Goede kans voor Schelde op order voor ketelbouw Liberiaans koelschip gerechtelijk verkocht Veere wil Neeltje Jans koste wat kost in de gemeente houden Vissersrecord op 72 uur gebracht VPRO-Euro-nachtmet 'onbekende bestemming almanak KOLENGESTOOKTE INSTALLATIE CENTRALE SLOE Politie sust caféruzie in Biervliet SCHULDENLAST BIJNA MIUOEN Auto tegen boom: 21-jarige man uit Oostburg gedood MAANDAG 24 MEI 1982 PZC/provincie Drukkerij Herselmanbv Postbus84420 AA Kapalle- Teleicon01102-3210 als het om drukwerk gaat! BRUINISSE - Hans van Ginneken uit Zevenbergen, Gerard de Rooy uit Utrecht en Piet Matthijssen uit Roosendaal stapten zaterdagmorgen vroeg met zeer slape rige hoofden van de ms. 'Adriane' in Bruinisse aan wal. Ze hadden er zojuist niet minder dan 72 uur non-stop bootvissen opzitten en daarmee een rekord gevestigd dat goed was voor het Guineas book of records. Aanvankelijk bestond het vissers gezelschap uit 4 personen, maar Jan Aamoutse uit Oud-Gastel moest voortijdig afhaken. Na 50 uur en 34 minuten stond hij te slapen met de hengel in de hand en dat ging de scheidsrechter iets te ver. Het lag eerst in de bedoeling om het oude record dat op 52 uur stond te verbreken door 60 uur non-stop te vissen. Maar al vrij snel besloten de sportvissers door te gaan tot 72 uur. Dat zou betekenen dat het nieuwe rekord meteen goed scherp was gesteld, zodat het wellicht enige tijd stand kan houden. Ondertussen werd er ook vis gevangen. Dat was mede te danken aan de schipper van de ms. 'Adriane', A. Noordijk uit Bruinisse. die het vissende gezelschap steeds naar visrijke stekjes voerde. Hans van Ginneken ving de meeste vis. in totaal 235 stuks. Daarna kwam Piet Matthijssen met 104 en vervolgens Gerard de Rooy met 94. Het waren vooral palingen, schol en bot. Juist in de nachtelijke uren werd flink wat gevangen, wat een aardige opkikker was voor de vissers die zich op die manier niet hoefden te vervelen. Overdag werden ze regelmatig gezelschap gehou den door belangstellenden die met een boot een bezoek brachten aan de rekord- vissers. De rekordpogïng werd besloten met een feestelijke avond, zaterdag, aan boord van de ms. Wüjo'. Daar kregen de vissers een persoonlijke trofee, alsmede een grote trofee die aan boord van de 'Adriane' bluft. Verder waren er verschillende geschenken voor de vier vissers en hun gezinnen. Een piratenstation zorgde MIDDELBURG - Hoewel het carnavalsgedruis de zuidelijke provincies al weer zo'n drie maanden geleden in beweging hield, leek het alsof het kleine, uiterst vreemd uigedoste gezelschap dit volksvermaak tussentijds luister wilde bijzetten. Het groepje, voorzien van slingers, serpentines, draagbare radio's en fototoestellen viel zaterdagmorgen in alle vroegte waar te nemen op het Middelburgse NS-station. De zestien avonturiers hadden gevolg gegeven aan een oproep van de VPRO-radio, die in de nacht van vrijdag op zaterdag het programma 'Euro-nacht' uitzond. In 22 verschillende plaatsen in Ne derland, West-Duitsland en België stonden touringcars klaar, die de genen die de gok aandurfden naar een onbekende bestemming zou den overbrengen. „Een onbekend, prachtig land schap, waar een koorwerk wordt opgevoerd, opgedragen aan de zus ter van Jezus Christus", zei Willem de Ridder, de organisator van de nachtelijke radio-stunt Waar de bussen zouden vertrekken, had de VPRO angstvallig geheim gehou den. Alleen in het programma, waarvan de uitzending om midder nacht begon, werden aanwijzingen gegeven waar de touringcars kon den worden aangetroffen. Een na deel voor diegenen die in Middel burg, de enige Zeeuwse opstap plaats, aan boord gingen. Zij had den relatief weinig tijd om aan de voorwaarden te voldoen, die De Ridder hen had opgelegd. De bus uit Middelburg vertrok, als één van de eerste in het land, al om één uur. Dat lichtte alvast een tip van de sluier op: de Middelburgers moes ten rekening houden met een lange zit. Dat bleek verder uit het bedrag dat zij voor de reis moesten neertel len: 21 gulden. Chauffeur C. Stolk en zijn collega Van Fraassen („Ja, twee chauffeurs wantje zit aan het rijtijdenbesluit vast") wakkerden de geheimzinnigheid over het uit eindelijke doel van de tocht nog een beetje aan door hun passagiers te vragen of ze een paspoort had den meegenomen. Verschrikte ge zichten alom... Kwart voor één. Het is stil in de bus. Conform de opdracht van de stem uit de radio zijn enkele meerijders bezig met het ophangen van slin gers. Een ander knoeit driftig met zijn radio'fje. „Ik ben m'n golfleng te kwijt". Een jongen die voor deze gelegenheid enkele meters ver band om zijn hoofd heeft gewik keld, schijnt nu al spijt te hebben van zijn impulsieve besluit om mee te doen. „Chauffeur, ik moet wel om zeven uur terug zijn, hoor". „Waar om, moet je dan gaan werken?", vraagt Stolk, die toen al wist dat de bus pas tegen negenen op het uit gangspunt terug zou zijn. Aanvankelijk weigeren de chauf feurs halsstarrig om de verslagge ver te vertellen in welke richting het reisdoel moet worden gezocht. Na enig aandringen gaat Stolk overstag. „Ik zal je de brief laten lezen, want daar ben je toch op uit, hè?" 'De eindbestemming is park Sonsbeek bij Arnhem', staat erin. 'Daar komen alle bussen tussen half vier en vier uur aan. Ze vertrek ken om half zeven. Hoewel onze er varing is, dat het publiek tijdens dergelijke nachten niet lastig is, lijkt het ons raadzaam om mensen die dronken of echt vervelend zijn, te weigeren. De chauffeur moet dat echter zelf beoordelen", zo raadt de VPRO de mannen achter het stuur Terwijl de chauffeurs gespeeld zit ten te mokken over het feit dat zij de bus na terugkomst zelf moeten schoonmaken („Op zaterdag is de schoonmaakploeg er niet") pro beert de fotograaf een prent te schieten. „Kom eens uit die stoelen, zo lijkt het wel een ritje naar Oostkapelle", zo spoort hij het clubje aan. 'Nog één minuut', laat De Ridder weten. Op het moment dat de radio het tijdsein van één uur laat horen, rijdt de bus weg. De feestelijke stemming van de Middelburgers vormt een schril contrast met de op het tijdsein volgende nieuwsbe richten. Door de langzaam sluiten de deuren van de bus is nog net te horen dat het Britse ministerie van defensie een nieuwe aanval op de Falkland Eilanden heeft gelast- Koen van Dijen BIERVLIET - De politie heeft zaterdag nacht een uit de hand gelopen ruzie in café 'Het Oude Raedthuys' in Biervliet gesust. Een aantal bezoekers raakte daar slaags en er sneuvelden enkele rui ten. H. R. uit Schoondijke werd meegeno men naar het politiebureau in Temeu- zen om zijn roes uit te slapen. Radio 'Valeta' in Yerseke uit de lucht gehaald YERSEKE - De rijkspolitie groep Rei- merswaal heeft zondag een illegale zender uit de lucht gehaald. De vanuit Yersee opererende zender 'Valeta' ver oorzaakte al geruime tijd overlast in de omgeving, buurtbewoners klaag den over storingen op bepaalde tijden. Tegen de 'presentator* werd proces verbaal opgemaakt. Alle apparatuur werd in beslag genomen. De zender •Valeta' had nog niet eerder bezoek van de politie gehad. ZEEUWSE Twee Ze kenden elkaar van de lagere school. Drie jongetjes uil Middel burg, die weieens bi) elkaar gingen spelen Twee van de jongetjes wonen in hetzelfde huis. Ze zijn geadopteerd. Hun vriendje woont bij z'n échte va der en moeder. t Is een beetje een patsertje. De au to van z'n vader is nieuwer, rijdt harder en zit lekkerder. Hun tuin is ook veel groter en bovendien gaan ze veel langer op vakantie en na tuurlijk ook veel verder. Peter, een van de geadopteerde kinderen, werd er een beetje moe van. Hij werd steeds overtroefd. Tot hij z 'n laatste kaart uitspeelde- :„Wij hebben twee moeders, deze hier en de moeder bij wie we zijn geboren. Of heb jij soms twee va ders?" bouw gediend, maar ook de herleving van de oude stad tot centrum van Vlis- singen. Dit stadsgedeelte is met zijn voorzieningen van belang voor de gehe le gemeente, zo is de mening van de PvdA Vlissingen. In dit verband wees hij ook op het voornemen om de Koopmans- en Vis sershaven te restaureren en geld uit te trekken voor de Willem III-kazeme, een gebouw waarin tal van sociaal-cul turele voorzieningen een plaats vin den. Inbraak boerderij bij Zuidzande ZUIDZANDE - Onbekenden hebben za terdag tussen 11.00 en 19.00 uur inge broken op een boerderij aan de Brug- gendljk te Zuidzande. De inbraak werd ontdekt door mevrouw E. R. uit Oost burg, de moeder van de eigenaar, die op vakantie is. De dader(s) kwam(en) via het dak. waar ze een raam vernielden, binnen. Het is nog niet bekend of er iets ontvreemd is. ADVERTENTIE VLISSINGEN-Het onder Libe- in de arrondissementsrecht- gen. De totale schuldenlast zou tyjn» riaanse vlag varende koel- bank in Middelburg. één gulden zijn. schip 'Marco Reefer' (464 brt), Het verzoek tot verkoping kwam van de De eigenaar van de'Marco Reefer', dal Hat einde affplnnen fphmari in England Standard Cartered Bank Ltd. in 1959 in Slikkeveer werd gebouwd,is dat sinds algelopen teDruari ra taLonden AmleltUngtotdebe5lagleg. Liberia Magenta Shipping Como» de haven van Breskens aan de ging is het niet betalen voor uitgevoer- tion. Het schip heeft een lengte van ketting ligt, zal dinsdag 8 juni de reparaties aan het schip in juni 1980 59,09 meter. De verkoop zal gebeuren gerechtelijk worden verkocht januari ISSlm de haven van Vtesin- bij opbod nfmijning. VEERE - Burgemeester en wethouders van Veere voelen er niets voor om ak koord te gaan met grenswijzigingen, waardoor Veere het werkeiland Keel tje Jans uit handen zou moeten geven. Ze laten dat weten in een reactie op het verzoek van gedeputeerde staten om een standpunt te bepalen over de voor stellen om de gemeentegrenzen van kustgemeenten vast te stellen op één kilometer uit de laaglaagwater springiijn. „Het kustgebied is zo be langrijk voor de recreatie in het ach terland, dat het gebied van één kilome ter te klein is om een adequaat beleid te kunnen voeren", is een van de argu menten van het Veerse college. „Bo vendien zijn wij ingespeeld op de hui dige en op toekomstige situaties", zo gaan ze verder. In de ogen van b en w is het dan ook volstrekt onnodig om het werkeiland uit handen te geven, dat daardoor zou terechtkomen binnen het gebied van de Noordbevelandse ge meente Wissenkerke. Om Neeltje Jans te behouden zou een grens van 3 mijl uit de kust vastgesteld moeten worden, zo vindt het dagelijks bestuur van Veere. Hiermee zit deze ge meente op één lijn met de besturen van üe wji Kustprovincies, die deze grens hebben voorgesteld op voorspraak van hun knstgemeenten. Maar het rijk wilde daar niet aan. De minister van binnenlandse zaken bleef vasthouden aan de één-kilometerlij n en gs van Zeeland hebben 'om uit de im passe te raken, node met dat voorstel ingestemd'. Nu moeten ze dat plan ver kopen aan de gemeente Veere. die er niets voor voelt. Naast de al opgesomde bezwaren meent het college van Veere dat alleen door de drie mijlsgrens (5,555 kilometer) een gebied kan ontstaan dat bestuurbaar is, en waarin een goed be leid kan worden gevoerd ten opzichte van de recreatie en de daaraan verbon den problematiek. Veere gaat zelfs nog iets verder: Nu het toch over grenswijzi gingen gaat. spreekt de gemeente de wens uit dat de gehele Veerse Gatdam onder Veers bewind kan komen. „Het is voor de recreant gewenst dat hij gehou den is aan uniforme voorschriften van één gemeente, en met van twee". Aanleiding tot de voorstellen tot grens wijziging was de opvatting -al jaren ge leden in de tweede kamer uitgespro ken-dat de gemeentegrenzen samen zouden moeten vallen die van het rijk. Hierdoor zou duidelijkheid worden ver schaft. Bovendien kunnen door deze stappen de bestaande onzekerheden omtrent de bevoegdheid van lagere overheden opgeheven worden. Ook zouden de belangen van de kustbewo ners tegen de gevolgen van activiteiten op zee beter beschermd kunnen wor den. Als de nieuwe voorstellen omtrent de één-kilometerlijn zouden worden aan vaard. dan 'houdt dit voor de gemeente Veere helaas ln. dat het zeegebied dras tisch zal worden Ingeperkt', schrijven b en w aan de raad Op dit moment strekt het gebied van de gemeente Veere zich uit over een groot deel van de Roompot, het Veerse Meer. een deel van de mon ding van de Oosterschelde (inclusief het werkeiland Neeltje Jans» en dat deel van de Noordzee dat aansluit op de grens tussen de gemeenten Domburg en Westkapelle. „Deze grenzen zijn op 28 juni 1881 vastgesteld en de bedoeling van dit bijzondere verloop van de ge meentegrens aan de zeezijde zal zeker zijn geweest dit gebied bij Veere te voe gen gezien de functie van onze gemeen te als haven- en vissersplaats", aldus b en w over de nu ruim honderd jaar oude grenzen. Het devies van het Veeree college over de omstreden één-kilometerlijn luidt dus: afwijzen. „Mocht echter onver hoopt het Oosterscheldegebied niet kunnen worden behouden, dan stellen wij voor om een alternatief plan in te dienen. Uitgangspunt daarbij is in de eerste plaats het vormen van een een heid van het recreatiegebied op en langs de Veeree Gatdam", delen b en w de raad mee. De raadsleden krijgen de kans zich over deze zaak uit te sprken tijdens de vergadering van de gemeen teraad van Veere, die woensdag 26 mei bijeenkomt in het stadhuis van Veere. De raadsvergadering begint 's avonds om half acht. De gemeenteraden van Wissenkerke en Westerschouwen hebben zich inmid dels al uitgesproken over het stand punt van gs Wissenkerke bleek het eens te zijn met het voornemen de Neel tje Jans bi) Wissenkerke te voegen en de gemeenteraad van Westerschouwen gaf tal van argumenten aan waarom het werkeiland het best bij deze gemeente kan behoren. De 'Marco Reefer' afemeerd in de Westhaven van Breskens VLISSINGEN - De kans dat de opdracht aan De Schelde voor de bouw van een kolengestookte ketelinstallatie voor de conventionele electriciteitscentrale in het Sloe doorgaat is toegenomen. De Vlissingse wethouder en PvdA-lijstaanvoerder D. J. P. Bruinooge deelde dit zaterdag mee tijdens een bijeenkomst in zaal Bonedijke na afloop van een uitgebreide fietstocht van de Vlis singse PvdA-raadskandidaten. De heer Bruinooge zei over sterke aan wijzingen te beschikken, dat het plan, dat door een landelijke commissie te duur werd bevonden, zodanig is bijge steld, dat de totaal-investering aanmer kelijk kan worden verlaagd. Daardoor kan de prijs per kilowattuur ook sterk dalen, wat de kans op goedkeuring van het project door de SEP vergroot. De heer Bruinooge. die werkgelegenheid in z(jn portefeuille heeft, zei er alles aan te zullen doen om dit project voor de ke telbouw van De Schelde 'binnen te ha len'. De route van de fietstocht was zodanig uitgestippeld, dat met name de wijken werden bezocht, waar volgens de PvdA nog veel moet worden gedaan. Dit geldt de stadsvernieuwing, verkeersmaatre gelen, welzijnsvoorzieningen. wethouder Bruinooge, dat het de me ning van de PvdA is. dat er twee miljoen gulden moet worden uitgetrokken voor bijdragen in de restauratie van woon huismonumenten. Hij legde er de na druk op, dat het voor het opknappen van de binnenstad noodzakelijk is. dat er nog een groot aantal woonhuismonu menten worden gerestaureerd. Hier- Naar aanleiding van vragen over de bin- mee wordt, aldus de heer Bruinooge. nenstad en de stadsvernieuwing zei niet alleen de werkgelegenheid in de Jongeman gewond bij vechtpartij met politie Sluis SLUIS - Zondagmiddag is een jonge man, R. E. uit Sluis, gewond geraakt na een worsteling met twee politie-agen- ten. De aanleiding dat de politie ter plaatse kwam, was een vechtpartij in café 'De Plompe Toren' aan de Nieuw- straat in Sluis. E. verkerend onder invloed van alco hol, had in het café gevochten en ver dween om enige tijd later terug te keren met een zware moker, waarmee hij de voorruit van het café stuksloeg. Onder tussen waren de gealarmeerde politie agenten verschenen en probeerden E. te arresteren. E. bedreigde de politie echter met de moker. Er ontstond een worsteling en tijdens die worsteling kwam E. met z'n hoofd op de straat te recht. Hij werd met een hoofdwond per ambulance naar het Sint Antoniuszie- kenhuis te Oostburg gebracht. De twee politie-agenten kregen assistentie van nog twee collega's, omdat de omstan ders van het voorval moeilijkheden zochten met de politie. De politie arres teerde nog twee inwoners van Sluis, R. L. en z'n vader. Na verhoor werden zij in vrijheid gesteld. RETRANCHEMENT - De 21-jarige A. van Dale uit Oostburg is zondagmorgen bij een eenzijdig verkeersongeval om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde zondagmorgen omstreeks kwart voor drie op de Braamdijk nabij Terhofstede te Retran- chement. Door onbekende oorzaak raakte het slachtoffer met zijn personenauto in de berm en kwam tot stilstand tegen een boom. Van Dale zat bekneld in z'n auto. De brandweer van Sluis kwam te hulp om het slachtoffer te bevrijden. Aan ernstig hersenletsel overleed hij in de ambulance op weg naar het Sint Anto- niusziekenhuis te Oostburg. Hetslacht- offer was ongehuwd. De auto werd ge heel vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2