PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Londen dankbaar voor verlenging EG-boycot PvdA en VVD moeten hun houding vandaag bepalen i: Iran meldt herovering Chorramsjahr op Irak ARGENTIJNSE AANVAL OP BRITSE VLOOT vandaag Crm boos over reclame op radio-Til burg Dales: premie WAO 19,8 pet Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Tot vrij krachtig toenemende zuidwestenioind. 225e jaargang no. 120 Dinsdag 25 mei 1982 DE JAGER-TOLHOEK roonKO 7. iel. 01100-21250' affincééa keukens van 8.00-17.00 zaterdag van 10.00-12.001 1001 bouwmaterialen onder één dak! DEN HAAG - De tarieven in het stads en streekvervoer worden op 1 oktober met gemiddeld 7 procent verhoogd, de Ireintarieven met gemiddeld 5,5 pro cent. De goedkoopste strippenkaarten «orden echter 10 en 12,67 procent duurder. Aldus heeft minister Zeeval- king van verkeer en waterstaat maan dag bekendgemaakt. Een 15-strippenkaart in de voorver koop stijgt van f 6,- naar f 6,30, een ver hoging met 5 procent. Een 10-strippen- kaart. in tram en bus gekocht, die nu f 5,90 kost, wordt f 6.50; een stijging van 10 procent, waarmee deze kaart tevens duurder wordt dan die met 15 strippen. De kleinste kaart, met 6 strippen en eveneens alleen in tram en bus verkrijg baar, gaat f 4,- kosten. De huidige prijs is f 3,55, zodat deze kaart 12,67 procent duurder wordt. Volgens Zeevalking stijgen de tarieven van het openbaar vervoer gemiddeld met 5,5 procent, even veel als de te ver wachten stijging van de kosten van le vensonderhoud dit jaar. Dit percentage geldt voor alle vormen van openbaar vervoer, zij het dat voor stads- en streekbus het percentage op 7 uitkomt als gevolg van een gewijzigde zone-in deling in de drie noordelijke provincies. De zones zijn daar vergroot, zodat per strip grotere afstanden kunnen worden afgelegd. De opbrengstvermindering is uitgesmeerd over het hele land en moet acht miljoen gulden compenseren. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De landen van de Europese Gemeenschap, uitgezonderd Italië en Ierland, hebben de import-boycot tegen Argentinië voor onbepaalde tijd verlengd. De Europese ministers van bui tenlandse zaken kwamen maandag in Brussel na een korte discussie tot deze ruimhartige steun voor Groot-Brittannië in het conflict rond de Falkland-eilanden. Voorafgaande aan de beslissing was in Europese wandelgangen druk gespeculeerd over een mogelijke wijziging in de Europese opstelling nu de Britten de militaire invasie op de Falklands zijn begonnen. Valdes. Guijano vroeg de OAS-confe- rentie donderdag bijeen te roepen. Na een debat van bijna anderhalf uur over de crisis rond de Falklandeilanden heeft de Veiligheidsraad der Verenigde Naties maandag de bijeenkomst ver daagd tot vanochten (16.30 onze tijd). Gevechten De Britse regering had om een maand verlenging gevraagd, de onbeperkte verlenging waartoe nu is besloten, stemde de Britse minister van buiten landse zaken Pym zoals hij gisteren zei „uiterst tevreden. Ik ben zeer dankbaar voor de steun en de solidariteit van de Europese partners in deze cruciale fa se", aldus Pym. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) vond de voortgaande Europese PAGINA 2 besmet Maandagmorgen is de Griekse bulk carrier ^'irginia' die in verband met de staking in de Rotterdamse haven be smet was verklaard, in de haven van Terneuzen toch gelost. De Belgische vakbond BTB in Gent heeft daarop besloten de boycot van 'besmette' schepen in de haven van Gent op te heffen. De BTB in Antwerpen neemt hierover vandaag een beslissing. PAGINA 3 discriminatie Tijdens een kort geding voor de arron dissementsrechtbank in Amsterdam hebben organisaties van minderheden om een verbod gevraagd van het ver spreiden door de Centrumpartij van volgens hen discriminerende pamflet ten. oplichting Een toenemend aantal 'bedrijven' in Amsterdam houdt zich bezig met zwendel met aandelen en met contrac ten op de goederentermijnmarkt Vol gens de afdeling oplichting van de Am sterdamse recherche zijn al duizenden mensen die hun geld wilden beleggen slachtoffer geworden van deze malafi de bedrijven. hulp De Sociaal-Economische Raad vindt dat niet alleen oudere alleenstaanden een financiële bijdrage moeten kun nen krijgen waarmee ze de belasting van een dubbele taak kunnen verlich ten. Volgens dc raad moeten ook enge- huwden op jongere leeftijd, alleen staande ouders of gehuwden met een gezinslid dat verzorging nodig heeft, voor een dergelijke regeling in aan merking kunnen komen. PAGINA 13 interland Bondscoach Kees Rijvers heeft voor de vriendschappelijke voetbalinter land van Oranje tegen Engeland geko zen voor een driemansvoorhoede met Llng, Kleft en Tahamata. Twee spelers die ruim vijfjaar geleden ook op Wem bley van de party waren - het Neder lands elftal won toen met 2-0 - staan vanavond weer in de basisopstelling: Jan Peters en Ruud Krol. PAGINA 19 tanker Gezien de slechte situatie op de tan- kermarkt bezint SHV Holdings NV zich momenteel op de toekomst van de tankvaartactiviteiten. Vorig Jaar le verden de bedrijfsresultaten van de sector lfinvaart en de exploitatie van tankers een aanzieniyk verlies op. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Varia: 14. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. steun aan Groot-Brittannië ge rechtvaardigd. Hij wees erop dat de Britten een redelijk voorstel hadden ge daan voor een tussentijdse regering van de Verenigde Naties op de eilanden, maar dat dit door Argentijnse wijzi gingsvoorstellen geheel was onder mijnd. Minister Pym heeft volgens Van der Stoel gisteren opnieuw bereidheid uitgesproken tot hervatting van de on derhandelingen op basis van de veilig heidsraadresolutie 502 waarin de Ar gentijnen wordt opgeroepen eerst hun troepen terug te trekken. .Het valt niet te ontkennen dat Argentinië al zeven weken bezig is de uitvoering van de 502 te voorkomen", aldus Van der Stoel. Hij ontkende dat het besluit tot verlen ging neerkomt op een blanco ch'que voor Groot-Brittannië. „We blijven ho pen op een regeling van het conflict op korte termijn, dan kan de boycot snel worden beëindigd", aldus de minister. Hij voorzag geen problemen door het feit dat. nu de boycot voor onbepaalde tijd is verlengder unanimiteit onder de Europese partners voor nodig is om er een eind aan te maken. Tot nu toe was die unanimiteit nodig om de termijn steeds te verlengen. Overigens was er van die unanimiteit sinds 17 mei in Luxemburg al geen spra ke meer omdat toen Italië en Ierland om binnenlandse politieke redenen be sloten zich uit het tot dan toe volledige Europese boycotfront terug te trekken. Zij hebben die positie gisteren in Brus sel gehandhaafd, evenals Denemarken, dat wel meedoet, echter niet op ge meenschappelijke Europese maar op nationale basis. OAS Argentinië heeft maandag om een spoedbijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van het weste lijk halfrond gevraagd ter behande ling van de Falkland-crisis. Het ver zoek werd gedaan door de Argentijnse ambassadeur, Raul Guijano, in een brief aan de voorzitter van de speciale vergadering, de Uruguese minister van buitenlandse zaken, Estanislao De Argentijnse luchtmacht heeft maandag opnieuw zware klappen op gelopen bij luchtgevechten boven het Britse bruggehoofd op de Falkland-ei landen. Zeven straaljagers werden neergeschoten, en een achtste bescha digd, aldus het ministerie van defensie in Londen. Volgens het ministerie liepen een aan tal Britse oorlogschepen in de wateren bij San Carlos, waar 5000 Britse militai ren zich hebben ingegraven, beschadi gingen op. Details hierover waren maandagavond nog niet beschikbaar. Bij de gevechten boven San Carlos wa ren van Engelse zijde Sea Harriers en raketten die vanaf schepen en het land werden afgeschoten, betrokken. Na de luchtaanvallen van vrijdag en zondag was het de derde keer, dat de Argentijn se luchtmacht belangrijke aantallen straaljagers verloor. Bij deze en vorige acties is naar schat- (Slot zie pag. 3 kol. 2) ZIERIKZEE - Wereld-zeezeiler Pleun van der Lugt is er in zijn eentje in geslaagd, een zeilreis om de wereld te maken in de record-tijd van 286 dagen. Maandagmid dag om een uur 'finishte' de uit Schoonhoven afkomsti ge zeiler in de monding van de Oosterschelde, vlakbij zijn thuishaven Zierikzee, waar hij werd verwelkomd door onder anderen burgemeester Th. H. de Meester, zijn sponsor, enkele oud-collega's van de luchtmacht, die geheel in stijl een groet vanuit de lucht brachten, en zijn vriendin. De zolo-zeiler maakte een montere indruk en Is van plan enige dagen 'onder te duiken' in afwachting van de offi ciële huldiging, die hem zaterdag in Zierikzee te wachten staat. In gezelschap van zijn vriendin zal hij trachten, weer wat te wennen aan het feit, dat hij niet langer 'al leen op de wereld is. Overigens werd Van der Lugt met zijn jacht 'De Zeeuwse Stromen' onmiddellijk opgevan gen door zijn sponsor een delegatie van een grote om roeporganisatie, en een filmploeg van het NOS-jour- naal, die 'exclusieve beelden' maakten van de feestelijke terugkeer van de nieuwe recordhouder. Hij verbeterde het bestaande record, dat op naam staat van de Brit Robin Knox Johnson. (Zie ook pagina 2) FEESTROES IN TEHERAN PORT SAN CARLOS - Een Britse para chutist brengt een op de Falkland-ei landen gevangen genomen Argentijn op. TEHERAN (RTR) - Iran heeft maan- j gemeld dat het de stad Chorrams jahr op de Iraakse strijdkrachten heeft heroverd. De op een na grootste Iraan- se havenstad die de toegang van Irak tot de Perzische Golf beheerst, werd ingenomen na een grootscheeps offen sief dat Iran twee dagen geleden was begonnen. De 30.000 Iraakse militairen die Chorramsjahr verdedigden, gaven zich over, nadat hun bevelhebber zon dagavond was gesneuveld, aldus het Iraanse persbureau Irna. De Iraakse troepen hadden de stad kort na het begin van de oorlog 20 maanden geleden na felle gevechten ingenomen. Het Islamitische bewind in Teheran had de stad omgedoopt in Choenins- jahr, 'stad van bloed'. In een militair communiqué verklaarde Irak maandagavond dat er nog steeds hevig wordt gevochten in Chorrams- VAN MIERLO BLIJFT IN KABINET (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG - Kabinetsinformateur Piet Stcenkamp wil vanmiddag om twee uur van PvdA en VVD weten of zij een minderheidskabinet zullen accep teren. Hij heeft de fractievoorzitters Meijer (PvdA) en Nijpels (VVD) ant woord gevraagd of zij het eerste optre den van het kabinet wel of niet zullen verhinderen. De beide fracties beslis sen vanochtend over het antwoord op deze vraag. Van een van beide fracties zal Steen kamp een positief antwoord op deze vraag moeten krijgen. Alleen in dat ge val kan hij koningin Beatrix adviseren een formateur, waarschijnlijk premier Van Agt, te benoemen. Deze zal het in terimkabinet tot stand moeten bren gen. Inmiddels heeft minister Van Mierlo (defensie) laten weten alsnog aan te blij ven, en niet (zoals de PvdA-bewindslie- den) zijn ontslag aan te bieden. Op een persconferentie liet hij weten op deze wijze te willen voorkomen dat een min derheidsregering van CDA en D'66 na de verkiezingen vervangen zal worden door een kabinet van deze partijen en de WD. Hij liet weten in geen geval na de verkiezingen aan een tafel met CDA cn WD te willen gaan zitten. Van Mierlo vertelde maandag dat hij zijn partij niet in de steek had willen laten. Als hij twee dagen meer tijd had gehad was hij naar zijn mening wellicht er in geslaagd CDA. PvdA en D'66 in demissionaire staat bij elkaar te hou den tot de vervroegde verkiezingen. Hij had die vóór Prinsjesdag willen laten houden Van Mierlo's voorstel was simpel: het demissionaire kabinet zou de voorstel len voor 1982 uit de omstreden voor jaarsnota uitvoeren en dié onderdelen in de begroting voor 1983 waarover de grootste onenigheid bestond open la ten. Daarop zou zich dan de verkie zingscampagne kunnen richten. Van Mierlo zegt ook te zijn gebleven om de indruk weg te nemen als zou D'66 zijn overgelopen naar rechts. Gedoogsteun In Den Haag bestaat de verwachting dat het CDA-D'66 minderheidskabinet uiteindelijk toch zal kunnen rekenen op 'gedoogsteun' van de VVD. Deze par tij behoeft daarvoor slechts vast te houden aan haar verklaring (ten aan zien van het huidige kabinet) dat zij het interimkabinet op een zakelijk-kri- tische wijze zal beoordelen. PvdA-frac- tieleider Meijer heeft al laten weten weinig te voelen voor gedoogsteun, in dien het tussenkabinet de hoofdlijnen van de voorjaarsnota uitvoert. Verleent een van beide fracties gedoog steun, dan kan de huidige kabinetscri- jahr. In het communiqué werd niet ge reageerd op de Iraanse berichten dat de stad zou zijn heroverd. Het Iraanse persbureau Irna maakte bekend dat buitenlandse journalisten zouden worden uitgenodigd een bezoek te brengen aan de heroverde haven stad. Teheran verkeert in een overwinnings roes. Op de vol files staande boulevards claxoneren automobilisten onophou delijk. Mensenmassa's roepen 'Allah o akbar' (God is groot). De taferelen in Teheran riepen herinne ringen op aan de dagen van de revolutie tegen de sjah, Ajatollah Chomeini stuurde een gelukwens naar het front, waarin hij volgens radio Teheran de TILBURG (ANP) - Het ministerie van crm zal zich deze week beraden over een lokale radio-uitzending maandag avond in Tilburg waarin een tweetal reclamespotjes voorkwamen. Voor de uitzending, in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen, was een machtiging verleend aan de gemeente Tilburg, die de technische realisatie van het programma uitbesteedde aan een lokale omroeporganisatie. Volgens de secretaris van die organisa tie. F. Zijlstra, werden de twee reclame boodschappen - een met betrekking tot het recreatieoord De Beekse Bergen en een over winkelen in Tilburg - als 'speels' element uitgezonden. buurlanden waarschuwde. Iran wil zijn buurlanden tegemoet treden vanuit een positie van kracht, zo zei de Imam. Hij riep de landen van de Perzische Golf op hun politiek van onderdanigheid aan de Verenigde Staten te laten varen. Hij waarschuwde deze conservatieve staten er tevens voor zich afzijdig te houden van de oorlog. De meeste van deze landen steunden voornamelijk met geld Irak. Philips herschikt vakantiegeld en gratificatie EINDHOVEN (ANP) - Philips wil met ingang van 1983 de jaarlijkse eenmali ge uitkeringen aan het personeel 'her schikken'. Het gaat om de vakantietoe slag en de eindejaarsuitkering voor het lager personeel en de vakantietoe slag en de gratificatie voor het hoger personeel. Philips wil het geld dat gemoeid is met die eenmalige uitkeringen bij het sala ris optellen en het totaalbedrag delen door dertien. Het concern wil twaalf de len daarvan maandelijks uitbetalen als salaris en het dertiende deel voor de ene helft in juni en voor de andere helft in december. Volgens Ger van Os van de Unie BLHP zou dit voor de werknemers betekenen dat ze meer ontvangen. „De overheid heeft de vakantietoeslag im mers beperkt tot 7.5 procent in plaats van 8 procent zoals in de cao is afge sproken. Bovendien is die toeslag aan een maximum gebonden. Met de nieu we regeling hoeft Philips zich niet te houden aan die overheidsbepalingen", aldus Van Os. DEN HAAG (ANP)- Staatssecretaris Dales van sociale zaken wilde wao- premie (wet op de arbeidsongeschiktheid) per 1 juli van 17 op 19,8 procent brengen. Dat blijkt uit een adviesaanvrage aan het algemeen arbeidsonge schiktheidsfonds (AOF), dat de wao-gelden beheert. Het AOF vergadert woensdag over de adviesaanvrage. De premieverhoging maakt deel uit van het pakket overheidsmaatregelen per 1 juli. die het gat dat is ontstaan doordat de plannen met de ziektewet in de ijskast zijn geplaatst, moeten opvullen. De premievrije voet in de wao wordt in de plannen van mevrouw Dales per 1 juli met zes gulden verhoogd tot 91 gulden per dag. Als het advies van het AOF bij de staatssecretaris binnen is moet de Sociaal Economische Raad (SER) nog adviseren over het voorstel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1