Investering in waterwerken en wegenbouw een derde gedaald Schonere longen, lagere premie. Rijk moet 2,6 miljard belastinggeld afboeken Rellen voorkomen en beteugelen met koekengehaktbal en patat Premie-B-woning goedkoper Industriële produktie afgenomen ONVEILIGE FIETSEN ONDER DE HAMER UN VEEN WIL NIEUWE PROJECTEN Gevonden man ras door het hoofd geschoten Gndelijkeen verzekering maatschappij die rekening houdt met niet-rokers: Zwolsche Algemeene. HEFFINGEN NIET TE VORDEREN NSM dit jaar uit verliezen RAPPORT: „NIET ALLEEN MET STOK EN STEEN" systeem lintjes Ell), WOENSDAG 19 MEI 1982 PZC/binnen-buitenland 15 (Van onze redactie economie i iTRECHT- De investeringen moeten over de heie linie omhoog in het belang van ons economisch herstel. Ze liggen in feite nu op het peil van de jaren zeventig. De gang van zaken is te vergelijken meteen boer die zijn eigen zaaigoed opeet; een gedrag dat alleen voor de hand ligt in een situatie ran honger. In alle andere gevallen is het een onverantwoorde handeling. pit iel VNO-voorzitter mr. C.van Veen -isdag op een congres over de beteke- 5 van het ondernemerschap van het Grond-, Water- en Wegenbouw Overleg- j^aan. Volgens hem is het economisch pöndprobleem van ons land: te veel tonsumeren en te weinig investeren. Vooral de overheidsinvesteringen moe ien op peil blijven, bezuinigen moet in ie eerste plaats in de sociale uitkerin- pn en de ambtenarensalarissen. Overheidsinvesteringen versterken ttl draagvlak van de bedrijven. Met taninigingen op dit terrein moet men ijpassen, er ontstaan onmiddellijk pott negatieve werkgelegenheidsge- volgen. Plotselinge ombuigingen, zo- ils in de water- en wegenbouw, kan «niietiging betekenen van kennis, Hardigheid en kapitaal. Als over- htidsopdrachten wegvallen, zijn veel kosten voor niets gemaakt. AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft de man wiens lijk maandagavond uit let water van de Jacob van Lennepka- l; in Amsterdam werd gehaald gein- •entificeerd als de 30-jarige Bnlgaar N. lizirov. 2; man blijkt door het hoofd te zijn ge snoten Dit is vastgesteld bij de sectie cphet lijk, aldus heeft een woordvoer- der van de Amsterdamse politie dins- digmiddag meegedeeld. De Bulgaar toonde al geruime tijd in Amsterdam ahad asiel aangevraagd. Lazarov was ^Nederland al met de politie in aanra king geweest in verband met een ver- agensdelict, aldus heeft een woord eerder van de politie meegedeeld. De pohtie is via tatoeëringen, vingeraf- imiken en het politiearchief, waar de an in voorkwam, achter de identiteit tan Lazarov gekomen. Volgens de poli- je heeft het lijk van man al zeker een seek in het water gelegen. DEN HAAG - De industriële produktie lag in het eerste kwartaal van 1982 één tot twee procent lager dan het jaarge middelde van 1981. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 1981 viel een daling van ruim één procent waar te nemen. Aldus deelt het CBS mee. De afgelopen twaalf maanden vergeleken met het jaar daarvoor laten echter hier en daar herstel en stabilistatie zien. Het CBS meent dat het opmerkelijk is datde textiel-, kleding- en leerindustrie na een lange periode van scherp dalen de produktie zich thans duidelijk stabi liseert. Positieve ontwikkelingen zijn er ook in de voedings- en genotmiddelen industrie. die tussen april 1981 en maart 1982 het volume van de produktie met dne procent zag toenemen to.v. de twaalf maanden daarvoor. Dit ondanks «n terugval in het eerste kwartaal van dit jaar. Ook positieve geluiden over de afgelopen twaalf maanden uit de pa- pier- en papierwarenindustrie (plus 0,8 procent), de chemie (1,9 procent) en de metaalindustrie (1,3 procent). De grafi- Khe Industrie laat thans een opleving sen, maar boekte over de afgelopen twaalf maanden een produktievolume dat drie procent lager lag dan het jaar daarvoor. Sombere geluiden zijn te ho ren uit de aardolie-industrie (min 8 pro cent) en de bouwmaterialen, aarde werk- en glasindustrie (min 9 procent). Besteding gelden in ontwikkelingsbeleid komende jaren veilig DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer rindt dat in de komende jaren een ver dere beheerste intering op het 'stuw meer' van ontwikkelingsgelden moge lijk moet zijn. De intering zal dit jaai itnminste even groot moeten zijn als worig jaar. Ditsprak de kamer dinsdag uit door het aannemen van een motie van het CDA over het stuwmeer, waaronder wordt verstaan de financiële middelen die het ministerie van ontwikkelingssamen werking de afgelopen jaren heeft opge duwd, maar waarvoor nog geen ver plichtingen zijn aangegaan. De beste ding van dit stuwmeer dreigde in ge drang te komen toen minister Van der Stee van financiën voor alle departe menten kasplafcnds instelde. De CD A-motie kreeg niet de steun van PvdA, D'66, PPR en CPN. Deze fracties §aven hun steun aan een wat harder Icformuleerde motie van PvdA en D'66. waarin de regering verzocht werd on verkort uitvoering te geven aan het voornemen op het stuwmeer versneld 10 te teren en om ook nieuwe verplich tingen voor dit jaar aan te gaan, waarbij uitsluitend ontwikkelingsoverwegin- jWi gehanteerd zouden mogen worden. De» motie kreeg geen meerderheid. De ■ractie van de PSP stemde voor beide moties. Het aantal ambtenaren voor trie bij- undere voorschriften gelden als zij pri- Üreizen naar Oostbloklanden willen *Qken, wordt drastisch beperkt. Van Veen wees erop dat het regeerak- kord van het kabinet-Van Agt EI de af spraak bevatte dat noodzakelijke be-' zuinigingen op de gemeenschapsuitga ven voor tweederde ln de overheidssa- larissen en de sociale zekerheid moest gebeuren en voor de rest in de overige uitgaven. Van 1971 tot 1981 zijn de in vesteringen in grond-, water- en wegen bouw met een derde verminderd. Planning ontbreekt Die daling staat in schril contrast met de stijging van het nationaal inkomen in die periode en meer nog met de stij ging van de totale overheidsuitgaven. De overheid gaf blijkbaar, aldus de VNt-voorxitter, de voorkeur aan con sumptieve besteding van de nationale middelen. Dat is even verwerpelijk als het voorbeeld van de boer die zonder noodzaak zijn zaaigoed opeet Kennelijk worden er geen duidelijke prioriteiten gesteld en ontbreekt het aan lange-termljnplanning met toewij zing van financieringsmiddelen voor uit te voeren projecten Van Veen con cludeerde dat die werken voor een flink deel een restpost vormen, afhankelijk van de overgebleven gelden. Ook de Voorjaarsnota, waarover het kabinet struikelde, legde weer een groot accent op bezuiniging in die uitgaven. Van Veen vond dit geen goede weg naar herstel. Men bezuinigt hier te gemakke lijk, omdat de sociale ..pijn" meer ver borgen is. Hij waarschuwde voor de ge dachte dat er een dalende behoefte zou zijn aan overheidsinvesteringen in de grond-, water- en wegenbouwsector. Er is volgens hem nog een indrukwekken de reeks werken uit te voeren, ook al zijn bijvoorbeeld de Deltawerken gro tendeels gereed. Nog veel te doen Capaciteit van allerlei autowegen moet worden vergroot, ook om knel punten op te heffen. In het wegenon- derhoud is een grote achterstand ont staan. Waterwegen moeten worden uitgebreid voor een goede ontwikke ling van de du wvaart. De havencapaci teit moet worden uitgebreid, de ha vens van Rotterdam en IJmuidrn moe ten worden uitgediept, sluizencomple- xen vernieuwd. Binnensteden moeten worden ontslo ten. Voor de landbouw zijn tal van ruil verkavelingsprojecten uit te voeren, ve le werken voor de behandeling van op pervlaktewater wachten op uitvoering, er moet een vaste oeververbinding over de Westerschelde komen, vernieuwing en onderhoud van dijken blijft nodig. Projecten als een werkeiland voor de Rijnmond, verbreding van de kust- strook, inpoldering van de Marker waard zijn in discussie. Er is volgens Van Veen voldoende werk aan de winkel om te voorkomen dat er grote achterstanden ontstaan ten nadele van de economische func ties van ons land. Grotere investerin gen in grond-, water- en wegenbouw geven grote directe en indirecte impul sen aan de produktie, de werkgelegen heid en het nationaal inkomen. Het is een middel om de slagkracht van het bedrijfsleven te herstellen, in het be lang van economisch herstel. AMSTERDAM (ANP) - Veel van de elf en een half miljoen fietsen, die in Neder land in gebruik zijn, worden slecht onderhouden en zijn daardoor onveilig. Bij controles en keuringen die door de politie en Veilig Verkeer Nederland worden uitgevoerd, blijkt steeds weer hoe teleurstellend de staat van onderhoud is waarin vele fietsen verberen. Dit schrijft de Stichting Fiets uit Amsterdam in een dinsdag verschenen bulletin. Daarin zegt de stichting dat vele Nederlanders te nonchalant met hun tweewieler omspringen, hetgeen onveiligheid en een kortere levensduur tot gevolg heeft. In Nederland werden vorig jaar ruim 1,2 miljoen nieuwe fietsen aan de handel geleverd. SAN FRANCISCO-De weduwe vanBtng Crosby, Kathryn, loopt langs een aantal schilderijen van de beroemde entertainer en acteu r. De verza meling zal op 28 mei door Butterfield's openbaar verkocht worden op een veiling. Bewonderaars en verzamelaars krijgen dan de kans om te bieden op dingen van knopen tot posters, zodat de zolder van de Crosby's weer wat leger zal worden. Studiecommissie invloed kiezers op beleidsvorming DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten een staatscommissie te laten nagaan hoe de kiezers in ons land meer invloed kunnen krijgen op de beleids vorming. De commissie staat onder lei ding van oud-premier mr. Barend Biesheuvel. Een van de hoofdonder werpen die een nieuwe commissie voor zijn rekening gaat nemen is de wijze waarop in ons land kabinetten het licht zien. Naast een mogelijke verbetering van de procedure van kabinetsvorming bin nen het huidige grondwettelijke sys teem (waarover najaar 1984 een inte rim-rapport wordt verwacht) bekijkt de commissie - Biesheuvel de vraag of het mogelijk is de kiezers direct of indirect Invloed te geven op de politieke samen stelling van een te vormen kabinet. Daar vallen ook voorstellen binnen die een grondswetwijziging noodzakelijk maken. In de derde plaats zal de com missie zich buigen over de mogelijkhe den in Nederland van een of andere vorm van referendum. Ook wil de rege ring aan advies over mogelijke wijzigin gen in het benoemingsbeleid van bur gemeesters en commissarissen van de koningin. Het eindrapport moet medio 1985 klaar zijn. NIET-CAO-ERS KREGEN VERBODEN LOONSVERHOGING wan onze recactie economie DEN HAAG - Veel werknemers en met name directieleden, die niet onder een cao vallen, hebben loonsverhogingen gekregen in strijd met de loonmaatre gelen die in 1980 golden. Dit blijkt uit een onderzoek van de Loon Technische Dienst van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. In een rap port wordt gezegd dat naar schatting 2,5 procent van alle werknemers een loonsverhoging in strijd met de wet hebben ontvangen. Deze werknemers waren werkzaam bij 1230 bedrijven In 431 gevallen was de bedrijfsleiding direct bereid de ten on rechte doorgevoerde loonsvei hogingen - terug te draaien. De bereidheid daartoe nam echter af naarmate het bedrijf gro ter was. Directieleden ontvingen, in vergelij king met cao'ers en niet-cao'ers, het vaakst strijdige loonsverhogingen. Daarna volgden de niet-cao'ers, ter wijl de lonen van cao-werknemers het minst vaak onrechtmatig werden her zien. Toetanchamon blijkt vermoord CAIRO (UPD-De Egyptischefarao Toetanchamon werd gedood door een zware slag op het hoofd, zegt een Egyptische oudheidkundige. Het dagblad 'Al Gomhouria schreef in zijn zondagkrant dat de archeoloog Achmed Abdel Hamid Youssef directeur van het oud heidkundig registratie kantoor, tot deze conclusie was gekomen. Zon der in te gaan op de wijze waarop Youssef zijn conclusie bereikte, schreef Al Gomhouria dat onder Toetanchamons regering als ge volg van de desintegratie van het Egyptische rijk, anarchie en orde verstoringen heersten. Toetanchamon, die onder de fara o's het meest bekend werd door de gouden schat die in zijn in 1922 ont dekte ongeschonden graf werd aangetroffen, regeerde tussen 1354 en 1345 voor onze jaartelling. Toen hij overleed was hij nog geen 20 jaar. (ADVERTENTIE) Wie niet rookt leeft wel zo gezond Er is nu een verzeke ringmaatschappij die daar rekening mee houdt de Zwolsche Algemeene. Niet-rokers hebben recht op een lagere premie voor Risicoverzekeringen. Dat scheelt meestal 20%, soms zelfs 40%! Als u tenminste al twee Stuur een open envelop met uw naam, adres, postcode en woon plaats naar Zwolsche Algemeene Risicoverzekering. Afd.40Antwoordnummer 4000, 3500 VB Utrecht Of bel: 030-330 440. Ook rokers verzekeren we graag, tegen een zo laag mogelijke premie. Bi j ons betaalt niemand meer dan nodig is. Dus bel evea jaar onafgebroken niet rookt neem dan nü kon- n i i «i -wa takt op met uw Zwolsche Algemeene assurantieadviseur Risicoverzekeringen Hij helpt u graag verder. Oudenoord 33,3513 EH Utrecht DEN HAAG (ANP)- In 1981 heeft het rijk ruim 2,6 miljard (2.630,1 miljoen) gulden aan belastingen en premies als oninbaar moeten afboeken. In 1975 moest 359 miljoen gulden aan inkomsten-, vennootschaps- en vermogens-, omzet-, loon- en motorrijtuigenbelasting en premies volksverzekeringen als oninbaar worden afgeschreven. dDat antwoordt staatssecretaris Kombrink van financiën op vra gen van het eerste-kamerlid Simons (pvda). De stijging ten opzichte van 1980 was 'explosief, van 1.090,5 miljoen naar 2.630,1 miljoen. Dat komt volgens Kom brink door de Invoering van het geauto matiseerde systeem loonbelasting, dat tot een sterke verhoging van het aantal naheffingsaanslagen heeft geleid, die niet altijd invorderbaar bleken. Voorts zijn de oninbaar gebleken naheffings aanslagen in een aantal gevallen'bij ge breke van aangiften en verwaarlozing van administraties naar geschatte be dragen opgelegd, zodat niet vaststaat dat de formeel geconstateerde schade ook materieel aanwezig is. Tenslotte zijn in de bedragen mede de boeten we- Dinsdag heeft tweemaal een eruptie plaatsgehad van de vulkaan de Ga- lunggung op Java ten zuidoosten van Jakarta. gens niet tijdige afdracht 10 pet) of ge bleken onjuistheden (100 pet) begre pen. De oninbare bedragen naar belasting- categorie zien er over 1981 als volgt uit: inkomstenbelasting: 341,4 mil joen; vennootschapsbelasting 159,7 miljoen; vermogensbelasting 1.2 mil joen; omzetbelasting 471,6 miljoen; loonbelasting 644,7 miljoen; motorrij- tnigenbeiasting 22,1 miljoen en pre mies volksverzekeringen 989,4 miljoen gulden. orderportefeuille van f80.5 min. Ver wacht mag worden dat het lopende jaar zonder verlies kan worden afgesloten. Ondanks de moeilijke situatie op de we reldmarkt meent de directie dat de toe komst met een bescheiden optimisme mag worden tegemoetgezien, De inzet en loyale medewerking van alle perso neelsleden rechtvaardigen dit gema tigd optimisme. .AMSTERDAM (ANP) - De NSM - Neder landse Scheepsbouw Maatschappij heeft de resultaten in het vierde kwar taal vban 1981 zodanig zien verbeteren dat her verlies over het boekjaar be perkt kon blijven tot f 7 min. Deze ver betering is mede te danken aan rente inkomsten van f 1 min die een gevolg waren van de sterke liquiditeitsposi tie die zich in 1982 zal voortzetten, zo heeft de directie bekendgemaakt. Tegenover een omzet vorig jaar van f28,9 min heeft de NSM voor 1982 een DEN HAAG - Het kopen van een duurdere premiewoning (type B) wordt per 1 juli goedkoper. Minister Van Dam van volkshuisvesting gaat de financiële regeling voor dit soort huizen veranderen, waardoor het mogelijk wordt de pre- mie-B-woningen op te leveren voor prijzen beneden de nu geldende minimale kosten van 152.000 in het westen van het land en 142.000 in de rest van Nederland. De maximale premie voor het eerste jaar blijft 5500. De bewindsman schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Van Dam hoopt met zijn maatregelen de totaal Ingestorte markt van duurdere premiewoningen enigszins op te krik ken. Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar werden 413 vergunningen voor B-woningen afgegeven. Het jaarpro gramma gaat uit van een totaal van 10.000 stuks. Door de premie gelijk te houden en tegelijk de stichtingskosten te drukken verwacht Van Dam meer belangstelling voor pre- mie-B-woningen In tegenstelling tot bij premie-A-woningen is bij de B-typen de premie niet afhankelijk van het inkomen en er worden ook geen zogenaamde verkoopregulerende bepalingen en een garantiecertificaat verplicht gesteld. In zijn brief aan de Tweede Kamer zegt de minister dat per eind april voor 30.997 woningen subsiebeschikkingen zijn uitgeven, ongeveer evenveel als in de eerste vier maanden van 1981. DEN HAAG (ANP) - Een geweldloze aanpak van grote rellen is doorgaans te verkiezen boven een 'confrontatie' tussen politie en de menigte. Om het geweld te vermijden of terug te drin gen kan de politie trachten 'conflicten in de individuele sfeer' op te lossen en gebruik te maken van krijgslisten. Dit staat in het rapport 'Niet alleen met stok en steen', een literatuurstudie die verricht is in opdracht van het mi nisterie van binnenlandse zaken, na dat ons land in 1980 opgeschrikt werd door ongekend hevige rellen rond een ontruiming in de Vondelstraat in Am sterdam en rond de inhuldiging van koningin Beatrix. De studie van dra. G. Dijkhuis van het Instituut voor Fundamenteel Onder zoek van Sociale Systemen heeft zich toegespitst op het zoveel mogelijk voor komen van escalatie van het conflict. Hij komt tot enkele suggesties voor een andere aanpak door de politie. Het rap port krijgt overigens een vervolg in na dere studies over dit onderwerp Als een van de technieken om een con frontatie te vermijden noemt Dijkhuis 'afleiding'. Het verstrooien van de aan dacht leidt tot een splitsing van de aan dacht en tot het 'splitsen van de gelede ren'. Een goed voorbeeld van deze tech niek is het omhoog tillen van een sin terklaas bij het ontruimen van de 'Gro te Wetering' in Amsterdam. Het breekt de spanning. Door een dergelijke actie kunrten mensen zich mogelijk op de te nen getrapt voelen, maar dit is te ver kiezen boven letterlijk fysiek geweld. Bovendien is een mogelijke boosheid over een dergelijk voorval niet een 'vechtwoede'. Gehaktballen Andere voorbeelden van afleiding zijn het ronddelen van gehaktballen tij dens de havenstaking - 'met een ge haktbal in de hand kan men niet vech ten' - of het organiseren van een ker mis. In het rapport wordt de relpreven- tie bij de TT in Assen hiervan een goed voorbeeld genoemd. Ook op afleiding is gebaseerd de tech niek om 'de andere partyvan verschil lende kanten te benaderen, waarbij wordt uitgebuit dat die partij vaak zwak is in haar vermogen tot organise ren. De 'Nieuwmarkt' en 'Nijmegen' met verschillende toegangswegen le nen zich voor een dergelijke aanpak. Een goed voorbeeld van deze techniek was de blokkade bij UCN in 1981. Daar werd het gerucht verspreid dat een van de poorten een doelwit was van de poli tie, hetgeen veel betogers naar die poort bracht met als gevolg dat een tweede poort vrijwel onbewaakt bleef. Zo'n zet geeft weliswaar wrevel, maar die wrevel is doorgaans vermengd met een zeker respect, omdat de ander je te slim af is geweest, aldus het rapport. Barricades kunnen vaak erg nuttig zijn voor de politie en men moet zich de vraag stellen of het wel echt de moeite waard is om een barricade op te rui men. Het is doorgaans niet moeilijk om voorbij een barricade te komen, waar na een cordon gelegd kan worden en de barricade wordt geïsoleerd van de 'hoofdmacht', aldus het rapport. Is men eenmaal het gebied van de actie voerders binnengekomen dan is de 'burcht' symbolisch bezet. De 'verdedi gers' kunnen zich niet meer door elkaar laten opladen tot nog meer strijd, om dat er ook 'andersdenkenden' zijn. Vol gens het rapport is dit de fase om koffie, koeken of patat te laten aanrukken. De emotionele weerstand is dan reeds lang gebroken. DEN HAAG (ANP) - Binnen korte termijn zullen beslissingen moe ten worden genomen over een nieuw decoratiestelsel. Als de commissie die het stelsel van on derscheidingen moet herzien nog voor eind dit jaar zijn advies uit brengt zal de politiek zich nauwe lijks meer aan een beslissing kun nen onttrekken. Demissionair mi nister Van Thijn (binnenlandse za ken) zei dit dinsdag in Den Haag bij de installatie van de advies commissie herziening decora tiestelsel. De grote publiciteit die de instel ling van de commissie heeft gekre gen rond de jongste koninginnedag is volgens de bewindsman een be vestiging van de grote behoefte aan verbetering van het huidige deco ratiestelsel. In de jarenlange dis cussie rond deze problematiek is het volgens Van Thijn niet zozeer de ambtelijke wereld als wel de po litiek geweest die het tot stand brengen van een oplossing steeds heeft vertraagd. De adviescommis sie bestaat uit vier mensen van bul ten dc ambtelijke wereld. Voorzit ter is het WD-kamerlid en voorma lig staatssecretaris van binnen landse zaken mr. H E. Koning. De andere leden zijn mevrouw P. C. J Wassen-van Schaveren (PvdA), tot eind 1980 voorzitter van de emanci patiecommissie. mevrouw dr. J Soetenhorst-de Savornin Lohman (D'66), stafmedewerkster bij hetso- ciaal en cultureel planbureau en G. H. Martijn (CDA), oud-voorzitter van het overlegorgaan van de drie vakcentrales in Noord-Brabant en thans burgemeester van de ge meente Bakel en Mllheeze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 17