Bemiddeling aangeboden in voortdurende havenstaking PZCfi Gespannen toestand maakt kabinetscrisis ongewenst Werkloze jeugd: klussen bij de boer INFORMATIE Huwelijksleeftijd meisjes van 16 naar achttien jaar ONDERONSJE PZC/i 5V7-üc— het weer Twintig procent minder zieken in de bouw ACTIES KOSTEN VELE MILJOENEN Vanaf 27 jaar studiebeurs Landbouw- beraad opnieuw zonder resultaat MOTOBECANE Vtv binnen-buiten land DINSDAG 18 MEI 1982 Weersvooruitzichten van het KNMI voor woensdag tlm zaterdag: enkele pe rioden met regen, afgewisseld door op klaringen. Middagtemperatuur circa 11 graden. Deltagebied De grote weersystemen veranderen maar nauwelijks van plaats en alsdus is de weersgesteldheid sterk afhanke lijk van de beweging van kleine sto- ringsgebieden. Boven Zuid-West- Frankrijk en de Golf van Biscaye zijn dergelijke storingsgebieden aanwezig. Deze komen in de loop van de dag na derbij. Laat in de avond, juist als de dagelijkse onstabiliteit het grootst is. zullen deze storingshaarden Neder land bereiken. Flinke onweersbuien zijn dan mogelijk Vanmorgen zijn er zonnige perioden, vanmiddag is er meer bewolking en is het vrij drukkend weer. De temperatuur wordt ongeveer 20 graden Celcius. Vooruitzichten voor woensdag: Zon nig, maar kans op enkele buien. Mid dag-temperatuur: 18 graden Celcius. Nautisch bericht De wind zuid 2 tot 3 Bft, aan de kust tanmiddag west of noord-west 3 lot 4 Bft.Zicht: in de ochtenduren mist. Tem peratuur kustwater11 graden Celcius. Afwijking waterstanden: geen afwij king. Maximum golfhoogte monding Scheldes: minder dan een halve meter. ZON EN MAAN 19 mei op 05.41 op 04.31 Hoog water Dinsdag 18 m< Vlisslngen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Woensdag 19 n Vlisslngen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Brulnlsse Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Brulnlsse Woensdng 19 ir Vlisslngen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinlsse 05.58 194 06 27 206 06 35 172 06.44 222 0651 190 07.06 217 06.57 191 18.20 167 18 49 178 19 08 140 19.04 196 19.24 157 19.39 179 19.33 158 Enkele honderden iverknemers van de Rotterdamse ertsoverslagbedrijven Frans Swarttouw en Emo hebben maandagt dag na stemming met ruime meerderheid besloten de stakingsacties voort te zetten. Foto: het Rijkeeplein in Hoogvliet w de stakers in de open lucht hun bijeenkomst hielden. DEN HAAG (ANP) - Minister De Ruiter (justitie) en demissionair staatssecretaris d'Ancona (emancipatie- zaken) willen de in het burgelijk wetboek vastgelegde huwelijksleeftijd voor vrouwen verhogen van zestien naar achttien jaar, de leeftijd die geldt voor mannen. Dit blijkt uit een nota van wijzigingen die de bewinds lieden maandag hebben gestuurd aan de tweede kamer. De verhoging van de leeftijdsgrens geldt niet voor meis jes van zestien en zeventien jaar die in verwachting zijn. Om te voorkomen dat zij een beroep moeten doen op de huidige, nogal omslachtige mogelijkheid tot ontheffing via een verzoekschrift aan de koningin, stellen de be windslieden voor dat deze groep kan volstaan met een medische verklaring van zwangerschap aan de burgelij- ke stand. Hetzelfde moet volgens De Ruiter en d'Ancona - uit het oogpunt van gelijke behandeling - gelden voor jongens van zestien en zeventien van wie de aanstaande vrouw zwanger is. Ontheffing bij zwangerschap via een medische verklaring is met mogelijk als een van de twee toekomstige echtgenoten jonger is dan zestien jaar en de ander nog geen achttien is. In dat geval moet wel een verzoekschrift aan de koningin worden ingediend. Die weg moet ook worden bewandeld als mensen jonger dan achttien jaar om andere redenen dan zwangerschap wil len trouwen. De bewindslieden willen aan de mogelijkheid tot ont heffing via een medische verklaring wel de voorwqar- de koppelen dat de vrouw bij voltrekking van het hu welijk nog steeds zwanger is. Zij willen daarom in het burgelijk wetboek de bepaling opnemen dat de medi sche verklaring op de trouwdag niet ouder dan dertig dagen mag zijn. AMSTERDAM (ANP)-Het sociaal fonds bouwnijverheid heeft vorig jaar 337.000 keer ziekengeld uitgekeerd tegen 423.000 keer in 1980. Dit is twintig procent minder. Tevens is het de grootste daling sinds de oprichting van het fonds dertig jaar geleden. Dit staat in het maandag uitgekomen jaarverslag van het in Amsterdam gevestigde fonds. Ook het aantal dagen dat werknemers in de bouw in 1981 ziek waren was kleiner dan in het jaar daarvoor: het daalde met vijftien procent Het percentage zieken zakte van 10.5 in 1980 naar 9.7 in het afgelopen jaar. De werkloosheid daarentegen stijgt nog steeds, aldus het jaarverslag. Waren er in 1979 55.000 bouwwerknemers die een ww-ultkering aanvroegen, en in 1980 109.000, vorig jaar klopten 113.000 bouwvakkers om een uitkering bij het fonds aan. In totaal ontving het sociaal fonds vorig jaar 7,7 miljard aan premies. Daarvan werd zeven miljard gulden uitgekeerd. Het eigen vermogen steeg derhalve met 737 miljoen tot 6.8 miljard gulden eind december. dig mogelijke hervatting van de werk zaamheden bij de betrokken erts- en graanoverslagbedrijven. De vervoers- bond CNV, is aldus districtsbestuur der Cees Zwi jnenburg. bereid op korte termijn het overleg met de werkgevers te heropenen op basis van het laatste voorstel. Schade De stakingen ln de Rotterdamse haven leveren schadeposten op die in de vele miljoenen lopen. Volgens SVZ-voorzit- ter Meyer Swantee hebben de erts- en graanoverslagbedrijven tot nu toe ge zamenlijk een omzetverlies geleden dat tegen de twintig miljoen gulden loopt. Een andere verliezer is de gemeente Rotterdam, die enorme bedragen aan havengelden moet missen. De FNV moet voor iedere staker netto 70 gulden per dag betalen plus belasting en pre mies (in totaal 110 gulden). Dat komt de bond in totaal per dag op 165.000 gul den. De stakingen zorgen er verder voor dat de meeste binnenschepen leeg langs de kade liggen. Op de schippers- beurs staat een recordaantal van 1500 schippers ingeschreven. Volgens de schippersbonden ONS en ASV loopt de binnenvaart daardoor een miljoen gul den per dag aan inkomsten mis. SVZ-voorzitter Meyer Swantee ver wacht ook op langere termijn nadelige effecten voor de Rotterdamse haven. Hij houdt er rekening mee dat ver scheidene reders, die voor de derde keer in enkele jaren met langdurige ac ties in de haven geconfronteerd wor den, de steven definitief zullen verlen gen. Groothertogin Josephine Charlotte van Luxemburg in gesprek met de Britse minister van buitenlandse zaken Francis Pym Imidden) en zijn Amerikaanse ambtgenoot Alexander Haig. De NAVO-ministers, die in Luxemburg vergaderen werden gistermiddag op het groothertogelijk paleis ontvangen. VAN DER STOEL BIJ NA VO-BERAAD: Van onze correspondent) LUXEMBURG - Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) vindt dat Nederland zich met de huidige gespannen toestand in de wereld eigenlijk geen kabinetscrisis kan veroorloven. „In 25 jaar is de situatie in de wereld niet zo gespannen geweest als nu. Dan is het niet zo gelukkig een demissionair kabinet te hebben", zo zei minister Van der Stoel gisteren in Luxemburg. Op de vraag, of het kabinet met de in ternationale ontwikkelingen rekening had moeten houden toen het op finan cieel vlak tot een breuk kwam. zei Van der Stoel:„Ik vind zeker dat er ook een andere dimensie was dan de financieel- economische". De internationale ontwikkelingen, de Falkland-crisis, Polen, de Oost-West- betrekkingen en het ontwapenings- overleg stonden maandag centraal aan het begin van de tweedaagse bijeen komst van de 15 ministers van buiten landse zaken van de NAVO-landen in Luxemburg. Ondanks zijn somberheid toonde mi nister Van der Stoel zich niet al te pessi mistisch over de vooruitzichten van het Amerikaans-Russische overleg tot be perking van de strategische kernwape narsenalen. Hij wees erop dat de Ameri kaanse regering nu. met het laatste aanbod tot beperking van de atoomra ketten met een derde, verder wil gaan dan tevoren te voorzien was. „Als ik denk aan het begin van de regering- Reagan, is dit een belangrijke stap vooruit", aldus Van der Stoel. Moskou heeft tot nu toe het Ameri kaanse aanbod om in juni over die be perking van de strategische raketten te gaan onderhandelen, nog niet beant woord. In Luxemburg bestond echter de indruk dat deze uitnodiging wel aanvaard zal worden, ondanks de eer ste negatieve reacties op het Ameri kaanse initiatief. BOTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse havenwethouder drs. R. den Dunnen heeft zich maandag: opnieuw bereid verklaard te bemiddelen in het arbeidsconflict tussen werkgevers en werkne mers bij de erts- en graanoverslagbedrijven in de Rotterdamse haven. Den Dunnen zal vandaag een voorstel van die strekking doen in het college van b. en w. Als het college ermee instemt zal de wethouder proberen afzonderlijk met de partijen rond de tafel te komen. RAALTE (ANP) - Jongeren die van school zijn en geen werk kunnen vin den zouden tijdelijk als hulpje kunnen klussen op het platteland. Deze sugges tie heeft de nieuwe voorzitter van het landbouwschap J. van der Veen maan dag gedaan in het Overijsselse Raalte waar hij de coöperatieve vereniging agrarische bedrijfsverzorging Oost- Nederland toesprak. Van der Veen zei agrarische bedrijfsver- zorgingsdiensten goede instellingen te vinden om jongeren zonder baan voor een tijdje op te vangen. Hij sprak even wel zijn voorkeur uit voor arbeids krachten die voor langere tijd beschik baar zijn. De voorzitter van het land bouwschap denkt aan het wegwerken van achterstallig onderhoud op boerde rijen. aan wegen, sloten en dammen. Een 'schrikkeljaar', waarin jongeren zonder werk zelf initiatieven kunnen ontwikkelen, is het alternatief van de raad voor het jeugdbeleid op het ge meenschapstakenplan van (demissio naire) minister Van der Louw (crm). Voorzitter P. Schreuder van de raad heeft dit alternatieve voorstel maan dag aan de bewindsman aangeboden. Gedurende het schrikkeljaar zouden jongeren, die tenminste een half jaar werkloos zijn. met behoud van hun uit kering ontheven moeten worden van de sollicitatieplicht. Eén jaar lang moeten zij volgens de raad voor het jeugdbeleid dan de gelegenheid krijgen om 'izh op alle mogelijke manieren te oriënteren op de samenleving'. Het kan hierbij gaan om vrijwilligerswerk, zelf een pro ject opzettenalleen of met een groep de wereld intrekken en al het overige wat jongeren zelf kunnen ontdekken. „De sociale dienst is alleen als uitkeringsin stantie bij dit schrikkeljaar betrok ken". aldus de raad. Het gemeenschapstakenplan van Van der Louw beoordeelt de raad genuan ceerd. De uitgangspunten van het plan komen op de raad positef over, maar de uitwerking ervan is volgens de raad verkeerd. Naast een actief werkgele genheidsbeleid. is bij wijze van nood oplossing aanvullend beleid onmis baar, zo meent de raad. Directie- K. Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG VliSsingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Ternèuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzep. tel (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 57,30; franco per post 68,-; per maand 19,55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg. De voorzitter van de werkgeversorgani satie SVZ, Meyer Swantee, heeft maan dag gezegd het inschakelen van een be middelaar de moeite van het overwe gen waard te vinden. De vakbond voelt emog niet zoveel voor en wil liever naar de onderhandelingstafel terug. Texaca-terminal Zeebrugge sluit BRUSSEL (ANP) - De directie van Tc- xaco-Belgium heeft maandag bekend gemaakt dat de groep over drie maan den haar raffinaderij in Gent en de Te- xaco-terminal in Zeebrugge zal slui ten. Dat gaat 337 mensen hun baan kosten. Dit besluit is volgens de directie het ge volg van de dalende vraag naar oliepro- dukten en de daaruit voortvloeiende raffinage-overcapaciteit. In de komende drie maanden zullen geen mensen op straat komen te staan omdat de cao dat niet toestaat. De stakende werknemers bij de erts- en graanoverslagbedrijven (tesamen 1400 geregistreerde leden van de vervoers- bond FNV en daarnaast een aantal on georganiseerden) besloten maandag om afzonderlijk op verschillende verga deringen in Hoogvliet hun acties voort te zetten. Zij kunnen zich niet vinden in het laatste bod van de werkgevers, be houdens het behoud van prijscompen satie en twee (in plaats van de gevraag de zeven) dagen arbeidstijdverkorting per jaar, en verhoging van de vuilwerk- toeslag. De staking bij de ertsoverslag bedrijven duurt inmiddels al twee we ken, die bij de graanoverslagbedrijven ruim een halve week Op korte termijn zal in beide sectoren vrijwel zeker niet opnieuw onderhan deld worden. Volgens werkgeverson derhandelaar G Zeebregts vinden van daag eerst besprekingen plaats rond de cao's by het containeroverslagbedrijf ECT en het ertsoverslagbedrijf Euro poort C.V. De leden van de vervoersbond CNV, die zich distantieert van de staking, hebben zich uitgesproken voor zo spoe- DEN HAAG (ANP) - Minister Van Ke- menade van onderwijs heeft besloten dat studenten vanaf 27 jaar die willen gaan studeren met ingang van het stu diejaar 1983/'84 direct in aanmerking zullen komen voor een studiebeurs. Tot dusver werd aan deze categorie van studenten de eerste twee studieja ren slechts een renteloos voorschot verstrekt. In antwoord op schriftelijke vraeen van het kamerlid Willems erkent de minis ter dat het niet aangaat de wat oudere studenten die zich voor het eerst of na een studie-onderbreking laten inschrij ven het recht op een studiebeurs te ont houden terwyl jongeren daar wel aan spraak op kunnen maken. Om 'uitvoe ringstechnisch' redenen is het niet mo gelijk de regeling al met ingang van het komende studiejaar in te voeren. (Slot van pagina 1 aangepaste Voorjaarsnota („dat stuk krijgt nu van ons hooguit een 4") en het „méér dan technisch" voorbereiden van de Miljoenennota voor 1983. Gaat het 'ronde-tafel-gesprek' niet door. dan zal de WD geen steun aan een CDA-D'66-kabinet geven. „Het is voor ons ondenkbaar dat er tot septem ber een kabinet komt op het beleid waarvan wij van tevoren geen enkele Invloed hebben kunnen uitoefenen" In dat geval is voor geen enkel kabinet een meerderheid in de Tweede Kamer te verkrijgen en lijkt de enige moge lijkheid dat het huidige demissionaire kabinet aanblijft uitsluitend om de nieuwe verkiezingen voor te bereiden. PvdA-leider Den Uyl is er voorstander van dat - ondanks de kabinetscrisis - na de komende Tweede-Kamerverkie zingen de coalitie van CDA, PvdA en D'66 wordt voortgezet. Hij ziet daar mogelijkheden toe, „maar dan wel on der de voorwaarde dat het op een ge zondere basis gebeurt". (ADVERTENTIE) Den üyl zei dat maandagavond in Har- dinxveld-Giessendam, in zijn eerste spreekbeurt na de kabinetscrisis. Vol gens de demissionaire vice-premier be treft die gezondere basis het regeerak koord, de omstandigheden „van bui ten", maar ook de personen in het kabi net. Die oorzaken voor de problemen moeten worden weggenomen. Den Uyl uitte ook kritiek op het CDA en D'66. Het op tafel leggen van nieuwe bezuinigingsvoorstellen na hetgeen in het Goeae-Vrijdagakkoord was afge sproken „kan moeilijk anders worden beschouwd dan een drukuitoefemng op de PvdA", zei hij. In Maarssen zei CDA-fractieleider Lubbers dat de spanningen binnen de PvdA één van de oorzaken van de kabi netscrisis zijn. Lubbers dat PvdA-vice- premier Den Uyl in het kabinet geen rnimte had voor concessies, als gevolg van de ruzies in zijn partij over de be scherming van de minima. Salvador Jorge Blanco is als presi dent uit de bus gekomen bij de algeme ne verkiezingen die afgelopen zondag in de Dominicaanse Republiek zijn ge houden. Volgens de eerste uilslagert heeft Blanco met zijn Revolutionaire Partij ongeveer 45 procent van de stem men veroverd en is hij daarmee ver voor gebleven op zijn voornaamste con currenten, de oud-presidenten Joaquin Balaguer en Juan Bosch. LUXEMBURG - „Er is een heel ernsti ge crisis in de Europese gemeenschap ontstaan". Dat zei minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) nadat maandagavond in Luxemburg weder om vergeefs was geprobeerd de me ningsverschillen met Groot-Brittanië over de verlaging van de Britse bijdra ge aan de Europese begroting te over bruggen. Van der Stoel verweet de Britten een „uiterst starre houding, die tot een ern stige impasse heeft geleid". De Britten eisen verlaging van hun be drage aan Europa met zo'n 2,9 miljard gulden, terwyi de negen andere landen van de Europese Gemeenschap niet verder dan 2.1 miljard willen gaan. Men vindt dat meer dan genoeg, gezien ook het feit dat Groot-Brittanië in de afgelo pen twee jaar al minder heeft betaald dan was afgesproken. De landbouwministers zullen vandaag m Brussel waarschijnlijk de nieuwe landbouwprijzen met meerderheid van stemmen vaststellen, tegen de zin in van de Britten. 'Dat Is alles wat fietsen prettig maakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 37