'de pluizen zullen hoofdplaat overspoelen OP PAD 'ik ben behoorlijk aangetast door hollanditis' PZC/ ZEEUWSCH-VLAANDEREN 3 VRIJDAG 21 MEI 1982 „En mag ik dan misschien even weten, hoe de spreker over het voorzieningenniveau denkt?" „Dat moet natuurlijk op peil blijven. En het zal, als het aan onze partij ligt, ook op peil blijven". „Het zijn de kleine vosjes, die de boomgaard beder ven". „Emancipatie is een Hollands verschijnsel, waaraan we....eh.... iets zullen moeten doen". „Uw vraag zo voldoende beantwoord?" „Nee, nee.... u hebt nou zeven minuten gepraat, uw tijd is om". Ze maken overuren, de mannen en vrouwen, die ons straks weer vier jaar zullen regeren in hun gemeente raden. Terwijl, ver weg, een kabinet in zijn allerlaatste dagen nog wat op de nering past, er, iets dichterbij: in Middel burg, moeizaam wordt gesleuteld aan een dagelijks bestuur voor de provincie, trekken in Zeeuwsch- Vlaanderen de lagere bestuurskaders (en vooral zij, die dat hopen te wórden) monter van zaal naar zaal Campagne voeren, heet dat. Het lijkt. - nog altijd - een wat weids begrip tegen het huiselijke decor van 'Het Wapen van Zeeland' of 's Lands Welvaren'. Maar ook hier zijn de bakens verzet. In de kleinste café's staat een interruptiemicrofoon. Vanwege de basis. Die zich niet langer uitsluitend op windt over de aanleg van een tweede oefenveld of het plaveisel van de Havenstraat, maar ook over het we zen van confessionele politiek, feminisme en bezuini gingen in - naar keuze - de zdchte of harde sector. Bob Lagaaij snoof sfeer, nicotine- en bierlucht op ver kiezingsforums in Hoofdplaat en Temeuzen. De foto's zijn van Camïle Schelstraete. Zeeuwsch-Vlaanderen één in plaats van twee woningbouwverenigingen zou tellen. Uit het schemerige hoekje bij de bar maken zich twee gestalten los: de CDA'ers Bram de Feyter en Gerard van Schaik. weliswaar broederlijk vereend in de confessionele fractiebanken maar daarnaast bestuurslid van twee wo ningcorporaties. De Feyter leidt de Al gemene Woningbouwvereniging West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Van Schaik zit in het bestuur van de Regionale. „Ik vind het best: één woningbouwvereni ging". begint de eerste, nadat hij zijn jasje heeft uitgetrokken en bijna in de microfoon is gekropen. „Maar laten we dan niet vergeten dat er indertijd op aandrang van een PvdA-wethouder zo nodig een tweede woningbouwverei- ging moest worden opgericht, omdat de bestaande in confessionele handen zou zijn". Van Schaik leest van een beduimeld kassabonnetje hoe er is geschoven met woningen voor Hoofdplaat: eerst 18. toen 12. nu weer 18. Dat geeft allemaal verwarring in Middelburg, dat, als tus senstation van het ministerie, de con tingenten toewijst. Valt er trouwens nog veel toe te wijzen, nu demissionair minister Van Dam heeft aangekondigd dat er 28.000 huizen minder zullen wor den gebouwd? Verhage probeert een doorbraak. Heb ben hij en zijn vriend Izaak de Bruijne van het CDA (die vanavond naast hem zit en nu bepaald zuinig kijkt) niet altijd gevochten voor woningbouw in Hoofd plaat? De sfeer verandert. In het zaaltje ont staat beweging. Een uit de kluiten ge wassen youngster stevent op de micro foon af en roept dat hij genoeg heeft van het optreden van Dorpsbelangen. „In de raad verkondigt u heel andere meningen dan hier. U moet gewoon verdwijnen". Thomaes constateert fijntjes dat de fractieleden van Verhage's groepering elkaar alleen nog in de raadszaal tref fen. ..Tijdens commissies zie je ze nooit". Dat wordt de getergde politicus te bont. „Kijkt u de notulen maar na", stelt hij voor Een aanbod dat die vrijdagavond niet zo eenvoudig valt te realiseren. De klok gaat inmiddels naar half elf. maar Jilly v.d. Ameele weet niet van wijken. „Kan het CDA misschien uitleggen wat het onder confessionele politiek verstaat?", vraagt zijn vrouw, die al eer der het feminisme, dat in het dijkdorp kennelijk nog steeds als een heikel on derwerp wordt ervaren, heeft aangesne den. De Bruijne begint, beklemd kij kend, een uiteenzetting over de bijbel en het evangelie, onveranderlijke waar den in een weinig standvastige tijd. Maar hij wordt snel afgetroefd door Thomaes: belijdend christen en tóch in de WD. Bram de Feyter schuifelt nu ten twee den male naar de microfoon. ..Bedankt. Ik vind het fijn. dat jij Christen wilt zijn in de WD. Nogmaals: bedankt", zegt hij. wegbenend. melange De zware lucht van sigaren, sigaretten, verschaald bier en wat de mens alzo via zijn porteen afscheidt is inmiddels ver rijkt met een nieuwe melange: tabak uit de pijp van Oostburg's burgemeester Spijkerboer, die achter een tafeltje naast het biljart gaat zitten. Verhage maakt een hartelijk gebaar in zijn richting en hij hoort vervolgens D'66-kandidaat Langedijk, een nieuw komer. omstandig uitleggen dat hij niets over besparingen op de gemeente begroting kan zeggen. „Dan zou ik die begroting eerst moeten kopen". Het klinkt niet erg overtuigend, maar wél gemeend en het loodst de avond onge merkt in een sfeer waar ook dubbeltjes tellen. Of hoe zei Verhage, bijbeivast'als altijd, het ook weer? „Het zijn de kleine vosjes, die de boomgaard bederven". Vrouwen in de politiek in Temeuzen'Ik zal er zeker zijn'. De spreker - in decent grijs streepje - vertoont een hang naar het dramatische. „De pluizen van de distels zullen Hoofdplaat overspoelen. In Oostburg wordt een multi-functioneel centrum gebouwd van drie miljoen, maar de gemeente doet niks aan het plaveisel van de kernen. Toen ik hier heen kwam, ben ik bijna gestruikeld". Wilhelmus Tttouwencafé De Wuventil' in Ter- V neuzen. De donderdagavond is ver- nssend warm en flesjes pils gaan wel dra van hand tot hand. Het rumoer tornt overeen met dat van een lacherig schoolklas je. Maar dan van de Middel bare Meisjesschool. „Moet je m'n toe spraak?", vraagt Elly Schoenmaker, sesde op de lijst van het CDA. De ver slaggever, tot veel bereid om deze fo rumavond over 'vrouwen in de poli- lick' te laten slagen, incasseert het drukwerk routineus. De spreekster blijkt vóór alles uit op gedegenheid en schuwt de historische context niet. lees mee: „In de oertijd, toen de mens een planteneter was. leefden vrouw en man volledig met elkaar in evenwicht. Leven en werken waren helemaal geïn tegreerd. Toen de mens jager werd en vleeseter, werd de verhouding al an ders, maar de verhouding man-vrouw was in evenwicht". Het pleidooi, voorgedragen vanachter een fris-groen CDA-affiche en een slap ballonnetje, mondt uit in een warm pleidooi voor nieuwe eensgezindheid. Jkheb alle vertrouwen in de toekomst, dat we het samen redden, mannen en vrouwen. We zijn tenslotte samen ver antwoordelijk". Daar lijkt weinig tegenin te brengen. Maar zó simpel ligt het natuurlijk niet. We zijn hier tenslotte in 'De Wuventil', war het handjevol mannen, dat zich bijna clandestien tussen de menigte lijkt te hebben gemengd, er discreet het zwijgen toe doet. Heeft het CDA trouwens niet tegen de «ubsidie aan het kinderdagverblijf 'De Wipwap' gestemd en hoe ziet Elly dat nou precies? „Ik ben persoonlijk niet tegen", bekent ze hartveroverend, maar op haar hoede. „Dus je zou vóór stemmen", eist een stem uit de zaal. «Dat kan ik hier niet zeggen. Dan zou ik de zaak nog eens goed moeten bekij ken". Jopie Boogerd-Quaak. statenlid voor D'66 en voorzitster van de stichting peuterspeelzalen, die 'De Wipwap' be tert. zucht en wijst haar sexegenote nog maar eens op de inhoud van de RUksbijdragenregeling, die nadrukke- jjjk voorschrijft dat ouders met een be hoorlijk inkomen een aangepast tarief moeten betalen en niet op een koopje meedraaien. Hanna Zulderbaan-Schoen, klein, op gewekt en zichtbaar nerveus, vertolkt «nachter haar tafeltje en enig mismoe dig verkiezingsdrukwerk het stand punt van D'66. Ze staat tweede op de Ab Verhage. lijsttrekker van de drie mansfractie 'Dorpsbelangen en Toeris me' buldert zijn woorden als een narrige profeet het zaaltje van het 'Wapen van Zeeland' in. We zitten die vrijdagavond met een mens of vijftig in Hoofdplaat, 950 inwo ners en na het mislukken van het ambi tieuze recreatieplan 'Vossekaai' ge doemd tot slaperig vegeteren tegen de Scheldedijk. „Hoofdplaat is Hoofdplaat niet meer", stelt een autochtoon met tranen in de ogen vast. Maar dan is de forumavond, een initiatief van de plaatselijke Dorps raad en enigszins onwennig voorgeze ten door Jilly v.d. Ameele, al een eind gevorderd en heeft WD-wethouder èn Hoofdplatenaar Hanny Thomaes, die van het gebeuren een glorieuze thuis wedstrijd maakt, minstens drie keer de lachers op zijn hand gehad. Toegege ven: zijn eerste slag wint hij met wat in journalistieke kringen ook wel een non-eventeen on-gebeurtenis, wordt genoemd: het krakend geweld waar mee Joop Wielakker, één van de raads- kandidaten van de PvdA, door zijn wankele café-stoel zakt. „Geeft niks meneer Wielakker", rea geert Thomaes bliksemsnel. „Uw par tij zit in de lift. dus u bent zo weer bo ven". De betrokkene lacht enigszins zuur om het liberale bon mot Hij zal. de armen afwachtend over elkaar geslagen, die discussie van emge afstand volgen, want de PvdA heeft routinier Jan Ver gouwe. wethouder van welzijn, sport, visserij en cultuur, in het veld gestuurd. Een op het oog wat rauwe Bressiaan- der. die verrassende trekjes blijkt te herbergen Wanneer Thomaes - duide lijk onthand - een vrouwelijke partijge noot met onmiskenbaar Hollands ('Ol- lands') timbre probeert uit te leggen, dat de WD niks geen moeite heeft met emancipatie (In het Vlaamse land is de vrouw altijd hooggeacht. Emancipatie is een Hollands verschijnsel, waar we iets aan zullen moeten doen') wordt hij frontaal aangevallen door zijn socialis tische tafelgenoot. „Da's nou wel waar, Hanny. Maar jouw vrouw zit nu toch maar thuis, op de boerderij, terwijl jij hier bent Daar moet je toch maar 's over nadenken Dat vrouwen een ach terstand hebben, heeft met hun opvoe ding te maken en dus ook met ons. man nen". Thomaes probeert eeen wanhoopsof fensief: „Ik mag dan wel man zijn, maar misschien...eh... weet ik juist daarom beter wat een vrouw voelt". Greet de Vries, statenlid voor de PvdA en met haar hoofd ongetwijfeld voor een deel bij de ingewikkelde formatie in de Abdijgebouwen, lacht besmuikt Ze is de enige baar - over de geringe publiciteit die 'Dorpsbelangen en Toerisme' in de dag bladkolommen ten deel zou vallen en overhandigt dan een oranje papiertje, dat bij nadere bestudering tekst en me lodie van het Wilhelmus blijkt te bevat ten „Een grapje", licht hij schaterend toe Het gaat om een ander velletje van het zelfde formaat, waarop Hypoliet de Ruijsscher. negende op de kandidaten lijst van 'Dorpsbelangen', zijn gal spuwt over bet gemeentebeleid. „Ho pende met u dat het nieuwe gemeente bestuur betreffende deze zaken eens wat meer de hand gaan leggen op het hart, in plaats van op de knip van de beurs", besluit hij, in niet geheel vlek keloos Nederlands. Het is al snel duidelijk wat Ab Verhage en zijn bentgenoten dwars zit: het plan voor de bouw van een multi-functioneel centrum annex gewestelijk arbeidsbu reau. muziekschool en openbare biblio theek in de hoofdkem Oostburg voor zo'n drie miljoen, terwijl kleinere plaat sen zuchten onder slecht plaveisel, rat ten rond de sportvelden en te weinig woningen. „Oostburg dijt uit, terwijl de mensen in de kernen worden uitgeknepen als citroenen", stelt de lijstaanvoerder mismoedig vast. Een aanhanger, die de afwezige Hypoliet de Ruijsscher heet te vertegenwoordigen (wat Thomaes een sarcastische opmerking ontlokt) informeert of de bevolking wel is ge peild over dat luxe gebouwencomplex. Helaas: 'Dorpsbelangen en Toerisme' wedt op het verkeerde paard. Er mag dan. zoals dat in iedere heringedeelde gemeente gaat, wat animositeit zijn tussen Oostburg en de buitenkemen. maar dit verkeizingsonderwerp staat Verhage's partij alleen. Vergouwe, niet van plan veel emotie in de discussie te investeren, legt uit. dat je voorzienin gen als een arbeidsbureau, een muziek school en een bibliotheek nu eenmaal niet over de dorpen kunt spreiden, wijst op het risico dat het arbeidsbureau wel eens uit Oostburg zou kunnen vertrek ken als het geen goede huisvesting krijgt en meldt tenslotte, dat het pro vinciaal opbouworgaan Stichting Zee land een behoeftenonderzoek heeft ge daan. „De raad neemt het plan in juni aan". Niemand spreekt hem tegen. woningen In de pauze wordt duidelijk waar het de bevolking van Hoofdplaat wérkelijk om gaat: vergrijzing en verlies aan leef baarheid. doordat er te weinig wonin gen worden gebouwd PZC-correspon- dent Adrie Voogdt. zélf zo gelukkig een huis te kunnen kopen, kent heel wat leden van zijn voetbalclub, die noodge dwongen naar elders trekken. „Hoofdplaat is Hoofdplaat niet meer. In tien jaar zijn er maar 12 woningen gebouwd", zegt André Cammaert geë motioneerd en priemt, vanachter de microfoon, een beschuldigende vinger in de richting van het forum. Dat hapt onmiddellijk: hier zou verkie zingswinst kunnen schulen. Thomaes rekent voor. dat de nieuwbouw om vangrijker was: 20 huizen in de Euro straat. 10 in de Spuikom en nog 10 be jaardenwoningen. Maar anderzijds: er zijn in Hoofdplaat maar 38 woningzoe kenden, tegen 260 ln Breskens en 59 in IJzendijke. Volgens Vergouwe zou er al veel zijn gewonnen wanneer West- Als verslaggever en fotograaf, na een schitterende rit door de zondoorstoofde polders achter Biervliet, het 'Wapen van Zeeland', betreden, zijn de meeste stoelen al bezet. Aanhangers van de deelnemende partijen en inwoners, al lemaal tussen de 30 en 70 jaar oud. Op vallend weinig vrouwen en nog minder jeugd. Bezoekers kunnen plaatsnemen aan beide zijden van het biljart, dat voor deze bijzondere gelegenheid is afgedekt met een houten plaat, waarop glazen kunnen worden neergezet en verkie zingsmateriaal is gedeponeerd, of rond de bar. iets verderop in de L-vormige mimte, waar al snel een wat wanorde lijk geloop en gefluister ontstaat, zoals dat zich ook heet af te spelen achter de fameuze 'groene gordijnen' van de Tweede Kamer Verhage noodt de PZC-équipe in zijn clubje, klaagt - m een bijna ritueel ge Wethouder Thomaes polst zijn achterban ....'Uw partij zit in de lift'.... Achterban polst CDA Forumvoorzitster Mieke van GrolSympathie voor 'links perspectief.. een woningbouwvereniging raadslljst. „Als iemand me dat vier jaar terug had verteld, dan had ik hem uit gelachen", bekent ze, een sigaartje op stekend. In de relatie met 'haar Hans' (zoals ze hem vertederd noemt) is alles door de jaren heen aardig geëmancipeerd ge raakt, dus daar zal het niet aan liggen. Maar de raad, politiekTsja, dat blijft toch te veel een mannenzaak. „Wij hebben geen vrouw thuis", zegt Janny den Hartigh-Leunis, raadslid voor de PvdA en met WD-collega Ria Meert-Vercruysse de enige die kan bo gen op praktijkervaring. Hanna ziet wel iets in een maandelijks vrouwenoverleg. Je zou vastgeroeste opinies kunnen loswrikken, kortom 'the feminine touch'. „Ik zal er zeker zijn", roept Meert ver heugd. En ze zeggen het haar allemaal na: „Ik zal zeker komen". vredespolitiek Janny van der Goes, die op de kandida tenlijst staat van 'Links Perspektief. een samenwerkingsverband van PSP. PPR en CPN. dat dit jaar voor de eerste keer meedoet, krijgt van forumvoorzit ster Mieke van Grol en de zaal wat extra sympathie. Ze is zomaar 'in de avond gerold', heeft zich nauwelijks kunnen voorbereiden en leest dan ook fragmen ten uit het gestencilde verkiezingspro gramma voor. „Het enige recht van de vrouw is nog steeds het aanrecht", vindt ook 'Links Perspektief Er klinkt instemmend ge mompel, dat aanzwelt als Janny de 'vredespolitiek' van de combinatie toe licht. Niks geen militair materieel meer op transport via de haven en Temeuzen natuurlijk kemwapenvrij Maar dat wil ook Hanna: „Ik ben behoorlijk aange tast door Hollanditis". Waar vrouwen zijn, wordt gepraat over deeltijdbanen en waar wordt ge praat over deeltijdbanen, weert de PvdA zich fel. Janny den Hartigh: „Er moet voor gezorgd worden dat er deel tijdarbeid wordt ingevoerd bij de ge meente, al schijnt men daar nu niet aan te willen". „Wat wij deeltijdarbeid noemen heette vroeger gewoon arbeidstijdverkorting Daar hoorden we al over in de A JC en de SDAP". zegt een vergrijsde socialiste, die zich in één van de weinige fauteuils heeft genesteld en zo een monter oog houdt op het forum. De temperatuur stijgt nu met de mi nuut. Dineke Hol. Rooie Vrouw uit Ter- neuzen. is naast de verslaggever gaan zitten. „Hou je kwek", roept ze, als hij een kanttekening tracht te maken „Hou je kwek". Het klinkt weer 's heel anders. -raadslid Bram de Feyter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 41