Oorlog om Falklands lijkt onvermijdelijk Nog geen duidelijkheid over moord IKON-team URN OP REIS kleintj< WANHOPIGE POGING PEREZ DE CUELLAR Zonnig Droog weer met in de loop van de geleidelijk meer zon. Middagtempera- tuur omstreeks 18 graden, aan zee on geveer 15 graden. Matige zuidwestelij ke wind. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES/NEW YORK - In Argentiniè wordt een Britse aanval op de Falkland Eilanden elk moment verwacht. Met de dag neemt de spanning in Buenos Aires toe. „Ik heb het gevoel dat de situatie in de hoofdstad meer gespan- MD is dan op de eilanden zelf', verklaarde generaal Benjamin Mendez. de mili taire gouverneur van de Falklands. Een niet officieel bevestigd bericht uit Londen, dat Engeland zijn vloot donder dagavond de vrije hand heeft gegeven voor een serie landingen op de Falkland Eilanden leidde in VN-kringen in New York tot het ontstaan van merkbare be zorgdheid. Diplomaten meenden, dat een dergeljjke militaire actie een schending ran het VN-handvest vormt. De Argentijnse strategen verwachten dat een Britse invasie niet op één punt geconcentreerd zal worden maar gelijktijdig zal plaatsvinden op tenminste vijf verschillende lokaties op de eilanden. Hierdoor zou de Argentijnse verdediging worden verdeeld. Aan de andere kant zou het wel eens Argentiniè en niet Enge land kunnen zijn die het eerste schot lost. De Argentijnse militaire leiders zou den graag een verrassingsaanval op de Engelse armada willen uitvoeren zodat de Engelse plannen voor een grootscheepse invasie moeten worden uigesteld. De tijdsfactor is namelijk enorm belangrijk, daar de weersomstandigheden in de wateren rond de Falklands steeds slechter worden, waardoor het moreel van de Engelse soldaten op de slingerende schepen ernstig wordt aangetast. Een invasie poging zou met 18 meter hoge golven ook al een riskante aangelegenheid worden, temeer daar Argentinië gezegd heeft dat niet minder dan 150 ultra moderne gevechtsvliegtuigen de Engelse troepen zullen opwachten (Van onze correspondent) LONDEN - Ondanks een laatste, wanhopige poging van secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties om Engeland en Argentinië van een treffen af te hóuden, is donderdag wel vast komen te staan dat een oorlog om de Falkland Eilanden onvermijdelijk is geworden. De Britse premier mevrouw Thatcher maakte dat donderdagmiddag in het Lagerhuis meer dan duidelijk, toen ze beschreef hoe ver de Argentijnse en Britse standpunten uiteen liggen. Onze laatste vredesvoorstellen zijn door Ar gentinië totaal verworpen, zo zei ze. Die laatste plannen bevatte enkele nieuwe Britse concessies. Engeland bad de voorstellen opgesteld op ver wek van Perez de Cuellar. Nu deze plannen zo grondig door Argentinië van de tafel zijn geveegd, kan diens vredes missie als mislukt worden beschouwd. In het Lagerhuis, waar donderdag voor de zesde keer over de Falkland-crisis werd gedebatteerd, zei een zeer strijd lustige mevrouw Thatcher dat het vast lopen van de onderhandelingen hele maal de schuld van de Argentijnen is, die ze van obscurantisme, bedrog en het toepassen van vertragings tak tie- ken beschuldiede werkloosheid De invloed van het seizoen op de werk loosheid blijkt dit Jaar zeer beperkt te zijn. Daalde het aantal werklozen in andere jaren eind april soms vrij dras tisch, nu vertonen sommige gebieden zelfs een stijging. PAGINA 3 metaal-cao De loonkosten in Nederlandse metaal nijverheid zullen dit jaar met 4,8 pro cent stijgen Werkgevers en werkne mers zijn het in principe eens over een nieuwe cao. waarvan de gevolgen de concurrentiepositie van de Nederland se bedrijven ten opzichte van die in West-Dultsland nauwelijks aantast. PAGINA 7 De 46-jarige luitenant-kolonel H. G. A. Geerlings uit Harderwijk wordt op 8 juni de nieuwe commandant van het Nederlandse Unifil-batatjon in Zuid-Li- banon. Geerlings begon zijn militaire loopbaan in 1955 aan de koninklijke mi litaire academie in Breda. In 1973 en 1974 was hij hoofd logistieke operaties bg het legerkorps logistiek commando in Apeldoorn. De twee jaar daarna was hij majoor ba het 47ste pantserinfante- riebataljon in Havelte, waar ha in 1979 terugkeerde als commandant en luite- nenl-kolonel. Van 1976 tot 1978 was Geerlings hoofd van het bureau rechts positionele zaken bij de landmachtstaf in Den Haag. Geerlings volgt in Zuid- Libanon luitenant-kolonel H C. van Tol op. die naar Nederland terugkomt. Elk halfjaar krijgt het Nederlands Unif'el- detachement een nieuwe commandant. Nu de onderhandelingen als gevolg van de Argentijnse houding zijn afgebro ken, beschouwt Groot-Brittannië alle tegemoetkomingen waartoe het land bereid zou zijn, nu als ingetrokken, al dus de Britse premier die hiermee ap plaus van conservatieve zijde oogste. We zijn in een nieuwe en ernstige fase van het conflict aangekomen, zo hield mevrouw Thatcher het Lagerhuis voor. „We kunnen niet maar blijven doorgaan hiermee. Iemand moet een beslissing nemen", aldus enige kernre gels uit de hardste rede die de premier tot nu toe over de Falkland-crisis heeft gehouden. Als tekenend voor het definitief vastlo pen van de vredesbesprekingen kan worden beschouwd, dat de Britse rege ring donderdag voor het eerst bereid bleek de tekst van de jongste Britse en Argentijnse voorstellen openbaar te maken. Uit die teksten blijkt, dat Engeland en Argentinië op zeker vijf punten hard- gronding van mening verschillen. Zo wil Engeland, dat er open onderhande lingen over de toekomst van de Falk land Eilanden worden gehouden. Ar gentinië vindt, dat die onderhandelin gen onvermijdelijk tot Argentijnse soe vereiniteit moeten leiden. Engeland heeft een wederzijdse terug trekking van de troepen binnen veer tien dagen voorgesteld, op zo'n manier dat deze troepen op eenzelfde afstand van de Falkland Eilanden zullen ver blijven om het resultaat van de onder handelingen af te wachten. Argentinië wil over die terugtrekking (Slot zie pagina 3 kolom 5) In een fabriek voor chemische pro- dukten in München is donderdagmid dag brand uitgebroken. Na twee explo sies, zo heeft de politie meegedeeld. De oorzaak van de explosies is nog niet bekend. Een opslagplaats en een gebouw naast de fabriek, die koelvloeistof en chemi sche gassen produceert, die gebruikt worden bij bepaalde technische procé dés gingen in vlammen op. Of er bij de explosies en de daaropvolgende brand giftige gassen zijn vrijgekomen, wordt nog onderzocht. ROME - De Italiaanse politie heeft de filmactrice Sop hia Loren gearresteerd toen ze woensdag per vliegtuig uit Genève in Rome aankwam. Ze is naar de gevangenis Caserta in de buurt van Napels gebracht waar ze we gens belastingontduiking dertig dagen zal moeten zit ten. Behalve een leger journalisten en fotografen maakte ook een politiecommissaris deel uit van het ontvangstcomi té op de Romeinse luchthaven Leonardo da Vinei Deze leidde haar een uur na aankomst naar een politiewagen op grond van een arrestatiebevel uit 1980. Naast een gevangenisstraf van 30 dagen werd zij toen ook tot een boete van 37.000 gulden veroordeeld. La Loren wist dat ze de gevangenis zou indraaien zodra ze weer naar Italië zou komen. Maar de 47-jarige actrice verklaarde bewust de 30 dagen uit te willen zitten, om dat ze haar moeder, de rest van haar familie en vrienden weer wilde zien en omdat ze er met langer tegen kon nooit meer in Italië te komen. Donderdag brachten tientallen bewonderaars een sere nade van Napolitaanse volksliedjes. Sophia Loren beantwoordde dit gebaar met kushandjes vanuit haar gevangenisraam. Volgens functionarissen bevindt zij zich in een privé-cel ipet roze muren, een toilet en een zwart-wittelevisie. Bij haar ontbijt ontving ze donder dag vele bloemen en telegrammen. Sophia Loren en haar man. de producent Carlo Ponti. gaven enige tijd terug hun Italiaanse staatsburgerschap op omdat het land de scheiding van Ponti en zijn eerste vrouw niet erkende Het echtpaar dat nu de Franse na tionaliteit bezit, woont afwisselend in Parijs en in Genë- GETUIGE LEGER GEHOORD college gs Hetdageljjks bestuur van de provincie zal gevormd worden twee WD-ers, twee PvdA-ers en twee CDA-ers. De statenfractie bereikten woensdag overeenstemming over deze verdeling, die de SGP uit het college van gedepu teerde staten houdt. De fracties ver wachten de formulering van een defi nitief programma vandaag af te ron den. overbelast Bijna driekwart van de vrouwelijke onderwijzers en docenten in het basis onderwijs en voortgezet onderwijs valt voortijdig af. bij de mannen wordt Iets meer dan de helft vroegtijdig invalide verklaard De meeste leerkrachten ha len de pensioengerechtigde leeftijd niet. Voor die tijd wordt meer dan de helft afgekeurd. PAGINA 17 uefa-bokaal Gotenburg heeft in Hamburg de UE- FA-bokaal veroverd. De Westduitse HSV werd met 3-0 verslagen. Een druk jagend Gotenburg had een voortdu rend overwicht Vooral het uit het ijs hockey overgewaaide 'forchecking' haalde de Duitsers uit hun spel. PAGINA 21 cultuurpolitiek Karei van het Reve heeft de uitreiking van de aan hem toegekende P.C. Hooftprijs aangegrepen om felle kri tiek te leveren op de 'socialistische cul tuurpolitiek'. Van het Reve brak een lans voor de keuzevrijheid van het pu bliek en noemde de 'vertrossing' een voorbeeld van het in het gedrang ko men van die vrijheid. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 16 en 17. Varia: 19. Radio en televisie: 21. Financiën, economie: 23. DEN HAAG - Het drie man sterke onderzoeksteam dat door het ministerie van buitenlandse zaken naar El Salvador is gestuurd om te praten met de legerpa trouille die in maart vier medewerkers van de IKON doodschoot is (vooralsnog) niet tot de conclusie gekomen dat er sprake is van moord met voorbedachten rade. Dat mag worden opgemaakt uit de woorden van één van de onderzoekers, de woordvoerder van het ministerie Jan Willem Bertens. Gisteravond verklaarde hij telefonisch dat de getuigenis van de sergeant die de legerpatrouille leidde „in grote lijnen overeenstemt" met het relaas van ..Martin", één van de guerrilla-begelei ders van het IKON-team en de enige overlevende. Volgens deze Martin, die enkele weken geleden in Nederland werd gehoord, was er sprake van opzet. De legerpatrouille zou geweten hebben dat de Nederlandse journalisten op een bepaalde plek werden opgewacht door de guerrilla's en had zich in hinderlaag gelegd. Vervolgens werd het vuur op de groep geopend. Maar Bertens zei desgevraagd dat de overeenkomst tussen de getuigenis van Martin en de verklaringen van de ser geant op details van elkaar afwijken. Ook had hij eerder tegenover het NOS- journaal al verklaard dat de legerpa trouille niet al uren van te voren in hin derlaag was gegaan, zoals Martin had beweerd. Hij wenste niet in te gaan op de vraag of de door hem „details" ge noemde verschillen in de beide getuige nissen de conclusies van Martin logen straffen. Wel zei hy dat het onderzoeks team veel had opgestoken van een be zoek aan de plaats waar het IKON- team de dood vond. „Daardoor kunnen Minister Van der Louw <crm> heeft de gemeenten een aantal richtlijnen gege ven voor het volgen van opleidingen door vrouwen, die aangewezen zijn op een bijstandsuitkering. In de circulaire wordt concreet aangegeven, wat de mo gelijkheden zijn voor deze vrouwen. Een eerdere circulaire over dit onder werp van 3 december 1980 bleek aanlei ding te geven tot verschillende inter pretaties. In de praktijk blijkt, dat nogal wat vrouwen een opleiding volgen zonder dit aan de sociale dienst mede te delen of niet aan een opleiding beginnen om dat zij bang zijn hun uitkering te verlie zen. verklaringen van getuigen in een betere contekst worden geplaatst", aldus Ber tens. Het onderzoeksteam zon gisteravond Iaat nog gesprekken hebben met de vrederechters die bij de lijkschouwing aanwezig zijn geweest. Het team keert vanavond naar Nederland terug. Ver klaringen tegenover de pers over de conclusies van hun onderzoek zullen niet worden gegeven. „Wij brengen eerst rapptfrt uit aan de minister", al dus Bertens gisteravond. Dat de Argentijnse troepen ook een invasie van de Falklands verwachten blijkt uit deze foto van een soldaat, die gespannen naar de lucht tuurt met zijn mitrailleur in de aanslag. DEN HAAG (ANP) - Van de afhankelijke beroepsbevolking was eind april ell procent zonder werk. Dat staat in het maandverslag over de arbeidsmarkt in april, dat het ministerie van sociale zaken woensdag heeft gepubliceerd. De werkloosheid onder de mannen bedroeg 10,6 procent, die onder vrouwen 12,4 procent. Als rekening wordt gehouden met de invloeden van het seizoen (gezien het seizoen zou de werkloosheid flink hebben moeten dalen, wat niet is gebeurd i dan is van de totale afhankelijke beroepsbevolking 11,5 procent werkloos (man nen 10,8 procent en vrouwen 13,6 procent). Zoals het ministerie al eerder heeft bekendgemaakt waren er eind april 482.662 werklozen bij de arbeidsbureaus ingeschreven. Na seizoencorrectie komt het aantal werklozen op 504.200. LOS ANGELES - Een urn met de as van de Amerikaanse komische acteur Groucho Marx is enige uren ont vreemd geweest van een begraafplaats in Los Angeles in Californiè. De urn, waarop een bordje roet de naam van Marx, verdween woensdagavond laat uit het Memorial Park Eden in de wijk Mission Hill van Los Angeles. De vol gende dag werd de urn teruggevonden in het Memorial Park Mount Sinai in Glendalc Los Angeles, 25 km verderop. De politie verlaarde dat ze er geen idee van had wie verantwoordelijk was. Het onderzoek duurt voort. De inhoud van de urn was niet aangeroerd. Grou cho Marx was met zijn borstelsnor, si gaar, ontuchtige blik en geestige op merkingen de beroemdste der komi sche gebroeders Marx. Hij overleed in 1977 op 86-jarige leeftijd. HEERLEN (ANP) - Twee agenten van de Heerlense gemeentepolitie zijn een man die zij wilden aanhouden diverse malen zodanig in de arm gebeten dat zij zich in een ziekenhuis moesten laten behandelen Dit heeft de politie donderdagavond meegedeeld Andere te hulp geroepen politie mannen konden de bijtende man uiteindelijk aanhouden en hem overbrengen naar het hoofdbureau van politie Het bleek J W (27uit Kerkrade te zgn Volgens twee gewonde agenten werd W. lastig gevallen door nabij het station rondhan gende drugsverslaafden. Toen zij de Kerkradenaar daarover iets wilden vragen onthaalde hij de politie op een scheldtirade. De agenten wilden de man voor belediging aanhouden maar daartegen verzette hij zich fel en beet de agenten in hun onderarm. Op het politiebureau werd van de man een broodmes aangetroffen dat hij onderzijn kleren had verborgen. Tegen W is een drievoudig proces-verbaal opgemaakt wegens belediging, verzet en het toebrengen van lichamelijk letsel. Dochter Reagan anti-kernwapen WASHINGTON <DPA> - De ac trice Patti Reagan, een dochter van president Ronald Reagan, heeft zich aangesloten bij een initiatief van filmacteurs- en ac trices in Hollywood voor een on middellijke bevriezing van nu cleaire wapens De president, hierover door journalisten aan gesproken, weigerde zich uit te laten. De Amerikaanse president is te gen een onmiddellijke bevrie zing van kernwapens omdat de Soicjet-Unie een voorsprong op de Verenigde Staten zou heb ben. File van 86 kilometer DRIEBERGEN - Het is gisteren (Hemelvaartsdag) ondanks het slechte weer ongekend druk ge weest op de Nederlandse wegen. In totaal werd 86 kilometer file geregistreerd door de Algemene Verkeerscentrale van de rijks politie in Driebergen. Er werden zeventien aanrijdingen gemeld, waarbij5I voertuigenwarenbe- trokken Persoonlijke ongeval len hebben zich niet voorge daan. De drukte op de wegen beperkte zich tot de ochtenduren Het drukst was het in hel midden en oosten van het land en in de drie zuidelijke provincies. De lang ste files werden waargenomen bij Baam. Eindhoven (Poot van Metz), Vianen. Abcoude. Bode graven. Hellegatsplein. Geer vliet en op de weg Apeldoorn Arnhem Om 13.00 uur kwam er aan de drukte een einde. Ook m de avonduren bleef het rustig op de weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1