PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRITSE TROEPEN SPOEDIG OPMARS Brandweerlieden omgekomen D*66 eensgezind voor een overgangskabinet Wij willen zon, geen Reagan' Nieuwe luchtslag bijFalklands kleintjes GEEN AFSPRAKEN MET VVD Union Jack wappert op de Falklanden WINKELCOMPLEX HOOGEVEEN IN DE AS Scotch Mooiste 225e jaargang no. 119 Maandag 24 mei 1982 (Van onze correspondent LONDEN - De Britse troepen op de Falkland-eilanden hebben het afgelopen weekeinde het braggehoofd dat zij bij San Carlos hadden gevormd, zwaar versterkt. Verwacht wordt, dat zij binnen enkele dagen zullen optrekken naar Port Stanley. De werkzaamheden by het brugge- hoofd konden ongehinderd worden uit gevoerd in een weekeinde dat tot zon dagmiddag naar verhouding rustig ver liep. Zondagavond echter meldde het ministerie van defensie dat een nieuwe luchtslag in de buurt van de Falkland- eilanden is uitgevochten- Zes Argentijnse straaljagers zijn bij leze acties neergeschoten, aldus het ninisterie, terwijl van nog eens drie Argentijnse straaljagers wordt ver moed dat ook zij vernietigd zijn. Vol gens de mededeling heeft een Brits fre gat schade opgelopen, maar er waren geen berichten over de ernst van de schade, of over eventuele slachtoffers. Bij een ander incident, aldus het minis terie van defensie, hebben Britse Har- rier-straaljagens een Argentijnse heli kopter vernietigd. Een tweede helikop ter is in brand gevlogen, en van een der de wordt vermoed dat ook deze is neer gestort. De schermutselingen van zondagavond worden door militaire deskundigen in Engeland gezien als niet meer dan een prelude op een slag om Port Stanley. Bij dit plaatsje, de hoofdstad van de Falkland-eilande, hebben naar schat ting 5000 tot 6000 Argentijnse man schappen zich ingegraven Zij krygt te maken met ten minste 4000 Britse commando's die ieder moment vanuit San Carlos kunnen oprukken. De Britse chef van de defensiestaf, Te rence Lewin, liet zaterdag al doorsche meren dat een aanval op Port Stanley niet lang meer op zich zal laten wach ten. „We gaan optrekken, en snel", zo zei hij. En Defensie-minister John Nott zei za terdag: „Vanuit hun veilige basis zullen onze troepen optrekken om de Argen tijnen aan te vallen. De vloot blijft in middels zijn blokkade van de eilanden handhaven. U kunt verwachten dat wij de komende dagen zeer actief zullen zijn". In Buenos Aires werd zondagavond echter van gezaghebbende militiare zij de verklaard, dat de Argentijnse troe pen bij hun opmars tegen de gelande Britse militairen „belangrijke vorderin gen" maken en dat het tegenoffensief „in zijn laatste fase is". Minister van buitenlandse zaken Fran cis Pym heeft zondagavond al gespecu leerd over wat er moet gebeuren nadat de Britse troepen de Falkland-eilanden hebben heroverd. Hy verwacht dat de troepen wellicht nog een jaar op de ei landen zullen blijven. In die tijd moeten de Falklanders na denken over de toekomst van hun ei landen op langere termijn, en kunnen (Slot zie pagina 4 kolom 2) DEN HAAG - D'66-fractievoorzitter Brinkhorst (ll zondag in zijn woning in Den Haag in gesprek met de demissionaire D'66-defensie minister van Mierlo Onderwerp van gesprek was het wel dan niet deelnemen van VanMierlo in een te vormen D'66-CDA kabinet. DEN HAAG - D'66 mag meedoen aan het overgangskabinet met het CDA. De democraten beschouwen dit niet als een blijvende breuk met de PvdA. Afspraken met de WD over het beleid van het tijdelijke kabinet zijn echter uit den boze. jonge werklozen De meeste jeugdige werklozen vrezen nooit aan de slag te komen. Ook de schoolgaande jeugd Is uiterst somber over de toekomstkansen. Uit een en- quete, gehouden onder 3300 jongeren in Noord-Brabant, blijkt dat er grote moedeloosheid heerst. gp-chaos De Italiaan Riccardo Patrese heeft de Grand Prix van Monaco gewonnen. In enkele uiterst spectaculaire laatste ronden werd de wedstrijd beslist. Eerst vloog leider Alaln Prost tegen de vangrails, daarna nam Patrese de kop over, maar hij raakte in een slip en moest enkele coureurs laten passeren. Deze vluchters kwamen door verschil lende oorzaken niet aan de finish. Pa trese herstelde zich en won. optimisten De vijftienjarige Francaise Florence Rlgolet heeft het open Nederlands kampioenschap in de Optimist gewon nen. De jonge zeilster toonde zich on der verschillende weersomstandighe den het snelst. De beste Nederlander ln de wedstrijd op het Grevelingen- meer was Ron Teyllngen uit Boskoop Hy werd derde. turnkampioenschap Het Nederlands kampioenschap tur nen kende een verrassing: de deelna me van de Zierikzeese turnsters Ca- rianne Berrevoets. De dertierOarige Schouwse haalde ondanks een trai ningsachterstand als gevolg van een blessure aan de nekwervel een uitste kende tweede plaats ln de pré-olympi sche klasse. swift kamptoen Hei MMrteihnrme. q„nft teert tem* in De End^e vlag wappert weer op de Falklanden. In aanwezigheid van enkele deeersteSunnhet^SdkorfbaL ,j eilandbewoners hesen Bntse commando's de Union Jack. direct na hun landing Swift bracht door een 9-7 overwinning op Meervogels de titel ln veiligheid. Geheel tegen de verwachtingen ln ont- Dat bleek zaterdag op de extra-Advies raad van D'66 in Rotterdam. De demo cratische afgevaardigden steunden de opstelling van de D'66-Tweede-Kamer- ffactie en haar leiden Brinkhorst. D'66-partijleider Terlouw en staatsse cretaris Lambers-Haquebard (milieu) zeiden zaterdag voor de radio „dat er geen sprake kan zijn van afspraken, formeel noch informeel, met de WD". De laatste kondigde zelfs aan te zullen aftreden wanneer dat toch gebeurt. Terlouw zei het „politiek onzuiver" te vinden dat WD-leider Nypels met CDA en D'66 over het beleid wil onder handelen. „Ik ben daar tegen en zal al mijn invloed daartegen aanwenden. Maar wat de informateur doet is zijn verantwoordelijkheid", zei hij. Lam bers-Haquebard zei dat de PvdA een grote verantwoordelijkheid op zich laadt, wanneer zij dit kabinet torpe deert De Adviesraad van D'66 sprak zaterdag uit erop te vertrouwen dat PvdA en WD het overgangskabinet op zakelij ke gronden zullen beoordelen. Fractie leider Brinkhorst. „Ikzouhetonverant- woordelijk vinden als het kabinet niet zakelijk op haar daden wordt bekeken, het gaat tenslotte maar om drie a vier maanden". Hoe het met die beoordeling staat zal wellicht vandaag al blijken. Informa teur prof Steenkamp ontvangt maan dagmiddag de fractieleiders Meijer (PvdA) en Nypels (WD) om van hen te horen hoe zij zich tegen het CDAD'66- kabinet zullen opstellen. Zaterdag bracht Speenkamp tussentijds verslag uit aan de koningin, op Kasteel Dra- kensteyn. Nijpels heeft steeds verklaard het kabi net slechts te zullen gedegen wanneer hij van tevoren inhoudelijke invloed op het beleid heeft kunnen leveren. Meijer zal Steenkamp vermoedelijk meedelen het kabinet niet te zullen gedogen. aangenmen, waarin gesteld werd dat D'66 zich in deze omstandigheden niet aan regeringsverantwoordelijkheid mag onttrekken en de hoop werd uitge sproken dat PvdA en WD het interim kabinet op zakelijke gronden zullen beoordelen. PvdA-voorzitter Max van den Berg for muleerde zaterdag voor de VARA-ra- (Slot zie pagina 4 kolom 1) Gemakkelijk Een mannier ziet toe op de landing van zijn kameraden op Oost-Falkland, bij het bruggehoofd San Carlos. Op de vergadering van de D'66-Advies- raad kreeg de partij- en fractietop op merkelijk gemakkelijk instemming voor het gevoerde beleid. De gevreesde kritiek op het losmaken van de band met de PvdA en en wellicht afhanke lijk worden van steun van de WD, bleef vrijwel uit. Er werd in Rotterdam slechts één motie CARACAS (RUETER) - Venezuele heeft alle Schotse whiskey geban nen uit de overheidskantoren. Op het presidentieel paleis en in rege ringsgebouwen zal geen 'Schotch' meer geschonken worden. Het is vervangen door rum en bier. Offi cieel is er geen reden opgegeven voor de verbanning van de Schotse whiskey. Kennelijk is het gedaan om ook op deze wijze uiting te ge ven aan de Venezolaanse afkeu ring van de Engelse militaire actie op de Falklandeilanden Venezuele steunt Argentinië in het Flakland- conflict krachtig. UTRECHT - In Utrecht is een rij dende patatkraam in een bocht ge kanteld. De wagen vol friet, fri- kandellen en ander lekkers zat vast aan een personenauto die vol- geds de politie waarschijnlijk te hard reed. De brandweer moest er aan te pas komen om de weg weer schoon te spuiten. Die was spekglad geworden door een laag mayonaise, braadvet en slaatjes. DEN HAAG - „We willen zon, geen Reagan", de Duitse „vre- deshil" zal naar mag worden verwacht hoogst populair zijn op het zondag 6 runi in het Amsterdamse Sarphali-park te houden .flock against Reagan"-festival. De komst van de Amerikaanse president naar Europa, waar hij onder meer in Bonn op 10 juni de NAVO-top bijwoont, is voor de NIVON- jongeren aanleiding om diens „oorlogspolitiek" aan de kaak te stellen. Aan het popfestival wordt onder meer deelgenomen door Jango Edwards, Soviet Sex, Humatic, Seducer, The Bugs en Ca Out Chouc. Hun muziek vormt de muzikale omlijsting van protest tegen „de Amerikaanse steun aan rechtse dictatu ren, enorme verhoging van de defensiebegroting en bezuini gingen op sociale voorzieningen en onderwijs". Naast het uitgeven van een speciale Rock against Reagan-krant tonen de organisatoren in het Amsterdamse Filmhuis anti-oorlogs films als Dr. Strangelov, Apocalypse Now en The Wargame. Een week later, op 12 juni, zal in Amsterdam, evenals in andere Europese hoofdsteden, een landelijke demonstratie worden gehouden tegen Reagans binnen- en buitenlandse politiek. Rock against Reagan wordt beschouwd als inlei ding voor deze demonstratie. monsterrit De reuzeklassleker Bordeaux-Parijs is gewonnen door de Fransman Marcel Tinazzi. De favorieten Ludo Peeters en Ferdi van den Houte kwamen er met aan te pas. Ook Cees Priem kon geen vuist maken, hij eindigde op de zes tiende plaats. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. HOOGEVEEN - Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 'Komas', een complex van vijftien win kels in Hoogcveen, een nabijgelegen meubeltoonzaal en een woonhuis vol ledig in de as gelegd. Twee vrijwille brandweerlieden uit Zuidwolde. de 43- jarige A. J. Schalk en de 38-jarige E. Krikken, zijn bij de blussingswcrk- zaamheden om het leven gekomen. De brand werd even na middernacht ontdekt. De plaatselijke brandweer kreeg assistentie van het korps van Zuidwolde maar kon niet voorkomen dat de brand rond twee uur oversloeg naar de meubel toonzaal De twee slachtoffers werden tussen drie uur en half vier in de meubeltoonzaal verrast door het onverwacht hevige vuur De brandweer werd tijdens het blussen ge hinderd door de sterke wind. waardoor het vuur snel om zich heengreep. Na het vaststellen van de brandhaard stuitte de brandweer nog eens op een obstakel: twee inbraak- en brandvrije deuren die met snijbranders geopend moesten worden. De brandweer bleef de hele zondag doorblussen Het vuur werd be streden door 50 brandweerlieden die 22 stralen en acht voertuigen inzetten. De omvang van de schade loopt volgens eerste schatting zeker in de tien miljoen gulden De oorzaak is nog onbekend Een Nederlands cruiseschip is zater dagmiddag door een brand op het Am sterdam-Rijnkanaal bij het Utrechtse Maarssen vrij zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De vijfkoppige bemanning en de 17 Deense toeristen die een tripje maak ten door Nederland wisten het schip tij dig te verlaten De verblijven van de bemanning brandden geheel uit en de schade be draagt circa twee ton volgens de brandweer. Dankzij brandwerende schotten bleef het passagiersgcdcelte van het schip geheel onbeschadigd. AMSTERDAM - De 18-jarigeBrigit te Dierckx uit Maastricht is zater dag in Amsterdam tot Miss Holland 1982 verkozen. Het meisje, dat hob by heeft in jazzballet en paardrij den, zal eind mei begin juni in Tur kije meedingen naar de titel Miss Europa. In juli zal zij in Peru ook nog deelnemen aan de Miss Univer se verkiezing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1