PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OORLOG OM FALKLANDS CDA en D '66 streven naar 'volwaardig tussenkabinet' NIEUWE STRATEGIE REAGAN TEGENOVER SOW JET-UNIE WESTEN Britten aan land Felle tegenstand Doden en gewonden vandaag Voorstel voor ontwapeningsdrieluik Brood zes cent duurder Kans op regen Veel bewolking en in de loop van de dag vanuit het westen mogelijk regen. Middagtemperatuur van 16 graden aan zee tot 22 graden in het binnen land. Tot matig toenemende zuidwes tenwind. 225e jaargang no. 118 Zaterdag 22 mei 1982 MENSWB\R Lange Vorststr. - Goes Tel. 01100-15755 (Van onze correspondent LONDEN - De slag om de Falkland-eilanden is vrijdag in alle hevigheid losgebarsten. Na landingen van Brit se militairen vrijdagochtend in alle vroegte zijn ge vechten uitgebroken, die zowel aan Britse als Argen tijnse zijde doden hebben geëist. Minister Nott (defensie) maak te vrijdagavond in Londen een eerste balans op. Hij zei dat bij gevechten zeventien Argen tijnse vliegtuigen en twee heli kopters zijn vernield, en dat vijf Britse oorlogsschepen bij collegevorming CDA. WD en PvdA konden het giste ren niet eens worden over de toeken ning van de portefeuille van verkeer en waterstaat in het dagelijks bestuur van de provincie. CDA-er G. J de Ja ger wordt geen lid van gs. Hij trok zich terug toen duidelijk werd dat het CDA de omstreden portefeuille niet zou krij- verslavingszorg Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) wil de sa menwerking met andere instellingen op het gebied van de verslavingszorg verbeteren. Het ZCAD heeft een hulp verleningscircuit voor ogen waarin ook plaats is voor vrijwilligersorgani saties. PAGINA 9 slagvaardig optreden Voorslagvaardig optreden bij rampen, verkeersongelukken, dijkbewaking en dergelijke is een landelijk mobilofoon net ontwikkeld, dat is verdeeld in re gionale eenhedenr'De directie Zeeland van Rijkswaterstaat neemt donder dag 3 juni de Zeeuwse 'tak' van het net in gebruik. PAGINA 11 onderzoek auto's De rijkspolitie gaat in gemeenten met minder dan 25.000 inwoners een uitge breid onderzoek Instellen naar de con ditie van personenauto's Het. onder zoek zal zich uitstrekken tot parkeer plaatsen bij winkelcentra, sportterrei nen, woonerven en openbare parkeer terreinen. Bij geconstateerde gebre ken krijgt de eigenaar van het voertuig een waarschuwing PAGINA 13 lubberding wint Henk Lubberding heeft de Ronde van Midden-Zeeland gewonnen. Lubber ding, die zijn eerste grote overwinning boekte sinds 1980, toonde zich de snel ste van een kopgroep van acht ren ners. De internationale profronde werd door het ontbreken van wind een saaie vertoning. PAGINA 25 regionale omroep De regionale radio-omroepen kunnen niet vóór 1987 uitgebreid worden. Dit blijkt uit een nota van demissionair minister Van der Louw. In deze nota stelt de bewindsman dat de lokale en regionale omroep onder de omroepwet moeten vallen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 12 en 13. Financiën, economie: 15. Zaterdagkrant: 17. 19. 21 en 22. luchtaanvallen zijn bescha digd, van wie twee ernstig. Nott zei verder dat aan beide zijden zeker doden zijn gevallen, maar dat hierover nog geen definitieve cijfers bekend waren. Zeker is wel dat 21 Brit se mariniers vlak voor de landingen zijn omgekomen toen hun helikopter in zee stortte. Voor de Britse oorlogsvloot hebben de gevechten van vrijdag in ieder geval één belangrijk doel opgeleverd: zij zijn erin geslaagd een bruggehoofd te vor men, dat als uitvalsbasis kan dienen voor de Harrier-straaJjagers. De landingen kwamen enige uren na dat secretaris-generaal Perez de Cuel- lar van de Verenigde Naties had moeten toegeven dat zijn bemiddelingspoging is mislukt. Engeland en Argentinië heb ben elkaar in de zeven weken na de Ar gentijnse inval op vrijwel geen enkel punt kunnen vinden. pagina 3: Falklandcrisis in de Veiligheidsraad; EG en VS blijven Britten steunen. pagina 4: Diplomatie, het logboek van de bemiddelingen; Admiraal Sandy Woodward, de man aan het roer. Opslagplaatsen van benzine vlakbij Port Stanley op de Falklands. WASHINGTON (UPI/AFP) - President Reagan heeft een nieuwe wereldomvattende militaire, politieke en diplomatieke strategie goedgekeurd die terugdringing van het Sowjet-imperium ten doel heeft en het Kremlin ervan moet overtuigen zijn aandacht te richten op 'boter, niet kannonnen'. Margaret Thatcher verlaat haar ambtswoning op weg naar het ministe rie van defensie. Dat heeft zijn veiligheidsadviseur Wil liam Clark vrijdag in een rede voor het centrum voor strategische en interna tionale studies van de universiteit van Georgetown in Washington verklaard. Volgens Clark houdt deze ook in, dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten 'hun voornaamste tegenstander, de Sowjet-Unie. de gevolgen van haar eco nomische problemen moeten doen voe len'. Een hoge functionaris van het Witte Huis verklaarde vrijdag, dat Reagan een document van acht pagina's inzake nationale veiligheid heeft goedgekeurd „waarin een campagne in gang wordt gezet die hervormingen binnen de Sow jet-Unie ten doel heeft en terugdringing van het Sowjet-imperium". Hoeksteen van de militaire strategie zal afschrikking door middel van kern wapens zijn en de 'hoogste prioriteit' zal worden toegekend aan 'systemen van verbindingen, die aanvallen kun nen overleven'. Reagan heeft maandag, zo zei Clark, be sloten door te gaan met het maken en DEN HAAG (ANP) - De prijs van een brood van 800 gram gaat met ingang van dinsdag omhoog met zes cent. Dat heeft het ministerie van economische zaken vrijdag meegedeeld De minimumprijs van een verpakt gesneden brood komt daarmee op 1.76 gulden, die van een onverpakt ongesneden brood op 1,69 gulden. plaatsen van de nieuwe strategische in tercontinentale MX-raket, waarbij de eerste raketten mogelijk in bestaande silo's van Minuteman-raketten zullen komen. Tevens heeft hij het ministerie van defensie verzocht uiterlijk eind dit jaar met aanbevelingen te komen voor systemen, die kunnen overleven, zo zei hij. Reagan zal waarschijnlijk op 9 juni in Bonn met een derde voorstel ter beper king van bewapening komen, nu van troepen en conventionale wapens in Centraal-Europa. Dit na het 'nul-optie'-voorstel van 18 november voor zogeheten 'Euro'-raket ten voor de middellange afstand in Eu ropa en dat van 9 mei voor de beperking met eenderde van de strategische inter continentale kernraketten van de beide supermogendheden. Dit is vrijdag uit officiële Amerikaanse bron vernomen. Zijn-voorstel zou neerkomen op een evenwichtige vermindering in twee fa sen van de troepen en conventionale bewapening van NAVO en Warschau Pact in Europa om tot gelijke kracht te komen. Breda uit VNG vanwege kosten BREDA (ANP) - De gemeente Breda heeft besloten uit bezuinigingsover wegingen het lidmaatschap van de Vereniging van Nederlandse Gemeen te per 1 januari 1983 op te zeggen. Het voorstel is - in de nacht van woens dag op donderdag - tijdens de gemeen teraadsvergadering met 18 stemmen voor (CDA en PvdA) en 10 tegen (WD, D'66. PSP en 1 CDA-hd) aangenomen. Belangrijkste motief voor het opstap pen is volgens een woordvoerder van de gemeente dat de dienstverlening van de VNG niet opweegt tegen de kosten Deze bezuinigingsmaatregel scheelt Breda 118.000 gulden. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - CDA en D'66 vinden dat het door hen te vormen tussenkabinet een volwaardige opdracht moet krij gen. In een brief aan informateur Piet Sleenkamp zeggen de beide fracties dat het nieuwe minderheidskabinet al les moet doen wat in het belang van het land is. Gezien de slechte situatie zal daarbij de nadruk vallen op het so ciaal-economische beleid. De informateur, die vandaag tussen tijds verslag aan de koningin zal uit brengen, wil zich maandag ervan verge wissen of binnen het parlement vol doende steun voor een dergelijk inte rimkabinet te vinden is. Hij spreekt daartoe met PvdA-fractieleider Wim Meijer en zijn WD-collega Ed Nijpels. Beiden hebben overigens al. in reactie op de brief van CDA en D'66. laten we ten in het geheel niets te voelen om het kabinet te gedogen. Premier Van Agt heeft Stcenkamp in middels een lijstje overhandigd met onderwerpen, die nog voor eind juni door de Kamer behandeld moeten wor den. Dat betreft de wetsontwerpen in zake de solidariteitsheffing, de rege ling kleine aardgasvelden en de her structurering van de kinderbijslag. Worden deze maatregelen niet op tijd behandeld, dan zou daarmee een fors 'Van ome parlementaire redactie DEN HAAG - PvdA-partijleider Den Uyl vindt het niet ver standig wanneer hij en CDA-leider Van Agt weer samen in een nieuw kabinet zouden terechtkomen. Den Uyl zei dit vrijdagavond voor de VARA-tclevisie, Volgens Den Uyl hebben persoonlijke tegenstellingen, „als die er al zijn", geen overwegende rol gespeeld bij de breuk in het kabinet Op de vraag, of hij zich kon voorstellen na de Tweede-Kamer verkiezingen weer samen met Van Agt in een nieuw kabinet terecht te komen, zei Den Uyl Verstandig lijkt het me niet In dezelfde uitzending zei CDA-part(jvoorzitter Piet Buk man echter, dat wat hem betreft Den Uyl en Van Agt best weer samen in één kabinet kunnen zitten „Zij zijn de politie ke leiders van hun partijen en dan moet dat gewoon kun nen", vindt Bukman Den Uyl vertelde voorts, het voor de hand liggend te vinden dal de PvdA-Tweede-Kamerfractie een motie van wantrou wen zal indienen tegen het nieuwe kabinet van CDA en D'66, als dal al lot stand komt. Hij noemde het bovendien „een kwade dienst aan de democratie" wanneer zo'n kabi net er zou komen, zonder dat van tevoren vaststaat dal hel op voldoende steun in de Tweede Kamer kan rekenen. gat in de rijksbegroting geslagen wor den. In totaal gaat het om enkele mil jarden. Uit de brief van de fracties van CDA en D'66 blijkt dat nieuwe verkiezingen ge houden zullen worden in de laatste week van september of begin oktober, „direct na Prinsjesdag". Het CDA. dat voorstander is van een latere datum, heeft zich hiermee aangesloten bij de visie van D'66. De precieze datum moet nog worden vastgesteld door de te be noemen formateur Aan de andere kant hebben de Demo craten hun eis laten vallen dat het re geerakkoord moet worden bijgesteld. Zoals verwacht, zullen de ministerspos ten in het nieuwe kabinet verdeeld wor den in een verhouding 10 CDA - 5 D'66. In hun brief besteden CDA en D'66 (Slot zie pagina 8 kolom 5i Het timmerwerk van Steenkamp ret timmerwerk dat infor- Lmateur Steenkamp nu een weekje bedrijft om een EaaBU tussen-kabinet in elkaar te steken voor de periode tot *^3=^ aan nieuwe kamerverkiezin gen, begint meer en meer vorm te krij gen. Nadat eerder deze week D'66 kleur had bekend tegenover zo'n overgangs kabinet met het CDA gaat het er Steen kamp nu vooral om een dergelijke ploeg zoveel grond onder de voeten te garan deren dat ze niet bij de eerste de beste botsing in de tweede kamer al weer naar huls wordt gestuurd. In wezen een onderzoek naar politieke gevoelighe den en de rek van elastiek. De grootte van de gok op steun voor een CDA- D'66-minderheidskabinet in het parle ment is bepalend voor de uiteindelijke beleidsruimte en de opdracht voor het gezelschap dat een aantal maanden aan het regeren slaat. Er zitten allerlei staatsrechtelijke kanten aan zo'n tus sendoortje, - vandaar dat informateur Steenkamp gisteren ook te biecht is ge gaan bij de vice-voorzitter van de Raad van State, mr Scholten. Veel verder dan aangeven van het mogelijke gedrag van de andere fracties in de tweede kamer zal Steenkamp in zijn advies aan de ko ningin ook niet kunnen gaan. Een min derheidskabinet is nu eenmaal genood zaakt om laverend zijn bestaan te rek ken en grote problemen uit de weg te gaan. Haast maken: dat was in de op dracht van koningin Beatrix aan infor mateur Steenkamp een zwaar wegend element. Nederland is niet gebaat bij langdurig getrek en getreuzel rondom de vorming van een kabinet, dat alleen maar als taak krijgt te voorkomen dat 1982 als een volledig verloren jaar in de boeken moet worden bijgeschreven. In het spel dat nu aan het Haagse Bin nenhof aan de gang is staat CD A-frac tieleider Lubbers spil. Hij verkeert in de politiek fortuinlijke positie om met na me de bandbreedte tussen D'66 en WD te beïnvloeden. En daarmee tegelijk een voorschot te nemen op de verkie zingscampagne in het komende najaar De val van het kabineUVan Agt n was voor D'66 het uur van de waarheid. De democraten kozen in het gevecht om de Voorjaarsnota 1982 de zijde van het CDA en hebben dat met hun besluit tot deelname aan het nieuwe tussen-kabi net nog eens nadrukkelijk bevestigd. In de PvdA-gelederen zijn daarover bitte re woorden gevallen. De afstand tussen de socialisten en D'66 is sedert de ka merverkiezingen van vorig jaar om streeks deze tijd eigenlijk met ieder nieuw incident in de formatie en tijdens de korte levensduur van het kabinet- Van Agt een stuk groter geworden. De onafhankelijke positie (brugfunctie ook wel genoemd), waarop aanvankelijk Terlouw en later de nieuwe fractieleider Brinkhorst bij herhaling de nadruk leg den gaf een opschuiving te zien vanuit de links progressieve opstelling naar het politieke middenveld, waarop het CDA de afgelopen jaren met succes heeft gespeeld. D'66 gaat nu samen met het CDA voor een periode van enkele maanden aan het werk om: nieuwe ver kiezingen uit te schrijven, uitvoering te geven aan de Vooijaarsnota op hoofd punten, de rijksbegroting-1983 voor te bereiden. Dat kan alleen wanneer het daarbij de gedoogsteun heeft van de WD Bij de PvdA valt die met te ver wachten. De WD wil iets zien voor die steun; D'66 zo min mogelijk laten zien Het wordt een subtiel spiegelgevecht rondom dat nieuwe interim-kabinet en in het richt van de verkiezingen. Wordt zo'n tegen wil en dank straks door de VVD gesteund interim-ka binet van CDA en D'66 de voorbode van een regeringscombinatie na nieuwe verkiezingen, waarbij deze 'nieuwe drie' elkaar opzoeken? Eén ding heeft het in middels beëindigde avontuur met het kabinet-Van Agt II wel heel scherp in kaart gebracht hogelijk beleden duide lijkheid bij de verkiezingen en vastge nagelde program-standpunten kunnen zwaar opbreken. Aan uitsluitingen over en weer zullen de grote politieke partij en zich waarschijnlijk niet meer zo snel wagen. D'66 rit op straffe van kiezersbe drog vast aan de congresuitspraak dat er niet met de WD zal worden gere geerd. hoewel het er nu al aardig op be gint te lijken. Zelfs de PvdA sluit een eventuele samenwerking met de WD niet op voorhand uit. En nu al - zo kort na het debacle met het kabinet-Van Agt II - put de PvdA zich uit in uitspra ken dat een nieuwe regeringscombina tie met het CDA voor de hand ligt. De komende maanden van voorbereiding op nieuwe verkiezingen in het najaar zullen een periode worden van ont nuchtering. In de laatste fase van de campagne voor de stembus 'gemeente raden' iop 2 juni aanstaandei is dat al duidelijk merkbaar. Binnen de PvdA bijvoorbeeld roept men elkaar op tot bezinning. En daarbij heet het dan dat er meer dan in het verleden rekening moet worden gehouden met de werkelijkheid, Die werkelijkheid - so ciaal-economisch. politiek en maat schappelijk - is namelijk juist in de afge lopen paar jaar ongenadig hard geble ken en laat weinig ruimte voor illusies. vdM Het Nederlandse echtpaar Rein en Jedidjah Dekker <29 en 24 jaar oud) uit Soest, dat sinds 30 april in de gevange nis in het Tsjechoslowaakse Bratislava zat, is vrijdag op de trein naar het bui tenland gezet. Dit heeft een woordvoer der van de christelijke stichting voor hulp aan geivetensbezwaarden donder dagavond meegedeeld Volgens een woordvoerder van de Nederlandse am bassade tn Praag was het tweetal aan gehouden wegens de illegale invoer van christelijke lektuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1