sportm Cruijff blijft, Jansen Tiende titel Ajax succes Beenhakker, Cruijff en Linder Ajax hom Haarlem: bekroning opmerkelijk seizoen VOETBAL VAN GRAUWSLUIER ONTDAAN Schade aan stadion en 18 mensen gewond O *3 do Protest AMSTERDAM - Vijf minuten voor het einde van de wedstrijd Ajax-AZ'67 werd meegedeeld dat Johan Cruijff ook het komende seizoen bij de Amsterdamse club zal voetballen. De mededeling leidde tot groot enthousiasme bij het 60.000 koppi ge publiek, waarvan een deel het veld opstroomde. Met veel moeite konden de toeschouwers van het veld worden gestuurd. Toen een meute kort voor tijd andermaal bezit nam van het veld, hield scheidsrechter Corver het, overigens zonder af te Duiten, maar voor gezien. Cruijff en Ajax zouden Jjet twee weken geleden al eens zijn geworden over een contractverlenging, maar wilden, om concentratieverlies bij de overige spelers te voorkomen, het nieuws pas zaterdagavond kwijt op het moment dat het kam pioenschap V' Volgens Cruijff houdt de nieuwe overeenkomst in dat hij, net als in ditseizoen. de helft van de meeropbrengst by competitiewedstrijden krijgt Voor Europa-Cup wedstrijden is die verdeling anders en ontvangt Cruyff minder. Tegenover het aanbiyven van Cruijff staat het vertrek van Wim Jansen „Ik heb het bestuur de afgelopen week verteld dat ik zal stoppen met voetballen. Je moet er eens een punt achter zetten. Wel. ik vind dit een mooi moment om te stoppen. Dat betekent dus dat ik ook nergens anders meer zal spelen. Als ik een beslissing neem. dan kom ik daar ook niet meer op terug. Ik wil nu liever een tralnerscursus gaan volgen", aldus Jansen. AMSTERDAM - Ajax heeft zaterdag tegen AZ'67 op wilskracht de 20e nationale titel binnenge haald, die het al eerder met aantrekkelijk en inventief voetbal had verdiend en gereserveerd. Door het spel te ontdoen van de grauwsluier die door andere, op schoonheid bezuinigende clubs was aangebracht, heeft Ajax voor nieuwe dimensies gezorgd. In die zin zelfs, dat de Amsterdam mers hard op weg leken om een uitspraak van Jan Timman op hun manier te interpreteren. Deze grootmeester pleitte er onlangs voor om het schaken niet langer aan te duiden als sport, maar als cultuur. Ajax heeft dit seizoen ook een paar aaal naar een plaats op de kunstpagi- u gesolliciteerd, maar trok zijn ver- xek weer in toen het de laatste wed- r.njden gewoon weer werkte in plaats van creëerde. Het inleveren van kwali- ïit had niet alleen te maken met het t driemaal toe ontbreken van kun stenmaker Johan Cruyff (met hem Icvam Ajax tegen AZ ook maar zelden toe aan hogeschool voetbal), maar voor al aan vermoeidheid en gebrek aan nog meer inspiratie. Dat Cruijff uiterst belangrijk is geweest Toordit elftal, kan echter moeiiyk wor- fienontkend. Vooral de 'nummer 14' be- t keer op keer dat het voetbal uit bet gouden verleden, waarin hij met Ajax driemaal de Europa Cup won en Rsmaal het landskampioenschap bin nenhaalde, ook het voetbal van de toe komst is: aanvallend, gevarieerd, speels en spontaan, zyn optreden in en de Verenigde Staten had de afgelopen jaren alleen maar negatieve verhalen over hem opgeleverd. Door res en duistere geldzaken waarin bij zich als zakenman van zijn naiefste kant het zien, kwam hy niet meer toe aan het trapezewerk waarmee hy in het voetbalcircus zo lang op eenzame hoog te had gestaan. Tekort weggewerkt Terug van weggeweest formuleerde hij, io de vorm van schitterende drib bels, onnavolgbare schijnbewegingen geweldig tactisch inzicht een sprekend antwoord op alle kritiek, waarmee zijn rentree was begeleid. Door weer te voetballen zoals de sup porters zich dat nog herinnerden uit het begin van de jaren '70, trok Cruijff volle stadions en was hij er voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor dat het exploitatietekort van bijna an derhalf miljoen gulden waarvan Ajax na de snelle uitschakeling in het Euro pa-Cuptoernooi uitging, volledig werd weggewerkt. Cruijff, die overigens niet kon verhinde ren dat Ajax ook in het KNVB-be- Rrtoernooi nota bene door de num mer-laatst op dat moment van de eerste divisie, DS'79, al in de derde ronde bui tenspel werd gezet (de schade daarvan werd geschat op twee ton), zorgde er ook voor dat de Amsterdammers van de zevende naar de eerste plaats klom men. Voor zyn komst had Ajax in vyf- iien duels (waaronder zware uitwed strijden tegen PSV. AZ'67, Sparta en FC Twente, die alle werden verloren) sen punten verspeeld. Daarna raakte Ajax met Cruyff alleen nog een punt kwijt aan Feyenoord en speelde het zonder hem gelyk tegen Roda JC. Het is dan ook duidehjk dat Cruyff het '«jongingsproces bij Ajax in een stroomversnelling heeft gebracht. De sanzet voor het Ajax-van-nu is overi gens enkele jaren geleden gegeven door Leo Beenhakker, die destijds goed ge noeg was om de ontslagen Cor Brom op volgen en zelf halverwege het seizoen "30-'81 als dank voor de bewezen dien sten aan de kant werd geschoven. Voor hel zover was en hij voetbal-asiel kreeg bij Real Zaragoza in Spanje, had Beenhakker zich als opbouwwerker al waargemaakt en had hij talenten als Rijkaard en Kieft al volop gelegenheid geboden om zich op het hoogste niveau waar te maken. Het bestuur van Ajax predikte, bij monde van voorzitter Harmsen, in die tijd eveneens het evangelie van de wederopstanding door het inzetten van de eigen kweek, maar voerde een uiterst merkwaardig beleid door - tegen de zin van Been hakker in en zonder hem enige in spraak te geven - overbodige spelers als Wiggemansen en Ziegler aan te trekken, en ook een op blessures geabonneerde aanvaller als Hamberg onderdak te verlenen. Pas later is Ajax een wat evenwichtiger en consequenter beleid gaan voeren, waarvan niet alleen de overgangstrai ner Kurt Linder (Harmsen: „Hy is de eerste oefenmeester die ik heb aange nomen") heeft geprofiteerd, maar ook Ajax zelf. Linder zorgde er met zyn psy chologische aanpak en rustgevende verschyning voor dat Ajax voor het eerst sinds jaren een seizoen zonder al te veel complicaties heeft kunnen af werken. Hy voerde de veijongingsplan- nen uit, die Beenhakker al voor ogen hadden gestaan,- en hy had het geluk dat zyn verzoek om Cruijff terug te ha len door het bestuur werd gehonoreerd. Die bracht lijn in het 'straatvoetbal', dat tot dan toe volgens Linder werd ge speeld. Met Cruyff kreeg Ajax een trai ner in het veld, die duidelijk maakte hoe harde tegenstanders met de jonge ren het in het begin zo moeiiyk hadden gehad, moesten worden ontweken en hoe met vertragingen en versnellingen succes kon worden afgedwongen. In eerste instantie leek het er evenwel op dat Ajax met het contracteren van Cruijff een korte-termijn-doel naa- streefde. Weliswaar werd het voetbal door de massa opnieuw ontdekt en bleek de interesse van sponsors (onder meer voor shirtreclame) plotseling weer bijzonder groot, maar de vraag bleef vooralsnog onbeantwoord, of er niet een levensgroot vacuum zou ont staan wanneer Cruijff weer naar het buitenland zou vertrekken. Die vrees is door Cruyff zelf weggeno men met de mededeling dat hy nog een jaar zal bly ven. De nieuwe hoofdtrainer van Ajax. Aad de Mos, kan daardoor het kunststuk, dat Beenhakker. Cruijff en Linder hebben neergezet, wat ge- makkelyker perfectioneren, al blijft de vraag of met name Cruyff zich straks in het veel pittiger Europa-Cupvoetbal nog zó nadrukkelyk kan manifesteren. AMSTERDAM - In het Olympisch Stadion is zaterdagavond tijdens en na afloop van de wedstrijd Ajax-AZ'67 voor ongeveer ander halve ton schade aangericht. Er werden hekken vernield en ook de dug-outs moesten het ontgelden. Ajax-voorzitter Harmsen daar over: „Als er een recette is van een miljoen gulden en je hebt een scha de van vijftien procent, dan komt dat toch hard aan". Naar aanleiding van de moeilijkhe den raakten 18 personen 19 suppor ters en 9 agentengewond Later op de avond werd ook in de binnen stad van Amsterdam de nodige schade aangericht. Na ajloop verstoorden rellen- schopper de feestvreugdeEr was geen mogelijkheid om het team zijn triomf op het veld te laten vieren. AMSTERDAM - Twintig mi nuten heeft het er zaterdag avond in het uitverkochte Olympisch Stadion naar uitge zien dat Ajax kampioen zou worden dank zij het verlies van de enig overgebleven con current PSV. De Amsterdam mers hadden vooral in de be ginfase, toen voorstopper Rij kaard tot vijfmaal toe een duel verloor van zijn directe tegen stander Kees Kist, te veel moeite met de kampioen van 1981, AZ'67. Na drie minuten keken ze dan ook al tegen een achterstand aan toen Kist voor 0-1 zorgde. Weliswaar won Ajax uiteindelijk met 3- 2. maar dat gebeurde zeker niet op de manier waarop de ploeg dit seizoen vele weken zijn shows verzorgde. Ditmaal stond het harde werken voorop, of, zo als Johan Cruyff na afloop opmerkte: „Er is vanavond erg veel gelopen door ons, maar we hebben weinig balbezit gehad. Iedereen heeft er keihard voor gevochten. Dat het niet zo erg lukte, is niet zo vreemd. Iedereen stond stijf van de zenuwen". Zelf ondervond Cruyff, die grote bewon dering had voor AZ. vrijwel de gehele wedstryd hinder van een blessure, die hem al na acht minuten verhinderde om de bal met de rechtervoet te spelen. Cruijff ging dan ook geen enkel per soonlijk duel aan. Voor rust stond hy ook steeds ingeklemd tussen Metgod en Peters en kreeg hij nauwelyks bewe- gingsvryheicL In de tweede helft trok Cruijff zich wat terug, waardoor hij beter tot zijn recht kwam, en in de 72e minuut ook het be slissende doelpunt voor zijn team (ge scoord door Vanenburg) kon inleiden. Dat moment, waarop Cruijff de bal zonder te stoppen in een vloeiende be weging doorspeelde, vormde het hoog tepunt in een wedstrijd die voorname lijk door AZ werd gemaakt. Dat de Alkmaarders, ondanks hun overwicht en hun beweeglykheid toch Ajax zorgde weer voor publiek ii avond feest. de stadion. De eigen aanhang vierde zaterdag- Cruijff. het brem achter Ajax op het veld. AMSTERDAM - Ajax en Haarlem zul len vanavond opnieuw een gesprek hebben met het sectiebestuur betaald voetbal, waarin zij zullen protesteren tegen het feit dat een aantal spelers van deze clubs als gevolg van verplich tingen voor Jong Oranje en de UEFA- jeugd niet beschikbaar zullen zijn voor de ontmoeting Haarlem-Ajax aan staande zaterdag. In een eerste gesprek zaterdagavond heeft Ajax wel laten weten dat het er geen bezwaar tegen heeft dat Vanen burg woensdag naar Finland vertrekt om daar deel te nemen aan een UEFA- toemooi AJax-trainer De Mos: „Vanen burg is moe. Vorige week hebben we hem al gezegd dat hy vrij is om naar Finland te gaan". Ajax en Haarlem willen echter dat de overige spelers van beide verenigingen (Kieft, Rijkaard, Silooy, Gullit en Ny- holt), die zijn uitgenodigd voor een toer nooi met Jong Oranje in Toulon, van hun verplichtingen worden ontheven, zodatzy beschikbaar zyn voor het com petitieduel in Haarlem. De houding van Ajax en Haarlem wordt overigens niet begrepen in 'Zeist' As- sistent-bondscoach Rob Baan: „Het kan niet dat Ajax en Haarlem nu nog bezwaren maken. Ik kan me dat voor stellen als je nog landskampioen kunt worden, of je moet kwalificeren voor Europees voetbal, maar die excuses tel len na het afgelopen weekend niet meer. We hebben nu de mogelijkheid om met het sterkst mogeüjke elftal naar Toulon af te reizen en dat is be langrijk De ploeg die daar aan het werk gaat, zal over enkele jaren het Neder lands elftal moeten worden". DOETINCHEM-HAARLEM - Het bereiken van Europees voetbal is voor Haar lem de bekroning geworden van een uiterst succesvol eredivisie-seizoen. Nim- ffler reikte de club in haar bestaan zover als in deze voetbal jaargang, waarin een vierde positie op de ranglijst, een ongekend hoog puntentotaal en een halve- finaleplaats in de bekercompetitie werden afgedwongen. Voor een eredivisie-debutant een op merkelijke prestatiereeks die. wat het competitieresultaat betreft, alleen is overtroffen door de Amsterdamse ver enigingen DWS en Blauw-Wit. In het seizoen '63-'64 stevende DWS vanuit de eerste divisie rechtstreeks af op de landstitel en finishte Blauw-Wit in '62 promovendus op de derde plaats, pat Haarlem als debutant dit seizoen totzo'n verrassende doorbraak in staat is gebleken, kan illustratief worden ge noemd voor de ernstige terugval die het Nederlandse voetbal de laatste jaren doormaakt. Er is weliswaar een kleine kentering (onder meer by Ajax) waar neembaar, maar de afwezigheid van het Nederlands elftal op het wereldtoernooi in Spanje deze zomer en de snelle uit schakeling van de clubs op het Europe se front, zegt veel over de huidige crisis situatie. Feyenoord en FC Twente zijn in dat ka der de meest tot de verbeelding spre kende voorbeelden. Beide ploegen wa ren om uiteenlopende redenen niet in staat hun in het verleden opgebouwde reputatie en verworven positie te hand haven. Zelden ook werd de nivellering in het profcircuit zó schrynend zicht baar als dit seizoen, waarin gevestigde middenmoters en degradatiekandida ten als NAC. Go Ahead Eagles, Gronin gen en Sparta opvallend hoog op de top-18 konden scoren Haarlem heeft het succes voor een deel aan die ontwik keling te danken. Opportunistisch Een andere niet onbelangrijke bijdra ge aan Haarlem's opmars kan op het conto geschreven worden van trainer Hans van Doorneveld. die handig in speelde op de onbekendheid van de te genstanders met de opportunistische speelwijze van zijn équipe. Vooral op dat terrein ligt de verdienste van de oefenmeester. Met een kwalitatief middelmatige selectie (enkele toppers uitgezonderd) en een door blessures af geslankte spelersgroep (Nijdam, Kraay. Hendriks en Van den Ban) slaagde hij er - veelal met een hecht tactisch concept - in zijn volgelingen naar een voor Haarlemse begrippen hoog niveau te tillen en vele opponen ten met beweeglijk, gevarieerd en 'schoon voetbal" voor schut te zetten. Evenwichtig waren de prestaties van de jeugdige ploeg de afgelopen tien maan den desondanks niet. Zo ging het her nieuwde optreden in de eredivisie, ze ker in het eerste deel van de competitie. gepaard met veel pieken en dalen Vooral in wedstrijden waarin het resul taat centraal stond, bleek Haarlem mentaal en fysiek erg kwetsbaar en nog niet tegen de spanningen opgewassen In de laatste drie wedstrijden (beker- dubbel en competitie-return) tegen FC Utrecht, dat lang Haarlem's belangrijk ste concurrent was in de strijd om Euro pees voetbal, kwamen die tekortkomin gen onbarmhartig aan het licht. Zo goed als trouwens het gebrek aan stootkracht in de aanvalslyn eveneens vele malen werd onderstreept. Met na me wanneer Ruud Gullit. als gevolg van een blessure of door een vormcrisis, buiten beeld bleef, liepen de spelpatro- nen veel minder soepel en gevarieerd en niet wonnen, was voor een belangrijk deel toe te schrijven aan Piet Schry- vers. De Ajax-doelman leek opnieuw te willen bewyzen dat hy. en niet Hans Galjé, onder de lat behoort te staan, en stopte onder andere de meestal voorin spelende Metgod en Kist, die alleen voor hem opdoken, af. „Schrijvers heeft voor ons deze wed stryd gewonnen. Kortgeleden is hem gevraagd of hy de jeugd wilde opleiden en alleen nog in het eerste van Ajax wil de spelen als Galjé niet beschikbaar zou zyn. Schrijvers voelt er echter niets voor, en afgaande op deze wedstrijd zeg ik ook dat het belangry k is dat hij bij de selectie büjft. Omdat Galjé ook goede wedstrijden heeft gespeeld, vind ik dat rustig moet worden bekeken wie het volgend seizoen keept. Wel is het zo. dat deze wedstrijd by die beoordeling zwaar meeweegt", aldus Ajax-trainer Aad de Mos. Mede dankzij het optreden van Schrij vers kon Ajax nog voor rust de leiding nemen. Eerst zorgde Schoenaker van afstand voor de gelykmaker en vervol gens scoorde Molenaar, na een vrije trap van Jansen. Met Nygaard als ver vanger van Spelbos won AZ na rust aan kracht, hetgeen halverwege het tweede bedrijf, na voorbereidend werk van Ny- gaard, tot 2-2 (Metgod) leidde. Tegen de verhouding in eiste Ajax via Vanenburg alsnog de winst op. Cruijff, die overigens de nodige kritiek kreeg van Peters („Hij trekt, schopt en schreeuwt. Ik heb respect voor hem, maar als hij zich zó gedraagt, daalt hij in mijn achting"), merkte na afloop dan ook op: „Iedereen zal van mening zijn dat AZ beter heeft gespeeld dan wij". stokte bovendien de produktie. De vraag is dan ook, hoe het verder moet met Haarlem zonder Gullit, want de creatieve en schotvaardige Amster dammer vertrekt zoals bekend naar Feyenoord, dat een speler van allure nodig heeft om uit de malaise te gera ken Hoewel Haarlem met succes de overige drie toppers - Haar, Metgod en Balm - heeft weten te behouden, is het verlies van de donkere international toch een niet geringe aderlating, die aanvulling en versterking van de selectie zonder meer noodzakelijk maakt Tenminste, wanneer de club volgend seizoen het zelfde niveau wenst te halen en niet wil terugvallen in de anonimiteit. UTRECHT - De Europese voetbal bond (UEFA) spaarde FC Utrecht: geen geldboete, maar de eerstvol gende twee duels in de Europa Cup op een veld 150 km van de Dom. Een straf, opgelegd na de wanorde lijkheden in Arnhem bij het Cup- treffen tussen HSV en FC Utrecht. Het toenmalige bestuur toonde zich tevreden over de straf. Directeur Cor Hesselberth had zyn vraagtekens en voorspelde dat het verlies weieens groter zou kunnen zyn; hy had liever een geldstraf geïncasseerd. Hoe groot de schade post is, valt pas op te maken op 15 en 29 september, als de eerste ron de afgewerkt wordt, en later (20 ok tober, 4 november) als de FC moge lijk de tweede ronde speelt Maar schade wordt niet alleen ln guldens uitgedrukt, het is triest dat FC Utrecht zijn derde avontuur op het Europese voetbalfront niet ln eigen nieuwe behuizing kan spelen Groningen. Kerkrade en Maas tricht zyn de mogelykheden waar uit het bestuur, samen met trainer en spelers, moet kiezen. Of wordt het toch het nieuwe sta dion? De FC stuurt een brief naar de UEFA waarin het om gratie of omzetting in een voorwaardeiyke straf vraagt. Hesselberth: „We heb ben een nieuw stadion; goed bevei ligd. het modernste van Europa. Heel misschien hebben we met ons verzoek succes Nee heb je. ja kun je krijgen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9