Voorzieningen nodig voor alleenstaande werkenden Amsterdamse recherche: zorgen over zwendel met aandelen 'Stille reserve' van pensioenfondsen mogelijk 30 miljard 'Pro deo-werk uitkeringstrekker mag niet concurrerend zijn' Oud-minister Gelissen (87) overleden PZC/binnen-buitenland SER: TAAKVERLICHTING INDIEN OVERBELAST Topsalaris Verkoudheid DALES: GEEN VERLIES ARBEIDSPLAATSEN AL DUIZENDEN SLACHTOFFER MALAFIDE PRAKTIJKEN Akkoord over academische ziekenhuizen VERONGELUKTE VROUW DOODDE ZOONTJE DINSDAG 25 MEI 1982 11 DEN HAAG (ANP) - De Sociaal-Economische Raad meent dat niet alleen alleenstaande oudere merkenden financieel in staat moeten worden gesteld korter te gaan werken of hulp te nemen als ledoor hun dubbele taak - werk en huishouding - overbelast dreigen te raken, zoals de regering voorstaat. Ook mensen in vergelijkbare omstan digheden met een meervoudige taak, ils ongehuwden op Jongere leeftijd, al leenstaande ouders of gehuwden met jen gezinslid dat verzorging nodig beeft, moeten hiervoor in aanmerking zodra voor overbelasting hun verdwijnen uit het arbeidsproces dreigt. Dat schrijft een speciale SER-commls- slein een ontwerp-advies inzake „maat- legelen ten behoeve van oudere onge huwde werkenden", bestemd voor de ministers van sociale zaken en werkge legenheid en van CRM. De SDR zal het sdvies op 18 juni behandelen. De sociaal-economische Raad is er te- jen om, zoals de regering beoogt, alleen ien beperkte groep als oudere alleen staande werkenden op grond van de AAW een financiële bijdrage te geven jaarmee ze de belasting die ze onder- linden van een dubbele taak kunnen verlichten. De SER voelt niets voor be perking tot een bepaalde groep men- sen, die vanuit medisch-arbeidskundig oogpunt vrij willekeurig is bepaald. Veeleer zou via een individuele beoor deling door de gemeenschappelijke me dische dienst gekeken moeten worden of het risico van uitval uit het ar beidsproces dreigt, waarna taakver- Uchtende maatregelen als korter «erken of huishoudelijke hulp gefinan cierd moeten worden.Volgens de SER gaat het dan in feite vooral om oudere ongehuwde werkenden en voor mensen In vergelijkbare omstandigheden met een meervoudige taak. Dtregering wil stress-situaties die lei- dtn tot verdwijnen uit het arbeidspro ces van oudere alleenstaanden voorko men door hen op basis van de algemene irbeidsongeschikthcidswet een inko mensafhankelijke financiële tege moetkoming te geven tot in totaal het niveau van het bruto-minimumloon per dag twee uur minder te gaan werken of voorzieningen in de huis houdelijke sfeer te betalen. De groep die in de adviesaanvrage wordt opgevoerd is tussen de 55 en 65 jaar en verdient minder dan een derde maal het bruto minimumloon. Er zou ten 9300 mensen in aanmerking komen voor een vergoeding, wat naar schat ting in totaal 30 miljoen gulden zou kos ten (prijspeil 1980). De SER-commissie meent dat In plaats van zo'n algemene voorziening voor een bijzondere groep, het de voorkeur verdien t om bij het trei- fen van voorzieningen eerst te kijken naar de individuele factoren en omstan- WASHINGTON UPI- Met een jaarsalaris van 200.000 dollar en een onkostennota van 90.000 be hoort president Reagan tot een van de best-betaalde niet-koninklijke regeerders in de wereld, staat in een nieuw verschenen boek. Maar het salaris van Reagan ver bleekt bij dat van nieuwsleeuwen van de televisie, atleten, captains Of industry, advocaten en arties ten, aldus David Harrop in "World Paychecks - ivho makes what, whe re and why". Harrop schat dat ex- beattle Paul McCartney de hoogst- betaalde artiest ter wereld is, want hij incasseerde in 1980 om en nabij 482 miljoen dollar. Marlon Brando zou wel eens de per dag best betaal de artiest kunnen zijn, want hij kreeg 2,7 miljoen dollar voor elf da gen werk in de film 'The Formula'. Volgens Harrop vindt men in vrij wel alle takken van industrie de hoogstbetaalde president-direc teuren in de Verenigde Staten. Er zifn er 23 die in 1980 elk in totaal meer dan anderhalf miljoen dollar verdienden. Hun best betaalde col lega's in West-Europa moesten het met ruim 800.000 dollar in hetzelfde jaarstellen. Bij wijze van tegenstel ling noemt Harrop premier George Price van het nog niet ze lang onaf hankelijke Belize, Die ongeveer 8.000 dollar per jaar krijgt, rijdt in een oude Landrover en woont in een villaatje dat van de staat is. TEL A V/V (AP) - Twee Israëlische artsen zeggen een apparaat te heb ben ontwikkeld dat volgens hen eindelijk een einde maakt aan de gewone verkoudheid. Het door dr. Dov Ofir en dr. Sergio Kalman van het Weizmann-insti- tuut ontwikkelde instrument be staat uit een klein hartvormig ap paraat, dat een stoot vochtige hete lucht in de neusgaten van de ver koudenpersoon spuit. Proeven met honderden patiënten hebben uitge wezen dat bij 78 procent van hen, de meeste symptonen van de gewo ne verkoudheid binnen een uur na gebruik van het apparaat verdwe nen waren. Ofir zei dat de werking van het ap paraat berust op het principe, dat de activiteit van de virussen wordt vertraagd door temperaturen die boven de normale lichaamstempe ratuur liggen. In tegenstelling tot andere machines die op ditzelfde principe berusten, is het door Ofir tn Kalman ontwikkelde apparaat handzaam en kan de patiënt het instrument zelf dichtbij de neus houden. Het is volkomen pijnloos, aldus Ofir. AMSTERDAM (ANP) - De pen sioenfondsen in Nederland hebben een aanzienlijke 'stille reserve' die kan oplopen tot dertig miljard gul den. Tot die slotsom komt een aan tal verontruste FNV-leden en een aantal wetenschappers van de we tenschapswinkel voor economie in Groningen in een studie die bin nenkort wordt gepubliceerd in het economenblad ESP. De studie is gebaseerd op een rap port over het bedrijfspensioen fonds voor de metaalindustrie, dat maandag in Amsterdam werd ge presenteerd. Het rapport is in op dracht van de groep verontruste FNV-ers gemaakt voor de Gro ningse wetenschapswinkel. De FNV-ers vinden dat die stille re serve van de pensioenfondsen ge bruikt moet worden voor zaken als sociale woningbouw en steun aan coöperatieve bedrijven. Volgens de Groningse wetenschappers kan er inderdaad in die richting worden gedacht. Het zou wel geleidelijk moeten gaan. De zogenaamde stille reserve is een reserve die niet in de boeken van de pensioenfondsen is te vinden, maar die in feite wel be staat. In de boeken staat de zoge naamde premiereserve, dat n> ,«.1 vermogen waarover het fonds moet beschikken om te kunnen voldoen aan de huidige en de toekomstige pensioenverplichtingen. De omvang die de pensioenreserve moet hebben wordt berekend met behulp van de zogenaamde reken- rente. Deze wordt bepaald door de verzekeringskamer (die toezicht houdt op de pensioenfondsen) en bedraagt op het ogenblik vier pro cent. De rekenrente is de rente die de beleggingen van het fonds mini maal moeten opbrengen wil het aan zij n verplichtingen kunnen vol doen. De werkelijke rente is echter veel hoger, wat inhoudt dat een hoge re kenrente een flinke financiële ruim te schept. Die kan gebruikt worden voor verlaging van de premie of voor verbetering van de pensioe nen. Dat gebeurt hier en daar al, maar volgens de Groningse weten schapswinkel en de verontruste FNV-ers is er wel wat meer moge lijk, bijvoorbeeld investeringen in projecten met lage rendementen, het verstrekken van risicodragend kapitaal aan beginnende bedrij ven, financiering van vervroegde uittreding etc. dlgheden die medisch-arbeidskundig gezien de kans op arbeidsongeschik- heid bepalen. De SER-commissie vindt dat de bijzon dere aandacht voor mensen met een tweeledige taak gestalte moet krijgenin het kader van een algemeen beleid tot het tegengaan van vermijdbaar ver zuim wegens ziekte en arbeidsonge schiktheid, waarover de SER op 12 fe bruari (samen met de ziektewetvoor- stellen) adviseerde. In dit verband wijst de SER erop dat ook nu al op basis van de ziektewet, de AAW en de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering voorzieningen worden getroffen of een uitkering wordt gegeven voor mensen, voor wie voortzetting van de arbeid medisch ge zien tot schade van de gezondheid leidt. Van die mogelijkheden wordt nog veel te weinig gebruikt gemaakt, aldus de commissie. LINKSE VOORMAN EPPLER UIT TOP WESTDUITSE SPD (Van onze correspondent) BONN - De linkse SPD'er Erhard Ep- pler, die geldt als de belangrijkste te genstander van de politiek van bonds- kanslier Helmut Schmidt, maakt geen deel meer uit van het presidium van zijn partij. Hoewel Eppler op het congres van de Westduitse sociaal-democraten ln Munchen wel in het 40 leden tellende partijbestuur was gekozen, kreeg hij maandag drie stemmen te weinig om ook zitting te nemen in het elfkoppige presidium: het dagelijks bestuur van de SPD, Het wegvallen van Eppler betekent dat nu niet meer alle politieke stromingen binnen de SPD in het hoogste leiding gevende orgaan van de partij zijn verte genwoordigd. De jong-socialisten ver klaarden, dat dit van „politieke armoe de" binnen de SPD getuigt. Naar verluidt is SPD-voorzitter Wiliy Brandt er ontevreden over dat Eppler. als „symboolfiguur" voor de vredesbe weging en de ecologen, een nederlaag bij de interne presidiumsverkiezingen leed Driehonderdvijftig ex-alcoholisten lie in Kempten in Beieren bijeen waren jekomen voor een etentje ter viering, nan hun ontwenning, zijn zaterdag slachtoffer geworden van voedselver giftiging. Na het typisch Duitse maal van aardappelsalade met warme worst kregen de ex-verslaafden braakneigin gen en buikpijn. Vijftig van hen moes ten in ziekenhuizen worden opgeno- AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn maandag morgen moeilijkheden ontstaan tussen de politie en een groep van ongeveer vijftien krakers, die zich ver schanst hadden op de derde etage van een gebouw van het voormalige binnengasthuis aan de Klove niersburgwal. Maandagmorgen deed een groep van ongeveer veertig politiemensen 'met de platte pet' een poging het gebouw te ontruimen, maar zij werden volgens een politiewoord voerder bekogeld met balken en stenen. De kraakactie liep met een sisser af. Er bleek niemand meer in het pand aanwezig te zijn toen enkele tientallen ME-ers later het gebouw binnengingen. Volgens een po litiewoordvoerder hebben de krakers een enorme chaos achtergelaten. Een van de krakers is maandagochtend tijdens de kraakactie ernstig gewond en in een ziekenhuis opgeno men, aldus de woordvoerder. De man zou bij het binnen dringen van het pand van een ladder zijn gevallen. Foto: de krakers en de politie gingen elkaar te lijf met waterstralen. Hier een handgemeen om een slang. DEN HAAG (ANP) - Het verrichten van niet-betaalde arbeid met behoud van uitkering mag niet leiden tot concurrentie voor het bedrijfsleven of verlies van betaalde arbeidsplaatsen. Staatssecretaris Dales van sociale za ken en werkgelegenheid is het derhalve eens met de sociale verzekeringsraad, die haar onlangs adviseerde over het verrichten van dit zogenaamde pro deo- werk. Oneens is zij het met de raad over meldings- en toestemmingsplicht in een aantal gevallen. De toetsingscriteria waarin mevr. Da- les zich wel kan vinden zijn dat niet- betaalde werkzaamheden niet in een bedrijf mogen worden verricht: de orga niserende instelling voor het betreffen de werk geen loonkostensubsidie heeft; het om werk gaat dat doorgaans niet door een betaalde kracht kan worden verricht: en de werkzaamheden geen jingsgerechtigde in het kader van de sociale verzekeringsregelingen zoveel ruimte als mogelijk moet worden gege- Mr. H. Rijpstra, de commissaris van de koningin in Friesland, is door de ko ningin bij bevordering benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Na- ssau. De heer Rijpstra was al comman deur. Deze onderscheiding werd maan dagmiddag op het provinciehuis in Leeuwarden uitgereikt door de demis sionaire minister van binnenlandse za ken Van Thijn. In Amstelveen tcorden deze week jeugdver kiezingen gehouden. Na een terdege voorlichting gaat de schooljeugd stemmen in een echt stembureau om hun gemeenteraad te kiezen Aan het eind van de week worden de jeugdstemmen door de scholieren zelf geteld. WASSENAAR (ANP) - Prof. dr. H. C. J. H. Gelissen, oud-minister van econo mische zaken, is op 87-jarige leeftijd in zijn woonplaats Wassenaar overleden. Gelissen was van 1935 tot 1937 minis ter van economische zaken in het der de kabinet Colijn. Prof. dr. Gelissen wordt beschouwd als de grondlegger van het economisch re gionalisme in ons land. Hij was de op richter van de economische technolo gisch instituten in de provincie, waar van het eerste in 1931 in Limburg tot stand kwam. In 1933 nam hij het initia tief voor de oprichting van de Industrie- bank NV, de huidige Nationale Investe ringsbank. In 1933 richtte dr. Gelissen samen met dr. A. Philips de Nederland se Stichting ter bevordering van het Recht van de Industriële Eigendom op. Deze stichting vestigde twee bijzondere leerstoelen, een in Utrecht en een in Delft. Bovendien richtte Gelissen aan de TH in Eindhoven een leerstoel voor elektrowarmte op. In 1956 richtte Gelissen de Nederland- Duitse kamer van koophandel weer op, die ln 1956 een tweelanden kamer werd een daarmee de eerste in Europa was, die het economisch verkeer tussen twee landen bevorderde. Vooral op het ge bied van de elektriciteitsvoorziening verrichtte Gelissen veel werk. In 1933 richtte hij het Nederlands Instituut voor Elektrowarmte op en in 1953 de Internationale Union d' Electrother- mie. Als directeur van de provinciale Limburgse elektriciteitsmaatschappij nam hij het initiatief voor de bouw van de Maascentrale in Limburg. Hoewel hij geen lid was van een politie ke partij - en dat ook nooit geweest is - werd hij in 1935 minister van economi sche zaken. ven. Zij meent - ln tegenstelling tot ver zekeringsraad - dat pro deo-werk in het weekeinde of de avonduren, alsmede niet-betaald werk waarmee begonnen is vóór het intreden van de werkloos heid, mogeüjk moeten zijn zonder mel ding of toestemming. Dat geldt ook voor pro deo-arbeid van vrijwilligersor ganisaties en andere niet-commerciële instellingen (dus in georganiseerd ver band). wanneer het gaat om werk dat door de organisatie van te voren ter toetsing is voorgelegd. Dat zou door een nader aan te wijzen toetsingsinstantie moeten gebeuren. Ook hulp- en dienst verlening aan familie en buren en acti viteiten van maatschappelijk dienstbe toon zouden zonder melding moeten kunnen, meent mevr. Dales. Het overi ge werk zou achteraf door de uitke ringsgerechtigde op het werkbrieQe moeten worden vermeld. Hij of zij is al lereerst verantwoordelijk voor beoor deling van de noodzaak hiervan, maar het uitvoeringsorgaan moet corrige rend kunnen optreden. Mevrouw Dales wijst erop dat de uit voeringsorganen de vrijheid behouden zelfstandig over de uitvoering van de wettelijke bepalingen te beslissen. Zij pleit voor duidelijkheid naar de uitke ringsgerechtigde, waarbij gewaakt moet worden voor bevoogding. AMSTERDAM (ANP) - De afdeling op lichting van de Amsterdamse recher che maakt zich ernstig zorgen over het toenemend aantal 'bedrijven' in de hoofdstad die zich bezighouden met zwendel met aandelen en met contrac ten op de goederentermijnmarkt. Volgens een voorzichtige schatting van hoofdinspecteur G. H. P. K. Huijser van Reenen, chef van die afdeling, zijn al duizenden mensen die hun geld wilden beleggen slachtofer geworden van deze malafide bedrijven, die wereldwijd werken. Het is onmogelijk te zeggen hoeveel geld er met de zwendelpraktlj- ken gemoeid is. Deze maand deed de recherche een in val bij de firma Interstate Investment, gevestigd aan de Willemsparkweg in Amsterdam, na een aantal klachten van buitenlanders, de 35-jarige kan toorhouder werd daarbij gearresteerd. Uit huiszoeking bleek, dat dit bedrijf bemiddelde ln de aankoop van aande len in voornamelijk Canadese mijnen. Deze aandelen staan op de Nederlandse beurs niet genoteerd. Uit het onderzoek van de politie kwam naar voren, dat het bedrijf via gekochte adressenlijsten bulletins naar mensen stuurde, waarin grote winsten werden voorgespiegeld bij belegging in de Canadese aandelen Na enige tijd kregen de potentiële klan ten een telefoontje van buitenlandse verkopers, die onder ,lse namen ope reerden. De klanter ie positief rea geerden, werden aanaden aangeboden in de Canadese mijnen tegen vier dollar per stuk. Na ongeveer een jaar kregen zij te horen, dat de koers ervan 'helaas' sterk was gezakt, waarna Interstate In vestment ze voor twee dollar per stuk terugkocht. Mensen die nadere infor matie wensten werden verwezen naar het hoofdkantoor op de Bahama's, dat op zijn beurt doorverwees naar de beurs in Toronto. De weinige volhouders die ook daar informeerden, kregen te horen dat de aandelen in de mijnen al jaren lang schommelen tussen de veertig en zestig dollarcent. Huijser van Reenen zegt dat uit de bij de huiszoeking gevonden adressenbe standen en verkoopnota's is gebleken, dat niemand van de beleggers winsl heeft gemaakt. De politie heeft overi gens nog niet kunnen achterhalen of de certificaten, die Interstate Investment uitgaf, echt of vervalst waren, zodat ook nog de mogelijkheid bestaat dat ei nooit aandelen in mijnen zijn gekocht. Termijnmarkt Een andere, en voor de politie lastig te achterhalen manier om snel rijk te worden, is zwendel op de goederenter mijnmarkt, waar Interstate Invest ment ook opereerde. Er zijn volgens Huijser van Reenen veel bedrijven die zich hiermee bezig houden vanuit West-Duitsland naar Nederland geko men, sinds daar enkele jaren geleden regels zijn opgesteld voor de handel in contracten op de markt. In Nederland bestaan zulke regels niet. De normale gang van zaken is, dat be leggers via tussenpersonen op de goe derentermijnmarkt contracten kunnen kopen voor de levering van grondstof fen als bijvoorbeeld goud, graan, oliën en dergelijke. Het is echter bij deze vorm van speculatie niet de bedoeling de goederen geleverd te krijgen, maai de contracten met winst weer te verko pen Via de contracten 'koopt' men een hoeveelh""' "rond het. moment van de koop geldende prijs. Die prijs varieert door onder ande re weersomstandigheden (misoogsten en dergelijke) en politieke ontwikkelin gen Met de verkoper wordt een bepaal de termijn voor de 'levering' afgespro ken. Na afloop van die termijn verplicht de verkoper zich echter de contracten terug te kopen tegen de dan geldende prijs, die gedaald of gezakt kan zijn. Producenten, handelaren en fabrikan ten dekken zich op die manier in tegen verliezen bij de werkelijke aan- of ver koop van goederen op de zogenaamde effectieve markt De speculanten dra gen het risico, ip de hoop winst te beha len. Er bestaan verschillende manieren om met deze contracten te zwendelen, die de politie niet allemaal even duidelijk zijn. In het geval van Interstate Invest ment. dat als tussenpersoon optrad hij de koop van de contracten, werd voor het geld van de beleggers helemaal niets gekocht, maar verdween het in de zakken van de 'firmanten'. Om vertrouwen te wekken werd ge bruik gemaakt van het briefhoofd van een bona fid'- ••-'md. öoiusKJct,^... ue cliënten helemaal niets van hun geld terug, soms maar een klein gedeelte met de mededeling dat de prijs van de grondstoffen was gezakt. Probleem bij de opsporing hiervan is volgens Huijser van Reenen dat men sen die met dit soort bedrijven in zee gaan, vaak leken zijn op het gebied van beleggingen. In de adressenbestanden van Interstate Investment werden veel artsen, tandartsen en andere beroepen met hogere inkomens gevonden. Deze mensen informeren bij verlies meestal niet verder, in de mening dat ze gegokt en verloren hebben. Daar komt dan nog bij dat het heel vaak om zwart geld gaat, waardoor mensen niet naar de po litie durven te gaan als ze onraad rui ken. Daarom komen veel van deze ma lafide praktijken niet aan het licht. Huijser van Reenen dringt er bij een ieder die door diit soort zaken bena deeld is, op aan toch de politie te waar schuwen. „Een gesprekje met ons kan nooit kwaad en het is heus niet zo dat wij onmiddellijk de FIOD waarschu wen. Wij werken daar volkomen onaf hankelijk van", aldus de hoofdinspec teur. DEN HAAG - De beleidsverantwoor delijkheid voor de academische zie kenhuizen in ons land blijft bij het mi nisterie van onderwijs en wetenschap pen. Het zal niet meer bijdragen in de kosten van patiëntenzorg, zoals thans verkapt gebeurt. Deze kosten moeten geheel via de tarieven worden gefinancierd. Alle problemen rond de academische zie kenhuizen dienen gezamenlijk te wor den aangepakt door een projectorgani satie. Dit blijkt uit de maandag gepubliceer de afspraken die minister Van Kemena- de van onderwijs en wetenschappen en minister Gardeniers van volksgezond heid en milieuhygiëne onlangs hebben gemaakt. Het vorige kabinet had het idee geopperd, dat de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne po litiek de volledige verantwoordelijk heid zou krijgen voor de academische ziekenhuizen. ENSCHEDE (ANP) - In het huis van een Enschedcse vrouw die maandag ochtend om het leven kwam bij een on geluk op de autosnelweg A35 is het lijk van haar negenjarig zoontje gevonden. De politie heeft vastgesteld dat de vrouw hem met een messteek om het leven heeft gebracht. Niet is komen vast te staan of de vrouw zelfmoord heeft gepleegd of dat ze dwa lend na haar daad op de snelweg is te rechtgekomen. De vrouw was volgens de politie nogal depressief en zou hier voor al eens onder doktersbehandeling zijn geweest. Haar man. die in Amster dam werkt, was niet thuis In de nacht van zondag op maandag. De ouders van de vrouw, die bij haar logeerden, heb ben overigens niet gehoord. In verband met het politieonderzoek was de autosnelweg tussen Hengelo en Enschede tot rond het middaguur maandag afgesloten. De ln pyjama gek- leden vrouw kwam maandagochtend om tien voor vier onder een Deense bu met veertig schoolkinderen. De plaa' van het ongeval was ongeveer twee lometer van de woning van de vro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11