PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA en PvdA voelen niets voor 'lijmen' EG verlengt economische sancties tegen Argentinië Vrouw komt weinig aan bod bij media tamse bv sinds 1881 VOOR HET BETERE DAKDEKKERSWERK Russische nazi's in Amerikaanse dienst INFORMATIE: TEGENSTRIJDIGE ADVIEZEN 1 i "f p HOE WARM HET WAS Lijk in plastic zak gevonden THA TCHER: VN-BEMIDDELING LAA TSTE KANS Beroerte treft Corrie Vonk Enkele buien Enkele regen- of onweersbuien, vooral na de middag, afgewisseld door perio den met zon. Middagtemperatuur om streeks 20 graden, vlak aan zee 15 gra den. Zwakke veranderlijke wind. 225e jaargang no. 115 Dinsdag 18 mei 1982 Postbus 154 - 4460 AD Goes - telefoon 01106-1740 (Van onze correspondent WASHINGTON - Amerikaanse rege ringsfunctionarissen hebben na de Tweede Wereldoorlog meer dan 300 Russische nazi's naar de VS gesmok keld. Dit gebeurde in strijd met uitdrukkelij ke orders van de presidenten Roosevelt en Truman. De bedoeling was, deze Russen te gebruiken bij anti-Sowjet propaganda en subversieve acties in de Sowjet-Unie. In ruil daarvoor werden zij aan baantjes geholpen en aan het Ame rikaanse staatsburgerschap, hoewel zij zich in Duitse dienst schuldig hebben gemaakt aan het vermoorden van vele tienduizenden joden. Deze onthulling deed de jurist John Loftus uit Boston in een vraaggesprek voor de televisiemaatschappij CBS. Loftus maakte tot vorig jaar deel uit van het bureau voor bijzondere naspo ringen van het ministerie van justitie. Deze afdeling was ingesteld door presi dent Carter om nazi-oorlogsmisdadi gers te achterhalen, die zich in de VS schuil hielden. De gehele operatie, waarbij de CIA en de FBI betrokken waren, maar tevens de inlichtingendiensten van het leger, werd strikt geheim gehouden. Zelfs in 1978, toen het Congres een onderzoek begon, werden de documenten verdon keremaand. Volgens Loftus deed zich (Slot zie pagina 6 kolom 3) DEN HAAG - Kabinetsinformateur prof. P. Steenkamp wil zo snel mogelijk onderzoeken „of er nog: mogelijkheden zijn om door te gaan met de huidige coalitie". Maar de kansen daarop zijn uiterst klein nu de fractieleiders van CDA en PvdA hem hebben laten weten niets in een lijmpo ging te zien. Ook een poging van de WD om in ruil voor 'gedoogsteun' inhoudelijke con cessies los te krijgen van CDA en D'66 mislukte gisteren door de weigering van D'66 om daar aan mee te werken. Geen enkele variant lijkt zo op een meerderheid in het parlement te kun nen rekenen. Het enige wat daarmee na de eerste informatie-dag van Steenkamp vast lijkt te staan, is dat in september nieu we verkiezingen zullen worden gehou den. PvdA-minister Den Uyl noemde illegaal kamperen De toename van het aantal recreanten dat de nacht doorbrengt buiten de daarvoor bestemde terreinen maakt een uitbreiding van politietoezicht no dig. De rijkspolitie zal tijdens de ko mende pinksterdagen extra surveU- lances uitvoeren om illegaal kamperen tegen te gaan. PAGINA 3 huwelijksleeftijd De demissionaire bewindslieden mi nister De Ruiter van justitie en staats- secretatis d'Ancona van emancipatie zaken steUen de tweede kamer voor de huwelijksleeftijd voor vrouwen gelijk te trekken met die voor mannen lachte tien Jaar) De verhoging van de leef tijdsgrens geldt niet voor meisjes van zesUen en zeventien die in verwach ting zijn PAGINA 8 goese sas dat gisteravond een voorwaarde voor de PvdA om aan enige regering deel te nemen. „Het lijkt me dat er voor Steen kamp weinig eer valt te behalen", zei Den Uyl. „Mijn gezindheid is van niet breken, maar van helen. Maar helen is niet het zelfde als lijmen", zei Steenkamp zelf gisteren. Al op voorhand liet hij ook we ten dat hij geen 'CDA-informateur' is. „Ik ben afkomstig uit die partijMaar ik heb slechts één opdrachtgever" (konin gin Beatrix). Volgens de woordvoerder van de infor mateur zijn diens werkzaamheden mo menteel vooral „op de huidige coalitie afgestemd". Ook is over personen ge sproken. „Daar ontkom je niet aan", zei hij. Zoals bekend heeft D"66 voorge steld dat de politieke leiders Van Agt, Den Uyl en Terlouw het veld ruimen. Steenkamp wil haast maken met zijn onderzoek. Hij benadrukte dat de Voorjaarsnota, waarover het kabinet gevallen is, v.olgens de wet uiterlijk op 1 juli bij de Tweede Kamer moet zijn ingediend. Hij zei dat de „benauwende sociaal-economische en financiële si tuatie" een snelle oplossing van de cri sis vereist. „Elke dag dat ik hier langer zit kost arbeidsplaatsen en geld". Den Uyl zei gisteren dat „als ik de daad kracht van onze koningin ken, zij Steenkamp achter de vodden zal zit ten". Steenkamp ontving maandag wel WD-fractieleider Nijpels en beloofde hem op de hoogte te houden („dat vind ik correct"), maar vandaag beperkt hij i de Waterstaat voelt niets voor de plannen van demissionair mi nister Zeevalktng om voorlopig af te zien van de bouw van een nieuwe sluis bi) Goese Sas. De raad meent dat de nieuwe sluis misschien wat kleiner moet worden uitgevoerd dan in de oor spronkelijke plannen was voorzien. PAGINA 17 tv-kijken Bij uitbreiding van het aantal televi- siekanalen zal het publiek niet méér Hjd gaan besteden aan tv-kijken De belangstelling voor nieuwsuitzendin gen zal gelijk blijven, maar in de keuze van het overige aanbod zal wel een ver schuiving ontstaan ten gunste van po pulair amusement. Een en ander blij kt uit een studie verricht door medewer kers van het Sociaal en Cultureel Plan bureau. PAGINA 19 giro De snelle Zwitser Urs Freuler heeft de vierde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Bernard Hinault blijft aan de leiding in de Giro. Hinault heeft 26 seconden voorsprong op Tommi Prim. PAGINA 27 winst unilever Unilever heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een vijftien procent hoger nettoresultaat behaald dan in dezelfde periode van 1981. Ondanks een daling van de bedrijfswinst met twee procent kwam de nettowinst uit op 421 miljoen gulden- 54 miljoen meer dan vorig Jaar. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 17. Sport: 19 en 21, Varia: 23. Radio en televisie: 25. Financiën, economie: 27. Informateur Steenkamp. zich tot gesprekken met Lubbers (CDA), Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66). Lubbers wordt vanmorgen vroeg bij Steenkamp op zijn hotelkamer aan het ontbijt verwacht. Meijer komt om tien uur bij Steenkamp op de koffie en met Brinkhorst nuttigt de informateur 's middags de thee. Steenkamp waar schuwde maandag tegen verwachtin gen, dat hij binnen enkele dagen klaar zou kunnen zijn, zoals premier Van Agt zaterdag nog suggereerde. Maandag ontving de informateur de vier „grote" fractieleiders voor een eer ste gesprek. Lubbers vond dat Steen kamp moet onderzoeken hoe CDA en D'66 in een minderheidskabinet samen verder kunnen gaan. .Een aantal ur gente besluiten die door het kabinet zijn genomen moeten nu geëffectueerd worden door de partijen die het eens zijn met elkaar", aldus Lubbers. Lubbers ziet geen heil in een poging om de breuk te „helen", zoals Steenkamp het noemt. „Ik zienietinhoe dat nu nog zou kunnen", aldus Lubbers. Meijer zei na zijn gesprek dat het Steenkamp uit de stukken al duidelijk was geworden dat de socialisten niet van een lijmpoging willen weten. Hij heeft herhaald dat de PvdA-ministers in de huidige demissionaire toestand wel willen blijven zitten, uitsluitend om snel nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Nijpels herhaalde dat de WD het liefst samen met CDA en D'66 een volwaar dig kabinet vormt dat tot 1985 kan blij ven zitten. Maar lukt dat niet dan moe ten volgens Nijpels in september ver kiezingen worden gehouden. In de tus sentijd valt met de WD te praten over gedoogsteun aan een minderheidskabi net van CDA en D'66. Dat kan echter alleen als de WD bij het opstellen van het beleid van dat kabinet betrokken is geweest. Nijpels heeft daarom voorgesteld dat AMSTERDAM (ANP) - In het water van de Jacob van Lennepkade in Am sterdam is maandagavond een lijk aangetroffen. Er is sprake van mis drijf. Volgens een politiewoordvoerder was het stoffelijk overschot verpakt m een laken en een plastic zak en goed vastge snoerd. Hoewel het pakket was ver zwaard is het toch gaan drijven. Het lijk moet geruime tijd in het water hebben gelegen, aldus de woordvoerder De vondst is overgebracht naar het sectie lokaal van de politie op de begraaf plaats Westgaarde. De anatoom-patho loog dr. Zeldenrust zal in de loop van vandaag sectie verrichten. Pas daarna zullen rechercheurs van de groep ern stige delicten met het onderzoek begin nen. Het is nog niet bekend of het slachtoffer een man dan wel een vrouw informateur Steenkamp op korte ter mijn een „open" gesprek belegt met de fractieleiders van CDA, WD en D'66 „om te praten over wat mogelijk is". Daarin wil Nijpels praten over het (met steun van de WD) uitvoeren van een (Slot zie pagina 3 kolom 5) mw - DEN HAAG - WD-fractievoorzitter Ed Nijpels (1) maandag in het centrum van Den Haag tijdens een lunch in de buitenlucht in gesprek met zijn CD A-collega Ruud Lubbers. Onderwerp: lijmen of niet? van onze correspondenteni LONDEN, LUXEMBURG, NEW YORK, BUENOS AIRES - Terwijl in New York de on derhandelingen tussen Enge land en Argentinië het breek punt naderen, besloten de Eu ropese ministers van buiten landse zaken de EG-sancties tegen Argentinië met precies zeven dagen te verlengen. Dit gebeurde maandagavond laat, onder zware Britse druk van wege tegenstand van vooral Italië, Ierland en Denemarken. Italië en Ierland hebben zich niet tegen dit besluit verzet om het gemeenschap pelijk EG-standpunt niet te doorbre ken. maar zullen de verlenging van de sancties nationaal niet toepassen, voor dat deze kwestie in hun parlementen is besproken. Italië met name had grote bezwaren tegen verlenging omdat men Argentinië niet teveel tegen zich in wil nemen. Er wonen in Argentinië nog steeds twee miljoen stemgerechtigde Italianen en 40 procent van de Argentij nen is van Italiaanse afkomst. In Rome dreigt een kabinetscrisis in geval de Ita liaanse minister van buitenlandse za ken Colombo akkoord zou gaan met een sanctie. Groot-Brittanniè had gehoopt volledi ge unanimiteit onder de Europese part ners te krijgen voor meer langdurige sancties. Londen wenste een duidelijk signaal van steun naar de Argentijnen nu men in een precair stadium is geko men in de onderhandelingen over een diplomatieke regeling van het conflict rond de Falkland-eilanden. De zeven dagen verlenging is in dat ver band teleurstellend maar aan de ande re kant, zei een Britse woordvoerder gisteravond, de verlenging van de sanc ties is een politiek feit. Het is een pro longatie van de sanctiemaatregel en hij toonde zich daar gelukkig mee. De Eu ropese importstop van Argentijnse goe deren werd een maand geleden inge steld en liep vannacht om middernacht af. Laatste kans De onderhandelingen in New Vork. waar VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar poogt te bemiddelen tussen beide partijen, bieden, aldus de Britse premier Thatcher gisteren, de laatste kans op een diplomatieke regeling van het conflict om de Falkland-cilanden. De ambassadeur van Groot-Brittannië bij de VN, Sir Anthony Parsons, is maandagmorgen naar New York afge reisd met de opdracht vandaag rapport uit te brengen, nog voor de aan het eind van de ochtend geplande kabinetszit ting. Als op dat moment niet duidelijk is of Argentinië bereid is tot tegemoet komingen die verdere onderhandelin gen zinvol zouden maken, dan zal bin nen het Britse kabinet vrijwel zeker worden besloten de Falkland-eilanden met geweld te heroveren. Premier Thatcher liet hier maandag tijdens een radio-interview geen mis verstanden over bestaan. Ze zei dat ze de bemiddelingspoging van Perez de Cuellar qog een laatste kans wilde ge ven. „Deze week zullen we weten of een vreedzame regeling mogelijk is of niet", aldus de premier. VN-secretaris-generaal Perez de Cuel lar zelf heeft maandag ook verklaard (Slot zie pagina 6 kolom 4) ASCENSION -Britse soldaten houden regelmatig landingsoefeningen op het eiland Ascension. Deze foto van de acties werd maandag in Londen vrijgegeven. In Londen, Buenos Aires en andere hoofdsteden groeit de vrees dat deze oefeningen zeer binnenkort in praktijk gebracht zullen worden. AMSTERDAM - „Vrouwen die zich aan het traditionele patroon willen ontworstelen ondervinden daarbij veel te weinig steun van de media. Ik heb dat als staatssecretaris meerma len ondervonden: als ik ergens het woord voerde voor een gezelschap van vrouwen was er bijna nooit pers aan wezig. Ging het over iets anders dan was er belangstelling volop. En juist van die media moeten we het hebben als we een mentaliteitsverandering op dit gebied willen bewerkstelligen." Dat zei Hedy d'Ancona. demissionair staatssecretaris van emancipatiezaken maandag in Amsterdam, waar zij aan NOS-voorzitter Eric Jurgens het eerste exemplaar uitreikte van een rapport getiteld 'Vrouwen en Omroep'. Het rapport is de neerslag van een on derzoek dat de Universiteit van Am sterdam heeft ingesteld naar de proble men die vrouwelijke programmama kers ondervinden in een door mannen gedomineerde omgevmg. Het boek dat met geld uit de 'emancipatiepot' tot stand is gekomen is volgens de staats secretaris nog maar een begin zij wil - op de valreep - ook geld beschikbaar stellen voor een onderzoek naar de posi tie van de vrouwen in de schrijvende pers. Volgens het rapport is het met de posi tie van vrouwen in de omroepwereld maar erbarmelijk gesteld. De mannen spelen, zelfs in de redactie van vrou wenprogramma's een overheersende rol, zo constateren de onderzoekers. De vrouwenprogramma's hebben boven dien te kampen met betutteling door en tegenwerking van programmalei ding en collega's. Bij de algemeen in formatieve programma's hebben de vrouwen - voorzover aanwezig - nog minder de melk te brokkelen. De situatie is de laatste tijd nog ver slechterd. aldus het rapport. De zend tijd, is verminderd en van de zeven vrouwenprogramma's op radio en tv zijn er twee gesneuveld: 'Week in Week uit' van de Tros en 'De letter M' van de KRO. Voorts verdwijnt binnenkort ook 'Ot.. en hoe zit het nou met Sien' van de NOS. In het rapport wordt de vraag aan de orde gesteld of een afzonderlijke vrou- wenomroep een oplossing voor de pro blemen zou kunnen vormen. De onder zoekers hebben die vraag voorgelegd aan negentien vrouwen die als pro grammamaaksters bij de omroepen werkzaam zijn. Twaalf van hen ston den daar in principe sympathiek te genover. „Dat gegeven op zich al", concludeert het rapport „wijst erop dat er iets mis in omroepland: dat de positie van de vrouwen in de tijd en ruimte die zij krijgen voor een eigen inbreng veel te veel te wensen overlaat." VELP - Corrie Vonk, de vrouw van Wim Kan, is na een beroerte opge nomen in het Velps ziekenhuis. Haar situatie is ernstig. Corrie Vonk, die vorige maand in stilte haar 81e verjaardag vierde, ver toefde vorige week met Wim Kan in hun tweede woning in Rheden. Daar werd zij door een beroerte ge troffen. Wim Kan verblijft dag en nacht bij zijn vrouw in het zieken huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1