stijgende belangstelling voor 'streeploos bruinen' 3 DE GOUDVINK WANDELENDE TAK geliefd én verguisd mm m ii4 iPZC/. DINSDAG 25 MEI 1982 natuur Naturisten vakanties worden in Europa een steeds meer geaccepteerde vorm van toerisme. De naturist moet alleen goed in de gaten houden, waar hij of zij wel de broek kan laten zakken en waar men beslist niet uit de kleren moet gaan. Wie zich toch bloot geeft op plaatsen waar dit niet is toegestaan riskeert een confrontatie met een wel correct geklede politieman, die een bon uitdeelt voor welk bedrag je ook een nieuwe bikini of zwembroek had kunnen aanschaffen. met een uitbundig geïllustreerde reis gids. waarin vijf samenwerkende reis bureaus. die zich gespecialiseerd heb ben in het samenstellen en op de markt brengen van naturistenvakanties zich gebundeld presenteren. Er worden zo wel speciale vliegreizen als reizen per eigen auto. per trein of bus aanbevolen naar Franse. Spaanse en Yoegoslavi- sche bestemmingen aanbevolen waar De Europese naturisten zijn in opmars de Westduitsers zijn er gek op. in Joego slavië vinden ze het heel gewoon, de En gelsen rillen bij de gedachte alleen al en in Nederland moeten we nog een beetje aan het Idee wennen. In de wetenschap verkerend dat ons land inmiddels zo'n 600.000 georgani seerde naturisten telt. die als het even kan liever ln een gegarandeerde warme zon open en bloot vakantie vieren, is de toeristenindustrie inmiddels ijlings be gonnen om bij deze steeds interessan ter wordende doelgroep ln de gunst te komen. Zo heeft reisorganisatie Arke Inmiddels een programma gereed met mogelijkheden tot naturistlsche vakanties in Makarska, Istrié en Frank rijk. Dat programma wil men nu lang zaam gaan uitbreiden. ..Je moet", zo laat een woordvoerder van Arke weten, „het naturisme bepaald niet in de sfeer van gegniffel en sensatie trekken. Daar om beelden wij geen opvallend mooie blote meiden bij onze bestemmingen af. maar ook eens een man en mensen met kleine kinderen want die zijn er te over bij de naturisten Gewoon leuke gezin netjes. die het heerlijk vinden om zo vakantie te vieren". Andere touroperators timmeren niet aan de weg met reizen naar naakt stranden. maar ze organiseren ze wel. Zoals de N'BBS, een instelling die het woord naaktstrand of naturisme niet laat vallen in de nieuwe gids van 1982. Maar uit foto's van een aantal bestem mingen kan wel worden afgeleid dat bloot lopen er is toegestaan. Reisorganisator Boot en Co windt er geen doekjes om en pakt zelfs stevig uit De reeks zomerse vakantieactiviteiten barst in het komend Pinksterweek- einde in alle hevigheid los in Zeeland. Een van de grote trekpleisters is als vanouds het tot een Zeeuws folklorefeest uitgegroeid schaapscheerder- streffen aanstaande zaterdag in Veere. Er worden dan zo'n veertig schapen zowel electrisch als met de hand uit hun wollige jasje geholpen. Rond om dit gebeuren is een reeks attrac ties gegroepeerd, herinnerend aan de tyd van toen. Zo is er tegen vier uur in de middag een Zeeuwse kle derdrachtenshow voorzien, er wor den demonstraties vlas zwingelen verzorgd en men kan kennis nemen van het uit de tijd geraakte ploe gen, eggen, maaien en schudden door een twee-, drie-, of vier-span Zeeuwse werkpaarden Een festijn van oude ambachten èn de komst van een overgespaarde Neander thaler vormen andere elementen. Nog wat andere tips voor Pinkste ruitstapjes de modelvliegclub van radiografisch bestuurde vliegtui gen houdt op tweede Pinksterdag een vliegshow op het modelvlieg veld in het Vlissingse Sloegebied. Er zijn activiteiten van 10-17 uur. Op deze show van radiografisch bestuurde toestellen zijn zweef vliegtuigen te zien, motorvliegtui gen en helicopters. Ook voorziet de show in een presentatie van enkele rariteiten zoals een 'vliegend ta pijt'. In Kerkwerve is er aanstaande za terdag heel wat vertier rond een ac tie ten bate van de restauratie van het gehavende Interieur van de her vormde kerk. Beoefenaren van ou de ambachten kunnen er op de vin gers worden gekeken, er worden oude landbouwwerktuigen en ge reedschappen geexposeerd en er zijn excursies mogelijk naar de ko renmolen 'De Zwaan', een veeteelt- ,een akkerbouw-, en hoveniersbe drijf. een boomkwekerij en een wol- boerdenj. Een leerzaam uitstapje kan leiden naar de Goese veilinghallen waar aanstaande zaterdag dertig instel lingen die zich bezig houden met onderwijs voor volwassenen op de Bevelanden zich presenteren. De leermarkt duurt van 9-17 uur Toch in Goes zijnde kan een eerste uitvoering worden meegepakt van het door de Engelse componist Ar thur Hutchings geschreven koor werk 'Missa Sancti Spiritus' door de Zeeuwse Koorschool. De uitvoe ring begint zaterdag om 14.30 uur. De tourclub Walcheren organiseert op maandag tweede Pinksterdag in samenwerking met de vereniging 'Wielertoerist' uit Sluis een natuur- rally, een toertocht achter voorrij ders over 75 km. De start is vanai 10.45 uur vanaf de parkeerplaats bij het station van Vlissingen. Vanaf de wal valt er aanstaande zaterdag en zondag een flinke be drijvigheid op het water te regi streren. Het betreft hier de organi satie van de Pinksterzeilwedstrij den voor lOR, klassen III tot en met VIII, NKK en Ronde en platbo dems. Oostkapelle beleeft op 31 mei weer de Zonneveld-oriëntatierit, in Axel wordt op die dag van 10-17 uur een concours hippique gehouden En Kloosterzande beleeft op 31 mei een wielerkoers. men streeploos kan bruinen. Er is zelfs een verre bestemming by. gesitueerd in het hartje van Florida, waar de periodes mei en oktober-november het aantrek kelijkst zijn maar waar ook ln de zomer maanden aangenaam verpoosd kan worden als airconditioning in accomo- daties. auto's en winkels de warmte dragelijk maken Wie onder zulke om standigheden nog aan het dragen van kleren denkt.. Niet Joegoslavië, maar Frankrijk staat aan de top. waar het gaat om het groot ste aantal naturistenstranden. ER zijn er 56 geregistreerd, inclusief de negen Corsicaanse stranden. Duitsland heeft 39 bestemmingen waar 'ohne' kan worden gezwommen en ge zonnebaad en dan komt op de derde plaats eindelijk Joegoslavië met 28 offi ciële naturistenstranden. Spanje heeft, afgezien van de bezwaren van de katho lieke kerk. toch nog negen naaktstran den. grotendeels gesitueerd op de Ca- narische Eilanden Het strenge katho- locisme weert in Griekenland alle po gingen tot naturisme op het vaste land. Een totaal overzicht van de Europese naturistenmogelijkheden is te vinden in de Naturistengids Europa van Publi- boek, waarin een compleet overzicht staat. Wie boeken er voor zo'n blote buiten landse vakantie? Touroperator Piet Jongens van Boot zegt er onder meer dit van ..Vaak zijn het niet eens echte fanatieke naturis ten. maar mensen die een ander soort publiek zoeken dan ze op de gewone stranden aantreffen en die vooral van rust houden". (ADVERTENTIE) Vakantieplan? Let op huur- fietsen. Bestel boekje 'Fielsverhuur-odresseni vtoog boekhondel. Iielsenvokmon, WV ol overmaking van 15.80 op postgiro 234567 stichting fietst. Amsterdam 1 Zacht, maar voor het vogelaarsoor onmiskenbaar klinkt zijn 'djuu- djuu' vanuit het lentelover: de roep van de goudvink. Een prachtige vogel, die met name op Walcheren sinds een aantal jaren 'poot' aan de grond heeft gekregen. Ze leiden een nogal terugge trokken leven, maar wie goed op de roep let kan ze juist in het voorjaar, wanneer het bladerdak zich nog niet helemaal tot een ondoorzichtig groen baldakijn heeft ontwikkeld toch wel te zien krijgen. En dat is echt de moeite waard, want vooral het mannetje bezit fraaie, wat tropisch aandoende kleu ren. Te beginnen met zijn zwarte pet en zwarte kin, een borst van vermiljoen- rode kleur en dito wangen, grijze rug met een opvallend witte stuit en zwar te staart en vleugels, de laatste met een witte dwarsstreep. Het vrouwtje lijkt een wat valere uitgave van het man-, netje. Haar kleuren zijn niet zo uitge sproken. maar bleker alsof ze te lang in het zonnetje heeft gezeten. Wat ver schoten, zou je kunnen zeggen. Er wordt naar de goudvink nogal eens met verschillende gevoelens gekeken. Hij is zowel geliefd als verguisd Geliefd bjj de vogelliefhebbers, de vogelaars evenzeer als de volièrehouders. Relaas, voeg ik er maar meteen aan toe. want om mij nimmer begrijpelijke redenen schynen de laatsten de goudvinken (maar ook andere in het wild levende vogelsoorten) meer op hun plaats te vinden in de volière dan in de vrye na tuur. Nu zijn goudvinken beschermde vogels, die men niet ongestraft mag vangen en ln een kooitje stoppen. Wie dat wel doet is in overtreding en straf baar Een telefoontje aan de politie is in zo'n geval zeer op zynplaats! Het is met name de goudvink, die in vogelaars- en volierehouderskringen in de loop van de tijd voor de nodige opschudding heeft gezorgd. Vooral toen tegen een volièrehouder proces verbaal werd opgemaakt en zowel de oude vogels als de jongen die hij daar mee gekweekt had in beslag werden genomen. De man ging in beroep tot in hoogste instantie en het was de Hoge Raad der Nederlanden, die alle vogelbescher mers in het land verbaasde door in zijn opperste wijsheid te bepalen dat de vo gels onder het 'pluimvee' vielen. En pluimvee was Juist uitgezonderd van de beschermende bepalingen van de Vo- gelwet.... De Hoge Raad gaf als om schrijving voor pluimvee: 'het tamme gevogelte, dat men tot zyn nut en voor deel of wel uit liefhebberij houdt'. Deze uitspraak zette de hele werking van de vogelwet op losse schroeven, want het was duidelijk dat dit eveneens zou gel den voor alle andere beschermde vogel soorten. Daarom is toen met spoed de uitzonde ringspositie van het pluimvee in de vo gelwet ongedaan gemaakt. En door de ze eenvoudige truc - waardoor dus wel de wet moest worden gewijzigd - beho ren de goudvinken nu zonder enige twij fel tot de beschermde vogels. En dat is maar goed ook, want deze prachtige vinkensoort hoort maar op één plaats thuis: in zyn natuuriyke omgeving! Ik zei zojuist, dat de goudvink ook een verguisde soort is. Hy is jarenlang drif tig achtervolgd, vooral door fruittelers, die de werkelijk verbluffende snelheid waarmee deze vogel knoppen uit fruit bomen en -struiken weet te eten niet zo op prijs stellen. Maar dat gebeurt vrij wel alleen als het natuurlijk voedsel (za den en bessen van bomen, struiken, on kruid) schaars is, dus vooral in het vroe ge voorjaar. uitbreiding De Goudvink voelt zich op zijn gemak in gemengd bos met een dichte onder begroeiing, zoals parken, bosranden, maar ook wel boomgaarden en tuinen. Broeden doen ze in onze provincie maar op enkele plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen en op Walcheren. Mijn in druk is dat ze langzaam maar gestaag uitbreiden en dat komt overeen met het landelijk beeld dat men van deze soort heeft. De landehjke toename schrijft men toe aan de inplant van naaldbossen, die in de loop van deze eeuw heeft plaatsge vonden ln vooral Midden-, Zuid- en Oost Nederland. De langzame uitbrei ding in Zeeland zal wel verband houden met de standvogeleigenschappen. Om dat de goudvinken die in oru> land broe den niet trekken, moet de kolonisatie van nieuwe gebieden gebeuren vanuit de randen van de bestaande broedge bieden. En dat duurt langer dan met invasie-achtige kolonisaties, die meest al voorkomen by vogels die wel weg trekken ty dens het winterhalfjaar. Ove rigens trekt by ons wel de Noord-Euro- pese ondersoort door, die wat groter en nog wat feller gekleurd is dan onze goudvink. Goudvinken bouwen tameiyk broze nestjes op een ondergrond van takjes. Ze verwerken planteworteltjes en mos jes in hun nesten, die vaak erg goed ver borgen en beschut liggen m doornachti ge struiken, zoals meidoom of braam. De gemiddeld vier eieren worden be broed door het vrouwtje. Na zo'n twee weken zijn er jongen, die dan zowel door ma als door pa goudvink met vooral in secten worden gevoed. Na het uitvlie gen van de jongen (meestal ook na een week of tweei beginnen ze aan een twee de broedje en in gunstige tijden zien ze zelfs wel kans nog een derde broedsel groot te brengen! leven Inmiddels hebben we de eerste echte zomerse dagen achter de rug. Met tem peraturen, die de natuur in een hogere versnelling hebben gezet. Blad- en bloemknoppen zijn opengebarsten en wat nog geen kleur had heeft dat nu zeker, de mens inbegrepen. In de vogel wereld zijn de laatste gasten gearri veerd, de bekende roep van de wiele waal is weer te horen, evenals de spon tane zangwatervallen van de spotvo gel. De gierzwaluw, onze kamikaze- vlieger is nog niet overal op volle sterkte aanwezig, maar er komen dage lijks nog vogels bij. De eerste jonge me rels hippen al een paar weken in mijn tuin rond, de mieren zijn hun nestgan gen aan het graven en ook de graafbij- tjes zijn druk bezig tussen de voegen van het achterpad. In de vijver wemelt het van de salamanders en pad en brui ne kikker laten zich zien en horen. Kortom: het barst weer van 't leven. De zorg voor het nageslacht - en daar be rust toch uiteindelijk het natuurge beuren op - is begonnen! Een fascine rende tijd voor de natuurliefhebber is aangebroken. Marolle De lage temperaturen, met waarden bene den normaal, heeft de geep er niet van kunnen weerhouden om op de gebruikelijke tijd weer in de kustwateren te arriveren. De geep laat zich wat dit betreft noooit weer houden en is altijd stipt op tijd en arriveert ieder jaar weer begin mei in de Zeeuwse wateren.De geep heeft hierdoor een toepas selijke bijnaam n.l. meivis. De geep zorgt ook voor een aangename en een welkome afwisseling. Voor het vissen op geep is niet direct een zware zeehengel nodig. Voor het vissen op geep is het juist beter om licht mate riaal te gebruiken De hengelaars van het binnenwater kunnen dan ook zonder enig bezwaar met hun lichter materiaal een dag op geep gaan vissen. Voor de henge laars van het binnenwater is de meimaand nooit zo ple zierig vanwege de gesloten tyd. Een dag geep vissen biedt een goed alternatief. Na een dag aan de zeekant is het altyd raadzaam om de molens met zoet water af te spoelen om ze te ontdoen van zout en zand. Vooral zout heeft een funeste werking waar de robuuste zeemolens beter tegen bestand zyn dan de lichtere en teerdere mo lens voor het binnenwater. materiaal Wanneer men besluit een dag op geep te gaan vissen zal men zich af vragen wat voor materiaal hiervoor alle maal nodig is. Zoals al gezegd voor het vissen op geep is licht materiaal aan te bevelen. Een werphengel en een werpmolen waarmee men rustig een dag lang in de hand kan staan zonder dat dit vermoeiend is. Geepvis- sen is een aktieve bezigheid waarbij steeds het aas wordt verplaatst. hengelen Het aas wordt regelmatig binnengedraaid en opnieuw weer in zee geworpen. Op de molen een hoofdlijn van 0.25 mm. Aan het uiteinde van de hoofdlijn een voorslag van 0.35 mm en 4 5 m lang (de lengte van de hengel). Deze voorslag is noodzakelijk om de werpdobber op de gewen ste afstand te kunnen werpen Werpdobbers van 30 tot 50 gram zwaar waarmee 80 a 90 m. ver kan worden gewor pen. Aan het bovenoog van deze werpdobber wordt een onderlijn bevestigd van 1 1,5 m. lang en 0.12 tot 0.18 mm dik. Wordt de onderlyn aan de onderzijde van de werp dobber bevestigd, dan slaat deze (by het inwerpen) om de hoofdlyn. Dit is bij een bevestiging aan de bovenzijde nimmer het geval. Op deze onderlyn zo min mogelijk lood zetten en by voorkeur helemaal niets. Wanneer het aas vrij op de stroom kan bewegen, zonder een remmen de invloed van een loodhagel, is dit alleen maar gunstig voor de aantrekkingskracht op de geep. Aan de onderlijn wordt een haakje no. 8 of no. 10 geknoopt. Een klein scherp haakje. De geep bezit n.l. een klein keelgat en een harde bek. De gevangen geep wordt in het water bewaard. Dit om het uitdrogen te voorkomen. Laat men een geep op het droge liggen dan droogt hy, bij zonnig weer. spoedig uit en lijkt dan op een stok waarvan men de schubben niet meer afkan krygen. De geep is een echte schubvis dus by het vangen is het ffin om even de handen te kunnen afspoelen Dus by een dag geepvissen behalve een leef- net ook een emmer naar de zeekant meenemen. aas Het normale voedsel dat een geep gebruikt is jonge haring, sprot, stekelbaarzen, zandspiering en pelagi- sche kreeftachtigen. AI dit voedsel is dus als aas te gebruiken. De zeehengelaar zal gewoonlijk maar zelden over een van deze aassoorten beschikken en zal het in een imitatie hiervan moeten zoeken door middel van een reepje vis of spek. Een reepje vis van 3 cm lang en 2 mm breed. Bijzonder goed aas is een reepje roze zalm dat goed vangt. Vanwege de taaie huid is dit aas moei lijk van de haak te rukken. De geep is echter ook niet afkerig van een garnaal of een klein zagertje. Kunstaas is voor het vangen van geep niet te propage ren. De geep heeft wel belangstelling voor kunstaas maar de harde bek en het kleine keelgat levert proble men op by het aanslaan en haken van de vis. Het gevolg is dat veel vissen hierna beschadigd bhj ven rondzwem men. De manier van het vissen met kunstaas op geep is dus gewoon af te wijzen. Bij het vissen op makreel kan het nog wel eens voorkomen, dat men een geep op een goede wyze, aan de verenpaternoster gehaakt, naar bo ven brengt. Dit zijn dan gepen van flink formaat die vanwege de voedselconcurrentie van de makrelen het aas veel sneller slikken. waar en wanneer? De geep is overal langs de kust te vinden, maar de beste stekken zijn de stroomnaden die ontstaan door krib ben, paalhoofden en obstakels. De Oosterschelde kent vele goede geepstekken; langs de zuidkant van Schou- wen-Duiveland, de Noordkant van Noord-Beveland, de kust van Walcheren, de Brouwersdam, de Westerschel- de bij Rilthem en op Tholen bij Stavenisse. Het moment waarop geep te vangen is hangt veel af van de plaatsehjke omstandigheden. Er zyn plaatsen waar men het beste met de vloed kan vissen terwyi andere plaatsen meer kans bieden met afgaand tij. Er zijn geluk kig ook plaatsen, en dit zyn wel de mooiste stekken, waar zowel by vloed als by eb de hengelaar kans krijgt om geep te vangen. De geep aast 's nachts niet en ligt dan roerloos in het water, maar 's morgens vroeg, nog voor zonsopgang, zijn ze extra actief. De vroege vogels onder de hengelaars hebben dus de beste kansen. Voor de hen gelaars die het niet weten kan ik er nog aan toevoegen dat de geep een speelse vis is die zyn aanwezigheid altyd verraad. Gooi een stok in het water en de aanwezige geep zal het niet nalaten om er overheen te springen. Ook gebeurt het regelmatig dat een hengelaar, die met een normale onderlyn met lood vist, by het inwerpen van deze onderlyn de geep verschrikt boven water ziet sprin gen. record De geep kan hier maximaal 1 kg zwaar worden met een lengte van 80 cm. Het Nederlands record staat op 950 gram en 80,5 cm lang, gevangen op 28 april 1974 voor de Noordhollandse kust. Dit is een echte uitschieter. De grootste gepen die de afgelopen jaren gevangen zijn schommelen tussen de 6 ons en 75 cm lang. De hengelaar die een geep van een dergelijk formaat, of groter, vangt kan dit melden aan de NOS-zeevisparade. Voor iedere vissoort stelt de NOS een trofee beschikbaar voor de jaarrecordhouders. Recordmeldingsformulieren ont vangt u gratis op aanvraag bij: NOS-zeevisparade, Postbus 10, 1200 JB te Hilversum, (of telefonisch: 035- 779111). De geep is een droge, maar smakelijke vis die niet de waardering krijgt die ze verdient. Laat u niet afschrikken door de vele groene graatjes maar probeer het eens. Constanti van Schelven I,. g* We zijn er allemaal van overtuigd, dat ieder diertje zijn eigen nuttige functie in het milieu vervult. Toch bestaat er bij ons een groot verschil in waardering tussen een prachtige vlinder of waterlibel en een 'vieze' vlieg of een vlo. Ondanks dat soms slechte imago van een aantal insec ten, zijn er bijzonder aardige diertjes onder. Neem nu eens een wandelende tak Een leuker diertje om in een oud aquarium te houden kunt u zich niet denken. Hij Ujkt zoveel op een tak, dat het een doorlopend zoekplaatje is om hem te vinden. De wandelende takken zyn eenvoudig te houden Over het aquarium legt u een stukje vliegengaas en op de bodem wat droog zand en een bloempot met wat vochti ge aarde, waarin u de takjes met het voedsel voor de wandelende tak plaatst, een takje sering, liguster, kli mop, aardbei, braam, linde of framboos. By ons hebben de wandelende takken een voorkeur voor liguster en dierelantijnen klimop, maar smaken verschillen ook by deze dieren. Zy planten zich ongeslachtelijk voort. Als u via een bio logieleraar van zoon of dochter zo'n wandelende tak heeft veroverd, is dat van 9 van de 10 keer een vrouwtje. Zij legt eitjes van ongeveer 2 millimeter grootte, die op een tonnetje lijken met een dekseltje, waarop een geel knopje zit. Een volwassen vrouwtje legt 3 tot 5 eitjes per dag en houdt dat maanden volDaarna sterft zij. maar na circa 3 maanden kunnen de eerste eitjes al uitkomen en als alles goed gaat. heeft u by normale kamertempera tuur al gauw een flink aantal van die wandelende takjes. Het zijn grappige en vooral gemakkeUJke beestjes, bo vendien zyn het goedkope kostgangers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 14