Q Q Crisis mogelijk binnen Europese Gemeenschap Steenkamp wil interimkabinet PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Argentinië moet vandaag antwoorden op voorstel Dertig gewonden bij bekerfinale KAMPIOENSBEK pta gnes MEERDERHEIDSBESLUIT LANDBOUWPRIJZEN vandaag INVASIE LIJKT ONVERMIJDELIJK Opklaringen Geleidelijk meer opklaringen en vrij- uel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Weinig wind. 225e jaargang no. 116 Woensdag 19 mei 1982 dmlrn- iallnrt nyyitrn westhavendijk 148 4463 AE goes 01IC0 2C620 SALINAS - De 58-jarige nachtportier Gail Sawyer uit het Californische stadje Salinas houdt ervan om gekke bekken te trekken. Volgens eigen zeggen verdient hij er trouwens een aardig kapitaaltje mee. Hij noemt zichzelf de 'lelijkste man ter wereld' als hij overdag voor 50 cent voor ieder die het wil zien zijn speciale 'bekkie trekt, waar hij twintig jaar aan heeft gewerkt. Dat hij een zakenman is blijkt wel uit het feit dat hij tijdens de 'ceremonie' een doos zonder bodem en deksel voor zijn gezicht houdt, zodat iemand die niet betaald, ook niets ziet. Zijnfilosifie: succes komt niet voor iemand die er gewoon op zit te wachten." (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Europese landbouwministers hebben dinsdag in Brussel de al weken durende impasse rond de nieuwe landbouwprijzen doorbroken. Tegen de zin van 'Groot-Brittannië in stelden de ministers bij meerderheid het nieuwe prijzenpakket vast. Dat besluit kan een ernstige crisis veroorzaken binnen de Europese Gemeenschap. Dit hangt met name af van de Britse reactie. De Britse landbouwminister Walker wilde dinsdag in Brussel niet vooruitlo pen op het regeringsoverleg dat later deze week in Londen zal plaatsvinden. Hij wilde ook niet ingaan op geruchten, dat de Britse regering zou overwegen de nieuwe prijzen voorlopig niet toe te pas ten. De Britse premier Margaret Thatcher college vorming gs de CDA-fractie in de Zeeuwse staten is door de bocht. Onder druk van een ul timatum van WD, PvdA en D'66 ach ten de CDA-ers de vorming van een college van gedeputeerde staten be staande uit twee CDA-ers. twee PvdA- ers en twee WD-ers nu toch bespreek- begin wankelt De regering Begin heeft zijn meerder heid in de Israëlische volksvertegen woordiging verloren. Twee parle mentsleden van het Likoed-blok zijn overgelopen naar de oppositionele ar beiderspartij. Het is waarschijnlijk dat er nieuwe v« gehouden. woningbouw Gedeputeerde staten van Zeeland schrijven in een brief aan de minister van volkshuisvesting de toewijzing van te bouwen woningen lager te vin den dan het noodzakelijke minimum. Gs vragen minister Van Dam zijn be sluit in heroverweging te nemen. Gs blijven met de bewindsman van me ning van verschillen over het leeg standspercentage De minister houdt het op twee. gs vinden drie redelijk. premie-koopwoningen Minister Van Dam hoopt de totaal In gezakte markt van duurdere premie- woningen nieuw leven in te blazen door het aantrekkelijker maken van premie-B-woningen. De maximale premie voor het eerste jaar blijft gelijk, maar de prijzen van de betreffende woningen gaan omlaag PAGINA 17 zeeiand-beigië Het Belgisch voetbalelftal maakte het jaarlijkse' uitstapje naar Zeeland. De ploeg van Guy Thijs won in Middel burg met 6-0 van de Zeeuwse selectie. PAGINA 27 dsm DSM heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een klein verlies geboekt. Het concern zette zes miljard gulden om. Het afgelopen jaar bedroeg de winst 102 miljoen gulden, beter dan in 1980. maar nog te laag gezien het eigen ver mogen van het bedrijf, aldus de raad van bestuur. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 17 en 19. Varia: 21. Radio en televisie: 24 en 25. heeft over het vaststellen van de nieu we landbouwprijzen gezegd dat „het misschien nog mogelijk is op deze be slissing terug te komen". In het lager huis noemde zij dit besluit „onge kend". De premier verklaarde dat de beslissing de regering voor ernstige problemen stelt, die moeten worden onderzocht. Groot-Brittannlè neemt het de andere Europese lidstaten zeer kwalijk, dat zij hebben gebroken met de politieke praktijk dat er over zulke belangrijke zaken als de landbouw slechts bij een stemmigheid wordt beslist. Ook Dene marken en Griekenland verzetten zich om die reden tegen de stemming, maar verwacht wordt dat deze landen het prijsbesluit wèl zullen uitvoeren. De Nederlandse landbouwminister drs. J. de Koning sprak na afloop van het landbouwberaad in Brussel de ver wachting uit dat de Britten dat ook zullen doen. „Zo niet, dan ontstaan er enorme problemen voor de hele Euro pese Gemeenschap, omdat er dan in feite twee verschillende prijsniveaus ontstaan". De Britten zouden volgens De Koning extra moeten gaan betalen voor de im port en export van en naar Europa. Zouden de Britten in dat geval land- bouwprodukten tegen lagere prijzen op de wereldmarkt kopen „dan treedt het in feite uit de Europese Gemeenschap", aldus minister De Koning. De prijsverhoging voor de landbouw van gemiddeld 10,5 procent, waarop de Europese boeren als sinds 1 april wachten, gaat nog deze week in. Dat werd mogelijk nadat de meeste Euro pese lidstaten hadden besloten niet Slot zie pagina 8 kolom 51 Bemanningsleden van de 'Kortgene 15' verlaten de loodsboot 'Bruinvis' ii de Koopmanshaven in Vlissingen. VLISSINGEN - In zeer dichte mist is dinsdagavond het vissersvaartuig 'Kortgene 15' voor de kust van Westkapelle gezonken. De zeven opvarenden zijn gered. Het schip zonk kort nadat het in aanvaring was gekomen met een Noors vrachtschip. Dit gebeurde omstreeks negen uur Het schip maakte vrijwel meteen water. De bemanning probeerde aanvankelijk met pompen het water tegen te houden, maar zonder resultaat. Zie pag. 5). (Van onze correspondenten) LONDEN/BUENOS AIRES - De vredesbesprekingen in New York, onder leiding van secre taris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties zijn dinsdag tot vandaag uitgesteld om Argentinië in staat te stel len te reageren op het jongste Britse vredesvoorstel. Het is het laatste voorstel van Britse zijde, zo wordt in Londen alge meen aangenomen. Als de Ar gentijnen ook nu, na ruim zes Vreedzaam uitgedost met witte muts en voorschoot, laten deze twee koks van het voor troepentransport omgebouwde Britse passagiersschip Canberra, geen twij fel bestaan over de ernst van de het gebeuren rond de Falkland-Eilanden. ALKMAAR - Tijdens ongeregeldheden rond de voetbalwedstrijd AZ'67 - FC Utrecht zijn dinsdagavond tien mensen gearresteerd. Dertig personen werden tijdens de wedstrijd gewond en bij de EHBO-posl behandeld. Een politieagent kreeg na de wedstrijd een steen in zijn nek en is opgenomen met een hersenschudding. De supporters van beide ploegen die elkaar met stenen en andere voorwer pen bestookten, werden gescheiden door een groep ME'ers. Toch zorgden de projectielen ervoor dat er dertig gewonden vielen, van wie niemand ernstig. Na de wedstrijd gingen de supporters onder begeleiding van de ME met veel herrie naar het station. Tijdens de aftocht werd de agent gewond. (Zie ook pagina 17). weken onderhandelen, niet be reid zijn wezenlijke concessies te doen, lijkt een Britse invasie van de Falkland-eilanden on vermijdelijk. Perez de Cuellar zegde dinsdag alle be sprekingen af om Argentinië de gele genheid te geven het Britse voorstel te bestuderen. Voor hij daartoe besloot, liet hij weten er meer dan ooit van over tuigd te zijn dat ,,de tijd niet aan de kant van de vrede staat". De Argentijnse vertegenwoordigers bij de Verenigde Staten hebben gezegd, dat hun land wil onderhandelen, maar dat de Britten kennelijk de voorkeur geven aan ultimatums. Engeland ont kent dat het een ultimatum heeft ge steld, maar kabinetsleden hebben de afgelopen dagen wel bij herhaling ge zegd nog maar weinig geduld te heb ben. Voor ze dinsdagmiddag in het Lager huis verscheen, had de Britse premier mevrouw Thatcher besprekingen ge voerd met haar kabinet en het oorlogs kabinet, waarin drie ministers en de voorzitter van de Conservatieve Partij zitting hebben. Over deze besprekingen zijn geen mededelingen gedaan, maar welingelichte kringen weten te melden dat zij vrijwel geheel waren gewijd aan een invasie van de Falkland-eilanden, (Slot zie pagina 8 kolom 5 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Kabinetsinformateur Piet Steenkamp werkt aan de tot standkoming van een overgangskabi net dat tot uiterlijk september de lo pende zaken moet behartigen. Steen kamp streeft naar een kabinet bestaan de uit de huidige ministers van CDA en D'66. De woordvoerder van de infor mateur sloot echter niet uit dat er een kabinet van uitsluitend CDA-minis- ters komt. Het nieuwe kabinet, dat een volwaardi ge status dient te krijgen, ontvangt als voornaamste taak het uitschrijven van verkiezingen Deze zullen dan in sep tember gehouden worden. Daarnaast moeten zo veel mogelijk onderdelen van de Voorjaarsnota, waarover vorige week het kabinet Van Agt viel, alsnog uitgevoerd worden. Het kabinet zal daarom moeten kun nen rekenen op voldoende steun in de Tweede Kamer, omdat het anders bij het eerste optreden alsnog naar huis wordt gestuurd. Maar het lijkt vrijwel zeker dat een Kamermeerderheid zich niet zal verzetten tegen die onderdelen van de Voorjaarsnota waarover het ka binet het eens was geworden. Daarbij wordt gedacht aan de belastingmaat regelen en de premieverhogingen. Steenkamp zal in de loop van deze och tend koningin Beatrix op de hoogte stellen van het verloop van de gesprek ken tot nu toe. en de conclusies die hij daaruit getrokken heeft. Uit het inmid dels verzamelde materiaal blijkt vol gens de woordvoerder dat een lijmpo ging geen zin meer heeft Voor zijn gesprek met de Koningin be spreekt Steenkamp de nog resterende „losse einden" met CDA-fractieleider Lubbers. Gistermiddag en -avond heeft hij nog langdurig telefonisch overleg gepleegd met de overige fractieleiders. In Den Haag wordt verwacht dat woensdagavond meer bekend zal zijn over de mogelijkheden van de snelle vorming van een nieuw kabinet In de afgelopen dagen is duidelijk ge worden dat een lijmpoging van de hui dige coalitie geen kans maakt, omdat geen van de regeringspartijen daar wat voor voelt. Van de drie partijen heeft alleen D'66 zich sterk gemaakt voor de ze mogelijkheid. D'66-voorman Ter louw heeft echter inmiddels laten we ten deze oplossing nu vrijwel uitgeslo ten te achten. Steenkanip sprak dinsdag achtereen volgens met de drie fractieleiders van de regeringspartijen. Op voorstel van Wim Meijer (PvdA) nodigde hij daarop de drie politieke leiders. Van Agt. Den Uvl en Terlouw eveneens bij zich uit. Deze gesprekken duurden elk bijna an derhalf uur. Naar aanleiding hiervan trok Steenkamp de, conclusie dat lij men geen zin meer had. Om dezelfde reden valt ook het door gaan van het huidige kabinet in demis sionaire vorm als mogelijkheid af (Slot zie pagina 8 ttotom 4i Engeland en de EG VllJt/ Tjingelands eigengereide W üi houding ten opzichte van de Europese Gemeenschap ËgSjgQ dreigt een ernstige crisis op te roepen binnen het Europa ^52» van de Tien. Voor het eerst in het vijfentwintigjarig bestaan van de gemeenschap werd gisteren in Brussel een besluit bij meerderheid van stem men genomen. Groot-Brittannië viel uit de boot op een moment, dat de ne gen andere partners naar hun inzicht alles hadden gedaan om aan de Engelse wensen tegemoet te komen. Werd vroe ger in soortgelijke gevallen via dagen lange en nachten durende marathonzit tingen naar een compromis gezocht, dit keer wensten de Negen zich niet door de Britten te laten manipuleren. Zó kwa men dan toch de nieuwe landbouwprij zen tot stand, zij het dat de Engelsen in alle toonaarden 'neen' lieten horen. De consequenties van het gisteren geno men meerderheidsbesluit kunnen ver strekkend zijn. In feite betekent de En gelse afwijzing het begin van een crisis binnen de EG. Immers, als Groot-Brit- tanniè weigert de niet door Londen on dertekende prijsbesluiten voor de land bouw uit te voeren, ontstaan in Europa twee prijsniveaus en twee landbouw markten. Als het zover komt, zit de EG midden in een crisis, die alle voorgaan de In de schaduw stelt. De Britten - en zeker de conservatie ve regering van mevrouw Thatcher - geven er telkens weer blijk van weinig Europa-bewust te zijn. De wijze, waar op Londen al jarenlang probeert de Britse bijdrage aan de EG - bij verdrag vastgesteld - te verlagen, wekt grote ir ritatie bij de andere landen. Maar juist vanwege de solidariteitsgedachte én omdat de Engelse 'eis' niet helemaal onredelijk was, hebben de EG-landen vanaf 1980 menig genereus gebaar ge maakt in de richting van de Britten. Toen Engeland enkele weken geleden in conflict raakte met Argentinië over de Falklandeilanden besloot de EG on verwijld tot een importstop van alle Ar gentijnse goederen. Maandag verleng de de EG de economische sancties te gen Argentinië met een week. met de restrictie, dat Italië en Ierland de ver lenging van de sancties nationaal niet zullen toepassen. Voor de Engelse rege ring was dit alles weinig bevredigend, want de regering-Thatcher had ge hoopt zijn Europese partners mee te krijgen voor een langdurige boycot. In hoeverre de Britse houding tijdens het debat en de stemming over de land bouwprijzen is ingegeven door haar te leurstelling over het zevendaagse sanc- tlebesluit, valt slechts te raden Het door minister Walker van landbouw geuite dreigement, dat de Britten hun positie in de EG zullen overwegen, moet niet al te serieus worden geno men. Groot-Brittannië kan het zich, ze ker op dit moment, niet veroorloven de negen EG-landen blijvend van zich te vervreemden. In het conflict met Ar gentinië is elke vorm van morele en daadwerkelijk steun welkom. De regering in Londen staat de ko mende dagen voor ingrijpende be slissingen: ja of nee oorlog met Argenti nië. Al wekenlang wordt volgehouden, dat de tijd opraakt en dat het moment van handelen snel nadert. In concreto betekent dit, dat er binnen enkele da gen een diplomatieke oplossing voor de crisis met Argentinië wordt gevonden of dat de Britten een invasie zullen uit voeren op de Falklandeilanden De lan den van de EG hebben met hun beslis sing de sancties tegen Argentinië met slechts zeven dagen te verlengen. In fei te tegen de Engelsen gezegd, dat er bin nen die termijn hoe dan ook iets con creet moet gebeuren. Londen heeft dat signaal ongetwijfeld begrepen. Het is dan ook nauwelijks aan te nemen, dat de regèring-Thatcher. mede gezien ook de druk die van alle kanten op Enge land wordt uitgeoefend, om de Falk- landcrisis snel op te lossen, een crisis met de EG zal willen riskeren. Het En gelse 'neen' van gisteren tegen de land bouwvoorstellen, moet dan ook veel meer gezien worden als een uiting van ongenoegen en teleurstelling over het geen zach de dag tevoren met betrek king tot Argentinië heeft afgespeeld binnen de EG De gebeurtenissen in het zuiden van de Atlantische Oceaan heb ben kennelijk het oordeel van me- vrouw-Thatcher wat vertroebeld. Het zou werd uiterst cynisch zijn als Groot- Brittannië juist nu tot de conclusie zou zijn gekomen, dat met de EG moet wor den gebroken. Geen zinnig mens die dat zal geloven. Dim LAAG PITJE ROME (DPA i - De Italiaanse kaar senmakers hebben dinsdag op een congres in Rome steen en been ge klaagd over het steeds verder afne mende gebruik van kaarsen in de Italiaanse rooms-katholieke ker ken en het overgaan op elektrische kaarsen op altaren en bij heiligen beelden. Het verbruik van paraffine, de grondstof voor de produktie van kaarsen, is lussen 1978 en 1981 ge daald van 78 000 tot 45.000 ton. zo werd op het congres meegedeeld. Gistermiddag heefl informateur Steenkamp een gesprek gehad met premier Van Agt. De 28 vrouwen in de tweede kamer en de zestien vrouwen in de eerste ka mer hebben staatssecretaris Hedy d'Ancona, belast met emancipatieza- ken. dinsdag gevraagd een regerings prijs in te stellen op emancipatiebeleid De prijs zou volgens de vrouwelijke ka merleden genoemd moeten worden naar de onlangs overleden feministe Joke Smit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1