Schlagers en spotliedjes uit de jaren veertig ZIET! Raad van de Waterstaat wil nieuwe sluis Goes „..jutted OiOÏ V7 Kroon vernietigt besluiten welzijnsplan Middelburg 't Is nie aoltied de braofste meid, die 's zondags den prontsten beuk an eit tentoonstelling in muziekbibliotheek middelburg PZC/provincie Thoolse klassefoto's: ingewikkelde puzzel PLAN ZEEVALKING IS ONAANTREKKELIJK Deze week bij de melkman: Ll Nieuwbouw provinciale bibliotheek INZAKEN SUBSIDIE ZVU EN SKW aanbesteed DINSDAG 18 MEI 1982 mm JAC0UES CATS Weet n wat de mensen bedoelen wanneer ze het over 'hakkelen' hebben? De oudere Walcherenaar zal het antwoord op die vraag niet schul dig blijven, maar voor wie niet be kend is met de tradities is een nadere uitleg wel noodzakelijk. Twee recen telijk verschenen boekwerken beste den aandacht aan het "bakketen' van vroeger. Zo hoorde het bij de traditio nele openbaarheid van de vrijage, dat het verliefde stelletje met medeweten van de omgeving intimiteiten kon be drijven vóór het huwelijk. In Staphorst had je het zogenaamde 'Venslervrijen'. De jongeman vervoeg de zich dan 's avonds bij het venstertje van het opkamertje boven de melkkel der waarachter de ongetrouwde doch ter placht te slapen om na enig over en weer gepraat door dat venster naar binnen te wippen en daar langdurig over postzegelverzamelingen te pra ten... In Friesland was er de gewoonte dat de Jongens en meisjes mochten 'opzitten', wanneer de ouders naar bed waren ge gaan. Dan konden zij, als tenminste de verkering was goedgekeurd, elkaar on gestoord ontmoeten in het lytshus, een klein huis dat afgescheiden stond van het eigenlijke woonhuis. Op Walcheren gebeurde iets soortge lijks, zo meldt J.L. de Jager in zijn bij het Spectrum in Utrecht verschenen boekwerk 'Volksgebruiken in Neder land' waarin een nieuwe kijk op tradi ties wordt verschaft. De jongen en het meisje brachten dan de nacht door in de bakkeet. Daarnaar was het gebruik ook genoemd: bakketen. Het was een vorm van vrijheid genieten met de no dige risico's. Piet Terlauw en Dick van de Pol doen er in het bij Zomer en Keu- ning verschenen boekje over kleder drachten en volksrijmen een boekje over open. Voor een juist sfeerbeeld volgt hier het rijmpje: Als er één gewoonte is die lang stand houdt, dan is het wel het maken van klassefoto's. Voor een overzichtelijk prijsje heb Je daarmee een leuke herin nering aan je schooltijd. Vroeger werd er tegen de prijs van zo 'nfoto aangehikt. Vooral als je meer kinderen op dezelfde school had was het bijna niet te doen om daar afzonderlijke klassefoto's van af te nemen. Om dal probleem te voorkomen werden meerdere kinderen uit één gezin, ook al zaten ze in verschillende klassen, gemakshalve maar bij elkaar gezet. De bespaarde aardig in de uitgave voor de fotograaf. Voor onderzoekers naar de samenstelling van de klassen uit de tijd van toen is dat nu wel een extra probleem. Er moet nu voornamelijk op bepaalde achterna men worden gelet. De heer J.F. Kousemaker, het hoofd van de openbare lagere school aan de Dalemstraat in Tholen houdt, zich momenteel bezig met dit soort puzzels. De school is half afgebroken. Op de gevel die nog intact is, staat het jaartal 1882 te lezen. Dat gaf de heer Kousemaker aanleiding om eens in de geschiedenis te gaan spitten. De resultaten komen straks in een boekje. Aange vuld met een historisch overzicht van het openbaar onderwijs in Tholen. Die 'moot' neemt stadsarchivaris J. Zuurdeeg voor zijn rekening. Verder is het de bedoeling om in de braderieweken in augustus van verzamelde foto's, school- kaarten, rapporten en lesmateriaal een expositie in te richten. Oud-Tholenaren onder de lezers doen de heer Kousemaker een groot plezier wanneer ze hem foto's (met name uit 1919, 1927 en 1936), oude verhalen of anecdotes over het schoolgaan van toen en het onderwijzend personeel toestu ren. Reacties gaarne naar het adres Burg. van Berchemstraat 11 in Tholen. jeuriënd liep die al wat oudere bezoeker langs de met omslagen van oude muziekvellen ]V volgehangen panelen. Bij elke stap doken bij de aanblik van de titels weer andere melodieën op uit de herinnering. ,A Is ik in m'n klamboe lig te dromen", zong de man zachtjes voor zich uit. Bij een ander bord aangekomen zag je hem denken: hoe ging dat liedje ook al weer van 'als op Capri jerozentuinen bloeien'. En oh ja: daar had je waarachtig 'zonnig Madeira'. En Chiribin. Meisjelief je bent van mij. Het hield maar niet op. Allemaal vertrouwde klanken uit de tijd van toen. Schlagers noemden ze dat. En andermaal schraapte de man zijn keel om met gedempte stem 'hör meln lied Violetta' aan te heffen. Zo zal het veel bezoekers vergaan, kenningsmelodie, die iedereen kende wanneer ze in deze dagen in de Zeeuw- als het spotliedje 'run Adolfrun'. En te muziekbibliotheek, die is onderge- - tracht in de fraai gerestaureerde Mid delburgse Kloveniersdoelen een rond ing maken langs de expositieborden. Een ouder iemand zal zich ineens be paalde beelden herinneren en een jon ge bezoeker zal verrast vaststellen: hé, dat liedje zong m'n moeder vroeger al- wat dacht u van die parodie op Johnny Heyckens' 'Standchen', een door radio Oranje in Londen in 1942 voor het eerst de ether ingestuurd liedjewaarin zan geres Jetty Paerl zong van 'op de hoek van de straat staat een NSB-er, 't Is geen man 't is geen vrouw maar een ras-plebejer. Met de krant in z'n hand staat hij daar te venten. Hij verkoopt zijn vaderland voor zes rooie centen'. Als we het over de liedjes uit de oor logstijd hebben moeten we natuurlijk ook dat beroemde werkje erbij halen van 'onder de lantaren' een aanvanke lijk voor zekere Lilli en haar vriendin Marleen geschreven afscheidslied, dat in 1941 via Belgrado werd uitgezonden ten behoeve van Rommels Afrika- korps, maar dat later als Lilly Mariene een hit werd aan alle fronten, vooral door presentatrices als Vera Lynn en. Mariene Dietrich. De door de heer K.D. Poll ingerichte tentoonstelling geeft ook een beeld van het entertainment uit een lijd die is geweest: De Bonte Dinsdagavond- trein, De Snip en Snap-revue's met hoopgevende liedjes 'als op het Leid- scheplein de lichtjes weer eens bran den gaan' en amusement gepresen teerd door Inkspots, Ramblers, de drie Marketentsters en de Hotcha's. Muzikale herinneringen aan een tijd die is geweest. Tot twaalf juni kunt u er gratis van kennis nemen. Zes dagen in de week: dagelijks van 9-17.30 en op zaterdag van 1 10-13 uur. Tientallen meters muzikale herinne ring Is tot half jaren veertig bekend werden. Een belangrijk deel van de collectie heeft te maken met de Twee de Wereldoorlog toen het schlagerre pertoire onder voortdurende wantrou wige controle stond van nazi's en NSB. Veel liedjes zijn erbij die zijn geïnspi reerd door de oorlogshandelingen. Zo als het werkje 'als de toren weer is op gebouwd', dat tot stand kwam na de bombardementen op Rotterdam. En het nummer 'Eens zal de Betuwe in bloei weer staan' dat ook rept van de bloei van goudgeel graan op Walche ren. De productieve tekstschrijver Han Dunk kwam met deze foxtrot op de proppen als reactie op het onder sater zetten door de bezetter van Wal cheren, de Betuwe en de Wieringer- meer. Bijdragen zijn er ook te zien van tekstdichter Jacques van Tol, die wel veertien pseudoniemen gebruikte omdat hij zowel pro- als anti-liedjes schreef. Een bijzonder exemplaar op die expo sitie in de Kloveniersdoelen is een in een Japans kamp gedrukt muziekstuk dat handelt over Indlè's vrijheid. Lilly Marleen Gllmlaghend zal menig oudere bezoe ker blijven stilstaan bij de muziekom- slag van de 'hersengymnastiek'her- De heer K. D. Poll bij een van de expositie-panelen in het gebouw van de muziekbibliotheek in Middelburg. wilt toch wiesder weze; Past op voor ael het flemen, het strelen en het zemen. De meisen bin zo listig En mee-ter proaotjes kwistig Mé t is nie aoltied de braofste meid, Die 's zondags den prontsten beuk an eit. Zo: hoort u het ook eens van een ander. Misschien zijn er overigens wel lezers met bijzondere herinneringen aan de tijd van het 'bakketen'. Zet het eens op papier en stuur uw indrukken naar de ze rubriek 'Hoort,ziet,schrijft', afleve ring Tijdje Terug Walstraat 56-60 in Vlissingen. het bakkeeten is vol gevaer Je bin er gauw deur nae denier en daer 'n Zoentje, 'n moenkje (kusje Noe zitte en dan leie En nae de mieter bei-je Dus meisen, laet je gezeie. De joeners die dit leze. ADVERTENTIE de maten zo worden aangepast dat het grootste deel van de Thoolse vissers vloot de sluis kan blijven gebruiken; temporisering van de verbreding van het noordelijk deel van het Kanaal door Zuid-Beveland ls aanvaardbaar, mits de grondaankopen in de ruilverka veling Kapelle-Wemeldinge doorgaan; het niet aanleggen van een gewone weg over de pijlerdam levert geen pro blemen op. Geprobeerd moet worden te voorkomen dat langzaam verkeer de doorgang wordt belemmerd en een be perkte auto-passage moet mogelijk zijn, ook wanneer de weg voor werk ge bruikt wordt. Bezuiniging (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Raad van de Waterstaat vindt dat de verbeteringen aan de sluis bij het Goese Sas gewoon door moeten gaan. Wellicht moet de nieuwe sluis die daar gebouwd gaat worden uit financiële overwegingen wat kleiner worden uitgevoerd, maar de plannen van minister Zeeval king van verkeer en waterstaat om voorlopig af te zien van dit deel van de Deltawerken, is „hoogst onaantrekkelijk". Dat is één van de voornaamste punten uit het raadsadvies over de door Zeeval king voorgestelde bezuinigingen op de Oosterscheldewerken. Rekening houdend met nieuwe finan ciële tegenvallers doet de raad ook en kele suggesties om verder te bezuini- i: Ietsje later beginnen met de bouw van de tweede sluis bij Hansweert, het licht vertragen van de sluiting van de compartimenteringsdammen en het gebruiken van zand voor Philips- of Oesterdam. Zo ziet in grote fijnen het advies dat aan de bewindsman is uitgebracht er uit. Zeevalking zelf had vier projecten defi nitief of tijdelijk geschrapt. De Raad »gt er dit over: de sluis bij het Goese Sas moet -in tegenstelling tot wat Zeevalking wil- verbeterd worden; wellicht moet de nieuwe sluis iets kleinere maten krij gen; een voorkeur gaat uit naar het hand haven van de liftsluis in de Oesterdam, in tegenstelling tot Zeevalkings plan nen. Dat geldt zeker wanneer de kosten van de compensatieregeling die voor het bedrijfsleven bij Bergen op Zoom moet worden getroffen niet beduidend geringer zijn dan het financiële voor deel dat ontstaat wanneer de sluis ge schrapt wordt, Als er desondanks toch een kleine sluisbak komt, dan moeten Investeringspremie sleepboten Muller gaat niet door IVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Willem Muller BV uit Terneuzen krijgt géén investerings premie voor de aanschaf van de sleep boten Schotland en IJsland. De minis ter van verkeer en waterstaat had dat al eerder beslist, maar dat besluit is definitief nu de Raad van Stat de be waren van Willem Muller BV, 'Schot land' BV en 'IJsland' BV heeft verwor pen. De Raad van State onderschrijft de le- van de minister dat de premie-re- geling alleen bedoeld is voor de aan schaf van schepen die kwaliteit en süuctuur van de Nederlandse vloot ver beteren. De IJsland en Schotland be hoorden echter al tot die Nederlandse ooot, toen Muller de schepen overnam. De Raad van de Waterstaat houdt ern stig rekening met nieuwe financiële te genvallers, zeker gezien het feit dat er nog „1,2 miljard kritisch moet worden uitgegeven". Om die reden moet wor den bezien „of het aanvaardbaar is de bouw van de tweede sluis bij Hans- weert enigermate te temporiseren, evenals de aanleg van de secundaire dammen". De Raad doelt in dat ver band op de beide compartimenterings dammen, de Philips- en Oesterdam. De Raad lijkt er overigens z'n twijfels over te hebben of die temporisering uit milieuoogpunt wel aanvaardbaar is. Ook zou kunnen worden bezien of het sluiten van de beide compartimente ringsdammen met behulp van zand niet financieel voordeel oplevert. De raad is in zijn advies uitermate kri tisch over de korte tijd die hij heeft ge had om te adviseren. In het geval van het Goese Sas vind de raad de door minister Zeevalking voorgestelde vertraging, tot in ieder geval na 1987, nauwelijks te verteren. Een van de daarbij meespelende facto ren vormt het feit dat ex-minister Tuijnman de gemeente Goes destijds ai een betere sluis heeft beloofd. „De Raad meent dat bet niet nakomen van een zo harde toezegging ernstig af breuk doet aan het vertrouwen dat in beloften van het rijk moet worden ge steld", aldus bet advies. Die belofte wordt dus in Zeevalkings optie niet gestand gedaan, waarbij ook nog het feit komt dat het aantrekken van nieuwe industrie en het uitbreiden van de bestaande veel moeilijker wordt als de oude sluis voorlopig blijft be staan. Ook in dit geval speelt mee dat van het bedrijfsleven schadeclaims te verwach ten zijn, zoals bijvoorbeeld ook in het geval van de liftsluis in de Oesterdam geldt. De Goese Sas-sluis, en ook dat komt daarbij, is sterk verouderd ..Al met al meent de Raad van de Waterstaat dat de schutsluis bij het Goese Sas niet al leen een zwakke schakel is in de verde digingswerken tegen het water van de Oosterschelde maar ook een zwakke schakel in de bezumigingsopties". Dat alles leidt niet tot een puur negatief advies, maar tot het verzoek aan Zee valking om alles nog eens te bestude ren, hoewel er een sterke voorkeur is om de sluis toch te verbeteren, en wellicht van een wat kleiner formaat uit te gaan Dat is in hoofdlijnen het Raadsadvies. dat op twee punten -liftsluis en Goese Sas- duidelijk afwijkt van de ideéen van Zeevalking. De bewindsman moet ove rigens nog een standpunt innemen, en dat geldt ook voor de alternatieve be zuinigingsmogelijkheden die hem zijn gepresenteerd, mogelijkheden die ech ter marginaal lijken, gezien ook de op merkingen van de Raad dat slechts van lichte vertragingen sprake zal kunnen zijn. Opvallend is het standpunt van de Raad dat niet alleen verkeer en water staat voor de Deltawerken moet beta len. Immers, zowat de helft van de vele miljarden die met de Oosterschedewer- ken gemoeid zijn, worden uitgegeven ten behoeve van de belangen van visse rij en milieu. BRUINISSE - Vier sportvissers. Hans van Ginneken uit Zevenbergen. Ge rard de Rooy uit Utrecht, Piet Matthijssen uit Roosendaal en Jan Aarnoutse uit Oud-Gastel zullen vanaf woensdag proberen hel wereldrecord non-stop bootvissen te breken. In een poging die woensdag begint en waarschijnlijk vrijdag eindigt gaat het er om zestig uur lang te vissen Dat gebeurt vanaf de ms 'Adriana' op de Oosterschelde Belangstellenden kunnen vanuit de vis sershaven te Bruinisse iedere dag dat de poging duurt tochtjes naar de 'Adriana' maken. Deze boottochtjes beginnen om 10 00 uur 's morgens en voeren ook langs de werken voor de Philipsdam. Het gebeuren wordt gecon troleerd door vertegenwoordigers van het Guiness book of records. DEN HAAG - De manier waarop de ge meente Middelburg haar welzijnsplan '81-'84 heeft vastgesteld, kan niet volle dig door de beugel. Dat geldt in ieder geval voor de wijze waarop de gemeen teraad is omgesprongen met de Zeeuw se Volks-Universiteit (ZVU) en de Sich- ting Sociaal-Kultureel Werk. Dat zegt alhans de Raad van State, die twee van de voor de beide stichtingen negatieve gemeenteraadsbesluiten heeft vernie tigd omdat de raad die besluiten on voldoende heeft gemotiveerd en niet is ingegaan op de argumenten die ZVU en SKW hebben aangedragen. Beide stichtingen dreigden erg in hun werk belemmerd te raken. De raad im mers was niet van plan om de activitei ten van de ZVU te subsidiëren, waar door de Middelburgse plannen van die volksuniversiteit in gevaar kwamen Datzelfde gold voor een deel van het werk van het SKW. in ieder geval waar het om op volwassenen genchte activi teiten ging. De vaststelling van het gemeentelijk welzijnsplan kwam voor de ZVU als een donderslag bfj heldere hemel. Immers, nog in de concept-doelstellingennota voor het welzijnswerk die binnen de boezem van het gemeentebestuur was ontwikkeld, werd de ZVU naar voren gehaald als een instelling waarvan sub sidiëring te zijner tijd een hoge priori teit zou moeten krijgen. ..Urgent' werd aan die opmerking toegevoegd. De ZVU ging dan ook bi) de raad in be roep. maar kreeg nul op het request. De simpele verdediging van de desbetref fende raadscommissie kwam op slechts een enkele zin neer: binnen de financië le marges zijn nu eenmaal prioriteiten gesteld, en daar viel de ZVU buiten Voor het SKW ging weer iets anders op: op jongeren gerichte activiteiten wer den wél erkend, voor het op volwasse nen gerichte werk gold dat niet. Dat werk komt er. aldus de raad. op neer volwassenen enn te interesseren om als vrijwilliger deel te nemen aan het jonge renwerk. Zoiets is, aldus de gemeente raad. geen doelstelling van het gemeen telijk welzijnsbeleid. Het SKW had ook problemen met de gemeentelijke weigering om onder het hoofdstukje 'emancipatie' de cursus 'Kom-uit-je-huis' te subsidiëren, maar dat probleem is opgelost nu de actie groep die dat werk ter hand heeft geno men, rechtstreeks gesubsidieerd wordt De Raad van State is het in beide ge vallen oneens met de Middelburgse be sluitvorming. In zowel het geval van de ZVU als van het SKW vindt de Raad dat de Middelburgse gemeenteraad be sluiten heeft genomen die onvoldoen de gemotiveerd zijn en waarin boven dien niet wordt ingegaan op de argu menten die de 'tegenpartij' heeft aan gedragen. Beide raadsbesluiten zijn dan ook door de Raad van State vernie tigd. MIDDELBURG - Een combinatie var het aannemingsbedrijf Leenhouts bv uit Sluis en Adriaan de Kok nit Berger op Zoom is de laagste inschrijver vooi de bouw van het nieuwe onderkomen van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. De prijs van 10.687.000 gulden exclusief btw lag onder die van de tien andere inschrijvers, die gedeputeerde staten uit de in totaal 45 aanmelden hadden geselecteerd. De hoogste prijs van de elf inschrijvers kwam op naam van de combinatie Korteweg uit Breda en de Middelburgse Aannemers Com binatie (MACO), die een bedrag van 12.555.000 gulden noemden. Gs bepalen vandaag (dinsdag) aan wie het werk wordt gegund. Het verloop van een zogenoemde artikel 19-proce- dure zal uitmaken wanneer met hel nieuwbouwproject kan worden begon nen. Vooralsnog houdt de provincie hel wat dat betreft op begin juli, kort vooi het begin van de bouwvakvakantie. In eerste instantie ontving de provincie 45 aanmeldingen van bedrijven die in de bouw van het nieuwe complex van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kous- teensedijk in Middelburg geïnteres seerd waren. Zoals gemeld worden hier in zowel de provinciale als de openbare bibliotheek van Middelburg onderge bracht. Na overleg tussen provincie, het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft uit Middelburg, en de gemeente, werden elf bedrijven of combinaties ge selecteerd. Gs hebben al eerder een verklaring van geen bezwaar afgegeven. De gemeente Middelburg kan de bouwvergunning nu formeel verlenen, maar als de indieners van de bezwaarschriften in hun proce dure doorgaan tot aan de Raad van Sta te, zou de bouw eventueel kunnen wor den geschorst. Daarom wordt met het verlenen van de bouwvergunning ge wacht, tot de bezwaren zijn afgehan deld, zo liet een woordvoerder van de afdeling financiën van de provinciale griffie maandag weten. Voor de bouw is een bedrag van maxi maal 32 miljoen gulden gereserveerd, dat ondanks de financiële tegenvaller die zich eerder deze maand voordeed, niet mag worden verhoogd. De funde ringswerkzaamheden kosten drie ton meer dan begroot, waardoor er bezui nigd moet worden op de inrichting van het gebouw. Inclusief btw komt de bouw op 12 a 13 miljoen gulden. De overige miljoenen zijn nodig voor de voorbereidingen, de architect en electro technische zaken als verwar ming. liften en dergelijke. Dit gedeelte van de bouw wordt aanstaande maan dag aanbesteed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9