duur is, vindt Rogers versterking van de Neder landse inspanning op het gebied van tanks, anti-tankwapens, luchtverdedi ging, bescherming tegen chemische wa pens en verbetering van de geoefend heid gewenst. De minister zei dat de gevechten van de afgelopen dagen „tragische verliezen aan onze kant" hebben veroorzaakt Maar hij zei zeer beslist dat er geen sprake van kan zijn dat de Britse oor logsvloot zijn operaties nu vertraagt. Ook het slaakt-het-'vuren behoort voor lopig derhalve niet tot de reële moge lijkheden. aldus de minister. Voor de tv zei de bewindsman later dat er. nu er om de eilanden gevochten moet worden, geen sprake van kan zijn dat Argentinië op korte termijn de sou- vereiniteit over de Falkland-eilanden door middel van onderhandelingen kan verwerven. Voor de toekomst van de eilanden op langere termijn zullen de wensen van de eilanders doorslaggevend zijn. aldus Nott. Hij zei dat het in de toekomst vrij- ,wel zeker nodig zal zijn dat er een Brits garnizoen op de eilanden gevestigd blijft. (Van onze correspondent BRUSSEL - Met voorzichtig optimis me hebben de ministers van buiten landse zaken van de Europese Ge meenschap gisteravond in Brussel de zoveelste poging ondernomen om het langslepende conflict rond de Britse bijdrage aan de Europese begroting op te lossen. De kans op een vergelijk na vele maanden impasse was aanwezig want, zo zei minister Van der Stoel (buitenlandse zaken): „Voor het eerst hebben de Britten blijk gegeven van enige flexibiliteit". Van der Stoel wees er echter direct op dat er nog wezenlij ke problemen waren op te lossen. Oplossing van het begrotingsvraag- stuk is van groot politiek belang. Het zal mede bepalend zijn voor de reactie van de Britse regering op de nederlaag vorige week in Brussel toen de andere Europese partners tegen de Britse zin m de landbouwprijzen bij meerderheid vaststelden. De Britse regering heeft die bittere pil vooralsnog geslikt en de nieuwe landbouwprijzen ook voor eigen land geldig verklaard. Woensdag staat de regering-Thatcher (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Een Zuidafri- kaanse krant meldde maandag dat Zuid-Afrika Argentinië hypermoderne Gabriël-rakctten heeft geleverd. Voorts zouden in kratten verpakte on derdelen van door Zuid-Afrika in li centie vervaardigde Mirage-gevechts- vliegtuigen op het vliegveld Malan bij Kaapstad in een Uruquayaans vracht vliegtuig zijn geladen. Op de kisten stond 'Tractoronderdelen". Het dag blad, The Star, schrijft deze informatie toe aan 'bronnen in Kaapstad'. Volgens The Star zou ook Engeland Zuid-Afri ka om de levering van militair mate rieel hebben gevraagd. De door Zuid-Afrika gebouwde, in Is raël ontwikkelde Gabriël-raketten be horen tot de laatste generatie raketten tegen oppervlakte-doelen. Ze zijn qua kracht te vergelijken met de Franse Exocet-raketten. waarmee HMS Shef field door Argentinië tot zinken werd gebracht. Na het afschieten vliegt het vanaf de oppervlakte afgevuurde pro jectiel, dat in Zuid-Afrika Skorpioen wordt genoemd, op een hoogte van 20 meter boven het water totdat het doel gevonden is. De minister maakte tenslotte duidelijk dat. Engeland een eventuele eis van de Veiligheidsraad om tot een staakt-het- vuren te komen, met een veto zal tref fen. „Er kan alleen van een staakl-het- vuren sprake zijn als alle Argentijnen weg zijn", zo zei hij hierover. Eerder liet premier mevrouw Thatcher in een boodschap aan de paus ongeveer hetzelfde weten. De paus vroeg dit weekeinde aan Engeland en Argentinië te stoppen met. gevechtshandelingen. In het antwoord van mevrouw That cher staat dat dat onmogelijk is, zolang Argentinië de eilanden bezet houdt Ontslag Labour-leider Michael Foot heeft maandag drie leden van zijn schaduw kabinet ontslagen, en hen gedegra deerd naar minder belangrijke plaatsen echter voor een grommend Lagerhuis dat toch al niet overvloeit van pro-Eu- ropese sentimenten. Met een gunstige regeling voor het Britse budget heeft de regering-Thatcher in ieder geval een wapen in handen om de anti-Europese stemming te bestrijden Principe Het principiële probleem of de Europe se partners de landbouwprijzen met meerderheid van stemmen hadden mo gen aanvaarden, zal pas later worden uitgepraat. De ministers van buiten landse zaken zullen daarover op 20 ju ni een speciale vergadering houden. De vraag of de politieke praktijk van una nimiteit bij belangrijke vraagstukken zal worden voortgezet, staat centraal in een pakket maatregelen dat bedoeld is om de ontwikkeling van Europa een stap verder te brengen. Dat pakket staat op 20 juni ter discussie. Ten aanzien van de Britse begrotings- bijdrage waren de negen Europese lan den enerzijds en Groot-Brittarimë an derzijds elkaar gisteren in Brussel al re- Naast Zuid-Afrika zelf beschikken Tai wan, Argentinië, Singapore en Maleisië over dit wapen. Een raket kost onge veer 1,2 miljoen gulden. De Zuidafri- kaanse marine telt zeven schepen van waaraf deze Gabriels kunnen worden gelanceerd. Britse diplomatieke bronnen in Preto ria weigeren commentaar op de gemel de wapentransactie met Argentinië. Een woordvoerder van het Zuidafri- kaanse ministerie van buitenlandse za ken verklaarde maandag dat het niet de gewoonte is over wapenverkopen aan andere landen te spreken. Hij was niet bereid om het bericht in The Star te bevestigen of te ontkennen. Hij zei wel dat Zuid-Afrika Engeland had beloofd geen Exocet-raketten aan Argentinië te leveren. Ook had men Londen geïnfor meerd over Russische verkennings vliegtuigen die vanuit Angola starten om de Britse vloot in de zuidelijke At lantische Oceaan in de gaten te hou den. Twee leden van de Progressieve Fede rale Partij, Colin Eglin en Harry Schwartz, verklaarden inmiddels dat zij van de regering zullen eisen bekend te maken welke wapens Argentinië uit Zuid-Afrika ontvangt. in hel Lag«uiuu. uai gedaan omdat de drie parlementariërs tegen het advies van het schaduwkabinet in. meestemden met een motie van enkele Labour-collega's waarin het optreden van de regering inzake de Falkland-cri sis werd veroordeeld, en om het terug roepen van de vloot werd gevraagd Foot, alsmede de meest invloedrijke politici uitzijn schaduwkabinet, waren het met deze motie niet eens omdat ze, zoals Foot zei, „een steek in de rug bete kenen" voor de manschappen aan boord van de oorlogsvloot. Paus Paus Johannes Paulus de tweede heeft besloten volgens Plan op 28 mei naar Groot-Brittannie te reizen maar dan' „voor een beperkte reis en een zuiver pastoraal en oecumenisch bezoek", zo is maandag in het Vaticaan vernomen. delijk dicht genaderd. Men is het eens over de termijn, voorlopig een jaar. en men nadert elkaar ten aanzien van het bedrag. Aanvankelijk eisten de Britten een compensatie van 2.6 miljard gulden en boden de andere landen 2.1 miljard. Dat gat zou nu steeds kleiner worden. Een probleem echter vormde dc Britse eis dat de tegemoetkoming moet wor den verhoogd als de verdeling van de Europese lusten en lasten aan het eind van het jaar minder gunstig blijkt uit te vallen dan nu te voorzien is. Enkele landen, met name West-Duitsland, wil len daar weinig van weten temeer daar Groot-Brittannië de afgelopen twee jaar al meer compensatie voor zijn be- grotingsbijdrage heeft gekregen dan aanvankelijk was voorzien. Het gaat daarbij om een bedrag van zo'n 2700 miljoen gulden teveel. Directie: K. Scherphuis, W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56 60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, jel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel. (011501 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur. (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm vri|dag van 08 00 17 00 uur 's Zaterdags van 09 00 tol 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (011841 63533 Advertentie-afdeling (0)1861 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (01184)04796 Overlijdens advertenties maandag t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57,30, franco per post 68.-. per maand 19,55: losse nummers 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw). Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 V? x tarief Voor brieven bureau van dit blad f 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeveri| Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. i Gehakt, 60% rund-, 40% varkensvlees, 500 gram 4*98448 ~/r\Q kilo IVO Sla, 7j- per krop BEIROET-Veiligheidsagenten brengen een van de slachtoffers van de aanslag naar een ambulance. (Van onze correspondent) BEIROET - Bij een aanslag op de Franse ambassade in Beiroet, door middel van een met explosieven volgestouw de auto zijn maandag 12 mensen gedood en meer dan twin tig gewond geraakt. De meeste slachtoffers waren Libane- zen die buiten de ambassade in de rij stonden te wachten op visa. De aanslag vormt het bloedige hoogtepunt in een reeks VOLGENS BLAD THE STAR: van vele moordaanslagen, beschietingen en andere geweld daden tegen Franse onderdanen en belangen in Libanon. In Frankrijk gelooft men dat Syrië direct of indirect bij de recente aanslagen betrokken is. Syrië is vertoornd overde politiek van Frankrijk met betrekking tot Libanon en ovei de stappen van president Francois Mitterand die een verbe tering van de betrekkingen met Israël beogen. cm uur cm 224 23.07 237 235 23.41 248 166 23.36 182 255 0.05 266 190 0.04 203 216 0 19 234 184 0.11 197 215 23.58 234 226 00 32 244 160 00.29 184 244 00,55 262 181 00.53 205 208 177

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 21