Van der Louw wil wijziging PvdA-verkiezingsprogramma Twee doden bij brand in meisjesinrichting El Salvador staat ondervraging militairen door deskundigen toe PZCfi Amsterdams fietsprotest Minister wil beperking aantal zelfstandige medische specialisten BERICHT VAN DE STUURGROEP het weer aawiMHCté xxzm m, ta&cm binnen-buitenland 'UITGAAN VAN NUL GROEI ECONOMIE' ^OPENBAAR ONDERWIJS GEEN ZUIL" Moskou zonder naaimachines Arrestaties in Polen NACHTPORTIER AANGEHOUDEN VANWEGE SNEL STIJGENDE KOSTEN Vijf doden bij brand Belgisch ziekenhuis Vrouw gedood door leeuwen in safaripark „Vissers moeten zelf grootte schip bepalen BETROKKEN BIJ DOOD IKON-JOURNALISTEN MAANDAG 17 MEI 1982 ALKMAAR - De demissionaire minister Van der Louw (CRM) wil het PvdA-verkiezingsprogram ma ingrijpend wijzigen. In dat nieuwe programma moet volgens Van der Louw worden uitgegaan van een nul-groei in de economie. In het oude verkiezingsprogramma van de PvdA, Weerwoord, wordt nog uitgegaan van een economische groei van 2,25 procent per jaar. De inkomens zullen, aldus Van der Louw, gedurende een aantal jaren moe ten dalen. Via verlaging van premies en MEPPEL (ANP) - Openbaar onderwijs is geen zuil. Wij moeten ons niet laten verlokken mee te doen in verzuilings- spelletjes. Niet het openbaar onder wijs staat ter discussie maar de paniek in eigen kring laat de bijzondere kat ten en poezen rare sprongen maken. Het gaat om de ruimte die de vrijheid van onderwijs biedt om de eigen identi teit te beleven en tot hoever men haar als norm kan hanteren zonder de vrij heid aan te tasten. Dit heeft algemeen voorzitter Lex van der Jagt zaterdag opgemerkt in de jaar rede op het congres, dat de Vereniging Voor Open Onderwijs (voo) in Meppel hield. Hij zei er geen enkele moeite mee te hebben als het bijzonder onderwijs belastingen kan de koopkracht voor de minima zoveel mogelijk behouden blij ven. De koppeling tussen die minimum inkomens en de sociale uitkeringen zal, als essentieel onderdeel van het nieuwe programma, gehandhaafd moeten wor den. Van der Louw stelde dit zaterdag tij dens een discussie in Alkmaar over het thema „bezuinigen in socialistisch per spectief'. Volgens de demissionaire be windsman zal de titel voor het nieuwe programma „Het mindere eerlijk verde len" zijn. „Als we het beleid niet wijzi gen. zitten we in 1985 met een tekort van 20 miljard", zo rekende hij de PvdA- economen na. Suggesties van de kant van de vakbe weging (aardgaswinsten afromen, in komens vrije beroepen aan banden leg gen, zwart-geldcircuit aanpakken, zo als FNV-bestuurder Henk Vos zaterdag noemde) leveren volgens Van der Louw te weinig op om de inkomens on gemoeid te kunnen laten. „AI moeten we om wille van de geloofwaardigheid van ons beleid die zaken ook aanpak ken". nodig. Maar de WD heeft een duidelij ker positie in het politieke veld en is daarom iets betrouwbaarder dan het CDA. Je weet watje aan ze hebt". Of de wisseling van het leiderschap een PvdA-WD-combinatie makkelijker maakt, betwijfelt Van der Louw. .^ij- pels heeft nog te weinig geschiedenis. Ik ken Wiegel ook nog uit zijn JOVD-pe- riode als een jonge progressieve politi cus". zegt dat het zijn Christelijke taak is bui- A/fpf\TVJ~) tenlandse kinderen op te vangen. Hij IriCl r VU tenlandse kinderen op te vangen. Hij voegde er aan toe. dat juist bij deze kin deren de bijzonder confessionele school meer dan ooit de plicht heeft aan deze ouders duidelijk te maken dat zij voor bet confessionele van de school staat. De ouders van het buitenlandse kind mag niet het onrecht worden aange daan later, soms na meer dan een jaar, tot de ontdekking te komen dat hun kind vanuit één bepaalde gezichtshoek wordt onderwezen. êlnde Europese Gemeenschap houdt 27 procent van de hoofden van boeren bedrijven er winstgevende nevenactivi teiten op na. Dat blijkt uit gegevens die de EG-commissie verschaft heeft in ant woord op schriftelijke vragen uit het Europees parlement. Volgens Van der Louw is het minder vanzelfsprekend dat de PvdA weer met het CDA gaat regeren. „We moeten eerst maar eens met de WD gaan pra ten, al zijn er harde onderhandelingen MOSKOU (AFP) - In de Moskouse winkels is geen enkele naaimachi ne meer te vinden, zo meldde zater dag het bijvoegsel Nedelja van het Russische regeringsblad Izvestija. Een functionaris van de lichte in dustrie legde uit dat zes van de ze ven betrokken fabrieken een paar jaar geleden de produktie hebben moeten staken om te voorkomen dat er teveel naaimachines zouden komen. De huisvrouwen moeten ge duld oefenen, daarvóór 1986 niet in de behoefte kan worden voorzien. De breekpunten in het tweede kabinet- Van Agt zullen volgens Van der Louw de inzet worden bij nieuwe onderhan delingen. Centraal staat daarbij de eis, dat er bij bezuinigingen voldoende geld vrijkomt voor een werkgelegen heidsbeleid. Steun aan het bedrijfsle ven moet beter gecontroleerd worden, defensie zal ook moeten inleveren en er is meer geld nodig voor de volkshuis vesting. „We zullen een sterk inhoude lijke strategie moeten voeren, waarbij op punten die voldoende waren voor een kabinetsbreuk niet toegegeven zal worden". ADVERTENTIE WARSCHAU (UPI/RTR) - Het hoofd van de faculteit Poolse literatuur en taal van de universiteit van Warschau, prof. Jadwiga Puzynina, en enkele andere hoogleraren zijn geïnterneerd na een staking van 15 minuten afgelopen donder dag waartoe de verboden vakbond Solidariteit had opgeroepen. Dit hebben academische kringen zaterdag medegedeeld. Rond 6.000 studenten staakten. Leden van de faculteit kwamen zaterdag bijeen om een scherp protest tegen de interneringen te formuleren. Ook op andere academische instituten en instellingen voor wetenschappelijk onderzoek zijn arrestaties gemeld. In totaal zijn meer dan 600 mensen gearresteerd wegens deelneming aan stakin gen en andere protestacties. Anderzijds is vernomen dat 16 geïnterneerde leiders en adviseurs van de verboden vakbond in de Bialoleka-gevangenis bij Warschau een hongerstaking zijn begon nen. AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting 15.000 fietsers hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan de manifestatie 'Amsterdam fietst' die door de Amsterdamse binnenstad voerde. De manifestatie is bedoeld als protest tegen een toenemende autoterreur en een falend verkeersbeleid, zoals de organisatoren, onder andere de ENFB en het Wijkcen trum d'Oude Stadt, het noemen. In 1978 werd een dergelijke manifestatie ook gehouden. De organisatoren hebben erg veel kritiek op onder andere het verkeersbeleid van het Amsterdamse gemeentebestuur en de plannen voor de lj-boulevard. Jaap van Berkel (voorzitter): "Haha, zelfs de trouwe Stuurgroep leden herkenden mij niet. maar dat zit zo: in deze onopvallende ver momming heb ik onderzocht waarom autocoureurs zo hard rijden Gewoonom als eerste bijde Chevron pomp te zijn. want die scherpe ben zineprijs trekt steeds méér klanten". Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag t.m. vrijdag: enkele perioden met regen. Middagtempera- tuur circa 18 graden. in 1975 tot ruim 9.0U0 in 1980. Op basis van de huidige opleidingscapaciteit wordt verwacht dat er in 1985 onge veer 11.000 specialisten zullen zijn. BRUSSEL (ANP) - In het Sint-Andries- ziekenhuis te Tielt in België zijn zater dag vijf bejaarde mensen omgekomen bij een brand. De brand is tegen 07.00 uur ontstaan op de vierde verdieping waar langdurig zieke bejaarden waren ondergebracht. Volgens de commandant van de brand weer is de brand hoogstwaarschijnlijk ontstaan toen een van de patiënten al rokend in slaap gevallen is. Deltagebied Het binnendringen van vochtige lucht gisteren, gepaard gaande met regen- en onweersbuien, betekent een einde van het warme en zonnige weer. Een zwak ke westcirculatie begint nu op gang te komen. Dit betekent echter nog niet dat het de komende dagen uitgesproken slecht weer gaat worden. De regenkan sen zijn vandaag nog klein en er zijn flinke zonnige perioden. De tempera tuur komt niet meer tot hoge waarden, maar 18 graden Celctus is nog niet zo bar laag. Verdere vooruitzichten: geleidelijk een verdere daling van de middagtempera- turen. Later in deze week toenemende invloed van oceaandepressies. ZEIST (ANP) - Er komt een speciaal onderzoek naar de toedracht van de brand in de rijksinrichting voor meis jes 'De Lindenhorst' in Zeist, waar in de nacht van zaterdag op zondag een 17-jarig meisje en een 27-jarige groepsleider de dood vonden. De brand is waarschijnlijk aangestoken. De politie heeft in verband daarmee de 49-jarige M. A. B. uit Zeist, de nachtpor tier van de Lindenhorst, aangehouden op verdenking van opzettelijke brand stichting. Aan de brand in de inrichting zit een aantal verdachte kantjes, die voor het ministerie van Justitie aanlei ding zijn om naast het normale politie onderzoek een speciaal onderzoek in te stellen, zo heeft de Utrechtse officier van justitie mr. R. Behling zondag laten weten. De aangehouden nachtportier was toen de politie en de brandweer even na twee Nautisch bericht Wind: overwegend west 2-3 Bft; zicht: eerst slecht, later matig tot goed; tem peratuur kustwater: 11 graden Celdus; afwijking waterstanden: geen afwij king van betekenismaximum golf hoogte monding Schelde's: bij hoog wa ter iets minder dan een halve meter. 18 mei Zon Maan ZON EN MAAN op 05.42 op 04.11 Laag water uur 's nachts bij het brandende hootd- gebouw van de inrichting arriveerden, niet op zijn plaats in de portiersloge. Toen politie-agenten naar binnen gin gen kwam hij net naar beneden met de woorden „Wat doen jullie hier. het is maar een klein brandje". Omdat de man sterk naar drank rook en een be schonken indruk maakte werd hij aan gehouden. Hij is inmiddels verhoord maar verdere gegevens over het resul taat hiervan zijn nog niet bekend De tweede en derde verdieping van de" linkervleugel van het hoofdgebouw zijn door de brand ingestort. Er waren op het moment van de brand geen mensen in deze vleugel. Het meisje overleed op gesloten in haar kamer door verstik king, terwijl de groepsleider levenloos op de gang werd aangetroffen. Een an der meisje is het lichte verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Zij wist via een dakraam te ontsnappen. Verder waren er geen mensen in het hoofdge bouw aanwezig. De deuren op de gangen van het hoofd gebouw waren ten tijde van de brand op slot, terwijl ze volgens de voorschriften door de groepsleider rond middernacht dienen te worden ontsloten. De groepsleider heeft daarna slaapwacht, wat betekent dat hij op de bovenverdie ping slaapt en een oogje in het zeil houdt. De omgekomen groepsleider werd geheel gekleed en met de sleutels van de deuren in de hand gevonden, maar alle deuren waren om twee uur 's nachts nog dicht. UTRECHT (ANP) - Minister Garde niers van volksgezondheid en milieu hygiëne wil af van de verplichting voor ziekenfondsen om tc werken met zelfstandige medische specialisten, als er al genoeg specialistische hulpverle ning voor handen is. Op deze manier hoopt de minister over bodige groei van het aantal zelfstandi ge specialisten in te dammen, wat vol gens haar gezien de steeds verder stij gende kosten van specialistische hulp hard nodig is. Minister Gardeniers heeft daarom de centrale raad voor de volksgezondheid om advies gevraagd over ontheffing van de algeheme ver plichting voor de ziekenfondsen om met deze specialisten in zee te gaan. Ook wat betreft het beperken van het aantal specialisten dat verbonden is aan ziekenhuizen is de ministger actief. Zonder ministeriële goedkeuring mag een ziekenhuis het medisch personeel niet meder uitbreiden, en men is bezig het huidige personeelsbestand (specia listen. arts-assistenten en co-assisten ten) bij alle ziekenhuizen door middel Paus Johannes Paulus is zaterdag avond van zijn bezoek aan Portugal naar Rome teruggekeerd. In zijn laatste toespraak in Portugal, in Porto, zei hij tot de arbeiders nooit hun strijd voor sociale gerechtigheid te la ten eindigen in haat of geweld. van een enquête te inventariseren. Dit zal ook moeten leiden tot een kostenbe sparend beleid wat betreft de specialis tische hulp in het zipkenhuis Als er geen beperkende maatregelen worden doorgevoerd bij het hogere me dische personeel, zal ook de getalsver houding met het aantal verpleegkundi gen te onevenwichtig worden, aldus de minister. Het aantal specialisten is de laatste ja ren flink gegroeid: van ongeveer 7.000 LUIK (UPI) - Een vrouw is zondag om het leven gekomen toen zij in een Bel gisch safaripark in de buurt van Luik door leeuwen werd aangevallen. Het slachtoffer viel in een leeuwenkuil toen de voetbrug hierover het begaf. Een andere vrouw werd zwaar ge wond. Dit heeft de politie bekendge maakt. De leeuwen weken terug toen personeel van het park waarschuwingsschoten loste. Eén vrouw overleed op weg naar het ziekenhuis. De ander zal een been moeten missen. 59 BERGEN (N.-H.) (ANP) - „Wie zijn gat brand moet op de blaren zitten". Aldus vatte ir. Th. J. Tienstra, directeur der visserijen, zaterdag de uitspraken sa men die zijn hoogste baas, minister drs. J. de Koning van landbouw en vis serij, de laatste tijd bij herhaling heeft gedaan over de houding van de over heid tegenover het individuele inves teringsbeleid van de vissers. Tienstra sprak tijdens de visserijdagen in de volkshogeschool te Bergen (N.-H.), waar het onder meer ging over de vraag waarin men het best kan investeren grote of kleine kotters. De overheid, die een beleid voert ge richt op behoud van de visstand, is het volgens Tienstra 'worst' of men een groot of een klem schip aanschaft. De vissers moeten dat zelf weten, maar de minister heeft wel duidelijk gemaakt dat ze een verkeerde beslissing niet bij hem op tafel kunnen leggen. Twee me dewerkers van het Landbouw Econo misch Instituut (LEI), drs. W. Smit en ir. J. W. de Wilde, hadden over de vraag van deze dag een verhandeling opge steld, waarin ze met tot een harde keuze kwamen. Voorzitter Kwakkelstein van de Stich ting van de Nederlandse Visserij sprak zijn bezorgdheid uit over stukken buis die oliemaatschappijen op de bodem van de zee achter laten nadat ze een boorlocatie hebben veriaten. Dat ge beurt met het oog op een mogelijke te rugkeer naar die plaats. Vistuig kan vastraken aan die obstakels wat tot on gelukken kan leiden. De inspecteur de mijnen, ir. J. A. Au- sems zei dat die buisstukken met boeien moeten worden aangegeven. Maar hij zei ook dat die boeien er gere geld worden afgeslagen of afgehaald. uur cm uur cm Maandag 17 mei Vlissingen 03.36 182 16.00 146 Terneuzen 04.00 193 16.25 157 Zlerlkzee 04.23 166 16.52 128 Hanswecrt 04.19 210 16.37 175 Wemeldlnge 04.28 183 17.02 145 Kreekrak 04.42 210 17.17 166 Brulnisse 04.37 185 17.14 146 Dinsdag 18 mei Vlissingen 04.49 188 17.13 155 Terneuzen 05.15 199 17.41 166 Zlerikzee 05.30 171 18.03 166 Hansweert 05.33 215 17.54 185 Wemeldlnge 05.42 187 18.15 151 Kreekrak 05.57 214 18.30 172 Brulnisse 05.48 189 18.26 153 1 Hoog water Maandag 17 mei uur cm uur cm Vlissingen 09.45 152 22.07 134 Terneuzen 10.06 175 22.31 158 Zlerlkzee 10.53 128 23.06 103 Hansweert 10.36 191 23.00 172 Wemeldlnge 11.10 149 23.39 124 Kreekrak 11.09 178 23.36 150 Brulnisse 11.36 152 00.00 125 Dinsdag 18 mei Vlissingen 10.59 157 23.17 142 Terneuzen 11 19 180 23 43 167 Zlerlkzee 12.10 130 00.16 108 Hansweert 11.50 198 00.12 179 Wemeldlnge 12.25 153 00 54 130 Kreekrak 12.21 182 00.49 156 Brulnisse 12.53 155 00.00 000 DEN HAAG (ANP) - De regering van El Salvador heeft Nederland laten weten dat de sergeant en leden van de leger patrouille, die betrokken waren bij de dood van de vier Ikon-journalisten, be schikbaar zijn voor ondervraging door Nederlandse deskundigen. Deze des kundigen, die enige tijd geleden de ver zetsstrijder 'Martin' hebben gehoord, zijn zaterdagavond naar San Salvador vertrokken. Minister Van der Stoel zal het parle ment zo spoedig mogelijk verslag uit brengen van hun bevindingen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. drs. Jan-Wil- lem Bertens - die evenals de sous-chef van de directie westelijk halfrond, drs. Robert Meys, tot de onderzoekers be hoord - deelde zaterdag mee dat de nieuwe regering van El Salvador thans, na herhaaldelijk aandringen, toestem ming heeft gegeven de sergeant en manschappen te horen. Onmiddellijk na de dood van Koos Koster cs had de Nederlandse regering gevraagd de ser geant te mogen ondervragen, maar dit verzoek was tot nu toe onbeantwoord gebleven. De woordvoerder herinnerde eraan dat de Amerikaanse regering, bij monde van minister Lawrence Eagleburger. minister Van der Stoel tijdens het be zoek van koningin Beatrix aan de Ver enigde Staten had toegezegd, het ver zoek om met de sergeant in contact te kunnen treden, te zullen steunen. In Den Haag wordt echter niet uitgeslo ten dat het feit dat het democratisch- revolutionair front bevrijdingsfront Fa- rabundo Marti erin geslaagd is de enige overlevende van de schietpartij, de gucixiuastrijder 'Martin' het land uit te smokkelen, van minstens evenveel in vloed is geweest om de ondervraging van de patrouille toe te staan De Salvadoraan had op een persconfe rentie in Den Haag verklaard dat de journalisten en de verzetstrijders die hen begeleidden in een hinderlaag van het leger waren gelopen die was opgezet om hen te doden. In haar eerste rapport dat omstreeks half april verscheen, ging de Nederlandse regering niet ver der dan een hinderlaag niet uit te slui ten. Sinds de komst naar Nederland van de verzetstrijder 'Martin' moet het de Sal vadoraanse autoriteiten duidelijk zijn geworden dat het beschikbaar stellen van de sergeant een mogelijkheid biedt om de indruk die uit de verkla ringen van Martin is ontstaan tenmin ste te verzachten. Nederland heeft de publikatie van het rapport ovr het re laas van Martin wel bewust opgehou den in de hoop dat het vooruitzicht van een dergelijk rapport de Salvoraanse autoriteiten zou bewegen de sergeant voor ondervraging beschikbaar te stel len. Directie: K Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P Dieleman en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. tel (01184)15144. Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van- al 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kanioren. maandag t'm vrijdag van 08 00-17 00 uur "s Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01184) 63533 Advertentie afdeling (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (011841 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57.30; franco per post 68.-; per maand 19.55. losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.) Postrck. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17.55. ingezonden mededelingen 2 V5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 23